پروژه بلاک چین موباکس MOBOX و ارز دیجیتال ام باکس MBOX چیست؟


در این مقاله با موباکس  MOBOX پروژه ای نو ظهور در صنعت پر سود بازی بلاک چینی، و ارز دیجیتال ام باکس  MBOX، توکن کاربردی آن، آشنا می‌شوید.

صنعت سرگرمی‌های آنلاین یک صنعت بسیار رقابتی است که در آن شرکت‌های انحصاری برای کسب اطلاعات، توجه و پول کاربران با هم رقابت می‌کنند. تعدادی از این شرکت‌ها تکنیک‌های گیمیفیکیشن یا بازی گونه سازی را برای حفظ انگیزه کاربران و علاقه‌مند نگه داشتن آن‌ها به محصولاتشان اتخاذ کرده‌اند. این کار به روش‌های مختلفی تا به حال انجام شده است؛ مثلا با دویدن و ثبت اطلاعات تمرین‌های ورزشی خود در اپلیکیشن نایکی پلاس (NIKE Plus)، یا با کسب امتیاز بیشتر در اپلکیشن‌های خرید آنلاین برای گرفتن کوپن، امتیازها و جوایز بزرگ بعدی، شرکت‌ها می‌خواهند استفاده کنندگان بیشتری به سمت محصولاتشان جلب شود.

ترفند این سیستم‌ها و اپلیکیشن‌ها در استفاده از ویژگی‌های افزوده‌ای برای سرگرمی و بازی گونه سازی محصولاتشان همه برای متمایل نگه داشتن شما در استفاده، افزایش علاقه و کنجکاوی‌تان به رویدادهای آینده و خدمات این شرکت‌هاست.

طیف بازی‌ها و‌ اهدافشان گسترده است؛ از بازی‌هایی در ترکیب با دنیای واقعی مانند پوکمون گو (Pokemon GO) گرفته که در آن بازیکنان برای راه رفتن و گرفتن پوکمون‌های مورد علاقه‌شان پاداش می‌گیرند و یا بازی برای شبیه‌سازی بازار سهام که بازیکنان را در برابر یکدیگر قرار می‌دهند تا ببینند گرگ واقعی وال استریت کیست. با این حال، با وجود تمام زمان و هزینه‌ای که کاربر صرف می‌کند، جوایز و پاداش‌ها به اندازه کافی و منصفانه نیستند. شرکت‌های ارائه دهنده این سرگرمی‌ها همیشه دست بالا را دارد و در واقع هر جایی که امکان و فرصتی باشد، برای منفعت خودشان جیب کاربر را خالی می‌کنند.

آمار عجیبی در مورد بازی‌ها وجود دارد که روشن می‌کند در سال 2020، بازیکنان بازی‌های مختلف حدود 87 میلیارد دلار هزینه کردند و همان کاربران در ازای بازی کردن هیچ وجهی دریافت نکردند. بازی کردن کاربران در ازای هیچ و یا منفعت‌های ناچیز درست مشکلی بود که پروژه موباکس (MOBOX) و ارز دیجیتال ام باکس (MBOX) برای حل کردن آن وارد میدان شد. اگر به دنیای راز آلود ان اف تی‌ها، بازی‌های غیر متمرکز، اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (دپ-dApp) و کسب درآمد از این طریق علاقه دارید، در ادامه معرفی یکی از جذاب‌ترین پلتفرم‌های دنیای دیفای (DeFi) یعنی موباکس (MOBOX) و ارز دیجیتال بومی آن، ام باکس (MBOX)، را دنبال کنید.

موباکس (MOBOX) و ارز دیجیتال ام باکس (MBOX) چیست؟

به طور خلاصه موباکس (MOBOX) یک پلتفرم بازی است که بهترین‌ها در ییلد فارمینگ در دیفای و ان اف تی‌های مخصوص بازی یا گیمیفای (GameFi) را برای ایجاد یک اکوسیستم رایگان بازی به منظور کسب درآمد ترکیب می‌کند. ارز دیجیتال ام باکس (MBOX) به عنوان توکن بومی پلتفرم MOBOX توسعه داد شده است. تیم این پروژه متشکل از افرادی با تجربه در توسعه و راه‌اندازی پلتفرم‌های بازی اجتماعی است که خود باعث جلب اعتماد بیشتر کاربران شده است.

