ارز دیجیتال کادنا و توکن KDA چیست؟ بررسی آینده Kadena


در این مطلب ضمن معرفی ارز دیجیتال کادنا و تحلیل و بررسی آینده توکن KDA، در مورد امکانات پروژه Kadena و درباره جایگاهش در بازار توضیح می‌دهیم.

شبکه کادنا (Kadena) راهکارهای مقیاس پذیری بلاک چین لایه 1 و اثبات کار (PoW) جدید و تازه‌ای را ارائه می‌کند که برای توسعه‌دهندگان مستقل و شرکت‌ها به یک میزان کارایی دارند. اکوسیستم بلاک چین کادنا به عنوان اولین بلاک چین هیبریدی مقیاس پذیر مبتنی بر الگوریتم اجماع PoW، هم شبکه‌های خصوصی و هم شبکه‌های عمومی دارد. همین ویژگی‌ها باعث شده پروژه رمز ارز کادنا یعنی ارز دیجیتال KDA به سرعت به یکی از پروژه‌های کریپتوی برتر تبدیل شود. بعد از استقبالی که اخیراً از این پلتفرم شده، توکن KDA به عنوان ارز بومی پروژه Kadena تحرکات قیمت مثبتی را تجربه کرده است. رمز ارز KDA در این پروژه چندین مسئولیت و کارکرد حیاتی دارد و برای تضمین غیر متمرکز بودن پلتفرم ضروری است.

در این مطلب قصد داریم به بررسی اکوسیستم ارز دیجیتال کادنا و ساختار بنیادین شبکه بلاک چین Kadena بپردازیم. همچنین فناوری بلاک چین هیبریدی این پروژه را نیز معرفی خواهیم کرد. در نهایت هم ویژگی‌ها و کاربردها و نحوه خرید و فروش ارز دیجیتال KDA را یاد می‌گیرید.

کادنا چیست؟

استورات پوپجوی (Stuart Popejoy) و ویل مارتینو (Will Martino) بنیان‌گذاران کادنا هستند که این مدل جدید بلاک چین هیبریدی را در ژانویه 2020 (دی 1398) راه‌اندازی کردند. پلتفرم کادنا از مکانیزم اجماع اثبات کار یا Proof of Work به همراه یک آپگرید الگوریتم هشینگ (hashing) استفاده می‎‌کند که نتیجه آن راهکارهای Blockchain سریع‎، مقیاس پذیر و ایمن‌تر نسبت به سایر زنجیره‌های PoW است. پاپجوی و مارینو که سابقه توسعه بلاک چین در کمپانی JPMorgan Chase را دارند، پروژه Kadena را راهکاری برای محدودیت‌ها و معایب بزرگترین پروژه‌های ارزهای دیجیتال و بلاک چین یعنی بیت کوین و اتریوم معرفی می‌کنند.

ارز دیجیتال کادنا

کادنا اولین بلاک چین مقیاس پذیر اثبات کار دنیاست که از رویکرد شاردینگ (Sharding) استفاده می‌کند. خود شبکه Kadena روی چندین بلاک چین درهم‌تنیده اجرا می‌شود. این بلاک چین‌ ها شامل یک شبکه لایه 1 عمومی به نام Chainweb و یک شبکه لایه 2 خصوصی به نام Kuro هستند. سومین عنصر کلیدی پروژه ارز دیجیتال کادنا، زبان برنامه نویسی قرارداد هوشمند متن باز Pact است. در ادامه درباره هرکدام از این عناصر تشکیل‌دهنده ساختار کادنا بیشتر توضیح می‌دهیم.

فناوری بلاک چین هیبریدی به همراه تجربیات ارزشمند تیم پروژه، کادنا را به یک انتخاب جذاب برای راهکارهای بلاک چین سازمانی تبدیل می‌کند. پلتفرم Kadena به خاطر عناصری که پیشتر نام بردیم، راهکارهای پرداخت مقیاس‎ پذیر، منعطف، سریع و سازگار با قرارداد هوشمند را در اختیار کسب و کارها قرار می‌دهد.

