بازی سند باکس چیست؟ معرفی پروژه سندباکس و ارز دیجیتال SAND


بازی سند باکس (The Sandbox) چیست؟ در این مقاله به معرفی بازی پیشتاز حوزه کریپتو و متاورس یعنی سندباکس و ارز دیجیتال SAND می‌پردازیم.

در نیمه دوم سال 2021، حوزه توکن غیر قابل تعویض (NFT) و بازی‌های بلاک چینی به‌سرعت توانستند به محبوبیتی فزاینده در میان کاربران رمز ارزها دست پیدا کنند. بازی سندباکس (Sanbox) و ارز دیجیتال SAND در این میان، موفق شده از طریق پلتفرمی نوآورانه، سرگرم‌کننده و جذاب، بلاک چین را به آحاد کاربران و مردم معرفی کند. این روزها را می‌توان دوره‌ای هیجان‌انگیز برای رشد و توسعه در صنعت بلاک چین و بازی‌های مبتنی بر آن دانست و رمز ارز SAND هم توانسته در بحبوحه این اقبال فزاینده، اوج‌های قیمتی تازه‌ای را به ثبت برساند و بازی سندباکس هم موفق شده بیش از همیشه جای خود خود را در میان اهالی بازی‌های ویدئویی و بلاک چین باز کند.

در این مقاله برآنیم تا ابعاد مختلف زیست‌بوم سندباکس را واکاوی و مولفه‌های سازنده آن را بررسی کنیم. افزون بر این، قابلیت‌های این بازه را حوزه جدید متاورس بررسی خواهیم کرد و در ادامه، کاربردهای توکن سند و انواع دارایی‌های درون‌برنامه‌ای این بازی را حلاجی می‌کنیم.

بازی سندباکس (Sandbox) و ارز SAND چیست؟

به بیان ساده و مختصر، سند باکس یک پلتفرم گیمینگ است که به کاربران این امکان را می‌دهد تا جهان‌های دلخواه خود را بیافرینند. بازی سند باکس از سال ۲۰۱۲ روی سیستم‌عامل‌های اندروید و iOS برای کاربران تلفن‌های همراه در دسترس بوده است. این بازی همچنین توانسته در سال ۲۰۱۲ در بخش «جواهر پنهان» (Hidden Gem) جزو برترین عناوین اپ استور اپل قرار بگیرد. در سال ۲۰۱۸ شرکت انیموکا برندز (Animoca Brands) بازی سندباکس را به تملک خود آورد. در ادامه، این شرکت، پلتفرم سند باکس را بر پایه اصول گرافیکی مبتنی بر استایل واکسل (Voxel) بازآفرینی کرد تا شکل و شمایلی شبیه به بازی‌های پرآوازه‌ای همچون رابلاکس (Roblox) یا ماین کرفت (Minecraft) پیدا کند. از سویی دیگر، پروتکل‌های بلاک چینی این بازی به کاربران امکان می‌دهند تا جهان‌های مجازی و اقتصادهای دلخواه خود را بسازند و به این ترتیب، سند باکس را به چیزی فراتر از یک بازی معمولی تبدیل کنند.

بازی سندباکس

بازیکنان و کاربران بازی سندباکس می‌توانند با آزادی و فراغ بال کامل، با استفاده از توکن‌های NFT و فناوری بلاک چین، از دنیای دیجیتالی که در بستر این بازی خلق می‌کنند، درآمدزایی کنند. این ویژگی با بهره‌گیری از بلاک چین اتریوم امکان‌پذیر شده است. اتریوم همان‌طور که می‌دانید، یک دفترکل همگانی دستکاری‌ناپذیر است که سوابق همه تراکنش‌ها را به‌طور دقیق، ثبت و ضبط می‌کند. پلتفرم سندباکس در بستر بلاک چین اتریوم، پیاده‌سازی شده تا از امنیت و قدرت آن به‌عنوان دومین بلاک چین بزرگ جهان بهره‌مند شود. بازی سند باکس این فرصت را برای بازیکنان ایجاد کرده تا به طور جمعی و مستقل از سراسر جهان بدون اتکا به هیچ واسطه‌ای در خلق یک بازی مشترک با یکدیگر همکاری کنند. به این ترتیب، کاربران می‌توانند با استفاده از بازی و با بهره‌گیری از قدرت دیفای، برای خود درآمد مناسبی را دست و پا کنند.