تیم ارز دیجیتال MOBOX روحیه تمرکز زدایی را با اعضایی که از سراسر جهان با این پلتفرم همکاری می‌کنند واقعیت می‌بخشد. این تیم متشکل از توسعه دهندگان قرارداد هوشمند با سابقه و یک تیم حرفه‌ای در حوزه دیفای و بازی‌های بلاک چینی است. تیم ارز دیجیتال موباکس از سال 2017 دپ‌هایی را با ویژگی قراردادهای هوشمند ایمن برای انتقال وجوه بیش از 2.5 میلیارد دلار توسعه داده است. این تیم با سال‌ها تجربه دور هم گرد آمدند تا هم فکری کرده و یک پلتفرم بلاک چین ایده آل بسازند؛ آن‌ها به دنبال چگونگی رفع مشکلاتی بودند که سایر پلتفرم‌ها در گذشته نتوانستند حل کنند.

ارز دیجیتال موباکس (MOBOX)

امروزه موسسات بزرگی مانند پی پال و اسکوئر (Square)، بیت کوین را پذیرفته‌اند و شکی نیست که حالا کریپتو محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. با این حال این قضیه در مورد dAppها صادق نیست. رشد اپلیکیشن‌های غیر متمرکز از زمان ورود DeFi به اندازه خود مارکت ارزهای دیجیتال نبوده و در مقایسه با مارکت کریپتوکارنسی، کاربران زیادی را به خود جلب نکرده است. به نظر می‌رسد که برنامه‌های غیر متمرکز کنونی روی کاربران معمولی متمرکز نشده‌اند و همین واقعیت شروع کار را برای کاربران ساده و بدون پیش زمینه فنی بسیار دشوار می‌کند.

با ظهور DeFi، حدس و گمان‌های زیادی در مورد احتمال اینکه دنیای بدون بانک واقعاً می‌تواند تبدیل به واقعیت شود یا خیر زده شده است. ییلد فارمینگ روش کسب درآمد محبوبی در حوزه دیفای است، ولی با این حال، اکثر این پروژه‌ها پایدار نیستند و ارزش ذاتی ندارند. آن‌ها در دراز مدت برای کاربر مفید نیستند و از سویی دیگر هم، تبعیت از پروژه‌های قبلی و سهولت تکرار و کپی کردن سازوکارشان است که نوآوری‌ها در این عرصه را به شدت متوقف کرده است.

در این وادی می‌توان گفت تنها کسانی که نوآوری واقعی دارد موفق خواهند شد و در این راه پاینده خواهند بود. اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز راه طولانی را پیموده‌اند، اما برای اینکه جهش بزرگ بعدی را طی کنند، مشکل مقیاس پذیری نیز باید حل شود. با کارمزدهای بالا، زمان‌های طولانی تراکنش و با فرآیندهای بسیار پیچیده، بسیاری از dAppها کارایی‌شان را در طول زمان از دست می‌دهند. راه‌حل‌های جدید زیادی برای تراکنش‌های کم‌هزینه و سریع‌تر در ثانیه (TPS) وجود دارد و بکارگیری و توسعه آن‌ها همان نوآوری است که موجب پاپرجا ماندن یک اکوسیستم غیر متمرکز می‌شود.

از سوی دیگر و با توجه به مساله‌ی مهم نوآوری در پروژه‌ها، بسیاری از توسعه دهندگان به دنبال گام بزرگ بعدی هستند و برای ارضا این منظور به توکن NFT (توکن غیر قابل تعویض) روی آورده‌اند. مفهوم NFTها جدید نیست، بلکه یکی از اولین ایده‌هایی است که نشان می‌دهد قراردادهای هوشمند و توکن‌های منحصربه‌فرد چگونه می‌توانند به طور همزمان برای سازندگانشان و کاربران مفید باشند و برای هر دو سود به ارمغان بیاورند.

اگرچه افراد زیادی از این رویکرد استفاده می‌کنند و شاهد چندین مورد نوظهور در سال‌های اخیر نیز بوده‌ایم، فقط برخی از آن‌ها هستند که واقعاً محصولی منحصربه‌فرد را ایجاد کرده‌اند و ارزش واقعی NFTها و قابلیت آن‌ها در تغییر جهان را نشان می‌دهند.

