ارز دیجیتال دای DAI چیست؟ معرفی مهمترین استیبل کوین غیر متمرکز


در این مطلب به معرفی و بررسی ارز دیجیتال دای پرداخته و ضمن تحلیل سازوکار رمز ارز DAI، درباره آینده این استیبل کوین غیر متمرکز توضیح می‌دهیم.

ارز دیجیتال DAI یک توکن مبتنی بر اتریوم (توکن ERC-20) است. این رمز ارز به صورت یک استیبل کوین مبتنی بر دلار آمریکا ساخته شده و ارزش آن با نسبت 1:1 با دلار آمریکا تعریف می‌شود؛ یعنی ارزش یک استیبل کوین دای تقریباً برابر یک دلار آمریکا است و همین باعث شده پروژه Dai و اکوسیستم میکردائو (MakerDAO) به یکی از مهمترین پروژه‌های کریپتوکارنسی تبدیل شود.

این Stablecoin توسط یکی از مهمترین و قدیمی‌ترین پروژه‌های شبکه اتریوم به نام MakerDAO طراحی شده و به واسطه امکاناتش نیازی به پشتیبانی ارزهای فیات ندارد. قیمت ارز دیجیتال دای توسط شرکت Maker و به روش غیر متمرکز تنظیم می‎‌شود و همین باعث شده ثبات قیمتش را حفظ کند. اینها فقط برخی از ویژگی‌های منحصربه‌فردی هستند که پروژه دای را به مهمترین استیبل کوین بازار کریپتو تبدیل کرده‌اند.

در این مطلب به این پرسش پاسخ می‌دهیم که ارز دیجیتال دای چیست و چه کاربردهایی دارد. همچنین درباره ویژگی‌های استیبل کوین دای و آینده آن صحبت خواهیم کرد. در نهایت هم نحوه خرید و فروش ارز دیجیتال DAI و کیف پول های مناسب آن را معرفی می‌کنیم.

ارز دیجیتال دای چیست؟

رمز ارز DAI یک توکن ERC-20 روی بلاک چین اتریوم است که ارزشی ثابت معادل یک دلار آمریکا دارد. دای یک استیبل کوین کاربردی است که به خاطر تثبیت قیمت با دلار، نوسانات قیمت را کاهش داده و امکان ارائه بسیاری از خدمات امور مالی غیر متمرکز یا دیفای (DeFi) از جمله وام‌دهی، وام گیری و معامله‌گری را فراهم می‎‌کند. قیمت ارز دیجیتال دای به کمک یک قراردادهای هوشمند به نام میکردائو، همواره در یک محدوده ثابت حفظ می‌شود. به همین خاطر به عنوان یک استیبل کوین تراست‌لس و غیر متمرکز شناخته می‌شود که می‌تواند جایگزین مناسبی برای ارزهای فیات از جمله دلار باشد.

استیبل کوین DAI و کل پروتکل پشتیبان آن در اکوسیستم میکردائو (MakerDAO) طراحی شده است. میکرو دائو یکی از پروژه‌های اتریوم است که شفافیت بی‌نظیر و کیفیت اقتصادی و فنی را در کنار هم ارائه می‌کند. اکوسیستم میکردائو قابلیت‌هایی دارد که امکان ساخت استیبل کوین بدون پشتوانه ارزهای فیات را فراهم می‎‌کند. ضمناً فرایندهای تثبیت قیمت در این اکوسیستم کاملاً غیر متمرکز است.

سازندگان این استیبل کوین به روش‌های مختلف که در ادامه توضیح خواهیم داد، قیمت ارز دیجیتال دای را ثابت نگه می‌دارند. همین رویکرد باعث شده پروژه DAI به همراه قرارداد هوشمند میکرودائو به یکی از مهمترین استیبل کوین های موجود تبدیل شوند. برای اینکه بدانید ارز Dai با سایر استیبل کوین ها (از جمله تتر که آن هم قیمت ثابت دارد) چه فرقی دارد، در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

تاریخچه استیبل کوین دای

ریشه‌های ارز دیجیتال DAI به ساخت اکوسیستم MakerDAO در سال 2014 باز می‌گردد. ارز دیجیتال دای در واقع محصول اکوسیستم میکردائو است که توسط رون کریستنسن (Rune Christensen) تأسیس شده است. از آن زمان، هدف این پروژه ساخت یک سازمان خودکار غیر متمرکز یا دائو (DAO) برای ایجاد و پشتیبانی از یک ارز باثبات در بستر اتریوم بود. این ایده‌ای کاملاً جدید در بازار کریپتوکارنسی محسوب می‌شد و چیزی شبیه به آن هرگز ساخته نشده بود. به همین خاطر توسعه‌دهندگان زمان کافی برای طراحی پروپوزال صرف کردند تا میکرودائو را بدون مشکل راه‌اندازی کنند.

