ارز دیجیتال SPELL چیست؟ همه چیز درباره آبراکادابرا و استیبل کوین MIM


در این مقاله ضمن معرفی پروتکل دیفای 2 آبراکادابرا (Abracadabra)، توکن آن یعنی ارز دیجیتال SPELL را بررسی و آینده آن را تحلیل می‌کنیم.

دیفای 2 جریان جدیدی است که اخیراً دنیای ارزهای دیجیتال را تحریک کرده و موج جدیدی از ایده‌های نوآورانه را به ارمغان آورده و عرصه رقابت را برای پروژه‌های دیفای قدیمی‌تر تنگ کرده است. پروژه آبراکادابرا (Abracadabra Money) یکی مهم‌ترین نوآوری‌های موج دیفای 2 است. پروژه آبراکادابرا چیست؟ آبراکادابرا چطور کار می‌کند؟ ارز دیجیتال SPELL و استیبل کوین میم (MIM) چه جایگاهی در این اکوسیستم دارند؟ آینده ارز دیجیتال SPELL چطور پیش بینی می‌شود و آیا سرمایه گذاری خوبی است؟ این مقاله پاسخ این سوالات را در اختیار شما قرار می‌دهد.

آبراکادابرا با ورود به بازار با سرعت سرسام آوری در حال رشد بوده و سرمایه کل قفل‌شده (TVL) آن، از کمتر از 300 میلیون دلار در ابتدای سپتامبر 2021 (شهریور 1400)، به 6.15 میلیارد دلار در زمان نگارش مقاله افزایش یافته است.

با وجود این که 78 درصد از این سرمایه کل قفل‌شده را اتریوم تشکیل می‌دهد، آبراکادابرا در سایر بلاک چین‌ها نیز شتاب بیشتری به دست می‌آورد و در حال حاضر از آربیتروم (Arbitrum)، آولانچ (Avalanche)، فانتوم (Fantom) و بایننس اسمارت چین (BSC) نیز پشتیبانی می‌کند. در ادامه به سوالات شما درباره آبراکادابرا مانی، یک به یک پاسخ می‌دهیم.

آبراکادابرا مانی (Abracadabra Money) چیست؟

آبراکادابرا مانی یک پلتفرم غیر متمرکز وام‌دهی است که از توکن‌های بهره‌دار (Interest-Bearing Tokens یا اصطلاحا ibTKN) مانند ibTKN های پلتفرم‌های یرن فایننس (Yearn Finanace) و سوشی سواپ (Sushiswap) از قبیل yvWETH، yvUSDC، yvYFI، yvUSDT، xSUSHI،… را به عنوان وثیقه دریافت می‌کند و در ازای آن پول اینترنتی جادویی (Magic Internet Money یا به اختصار MIM) را که یک استیبل کوین گره خورده با دلار آمریکا است، به عنوان وام، به متقاضی می‌دهد. ارز دیجیتال MIM عملکردی مشابه با سایر استیبل کوین‌ها دارد.

آبراکادابرا و ارز دیجیتال SPELL چگونه کار می‌کند؟

آبراکادابرا در بلاک چین‌های مختلف عملکردهای متفاوتی دارد. در مورد بلاک چین اتریوم که بالاترین TVL را دارد، در حال حاضر دارای عملکردهای فارم (Farm)، استقراض(Borrowing)، سپرده‌گذاری (Staking) و ابزارهایی از جمله پل (Bridge)، مبادله (Swap) و تجزیه و تحلیل (Analytics) ارائه می‌شود.

ارز دیجیتال SPELL
گزینه ‌های ارائه شده به کاربران در وبسایت Abracadabra money

استقراض

تجارت اصلی آبراکادابرا بر پایه وام‌دهی است و تفاوت برجسته آن با سایر پروتکل‌های وام‌دهی، پشتیبانی از توکن‌های بهره‌دار (ibTKNS) به عنوان وثیقه است. برای مثال، توکن‌های بهره دار (ibTKN های) به‌دست‌آمده از سپرده‌گذاری در یرن فایننس می‌توانند به عنوان وثیقه برای وام گرفتن استیبل کوین‌ MIM استفاده شوند. این روش اجازه می‌دهد تا بهره در دارایی اصلی حفظ شود و در عین حال با اخذ وام نقدینگی اضافی به دست آید.