NFTها نباید فقط تبلیغاتی باشند، بلکه باید واقعا استانداردی باشند تا اطمینان حاصل شود که سازندگان آن‌ها برای زمان و تلاش خود پاداش دریافت می‌کنند. بعلاوه، حذف موانعی مثل هزینه‌های بسیار بالای شبکه‌ها (کارمزد زیاد انجام تراکنش‌های بلاک چینی)، که همه شمول بودن کاربران را ناممکن می‌کند، از اهم واجبات در یک پروژه موفق است. اطمینان از صداقت توسعه دهندگان برای ایجاد ارزش واقعی نیز بسیار مهم است. این‌ها در حالی از ویژگی‌های حیاتی پروژه‌های ‌پایدار هستند که متأسفانه، بیشتر جوامع در ازای مشارکت در پلتفرم‌های غیر واقعی و دروغین در پشت صحنه در واقع سودی دریافت نمی‌کنند.

پروژه موباکس (MOBOX) و ارز دیجیتال آن یعنی ام باکس (MBOX) در پاسخ به همه‌ی این چالش‌ها به عنوان یک پلتفرم جامعه محور برخاسته است تا به کاربران خود برای تعامل و لذت بیشتر در استفاده از پلتفرمش پاداش دهد. این پروژه با استفاده از توکنومیک‌های نوآورانه، امور مالی غیر متمرکز و بازی‌های بلاک چینی به هدف خود رسیده؛ در حالی که بهترین‌ پتانسیل‌های DeFi و حوزه ان اف تی‌ها را برای ایجاد یک اکوسیستم رایگان برای بازی کردن، پروژه‌ای واقعا منحصر به فرد و همیشگی و در عین حال مناسب برای کسب درآمد به کار گرفته است. با MOBOX در واقع می‌توانید با بازی کردن درآمد داشته باشید! در ادامه با سازوکار این پلتفرم محبوب آشنا می‌شوید.

ساز و کار MOBOX و ارز دیجیتال ام باکس

در بسیاری از بازی‌های MOBOX از استراتژی‌های ییلد فارمینگ جذاب و تولید NFT‌های منحصربه‌فرد به نام MOMO NFT‌ یا توکن‌های ان اف تی مومو استفاده شده است. بازی‌های غیر متمرکز در این پلتفرم با نام‌های ان اف تی فارمر (NFT Farmer)، بلاک چین برالر (BLockchain Brawler)، توکن مستر (Token Master)، ترید اکشن (Trade Action) و مومو (MOMO) ارایه شده‌اند.

ارز دیجیتال ام باکس (MBOX)

موباکس قابلیت سازگاری و همکاری در توسعه NFTها را در بین پلتفرم‌ها و بازی‌های مختلف ممکن کرده است. همچنین این پلتفرم NFT‌های پروژه‌های دیگر مانند ان اف تی‌های پنکیک سوآپ (PancakeSwap) را در خود ادغام کرده است تا در بازی‌های این پلتفرم استفاده شوند. علاوه بر این، تیم ارز دیجیتال موباکس در حال توسعه‌ی پل‌های میان زنجیره‌ای برای NFT است که به کاربران امکان می‌دهد تا NFT‌ها را بین زنجیره هوشمند بایننس (BSC)، اتریوم و ترون (TRON) منتقل کنند.

همه پر‌داخت‌ها در موباکس در قالب ارز دیجیتال بومی این پلتفرم به نام ام باکس (MBOX) انجام می‌شود. تئوری بازی به هولدرهای این توکن انگیزه می‌دهد تا به روش‌های صادقانه برای دستیابی به بازده بیشتر و بهینه عمل کنند و مطمئن باشند که مشارکت کنندگان خوب پاداش می‌گیرند. همچنین با فراهم آوردن امکان استیک کردن ارز دیجیتال MBOX، مکانیسمی ایجاد شده تا اطمینان حاصل شود که کاربران و توسعه‌دهندگان و در کل همه‌ی پلتفرم به صورت یکپارچه برای موفقیت عمل می‌کنند.