این پروژه در سال 2018 و طی چهار دوره جذب سرمایه موفق شد از 16 سرمایه‌گذار 15 میلیون دلار سرمایه جذب کند. از میان این سرمایه گذاران می‌توان به گروه سرمایه گذاری Susquehanna و کمپانی INBlockchain اشاره کرد. به گفته پایگاه اطلاعات مالی PrivCo، ارزش پروژه Kadena در سال 2018 بین 10 تا 18 میلیون بود. اما طبق آمار پایگاه CoinMarketCap، مارکت کپ یا ارزش بازار پروژه ارز دیجیتال KDA در زمان نگارش این مطلب (20 آذر 1400) نزدیک به دو میلیارد دلار است.

فناوری بلاک چین هیبریدی کادنا چیست؟

Kadena یک شبکه چند زنجیره‌ای است که از تعداد زیادی شبکه شبیه بیت کوین درهم‌تنیده تشکیل می‌شود. شبکه کادنا در زمان راه‌اندازی، ده زنجیره داشت. اما زیرساخت مقیاس پذیر کادنا به این معناست که با افزایش تقاضا و پذیرش عمومی می‌توان تعداد زنجیره‌ها را تا بی‌نهایت افزایش داد. در معماری چند زنجیره‌ای با افزودن هر زنجیره، توان عملیاتی و ایمنی کل پروژه را افزایش پیدا می‌کند. بلاک چین Kadena در سال 2020 از ده زنجیره به بیست زنجیره رشد کرد که توان عملیاتی پروژه را دو برابر می‌کرد. تیم توسعه کادنا قصد دارد طی 12 ماه آینده، تعداد زنجیره‌های پلتفرم را به 100 برساند. طبق برآورد تیم پروژه، پلتفرم Kadena با 100 زنجیره فعال قادر به پردازش 1,000 تا 10,000 تراکنش در ثانیه (TPS) به ازای هر زنجیره خواهد بود. یعنی این شبکه در مجموع می‌تواند یک میلیون تراکنش در ثانیه را پردازش کند.

ارز دیجیتال KDA

زیرساخت بلاک چین هیبریدی (Hybrid Blockchain) و  قابلیت مقیاس پذیری کادنا از «یک مکانیزم برای ساخت ناهمگام تعداد زیادی بلاک در زنجیره‌های همتای مختلف با ارتفاع یکسان» استفاده می‌کند. بنابراین میزان قدرت هش مورد نیاز برای ساخت هر بلاک به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد. این روش، توان عملیاتی شبکه ارز دیجیتال کادنا را نیز افزایش می‌دهد.

علاوه‌بر این به لطف کارمزدهای حداقلی شبکه Kadena، این پروژه یک جایگاه گس (Gas Station) کریپتوی بی‌نظیر به کسب و کارها ارائه می‌کند. کسب و کارها می‌توانند از این قابلیت برای پوشش هزینه‌های گس مشتریان استفاده کرده و خدمات بدون هزینه گس را به کاربران نهایی ارائه کنند. پلتفرم کادنا امیدوار است این رویکرد با کاهش موانع و پیچیدگی‎‌های فنی از جمله نصب کیف پول های کریپتو، منجر به بهبود تجربه کاربر نهایی و افزایش مقبولیت پروژه شود. از طرفی، زبان برنامه نویسی Pact کار راه‌اندازی فریم ورک را برای توسعه‌دهندگان ساده کرده و در به‌روزرسانی اخیر هم قابلیت جایگاه گس به صورت پیش‌فرض فعال شده است.

با ویژگی‌های مهم ارز دیجیتال کادنا آشنا شوید

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، موفقیت پروژه ارز KDA بیش از هر چیز حاصل ویژگی‌ها و عناصر منحصربه‌فرد این پروژه بوده است. در این بخش قصد داریم به برخی از مهمترین ویژگی‌های شبکه کادنا اشاره کنیم که هرکدام نقش مهمی در ساختار و معماری این شبکه دارند.