تلاش‌های توسعه‌دهندگان شرکت Maker در دسامبر 2017 (آذر 1396) جواب داد و اولین نسخه ارز دیجیتال دای (با نام فعلی سای SAI) ساخته و راه‌اندازی شد. رمز ارز SAI در واقع ارز دای تک وثیقه‌ای بود چون برای تولید آن فقط باید از ارز ETH به عنوان وثیقه استفاده می‌‎شد. نسخه بعدی استیبل کوین دای در نوامبر 2019 (آبان 1398) ارائه شد و با نام دای چند وثیقه‌ای (Multi-Collateral) نیز شناخته شد چون امکان استفاده از چندین نوع دارایی کریپتو برای ساخت توکن DAI را فراهم می‌کرد. اولین دارایی رمزنگاری شده بعد از اتریوم که در سیستم چند وثیقه‌ای دای پذیرفته شد، توکن بت (BAT) بود.

کنترل این ارز دیجیتال به جای ارزهای فیات سپرده در یک حساب بانکی، توسط قراردادهای هوشمند انجام می‌شد. علاوه بر این، تصمیم‌گیری درباره تمام متغیرهای آن توسط یک سازمان دائو صورت می‌گیرد که دارندگان توکن های میکر (MKR) نیز می‌توانند در آن عضو شوند. این قرارداد هوشمند و سازمان دائو در واقع همان اکوسیستم میکردائو است که قبلاً به آن اشاره کردیم.

پیداش رمز ارز DAI رونق زیادی در اکوسیستم دیفای ایجاد کرد که فقط چند ماه از تولدش می‌گذشت. همین ثابت می‌کرد DeFi به فناوری بسیار بزرگی تبدیل خواهد شد. از آن زمان، دای یکی از جذاب‌ترین پروژه‌های استیبل کوین دنیای ارزهای دیجیتال بوده است. شفافیت، مقبولیت گسترده و انعطاف‌پذیری عملکرد آن توانسته استیبل کوین دای را به یک مدل توسعه در حوزه کریپتوکارنسی تبدیل کند.

اهداف پروژه ارز دیجیتال DAI

هر پروژه ارز دیجیتال اهداف مشخصی دارد و برای پاسخگویی به نیازهای خاصی طراحی می‌شود. استیبل کوین DAI هم از این قاعده مستثنی نبوده و از روز اول اهدافی داشته که در دستیابی به آنها موفق عمل کرده است. اگر بپرسید هدف اصلی ارز دیجیتال DAI چیست، پاسخ‌ کوتاه «ساخت یک بستر امن برای ذخیره ارزش» خواهد بود. همانطور که می‌دانید و در همین چند ماه اخیر شاهد بودید، رمز ارزهایی مثل BTC و ETH با مشکل نوسانات شدید قیمت مواجه هستند. در یک سیستم اقتصادی که به دنبال کسب سود از این نوسانات باشد، این ویژگی مشکل محسوب نمی‌شود. اما در مواردی مثل وام‌دهی، پس‌انداز یا پلتفرم‌های انتقال پول چنین نوساناتی زیان‌بخش و حتی نامطلوب هستند.

استیبل کوین دای که خودش نیز با این مشکل مواجه بود، یک راهکار ارائه کرد. به لطف سیستم وثیقه‌گذاری با استفاده از ارزهای دیجیتال پرنوسان می‌توان رمز ارز DAI با نسبت ارزش 1:1 با دلار آمریکا تولید کرد. به این ترتیب می‌توان به پشتوانه سپرده تضمینی، از کوین های ساخته شده با ارزش ثابت و پایدار برای انجام عملیات در پلتفرم‌های دیگر استفاده کرد. بنابراین صرف نظر از رشد یا افت ارزش رمز ارزها، ارزش تضمین شده همواره یکسان خواهد ماند و در بدترین وضعیت هم سپرده‌های تضمینی وجود دارند که مانع از کاهش ارزش ارز دیجیتال دای خواهند شد.

