ارز دیجیتال نیر NEAR چیست؟ معرفی پروژه بلاک چین نیر


نیر پروتکل (NEAR) یک پروژه بلاک چین و ارز دیجیتال بوده که ضمن معرفی و تحلیل سازوکار آن، در مورد آینده قیمت رمز ارز NEAR نیز توضیح می‌دهیم.

نیر (NEAR) یک پلتفرم بلاک چینی است که به توسعه دهندگان و کارآفرینان اجازه می‌دهد برنامه‌های مختلفی بسازند و امنیت دارایی‌های ارزشمندی مانند پول، هویت و… را تامین کنند. این پلتفرم در حال ایجاد تنها بستر ابری هدایت شده توسط کاربران است که توانایی کافی برای گسترش مرزهای اقتصاد آزاد، و قدرت دهی به اینترنت آزاد آینده را دارد. توسعه دهندگان می‌توانند با استفاده از شاردها (Shard) و مکانیزم اثبات سهم عمومی (Public PoS) قراردادهای هوشمند را ایجاد و آن‌ها را طی فرآیندی مشابه با اجرای برنامه روی یک بستر ابری متمرکز، اجرا کنند. در این نوشته پروژه ارز دیجیتال نیر و توکن آن یعنی رمز ارز NEAR را معرفی کرده و با ساز و کار آن، تیم توسعه دهنده، شرکا، کیف پول‌ها، نحوه خرید و آینده آن آشنا می‌شویم.

پلتفرم و ارز دیجیتال نیر (NEAR) چگونه کار می‌کند؟

پلتفرم نیر: شبکه‌ای از نودهای ابری اجرا شده توسط کاربران. توسعه دهندگان می‌توانند بدون نیاز به اجازه گرفتن، قرارداد هوشمند خود را روی این پلتفرم اجرا کنند و کاربران نیز می‌توانند از برنامه‌هایی که قراردادهای مذکور را به کار می‌گیرند، استفاده کنند. این اپلیکیشن‌ها انواع مختلفی دارند (از بازی گرفته تا ارزهای دیجیتال) و ذخیره امن داده‌های آن‌ها بر بستر NEAR امکان پذیر است.

ارز دیجیتال نیر (NEAR): ارز بومی اکوسیستم نیر. تمام کاربران می‌توانند از این توکن استفاده کنند و در ادامه به تعدادی از کاربردهای آن اشاره خواهیم کرد.

دارایی‌های دیجیتال دیگر: هدف نهایی پلتفرم نیر، تامین امنیت دارایی‌های ارزشمندی مانند پول، هویت، اطلاعات شخصی و… است. در همین جهت، این پلتفرم به گونه‌ای طراحی شده که امکان نگهداری آسان دارایی‌های دیجیتالی خاص را فراهم می‌کند.

 • توکن‌های دیگر: ذخیره و انتقال توکن‌هایی که از بلاک چین‌های دیگر ارسال یا روی پلتفرم نیر ساخته شده‌اند، به آسانی امکان پذیر خواهد بود. بنابراین می‌توان از این نوع توکن‌ها به عنوان یک روش پرداخت برای دریافت کالا و خدمات استفاده کرد.
 • توکن‌های غیر مثلی: در پلتفرم نیر امکان ذخیره و انتقال توکن‌های ان اف تی فراهم شده است.

مجموعه توسعه نیر (Near Development Suite): 

 • کیت‌های توسعه نیر (NEAR SDK) : یک کیت توسعه کامل، شامل ساختارهای داده استاندارد، نمونه‌ها و ابزارهای لازم برای اجرای آزمایش توسط توسعه دهندگان راست (Rust) و اسمبلی اسکریپت (AssemblyScript).
 • گیتپاد (Gitpod): یک محیط توسعه یکپارچه (IDE) آنلاین که توسط پلتفرم نیر شخصی سازی شده و به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد از طریق یک مرورگر، به سرعت قرارداد هوشمند خود را طراحی، آزمایش و اجرا کنند.
 • نیر والت (NEAR Wallet): این کیف پول امکان مشارکت آسان دارندگان ارز دیجیتال نیر در فرآیندهای استیکینگ (Staking) و حاکمیتی شبکه را فراهم خواهد کرد.
 • نیر اکسپلورر (NEAR Explorer): ابزاری جدید که به کاربران اجازه می‌دهد داده‌ها را از بلاک چین دریافت کرده و تراکنش‌های کیف پول‌‌های غیر حضانتی را بررسی کنند.
 • ابزارهای خط فرمان نیر (NEAR Command Line Tools): گروهی از ابزارهای خط فرمان واضح که به توسعه دهندگان اجازه می‌دهند، برنامه‌هایشان را در محیط داخلی خود ایجاد، آزمایش و اجرا کنند.

