اتریوم نیم سرویس یا سرویس نام گذاری اتریوم و ارز دیجیتال ENS چیست؟


اتریوم نیم سرویس (Ethereum Name Service) که ایردراپ ارز دیجیتال آن یعنی ENS انجام شد و یک سرویس نام گذاری برای آدرس‌ها است را معرفی می‌کنیم.

یکی از بزرگترین چالش‌های پیش روی بلاک چین، افزایش میزان دسترس پذیری و آسان‌تر کردن روش‌های استفاده از آن است. اگر پرداخت‌هایی که با ارزهای اتریوم (ETH) یا بیت کوین (BTC) انجام می‌شوند را در نظر داشته باشیم، متوجه خواهیم شد که همه کاربران، از تازه‌کار گرفته تا با تجربه، آدرس‌های طولانی کیف پول‌ها را ناکارآمد و گیج کننده می‌دانند. رشته عددی که بر اساس دستگاه اعداد پایه ۱۶ (Hexadecimal) ایجاد شده به آسانی توسط یک رایانه خوانده می‌شود، اما برای انسان‌ها به میزان بسیار کمتری قابل درک خواهد بود. سرویس نام گذاری اتریوم با ارز دیجیتال ENS برای حل این مشکل ایجاد شده و به تمام افراد اجازه می‌دهد آدرس‌های وبسایت‌مانند ساده بسازند که به خاطر سپردن و به کار گیری آن‌ها بسیار آسان‌تر است.

اتریوم نیم سرویس چیست؟

سرویس نام گذاری اتریوم یک پروژه مبتنی بر شبکه اتریوم است که در چهارم می سال ۲۰۱۷ (۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۶) توسط دو تن از اعضای بنیاد اتریوم (Ethereum Foundation) به نام‌های الکس ون دساندی (Alex Van de Sande) و نیک جانسون (Nick Johnson) عرضه شد. این پروژه به کاربران اجازه می‌دهد آدرس‌های عمومی طولانی بلاک چین اتریوم را به شیوه‌ای ساده‌تر نمایش دهند. بنابراین به اشتراک گذاشتن، به کارگیری و به خاطر سپردن آدرس و اطلاعات دیگر آسان‌تر خواهد شد. جایگزین کردن یک عبارت رایانه‌ای مانند 0xAb5801a7D398351b8bE11C439e05C5B3259aeC9B با چند کلمه کوتاه و مناسب برای انسان‌ها، قدمی مهم در جهت بهبود پذیرش بلاک چین توسط مردم جهان خواهد بود.

اما اتریوم نیم سرویس و ارز دیجیتال ENS تنها به آدرس کیف پول‌ها محدود نمی‌‌شود و می‌توان از آن برای نمایش شناسه تراکنش، هش (Hash) و یا فراداده (Metadata) هم استفاده کرد. بسیاری از افراد با سیستم نام دامنه (Domain Name System) یا DNS آشنا هستند که به نوعی یک دفترچه تلفن برای کل اینترنت است. DNS آدرس‌های IP که به خاطر سپردنشان دشوار است را به آدرس‌های URL ساده‌ای مانند https://exchaino.com تبدیل می‌کند. بنابراین می‌توان گفت که سرویس ENS در بلاک چین اتریوم نقشی مشابه با DNS را ایفا می‌کند.

سرویس نام گذاری اتریوم به عنوان بخشی از فرآیند تبدیل شدن به یک سازمان خودگردان غیرمتمرکز (DAO)، یک توکن حاکمیتی عرضه کرده است. این توکن با نماد ENS شناخته می‌شود و افزایش قیمت آن یکی از دلایل جلب شدن توجه دنیای ارز دیجیتال به سمت این پروژه بود.

سرویس نام گذاری اتریوم چگونه کار می‌کند؟

یک دامنه ENS برای نمایش آدرس از توکن‌های غیر قابل تعویض (NFT) ساخته شده بر اساس استاندارد ERC-721 استفاده می‌کند. شما می‌توانید با انتقال یا فروش این توکن‌های NFT، دامنه خود را با سایر کاربران معامله کنید. آدرس‌های کیف پول و اطلاعات دیگر به این توکن‌ها متصل می‌شوند و توسط مالک آن مدیریت خواهند شد. یک دامنه سطح بالا مانند .eth در اختیار یک قرارداد هوشمند به نام رجیسترار (Registrar) قرار دارد که ایجاد زیردامنه‌ها (Subdomains) را کنترل می‌کنند. بنابراین اگر بخواهید دامنه exchaino.eth را ایجاد کنید، باید به سراغ رجیسترار eth. بروید.