شبکه عمومی – Chainweb

Chainweb نام بلاک چین عمومی و اثبات کار بی‌نظیر کادنا است که از معماری زنجیره موازی برای ارائه توان عملیاتی بالا و مقیاس پذیری استفاده می‌کند. شبکه‌های کاملاً مقیاس‌بندی شده Chainweb می‌توانند هزاران زنجیره را همزمان اجرا کنند و در عین حال، همزمان با اضافه شدن هر زنجیره جدید، توان عملیاتی را بیشتر کرده و امنیت شبکه را حفظ کنند. علاوه بر این، پلتفرم کادنا ادعا می‌کند Chainweb تنها شبکه PoW لایه 1 مقیاس پذیر و شارد شده در دست تولید است.

بلاک چین کادنا سریعترین بلاک چین دنیاست

شبکه عمومی Chainweb با استفاده از عملیات استخراج و با توزیع رقابت بین زنجیره‌های چندگانه کار می‎‌کند. این رویکرد مقاومت زنجیره‌ها در برابر حملات را افزایش می‌دهد، رقابت و نرخ هش هر زنجیره را کاهش داده و مشکل ردپای انرژی فرایندهای استخراج را تا حدی برطرف می‌کند. شبکه عمومی Chainweb نسبت به سایر شبکه‌های اثبات کار تک بلاک چینی، مصرف انرژی بسیار کمتری دارد.

شبکه خصوصی – Kuro در پروژه ارز دیجیتال KDA

شبکه خصوصی پروژه ارز دیجیتال کادنا Kuro نام دارد. کورو یک شبکه لایه 2 است که توسعه‌دهندگان می‌توانند از آن برای ساخت و پیاده‌سازی برنامه‌های غیر متمرکز (dApp) مقیاس پذیر، ایمن و خصوصی استفاده کنند. نسخه کامیونیتی این شبکه در حال حاضر از طریق سرویس‌های Microsoft Azure و Amazon Web Services در دسترس است و بنابراین می‌توان گفت Kuro یک پروژه متن باز کاملاً فعال و قابل بهره‌برداری است.

شبکه خصوصی پروژه ارز دیجیتال کادنا

در سال 2020، معرفی شبکه خصوصی Kuro با افزودن ده زنجیره بهم تنیده جدید به شبکه همزمان شد. بنابراین، اکنون پلتفرم کادنا با پردازش 480,000 تراکنش در ثانیه در تمام زنجیره‌هایش، یک پروژه پیشتاز در صنعت بلاک چین محسوب می‌شود. پس پروژه ارز KDA از سولانا به عنوان سریع‌ترین بلاک چین دنیا (با سرعت پردازش 65,000 TPS) پیشی گرفته و در رتبه نخست قرار دارد.

زبان برنامه نویسی قرارداد هوشمند – Pact در پروژه ارز دیجیتال KDA

Pact یک زبان برنامه‌نویسی قرارداد هوشمند قابل خواندن برای انسان (حتی افرادی جز توسعه‌دهندگان) است. با این زبان هرکسی با مهارت برنامه‌نویسی در سطح اکسل می‌تواند قراردادهای هوشمند کاملاً کاربردی بنویسد و آنها را مستقیماً روی بلاک چین منتشر کند.

زبان برنامه‌نویسی پروژه کادنا ارتقاپذیری قرارداد، منطق معاملاتی، قابلیت‌های چند امضایی لازم برای جدیدترین پروتکل‌های امنیتی و پیام‌های خطا را تسهیل می‌کند. علاوه بر این، زبان برنامه‌نویسی Pact یک تعادل کارآمد و عملیاتی میان مدیریت داده، مجوزها و جریان کار برقرار می‌کند.