در مجموع مکانیسم تعریف شده به صورتی است که از طریق استفاده از تکنیک‌های گیمیفیکیشن، ذینفعان همزمان با لذت بردن از پلتفرم MOBOX،  به صورت ارز دیجیتال MBOX پاداش هم دریافت کنند تا یک سیستم خودپایدار برای گسترش جامعه ایجاد شود. البته رمز ارز بومی این پلتفرم کاربرد گسترده‌تری برای حفظ پایداری آن دارد و در ادامه با کاربردهای بیشتر ارز دیجیتال ام باکس آشنا می‌شوید.

کاربرد ارز دیجیتال ام باکس در پلتفرم موباکس چیست؟

ارز دیجیتال ام باکس (MBOX) توکن اصلی پلتفرم MOBOX است و همانطور که گفتیم، پرداخت‌ها در این پلتفرم با این رمز ارز انجام می‌شوند. از ویژگی‌هایی که این ارز دیجیتال را محبوب‌تر می‌کند این است که اصل شفافیت و انصاف در ماهیت بلاک چین در ساخت و پرداخت آن رعایت شده است. توکن‌های MBOX از قبل استخراج نشده‌اند و در کل می‌توانیم آن را یک ارز دیجیتال کاربردی با کارکرد عادلانه در نظر بگیریم.

این توکن طبق استاندارد BEP20 طراحی شده و روی زنجیره هوشمند بایننس (بایننس اسمارت چین (BSC)) قرار دارد. دارندگان ارز دیجیتال MBOX حق رای دادن دارند و هولدرها قادر خواهند بود موفقیت پلتفرم موباکس (MOBOX) در امور بازی‌ها، برنامه‌های توسعه، عملکردها، رویدادها و موارد دیگر را مدیریت و ارزیابی کنند. موارد استفاده ارز دیجیتال ام باکس از قرار زیر است:

بازی: ارز دیجیتال MBOX برای خرید هنگام انجام فعالیت‌های درون بازی مانند شخصیت‌های اضافی و قرعه کشی‌ها استفاده می‌شود و برای مثال پاداش برنده در نبردهای بازیکن در مقابل بازیکن (PvP) با ام باکس پرداخت می‌شود.

حاکمیت: دارندگان ارز دیجیتال موباکس می‌توانند پیشنهادات و پروپوزال‌هایی را به سیستم ارسال کرده، به آن رأی دهند و بر روند توسعه و جهت‌گیری پلتفرم تأثیر بگذارند. در واقع، ام باکس یک ارز دیجیتال حاکمیتی یا گاورننس است.

استخراج نقدینگی: کاربران می‌توانند در استخرهای نقدینگی مختلف در این پلتفرم سهیم شوند یا توکن‌های ان اف تی مومو را به اشتراک بگذارند و پاداش‌هاشان را به شکل توکن‌های ام باکس به دست آورند.

جعبه‌های رمزآلود NFT: کاربران می‌توانند ارز دیجیتال MBOX را برای شانس دستیابی به جعبه‌های حاوی ان اف تی‌های MOMO خرج کنند.

حراج MOMO NFT: کاربران می توانند با استفاده از ارز دیجیتال ام باکس، توکن‌های افسانه‌ای ان اف تی مومو را خریداری کنند.

برنامه تخصیص توکن‌های ام باکس

برنامه تخصیص ارز دیجیتال پروژه موباکس (MOBOX) یعنی رمز ارز ام باکس (MBOX) به ترتیب، ۲۰، ۸ و ۲۱ درصد برای تیم، مشارکت‌های استراتژیک، و بازاریابی و حامیان آن تعریف شده است. ۵۱ درصد از عرضه ارز دیجیتال MBOX نیز توسط کاربران از طریق مکانیسم GameFi در تمام بازی‌هایی که قرار است بر روی پلتفرم منتشر شوند استخراج خواهند شد.

اختصاص ارز دیجیتال ام باکس

برنامه تخصیص و استخراج ارز دیجیتال در موباکس به صورتی است که حداکثر تعداد توکن‌های ام باکس برای هر سال در ابتدای همان اعمال می‌شود و هر توکنی که تا پایان سال در گردش نباشد برای همیشه سوزانده می‌شود. هر سال، یک سازمان خودگردان غیر متمرکز (DAO) در موباکس به نحوه تخصیص توکن‌ها به هر بازی و نحوه تخصیص توکن‌ها به مشارکت‌های استراتژیک و بازاریابی رای می‌دهد. این سازمان غیر متمرکز حتی قادر است مثلا در مورد میزان انتشار موموها در بازی «ان اف تی فارمر» رأی و نظر دهد.