قطعاً ایده پروژه DAI طرحی تازه است که امکان طراحی قابلیت‌های جدید برای استفاده از پتانسیل‌های بلاک چین را در اختیارمان می‌گذارد. به ویژه برای کسانی مفید خواهد بود که به ابزارهای باثبات و غیر متمرکز برای انتقال ارزش نیاز دارند. این ایده ابزاری معاملاتی ارائه می‌کند که آزادانه تبادل می‌شود و اگر بخواهید ارزش وجوه تضمین را زنده کنید هم بدون هیچ مشکلی قابل تبدیل خواهد بود.

در حال حاضر، ارز دیجیتال DAI پاسخگوی این نیازهاست و بستر این طرح‌ها را فراهم می‌کند. در واقع به لطف رمز ارز دای، هولدرها می‌توانند از سپرده‌هایشان سود دائمی داشته باشند. همه اینها نیز به لطف سیستم وثیقه‌گذاری، ایجاد مکانیزم‌‎های فیدبک خودکار و بازیگران خارجی که به درستی برای حفظ پویایی سیستم تشویق شده‌اند، میسر می‌شود.

به‌طور خلاصه می‌توان گفت ارز دیجیتال دای مهره اساسی ساخت یک پلتفرم وام‌دهی غیر متمرکز قوی و کاربردی در بلاک چین اتریوم است. مهره‌ای که به رشد اکوسیستم دیفای هم کمک‌های زیادی کرده است.

رمز ارز DAI چطور کار می‌کند؟

برای اینکه بدانید استیبل کوین دای چطور کار می‌کند، باید با سه مفهوم بنیادی آشنا شوید. استیبل کوین، پروتکل Maker و Maker Vault سه عنصر مهم در شکل‌گیری پروژه دای بوده‌اند و هر کدام یکی از ستون‌های پروژه محسوب می‌شوند.

استیبل کوین (Stablecoin) چیست؟

استیبل کوین ها یکی از زیرمجموعه‌های کریپتوکارنسی ها هستند که هدف‌شان به حداقل رساندن نوسانات ارزهای دیجیتال است. استیبل کوین ها از مزایای اصلی رمز ارزها مثل تراکنش‌های امن، انتقال سریع در سرتاسر دنیا، کارمزد کمتر و تسویه سریع نیز برخوردار هستند. استیبل کوین هایی مثل DAI این ویژگی‌ها و مزایا را به پشتوانه یک ارز ذخیره‌ای یا سایر دارایی‌های تضمینی ارائه می‎‌کنند.

پروتکل Maker چیست؟

پروتکل میکر بخشی از اکوسیستم MakerDAO است. میکر پروتکلی مبتنی بر یک سری قرارداد هوشمند در بستر اتریوم و مسئول هماهنگ کردن عملکرد ارز دیجیتال دای و سازمان دائویی است که بخش‎‌های مختلف این رمز ارز را کنترل می‌کند. به کمک پروتکل Maker هرکسی از هرجای دنیا می‌تواند با استفاده از رمز ارزهای مختلف به عنوان وثیقه، استیبل کوین دای بسازد.

پروتکل Maker همچنین مسئول کنترل انتشار و سوزاندن این استیبل کوین و حفظ ثبات ذخایری است که ارزش ارز دیجیتال دای را معادل یک دلار آمریکا نگه می‌دارند. کنترل نرخ‌های بهره، حکمرانی، سیستم‌های رأی‌دهی و تصمیم‌گیری و بسیاری موارد دیگر نیز توسط این پروتکل انجام می‌شود. به‌طور خلاصه می‌توان گفت این پروتکل قلب پروژه DAI است.

Maker Vault چیست؟

یکی دیگر از اجزایی که بخشی از عملکرد ارز دیجیتال DAI را به عهده دارد، والت (Vault) میکر است که قبلاً با نام CDP هم شناخته می‌شد. این والت‌ها اجازه تعامل با پروتکل Maker را به ما می‌دهند تا بتوانیم با سپرده کردن دارایی‌های وثیقه‌ای در آنها، استیبل کوین دای بسازیم. وقتی یک دارایی را سپرده می‌کنیم، والت Maker (بسته به نوع توکن مورد استفاده) متغیرهای وثیقه‌گذاری، نرخ‌های بهره، ثبات و نسبت لیکوئید شدن پوزیشن‌ را به ما اطلاع می‌دهد. با پذیرش تمام این مقادیر، توکن‌های خودمان را بلوکه کرده و ارز دیحیتال دای را در آدرس ERC-20 تعیین‌شده دریافت می‌کنیم.

