بررسی و معرفی پروژه پروتکل هارمونی؛ ارز دیجیتال وان (ONE) چیست؟


پروتکل Harmony و رمز ارز ONE چیست؟ به ارائه تاریخچه، تحلیل آینده و سازوکار ارز دیجیتال هارمونی پرداخته و نحوه استیکینگ آن را آموزش می‌دهیم.

هارمونی (Harmony) یک پروتکل شاردینگ (Sharding) تعامل پذیر است که یک پل اتریومی دو طرفه ایجاد می‌کند. توکن وان (ONE) ارز بومی بلاک چین هارمونی است که در ادامه تاریخچه آن را هم بررسی می‌کنیم. بلاک چین Harmony به صورت مستقل فعالیت کرده و به عنوان یک راه حل لایه دومی پیشرفته برای شبکه اتریوم، تعامل پذیری و انجام تراکنش‌های فوق العاده سریع را امکان پذیر می‌کند. پروتکل Harmony به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد تا به راحتی برنامه‌های غیر متمرکز (dApp) خلاقانه بسازند و آن‌ها را گسترش دهند. هر کدام از این dAppها می‌تواند معاوضه توکن آسان و بین بلاک چینی را برای کاربران خود امکان پذیر کند. در این مقاله قرار است به تحلیل آینده و پتانسیل رشد پروتکل هارمونی بپردازیم و توضیح دهیم که این راه حل لایه دومی تعامل پذیر، چگونه می‌تواند مقیاس پذیری بهتری برای شبکه اتریوم به ارمغان بیاورد. در ضمن درباره شاردینگ و الگوریتم اجماع مورد استفاده بلاک چین هارمونی هم توضیحاتی ارائه می‌دهیم، و نقش ارز ONE در اکوسیستم این پروتکل را هم شرح خواهیم داد.

پروتکل هارمونی چیست؟

هارمونی به عنوان یک «راه حل مقیاس پذیری تعامل پذیر لایه دومی» برای شبکه اتریوم طراحی شده است. اتریوم در حال حاضر دومین بلاک چین بزرگ دنیای ارز دیجیتال است و اولین بلاک چینی بود که از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کرد. البته محبوبیت این شبکه رمز ارزی در سال‌های اخیر به دردسری برای آن تبدیل شده و کاربران اکنون با مشکلاتی مانند ترافیک بالای شبکه، تاخیر در انجام تراکنش‌ها و افزایش هزینه گس (GAS) مواجه هستند.

ارز دیجیتال هارمونی

توسعه دهندگان بلاک چینی تاکنون راه حل‌های مقیاس پذیری لایه دومی و نوآورانه‌ای (مانند هارمونی) برای حل مشکلات شبکه اتریوم طراحی کرده‌اند. علاوه بر این، خود شبکه نیز در حال اعمال بروزرسانی «اتریوم ۲» (ETH 2.0) است و زمانی که این فرآیند تکمیل شود، اتریوم توانایی پردازش ۱۰۰ هزار تراکنش در ثانیه را خواهد داشت. این توان پردازشی، ترافیک شبکه را تا حد بسیار زیادی کاهش خواهد داد.

البته تا قبل از فرا رسیدن آن زمان، پروتکل شاردینگ تعامل پذیر Harmony و پل دو طرفه اتریومی آن، ابزاری کاربردی برای کاربران ارز دیجیتال خواهد بود. این پروتکل یک راه حل مقیاس پذیری لایه دومی است که برای اتریوم توسعه داده شده و بلاک چین اختصاصی خودش را دارد. پروتکل هارمونی از زبان برنامه نویسی سالیدتی (Solidity) و کتابخانه Ether.js استفاده می‌کند و در نتیجه فرآیند توسعه در این پلتفرم، شباهت زیادی به فرآیند توسعه در اتریوم خواهد داشت. تراکنش‌های Harmony در عرض ۲ ثانیه تکمیل می‌شوند و کاربران می‌توانند به آسانی دارایی‌های دیجیتال را بین بلاک چین‌های هارمونی و اتریوم جا‌به‌جا کنند. علاوه بر این، پل اتریومی هارمونی نیز می‌تواند موجب تسهیل فعالیت برنامه‌های مبتنی بر اقتصاد غیر متمرکز (DeFi) و توکن غیر قابل تعویض (NFT) شود.