این پلتفرم همچنین یک برنامه بای بک (Buyback) و توکن سوزی با بودجه ۸۰ درصد از کل سود را در سراسر پلتفرم به اجرا درآورده است، که به مرور زمان حداکثر عرضه ارز دیجیتال MBOX را کاهش می‌دهد.

ارز های دیجیتال MBOX طی ۵ سال طبق این برنامه‌ توزیع خواهند شد: به ترتیب ۴۰، ۲۲/۵، ۱۷/۵، ۱۲/۵ و در نهایت ۷/۵ درصد از عرضه کل یک میلیارد واحدی در پنج سال متوالی منتشر می‌شوند و هر توکنی که استخراج نشود در اول سال بعد سوزانده می‌شود.

کیف پول های سازگار با ارز دیجیتال ام باکس (MBOX) کدامند؟

اولین و مهم ‌ترین قدم برای رشد یک پروژه و افزایش محبوبیت آن در میان کاربران، سهولت دسترسی به آن است. کاربران همیشه مسیر کوتاه و راحت را انتخاب خواهند کرد. با این حال، برنامه‌های غیر متمرکز قادر به حل و مدیریت این قسمت مشکل نیستند و همیشه به کیف پول‌ها و ارائه دهندگان ثالث وابسته هستند. هنگامی که توسعه دهندگان امکان کنترل فرآیندهای درون سازمانی خود را ندارند، محدود می‌شوند و در فرآیندهای پیچیده‌ای که مانع پذیرش گسترده پلتفرمشان می‌شود، گرفتار می‌شوند.

این درست جایی است که MOBOX به عنوان یک نقطه قوت بزرگ، کیف پول ارز دیجیتال مختص خود را ارائه می‌دهد. این ویژگی امکان یکپارچه شدن هر برنامه کاربردی در پلتفرم ارز دیجیتال موباکس را فراهم می‌کند. کاربران همچنین می توانند انتخاب کنند که با حساب‌های رسانه‌های اجتماعی خود ثبت نام کرده و یا وارد شوند و کلیدهای خصوصی خود را در فضای ابری فراهم شده ذخیره کنند. این قابلیت پلتفرم را برای استفاده ساده‌تر می‌کند، در حالی که همه چیز را همچنان غیر متمرکز و ایمن نگه می‌دارد.

به منظور اطمینان از اینکه کاربر همیشه راحت‌ترین دسترسی را به همه دارایی‌های رمز ارزی خود دارد، موباکس کیف پول ارز دیجیتال خود را در اندروید و iOS ارائه کرده است تا اطمینان حاصل کند که رمز ارزها و NFTهای شما از هر کجا و در هر زمان قابل دسترسی است.

کیف پول موباکس

با ارائه پشتیبانی از تمام بلاک چین‌های اصلی در کیف پول ارز دیجیتال MBOX، کاربران می‌توانند از dApp‌های مورد علاقه خود لذت ببرند، دارایی‌شان را انتقال دهند، کلکسیون‌های NFT خود را ذخیره کنند و در پروتکل‌های مالی غیر متمرکز مختلف سرمایه‌گذاری کنند؛ همه این قابلیت‌ها تنها در یک پلتفرم و به سادگی با موباکس والت (MOBOX Wallet) امکان پذیر است. همچنین امکان اتصال بایننس چین والت، متاماسک، والت کانکت و سیف پال نیز به این پلتفرم وجود دارد.

ارز دیجیتال موباکس را از کجا بخریم؟

برخی از این صرافی‌های متمرکز و غیر متمرکز برتر ارایه دهنده این رمز را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید؛ بایننس و پنکیک سوآپ از معتبرترین پلتفرم‌های ترید ارز دیجیتال برای خرید ام باکس (MBOX) هستند.

صرافی های MBOX

ارز دیجیتال MBOX اکنون در شبکه اصلی یا مین نت بایننس (Binance) قرار دارد. دقت کنید که آدرس ارز دیجیتال ام باکس 0x3203c9E46cA618C8C1cE5dC67e7e9D75f5da2377 است و مراقب باشید که در وارد کردن آن اشتباه نکنید (زیرا به راحتی می توان آن را جعل کرد و آدرس را تغییر داد). پس قویاً توصیه می‌کنیم که مراقب باشید و اجازه ندهید که هیجان زیادی باعث از دست رفتن دارایی‌تان شود.