برای خرید یک دامنه از اتریوم نیم سرویس، ابتدا باید موجود بودن و هزینه تمدید سالانه آن را بررسی کنید. البته لازم به ذکر است که نام‌های پرطرفدار از همان ابتدا طی چندین مزایده به فروش رسیدند. پس از خریداری یک دامنه، کاربر می‌تواند آدرس‌های خود را به آن متصل کند، زیردامنه بسازد و یا آن را به دیگران وام دهد، یا حتی آن را به فروش برساند. برای مثال اگر شما مالک دامنه exchaino.eth باشید، می‌توانید زیر دامنه learn.exchaino.eth را به صورت رایگان ایجاد کنید.

با دامنه ENS چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

اتریوم نیم سرویس به کاربران اجازه می‌دهد عبارت‌های طولانی  را به چند کلمه کوتاه تبدیل کنند؛ درست مانند زمانی که شماره دوستتان را با یک نام کوتاه ذخیره می‌کنید. بنابراین یک تجربه سرراست‌تر خواهید داشت و احتمال وقوع اشتباهات نیز کاهش پیدا می‌کند.

مالکان دامنه‌های ENS می‌توانند زیر دامنه ایجاد کرده و اطلاعات دیگری را به آن اختصاص دهند. این اطلاعات همیشه یک آدرس کیف پول نخواهند بود و ممکن است یک قرارداد هوشمند، تراکنش و یا فراداده باشند.

چگونه می‌توان مالک یک دامنه ENS شد؟

این روزها ثبت کردن یک دامنه ENS کار نسبتا آسانی است و فقط باید در دسترس بودن دامنه مد نظرتان را از طریق وبسایت https://app.ens.domains بررسی کنید. البته قبل از وارد کردن نام مد نظرتان در این سامانه، باید کیف پول خود را به آن متصل کنید.

سرویس نام گذاری اتریوم

همان طور که در تصویر پایین مشاهده می‌کنید، ما قصد داریم در دسترس بودن دامنه BinanceAcademy را بررسی کنیم.

دامنه ENS

پس از وارد کردن دامنه، راهنمای ثبت کردن آن برای شما نمایش داده می‌شود. در این مرحله می‌توانید انتخاب کنید که دامنه به مدت چند سال برای شما ثبت شود و تخمینی از کارمزدهای مربوطه را هم به دست خواهید آورد. اگر در کیف پول خود به مقدار کافی اتر (ETH) داشته باشید، طی سه مرحله کوتاه، دامنه را ثبت خواهید کرد.

ثبت نام برای دامنه اتریوم نیم سرویس

در روزهای آغازین فعالیت سرویس نام گذاری اتریوم، دامنه‌های شش، پنج، چهار و سه حرفی محبوب در مزایده‌هایی ویکری به فروش رسیدند. این مزایده‌ها طی ۵ روز و به صورت کامل توسط یک قرارداد هوشمند برگزار شدند. در آن زمان تمام افراد می‌توانستند برای خرید یک دامنه خاص اقدام کنند. هر کدام از این افراد تراکنشی که حاوی بالاترین مبلغ خرید مد نظرشان بود را طی ۳ روز اول مزایده ارسال کردند. سپس مزایده وارد فاز دوم شد و در این فاز همه افراد مبلغ پیشنهادی خود را نمایش داده یا ETH قفل شده خود را از دست دادند. فردی که بالاترین مبلغ را پیشنهاد داده بود نیز به عنوان برنده، مبلغی معادل دومین پیشنهاد بزرگ را پرداخت کرد. مبلغ سایر افرادی که پیشنهاد خود را نمایش داده بودند نیز به آن‌ها بازگرداننده شد.