به‌طور خلاصه، والت‌های Maker دروازه ورود به دنیای ساخت رمز ارز دای هستند و کل این سیستم نیز توسط قراردادهای هوشمند کنترل می‌شود. پس یک کارکرد اصلی والت Maker، دریافت سپرده‌ها و تبدیل آنها به استیبل کوین DAI است. کارکرد دیگر Maker Vault هم دقیقا برعکس این فرایند است: می‌توانید رمز ارز دای را بفرستید و وثیقه را پس بگیرید. فرایند معکوسی که منجر به سوزاندن ارز دیجیتال دای می‌شود. همانطور که می‌بینید طرز کار این سیستم در سطح کلی (فارغ از جزئیات فنی قراردادهای هوشمند) بسیار ساده است. البته این رویه‌ها از سال 2017 که استیبل کوین دای عرضه شد، دستخوش تغییرات جدی بوده است. شاید بتوان گفت مهمترین تغییر پذیرش وثیقه‌های جدید بود که قبلاً به آن اشاره کردیم.

استیبل کوین دای چطور ساخته می‌شود؟

نحوه ساخت ارز دیجیتال دای به دو مورد بستگی دارد:

 • کاربر و نوع وثیقه‌ای که استفاده می‌کند
 • Maker Vault

در این بخش سعی می‌کنیم به زبان ساده بگوییم چطور می‌توانید به کمک این عناصر و به روشی ایمن، ارز دیجیتال DAI بسازید.

قبل از هر چیز، شما به عنوان کاربر باید سرمایه مورد نیاز برای ساخت DAI را داشته باشید. سرمایه مورد نظر باید به شکل یکی از ارزهای وثیقه مورد پذیرش در پروتکل Maker باشد. این ارزها عبارتند از: BAT، USDC، WBTC، TUSD، KNC، ZRX، MANA و ETH.

اگر هر کدام از این توکن‌های ERC-20 را دارید یعنی می‌توانید مستقیماً از طریق والت Maker برای ساخت استیبل کوین دای اقدام کنید. اما اگر سرمایه‌تان به صورت رمز ارزهای دیگر (مثلاً بیت کوین) است، باید ابتدا آن را به یکی از توکن‌های بالا تبدیل کرده و سپس برای ساخت ارز Dai اقدام کنید.

بعد از تهیه سرمایه، نوبت به کار با Maker Vault می‌رسد. ساده‌ترین راه کار و تعامل با Maker Vault از طریق Oasis است. این اپلیکیشن غیر متمرکز (DApp) امکان ساخت Vaults با استفاده از کیف پول‌هایی مثل متامسک، تروز و لجر را به شما می‌دهد. ضمنا‌ً این دپ از پشتیبانی رسمی میکردائو برخوردار است که این روش را ایمن‌تر کرده است.

ایجاد ارز دیجیتال دای

سپس باید یکی از گزینه‌های برنامه موجود را انتخاب کرده و آن را به کیف پول‌تان متصل کنید. اینجا ما از کیف پول متامسک (MetaMask) و گزینه استقراض (Borrow) استفاده می‌کنیم.

با اینکار بلافاصله وارد سیستم می‌شوید.

ارز دیجیتال DAI

برای شروع ساخت ارز دیجیتال دای، باید روی Get Started کلیک کنید. سپس وارد صفحه‎‌ای می‌شوید که باید نوع وثیقه مورد استفاده برای ساخت استیبل کوین را انتخاب کنید. حتماً باید یکی از گزینه‌های موجود را انتخاب کنید و به سطوح مختلف وثیقه‌گذاری و کمیسیونی که به خاطر عملیات کسر خواهد شد، توجه داشته باشید.

بعد از انتخاب نوع وثیقه، باید Vault را راه‌اندازی کرده و وجه ضمانت خود را سپرده‌گذاری کنید. بعد از تأیید داده‌های پردازش شده، ساخت استیبل کوین دای تمام شده و شما صاحب این رمز ارز خواهید شد.

