ارز دیجیتال WETH چیست؟ آموزش تبدیل رپد اتر و اتریوم به یکدیگر


ضمن معرفی رپد اتر یا WETH، به بررسی تفاوت این توکن با ارز دیجیتال اتریوم (ETH) پرداخته و نحوه تبدیل این دو رمز ارز را آموزش می‌دهیم.

ارز دیجیتال WETH یا همان «رپد اتر»، رمز ارزی است که به اتریوم (ETH) متصل شده است. این رمز ارز در پلتفرم‌ها و اپلیکیشن‌هایی که از استاندارد توکن ERC-20 پشتیبانی می‌کنند استفاده می‌شود، در حالی که ارز دیجیتال ETH از نوع ERC-20 نبوده و بیشتر برای پرداخت هزینه تراکنش‌های شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربران به راحتی می‌توانند رمز ارز ETH خود را از طریق فرآیندی به نام رپینگ (Wrapping) به ارز دیجیتال WETH تبدیل کنند. همچنین، می‌توان رمز ارز WETH را در هر زمانی به ETH تبدیل کرد. هر دوی این سکه‌ها از نسبت 1:1 پیروی می‌کنند؛ به این معنی که قیمت آن‌ها برابر است و در صورت مبادله، نیاز به پرداخت هیچ هزینه‌­ای به جز کارمزد تراکنش وجود نخواهد داشت.

شما می‌توانید از طریق قرارداد هوشمند WETH، ارز دیجیتال اتریوم خود را به صورت دستی به رپد اتر تبدیل کنید. این قرارداد هوشمند سکه­‌های اتریوم را دریافت کرده و دقیقاً به همان مقدار ارز دیجیتال WETH به شما باز می‌گرداند.

همان‌طور که می‌دانید شبکه اتریوم از اکوسیستم بزرگی برخوردار است. استفاده از رپد اتریوم، فرصت‌های بیشتری برای سرمایه گذاری در این اکوسیستم به شما ارائه می‌دهد. نسخه‌های زیادی از رپد اتریوم وجود دارد، اما برخی از آن‌ها محبوب‌تر از بقیه هستند. حتی در سایر بلاک چین‌ها نیز کاربران می‌توانند رپد اتریوم را پیدا کرده و از آن‌ها در اکوسیستم اتریوم استفاده کنند. به عنوان برخی از محبوب‌ترین کاربردهای ارز دیجیتال WETH می‌توان از «تجارت NFT»، «ارائه دارایی به استخرهای نقدینگی» و «ارائه وام ارز دیجیتال» نام برد.

معمولا اغلب رمز ارزهایی که با اتریوم مبادله می‌شوند از استاندارد توکن ERC-20 پشتیبانی می‌کنند. استفاده از این استاندارد فنی به گزینه‌ای محبوب برای اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (Dapps)، کیف پول‌ها و پروژه‌های رمز ارزی تبدیل شده است. در چنین شرایطی عدم پشتیبانی ارز دیجیتال اتریوم (ETH) از استاندارد مذکور، برای این رمز ارز مشکلاتی را ایجاد کرده است. ارز دیجیتال WETH یا رپد اتر، راه‌حل اتریوم در مواجهه با این مشکلات است. بیایید ببینیم چرا این ابزار برای سرمایه‌ گذاران و دارندگان پروژه‌ها و اپلیکیشن‌های غیر متمرکز تا این اندازه مفید است.

ارز دیجیتال WETH چیست؟

رپد اتر یک توکن با استاندارد ERC-20 به حساب می‌آید که در بلاک چین اتریوم قرار دارد. قیمت این رمز ارز همواره با قیمت ارز دیجیتال ETH برابر است. با این حال این دو رمز ارز کاربردهای متفاوتی دارند؛ مثلاً از اتریوم می‌توان جهت پرداخت هزینه‌های گس استفاده کرد. اما ارز دیجیتال WETH چنین قابلیتی ندارد. با این حال، رپد اتر به نسبت ارز دیجیتال اتریوم، موارد استفاده بیشتری دارد. طیف وسیع کاربردهای رپد اتر در اکوسیستم‌های مالی غیر متمرکز، آن را به ارز بسیار محبوبی تبدیل کرده است. متامسک (MetaMask)، تراست ولت (TrustWallet) و تقریباً همه کیف پول‌های فعال در شبکه اتریوم، از رمز ارز WETH پشتیبانی می‌کنند. در ادامه این دو ارز دیجیتال را با یکدیگر مقایسه کرده و برخی از مهم‌ترین کاربردهای آن‌­ها را بررسی می­‌کنیم.