چه چیزی پلتفرم NEAR را متمایز می‌کند؟

پلتفرم نیر (NEAR) با حذف کردن نیاز به درک مفاهیم بلاک چین و ارز دیجیتال، یک تجربه اینترنتی آشنا را برای کاربرانش فراهم می‌کند. امکانات حمایتی این پلتفرم که در اختیار توسعه دهندگان قرار گرفته نیز باعث می‌شود تا فرآیندهای یادگیری، توسعه، آزمایش و اجرای برنامه‌ها آسان‌تر باشد. در حال حاضر این پلتفرم از قراردادهای هوشمندی که با زبان‌های راست یا اسمبلی اسکریپت نوشته شده باشند، پشتیبانی می‌کند. البته قرار است در آینده شاهد اضافه شدن زبان‌های برنامه نویسی متداول‌تر هم باشیم تا توسعه دهندگان برای تولید برنامه‌های خود مجبور به یادگیری یک زبان کاملا جدید نباشند. در ضمن مجموعه توسعه نیر هم یک سری ابزار یکپارچه را در اختیار توسعه دهندگان قرار می‌دهد که ساخت، آزمایش و اجرای برنامه‌ها را آسان‌تر می‌کند.

پلتفرم NEAR از طریق شاردینگ (Sharding) ظرفیت و توان عملیاتی خود را گسترش می‌دهد. در این روش، نودهای شبکه در چند شارد مختلف قرار می‌گیرند و در نهایت هر تایید کننده تنها وظیفه رسیدگی به یک تعداد شارد خاص را بر عهده می‌گیرد. در نتیجه شبکه می‌تواند با توجه به میزان تقاضا، به صورت مداوم گسترش پیدا کند.

برای اینکه از عملکرد صحیح تایید کنندگان اطمینان حاصل شود، آن‌ها باید مقداری مشخصی از ارز دیجیتال نیر (NEAR) را برای ضمانت استیک کنند. بنابراین اگر مشخص شود که نتایج به دست آمده توسط یک تایید کننده صحیح نیست، وی توکن‌های استیک شده خود را از دست می‌دهد. البته حداقل میزان مورد نیاز برای استیک کردن به پایین حد ممکن کاهش پیدا کرده تا نودهای بیشتری امکان مشارکت در فرآیند تایید را داشته باشند و به مقیاس پذیری بیشتر شبکه کمک کنند.

ارز دیجیتال نیر (NEAR) چیست؟

ارز دیجیتال نیر یا نیر کوین (NEAR Coin) ارز بومی اکوسیستم NEAR است. در ادامه مشخصات این رمز ارز و شیوه توزیع آن را شرح خواهیم داد.

مشخصات توکن نیر

 • نام توکن: Near
 • نماد: NEAR
 • بلاک چین: نیر پروتکل (NEAR Protocol)
 • استاندارد توکن: NEP-141 و ERC-20
 • آدرس قرارداد: 0x85F17Cf997934a597031b2E18a9aB6ebD4B9f6a4 (از نوع ERC-20)
 • کاربردها: خدمات مختلف، فرآیندهای حاکمیتی
 • موجودی در حال گردش: ۵۹۶ میلیون واحد (دی ۱۴۰۰)
 • سقف موجودی: ۱ میلیارد واحد

برنامه ۵ ساله توزیع توکن‌های نیر

برنامه توزیع ارز دیجیتال نیر (NEAR)