مزایا و معایب ارز دیجیتال دای

از بین مزایای متعدد مهمترین استیبل کوین بازار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. ارز دیجیتال DAI یک استیبل کوین امن و غیر متمرکز با سابقه امنیتی خوب و طولانی است. ابزارهای امنیتی مختلف از جمله کیف پول امن یکپارچه، احراز هویت دو مرحله‌ای و بررسی‌های روتین باعث افزایش امنیت اکوسیستم دای شده است.
 2. دای به بانک‌ها وابسته نیست و یک استیبل کوین کاملاً متفاوت نسبت به USDT است. به عبارت دیگر، خبری از ریسک همیشگی بسته شدن بانک یا توقیف اکانت پشتیبان کل پروتکل نیست و ضرورتی هم ندارد که دنبال اعتماد به منابع مالی موجود در بانک باشید.
 3. ساخت و ایجاد ابزارهای معاملاتی و روش‌های تأمین مالی غیرمتمرکز را تسهیل می‌کند. در واقع، این روزها استیبل کوین دای یکی از متداول‌ترین ارزها در دنیای دیفای و صرافی‌های غیر متمرکز است.
 4. امکان کسب درآمد غیرفعال که از طریق برنامه نرخ پس‌انداز دای (DAI Savings Rate) یا DSR برای کاربران فراهم شده است. کاربران در این برنامه می‌توانند توکن های DAI بدون استفاده خودشان را در سیستم بلوکه کنند و این طریق به سود برسند. یکی دیگر از راه‌های کسب درآمد غیرفعال، سپرده کردن مستقیم توکن ها در یک قرارداد هوشمند میکردائو است. این قرارداد طوری طراحی شده که بهره را به صورت خودکار به سپرده اضافه می‌کند.
 5. سیستم ثبات معتبر آن باعث اطمینان به عملکرد این رمز ارز می‎‌شود. حتی در بدترین شرایط ممکن، سازمان MakerDAO توانسته ثبات را به میزان قابل قبولی حفظ کند؛ البته باید گفت این ثبات به مروز زمان بهبود هم یافته است.
 6. ارز دیجیتال DAI به‌راحتی در دسترس است و به حریم شخصی کاربران احترام می‌گذارد. هرکسی می‌تواند بدون احراز هویت (KYC) یا ارائه اطلاعات به شخص ثالث به سیستم دسترسی داشته باشد.
 7. ارز دیجیتال DAI به‌طور وسیع در بلاک چین اتریوم ادغام شده است. این توکن از استاندارد رایج ERC-20 پشتیبانی می‌کند و این موارد استفاده از آن را به شدت افزایش داده است. شما می‌توانید از این توکن در بسیاری از برنامه‌های غیر متمرکز در حوزه‌های گیمینگ، دیفای یا NFT استفاده کنید.
 8. امکان ایجاد اعتبار بستانکاری و کسب سود از آن اعتبار که رمز ارز DAI را به گزینه‌ای مناسب برای سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال تبدیل کرده است.
 9. استیبل کوین دای، ارز یکی از بزرگترین اکوسیستم‌های DeFi دنیاست که ارزشش بیش از 1.4 میلیارد دلار است.
 10. توسعه‌دهندگان می‌توانند ارز دیجیتال DAI را در قراردادهای هوشمند مختلف قرار دهند و آن را برای استفاده‌های متنوع تغییر دهند. برای مثال xDAI استیبل کوین دای را در یک سایدچین خیلی سریع و کم‌هزینه قرار می‌دهد تا تراکنش‌ها و پرداخت‌ها را سریع‌تر و کارآمدتر کند.
 11. بسیاری از صرافی‌های معتبر دنیا از این رمز ارز پشتیبانی می‌کنند.