سازمان خودمختار غیر متمرکز (DAO) بازی سند باکس

هدف اصلی نهفته در ورای فناوری بلاک چین، تمرکززدایی و حذف هرگونه نهاد مرکزی قدرتمند و همچنین ممانعت از دستکاری تراکنش‌ها است. البته نباید از یاد برد که در گام‌های اولیه توسعه یک پروژه بلاک چینی، استفاده از مولفه‌های متمرکز اجتناب‌ناپذیر است؛ مولفه‌هایی که به‌طور معمول برای ساخت پروتکل و مدیریت هرگونه کارزار بازاریابی یا سرمایه‌گذاری مورد استفاده قرار می‌گیرند. علاوه بر این، این عناصر متمرکز باید در ابتدا در اختیار باشند تا بتوان برند پروژه را به آستانه‌ای از حسن شهرت رساند و پس از آن عنان توسعه آن را به دست جامعه کاربری‌اش سپرد.

افزون بر این، دستیابی به یک پروژه کاملاً غیرمتمرکز و پایدار، مستلزم وجود یک زیرساخت مناسب برای حداکثرسازی فعالیت و تعامل کاربران با آن است. علاوه بر این، در بیشتر موارد، وجود یک سازمان خودمختار غیر متمرکز (DAO) برای حکمرانی و اختیارداری پروژه‌های غیر متمرکز، ضروری است. این دست سازمان‌ها به‌طور مختصر و مفید به دارندگان توکن‌های یک پروژه اجازه می‌دهند تا در مورد به‌روزرسانی‌ها و تغییرات احتمالی پروژه در آینده، حق رأی و اعمال نظر داشته باشند.

بازی سند باکس

آن‌طور که پیداست، قرار است در سال ۲۰۲۳ پروژه بازی سندباکس به‌طور کامل، غیرمتمرکز شود و زمام حکمرانی آن در اختیار کاربرانش قرار بگیرد. از آن پس، پروتکل سندباکس از طریق سندباکس دی‌ای‌او (Sandbox DAO) اداره خواهد شد. به این ترتیب، دارندگان ارز دیجیتال SAND می‌توانند در مورد به‌روزرسانی‌های مهم این بازی بلاک چینی، حق اعمال رأی داشته باشند.

زیست‌بوم بازی سندباکس

زیست‌بوم بازی سند باکس، متشکل از سه بخش کلیدی است که در بخش‌های مختلف این بازی بلاک چینی از بخش ساخت و توسعه تا بازرگانی، نقشی مهم دارند.

نخستین بخش مهم زیست‌بوم بازی سندباکس، نرم‌افزار واکس‌ادیت (VoxEdit) است که نسخه ۱.۰ آن در سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۲۰ منتشر شد. واکس‌ادیت یک نرم‌افزار مدل‌سازی واکسل سه‌بعدی جدید است که به کاربران اجازه می‌دهد دارایی‌های واکسل خود را خلق کنند. سپس می‌توان این دارایی‌ها و دست‌آفریده‌ها را همچون یک انیمیشن، متحرک کرد. حالا این دارایی‌ها می‌تواند هر چیزی باشد؛ از مردم و ابزارهای درون‌برنامه‌ای گرفته تا هیولاها یا سازه‌های معماری. افزون بر این، واکس‌ادیت، تنها نرم‌افزاری است که در حال حاضر از ارسال مستقیم خروجی‌های خود به بازارگاه بازی سند باکس پشتیبانی می‌کند و این به کاربران اجازه می‌دهد که بی‌واسطه بتوانند دست‌آفریده‌های مجازی خود را به فروش برسانند.