 • برنامه‌ها و کمک هزینه‌های جامعه کاربری (Community Grants and Programs): این دسته از توکن‌ها طی ۶۰ ماه آزاد می‌شوند.
 • تیم اصلی (Core Team): دارایی‌های کنار گذاشته شده برای اعضای این تیم پس از ۱۲ ماه فعالیت به آن‌ها تعلق می‌گیرد و پس از آن نیز به مدت ۴ سال قفل خواهد بود.
 • حامیان قدیمی (Prior Backers): توکن‌های هر حامی بین ۱۲ تا ۳۶ ماه قفل خواهد بود. البته مدت زمان قفل شدن توکن برای بیشتر حامیان ۲۴ ماهه است.
 • فروش به جامعه کاربری (Community sale): این فروش ارز دیجیتال نیر (NEAR) طی چند نوبت در آگوست ۲۰۲۰ (مرداد/شهریور ۱۳۹۹) انجام شد و جزئیات مربوط به آن در ادامه شرح داده می‌شود.
 • اکوسیستم اولیه (Early Ecosystem): مدت زمان قفل شدن این دسته از توکن‌ها عموما بین ۶ تا ۱۲ ماه است، ولی تعداد اندکی برای مدتی کوتاه‌تر یا طولانی‌تر قفل شده‌اند.
 • وقف بنیاد (Foundation Endowment): این دسته از توکن‌ها به ۲ گروه تقسیم شده‌اند. گروه اول قفل نشده و برای اطمنیان حاصل کردن از عملکرد بدون مشکل شبکه در فازهای اولیه، به کار گرفته می‌شوند. اما گروه دوم به مدت ۲۴ ماه قفل خواهند شد، زیرا انتظار نمی‌رود در مراحل ابتدایی فعالیت این شبکه مورد نیاز باشند.
 • کمک هزینه‌های عملیاتی (Operations Grants):  اعطای این کمک هزینه‌ها از نیمه دوم سال ۲۰۲۰ آغاز شد و تا اوایل ۲۰۲۱ ادامه داشت. توکن‌هایی که برای این کمک هزینه‌ها کنار گذاشته‌اند، به مدت ۶۰ قفل خواهند بود.

فروش توکن‌های NEAR

جمع آوری سرمایه نیر

 • جمع آوری سرمایه اولیه (Prior Fundraising): همان طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، جمع آوری سرمایه اولیه پلتفرم NEAR طی چند مرحله مختلف انجام شد.

فروش به جامعه کاربری نیر

 • فروش به جامعه کاربری (Community Sale): این فروش طی چند نوبت در آگوست ۲۰۲۰ (مرداد/شهریور ۱۳۹۹) و با قیمت‌های متفاوت انجام شد. در نتیجه این فروش، ۲۵ میلیون واحد از ارز دیجیتال نیر (NEAR) آزاد شد، و ۹۵ میلیون واحد دیگر نیز به مدت ۱۲ تا ۲۴ ماه قفل خواهند بود.

کاربردهای ارز دیجیتال نیر (NEAR)

ارز بومی اکوسیستم NEAR کاربردهای مختلفی دارد که موارد زیر را شامل می‌شود:

 • پرداخت هزینه تراکنش‌ها و کارمزد ذخیره داده
 • اجرای یک نود تایید کننده با شرکت در فرآیند استیکینگ
 • انجام فعالیت‌های مربوط به حوزه دیفای (ییلد فارمینگ و استیکینگ)
 • شرکت در فرآیند حاکمیت پلتفرم و تاثیر گذاشتن بر آینده فنی و نحوه توزیع منابع شبکه

معرفی کیف پول‌های NEAR

نیر والت (Near Wallet) کیف پول رسمی پلتفرم NEAR است که نگهداری، ارسال و دریافت ارز دیجیتال بومی آن را امکان پذیر می‌کند. برای انجام تراکنش با این کیف پول باید پس از باز کردن آن، گزینه Receive را بزنید و دارایی‌های خود را به آدرس والت یا آی دی (Account ID) مشاهده شده در این قسمت منتقل کنید.

نیر والت

البته به جز نیر والت، کیف پول‌های محبوبی مانند تراست والت و گواردا والت هم از ارز دیجیتال NEAR پشتیبانی می‌کنند.

