ارز دیجیتال گالا (GALA) چیست؟ بررسی کامل پلتفرم و بازی های گالا گیمز


گالا گیمز (Gala Games) و ارز دیجیتال GALA از پروژ‌ه‌های رمز ارزی آینده دار در حوزه بازی و متاورس بوده که در این مقاله به معرفی آن می‌پردازیم.

بازی‌های ویدئویی مبتنی بر مدل درآمدی «بازی کن و پول دربیار» یا play-to-earn در نیمه دوم سال 2021 رشد انفجارگونه‌ای را تجربه کردند. هر هفته، عناوین تازه‌ای در این حوزه نوپا معرفی می‌شود که بررسی همه‌جانبه آن‌ها را دشوار می‌کند.

نباید از نظر دور داشت که بسیاری از این بازی‌های و پروژه‌های جدید باید با قید فوریت بررسی شوند و هیچ کس دلش نمی‌خواهد هیچ‌یک از آن‌ها را از دست بدهد. در این مقاله بر آنیم تا ابعاد گوناگون زیست‌بوم گالا و ارز دیجیتال GALA را واکاوی کنیم.

چندی پیش، بازی استار اطلس (Star Atlas) تنها پس از گذشت یک هفته از تاریخ درج آن در صرافی‌های معتبر، توانست رشدی ۱۰۰ برابر را نسبت به قیمت اولیه خود تجربه کند. اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) دیگر بازی بلاک چینی نام‌آشنا هم توانست چندی پیش به رکورد قیمتی تازه‌ای در ۱۵۵ دلار دست پیدا و طی یک سال گذشته، سودی ۱۲۰۰ برابری را نصیب سرمایه گذاران خود کند.

در این مقاله می‌خواهیم ابعاد مختلف پروژه دیگری را در حوزه بازی‌های بلاک چینی بررسی کنیم که از قضا توانسته رشدی ۱۰۰ برابری را طی ماه‌های اخیر تجربه کند. این پروژه هنوز هم جای زیادی برای رشد دارد. قرار است در ادامه این مقاله، چهار بازی برتر P2E NFT را در زیست‌بوم گالا معرفی و حلاجی کنیم.

گالا گیمز و ارز دیجیتال GALA چیست؟

گالا گیمز یک پلتفرم مبتنی بر بلاک چین برای بازی‌های حوزه توکن غیر قابل تعویض است که در آن بازیکنان می‌توانند مالکیت توکن‌های NFT مورد استفاده در بازی را در اختیار بگیرند. این پلتفرم‌ها از جمله پلتفرم‌های پیشتاز در حوزه کاری خود است که نخستین بار در سال ۲۰۲۰ راه‌اندازی شد.

گالا گیمز

افزون بر این، گردانندگان گالا گیمز در دورنمای توسعه این بازی در پی ساخت بازی‌های بلاک چینی با کیفیت هستند تا بقای این حوزه نوپا را تضمین کنند. بنابراین، عرضه بازی‌هایی ابتدایی از جنس MVP (کمینه محصول پذیرفتنی)، جایی در پلتفرم گالا ندارد و تنها بازی‌هایی که ارزش افزوده‌ای متفاوت در چنته دارند، می‌توانند با برنامه راهبردی این پلتفرم سازگار باشند. خلاصه آنکه گالا گیمز درصدد است تا زمام مدیریت و کنترل مسابقات را در اختیار خود بازیکنان و کاربران قرار دهد.