بازی سندباکس و ارز SAND

بازارگاه بازی سندباکس یا Sandbox Marketplace دومین مولفه کلیدی سازنده زیست‌بوم سند باکس است. به کمک این بازارگاه، کاربران می‌توانند دست‌آفریده‌های خود را که پیش‌تر با نرم‌افزار واکس‌ادیت خلق کرده‌اند، خرید و فروش یا معامله کنند. این بازارگاه که در زبانه Shop بازی سندباکس در دسترس قرار دارد، یک محل دادوستد غیرمتمرکز است که از استانداردهای توکن ERC-721 و ERC-1155 پشتیبانی می‌کند. در این بازار، هزارن دارایی مجازی مختلف در دسترس کاربران قرار دارد. افزون بر این، می‌توان دارایی‌ها را برحسب درجه کمیابی، موضوعات و زمینه‌ها مرتب کرد. کاربران و بازیکنان می‌توانند دارایی‌های مجازی مازاد یا دست‌ساخته خود را برای کسب درآمد در بازارگاه بازی سند باکس به فروش برسانند. همچنین کسانی که می‌خواهند در زمان بازی، دارایی‌هایی را خریداری و به زمین (LAND) خود بیافزایند، می‌توانند از این بازارگاه استفاده کنند.

گیم مود یا حالت بازی (Game mode)، سومین مولفه سازنده زیست‌بوم سندباکس است. آن را می‌توان حتی متاورس سندباکس نیز نامید؛ جایی که بازیکنان می‌توانند دارایی‌های مجازی تحت مالکیت خود را در زمین‌های مجازی خودشان طراحی و مستقر کنند. علاوه بر این، کاربران قادرند در گیم مود یا حالت بازی، زمین‌های دیگر بازیکنان را واکاوی کنند و در متاورس سند باکس با سایر کاربران، تعامل داشته باشند.

بازی سند باکس و ارز SAND

زمین (LAND)

کاربران در بازی سندباکس می‌توانند قطعاتی از یک زمین یا LAND را خریداری و آن‌ها را با دارایی‌های دیجیتال درون‌برنامه‌ای تزئین کنند. همچنین آن‌ها می‌توانند از ابزار بازی‌ساز یا گیم میکر (Game Maker) موجود در بازی برای خلق تجربیات و بازی‌های دلخواه خود بهره ببرند و حتی آن‌ها را به زمین‌های تحت مالکیت خود در سند باکس اضافه کنند. افزون بر این، بازیکنانی که مالک زمین یا همان LAND در سندباکس هستند، می‌توانند در مورد به‌روزرسانی‌ها یا تغییرات احتمالی این بازی در آینده، حق اعمال رأی داشته باشند. سه نوع زمین در بازی سندباکس وجود دارد:

  • زمین یا LAND:

در بازی سند باکس، LAND به قطعه زمینی ۹۶ در ۹۶ متر اطلاق می‌شود که برای خلق تجربه‌ای منحصر به فرد، هر امکاناتی که کاربر بخواهد در آن فراهم است.

  • امارت یا ESTATE:

امارت‌ها ترکیبی از چندین زمین هستند که مالکیت آن در اختیار یک یا چند بازیکن است.

  • ناحیه یا DISTRICT:

ناحیه مشتمل بر مجموعه‌ای از امارات است که به چند بازیکن تعلق دارد. به مدد ناحیه‌ها بازیکنان و کاربران می‌توانند از چهارگوشه جهان برای دستیابی به هدف مشترک خود با هم همکاری کنند. یک امارت برای اینکه به یک ناحیه تبدیل شود، زمین‌های آن باید مجاور هم باشند و دست‌کم دو تن از مالکان آن‌ها نیز باید ارز دیجیتال SAND خود را سهام‌گذاری کرده باشند. افزون بر این، موافقت با ایجاد یک ناحیه باید از سوی اکثریت اعضا تأیید شود.