با این وجود، برخی نکات منفی نیز وجود دارد که باید به آنها اشاره کنیم:

 1. این پروژه در سطح فنی کمی پیچیده است و همین دسترسی به آن را برای تازه‌واردهای دنیای DeFi دشوار می‌کند.
 2. تنوع کم ارزهای مورد پذیرش به عنوان وثیقه، یک مشکل سیستمی شمرده می‌شود. در واقع توکن‌هایی مثل کامپاند یا YFI هنوز به عنوان وثیقه پذیرفته نمی‌شوند اما توکنی مثل مانا (که مقبولیت بسیار کمتری دارد)، قابل پذیرش است.
 3. استفاده از Maker Vault با خطراتی همراه است. برای ساخت ارز دیجیتال دای شما باید مالکیت دارایی خودتان را به یک قرارداد هوشمند منتقل کنید تا در صورت رکود بازار بتواند دارایی شما را بفروشد. هر والت ساخت رمز ارز DAI یک قیمت تسویه دارد؛ قیمتی که اگر دارایی مربوطه به آن برسد، والت لیکوئید (منحل) خواهد شد. استفاده از Vault برای لوریج یا اهرم اگرچه باعث افزایش سود می‌شود اما به همان میزان ریسک را نیز بالا می‌برد.
 4. قرارداد هوشمند شفاف و غیرقابل تغییر است با این وجود می‌توان آن را هک کرد. هیچ ضمانتی وجود ندارد که اتفاقی مشابه هک معروف DAO اینجا نیز رخ ندهد.

کاربردهای استیبل کوین دای

ارز دیجیتال دای به عنوان یک کریپتوکارنسی کاربردهای گسترده‌ای دارد. مواردی که در این بخش به آنها اشاره می‌کنیم برخی از مهمترین موارد استفاده ارز دیجیتال DAI هستند. به‌طور کلی تمام کاربردهایی که برای سایر استیبل کوین ها و توکن های ERC-20 وجود دارد (از سرمایه‌گذاری گرفته تا انجام تراکنش‌ها و پرداخت‌های روزمره)، برای رمز ارز دای نیز صدق می‎کند.

استقلال مالی برای همه

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، فقط با یک اپلیکیشن غیر متمرکز (DApp) می‌توان از سرتاسر جهان به رمز ارز دای دسترسی داشت. این استیبل کوین به هیچ بانک خصوصی، بانک مرکزی یا دولتی وابسته نیست. این یعنی همه می‌توانند ارزهای دیجیتال خودشان را به Dai تبدیل کرده و از سایر امکانات مالی دای در بستر دیفای استفاده کنند.

به کمک پروژه کریپتوی دای میلیون‌ها نفر از خانه‌های خودشان می‌توانند به وام‌ها، سیستم‌های پس‌انداز، استخرهای سرمایه‌گذاری و سایر ابزارهای مالی دسترسی داشته باشند. ابزارهایی که دسترسی به آنها از روش‌های سنتی برای بسیاری از افراد غیرممکن است.

حواله‌های سریع و کم‌هزینه

یکی دیگر از کاربردهای مهم ارز دیجیتال دای حواله‌های بین‌المللی یا انتقال پول بین کشورهاست. با این استیبل کوین هرکسی می‌تواند هر مقدار پول را با به ارز DAI تبدیل کند و آن را برای هرکسی بفرستد. مقبولیت گسترده رمز ارز دای باعث می‌شود گیرنده بتواند به سرعت این کوین ها را دوباره به ارزهای فیات یا سایر کریپتوها تبدیل کند. از همه مهمتر اینکه همه این کارها در عرض چند دقیقه و با هزینه بسیار پایین به ازای هر تراکنش انجام می‌شود. ضمناً به جز نهاد تأمین‌کننده ارز دیجیتال DAI، هیچ شرکت و نهاد واسطه‌ای دیگری در کار نخواهد بود.

ایجاد پیوستگی و یکپارچگی در دنیای دیفای

کاربرد دیگر استیبل کوین دای، توانایی آن در متحد کردن دنیای DeFi است. دای یک ارز غیر متمرکز، امن و قابل اعتماد است که سال‌هاست در بازار حضور داشته است. برای حوزه دیفای چیزی بهتر از یک ارز واقعاً غیر متمرکز که توسط یک جامعه اداره شود و امکان دسترسی آزادانه افراد به خدمات دیفای را فراهم کند، وجود ندارد. این استیبل کوین می‌تواند پل ارتباطی بین پروتکل‌های مختلف در حوزه دیفای باشد.