مقدار وامی که در غالب استیبل کوین MIM می‌تون دریافت کرد به نسبت وام به ارزش (Loan to Value rato یا به اختصار LTV) بستگی دارد که بسته به نوع وثیقه متغیر است. جدول زیر این جزئیات و همچنین سودی که باید بپردازید را نشان می‌دهد.

ارز دیجیتال SPELL و جدول LTV

مثال عملی نحوه استفاده از وام آبراکادابرا

علی که یکی از فعالان بازارکریپتو است، 10,000 تتر دارد. علی همچنین یکی از طرفداران پر و پا قرص یرن فایننس (Yearn Finance) است. او تصمیم گرفته است که تتر خود را به USDT V2 yVault واریز کند تا بتواند بازدهی خوبی کسب کند. اکنون علی مالک توکن‌های yvUSDT است که ارزش فعلی آنها 10,000 دلار و در حال افزایش است. او می خواهد از این پول برای خرید خودرو مورد علاقه‌اش استفاده کند.

علی 10,000 دلار yvUSDT را به آبراکادابرا واریز می‌کند، سپس انتخاب می‌کند که چقدر ریسک می‌خواهد بپذیرد. از آنجایی که علی اهل ریسک بالاست، 90 درصد وثیقه خود را صرف گرفتن وام می‌کند، روی Borrow را کلیک می کند و از استیبل کوین MIM که معادل دلار است، 9000 تا دریافت می‌کند. (او به دلیل انتخاب وثیقه خود، نرخ بهره 0.8 درصدی را پرداخت خواهد کرد).

وام گرفتن در آبراکادابرا و ارز دیجیتال SPELL

سپس می‌رود و از فروشنده خودرو می‌پرسد که چه استیبل کوینی را ترجیح می‌دهد، USDT، USDC، یا DAI. فروشنده می‌گوید USDT، بنابراین علی MIM خود را با USDT در متاپول MIM-3Pool در کرو فایننس (Curve Finance) تعویض می‌کند. بنابراین علی اکنون حدود 9000 تتر دارد؛ و آن را برای خرید خودرو مورد علاقه‌اش به فروشنده می‌پردازد و از خودرو جدیدش لذت می‌برد. توجه داشته باشید که علی علاوه بر استفاده از وام، سپرده‌ای در وجه yvUSDT دارد که سود آن را دریافت می‌کند و ارزش آن درحال افزایش است.

فارم

کاربران می‌توانند با سپرده‌گذاری توکن‌های LP، ارز دیجیتال اسپل (SPELL) آبراکادابرا را به دست آورند. جفت‌های ETH-SPELL و MIM-ETH در سوشی سواپ و توکن‌های MIM-3LP3CRV در کرو فایننس برای استخراج نقدینگی پشتیبانی می‌شوند.

نرخ بهره سالانه (APR) آبراکادابرا در کرو فایننس، جدا از %5.09 جایزه ارز دیجیتال SPELL، به % 10.9 رسید، و در رتبه‌بندی حجم در کرو فایننس در صدر قرار گرفت. آبراکادابرا به شدت برای حفظ اعتماد کاربران به استیبل کوین MIM و ثابت نگه داشتن قیمت MIM در بازار تلاش می‌کند.

استیک کردن

کاربران می‌توانند ارز دیجیتال SPELL به‌دست‌آمده از فارم را برای دریافت sSPELL و مشارکت در مکانیسم تقسیم کارمزد آبراکادابرا، سپرده‌گذاری کنند. استیک‌ها دارای قفل زمانی 24 ساعته هستند.

ابزارها

آبراکادابرا همچنین از پلی استفاده می‌کند که توسط انی سواپ (AnySwap) طراحی شده و به کاربران اجازه می‌دهد تا MIM های خود را مستقیماً با یکدیگر در اتریوم، آربیتروم، آوالانچ، فانتوم و بایننس اسمارت چین مبادله کنند.