ارز SAND و بازی سندباکس

پس از خرید زمین، نوبت به پر کردن آن با دارایی‌ها، بازی‌ها و تجربه‌ها می‌رسد. بازی سندباکس به بازیکنان خود این امکان را می‌دهد که از چند طریق بتوانند از زمین‌های خود درآمدزایی کنند:

  • کاربران می‌توانند از دیگر همتایان خود برای بازدید از زمین‌شان بلیت ورودی در قالب ارز SAND دریافت کنند.
  • همچنین کاربران می‌توانند از زمین خود به‌عنوان بازارچه‌ای برای فروش دارایی‌های مجازی‌شان بهره برند.
  • کاربران می‌توانند پس از خریداری یک زمین، تجهیزات به‌دردبخوری را در آن مستقر کنند و سپس زمین را به بهای بیشتری به فروش برسانند.
  • هر کاربر می‌تواند پس از خریداری یک قطعه زمین، آن را به دیگر کاربران اجاره دهد.
  • کاربران علاوه بر اجاره زمین، می‌توانند دیگر دارایی‌های درون‌برنامه‌ای دست‌آفریده خود را هم به دیگر بازیکنان اجاره بدهند.

هم‌اکنون تقریباً ۱۲۴ هزار قطعه زمین برای فروش عمومی در دسترس قرار دارد. گفتنی است که ۲۵,۹۲۰ قطعه زمین (حدوداً ۱۵ درصد از کل زمین‌ها) در خزانه بازی ذخیره شده است و برای فروش در دسترس همگان نیست. زمین‌ها و دارایی‌های ذخیره شده در خزانه میان شریکان، خالقان و بازیکنان فعال بازی تقسیم می‌شود. تقریباً ۱۰ درصد از زمین‌ها هم در مالکیت تیم سازنده بازی سندباکس باقی می‌ماند تا بتوانند درآمدهای ناشی از آن‌ها را صرف برگزاری رویدادها و تبلیغات جاری بکنند. گفتنی است که خریداران عمده زمین که قصد خریداری امارت را در بازی سند باکس دارند، درست همانند دنیای واقعی می‌توانند تا سقف ۱۵ درصد تخفیف بگیرند.

آیتم‌ها و اقلام درون‌برنامه‌ای بازی سند باکس

آیتم‌های درون‌برنامه‌ای، فرصت بازطراحی، تزئین و ساخت دوباره هر آنچه را کاربر در بازی آفریده، فراهم می‌کنند. کاربران در سندباکس می‌توانند به زمین‌ها یا LANDهای خود جانی تازه ببخشند و آن‌ها را مزین به دارایی‌های بکنند که سقف عرضه محدودی دارند. گفتنی است که دارایی‌های بازی سند باکس روی بلاک چین اتریوم برای همیشه ثبت و ضبط می‌شوند و تمامی سوابق دادوستدهای پیشین و قیمت‌های توافق‌شده به‌طور عموم در دسترس همگان قرار دارد.

به کمک بازی سندباکس، دارایی‌های مجازی شما با تکیه بر اصول رمزنگاری به دارایی‌های واقعی شما بدل می‌شوند. این ویژگی به ماهیت غیرمتمرکز این پروژه بازمی‌گردد و اینکه کاربران می‌توانند با استفاده از والت‌های مبتنی بر وب ۳.۰ از کلیدهای خصوصی خود در هنگام تعامل با دیگر پلتفرم‌ها محافظت کنند.

ناگفته نماند که هر آیتم درون‌برنامه‌ای در بازی سند باکس درون یک قطعه زمین جای می‌گیرد و همراه با آن فروخته خواهد شد.

ارز SAND و بازی سند باکس

ارز دیجیتال SAND

ارز دیجیتال SAND یک توکن مبتنی بر استاندارد ERC-20 بوده که برپایه بلاک چین اتریوم، طراحی و ساخته شده است. رمز ارز SAND را می‌توان توکنی کاربردی قلمداد کرد که در زیست‌بوم سندباکس مورد استفاده قرار می‌گیرد. این توکن سه کاربرد عمده دارد.