گالا گیمز چگونه کار می‌کند؟

پلتفرم گالا گیمز در بستر شبکه اتریوم بنا شد و در ادامه به زنجیره هوشمند بایننس یا بایننس اسمارت چین کوچ کرد. در گالا گیمز، نودها یا گره‌هایی به نام گره‌های موسس (Founder’s Nodes)، مسئولیت امنیت شبکه را برعهده دارند. تعداد بیشینه این گره‌ها در پلتفرم گالا گیمز برابر با ۵۰ هزار واحد است. افزون بر این، کاربران خود می‌توانند گره‌های دیگری را با عنوان گره‌های گالا (Gala Nodes) راه‌اندازی کنند. آن‌ها در ازای پیاده‌سازی و مدیریت این گره‌ها پاداش‌هایی در قالب ارز دیجیتال گالا (GALA) و تعدادی NFT کمیاب دریافت می‌کنند.

ارز دیجیتال گالا

گفتنی است که زیست‌بوم گالا نود دارای یک سازوکار اجماع سه‌گانه است که هم شامل اثبات کار و اثبات سهام و هم اثبات ذخیره‌سازی می‌شود. اگر می‌خواهید که مجوز راه‌اندازی یک گره را دریافت کنید، باید تقریباً ۲۹۰ هزار دلار برای خریداری یک گره، هزینه بپردازید.

نقطه تمایز گالا گیمز با دیگر پلتفرم‌ها چیست؟

گالا گیمز از آغاز راه‌اندازی در سال ۲۰۲۰ توانسته شمار کاربران فعال ماهانه خود را به رقم ۱.۳ میلیون نفر برساند. تاکنون در این پلتفرم، تقریباً ۲۶ هزار NFT فروخته شده که گران‌ترین آن‌ها بهایی در حدود ۳ میلیون دلار داشته است.

گالا گیمز، پلتفرمی مشابه با پلتفرم گیمینگ پرطرفدار استیم (Steam) است. درست مثل استیم، گالا نیز طیف وسیعی از بازی‌ها را پیش روی کاربر می‌گذارد. با این تفاوت که تمامی بازی‌های عرضه شده در بستر پلتفرم گالا کاملاً رایگان هستند و گیمرها می‌توانند از طریق یک دپ (اپلیکیشن غیرمتمرکز) به آن دسترسی داشته باشند.

ارز دیجیتال GALA

معرفی مهم‌ترین بازی‌ها در اکوسیستم ارز دیجیتال گالا گیمز

در ادامه به معرفی اصلی‌ترین بازی‌های موجود در بستر پلتفرم گالا می‌‎پردازیم.

تاون استار (Town Star)

تاون استار یک بازی است که در آن کاربران باید دست به ساخت و ساز در یک شهر بزنند. در این بازی، گیمرها می‌توانند برای دریافت NFTهای مختلف با دیگر همتایان خود از سراسر جهان رقابت کنند. هدف در نهایت ایجاد یک شهر کارآمد است. این بازی به گونه‌ای توسعه داده شده که گیمرها می‌توانند به آن هم از طریق موبایل و هم کامپیوتر شخصی دسترسی داشته باشند. همین سازگاری بین‌دستگاهی باعث شده تا تاون استار، محبوبیت زیادی در جامعه کاربری گالا برای خود دست و پا کند.

میراندوس (Mirandus)

میراندوس یک بازی تخیلی از نوع نقش‌آفرینی یا RPG است که در آن بازیکنان باید در موقعیت‌های مختلف به جنگ هیولاها بروند و با برپایی قلمرو خود درآمد کسب کنند. در این بازی، گیمرها از آزادی عمل مطلق برخوردارند. آن‌ها در این بازی قدم در یک وادی بزرگ می‌گذارند تا بخت خود را برای در هم کوبیدن غول‌های خفته در جنگل‌های انبوه و سیاهچاله‌های دهشتناک بیازمایند.

گفتنی است که کاربران میتوانند با کامپیوتر شخصی هم به این بازی دسترسی داشته باشند. این بازی در حال حاضر دارای نسخه موبایلی نیست.

