ارز دیجیتال هدرا هش گراف چیست؟ نگاهی به آینده رمز ارز HBAR


هدرا هش گراف (Hedera Hashgraph) یک پروژه ارز دیجیتال و بلاک چین بوده که ضمن تحلیل سازوکار و آینده آن، با رمز ارز HBAR نیز آشنا می‌شویم.

هدرا هش گراف بستری غیرمتمرکز و مقیاس‌پذیر با استفاده از مکانیزم اجماع هش گراف (Hashgraph) است. هدرا هش گراف از الگوریتم تحمل خطای بیزانس نامتقارن (aBFT) به‌عنوان الگوریتم اجماع شبکه استفاده می‌کند. این رمز ارز با استفاده از پروتکل خلاقانه gossip، فرآیند اداره کردن شبکه را از مکانیزم اجماع آن جدا می‌کند. این قابلیت به لطف تلاش اعضا تیم مدیریتی هدرا است؛ تیمی که اعضای آن از شرکت‌های بزرگی از جمله Google ،IBM ،Deutsche Bank هستند.

فناوری دفتر کل توزیع‌شده (DLT) بخش ضروری بسیاری از صنایع شده است. در حال حاضر با استفاده از رمزنگاری پیشرفته، این امکان برای کسب و کارها و اشخاص حقیقی به طور ایمن فراهم شده تا با استفاده از دفتر کل عمومی تغییر ناپذیر و بدون نیاز به اعتماد، اطلاعات را ذخیره کنند. به هر حال مکانیزم اجماع هش گراف تعدادی وجه تمایز نسبت به مکانیزم اجماع بلاک چین دارد. برای آن که  بدانید “هدرا هش گراف” یا “ارز دیجیتال HBAR” چیست با ما همراه باشید.

در این مقاله، در اکوسیستم هدرا هش گراف عمیق خواهیم شد و مکانیزم اجماع هش گراف، ارز دیجیتال HBAR و تفاوت‌های هش گراف و فناوری بلاک چین را توضیح خواهیم داد. علاوه بر این، تعدادی از کاربردهای این فناوری دفتر کل توزیع‌شده خلاقانه را بررسی خواهیم کرد.

ارز دیجیتال هدرا هش گراف چیست؟

Hedera Hashgraph یک دفتر کل عمومی منحصر به فرد در سطح سازمانی است. هدرا از مکانیزم اجماع هش گراف به عنوان جایگزینی برای مکانیزم‌های اجماع بلاک چین استفاده می‌کند.

هدرا هش گراف یک دفتر کل عمومی دارد که یک پایگاه داده توزیع‌شده است. در پروتکل هدرا درست مانند شبکه‌های بلاک چینی، یک نسخه کپی شده از دفتر کل، به تمامی اعضا شبکه داده می‌شود. هر کدام از اعضا می‌توانند دفتر کل را مشاهده کرده و یا چیزی به آن اضافه کنند. با این حال، دفتر کل ارز دیجیتال هدرا هش گراف، راه‌های متفاوتی برای رسیدن به اجماع در سراسر شبکه و تایید تراکنش‌ها دارد.

شبکه هدرا برای مشکلات آدرس‌ها در برابر غیرمتمرکزسازی طراحی شده است؛ چراکه شبکه هدرا اداره شبکه را از فرآیند اجماع آن جدا می‌کند تا یک جایگزینی قانع کننده برای اجماع بلاک چین را ارائه دهد. مدل اداره شبکه هدرا بر اساس مدل اولیه کارت اعتباری بانک ملی آمریکا که بعدها به VISA تغییر نام داد، ساخته شده است. این مدل کمک می‌کند که ساختار اداره کردن شبکه به گونه‌ای باشد که اعضا به نفع شبکه عمل کنند و هیچ عضوی نتواند به فکر نفع شخصی خود باشد.

رمزارز هدرا هش گراف

چشم انداز بلاک چین به طور مداوم در حال تکامل است. در ابتدا، بیت کوین ساختار غیر متمرکزی را معرفی کرد که راه را برای اتریوم و سایر بلاک چین‌های دارای قرارداد هوشمند قابل برنامه‌ریزی هموار کرد. فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT) حالا وارد نسل سوم خود شده است. شبکه عمومی الگوریتم اثبات سهام هدرا از پروتکل اجماع هش گراف استفاده می‌کند تا بالاترین امنیت ممکن را با استفاده از الگوریتم (ABFT) به‌دست آورد.

