ارز دیجیتال ALCX چیست؟ معرفی و بررسی پروتکل آلکمیکس (Alchemix)


پروتکل آلکمیکس (Alchemix) یکی از پیشتازان حوزه دیفای 2 بوده که ضمن معرفی و آن، ساز و کار و آینده ارز دیجیتال ALCX را نیز بررسی می‌کنیم.

آلکمیکس (Alchemix) با ارز دیجیتال ALCX، یک پلتفرم وام دهی دیفای است که با ارائه وام‌های انعطاف‌پذیری که به طور خودکار در طول زمان خود را بازپرداخت می‌کنند، در یک عرصه رقابت سخت توانسته خود را از سایر پروژه‌ها متمایز کند. آلکمیکس در طراحی خود، فرآیند بازپرداخت وام‌های با وثیقه رمزارزی را خودکار کرده، به طوری که با صرف زمان کافی، تمام وام‌های موجود در پلتفرم آلکمیکس بازپرداخت می‌شوند و هرگز لیکوئیدیشن رخ نمی‌دهد. با وجود این که بسیاری از پلتفرم‌های وام‌دهی دیفای با وثیقه استیبل کوین وجود دارند، اکثر آنها مدیریت وثیقه وام و پرداخت آن را به عهده کاربر می‌گذارند. آلکمیکس به دنبال خودکارسازی این فرآیند برای کاربرانی است که علاقه‌مند به دریافت وام‌های با وثیقه استیبل کوین هستند.

آیا آلکمیکس قوانین دنیای فایننس را بازنویسی می‌کند؟ در ادامه به سوالات زیر پاسخ می‌دهیم:

 • آلکمیکس فایننس چیست و چگونه کار می‌کند؟
 • چه عاملی آلکمیکس و ارز دیجیتال ALCX را منحصر به فرد می‌کند؟
 • مشخصه‌های کلیدی ارز دیجیتال ALCX چیست؟
 • ارز دیجیتال ALCX را از کجا بخرم؟
 • آینده سرمایه گذاری در ارز دیجیتال ALCX چطور پیش بینی می‌شود؟

آلکمیکس فایننس (ALchemix Finance) چیست؟

وام‌های خودبازده (Self-Repaying Loans) به گوش کاربران فضای دیفای زنگ خوشی دارد. اما ترفندی که در پشت صحنه جریان دارد، از جنس ترکیب‌پذیری (Composability) است؛ یعنی توانایی پروتکل‌های دیفای برای اتصال به همدیگر مانند قطعات لِگو. آلکمیکس چندین پروتکل را روی هم قرار می‌دهد تا با استفاده از دارایی‌های وثیقه‌گذاری شده کاربران، تا حد ممکن سود تولید کند. پس از سپرده گذاری در صندوق آلکمیکس، پروتکل توکن alUSD را ضرب می‌کند که یک استیبل کوین مصنوعی است و کاربران می‌توانند آن را با سایر استیبل کوین‌ها، ارزهای دیجیتال یا در نهایت پول نقد مبادله کنند.

آلکمیکس فایننس چگونه کار می‌کند؟

برخلاف سایر پروتکل‌های دیفای، روش کار پروتکل ارز دیجیتال ALCX بسیار ساده است. کاربران دارایی‌هایی رمز ارزی خود را به عنوان وثیقه در آلکمیکس سپرده‌گذاری می‌کنند؛ تا 50 درصد از ارزش این وثیقه به صورت وام قابل دریافت است. آلکمیکس وثیقه سپرده‌گذاری شده کاربران را با هم جمع می‌کند، این وجوه را در پروتکل‌های دیگر دیفای سرمایه گذاری می‌کند. سپرده کاربران در طول زمان بهره دریافت کرده و وام آن‌ها را به مرور بازپرداخت می‌کند. به این ترتیت آلکمیکس وام‌های خودبازده (Self-Repaying Loans) را ابداع و ارائه کرده است.

پس از اتصال به آلکمیکس با کیف پول متامسک (MetaMask)، برنامه موجودی DAI (استیبل کوین صادر شده توسط میکر دائو(MakerDAO)) شما را شناسایی کرده و چهار گزینه را در اختیار شما قرار می‌دهد.