پیش از هر چیز، ارز SAND، واسطه تبادل ارزش برای تراکنش‌های درون‌برنامه‌ای در بازی سندباکس است. در آینده‌ای نزدیک هم از این توکن برای خریداری زمین و ساخت دارایی‌هایی درون‌برنامه‌ای نیز استفاده خواهد شد. افزون بر این، از ارز دیجیتال SAND می‌توان برای حکمرانی پروژه بازی سند باکس هم استفاده کرد؛ به گونه‌ای که همه دارندگان آن می‌توانند در مورد به‌روزرسانی‌ها یا تغییرات احتمالی آتی، حق اعمال رأی داشته باشند. همچنین کاربران می‌توانند توکن‌های سند خود را به دیگر بازیکنان واگذار کنند تا آن‌ها از طرفشان در فرایند رأی‌گیری شرکت کنند.

رمز ارز های SAND پس از طی سه مرحله استخراج نقدینگی، وارد چرخه مبادلات شده‌اند. مرحله اول در سپتامبر ۲۰۲۰ انجام شد و طی آن کاربرانی که دست به معامله جفت SAND/ETH در صرافی یونی سواپ زده‌ بودند، در قالب ارز SAND پاداش دریافت کردند. در مرحله دوم با معرفی برنامه ضریب بازده، بر اساس تعداد زمین‌های تحت مالکیت هر کاربر به او پاداش اعطا شد. اکنون در مرحله سوم به سر می‌بریم که طی آن ۱.۵ میلیون واحد توکن سند به بانک پاداش‌های ماهانه بازی سندباکس افزوده شده است.

توکنومیک بازی سندباکس (مدل اقتصادی ارز SAND)

سندباکس یک ساختار توکنومیک جالب برای ارز SAND ایجاد کرده است. ۵ درصد از ارزش تراکنش‌های رمز ارز SAND در قالب کارمزد دریافت می‌شود. سپس درآمد ناشی از دریافت کارمزدها به صورت ۵۰-۵۰ تقسیم می‌شود. نیمی از این درآمد به بنیاد بازی سند باکس تعلق می‌گیرد. این بنیاد متشکل از جامعه‌ای از فعالان بلاک چین است که با ارائه کمک‌های مالی به پروژه‌های آینده‌دار بر رشد زیست‌بوم سندباکس متمرکز شده‌اند. گفتنی است که بسیاری از بازی های موجود در سندباکس توسط بنیاد این پروژه حمایت می‌شوند. نیم دیگر درآمدهای حاصله از دریافت کارمزدها به صندوق‌هایی برای اعطای سود سهام‌گذاری واریز می‌شود. این باعث می‌شود تا چرخه‌ای سازنده و پیوسته برای ارز SAND همزمان با رشد بازی سند باکس ایجاد شود.

سقف عرضه توکن سندباکس برابر با ۳ میلیارد واحد ارز SAND است که به‌صورت گام به گام، وارد چرخه معاملات بازار می‌شود. ژوئیه ۲۰۲۱ شاهد بازگشایی قفل عرضه تعدادی از توکن‌های سند بودیم. با افزایش کاربرد ارز SAND در زیست‌بوم صنعت بازی و اقبال توسعه‌دهندگان و گیمرها به آن تقاضا برای آن رو به فزونی خواهد گذاشت.

چرا باید به جمع کاربران بازی سند باکس پیوست؟

سندباکس را می‌توان یک متاورس دیجیتال با فرصت‌های بی‌نهایت توصیف کرد. در این بازی، می‌توان بدون نیاز به دانش بلاک چین یا مهارت برنامه‌نویسی، جهان‌های مجازی دلخواه خود را آفرید. در بازی سندباکس می‌توان به کمک ابزار واکس‌ادیت، دارایی‌های مجازی درون‌برنامه‌ای، جهان‌های مجازی، بازی‌ها و حتی اقتصادهای مطلوب خود را طراحی کرد و ساخت و سپس از تمامی آن‌ها درآمدزایی کرد.