مقایسه اتر و رپد اتر

با وجود ارز دیجیتال ETH به عنوان رمز ارز بومی بلاک چین اتریوم، دلیل طراحی ارز دیجیتال WETH ممکن است در ابتدا سؤال برانگیز باشد. اولین چیزی که باید درک کنید این است که همه رمز ارزهای موجود در بلاک چین اتریوم از نظر فنی یکسان نیستند. این شبکه به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد تا قوانین و استانداردهای جدید و متنوعی را برای ارزهای دیجیتال ایجاد کنند.

به عنوان مثال می‌توان از استاندارد فنی ERC-721 نام برد که به ما توکن‌های غیر قابل تعویض یا همان NFT ها را ارائه می‌دهد. این توکن‌ها کاربردهای کاملا متفاوتی با ارز دیجیتال اتریوم یا توکن‌های ERC-20 دارند. هنگام ایجاد دارایی‌های دیجیتال جدید روی بلاک چین اتریوم، دست توسعه‌دهندگان برای «سفارشی سازی» کاملاً باز است. بنابراین در حالی که می‌توان از ETH برای پرداخت کارمزد استفاده کرد، امکان استفاده از آن در همه اپلیکیشن‌های غیر متمرکز وجود ندارد.

امروزه توکن‌هایی که از استاندارد ERC-20 بهره‌مند هستند، برای مشارکت و سرمایه‌گذاری در اکثر اپلیکیشن‌های DeFi مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر بخواهیم ETH را به استخر نقدینگی اضافه کرده یا آن را به عنوان وثیقه ارائه کنیم، استفاده از نسخه ERC-20 آن (یعنی ارز دیجیتال رپد اتر) بسیار آسان‌تر خواهد بود. رپد اتر با اپلیکیشن­‌های موجود در سراسر بلاک چین اتریوم سازگاری بیشتری دارد. همچنین، استفاده از ارز دیجیتال WETH برای توسعه قراردادهای هوشمند جدید، موجب صرفه‌جویی در زمان خواهد شد.

آموزش تبدیل اتریوم به رپد اتر

فرآیند تولید ارز دیجیتال WETH ساده است. کافی است رمز ارزهای اتریوم خود را به یک قرارداد هوشمند بفرستید. این قرارداد هوشمند در ازای اتریوم­‌ها، به شما رپد اتر ارائه می‌کند. بدین ترتیب تمام رپد اترهای ایجاد شده به طور کامل توسط ذخایر ETH پشتیبانی می‌شوند. ارز دیجیتال اتریوم شما در قرارداد هوشمند قفل می‌شود و می‌توانید هر زمان که بخواهید مجدداً آن را با رپد اتر مبادله کنید. وقتی اتریوم‌های شما بازگردانده شوند، قرارداد هوشمند به طور اتوماتیک ارز دیجیتال WETH عرضه شده را می‌سوزاند.

بنابراین برای داشتن رپد اتر، می‌توانید مستقیماً با قرارداد هوشمند WETH تعامل داشته باشید. این قرارداد هوشمند، ETH شما را می‌گیرد و با نسبت ۱:۱ کیف پول شما را با رپد اتر شارژ می‌کند. بدین ترتیب به جز کارمزد تراکنش، نیاز نیست هزینه دیگری بپردازید. برای تبدیل برعکس (تبدیل رپد اتر به اتریوم) بايد از قرارداد هوشمند دیگری استفاده کنید. اما فرایند تبدیل و مبادله در هر دو قرارداد تقریبا یکسان است.

با این حال مبادله ارز دیجیتال WETH با سایر رمز ارزها، از طریق صرافی‌های ارز دیجیتال بسیار ساده‌تر است. بیایید ببینیم چگونه می‌توان ارز دیجیتال اتریوم را با استفاده از صرافی غیر متمرکز یونی سواپ و یا مستقیما از طریق کیف پول متامسک، با ارز دیجیتال رپد اتر مبادله کرد.

تبدیل اتریوم به ارز دیجیتال WETH از طریق یونی سواپ

  1. وارد وب‌سایت یونی سواپ شده و کیف پول خود را به آن متصل کنید. مطمئن شوید که بلاک چین اتریوم را به عنوان شبکه خود انتخاب کرده‌اید.

weth در یونی سواپ

تبدیل ارز دیجیتال weth به اتریوم

۲. در کادر بالایی ارز دیجیتال ETH و در کادر پایینی مطابق با تصویر زیر، ارز دیجیتال WETH را انتخاب کنید. اگر روی کادر انتخاب توکن [Select a token] کلیک کنید، رمز ارز WETH را در بالای لیست خواهید دید.

فرق weth با اتریوم

۳. مقدار اتریومی که می‌خواهید به رپد اتر تبدیل کنید را وارد کرده و روی گزینه [Wrap] کلیک کنید.