توسعه‌دهندگان به کمک Pact می‎‎‌توانند اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز ایمن و میان زنجیره‌ای با توان عملیاتی بسیار بالا طراحی کنند. ضمناً توسعه‌دهنده می‌تواند رویکرد شخصی خودش را در زمینه ارتباطات میان بلاک چینی انتخاب و مدیریت کند.

سازمان خودکار غیر متمرکز (DAO) کادنا

پروژه ارز دیجیتال کادنا در حال حاضر میزبان اولین نسخه سازمان خودکار غیر متمرکز خودش روی بلاک چین عمومی است. دائوی کادنا به عنوان یک برنامه در حال پیشرفت، از طریق dao.init در دسترس کاربران قرار دارد تا پروپوزال‌های مختلف را در آن به بحث بگذارند. در واقع این برنامه چیزی شبیه به Reddit بلاک چینی است. سازمان خودکار غیر متمرکز Kadena با دو مسئولیت اصلی، امکان بحث و رأی‌گیری درباره آپدیت‎‌ها را به اعضای پلتفرم می‌دهد. سازمان DAO کادنا می‌‎خواهد اعضایش «فرایند غیرمتمرکزی را ایجاد کنند که خودش بتواند افزودن ویژگی‌های جدید به پلتفرم کادنا را مدیریت کند».

جامعه سازمان DAO کادنا به عنوان یک زیرساخت منعطف روی ساختار DAO نفوذ و کنترل دارد. این شامل معرفی یک طراحی توکنومیک برای استیک کردن و الزامات قفل کردن دارایی‌ها برای مشارکت در پیشرفت پلتفرم است. آپدیت بعدی سازمان خودکار غیر متمرکز Kadena بیشتر روی رهبری جامعه تأکید خواهد داشت و اختیارات اعضای سازمان روی کل پلتفرم کادنا را افزایش می‌دهد.

سازمان خودکار غیر متمرکز Kadena

قبل از هر راه‌اندازی جدید روی شبکه اصلی، دائوی کادنا از اعضا می‌خواهد درباره ویژگی‌ها، فرایندها و طراحی زیرساخت نظر دهند. اعضای سازمان DAO بلاک چین کادنا از طریق dao.init و dao.forum به دو گروه اصلی تقسیم می‌شوند: نگهبانان (Guardians) و سفیران (Ambassadors). نگهبانان اعضایی هستند که می‌توانند در ارائه و بررسی طرح‌های پیشنهادی یا پروپوزال‌های آپدیت مشارکت کنند. این پروپوزال‌ها می‌تواند در هر زمینه‌ای از جمله تغییرات کدها تا رابط کاربری، بازاریابی، جامعه کادنا و فعالیت‌های آگاهی بخشی پلتفرم باشد. علاوه بر این، برای ثبت یک پروپوزال جدید فقط کافیست 500,000 ارز KDA به صورت قفل شده داشته باشید. مدت آزادسازی این دارایی یک روز بعد از ثبت پروپوزال است و خود پروپوزال‌ها هم تا سه روز برای رأی‌گیری توسط نگهبانان و اجرا فعال می‌ماند.

در طرف مقابل، سفیران این توانایی را دارند که به صورت جمعی درباره اجرا یا عدم اجرای یک پروپوزال تصمیم بگیرند. ضمناً سفیران با اکثریت آرا می‌توانند کل سازمان دائوی کادنا را به مدت هفت روز تعطیل کنند. در این شرایط، هر پروپوزالی که ثبت شود نیز به خاطر گذشتن مهلت بررسی سه روزه ابطال خواهد شد. بحث و تبادل نظر درباره آپدیت‌های سازمان DAO کادنا از طریق فروم dao.init به صورت علنی و شفاف در دسترس است. به طور خلاصه می‌توان گفت نگهبانان به صورت ناظر یا مدیر عمل می‌کنند؛ در حالیکه سفیران اعضای معمولی هستند.