هزینه خریداری یک دامنه در سرویس نام گذاری اتریوم چقدر است؟

هزینه خرید یک دامنه از اتریوم نیم سرویس در حالتی که به مزایده گذاشته شده باشد، به محبوبیت آن بستگی دارد. نام‌های شناخته شده‌ای مانند God، Car و یا ETH طبیعتا قیمت‌های بالاتری خواهند داشت و به صورت کلی کلمات سه حرفی کوتاه از بقیه گران‌تر هستند. در تصویر پایین چند نمونه از قیمت‌های متفاوت دامنه‌های ENS مشاهده می‌کنید که در محدوده ۶۲ تا ۱۴۲ هزار دلار قرار دارند.

قیمت دامنه های سرویس نام گذاری اتریوم

هنگامی که مالک یک دامنه ENS شوید، باید هزینه نگهداری سالانه آن را در قالب ETH پرداخت کنید. کارمزدها بر اساس دلار تعیین شده‌اند و بر اساس نرخ تبدیلی که توسط اوراکل ETH/USD از شبکه چین لینک ارائه می‌شود، به صورت اتر نمایش داده خواهند شد. هزینه تمدید سالانه هر دامنه با ۵ حرف یا بیشتر معادل ۵ دلار است و هر چقدر تعداد حروف کمتر باشد، هزینه افزایش خواهد یافت.

چگونه ایردراپ اتریوم نیم سرویس و ارز دیجیتال ENS را دریافت کنیم؟

تمام کسانی که مالک یک دامنه .eth هستند از تاریخ ۳۱ اکتبر ۲۰۲۱ (۹ آبان ۱۴۰۰) برای دریافت ارز دیجیتال ENS واجد شرایط بوده‌اند. اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید، می‌توانید با طی کردن چند مرحله ساده ایردراپ خود را دریافت کنید. کاربران تا چهارم می ۲۰۲۲ (۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۱) فرصت دارند رمز ارز ENS خود را دریافت کنند و پس از آن تاریخ، توکن‌های دریافت نشده سوزانده خواهند شد. روش دریافت ایردراپ ENS به شرح زیر است:

۱. ابتدا به آدرس https://claim.ens.domains مراجعه کرده و روی گزینه Connect یا Connect wallet کلیک کنید تا کیف پولتان به وبسایت متصل شود.

ایردراپ ENS

۲. کیف پول شما باید توسط یکی از فراهم کنندگانی که در تصویر پایین مشاهده می‌کنید، ساخته شده باشد و برای مثال اگر کیف پول متاماسک دارید، باید روی لوگوی آن کلیک کنید.

اتصال کیف پول برای دریافت ایردراپ ENS

3. برای ادامه فرآیند، روی گزینه Get started کلیک کنید.

ثبت نام ایردراپ ENS

۴. اکنون گزینه Start your claim process در کنار مبلغی که شرایط دریافت آن را دارید، برایتان نمایش داده می‌شود.

۵. توصیه می‌شود اطلاعات آموزشی موجود در این بخش را که در مورد ارز دیجیتال ENS است را مطالعه کرده و سپس قانون اساسی (Constitution) را هم مطالعه کنید؛ زیرا در ادامه آن را توسط کیف پولتان امضا خواهید کرد.

۶. حالا می‌توانید تصمیم بگیرید که حق رای توکن‌هایتان را به شخص دیگری بدهید یا برای خودتان نگه دارید.

۷. در پایان می‌توانید میزان ایردراپ دریافتی و وضعیت حق رای را قبل از انتخاب گزینه Claim مشاهده کنید. پس از انتخاب این گزینه، مقداری کارمزد گس پرداخت خواهید کرد و توکن‌هایتان آزاد خواهند شد.

جمع بندی

در دنیای شبکه‌های غیر متمرکز، سرویس نام گذاری اتریوم و ارز دیجیتال آن یعنی ENS یک قدم بزرگ در جهت ایجاد روش‌های آسان‌تر برای تعامل با یک بلاک چین محسوب می‌شود. همان طور که ما دیگر از IP برای وبگردی استفاده نمی‌کنیم، ممکن است در آینده هم به جای آدرس‌های طولانی کیف پول‌ها، از دامنه‌های کاربردی ENS استفاده کنیم. از زمان آغاز ایردراپ این پروژه، دنیای ارز دیجیتال توجه روز افزونی نسبت به آن نشان داده است و احتمال می‌رود این سرویس در آینده نقش مهمی را ایفا کند.


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)