ارز USDD چیست؟ معرفی استیبل کوین جدید شبکه ترون به‌نام یو اس دی دی


یو اس دی دی استیبل کوین جدیدی است که به تازگی روی شبکه ترون راه‌اندازی شده است. در این مطلب به معرفی ارز USDD و بررسی آینده آن می‌پردازیم.

در ماه آوریل (فروردین 1401)، جاستین سان (Justin Sun) استیبل کوین USDD را به بازار ارز دیجیتال معرفی کرد. قرار است این رمز ارز به بخشی از بلاک چین ترون (Tron) تبدیل شود و عملیاتی شبیه به یک پول فیات نظیر دلار آمریکا داشته باشد. USDD به‌عنوان یک استیبل کوین الگوریتمی روی ترون، شباهت زیادی به استیبل کوین شبکه ترا یعنی UST دارد. با توجه به تازگی و عدم آزمایش کافی این ارز باثبات، شاید سرمایه گذاری در این توکن دلهره‌آور به نظر برسد. در این مطلب، با ویژگی‌های USDD آشنا شده و آینده این استیبل کوین را بررسی می‌کنیم.

استیبل کوین USDD چیست؟

یو اس دی دی یک استیبل کوین روی شبکه ترون است که در 5 می 2022 (15 اردیبهشت) راه‌اندازی شد. علاوه بر ترون، این توکن روی بلاک چین‌های اتریوم و BNB چین نیز منتشر شده است. بر اساس ادعای جاستین سان، ارز یو اس دی دی بازده سالانه 30 درصدی برای سرمایه گذاران خود به همراه خواهد داشت.

به‌خاطر معرفی USDD به بازار در ماه آوریل، تاریخچه طولانی از این ارز در دست نیست. با این حال، بلاک چین ترون سال‌های مدیدی است که در بازار حضور داشته و جزو بزرگترین پلتفرم‌های غیر متمرکز به‌شمار می‌رود. زمانی که بنیاد سنگاپوری ترون رمز ارز TRX را در سال 2017 معرفی کرد، این رمز ارز تنها در بازارهای آسیایی معامله می‌شد. از آن زمان تا کنون، این پلتفرم شهرت جهانی یافته و به‌خاطر 50 میلیون حساب ساخته‌شده روی این شبکه به خود می‌بالد. با در نظر گیری مارکت کپ، ارز دیجیتال ترون رتبه سیزدهم را به خود اختصاص داده است.

استیبل کوین الگوریتمی چیست؟

USDD استیبل کوین بلاک چین ترون است که در شبکه‌های مختلف حضور خواهد داشت. طیف گسترده‌ای از ارزهای باثبات متنوع مانند تتر، بایننس یو اس دی و بسیاری دیگر وجود دارند. اما علت تشابه USDD به UST، به‌خاطر الگوریتمی بودن هر دوی آن‌هاست. در این نوع از استیبل کوین‌ها، توکن‌ها بر اساس الگوریتم‌ها و قراردادهای هوشمندی در شبکه مینت می‌شوند که توانایی مدیریت تعداد توکن‌های در گردش را دارند.

این سیستم استیبل کوین الگوریتمی، به محض افت قیمت به زیر ارزش مطلوب، تعداد کل توکن‌های موجود را کاهش می‌دهد. در صورت افزایش قیمت استیبل کوین مربوطه به بالای قیمت مورد نظر (مثلا 1 دلار)، توکن‌های بیشتری وارد عرضه در گردش می‌شوند تا قیمت دوباره کاهش یابد. هدف استفاده از استیبل کوین‌های الگوریتمی، داشتن کنترل بیشتر روی عرضه و تقاضای آن است.

جاستین سان کیست؟

جاستین سان به‌عنوان بنیان‌گذار بلاک چین ترون، مدیر اجرایی و کارآفرینی است که به‌خاطر عرضه این شبکه در سال 2017 شهرت دارد. آقای سان همچنین مدیرعامل برنامه به‌اشتراک‌گذاری فایل بیت‌تورنت (Bittorent) است. وی در سال 2017 در جمع 30 ثروتمند زیر 30 سال آسیا و چین مجله فوربس قرار گرفت. وی از زمان کسب مدرک کارشناسی ارشد خود از دانشگاه پنسیلوانیا در سال 2013، یکی از چهره‌های کلیدی صنعت رمز ارزها بوده است.