ابزار Swap اجازه می‌دهد که مبادله بین MIM، USDT،USDC و DAI را مستقیماً در کرو فایننس انجام دهید. به علاوه، اخیراً یک تابع در ابزار Analytics تعبیه شده که به کاربران اجازه می‌دهد مستقیماً به نمای کلی وضعیت استقراض در آبراکادابرا و وضعیت داده‌های لیکوئیدیشن دسترسی داشته باشند. همچنین می‌توان برای درک اطلاعات کلیدی پروتکل به داشبورد آبراکادابرا در وب سایت رسمی فوت‌پرینت آنالیتیکز (Footprint Analytics) مراجعه کرد.

سه ارز دیجیتال اصلی آبراکادابرا: MIM، SPELL و sSPELL

مدل توکنومی آبراکادابرا الهام گرفته از پروژه لیکوئیتی (Liquity) است. آبراکادابرا استیبل کوین MIM گره خورده با دلار آمریکا را به صورت وام ارائه می‌دهد. ارز دیجیتال SPELL توکن مشوق پروتکل است و sSPELL رمز ارزی است که با استیک کردن SPELL برای مشارکت در کارمزد و حاکمیت به دست می‌آید.

استیبل کوین MIM

مکانیسم استیبل کوین MIM به شدت به آربیتراژ متکی است. مشابه DAI، هزینه دسترسی به MIM،  از طریق نرخ ضرب تنظیم می‌شود تا میان عرضه و تقاضا تعادل برقرار شود. یعنی هرچه تقاضا برای وام در وجه MIM بیشتر باشد ناگزیر به گذاشتن وثیقه بیشتری برای دریافت وام هستید. در عین حال، عمق استخر MIM از طریق APY بالا و ارائه مشوق‌هایی برای استخراج نقدینگی جفت‌های خاص سوشی سواپ در فارم کرو فایننس، افزایش می‌یابد تا از ثبات و نقدینگی MIM در بازار اطمینان حاصل شود. همانطور که از داده‌های فوت‌پرینت آنالیتیکز مشاهده می‌شود، قیمت فعلی MIM نسبتاً ثابت مانده و اساساً بین 0.97 دلار و 1.01 دلار در نوسان بوده است.

ارز دیجیتال SPELL در پلتفرم آبراکادابرا

ارزش بازار استیبل کوین MIM به مراتب از پیشکسوت خود، LUSD، استیبل کوین لیکوئیتی، فراتر رفته است. MIM همچنین پس از UST در بین استیبل کوین ها رتبه ششم را دارد که نشان می‌دهد تقاضا برای وثیقه‌گذاری توکن‌های بهره‌دار (ibTKN) بسیار قوی است.

استیبل کوین های مختلف

ارز دیجیتال SPELL

رمز ارز SPELL عمدتاً با قرار دادن توکن‌های LP در فارم به‌دست می‌آید. به عنوان یک توکن حاکمیتی، ارز دیجیتال SPELL شبیه میکر (Maker با تیکر MKR) است که می‌تواند برای تنظیم پارامترهای پروتکل استفاده شود. نسبت تخصیص (Allocation) ارز دیجیتال SPELL نشان می‌دهد که تیم تلاش زیادی برای مشوق‌های نقدینگی انجام داده است، به طوری که 45 درصد به استخر MIM-3LP3CRV و 18 درصد به ETH-SPELL متعلق به سوشی سواپ اختصاص داده شده است.

رمز ارز sSPELL

sSPELL عمدتاً با استیک کردن ارز دیجیتال SPELL به دست می‌آید. رمز ارز sSPELL علاوه بر اینکه یک توکن حاکمیتی است، دارندگان را در سود، کارمزدهای استقراض و کارمزدهای لیکوئیدیشن شریک می‌کند. به گفته بنیانگذار اسکوئیرل (Squirrel)، بنیان‌گذار پروژه آبراکادابرا، یکی از رموز موفقیت آبراکادابرا، مکانیسم توزیع سخاوتمندانه کارمزد است که به دارندگان sSPELL حدود %75 از کارمزد بهره را می‌دهد. علاوه برا این، %10 از هزینه لیکوئیدیشن نیز به صورت هفتگی میان دارندگان sSPELL تقسیم می‌شود.