کاربردهای سازمانی پروژه و ارز دیجیتال کادنا

معماری چند زنجیره ای و درهم‌تنیده بلاک چین کادنا می‌تواند چندین کاربرد سازمانی داشته باشد. برای مثال، یک کمپانی درمانی بین‌المللی به نام Rymedi در همکاری با سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) در حال استفاده آزمایشی از فناوری Blockchain برای ساخت اپلیکیشنی است که داده‌های بهداشت و درمان واقعی و شواهد مربوط به محصولات دارویی را برای محافظت از مجوزها و حق ثبت‌های دارویی گردآوری می‌کند. همکاری دیگر این کمپانی با سازمان FDA نیز مربوط به ردیابی روغن CBD در زنجیره تأمین غذاست.

رمز ارز KDA

پلتفرم ارز دیجیتال KDA قصد دارد در همکاری شرکت سرمایه گذاری USCF، محصولاتی را روی شبکه خصوصی کادنا ارائه کند. به گفته ویل مارتینو، شرکت UCFC باور دارد یک بلاک چین هیبریدی می‌تواند پایه و اساس نسل بعدی صندوق‌های قابل معامله (EFT) باشد. در نتیجه می‌توان گفت فناوری‌های بلاک چین کادنا انتخابی ایده‌آل برای استفاده سازمانی در مقیاس بزرگ هستند.

ارز دیجیتال KDA چیست؟

کارکردهای ارز KDA به عنوان توکن بومی کادنا، مشابه کارکردهای ارز ETH در اتریوم است. کاربران در حین استفاده از پلتفرم کادنا و انجام تراکنش‌هایی که نیاز به پرداخت هزینه گس محاسباتی دارند، می‌توانند از توکن KDA برای پرداخت این هزینه‎‌ها استفاده کنند. علاوه بر این، درصدی از پاداش‎های رمز ارزهای کادنا برای هر بلوک نیز به ماینرهای بلاک چین کادنا اختصاص می‌یابد. دارندگان ارز دیجیتال کادنا نیز می‌توانند دارایی‌هایشان را استیک کرده و پروپوزال‌های آپدیت پلتفرم ارائه کنند. همانطور که قبلاً اشاره شد، این کار از طریق سازمان خودکار غیر متمرکز Kadena انجام می‎‌شود.

برنامه انتشار رمز ارز کادنا (KDA) به طور همزمان از طریق استخراج و آزادسازی توکن های تخصیص‌یافته انجام می‌شود. کل عرضه ارز دیجیتال کادنا یک میلیارد واحد است. مقدار شخصی از توکن های KDA وجود دارد که هنگام ارائه جنسیس بلاک ها (Genesis Block) یا همان بلاک های اولیه استخراج شده‌اند. بلاک های اولیه، اولین بلاک‌‎هایی هستند که استخراج می‌شوند و بقیه زنجیره‌های شبکه بلاک چین کادنا براساس آنها ایجاد می‌شود. با این وجود، اکثر عرضه‌های ارز دیجیتال کادنا پاداش‌های استخراج نودهای شبکه هستند.

نحوه تخصیص ارز دیجیتال کادنا

 

منحنی عرضه نیز با دقت و طوری طراحی شده تا مانع از افزایش ناگهانی قیمت یا اسپایک (Spiking) شود و زیرساخت لازم برای مقیاس پذیری را مهیا کند. زمان پایان پاداش استخراج سالانه نیز بیش از 100 سال دیگر تعیین شده است. این تصمیم منجر به اطمینان، ثبات و تقویت اقتصاد توکنی (Tokenomic) ارز دیجیتال کادنا خواهد شد. توکن های تخصیص‌یافته به سرمایه گذاران، شرکای پروژه و تیم کادنا (10 درصد) نیز یک برنامه انتشار پنج ساله دارند.