رقابت ترون با اتریوم در دیفای

البته آقای سان طی این سال‌ها حاشیه‌هایی نیز داشته است. زمانی که USDD در اواخر ماه آوریل معرفی شد، بسیاری از هولدرها این ارز دیجیتال را کپی از استیبل کوین UST شبکه ترا می‌دانستند. علی‌رغم این ادعاها، دو کوان (Do Kowan)، بنیان‌گذار بلاک چین ترا، گفته از این ابتکار استقبال می‌کند و از احتمال همکاری خود با شبکه ترون در آینده خبر داد.

استیبل کوین یو اس دی دی چگونه کار می‌کند؟

اکنون که با ماهیت USDD آشنا شدید، به نحوه پایدار نگه‌داشتن قیمت در این رمز ارز می‌پردازیم. استیبل کوین USDD در سه شبکه ترون، اتریوم و بایننس اسمارت چین حضور دارد. بر اساس ادعای جاستین سان، این ارز دیجیتال به یکی از غیر متمرکزترین استیبل کوین‌ها در تاریخ تبدیل خواهد شد. برای ساخت و توسعه USDD، بنیاد ترون تمام منابع خود را به‌کار گرفته است. ارز یو اس دی دی به‌عنوان یک استیبل کوین الگوریتمیِ دارای بنیاد ریاضیاتی قوی، در صورت افزایش قیمت، توکن‌های بیشتری را صادر خواهد کرد تا ارزش آن به سطح متعادل بازگردد.

استیبل کوین USDD مستقیما توسط سازمان مستقل و خودگران غیر متمرکز (DAO) ترون مدیریت می‌شود و نسبت 1:1 با دلار آمریکا دارد، به این معنا که ارزش آن به این پول فیات گره خورده و اصطلاحا پگ شده (Pegged) است. اگر قبلا در استیبل کوین UST شبکه ترا سرمایه گذاری کرده باشید، تا حدودی با نحوه کار یو اس دی دی هم آشنا خواهید بود.

با افت ارزش این استیبل کوین به زیر قیمت ارز فیات گره خورده به آن، کاربران فرصت بازخرید هر واحد USDD با یک دلار آمریکا را خواهند داشت. زمانی که قیمت یو اس دی دی به بالای دلار آمریکا برسد، می‌توان به معامله هر واحد دلار با یک واحد USDD پرداخت.

شبکه ترون از طریق مکانیزمی به‌نام “Super Representatives”، از اوراکل‌ها برای تعیین قیمت استفاده می‌کند. این مکانیزم به اوراکل مربوطه اجازه نمایش مستقیم قیمت یو اس دی دی روی شبکه ترون را می‌دهد. سپس کوپنی ثبت می‌شود که نشان‌دهنده نرخ فعلی تبدیل USDD به دلار خواهد بود.

برنامه 4 مرحله‌ای سازمان خودگران غیر متمرکز ترون برای ارز USDD

برای حال حاضر انتظار می‌رود استیبل کوین یو اس دی دی یک برنامه توسعه 4 مرحله‌ای را در پیش بگیرد. این مراحل اسپیس (Space)، اینترنشنال اسپیس استیشن (International Space Station)، مون (Moon) و مارس (Mars) نام دارند. در حال حاضر تنها جزئیات دو مرحله ابتدایی در دسترس است که مربوط به استراتژی‌ها و تکنیک‌های مدیریتی حفظ ارزش 1 دلاری USDD هستند.

در فاز 1 یعنی اسپیس، مسئولیت مدیریت ارز USDD به موسسات بزرگ بلاک چینی و همچنین خزانه دائو ترون داده می‌شود. خزانه دائو ترون نیز وظیفه ارائه خدمات حضانت 10 میلیون دلار دارایی لیکوئید حاصل از شرکای صنعت بلاک چین را بر عهده دارد.