تاریخچه پروتکل هارمونی و رمز ارز وان (ONE)

پروتکل Harmony توسط دکتر استفن تسه (Dr. Stephen Tse) تاسیس شد. دکتر تسه رمزنگاری ماهر و یکی از توسعه دهندگان اصلی گوگل مپس (Google Maps) است. وی پس از فروش یک استارت آپ میلیون دلاری به اپل، توسط این شرکت استخدام شد؛ اما پس از چند سال فعالیت، در سال ۲۰۱۵ تصمیم گرفت اپل را ترک و علاقه اصلی خود، یعنی تکنولوژی بلاک چین را دنبال کند.

دکتر تسه پس از خروج از شرکت اپل، زبان برنامه نویسی جدیدی برای ساخت بلاک چین توسعه داد که تحت عنوان مین (Min) شناخته می‌شود. او پس از تشکیل تیمی که شامل متخصصان و توسعه دهندگان بلاک چین باتجربه بود، هارمونی را در سال ۲۰۱۸ تاسیس کرد. سرمایه گذاران خصوصی و پلتفرم بایننس لبز (Binance Labs) جمعا بیش از ۲۰ میلیون دلار برای توسعه پروتکل هارمونی جمع آوری کردند. توکن بومی این پروتکل در ماه می سال ۲۰۱۹ (اردیبهشت/خرداد ۹۸)، طی یک عرضه اولیه صرافی (IEO) در بایننس عرضه شد. شبکه اصلی Harmony نیز پس از چند ماه در ژوئن ۲۰۱۹ (تیر/مرداد ۹۸) کار خود را آغاز کرد.

ارز دیجیتال هارمونی چگونه کار می‌کند؟

پروتکل هارمونی از پایه برای حل چالش سه‌گانه بلاک چین، یعنی «امنیت، مقیاس پذیری و تمرکز زدایی» طراحی شده است. در ضمن طی فرآیند توسعه این پروتکل جنبه حریم خصوصی هم مورد توجه قرار گرفته که توسط دکتر تسه «چالش چهارم بلاک چین» نامیده می‌شود.

ارز دیجیتال هارمونی

شبکه اتریوم استانداردهای توکن‌سازی ERC-20 و ERC-721 را دارد و برای ایجاد ارز دیجیتال و توکن غیر قابل تعویض در شبکه هارمونی نیز باید از استانداردهای HRC-20 و HRC-721 استفاده کرد.

تمرکز زدایی

پروتکل Harmony هنوز به صورت کامل تمرکز زدایی نشده، اما یکی از اهداف اصلی این پروتکل ایجاد شبکه‌ای آزاد و غیر متمرکز است که تحت عنوان پنگیا (Pangaea) شناخته می‌شود. در حال حاضر تقریبا ۱ هزار نود (Node=عضو شبکه) هارمونی فعال داریم که ۶۴ درصد از آن‌ها عضو جامعه کاربری پنگیا هستند. این جامعه کاربری همزمان با افزایش محبوبیت پروژه Harmony رشد می‌کند و میزان تمرکز زدایی آن را افزایش می‌دهد.