این الگوریتم نه تنها شبکه ارز دیجیتال هدرا هش گراف را فوق العاده قوی می‌سازد، بلکه تراکنش‌های بسیار سریع با کارمزد پایین را امکان پذیر می‌کند. افزون بر این، تراکنش‌های شبکه هدرا پهنای باند کمی در مقایسه با تراکنش‌های سایر بلاک چین‌ها نیاز دارد.

مکانیزم اجماع ارز دیجیتال هدرا هش گراف

هدرا یک دفتر کل عمومی منحصر به فرد است، که در نوع خودش در استفاده از مکانیزم اجماع هش گراف به جای مکانیزم‌های احماع بلاک چین، اولین به حساب می‌آید. مکانیزم احماع هش گراف، تایید سریع تراکنش‌ها را در کنار بالاترین سطح از بهره‌وری و امنیت، فراهم می‌سازد.

مکانیزم اجماع هشگراف امکان پردازش بیش از 10,000 تراکنش در هر ثانیه را با بازدهی بالا و تاخیر پایین دارد. هدرا برای این قابلیت از پروتکل نوین “gossip about gossip protocol” در کنار رای گیری مجازی استفاده می‌کند.

پروتکل Gossip About Gossip

پروتکل Gossip یک روش محاسباتی یا روندی برای ارتباط همتا به همتا است که به آن پروتکل‌ اپیدمی نیز می‌گویند. از پروتکل Gossip معمولا در سیستم‌های توزیع شده در مقیاس بزرگ استفاده می‌شود. شهرت این پروتکل‌ها ریشه در توانایی آن‌ها در انتقال اطلاعات بین اعضای (گره‌ها) متصل به هم در شبکه دارد.

همانند پروتکل های بلاک چینی، زمانی که اجماع به سراسر شبکه ارز دیجیتال HBAR رسید، تمام تراکنش ها شفاف و تغییر ناپذیر خواهند بود. به علاوه این که تمام تراکنش‌ها در دفتر کل عمومی قابل مشاهده هستند. پروتکل “gossip about gossip” دربرگیرنده تاریخچه اطلاعاتی که در سراسر شبکه پخش می‌شود و اینکه چگونه شبکه به اجماع می‌رسد است. این قابلیت با استفاده از هش‌های منشا بدست می‌آید که گراف جهت دار مدور معروف به هش گراف را می‌سازد.

دفتر کل عمومی ارز دیجیتال هدرا هش گراف روی شبکه اصلی ساکن است. این یک شبکه ساخته شده از نودها (گره‌ها) است. در حال حاضر، دفتر کل توسط اعضای تیم مدیریتی هدرا اداره و تراکنش‌ها تایید می‌شوند. اگر چه، در آینده زمانی که دفتر کل بدون نیاز به تایید تیم مدیریتی شود، هر کسی می‌تواند الگوریتم اجماع گره‌ها را راه اندازی کند و اعتبارسنج شبکه باشد. گره‌ها در الگوریتم اجماع، تراکنش‌ها را اعتبارسنجی می‌کنند و آخرین وضعیت دفتر کل را روی شبکه ذخیره می‌کند. همچنین “mirror nodes” یک راه مقرون به صرفه برای ذخیره اطلاعات تاریخی است که هر کسی می‌تواند آن را اجرا کند.

الگوریتم اجماع هش گراف چگونه کار می‌کند؟

هش گراف هم درست مانند بلا‌ک چین، نوعی دفتر کل توزیع‌شده (DLT) است. فناوری هش گراف با استفاده از گراف جهت دار غیر مدور، الگوریتم اجماع تحمل خطای بیزانس نامتقارن (aBFT) را تشکیل می‌دهد. ارز دیجیتال HBAR به عنوان پروژه‌ای که فناوری هش گراف را ثبت اختراع کرده است، تنها دفتر کل مجاز به استفاده از آن است.

مکانیزم اجماع هش گراف، از روش مبتکرانه‌ای برای دفتر کل خود استفاده می‌کند. یک بلاک چین مانند درختی در حال رشد، مدام هرس می‌شود. این هرس کردن به‌منظور جلوگیری از رشد خارج از کنترل دسته‌های بلاک‌ها و اطمینان از اینکه دفتر کل فقط در یک زنجیره بلاک (بلاک چین) وجود دارد، ضروری است. هش گراف به‌جای هرس کردن شاخه‌های جدید، شاخه‌ها را مجددا به بدنه دفتر کل می‌بافد.