از این دارایی‌ها برای حصول اطمینان از پایداری نرخ USDD و قابلیت تبدیل آن، به‌عنوان ذخایر مرحله ابتدایی استفاده می‌شود. پس از راه‌اندازی بلاک چین این استیبل کوین در روز 5 می، خزانه سازمان خودگردان غیرمتمرکز ترون نرخ سود عاری از ریسک را برابر 30 درصد به صورت سالیانه قرار داد. این بنیاد همچنین در حال تشویق دیگر سازمان‌های متمرکز و غیرمتمرکز به پذیرش ارز یو اس دی دی برای پیاده‌سازی نرخ‌های نسبتا ثابت است. شایان ذکر است که با این وجود، دیگر سازمان‌ها ملزم به پیروی از دستورالعمل‌های ترون نیستند.

اقتصاد توکنی ارز USDD

توکنامیکس یو اس دی دی تقریبا ساده است. در واقع، اگر با ارز UST شبکه ترا آشنایی داشته باشید، مدل اقتصادی این استیبل کوین را نیز درک خواهید کرد. استیبل کوین USDD روی بلاک چین ترون ساخته شده است. کاربران قادر به سواپ و تبدیل رمز ارزهای TRX خود با یو اس دی دی هستند.

از آنجایی که ارزش USDD ماحصل عرضه و تقاضاست، قیمت آن نیز دائما در حال تغییر است. ارزش فعلی دلار نیز روی قیمت یو اس دی دی تاثیر می‌گذارد. با افزایش قیمت به بالای نرخ دلاری، توکن‌های بیشتری به بازار عرضه می‌شود تا قیمت دوباره کاهش یابد.

مقایسه استیبل کوین USDD ترون با UST شبکه ترا

از آنجایی که یو اس دی دی و یو اس تی هر دو استیبل کوین الگوریتمی هستند، شباهت‌های زیادی هم به یکدیگر دارند. در حقیقت، نقشه راه ارز USDD تقریبا با رود مپ UST یکسان است. برخلاف شباهت‌ها، یه سری تفاوت‌ها هم بین این دو وجود دارد که روی انتخاب هر کدام برای سرمایه گذاری تاثیر می‌گذارد.

USDD استیبل کوینی روی بلاک چین ترون است که ثبات قیمت آن با استفاده از الگوریتم‌ها و قراردادهای هوشمند حفظ می‌شود. ترا یو اس دی که با نماد UST شناخته می‌شود هم یک استیبل کوین الگوریتمی کاملا غیر متمرکز روی بلاک چین Terra است. یو اس دی دی یک ارز دیجیتال مقیاس پذیر و دارای بازده است که ارزش آن به دلار آمریکا گره خورده است.

علاوه بر روش‌های الگوریتمی که به حفظ ارزش در استیبل کوین UST کمک می‌کردند، شباهت عمده آن با یو اس دی دی این است که هر دوی آن‌ها پشتوانه دلار را دارند. ترا در تلاش برای ایجاد یک اکوسیستم جامع پیرامون یو اس تی و لونا بود که متاسفانه با ناکامی این استیبل کوین در حفظ ارزش دلاری خود، تمام این برنامه‌ها با شکست مواجه شد. از دیگر تفاوت‌های میان این دو استیبل کوین می‌توان به بازده 19.5 درصدی UST و 30 درصدی USDD اشاره کرد.

چه بر سر استیبل کوین ترا یو اس دی (TerraUSD) یا همان UST آمد؟

در روز 9 می (19 اردیبهشت) و تقریبا پس از 18 ماه ثبات، استیبل کوین UST از قیمت 1 دلاری خود فاصله گرفت. این اتفاق عاملی بود که نه تنها یو اس تی، بلکه ارز دیجیتال ترا لونا (LUNA) را نیز همراه خود پایین کشید.

هر دوی UST و LUNA روی بلاک چین ترا فعالیت داشتند و توسط بنیاد LFG مدیریت می‌شدند. این بنیاد با ذخیره تقریبا 3.5 میلیارد دلار به صورت بیت کوین و دیگر رمز ارزها طی ماه‌های منتهی به این فاجعه، درصدد جلوگیری از چنین اتفاقی بود. استیبل کوین UST ارزی الگوریتمی بود، به این معنا که پشتوانه دلار فیزیکی را نداشت و در عوض برای حفظ ارزش خود، از یک ارز شریک به نام LUNA استفاده می‌کرد. نتیجه این بود که با تولید هر واحد یو اس تی، 1 واحد لونا از گردش حذف می‌شد (اصطلاحا سوزانده می‌شد) و بالعکس.