اعضای پنگیا در آینده مدیریت پروتکل را بر عهده خواهند داشت و رای آن‌ها سرنوشت بروزرسانی‌ها را مشخص خواهد کرد. نودهای تایید کننده از بیش از ۱۰۰ کشور مختلف جهان در این جامعه کاربری حضور دارند و بیشتر آن‌ها برای اولین بار وظیفه اجرای یک نود را بر عهده گرفته‌اند. بنابراین می‌توان گفت که پروتکل هارمونی در حال ایجاد یک نوع جامعه کاربری متصل و اختصاصی است که با همکاری و یادگیری در کنار یک دیگر، قصد دارند اقتصاد غیر متمرکز را در دسترس همه افراد قرار دهند.

شاردینگ رمز ارز ONE

بلاک چین هارمونی با الهام گرفتن از بلاک چین‌های اتریوم و کاردانو طراحی شده است. این بلاک چین شارد شده (Sharded Blockchain) در حال حاضر ۴ شارد اصلی دارد که نحوه ارتباط آن‌ها را در تصویر پایین مشاهده می‌کنید. هر شارد می‌تواند پذیرای حداکثر ۲۵۰ تایید کننده باشد و در نتیجه ظرفیت فعلی شبکه هارمونی حداکثر ۱ هزار نود است.

ارز دیجیتال هارمونی

بلاک چین Harmony توانایی پردازش ۲ هزار تراکنش در ثانیه را دارد. تیم توسعه دهنده هارمونی در مصاحبه‌ای مدعی شد که هر شارد جدیدی که به این شبکه اضافه شود، توانایی پردازش ۵۰۰ تراکنش اضافی را برای آن به ارمغان خواهد آورد. هدف این تیم، داشتن ۲ هزار شارد است که به شبکه هارمونی اجازه می‌دهد در هر ثانیه ۱ میلیون تراکنش را پردازش کند.

از لحاظ فنی، پروتکل هارمونی اولین اجرای موفقیت آمیز یک «بلاک چین اثبات سهم شارد شده» محسوب می‌شود. بسیاری از توسعه دهندگان سعی دارند راه حل‌های نوآورانه‌ای برای حل مشکل تعامل پذیری میان شاردها ایجاد کنند، اما تیم هارمونی با حفظ وضعیت بلاک چینی مشابه برای شاردهای مختلف، راه حلی متفاوت برای این مشکل ارائه کرده است. با این راه حل، کاربران می‌توانند دارایی‌های خود را به صورت همزمان در شاردهای مختلف نگهداری کنند.

الگوریتم اجماع

هارمونی و ارز دیجیتال ONE از یک الگوریتم اجماع اختصاصی به نام «اثبات سهم موثر» (Effective Proof-of-Stake) یا EPoS استفاده می‌کند. این مکانیزم توافق جمعی از نوآوری‌های بهبود یافته الگوریتم «تحمل خطای بیزانس کاربردی» (Practical Byzantine Fault Tolerance) یا PBFT بهره برده و الگوریتم «تحمل خطای بیزانس سریع» (Fast BFT) یا FBFT را ایجاد می‌کند. در نتیجه این فرآیند، تراکنش‌های هارمونی تقریبا به صورت آنی تکمیل می‌شوند و کارمزدهای آن‌ها نیز کاهش می‌یابد.

علاوه بر این، پروتکل Harmony از یک تابع قابل تایید تصادفی (verifiable random function) یا VRF و یک تابع قابل تایید تاخیری (verifiable delay functions) یا VDF هم استفاده می‌کند تا از تصادفی بودن تایید کنندگانی که دارایی‌های خود را در شبکه استیک می‌کنند، اطمینان حاصل شود. در ضمن این قابلیت شبکه هارمونی از فرآیند فرانت رانینگ (Front-Running – استفاده از اطلاعاتی که به دلیل تاخیر در ثبت تراکنش‌ها، در معاملات به کاربر برتری می‌دهند) هم جلوگیری می‌کند.