اسپایدر تنکس (Spider Tanks)

اسپایدر تنکس، یک بازی چندنفره به سبک بازی‌های نبرد آنلاین (MOBA) است که به دست استودیوی بازی‌سازی GAMEDIA طراحی و ساخته شده است. در این بازی، گیمرها می‌توانند دارایی‌های درون‌برنامه‌ای معامله‌پذیر را برای ارتقای تجربه خود خرید و فروش کنند. این بازی هنوز در دست توسعه قرار دارد و آن‌طور که پیداست، قرار است در سه‌ماهه چهارم سال جاری میلادی عرضه شود.

اکوز آو امپایر (Echoes of Empire)

اکوز آو امپایر، یک بازی حماسه‌ای، علمی-تخیلی و به سبک استراتژی است که ماجرای آن در دل یک جنگ کهکشانی رخ می‌دهد. بازیکنان در این بازی می‌توانند برای کنترل گیتی، ناوگان فضایی دلخواه خود را بسازند، ارتقا بدهند و به کار بگیرند. این بازی نیز هنوز در دست توسعه است به زودی برای کاربران کامپیوترهای شخصی در دسترس قرار می‌گیرد.

بازارگاه گالا گیمز

بازارگاه گالا گیمز این امکان را برای بازیکنان فراهم می‌کند تا بتوانند دارایی‌های درون‌برنامه‌ای بازی‌ها را به آسانی دادوستد کنند. به این ترتیب، هر گیمر می‌تواند به طور مثال، دارایی‌های خود را در بازی تاون استار بفروشد و در ازای آن توکن‌های NFT بازی اسپایدر تنکس را دریافت کند. گفتنی است که پلتفرم گالا گیمز دارای بیش از ۱.۳ میلیون کاربر فعال ماهانه است. بنابراین دور از انتظار نیست که بازی‌های عرضه شده روی این پلتفرم به شهرتی فراگیر دست پیدا کنند.

توکن‌های NFT پلتفرم گالا گیمز را می‌توان از منظر کمیابی در ۶ دسته عمده جای داد:

  • ۱- متداول (Common)
  • ۲- غیرمتداول (Uncommon)
  • ۳- نادر (Rare)
  • ۴- حماسه‌ای (Epic)
  • ۵- افسانه‌ای (Legendary)
  • ۶- کهن (Ancient)

گالا گیمز و ارز دیجیتال GALA

می‌توانید این NFTها را با پرداخت ارز دیجیتال گالا (GALA)، اتریوم یا بت (BAT) خریداری کنید. این ویژگی باعث می‌شود که تقاضا برای توکن گالا همواره رو به فزونی باشد. در دنیای بازی‌، روندهای به گونه‌ای است که همیشه، بازی‌های جدید جایگزین بازی‌های قدیمی می‌شوند که چندصباحی یکه‌تاز بازار بوده‌اند. به کمک ارز دیجیتال GALA و پلتفرم گالا گیمز، شما نه در یک بازی خاص که در مجموعه‌ای از بازی‌ها سرمایه گذاری می‌کنید و این ریسک شما را کاهش می‌دهد.

ویژگی متمایزکننده دیگر پلتفرم گالا گیمز برخورداری از کلکسیونی از آواتارهای NFT به نام واکس (VOX) است. هر واکس در نوع خود منحصر به فرد و کمیاب است. گردانندگان گالا گیمز، ۸۸۸۸ واکس را با قیمت میانگین ۰.۰۸۸۸ اتر توزیع کرده‌اند. واکس به جز آنکه یک آواتار NFT است، کاربردهای دیگری نیز دارد. هولدرها می‌توانند با قفل‌کردن یا سپرده‌گذاری ارز GALA، توکنی با نام واکس‌کوین (VOXcoin) دریافت کنند. افزون بر این، دارندگان واکس می‌توانند آواتارهای خود را متحرک کنند که راه را برای NFT‌های متکی بر چاپ سه‌بعدی در آینده هموار می‌کند.