مشخصه‌های کلیدی ارز دیجیتال SPELL

در ادامه اطلاعات کلیدی مرتبط با ارز دیجیتال SPELL را مشاهده می‌کنیم:

 • نام: ارز دیجیتال اسپل Spell
 • تیکر: SPELL.
 • استاندارد توکن: ERC-20.
 • نوع ارز: حاکمیتی.
 • حداکثر عرضه: 420,000,000,000 SPELL
 • عرضه در گردش: 70,631,239,342 SPELL
 • آدرس قرارداد: x090185f2135308BaD17527004364eBcC2D37e5F6

تخصیص ارز دیجیتال SPELL

بخش‌های مختلفی که ارز دیجیتال SPELL به آن‌ها اختصاص یافته از قرار زیرند:

 • %45 تخصیص به توکن‌های استخر نقدینگی MIM-3LP3CRV
 • %18 تخصیص به توکن‌های استخر نقدینگی ETH-SPELL در سوشی سواپ
 • 30 % اختصاص یافته به تیم
 • %7 اختصاص یافته به عرضه اولیه (Initial DEX Offering (IDO))، نیمی در یونی سواپ 3 (Uniswap V3) و نیمی درسوشی سواپ

سیاست توزیع ارز آبراکادابرا

نحوه خرید ارز دیجیتال SPELL

اکثر صرافی‌های متمرکز بین المللی از جمله مهمترین آن‌ها یعنی بایننس و اف. تی. اکس، (FTX) این ارز را لیست کرده‌اند، اما خطر کار با این صرافی‌ها برای کاربران ایرانی آن‌ها را به سمت صرافی‌های غیر متمرکز سوق می‌دهد. متاسفانه ارز دیجیتال SPELL تنها روی صرافی‌های غیر متمرکز بلاک چین اتریوم مانند سوشی سواپ و یونی سواپ لیست شده است که ارتباط برقرار کردن با آ‌ن‌ها بسیار هزینه‌بر است. بیت 24 به عنوان یکی از پلتفرم‌های پیشتاز خرید و فروش ارز دیجیتال، امکان خرید ارز دیجیتال SPELL را در محیطی امن و راحت برای کاربران فراهم کرده است.

در صورت نیاز به راهنمایی در مورد نحوه خرید این ارز دیجیتال با ما در اکسچینو ارتباط برقرار کنید. ما به سوال‌های شما با دقت پاسخ داده و مسیر سرمایه‌گذاری را برای شما هموار می‌کنیم.

آیا آبراکادابرا سرمایه گذاری خوبی است؟ آینده ارز دیجیتال SPELL

امیدواریم با اطلاعات ذکر شده متوجه شده باشید که آبراکادابرا مانی چیست و چگونه کار می‌کند. این مقاله نکات قابل توجه پروژه را به شما ارائه داده تا برای تصمیم‌گیری خود نمای کلی مناسبی داشته باشید. اما مثل همیشه، تصمیم با شماست و مسئولیت سود یا ضرر آن به خود شما برمی‌گردد. هرگز اقدامی نکنید که توان پذیرفتن تبعات آن را ندارید.

با این حال، دیفای 2 موج جدیدی را به بازار آورده که آبراکادابرا بخشی از آن است. احتمالاً بهره‌وری سرمایه هدف بعدی پروتکل‌ها در این موج است که آبراکادابرا مانی در این شاخه کارهای بسیار خوبی انجام داده است.

از طرف دیگر، استیبل کوین MIM در واقع یک استیبل کوین غیر متمرکز است. در بازار ارزهای دیجیتال تنها تعداد کمی استیبل کوین داریم که به معنی واقعی کلمه غیر متمرکز باشند. تنها چند نام مانند DAI (متعلق به MakerDAO) یا UST (متعلق به Terra) در بازار شناخته‌شده هستند. با همکاری اخیر بین MIM وUST، استیبل کوین‌های غیرمتمرکز می‌توانند کاتالیزوری برای روند انفجاری بعدی در دنیای دیفای باشند.

سرمایه کل قفل‌شده در آبراکادابرا از حدود 150 میلیون دلار در آگوست 2021 (مرداد 1400) به 6.15 میلیارد دلار در زمان نگارش مقاله (دی ماه 1400) افزایش یافته است. این رشد حدودا 40 برابری نشان از کارایی مدل اقتصادی آبراکادابرا حکایت دارد. با قرار گرفتن همزمان این پروژه روی چند بلاک چین، انتظار می‌رود که این روند صعودی ادامه دار باشد.


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)