پس از افت قیمت یو اس تی، بنیاد LFG در تلاش برای بازگرداندن ثبات دلاری این استیبل کوین، از ذخیره هنگفت خود برای خرید مقادیر بالای UST و افزایش قیمت استفاده کرد. در نتیجه این کار، تعداد بالایی لونا وارد بازار شد که افت شدید قیمت این ارز دیجیتال را در پی داشت.

قیمت ترا لونا

بررسی عامل اصلی فاصله گرفتن قیمت UST از ثبات دلاری آن موضوع بسیاری از بحث‌ها بوده، به طوری که در یکی از تئوری‌های توطئه مطرح‌شده، فروش عمدی 350 میلیون دلار از این استیبل کوین توسط یک فرد مطرح شده است. با فروش ذخیره بیت کوینی توسط LFG برای خرید USTهای اضافی در بازار، قیمت بیت کوین نیز افت کرد. بنابراین با گرفتن پوزیشن شورت در بیت کوین هم امکان کسب سود وجود داشت.

قیمت ارز یو اس دی دی از ابتدای تولد تا کنون

از زمان راه‌اندازی ارز USDD تا کنون، خزانه دائو ترون نزدیک به 40 میلیون دلار TRX، معادل بالای 500 میلیون واحد از این کوین را خریداری کرده است. علت خرید کوین‌های ترون توسط این بنیاد، پشتیبانی و حفاظت از ثبات قیمت یو اس دی دی و در کل صنعت بلاک چین بوده است.

در حال حاضر (30 خرداد 1401)، عرضه کل و در گردش استیبل کوین یو اس دی دی 723,321,765 واحد است. ارزش هر واحد از این رمز ارز نیز برابر با 0.9502 دلار است که برای یک ارز باثبات، فاصله قابل توجی با 1 دلار دارد. به همین خاطر، مارکت کپ استیبل کوین شبکه ترون کمی پایین‌تر مقدار مورد انتظار (برابر با 687,268,722 دلار) است و به استناد CoinMarketCap، جایگاه 59 ارزهای دیجیتال برتر را به خود اختصاص داده است.

آیا استیبل کوین USDD سرمایه گذاری خوبی برای آینده است؟

اولا از آنجایی که ارز یو اس دی دی نسبتا جدید است، با صراحت نمی‌توان روی آینده آن نظر داد. ثانیا اینکه استیبل کوین‌ها ذاتا به خاطر ثبات قیمتشان، وسیله‌ای برای سرمایه گذاری با هدف کسب سود نیستند. اما در کشورهایی مانند ایران که نرخ دلار دائما نوسان دارد و باعث تضعیف قدرت ریال می‌شود، اکثر افراد به تبادل ریال با دلار روی آورده‌اند. از طرف دیگر، با توجه به محدودیت‌های تهیه دلار فیزیکی، راه دیگر استفاده از ارزهای دیجیتال است.

با توجه به شباهت بالای USDD به UST و همچنین قیمت 95 سنتی فعلی آن، باید بسیار مراقب پیش‌آمد یک تجربه مشابه برای این استیبل کوین باشید. با این وجود، نرخ بازده 30 درصدی سالیانه چیزی است که بسیاری از افراد را به سرمایه گذاری در این رمز ارز ترغیب کرده است. بنابراین پیش از خرید یو اس دی دی، تحقیقات کامل شخصی خود را انجام داده و با آگاهی کامل وارد این بازار شوید.

جمع‌بندی

با اینکه ارز یو اس دی دی نسبتا جدید است، اما توانسته به جمع 60 ارز دیجیتال برتر بازار نفود کند. USDD به‌عنوان یک استیبل کوین الگوریتمی شباهت زیادی به UST شبکه ترا دارد. با توجه به تازگی و عدم آزمایش کافی این ارز باثبات، شاید سرمایه گذاری در این توکن غیرمنطقی به نظر برسد. بنابراین پیش از خرید و سرمایه گذاری در ارز USDD، از چندین منبع به جمع‌آوری اطلاعات بپردازید.

تهیه شده در اکسچینو


برچسب ها: استیبل کوین

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)