ارز دیجیتال ALCX

سپرده‌گذاری DAI و ضرب alUSD

وام رمز ارزی آلکمیکس مانند وام‌های بانکی پیچ و خم‌های مختلف اداری ندارد. وام آلکمیکس فقط به سپرده گذاری وثیقه در قالب توکن‌های DAI نیاز دارد. سپرده‌گذاری DAI در خزانه آلکمیکس به شما امکان می‌دهد تا%50 از مبلغ وثیقه خود، توکن alUSD ضرب شود. این امر با سپرده‌گذاری DAIهای جمع‌آوری شده توسط آلکمیکس و سپرده‌گذاری آن در صندوق (Vault)yDAI در یرن فایننس (Yearn Finance) امکان‌پذیر می‌شود. بهره تولید شده از سپرده‌گذاری در این صندوق، برای بازپرداخت وام‌های سپرده‌گذاران مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بسته به نیات سپرده‌گذار، alUSD دریافت شده به صورت وام را می‌توان دوباره به DAI تبدیل کرد و متعاقباً با فیات مبادله کرد، یا می‌توان آن را برای دریافت سود بیشتر در استخرهای استیکینگ یا استخرهای نقدینگی پروتکل ارز دیجیتال ALCX قرار داد.

فرآیند بازپرداخت وام در پلتفرم‌های دیگر کاربر معمولاً باید به صورت دستی انجام شود؛ اما این فرآیند در پلتفرم آلکمیکس خودکار شده است. از آنجایی که alUSD به طور مداوم به عنوان بهره‌ تولیدی یرن فایننس ضرب می‌شود، عرضه alUSD به طور خودکار به DAI با نسبت 1:1 تبدیل می‌شود تا وام را باز پرداخت کند. قابلیت اتصال آلکمیکس با سایر پروژه‌ها و محصولات دیفای مانند یرن فایننس و DAI، ویژگی‌ای است که با اصطلاح «ترکیب‌پذیری (Composability)» یا توانایی یک محصول کریپتو در تعامل با سایر محصولات موجود در این فضا برای افزایش عملکرد شناخته می‌شود.

تبدیل (اصطلاحا Transmute) alUSD به DAI در آلکمیکس

هنگام دریافت وام آلکمیکس، کاربران DAI را به صندوق آلکمیکس واریز می‌کنند. پس از انجام این کار، آنها می‌توانند وجوهی را تا سقف 50 درصد ارزش وثیقه وام بگیرند. این یک روش استاندارد برای بسیاری از پلتفرم‌های وام دهی دیفای است؛ اما مدل آلکمیکس با ییلد فارمینگ در یرن فایننس، امکان پرداخت خودکار بدهی‌های کاربر را ایجاد کرده است. کاربران می‌توانند روش بازپرداخت بدهی خود را از میان طیف گسترده‌ای از استراتژی‌های ییلد فارمینگ انتخاب کنند.

هنگامی که کاربران DAI را به آلکمیکس برای ضرب alUSD واریز کردند، مجموعه‌ای از گزینه‌ها را در اختیار خواهند داشت. پروتکل آلکمیکس از مکانیزمی خاص برای پیوند زدن (Pegging) توکن‌های مصنوعی پلتفرم استفاده می‌کند که ترنسمیوتر (Transmuter) نامیده می‌شود. این مکانیزم تضمین می‌کند که کاربران می‌توانند alUSD را با نسبت 1:1 با DAI مبادله کنند. بازده تولید شده از والت‌های یرن فایننس، به ترنسمیوتر ارسال می‌شود و به طور مداوم به DAI تبدیل می‌شود. کاربران می‌توانند alUSD خود را به قرارداد هوشمند ترنسمیوتر ارسال کنند، و به نسبت مبلغی که استیک کرده‌اند، بهره در قالب DAI دریافت کنند. هنگامی که کاربران بهره دریافتی در قالب‌ DAI را برداشت می‌کنند، به مقدار مساوی با آن، alUSD سوزانده می‌شود. کاربران همچنین می‌توانند از ترنسمیوتر برای مبادله (Swap) alUSD خود به DAI، استفاده کنند؛ چون که در صورت نیاز به ارز فیات، تبدیل DAI به فیات آسان‌تر است.