قیمت ارز دیجیتال دای چطور تنظیم می‌شود؟

قیمت ارز دیجیتال DAI از طریق سیستمی از قراردادهای هوشمند که خودشان به صورت خودکار اجرا می‌شوند، تحت کنترل قرار می‌گیرد. اگر قیمت ارز دای خیلی از یک دلار فاصله بگیرد، توکن‌های MKR (همان توکن‎‌های حکمرانی اکوسیستم میکردائو) سوزانده یا ساخته می‌شوند تا قیمت ارز دیجیتال دای دوباره تثبیت شود. از طرفی اگر سیستم طبق انتظار کار کند و ارزش یک دای برابر یک دلار آمریکا باشد، صاحبان توکن MKR سود می‌کنند چون عرضه کل MKR کاهش می‌یابد و این توکن کمیاب‌تر و باارزش‎تر می‎‌شود.

الگوریتم MakerDAO به صورت خودکار قیمت رمز ارز DAI را مدیریت می‌کند تا سیستم به هیچ فرد مورد اعتمادی برای اینکار نیاز نداشته باشد. به همین خاطر است که دای یک استیبل کوین کاملاً تراست‌لس و غیر متمرکز محسوب می‌شود.

ارز دیجیتال DAI تا به امروز و به مدت سه سال با ثبات بوده و نوسانات بسیار اندکی از نرخ ثابت یک دلار تجربه کرده است. در نمودار قیمت ارز دیجیتال دای در تصویر زیر به خوبی می‌توانید این موفقیت را ببینید.

نمودار قیمت ارز دیجیتال دای

 

در زمان نگارش این مطلب (26 آذر 1400)، مارکت کپ یا ارزش بازار رمز ارز دای معادل 9,157,000,102 دلار بوده است.

آینده ارز دیجیتال DAI

یک سقوط شدید بازار در مارس 2020 (اسفند 1398)، ثبات استیبل کوین دای را تهدید می‌کرد و توسعه‌دهندگان در همین راستا ویژگی بحث برانگیزی را معرفی کردند که امکان حفظ نرخ ثابت دای به کمک یک استیبل کوین دیگر یعنی USDC را فراهم می‌کرد.

سپس در جولای 2020 (تیر 1399)، یک آپگرید به یکی از پروتکل‌های وام‌دهی اصلی دیفای باعث شد رمز ارز DAI دوباره ثباتش را به دست بیاورد و جامعه میکردائو نیز به افزایش سقف بدهی سیستم رأی دادند. ماه بعد نیز به در اولویت قرار گرفتن GUSD، BUSD و هشت توکن دیگر برای پذیرش به عنوان وثیقه رأی گرفت که امکان ساخت ارز دیجیتال دای با آنها و ایجاد نقدینگی بیشتر را فراهم می‌کند.

اخیراً توجه نهادهای نظارتی به استیبل کوین ها جلب شده است. در ایالات متحده، قانونی به نام STABLE Act پیشنهاد شده که براساس آن صادرکنندگان استیبل کوین ها باید از برخی از استانداردهای بانکی پیروی کنند. چنین قوانینی می‌تواند برای استیبل کوین های غیر متمرکزی مثل دای عواقب جدی به دنبال داشته باشد. پینر ون والکنبرگ (Peter Van Valkenburgh) یکی از محققان پایگاه CoinCenter می‌گوید اگر طرح STABLE Act یا قوانین مشابه اجرا شود، ممکن است نودهای اعتبارسنج DAI دچار تخلف قانونی شوند؛ مگر اینکه نودها یک بانک با مجوز رسمی باشند.

با این وجود، تحولات ژئوپلتیکی در حال ایجاد محبوبیتی بی‌سابقه برای استیبل کوین هاست. وقتی آرژانتین یک مالیات 35 درصدی جدید روی تمام خریدها با دلار آمریکا اعمال کرد، حجم معاملات دای در صرافی‌های محلی این کشور به شدت افزایش یافت.

همه اینها نشان می‌دهد آینده ارز دیجیتال دای به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ از تصمیمات نهادهای نظارتی و وضعیت بازار رمز ارزها گرفته تا آپدیت‌ها و آپگریدهای اکوسیستم MakerDAO. در بین تمام این عوامل تصمیمات درون اکوسیستم دای از همه مهمتر است و می‌تواند آینده استیبل کوین دای را رقم بزند. میکردائو در تلاش است تا ارز دیجیتال DAI را به عنوان اولین ارز بی‌طرف دنیا معرفی کند. تلاش‌هایش را هم از لوگوی این ارز دیجیتال شروع کرده و دنبال نمادی قابل تشخیص مثل نمادهای دلار و یورو است.