ارز دیجیتال weth

  1. اکنون باید تراکنش را در کیف پول خود تأیید کنید. فراموش نکنید که باید هزینه گس را نیز بپردازید، بنابراین مطمئن شوید که اتریوم کافی در دسترس دارید. جزئیات تراکنش را بررسی کرده و در صورت درست بودن روی گزینه تأیید [Confirm] کلیک کنید.

تبدیل ارز دیجیتال weth به اتریوم

۵. اکنون فقط باید منتظر بمانید تا تراکنش شما در بلاک چین تایید شود. زمان انتظار به ترافیک فعلی شبکه بستگی دارد. اگر عجله دارید، می‌توانید تراکنش را تسریع کنید. برای این کار باید هزینه‌های بیشتری بپردازید تا تراکنش شما سریع‌تر تأیید شود.

تبدیل اتریوم به رپد اتر در کیف پول متامسک

  1. وارد کیف پول متامسک خود شده و مطمئن شوید که اتریوم را به عنوان شبکه اصلی خود انتخاب کرده‌اید. به عبارت [Ethereum Mainnet] در تصویر زیر دقت کنید. سپس روی گزینه مبادله [Swap] کلیک کنید.

ارز دیجیتال weth چیست

  1. در کادر بالایی [Swap to] ارز دیجیتال WETH را سرچ کرده و انتخاب کنید.

فرق رپد اتر و اتریوم

  1. مقدار ارز دیجیتال اتریومی که می‌خواهید مبادله کنید را در کادر مربوطه وارد کرده و سپس روی گزینه [Review Swap] کلیک کنید.

تفاوت رپد اتر با اتریوم

 

  1. اکنون مطابق تصویر زیر، نرخ تبدیل نمایان خواهد شد. این نسبت همیشه باید 1:1 باشد. برای نهایی کردن تراکنش روی گزینه مبادله [Swap] کلیک کنید.

ارز دیجیتال weth چیست

چگونه ارز دیجیتال WETH را به اتریوم تبدیل کنیم؟

همان‌طور که پیش‌تر ذکر شد، شما می‌توانید با استفاده از یک قرارداد هوشمند، ارز دیجیتال WETH را به صورت دستی به ETH تبدیل کنید. تعویض رپد اتر با اتریوم ساده‌تر و ایمن‌تر است. برای انجام این کار از طریق یونی سواپ یا متامسک، می‌توانید از همان دستورالعمل‌هایی که بیان کردیم استفاده کنیدT فقط باید جای WETH ها و ETH ها را با یکدیگر عوض کنید. همچنین می‌توانید از بایننس نیز برای تبدیل رپد اتر به اتریوم استفاده کنید. بدین منظور دستورالعمل‌های زیر را دنبال نمایید.

  1. وارد بایننس کانورت (Binance Convert) و پورتال OTC بشوید. در قسمت «از» [From]، ارز دیجیتال WETH و در قسمت «به» [to] ارز دیجیتال ETH را انتخاب کرده و سپس روی گزینه «پیش‌نمایش تبدیل» [Preview Conversion] کلیک کنید.

ارز دیجیتال weth

  1. اکنون جزئیات مبادله را مشاهده خواهید کرد. پیش از تایید کردن و پذیرش مبادله، از درستی آن­‌ها مطمئن شوید. توجه داشته باشید که این روش تنها برای تبدیل رپد اتر به اتریوم استفاده می‌شود. یعنی با استفاده از این روش نمی‌توانید ETH را با WETH مبادله کنید.

تبدیل اتریوم به رپد اتر در سایر بلاک چین‌ها

در سراسر بلاک چین‌های اصلی نیز، نسخه‌های دیگری از رپد اتر وجود دارد که قابلیت همکاری‌پذیری ارز دیجیتال اتریوم را افزایش می‌دهند. به عنوان مثال برای انجام معاملات در اکوسیستم بایننس اسمارت چین (BSC)، می‌توانید از ارز دیجیتال WETH استفاده کنید. برای انجام این کار، باید اتریوم‌های خریداری شده از بایننس یا سایر صرافی‌ها را به کیف پول BSC خود واریز کنید. قبل از خرید اتریوم مطمئن شوید که صرافی مورد انتخاب شما از تبدیل ETH به WETH پشتیبانی می‌کند.

علاوه‌بر این می‌توانید از خدمات بریجینگ یا پل‌زدن نیز استفاده کنید. خدمات بریجینگ توسط اپلیکیشن‌های غیر متمرکز شخص ثالث ارائه می‌شود. این اپلیکیشن‌ها رمز ارزهای شما را دریافت کرده و در بلاک چین اصلی ذخیره می‌کنند. سپس سکه‌های رپد را با نسبت 1:1 در بلاک چین مقصد ضرب (تولید) می‌کنند.