در همه حال، نسبت وام به وثیقه هرکاربر، باید حداکثر %50 باشد. اگر ارزش وثیقه افت کند و نسبت وام به وثیقه بیش از %50 شود، کاربر می‌تواند بخشی از وثیقه خود را لیکوئیدیت کند (یعنی در عمل به مقدار وثیقه خود اضافه کند) تا سطح مناسبی از وثیقه حفظ شود. اگر ارزش وثیقه افزایش یابد و نسبت وام به وثیقه به دلیل تولید بهره، از %50 کمتر شود، کاربر می‌تواند DAI را برداشت کند یا مقدار بیشتری alUSD ضرب کند، تا زمانی که نسبت وام به وثیقه به %50 برسد. برای انعطاف‌پذیری بیشتر، کاربران همچنین اجازه دارند در صورت نیاز به پس گرفتن وثیقه خود، وام‌های خود را با بازپرداخت بدهی خود در وجه alUSD یا DAI، زودتر از موعد تسویه کنند. در غیر این صورت هنگامی که بدهی باقیمانده کاربر به 0 واحد alUSD برسد، می‌تواند تمام وثیقه خود را برداشت کند.

alUSD را در Curve معامله کنید

پس از وثیقه‌گذاری DAI و دریافت وام در قالب alUSD، چه گزینه‌هایی پیش رو دارید؟ با نگاه به بیشتر صرافی‌ها درمی‌یابید که alUSD در جفت‌های معاملاتی موجود نیست. بهترین گزینه برای تبدیل نقدینگی ارائه شده بصورت alUSD به سایر استیبل کوین‌ها، رفتن به کرو سواپ (Curve Swap) (یکی از صرافی‌های غیرمتمرکز استیبل کوین) است. در کرو سواپ می‌توان alUSD را با سایر استیبل کوین‌های پذیرفته‌شده جهانی مانند DAI، USDT و USDC مبادله کرد.

فارم ارز دیجیتال ALCX با alUSD

آلکمیکس برای تسهیل مکانیسم وام‌دهی خود، به مشارکت کاربران در استخرهای نقدینگی و استیکینگ اتکا دارد. این استخرها همچنین به کاربران امکان می‌دهند تا سود بیشتری از دارایی‌های مصنوعی خود مانند alUSD ایجاد کنند. به عنوان پاداش شرکت در استخرهای استیکینگ یا ارائه نقدینگی به استخرهای نقدینگی آلکمیکس، کاربران مقدار متناسبی از ارز دیجیتال ALCX، توکن بومی پلتفرم، را به دست می‌آورند.

پس از مراجعه به این پلتفرم، با دو استخر استیکینگ مواجه می‌شویم:

 • alUSD: کاربران می‌توانند alUSD را استیک کرده و ارز دیجیتال ALCX به‌دست آورند. این استخر برای حتی الامکان نزدیک نگه داشتن قیمت alUSD به 1 دلار آمریکا طراحی شده است.
 • ALCX: کاربران می‌توانند ارز دیجیتال ALCX را استیک کرده و مقدار بیشتری ALCX به‌دست آورند. این استخر برای آن دسته از دارندگان ALCX طراحی شده که تحمل ریسک پایین‌تری دارند.

همچنین دو استخر نقدینگی آلکمیکس وجود دارد که از توکن‌های «ارائه نقدینگی به سوشی (Sushi Liquidity Provider یا به اختصار SLP)» استفاده می‌کنند:

 • توکن‌های SLP از نوع ALCX/ETH: کاربران می‌توانند این توکن‌های SLP را برای دریافت ALCX به استیک کنند. این استخر برای تأمین نقدینگی ارز دیجیتال ALCX طراحی شده است.
 • توکن SLP از نوع alUSD/DAI: ‌کاربران می‌توانند این توکن‌های SLP را برای تشویق به نگهداری alUSD تا زمانی که جفت alUSD/DAI نقدینگی کافی پیدا کند، استیک کنند.

چه عاملی آلکمیکس و ارز دیجیتال ALCX را منحصر به فرد می‌کند؟

عاملی که آلکمیکس را منحصر به فرد می‌کند، وام‌های خودبازده (Self-Repaying Loans) است. هر DAI سپرده‌گذاری‌شده در قرارداد هوشمند آلکمیکس به صندوق هدایت می‌شود و بلافاصله شروع به کسب سود می‌کنند. آلکمیکس از سود به‌دست آمده از سپرده‌های وام گیرندگان، برای بازپرداخت بدهی‌های کاربران خود استفاده می‌کند. هر چه سپرده‌ها طولانی‌تر نگه داشته شوند، سود بیشتری کسب خواهند کرد و متعاقباً، مقدار بیشتری وام بازپرداخت می‌شود.