چگونه ارز دیجیتال نیر (NEAR) بخریم؟

در حال حاضر ارز دیجیتال NEAR در بزرگترین صرافی‌های رمز ارزی دنیا معامله می‌شود و در نتیجه انجام معامله با آن آسان خواهد بود. اما به دلیل محدودیت‌هایی که صرافی‌های بزرگ برای کاربران ایرانی در نظر می‌گیرند، توصیه می‌کنیم از صرافی‌های معتبر داخلی مانند بیت ۲۴ و اکسچینو استفاده کنید.

نقشه راه و بروزرسانی‌های نیر

نقشه راه پلتفرم نیر برای تبدیل شدن به یک بلاک چین کاملا شارد شده به شرح زیر است:

 • فار صفر: نایت شید ساده (Simple Nightshade) – اجرای این فاز از نوامبر ۲۰۲۱ (آبان ۱۴۰۰) آغاز شده است.
 • فاز اول: تولید کنندگان چانک (Chunk-Only Producers – چانک=بلاک شارد شده) – تیم توسعه دهنده قصد دارد این فاز را از ژانویه ۲۰۲۲ (دی ۱۴۰۰) اجرایی کند.
 • فاز دوم: نایت شید (Nightshade) – این فاز روی افزایش میزان دسترسی تایید کنندگان تمرکز دارد و قرار است در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۲ عرضه شود.
 • فاز سوم: ریشاردینگ پویا (Dynamic Resharding) – اجرای این فاز برای سه ماهه پایانی سال ۲۰۲۲ برنامه ریزی شده است.

آیا ارز دیجیتال نیر (NEAR) یک سرمایه گذاری مناسب است؟

پلتفرم NEAR هر چقدر هم مورد توجه کاربران قرار گرفته باشد، هنوز پروژه‌های کمتری نسبت به شبکه‌هایی مانند سولانا (۴۲۳ پروژه در حوزه‌های مختلف)، اتریوم (۲۲۰ پروژه دیفای) و اسمارت چین بایننس (۲۴۱پروژه دیفای) دارد و به همین دلیل می‌توان گفت که پتانسیل رشد آن بالا است.

نیر در حال حاضر ۱۳۸ پروژه در حال توسعه دارد که شامل ۵۴ برنامه غیر متمرکز، ۱۹ پروژه دیفای، ۲۰ پروژه ان اف تی و بازی، و ۸ پروژه سازمان خودگردان غیر متمرکز (DAO) می‌شود. در ضمن بد نیست بدانید که پروژه‌های دیفای با سرعت قابل توجهی به این پلتفرم نقل مکان کردند و از میان شناخته شده‌ترین موارد می‌توان به رف فایننس (Ref Finance)، اوآی‌ان فایننس (OIN Finance)، فلاکس پروتکل (Flux Protocol) و متاپول (Metapool) اشاره کرد.

پروژه های ارز دیجیتال نیر

همان طور که در بالا اشاره کردیم، پلتفرم نیر به اندازه کافی پروژه دیفای ندارد. در حال حاضر تنها یک پروژه صرافی غیر متمرکز (DEX) همراه با بازارساز خودکار (AMM) به نام رف فایننس روی این پلتفرم ساخته شده است. اوآی‌ان فایننس یک پروژه وام دهی و وام گیری است که به تازگی کار خود را آغاز کرده و متاپول نیز یک پروتکل استیکینگ نقد شده است که مدتی پیش اعلام کرد با همکاری رف فایننس و اوآی‌ان فایننس، استیبل کوین stUSD را عرضه خواهد کرد. البته رشد کلی اکوسیستم و ارز دیجیتال نیر (NEAR) هم چنان ادامه دارد و کاربران می‌توانند با انجام تحقیقات بیشتر، پروژه‌های ارزشمند کمتر دیده شده را پیدا کنند.