تیم توسعه دهنده ارز دیجیتال GALA

اریک شیرمایر (Eric Schiermeyer)، مرد شماره یک پلتفرم گالا گیمز است. او سابقه‌ای پروپیمان از توسعه بازی‌های بسیار پیشرفته در کارنامه خود دارد. افزون بر این، او هم‌بنیانگذار زینگا (Zynga) است که شرکتی پرآوازه در حوزه ساخت بازی‌های موبایلی است.

احتمالاً نام بازی‌های معروفی همچون پوکر (Poker)، مافیا وارز (Mafia Wars) و فارمویل (Farmville) به گوشتان آشنا باشد. این بازی‌ها از جمله بازی‌ها بسیار درخشان و موفق بازار بوده‌اند و اریک در ساخت آن‌ها نقشی پررنگی داشته است.

توکنومیک ارز دیجیتال گالا (GALA)

گالا (GALA)، ارز دیجیتال بومی پلتفرم گالا گیمز است. این توکن را می‌توان دارایی دیجیتالی اصلی زیست‌بوم گالا گیمز توصیف کرد که چندین کاربرد برای آن پیش‌بینی شده است. از جمله این کاربردها می‌توان به خرید آیتم‌های درون‌برنامه‌ای، پرداخت‌های فرد به فرد، گره‌های پاداش‌دهی و دیگر موارد اشاره کرد.

تعداد ارز دیجیتال در گردش گالا برابر با ۷.۵ میلیارد واحد GALA است. کل عرضه این رمز ارز نیز ۳۵.۷ میلیارد واحد و بیشینه موجودی آن هم برابر با ۵۰ میلیارد واحد GALA است. ناگفته نماند که ارز گالا یک رمز ارز تورمی است و روزانه ۱۷.۱ میلیون واحد GALA عرضه و توزیع می‌شود.

همچنین مشابه با هاوینگ بیت کوین، در ۲۱ ژوئیه هر سال، نرخ تولید و توزیع رمز ارز GALA نصف می‌شود. ارز گالا را می‌توان از صرافی‌هایی همچون کوکوین (Kucoin)، اوکی‌اکس (OKEx) و یونی سواد خریداری کرد.

ریسک‌هایی که پلتفرم گالا گیمز و ارز GALA را تهدید می‌کند

۱- تورم سمت عرضه: تنها ۱۴ درصد از کل موجودی ارز دیجیتال گالا در چرخه بازار قرار دارد و روزانه بیش از ۱۷ میلیون واحد GALA در بازار توزیع می‌شود. بنابراین ارزش بازار این توکن به دلیل ماهیت تورمی آن، هر ماه ۴۲ میلیون دلار افزایش می‌یابد.

۲- وایت پیپر و نقشه راه: گالا هیچ وایت پیپری ندارد؛ بنابراین برای یافتن اطلاعات بیشتر از آن باید به پست‌های تیم توسعه‌دهندگانش در پلتفرم مدیوم یا دیگر وب‌سایت‌های پشتیبان مراجعه کرد. علاوه بر این، نقشه راه دقیقی برای آینده این زیست‌بوم ترسیم نشده است.

۳- بازی‌های محدود: گالا اگرچه تا به حال پنج بازی را فهرست کرده؛ اما تنها دو عنوان از آن‌ها در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد. گالا گیمز مدعی است که سایر بازی های در مرحله توسعه و آزمایش قرار دارند. یکی از جذاب‌ترین بازی‌های گالا، اکوز آو امپایر است که بسیار شبیه به بازی استار اطلس است.

در پایان، یادآور می‌شویم که قرار است گردانندگان پلتفرم گالا گیمز در تاریخ ۱۱ دسامبر سال میلادی جاری نشستی را با حضور فعالان صنعت بازی برگزار کنند. این نشست می‌تواند برای گالا گیمز نقشی حیاتی داشته باشد و فعالان جامعه کاربری این پلتفرم نوپا منتظر اعلام خبرهایی امیدوارکننده در آن هستند.


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)