سند باکس

در بازی سند باکس به لطف فناوری بلاک چین و اصول خلاقانه دانش علوم کامپیوتر، تمامی محتوای خلق‌شده در بستر بازی به خود کاربر و مالک آن تعلق دارد و نه شرکت‌های بازی‌سازی متمرکز. در سندباکس برخلاف دیگر بازی‌های متمرکزی همچون ماین‌کرفت یا رابکس، هیچ نهادی، کنترلی بر دادوستد دارایی‌های مجازی کاربران ندارد. سندباکس به کاربران خود این امکان را می‌دهد که خود بهای دارایی‌های مجازی‌شان را تعیین کنند و نیازی به پرداخت بخش اعظمی از درآمدهای خود به یک واسطه نداشته باشند. بازیکنان برای خریداری هر آیتم، بهایی را مبتنی بر ارزش منصفانه آن می‌پردازند و این میسر نشده جز با اتکا به اقتصاد آزاد، مجازی و متن‌باز سندباکس.

جلوه‌های بصری و گرافیکی واکسل به دلیل ماهیت‌شان به سادگی قابل کپی و بازپیرایی هستند و این تشخیص اصالت مالکیت حقیقی آن‌ها را دشوار می‌کند. در بلاک چین اما دیگر خبری از کپی و جعل نیست. همه تراکنش‌ها از ریز و درشت در بلاک چین اتریوم ثبت می‌شوند و برای مشاهده در دسترس عموم قرار می‌گیرند.

جمع‌بندی

سندباکس با عبور از مدل بازی رایگان، در تلاش بوده تا مدل درآمدزایی مبتنی بر «بازی کن و پول دربیار» را بهبود دهد. این پلتفرم به بازیکنان و کاربران امکان می‌دهد تا بتوانند همزمان با بازی و تعامل با متاورس سند باکس، درآمد نیز کسب کنند. افزون بر این، اگر کاربری بتواند در بستر سندباکس یک بازی یا تجربه ویژه‌ای را خلق کند، می‌تواند بدون نیاز به حضور در بازی، از آن درآمدزایی داشته باشد.

ارز SAND

البته نباید از این نکته غافل شد که نقدپذیری قطعات زمین در بازی سند باکس به اندازه ارز SAND نیست. افزون بر این، وقتی یک قطعه زمین یا LAND معامله می‌شود، تمامی دارایی‌های مجازی برپا شده در آن هم داوستد خواهد شد. اگرچه همیشه تقاضا برای خرید LAND وجود دارد؛ اما خرید و فروش آن‌ها به راحتی معامله توکن‌های سند در صرافی‌های رمز ارزی همچون کوین بیس و بایننس نیست.

اگر تنها ۱ درصد از گیمرهای ماین کرفتیا رابلاکس وارد بازی سندباکس شوند، دو میلیون کاربر تازه به این پلتفرم افزوده خواهد شد. محبوبیت این بازی بلاک چینی و ارزش ارز SAND آن طی ماه‌های اخیر به طور چشم‌گیری رشد داشته و این در حالی است که هنوز اطلاعیه‌ها و به‌روزرسانی‌های بیشتر از این پروژه در صف انتشار قرار دارد.


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (3 نظر)
سعید نوروزی

درود بر شما 2 مورود اشتباه دیدم که شما هم بررسی کنید اگر درست هست به منم اعلام کنید لطفا 1) در حال حاضر، بهای پایه هر قطعه زمین یا LAND در بازی سند باکس، برابر با ۴۸ دلار است (کجا میشه با این قیمت خرید؟؟؟؟؟؟؟) 2) سقف عرضه توکن سندباکس برابر با ۳۰۰ میلیارد واحد ارز SAND است(تعداد کل هم 3 میلیارد توکن هست) اون قیمت خرید ممنون میشم توضیح بدید چطور زمین با 48 دلار میفروشن و کجا میفروشن ؟؟

0 پاسخ دهید
05:27:32 1400/09/17
مجتبی انصاری

سلام. ممنونم. اصلاح شد

0 پاسخ دهید
05:27:32 1400/09/17
Ebi

سلام دورود این بازی رو میشه از کجا دانلود کرد چ جوری میشه ارز ازش استخراج کرد ی راهنمایی کنید

0 پاسخ دهید
12:29:17 1400/09/20