معمولا انتقال رمز ارزها با استفاده از خدمات بریجینگ، بدون مشکل انجام می‌شوند. اما توجه داشته باشید که جابه‌جایی ارزهای دیجیتال در بلاک چین‌های مختلف ممکن است خطراتی را به همراه داشته باشد. پل‌ها در برخی از موارد قراردادهای هوشمند خود را در معرض خطر قرار می‌دهند. اگر می‌خواهید رپد بیت‌کوین، رپد اتریوم یا رمز ارزهای دیگر را از طریق پل‌‌زدن جابه‌جا کنید، قبل از انجام این کار خدمات پل‌زنی پلتفرم مد نظر خود را به دقت بررسی کنید.

کلید یکسان ماندن قیمت ارز دیجیتال WETH با اتریوم، نسبت تبدیل‌پذیری 1:1 آن است. اگر رپد اتر ارزان‌تر بود، مردم آن را خریداری کرده و برای کسب سود به اتریوم تبدیل می‌کردند. این امر موجب افزایش تقاضای رپد اتر می‌شد و در نتیجه قیمت آن افزایش پیدا می‌کرد. برعکس، اگر رپد اتر گران‌تر بود، مردم اتریوم می‌خریدند و برای فروش، آن را به رپد اتر تبدیل می‌کردند. بدین ترتیب با افزایش عرضه رپد اتر، قیمت آن افت می‌کرد. این اصول عرضه و تقاضا تضمین می‌کند که برابری قیمت این دو ارز دیجیتال، نسبتا پایدار باقی بماند.

روش­‌های سرمایه گذاری روی ارز دیجیتال WETH

تعداد زیادی اپلیکیشن مالی غیر متمرکز بر بستر بلاک چین اتریوم ايجاد شده است که از استاندارد توکن ERC-20 پشتیبانی می‌کنند. یکی از روش­‌های سرمایه گذاری در ارز دیجیتال WETH، اضافه کردن آن به استخر نقدینگی موجود در صرافی‌های غیر متمرکز (مانند یونی سواپ) است. شما با ارائه نقدینگی به یک استخر، از کاربرانی که رمز ارزهای خود را در آن استخر مبادله کنند، کارمزد دریافت خواهید کرد. با این حال ریسک همیشگی از دست رفتن سرمایه، باعث می‌شود که ارزهای دیجیتال زیادی را سپرده گذاری نکنید. استفاده از استخرهایی که حجم نقدینگی بیشتری دارند این ریسک را کاهش می‌دهد.

همچنین می‌توانید از طریق یک پلتفرم وام دیجیتال مانند آوه (Aave)، رمز ارزهای WETH خود را به عنوان وام در اختيار دیگران بگذارید. سایر کاربران برای قرض گرفتن رمز ارزهای شما باید وثیقه ارائه کنند. این وثیقه باید به ميزانی باشد که بتواند وام مربوطه را پوشش دهد. در ازای ارائه وام، مبلغی را به عنوان بهره وام دریافت خواهید کرد. تا زمانی که دارایی‌های خود را از استخر نقدینگی خارج نکنید، دریافت بهره ادامه خواهد داشت.

سخن پایانی

اتریوم یکی از قدیمی‌ترین و توسعه‌یافته‌ترین اکوسیستم‌های DApp را دارد. این اپلیکیشن‌های غیر متمرکز غالباً از رمز ارزهایی با استاندارد توکن ERC-20 پشتیبانی می‌کنند. حال آن‌که ارز دیجیتال بومی اتریوم با عنوان ETH، از استاندارد توکن متفاوتی برخوردار است. بنابراین امکان استفاده از این رمز ارز در بسیاری از اپلیکیشن‌ها وجود ندارد. از آن‌جایی که بسیاری از دارندگان اتریوم تمایل دارند ارز دیجیتال خود را در پروژه‌های DeFi استفاده کنند، این شبکه اقدام به طراحی رمز ارزی کرده است که از استاندارد توکن ERC-20 بهره می‌برد. چیزی که اهمیت این ارز دیجیتال را افزایش می‌دهد، طیف گسترده کاربردهای آن است. دارندگان اتریوم برای استفاده از اپلیکیشن‌ها و پلتفرم‌های مختلف، باید آن را به ارز دیجیتال WETH تبدیل کنند.

اگر تصمیم دارید کار با رپد اتر را آغاز کنید، توصیه ما این است که آن را از صرافی‌های ارز دیجیتال خریداری کنید. هرچند همان طور که در این مقاله آموزش دادیم، می‌توانید با استفاده از یک قرارداد هوشمند نیز، رمز ارزهای اتریوم خود را به رپد اتریوم تبدیل کنید. اما خرید مستقیم ارز دیجیتال WETH از طریق صرافی‌ها در مقایسه با استفاده از قراردادهای هوشمند رپینگ، ساده‌تر و راحت‌تر خواهد بود. اگر تجربه استفاده از این رمز ارز و تبدیل اتریوم به رپد اتر را دارید، نظرات خود را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)