مشخصه‌های کلیدی ارز دیجیتال ALCX

اطلاعات کلیدی مرتبط با ارز دیجیتال ALCX عبارتند از:

 • نام: ارز دیجیتال آلکمیکس (Alchemix)
 • تیکر: ALCX
 • بلاک چین: اتریوم
 • استاندارد توکن: ERC-20
 • قرارداد: 0xdbdb4d16eda451d0503b854cf79d55697f90c8df
 • موارد استفاده: کاربردی، حاکمیتی
 • عرضه در گردش: 699,917 ALCX
 • عرضه کل: 1,414,266 ALCX
 • حداکثر عرضه: 2,393,060 ALCX

تخصیص ارز دیجیتال ALCX

ارز دیجیتال ALCX بین بخش‌های مختلف در مراحل گوناگون توزیع شده که خلاصه ای از وضعیت آن عبارت است از:

 • %20 اختصاص یافته به سازمان خودگردان غیر متمرکز آلکمیکس (ALchemix DAO).
  • 15% از عرضه ارز دیجیتال ALCX توسط جامعه کاربران کنترل می‌شود.
  • 5% از عرضه اختصاص یافته به پاداش پیدا کردن ایراد در کد (Bug Bounties).
 • 60% اختصاص یافته به شرکت‌کنندگان در ییلد فارمینگ.
 • 20% اختصاص یافته به تیم توسعه‌دهنده.

آلکمیکس

خرید ارز دیجیتال ALCX

ارز دیجیتال ALCX با وجود اینکه در زمان نگارش مقاله از نظر سرمایه بازار در رده 257 است، در بسیاری از صرافی‌‌های بین المللی برای خرید و فروش در دسترس است. فقط کافیست در یکی از صرافی‌های ارزهای دیجیتال حساب کاربری داشته باشید. برای خرید و فروش ارز دیجیتال آلکمیکس می‌توانید از ارزهای فیات استفاده کنید یا آنها را با سایر ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین، اتریوم و موارد دیگر معامله کنید.

استفاده از خدمات صرافی‌های بین‌المللی برای کاربران ایرانی اغلب با چالش همراه بوده است. به همین خاطر توصیه می‌کنیم تا حد ممکن از خدمات پلتفرم‌های داخلی برای خرید و فروش ارز دیجیتال مانند اکسچینو استفاده کنید. در این بین، بیت 24 نیز به عنوان یک پلتفرم پیشرو معاملات ارز دیجیتال، رمز ارز آلکمیکس را به پلتفرم خود افزوده است.

آینده سرمایه گذاری در ارز دیجیتال ALCX

هولدینگ سی. ام. اس. (CMS Holdings) و مؤسسه تحقیقاتی آلامدا (Alameda Research)، دو صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر (Venture Capital) بسیار فعال در فضای دیفای، دور جمع‌آوری سرمایه ۵ میلیون دلاری برای آلکمیکس را رهبری کردند. علاوه بر داشتن یک برنامه مبتکرانه برای وام‌های خودبازده، سابقه تیم طراح در فضای دیفای جالب توجه است.

صندوق‌هایی مانند مؤسسه تحقیقاتی آلامدا، به اهمیت کلیدی پارامتر ترکیب‌پذیری (Composability) در فضای دیفای واقف هستند. پروتکل‌های دیفای لایه اصلی، بیشترین سرمایه را به خود جذب می‌کنند؛ زیرا همه پروژه‌های بعدی به آنها متصل می‌شوند. یرن، کرو و سوشی نمونه‌های اصلی این پروتکل‌ها هستند.

تیم آلکمیکس روی پروتکل‌های دیفای دیگر مشغول ابتکار است، اما ممکن است خود نیز به یک بازیکن مهم تبدیل شود. دارایی‌هایی مانند alUSD و توکن‌های سینتتیکی که در آینده از صندوق‌های آلکمیکس صادر می‌شوند ممکن است نقدینگی عمده‌ای را از سراسر اکوسیستم دیفای جذب کنند.

اگر آلکمیکس به طور گسترده جای خود را در سایر ابزارهای مالی باز کند، می‌تواند باعث رشد چشمگیری شود که به بازپرداخت سریع‌تر وام‌های کاربران کمک می‌کند. برای مثال ممکن است وام‌های آلکمیکس به جای یک سال، در یک ماه پرداخت شوند. در آن مرحله، استفاده از آلکمیکس افزایش می‌یابد و به ادعای پروتکل برای بازنویسی قوانین مالی اعتبار می‌دهد.

پروژه آلکمیکس و ارز دیجیتال ALCX از پروژه‌های بسیار مهم در جریان دیفای 2 است. اما مانند همیشه تصمیم در مورد سرمایه گذاری در این پروژه با شماست. شما موظف هستید که شخصا در مورد ارز دیجیتالی که قصد سرمایه گذاری در آن دارید تحقیق کنید و هرگز تصمیمی نگیرید که توان تحمل تبعاتش را ندارید.


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)