همانند پارامتر اشباعی (Saturation Parameter) که در استخرهای استیکینگ کاردانو وجود دارد، پروتکل هارمونی هم مکانیزمی دارد که از دستکاری شدن اطلاعات یک شارد توسط یک سرمایه گذار بزرگ جلوگیری می‌کند. این مکانیزم با کاهش دادن پاداش استیکینگ، باعث می‌شود مقادیر بالا به صورت یکجا استیک نشوند و برای تایید کنندگان انگیزه ایجاد می‌کند تا ارز ONE خود را شاردهایی که سود بیشتری می‌دهند، استیک کنند.

ارز دیجیتال ONE چیست؟

ارز وان (ONE) رکن اصلی اکوسیستم هارمونی محسوب می‌شود و با هدف ایجاد «توافق جمعی آزاد» برای ۱۰ میلیارد نفر ساخته شده است.

ارز دیجیتال هارمونی

ارز دیحیاال ONE برای پرداخت کارمزدهای شبکه هارمونی و استیکینگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع می‌توان گفت که کاربران با استیک کردن این توکن به تامین امنیت شبکه کمک می‌کنند و در ازای آن پاداش دریافت خواهند کرد. علاوه بر این، در آینده می‌توان از این توکن برای شرکت در فرآیندهای مدیریتی پروتکل Harmony استفاده کرد. در وایت پیپر این پروتکل برنامه متغیری برای صدور توکن وان ارائه شده بود، اما این برنامه در مارس ۲۰۲۰ (اسفند ۹۸/فروردین ۹۹) با یک نرخ ثابت سالانه جایگزین گردید. در حال حاضر هر سال ۴۴۱ میلیون توکن ONE صادر می‌شود.

بر اساس آمار وبسایت کوین مارکت کپ در آبان ۱۴۰۰، از میان موجودی ۱۳.۲۴ میلیارد واحدی توکن وان، ۱۰.۷۹ میلیارد واحد به گردش درآمده است. البته این اعداد تخمینی هستند، زیرا مرورگر بلاک چین هارمونی، موجودی در حال گردش توکن بومی آن را نشان نمی‌دهد. توکن‌های ONE در قالب ERC-20 روی بلاک چین اتریوم و در قالب BEP-2 روی بایننس چین (Binance Chain) در دسترس هستند و این یکی از دلایل دشوار بودن اندازه گیری تعداد ارز ONE در حال گردش است. پروتکل هارمونی در ژانویه ۲۰۲۰ (دی/بهمن ۹۸) امکان تبدیل توکن‌های ERC-20 و BEP-2 به HRC-20 (استاندارد بومی بلاک چین هارمونی) را فراهم کرد و به نظر می‌رسد که برای آن محدودیت زمانی تعیین نشده باشد. داده‌های روی زنجیره‌ای نشان می‌دهد که توکن‌های وان از نوع ERC-20 و BEP-2 در صرافی‌های مختلف فعال هستند.

استیکینگ ارز دیجیتال ONE

پروتکل هارمونی مانع بزرگی پیش روی کسانی که می‌خواهند تایید کننده (Validator) یا واگذارکننده (Delegator) شوند، قرار نداده است. نودهای تایید کننده که وظیفه تایید تراکنش‌ها و بلاک‌های Harmony را بر عهده دارند، برای عضویت در شبکه باید حداقل ۱۰ هزار واحد ONE (معادل 2,701 دلار در زمان نگارش این مقاله) استیک کنند. نودهای واگذار کننده توکن‌های خود را به یک تایید کننده واگذار می‌کنند و در مقابل درصدی از پاداش‌های بلاک را به دست خواهند آورد. این نودها برای دریافت پاداش باید حدقل ۱ هزار واحد توکن وان (معادل ۲۷۰ دلار در زمان نگارش این مقاله) استیک کنند.