هش گراف و بلاک چین

تراکنش‌ها در بلاک چین زنجیره‌ای از بلاک‌ها را تشکیل می‌دهند. زمانی که دو بلاک به طور همزمان در یک بلاک چین تشکیل می‌شوند، شبکه باید تصمیم بگیرد که کدام را به زنجیره اصلی متصل کرده و کدام یک را حذف کند. اگر شبکه نتواند در اضافه کردن یکی از بلاک‌ها تصمیم‌گیری کند، بلاک چین ممکن است به انشعابی از دو زنجیره جدا تقسیم شود. با الگوریتم اجماع هش گراف هر بخشی از اطلاعات حفظ می‌شود. در این سیستم، هر یک از شاخه‌های دفتر کل بدون حذف هیچ تراکنشی، به مسیر خود ادامه می‌دهد. علاوه بر این، به این دلیل که هش گراف هیچ تراکنشی را دور نمی‌اندازد، بسیار موثرتر از اجماع بلاک چین است.

همچنین، بلاک‌ چین‌ها به مکانیزم‌های اجماعی مانند اثبات کار (PoW) نیاز دارند. اثبات کار به‌منظور افزایش امنیت، سرعت شبکه را پایین می‌آورد. در نتیجه، بلاک‌های جدید که همان محفظه نگه‌داری اطلاعات هستند، تا زمانی که بلاک‌های قبلی تکمیل نشده‌اند، نمی‌توانند اضافه شوند. با این حال، ساختار اطلاعاتی هش گراف کاملا دست نخورده باقی می‌ماند. ارز دیجیتال هدرا هش گراف (HBAR) نیازی به کاهش سرعت به‌منظور حفظ امنیت ندارد. در هدرا هر یک از اعضای شبکه، در هر زمانی می‌توانند محفظه‌های حاوی اطلاعات جدید را بسازند و تراکنش را پردازش کنند.

چرا از مکانیزم اجماع Hashgraph استفاده کنیم؟

دفتر کل ارز دیجیتال هدرا هش گراف شامل تمام محفظه‌های ذخیره تراکنش است. الگوریتم‌ های قدرتمند ریاضی، امنیت شبکه هش گراف را تامین می‌کنند. این موضوع به لطف پروتکل Byzantine، امکان‌پذیر می‌شود. علاوه بر این، الگوریتم بیزانس هش گراف، بر خلاف دیگر دفتر کل‌های توزیع‌شده، سریع، مقرون به صرفه، سازگار با دفتر کل، برچسب زمانی (timestamped) و مقاوم دربرابر حملات DoS است.

خدمات شبکه هدرا

خدمات شبکه Hedera شامل مجموعه‌ای از رابط‌های برنامه نویسی کاربردی (APIs) می‌شود. این قابلیت به کاربران این امکان را می‌دهد تا حساب کاربری ایجاد کنند، توکن بسازند، در دفتر کل بنویسند و موارد دیگر. فراخوانی هر API نیازمند هزینه تراکنش کمی است که توسط قدرت پردازش مورد نیاز و فضای ذخیره‌سازی معین می‌شود. علاوه‌بر این، با استفاده از کیت‌های توسعه نرم‌افزار Hedera، کاربرها می‌توانند در زبان‌های برنامه‌نویسی مشخصی به APIs دسترسی پیدا کنند.

از خدمات توکن شبکه هدرا (HTS) می‌توان به پیکربندی، ایجاد توکن، مدیریت توکن‌های مثلی (Fungible) و غیرمثلی (NFT) را بدون نیاز به ساخت و راه‌اندازی قرارداد هوشمند روی شبکه Hedera امکان‌پذیر می‌کند. همچنین خدمات شبکه هدرا شامل خدمات فایل‌های نسل سوم وب و قابلیت‌های مدیریت تشخیص هویت می‌شود.

ارز دیجیتال HBAR چیست؟

ارز دیجیتال HBAR دو نقش کلیدی را در اکوسیستم هدرا ایفا می‌کند. اول اینکه این رمز ارز کم مصرف (بهینه از نظر میزان مصرف انرژی در مقایسه با ارزهایی مانند بیت کوین) توسط توسعه دهندگان برای مدیریت توکن‌های مثلی (fungible) و غیرمثلی (NFTs) استفاده می‌شود. همچنین ارز دیجیتال HBAR برای پرداخت کارمزد تراکنش‌ها و پاداش گره‌ها (Nodes) به موجب قدرت محاسباتی و پهنای باند، استفاده می‌شود.