همچنین در نظر داشته باشید که برای خرید این رمز ارز از صرافی غیر متمرکزی مثل پنکیک سوآپ (Pancakeswap)، به یک آدرس کیف پول نیاز دارید و باید کیف پول خود را به این صرافی متصل کنید. کیف پول متاماسک (Metamask) برای این کار مناسب است و البته باید مطمئن شوید که رمز ارز BNB کافی برای پرداخت هزینه تراکنش ها در آن داشته باشید.

همکاران و جامعه موباکس

جامعه موباکس به جرات یک جامعه جهانی است؛ همکاری این پروژه با کوین مارکت کپ منجر به تولید NFTهایی با نام تجاری مشترک شده (MOMO CoinMarketCap NFT)، که از طریق کمپین Learn and Earn توزیع شدند. بازار ان اف تی بایننس نیز با نام تجاری مشترک با موباکس ایجاد شد و در رویداد میستری باکس (Mystery Box) با این پروژه همکاری کرد؛ جایی که فروش 23,500 میستری باکس در دو ثانیه به پایان رسید. علاوه بر این، همکاری با یک تیم مشهور ورزش‌های الکترونیکی (e-sport) برای انتشار NFTهای محدود MOMO و همچنین برای گسترش بازی‌های MOBOX به دنیای ورزش‌های الکترونیکی در کارنامه این پروژه به چشم می‌خورد.

آینده موباکس و ارز دیجیتال MBOX

موباکس پروژه‌ای است که ثابت کرده واقعا نگاهی رو به آینده دارد. این تیم در تلاش است تا در عین حفظ اهداف بلند پایه پروژه، از جمله شفافیت و تمرکز زدایی، همزمان با ارایه سرگرمی و ایجاد جامعه‌ کاربری و متشکل از همکاران قابل اعتماد خود، خود را با نیازهای روز کاربران وفق دهد.

از جمله برنامه های MOBOX استفاده از صندوق متافاند (METAfund) در همکاری با مارکت پلیس ان اف تی‌ها در بایننس برای تحقق موموورس (MOMOverse) است؛ پروژه‌ی متاورسی که قرار است توسط این تیم توسعه داده شود. بلاک چین موباکس (MOBOX Chain) نیز یک شبکه بلاک چین منحصر به فرد است که توسط دارایی‌های درون بازی کنترل و اداره می‌شود؛ یک بلاک چین انقلابی که در آن NFT‌های جمع‌آوری‌شده به‌عنوان گره در شبکه ارز دیجیتال MOBOX عمل می‌کند و تراکنش‌های تقریباً فوری را برای کاربران در یک زنجیره به اصطلاح NFT POS فراهم می‌کند.

همچنین از استراتژی‌های رشد جامعه MOBOX می‌توان به ادامه همکاری‌های مومو ان اف تی تحت نام تجاری مشترک با پروژه‌های دیگر و افزایش کاربرد NFT‌ها، تکرار همکاری با تیم‌های ورزش الکترونیکی برای شناساندن هر چه بیشتر خود به این جامعه، میزبانی کنفرانس‌ها، کارگاه‌ها و گردهمایی‌های متمرکز بر بازی‌های بلاک چینی و همچنین برگزاری جلسات هفتگی برای برای آموزش کاربران، به روز رسانی‌ها و افزایش تعامل جامعه اشاره کرد.

نقشه راه ارز دیجیتعال موباکس در آینده نزدیک به صورتی است که در سه ماه اول سال 2022 میلادی، قرار است روی گسترش NFTهای افسانه‌ای مومو متمرکز شوند و در سه ماهه دوم سال آینده میلادی قرار است سیستم پاداش و جوایز را بهبود بخشند تا در کاربران برای پایداری در شبکه انگیزه بیشتری ایجاد کنند. در نتیجه، این برنامه‌ها موباکس را به عنوان پروژه‌ای قابل اعتماد و آفریننده ارزش واقعی به مخاطب می‌شناسانند که ارز دیجیتال کاربردی آن، یعنی ام باکس (MBOX) نیز ممکن است در آینده و همزمان با رشد جامعه و به روز رسانی بازی‌ها روز به روز ارزشمندتر شود.


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)