ارز دیجیتال هارمونی

نودهای تایید کننده در هر ایپاک (Epoch) به صورت تصادفی برای فعالیت در یکی از ۴ شارد اصلی هارمونی انتخاب می‌شوند. هر ایپاک تقریبا ۱۸ ساعت طول می‌کشد و طی آن بیکن چین (Beacon chain – شارد صفر در پروتکل هارمونی) تعدادی بلاک ایجاد می‌کند. در شبکه Harmony هر ایپاک معادل 32,768 بلاک روی بیکن چین یا همان شارد صفر (Shard 0) است. این موضوع به فرآیند «تایید همراه با برچسب زمانی» که به صورت همزمان در چندین شارد مختلف در حال انجام است، کمک می‌کند. البته نباید فراموش کرد که ایپاک‌ها هماهنگ نیستند و ارتفاع بلاک آن‌ها متفاوت خواهد بود.

پاداش‌های استیکینگ ارز وان هارمونی

پاداش‌های شبکه هارمونی بر اساس تعداد توکن‌های وان نگهداری شده توسط هر کاربر، متفاوت خواهد بود. بنابراین ممکن است برای استیک شدن ۹۵ درصد از موجودی یک کاربر ۹ درصد سود سالانه (APY) ارائه شود، یا ۱۵۰ درصد سود سالانه برای استیک شدن ۵ درصد از موجودی یک کاربر دیگر. توکن‌های ONE استیک شده پس از ۷ ایپاک (تقریبا ۶ روز) آزاد می‌شوند.

در سیستم استیکینگ هارمونی، کسانی به دنبال دابل ساینینگ (Double Signing – زمانی که یک تایید کننده ۲ پیام امضا شده را برای یک بلاک مشابه ارسال می‌کند) تراکنش‌ها هستند، جریمه‌ای در قالب دابل اسلشینگ (Double Slashing – کسر شدن قسمتی از موجودی استیک شده) خواهند پرداخت و سپس از شبکه حذف خواهند شد. البته تایید کنندگان برای فعال نبودن جریمه نمی‌شوند و از موجودی استیک شده آن‌ها کاسته نخواهد شد. یک تایید کننده در صورت عدم فعالیت صرفا بلاک‌های جدیدی تولید نمی‌کند و در نتیجه پاداشی دریافت نخواهد کرد.

ارز دیجیتال ONE با تکمیل هر تراکنش سوزانده می‌شوند. علاوه بر این، ۵۰ درصد از توکن‌هایی که به عنوان جریمه از تایید کنندگان خطاکار دریافت می‌شود هم سوزانده خواهد شد. پروتکل هارمونی از استراتژی «مسیری به صدور صفر» (path to 0 issuance) پیروی می‌کند. بر اساس این استراتژی، همزمان با افزایش محبوبیت هارمونی، هزینه صدور توکن‌های جدید آن با کارمزد تراکنش‌ها و جریمه‌های دریافتی جبران خواهد شد. البته توکن ONE از لحاظ فنی ساختار ضدتورمی ندارد؛ زیرا توکن‌هایی که از کارمزد تراکنش‌ها و جریمه‌ها دریافت و سوزانده می‌شوند، جزئی از ۴۴۱ میلیون توکن جدیدی هستند که از طریق پاداش سالانه وارد بازار می‌شوند.

چرا باید از پروتکل هارمونی استفاده کنیم؟

هارمونی در جولای ۲۰۲۰ (تیر/مرداد ۹۹) از طرح کمک مالی خود پرده‌برداری کرد که قرار است ۷ میلیون دلار را در اختیار توسعه دهندگان فعال در بلاک چین آن قرار دهد. این پروتکل روی ۷ بخش اصلی توسعه تمرکز دارد که شامل برنامه‌های غیر متمرکز (dApps)، پورتال‌ها، اثبات هیچ‌آگاهی (ZKProof) و جامعه کاربری هستند. علاوه بر این، هارمونی پس از محقق شدن اهداف توسعه، طی شش هفته کمک مالی ارائه می‌کند. هفته اول با اجرای برنامه روی شبکه آزمایشی آغاز می‌شود و هفته ششم با جمع آوری بازخورد بازار از برنامه‌ای که روی شبکه اصلی هارمونی ارائه شده، پایان می‌یابد. بر اساس این طرح، تاکنون ۱۲ کمک هزینه مالی به پروژه‌های مختلف اهدا شده است.