خرید و فروش ارز دیجیتال کادنا

در صورت استفاده از صرافی‌های خارجی برای خرید ارز دیجیتال KDA، نمی‌توانید از ریال استفاده کنید. بنابراین ابتدا باید اقدام به خرید ارزهای دیجیتال پرکاربردی مثل BTC، ETH، USDT و موارد مشابه از صرافی‌های داخلی کنید. سپس از طریق صرافی‌های خارجی که از رمز ارز کادنا پشتیبانی می‎کنند، این ارزها را به توکن KDA تبدیل کنید. در حال حاضر صرافی‌های زیادی ارز دیجیتال کادنا را ارائه نمی‌کنند. صرافی‌های KuCoin، Gate.io، Bittrex، Hotbit و Hoo برخی از صرافی‎‌هایی هستند که می‌توانید از آنها برای خرید و فروش ارز KDA استفاده کنید.

کیف پول های مناسب رمز ارز KDA

برای دریافت رمز ارزهای KDA خریداری شده و نگهداری آنها به یک کیف پول نیاز دارید. کیف پول های ارز دیجیتال رایج و معروف از توکن کادنا پشتیبانی نمی‌کنند. به همین خاطر توصیه می‌کنیم از کیف پول اختصاصی Kadena به نام Chainweaver استفاده کنید. این کیف پول برای توسعه‌دهندگان نیز مناسب است و از قراردادهای هوشمند نیز پشتیبانی می‌کند.

کیف پول شخصی ثالث Zelcore هم انتخاب دیگر شما برای نگهداری و خرید و فروش ارز دیجیتال کادنا است.

جمع بندی

اکوسیستم ارز دیجیتال کادنا به سرعت در حال رشد است و هرروز کسب و کارهای بزرگ و کوچک بیشتری راهکارهای بلاک چین آن را به کار می‌گیرند. کادنا با استفاده از فناوری بلاک چین هیبریدی خصوصی – عمومی توانسته چندین بلاک چین درهم‌تنیده را همزمان بکار بگیرد. علاوه بر این کادنا به عنوان یک پلتفرم سازگار با قراردادهای هوشمند و با کمک اولین بلاک چین اثبات کار لایه 1 ایمن و مقیاس پذیر دنیا به نام Chainweb، یک بستر میان زنجیره‌ای فوق‌العاده برای طراحی و اجرای اپلیکیشن‌های مختلف را به توسعه‌دهندگان ارائه می‌کند. در کنار شبکه عمومی کادنا باید به شبکه خصوصی لایه 2 این پروژه با نام Kuro نیز اشاره کرد. با معرفی Kuro، توان عملیاتی پلتفرم کادنا دوبرابر شد و به 480,000 تراکنش در ثانیه رسید. این رکود توانست پروژه ارز دیجیتال کادنا را به سریع‌ترین بلاک چین دنیا تبدیل کند.

یکی از ویژگی‌های کمتر شناخته شده این پروژه، صرافی غیر متمرکز بومی آن به نام Kaddex است. به گفته کادنا، صرافی Kaddex به عنوان یک پروتکل چند زنجیره‌ای که روی تنها بلاک چین PoW مقیاس پذیر دنیا قرار دارد، اولین صرافی کاملاً غیر متمرکز دنیاست.

شبکه بلاک چین هیبریدی کادنا با چندین زنجیره همکار فعالیت می‌کند و کاربران باید برای هر زنجیره یک اکانت جدید با نام جدید بسازند. این یعنی اگر کاربری بخواهد یک نام اکانت یکسان در سرتاسر شبکه داشته باشد، باید اولین کسی باشد که آن نام را در تمام زنجیره‌ها ثبت کرده است. البته باید گفت این نام اکانت نیست که مالکیت اکانت را مشخص می‌کند؛ بلکه این وظیفه به عهده کلیدهای مربوط به اکانت است. به همین خاطر اگر قصد فعالیت در بلاک چین ارز دیجیتال کادنا را دارید، باید به زنجیره‌ هر تراکنش بسیار دقت کنید.


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (2 نظر)
aydinm

ممنون از اطلاعات بسیار کاملتون

0 پاسخ دهید
16:24:37 1401/01/22
میثم

بسیار عالی خسته نباشید بابت اطلاعات مفیدتون

0 پاسخ دهید
23:07:30 1401/02/20