دوم اینکه، اعضای شبکه ارز دیجیتال HBAR را استیک می‌کنند. هدرا با استفاده از سیستم رای گیری وزنی امنیت شبکه اثبات سهام را تامین می‌کند. سیستم رای گیری وزنی، رای افرادی که مبلغ بیشتری استیک کرده‌اند را موثرتر می‌داند. این سیستم رای گیری، کار را برای اعضایی که قصد تقلب در اجماع دارند، بسیار سخت می‌‌‌‌‌کند، چرا که این کار نیازمند در دست داشتن یک سوم از کل عرضه‌های ارز دیجیتال HBAR است. علاوه بر این، این امر از نظر عملی برای پنج سال اول پس از انتشار توکن در سال 2019 غیرممکن خواهد بود.

توکن HBAR

تراکنش‌های ارز دیجیتال HBAR بسیار سریع هستند، به گونه‌ای که در هر ثانیه 10 هزار تراکنش (TPS) پردازش می‌شود. این سرعت به واسطه استفاده از تکنولوژی شاردینگ روی دفتر کل، بدون به خطر افتادن امنیت و ثبات شبکه به دست آمده است. همچنین به این خاطر که تراکنش‌های مکانیزم اجماع هش گراف بسیار کم حجم است، هزینه تراکنش‌های به‌طور قابل ملاحظه‌ای پایین است. به‌طور میانگین هر تراکنش HBAR تقریبا $0.0001 کارمزد دارد. تراکنش‌های ارز دیجیتال HBAR در کمتر از پنج ثانیه نهایی می‌‌شوند. این ویژگی، ارز HBAR را برای ریز تراکنش‌ها در مقیاس‌های بسیار بزرگ، ایده‌آل می‌سازد. علاوه بر این، این ویژگی برای توسعه‌دهندگان و اپلیکیشن‌های دفتر کل توزیع‌شده، محیط ایده‌آلی را می‌سازد.

تیم مدیریتی ارز دیجیتال هدرا هش گراف

هدرا توسط چندین عضو از شرکت‌های بزرگ جهان از جمله Google، Boeing، IBM ،LG اداره می‌شود. این گروه گسترده از مدیران صنعت‌های بزرگ دنیا، شورای مدیریت هدرا را تشکیل می‌دهند. اعضای شورای مدیریت هدرا شامل حدود 39 شرکت و سازمان می‌شود که در 11 بخش، دانشگاه و سازمان غیرانتفاهی منعکس می‌شود. نقش اعضای شورای هدرا، مدیریت پایگاه کد و نرم‌افزار، است. همچنین از دیگر مسئولیت‌های این تیم، نگه‌داری و غیرمتمرکزسازی از طریق شبکه عمومی هدرا است.

در آینده، قابل پیشبینی است که هزاران نود از شبکه هدرا پشتیبانی کنند و هدرا را به شبکه‌ای غیر متمرکز تبدیل کنند. در حال حاضر، این شبکه اولیه نودها، تحت نظارت اعضای تیم مدیریتی هدرا، اداره می‌شود، زیرا شبکه در حال آزمایش و تداوم مقیاس‌پذیری پروژه است. اعضای شورای مدیریت هدرا، حداکثر یک دوره سه ساله و نهایتا تا دو دوره متوالی، عضو شورا هستند. همه اعضا در مورد پیشنهادات و تصمیمات شبکه، رای یکسانی دریافت می‌کنند. پلتفرم اپلیکیشن غیرمتمرکز Swirlds و سازنده مکانیزم اجماع هش گراف، جایگاه دائمی را در شورا حفظ می‌کند. پس از انتخاب اولیه اعضا، Swirlds با اعضای جدید توسط کمیته عضویت شورای مدیریت هدرا، جایگزین خواهد شد.

جمع بندی

ارز دیجیتال هدرا هش گراف (HBAR) با کاهش قدرت محاسباتی و پهنای باند مورد نیاز، شبکه‌ای با مقیاس پذیری بالا و دفتر کل عمومی که می‌تواند توسط طیف وسیعی از اپلیکیشن‌ها استفاده شود را می‌سازد. ارز دیجیتال هدرا هش گراف با جایگزینی فناوری خودش به جای مکانیزم‌های اجماع بلاک چین، مرزهای فناوری دفتر کل توزیع‌شده (DLT) را جا به جا کرده است. اعضای شورای مدیریت هدرا در حال تاسیس یک دفتر کل عمومی کاملا غیرمتمرکز و بهینه از نظر مصرف انرژی، هستند. شبکه هدرا علاوه بر این، تراکنش‌های سریع با هزینه بسیار پایین و امنیت بالا را امکان پذیر می‌سازد. تا زمانی که نودهای شبکه در حال افزایش هستند، ما انتظار توسعه شبکه را داریم. موفقیت ارز دیجیتال HBAR به هموار شدن مسیر مدل‌های دفترکل‌ توزیع‌شده جدید کمک می‌‌کند.


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)