ارز دیجیتال هارمونی

هارمونی در اکتبر ۲۰۲۰ (مهر/آبان ۹۹) هورایزن (Horizon – یک پل دوطرفه اتریومی) را عرضه کرد و به صورت همزمان، یک صرافی غیر متمرکز (DEX) به نام سووپ (Swoop) هم برای هورایزن عرضه شد. این نوآوری‌ها هر چند در میان سایر خبرهای ارز دیجیتال خیلی مورد توجه قرار نگرفتند، اما بدون شک برای آماده سازی بلاک چین برای مقبولیت عمومی ضروری هستند. به همین دلیل است که امروزه ساده‌سازی تجربه کاربری برای انجام فعالیت روی زنجیره‌ای، به یکی از اولویت‌های اصلی بیشتر پروژه‌های رمز ارزی تبدیل شده است.

در فوریه ۲۰۲۱ (بهمن/اسفند ۹۹) اعلام شد که پروتکل هارمونی با کیف پول متاماسک (MetaMask) ادغام خواهد شد و در نتیجه انتشار این اطلاعیه، قیمت توکن وان افزایش یافت. قیمت ONE از اوایل سال میلادی جاری ۴۰ برابر افزایش یافته و این ارز دیجیتال یکی از برترین عملکردهای قیمتی سال ۲۰۲۱ را به خود اختصاص داده است. سایر برنامه‌های هیجان انگیز هارمونی برای آینده، آوردن رمز ارز غیر حضانتی رپد بیت کوین (Wrapped Bitcoin) به بلاک چین هارمونی و ادغام شدن با شبکه پولکادات (Polkadot) را شامل می‌شوند.

جمع بندی

هارمونی در حال ایجاد یک راه حل مقایس پذیری لایه دومی نوآورانه و تعامل پذیر برای شبکه اتریوم است. علاوه بر این، روش توسعه پروژه در بلاک چین آن (به دلیل شباهت به اتریوم) برای بیشتر توسعه دهندگان آشنا خواهد بود. پل دو طرفه اتریومی این پروتکل نیز امکان تبادل تقریبا آنی و بسیار کم‌هزینه دارایی‌های دیجیتال بین بلاک چین‌های هارمونی و اتریوم را امکان پذیر می‌کند.

ارز دیجیتال هارمونی

چند سال پیش تردیدهایی در مورد این پروژه وجود داشت و زمانی که کیف پول افزونه‌ای ارز ONE هک شد، میلیون‌ها توکن وان به سرقت رفتند. تیم توسعه دهنده این والت جایزه‌ای برای کسانی که به دستگیری هکرها کمک کنند، تعیین کرد؛ اما در نهایت اطلاعات لازم به دست نیامد و سرانجامی برای این پرونده حاصل نشد. از طرف دیگر عدم حضور هارمونی در رسانه‌های ارز دیجیتال نیز می‌تواند مانعی برای افزایش مقبولیت آن در میان عموم مردم باشد.

تیم توسعه دهنده پروتکل Harmony به صورت مداوم روی بروزرسانی‌ها و فعالیت‌های مختلف کار می‌کند. این میزان تعهد، هم از دیدگاه کاربر و هم از دیدگاه توسعه دهنده، نشانی مثبت برای مسیر پیش روی توکن وان و مقبولت هارمونی خواهد بود. پروتکل هارمونی و ارز ONE در کنار بلاک چین محبوب اتریوم در حال گسترش است و تعامل پذیری را برای آن به ارمغان می‌آورد. حال باید منتظر ماند و دید که عرضه بروزرسانی اتریوم ۲ چه تاثیری بر سرنوشت این پروتکل خواهد گذاشت.


برچسب ها: هارمونی

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)