ارز دیجیتال دای برای تبدیل شدن به اولین ارز تراست‌لس جریان اصلی بازار باید توسط میلیون‌ها نفر استفاده شود. چیزی که نه تنها به برندسازی بلکه به آموزش و بازاریابی هم نیاز دارد. اگرچه این چشم‌انداز خیلی دور و سخت به نظر می‌رسد اما هیچ استیبل کوینی بهتر از دای برای تحقق این رؤیا وجود ندارد.

خرید و فروش ارز دیجیتال دای

برای خرید ارز دیجیتال دای دو راه دارید: یا توکن‌های مورد پذیرش به عنوان وثیقه را از طریق پلتفرم Oasis به دای تبدیل کنید و یا از طریق صرافی‌ها اقدام به خرید کنید.

در همین مطلب، ساخت ارز دیجیتال DAI به روش وثیقه‌گذاری را آموزش دادیم. اگر روش دوم را برای خرید استیبل کوین دای انتخاب کردید، می‌توانید از طریق صرافی‌های داخلی یا خارجی اقدام کنید. اگر می‌خواهید صرافی‌های خارجی را برای اینکار انتخاب کنید، حتماً سراغ صرافی‌های معتبر بروید و مطمئن شوید برای مبادله یا خرید نیازی به احراز هویت نباشد. صرافی‌های OKEx، FTX، Huobi Global و HitBTC برخی از مهمترین صرافی‌هایی هستند که امکان خرید ارز دیجیتال دای با ارزهای فیات و رمز ارزها را فراهم کرده‌اند.

خرید از صرافی‌های ارز دیجیتال داخلی برای کاربران ایرانی انتخاب بهتری است چون نیازی به تغییر آی‌پی ندارد و خطرات مربوط به تحریم نیز نگران‌تان نمی‌کند. صرافی بیت 24 یکی از معتبرترین صرافی‌های داخلی است که می‌توانید برای خرید ارز دیجیتال دای و سایر رمز ارزها با بهترین قیمت به آن مراجعه کنید. اکسچینو نیز به عنوان یک بستر معاملات ارز دیجیتال بومی، خدمات خرید و فروش ارز دیجیتال دای را ارائه می‌دهد.

کیف پول های مناسب استیبل کوین دای

کیف پول یا والت (Wallet) ابزاری است که می‌توانید رمز ارزهایتان را در آن ذخیره کنید. والت‌ها دو نوع سخت‎‌افزاری و نرم‌افزاری دارند. کیف پول سخت افزاری امن‎ترین نوع والت است اما قیمت بیشتری دارد. در طرف دیگر، کیف پول های نرم افزاری قرار دارند که اگرچه به نسبت امنیت کمتری دارند اما رابط کاربری بهتر و قیمت رایگان از مهمترین ویژگی‌های آنهاست. مهمترین نکته در انتخاب کیف پول، امنیت آن است.

همانطور که قبلاً گفتیم، ارز دیجیتال دای یک توکن ERC-20 بر بستر اتریوم است. این یعنی تمام والت هایی که از استاندارد ERC-20 پشتیبانی می‌کنند، قابلیت نگهداری ارز دیجیتال DAI را دارند. کیف پول سخت‌افزاری لجر و کیف پول‌های نرم‌افزاری متامسک (MetaMask)، تراست والت (Trust Wallet)، اتمیک والت (Atomic wallet)، کوینومی (Coinomi) و MyEtherWallet از بهترین انتخاب‎‌ها برای نگهداری استیبل کوین دای هستند.

جمع‌بندی

ارز دیجیتال دای انعطاف‌پذیری گسترده و کاربردهای متنوع را در کنار قیمت تثبیت شده با دلار آمریکا ارائه می‌کند. با خرید ارز دیجیتال DAI می‌توانید در سرتاسر شبکه اتریوم به روش‎های مختلف درآمد کسب کنید. استیبل کوین ها فقط یکی از انواع رمز ارزها هستند و شکی نیست که رقابت در میان آنها هم بسیار بالاست. اما بدون شک می‌توان گفت پروژه دای با ویژگی‌ها و امکانات منحصر‌به‌فردش یکی از مهمترین استیبل کوین هاست؛ اگر مهمترین نباشد.ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)