مورد دیگر به پروژه‌های ان اف تی و گیمینگ مربوط می‌شود. در پلتفرم نیر تعداد این دسته از پروژه‌ها خیلی بیشتر از پروژه‌های دیفای است. البته هنوز مشخص نیست که این پلتفرم می‌خواهد روی این دو بخش تمرکز کند یا خیر. کاربران NEAR می‌توانند با پذیرفتن مقداری ریسک، روی این پروژه‌ها سرمایه گذاری کنند و امیدوار باشند که بعدا در ازای آن ایردراپ یا پاداش‌های دیگر دریافت خواهند کرد. از میان برترین پروژه‌های فعال در پلتفرم NEAR می‌توان به پاراس (Paras – ان اف تی)، چدار فارم (Cheddar Farm – ان اف تی) و شروم کینگدم (Shroom Kingdom – بازی برای کسب درآمد) اشاره کرد.

پلتفرم نیر هم اکنون فاز صفر یا سیمپل نایت شید را اجرا کرده که با تقسیم شبکه به ۴ شارد مختلف، توان عملیاتی پلتفرم را افزایش می‌دهد. این اولین قدم در جهت دستیابی به یک بلاک چین کاملا شارد شده محسوب می‌شود.

تیم توسعه دهنده، سرمایه گذاران و شرکا

 • اریک تراتمن (Erik Trautman): آقای تراتمن یک کارآفرین است که پس از ۵ سال فعالیت در وال استریت از آن جدا شد و به دنبال ایجاد یک جامعه کاربری متن‌باز رفت. وی اکنون مدیر عامل بنیاد نیر (NEAR Foundation) است.
 • ایلیا پولوسوکین (Illia Polosukhin): پولوسوکین از سال ۲۰۱۴ به مدت سه سال مدیر بخش مهندسی شرکت گوگل بود و از سال ۲۰۱۷ به بعد هم به عنوان هم بنیان گذار پروتکل نیر مشغول فعالیت بوده است.
 • الکساندر اسکیدانوف (Alexander Skidanov): اسکیدانوف در سال ۲۰۰۹ به عنوان توسعه دهنده نرم افزار توسط مایکروسافت استخدام شد و در سال ۲۰۱۱ به شرکت MemSQL پیوست و به مدت پنج سال نقش توسعه دهنده نرم افزار ارشد و مدیر مهندسی را بر عهده داشت. او از سال ۲۰۱۷ در کنار ایلیا پولوسوکین به عنوان هم بنیان گذار NEAR فعالیت داشته است.

تیم توسعه دهنده پلتفرم و ارز دیجیتال نیر بیش از ۲۰۰ مشارکت کننده دارد؛ بیشتر آن‌ها سال‌ها تجربه دارند و قبلا برای شرکت‌های بزرگی مانند فیس بوک، گوگل، مایکروسافت و کنسن‌سیس (ConsenSys) کار می‌کردند.

حامیان پلتفرم و ارز دیجیتال نیر (NEAR)

همان طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، پلتفرم نیر شرکا و سرمایه گذاران بزرگی دارد و از میان همکاران مهم دیگر آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آرورا (Aurora): یک ماشین مجازی اتریوم که توسط تیم نیر پروتکل توسعه پیدا کرده است.
 • کراست نتورک (Crust Network): یک پروتکل IPFS (سیستم پرونده بین سیاره‌ا‌ی) و یک بلاک چین مبتنی بر زیرلایه که یک شبکه غیر متمرکز ذخیره سازی از نوع Web 3 ایجاد می‌کند.
 • آکتوپوس نتورک (Octopus Network): یک شبکه سایدچین برای نیر پروتکل که میزبان برنامه‌های Web 3 مخصوص بلاک چین یا اپ‌چین‌ها (appchain) خواهد بود.
 • د گرف (The Graph): یک پروتکل نشانه گذاری برای جست و جو در شبکه‌هایی مانند اتریوم و IPFS. هر فرد می‌تواند با استفاده از این پروتکل واسط برنامه‌نویسی کاربردی (API) یا سابگراف (subgraph) بسازد و منتشر کند و در نتیجه دسترسی به اطلاعات آسان‌تر می‌شود.

جمع بندی

در مقاله مهم‌ترین اطلاعات و جزئیات موجود در مورد ارز دیجیتال نیر (NEAR) برای شما شرح داده شد. اگر هنوز سوالی بدون پاسخ دارید، آن را از قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)