ارز دیجیتال فانتوم Fantom چیست؟ معرفی و بررسی آینده رمز ارز FTM


در این مقاله، پروژه رمز ارزی فانتوم (Fantom) را معرفی و درباره کیف پول ها، نحوه خرید و آینده توکن بومی آن، ارز دیجیتال FTM توضیح می‌دهیم.

فانتوم (Fantom) به عنوان یک پروژه بلند پروازانه و در تلاش برای ارائه یک پلتفرم قرارداد هوشمند به وجود آمده تا سیستم عصبی شهرهای هوشمند آینده باشد. این پروژه می‌خواهد با استفاده از فناوری پیشرفته گراف جهت دار غیر مدور یا DAG (DAG چیست؟ معرفی فناوری دفتر کل توزیع شده دگ)، مقیاس پذیری بی‌نهایت و تراکنش‌های فوری با هزینه تقریباً صفر را ارائه کند. تیم فانتوم روی یک ماشین مجازی با عملکرد قوی در اجرای ایمن قرارداد هوشمند هم کار می‌کنند. اما آیا فانتوم واقعاً می‌توانند به چنین اهداف بلندی دست یابد و حوزه ارزهای دیجیتال را دگرگون کند؟ در بررسی پروژه فانتوم در ادامه، همه آنچه که باید در مورد این پروژه بدانید را به شما خواهیم گفت. همچنین موارد استفاده طولانی مدت فانتوم و پتانسیل پذیرش توکن FTM، ارز دیجیتال بومی آن، را تحلیل خواهیم کرد.

فانتوم چیست؟

فانتوم به عنوان نوعی فناوری دفتر کل توزیع شده در حال ساخت پلتفرمی مبتنی بر DAG (گراف جهت‌دار غیر مدور) است که می‌تواند در شهرهای هوشمند و همه خدماتی که ارائه می‌دهند استفاده شود. پلتفرم فانتوم با سرعت و عملکرد بالا، مدعی است که می‌تواند به ستون فقرات و تکنولوژی زیرساختی فناوری اطلاعات در شهرهای هوشمند آینده تبدیل شود. با هدف اجرای 300 هزار تراکنش در ثانیه و توانایی برقراری ارتباط با خدمات دهندگان مختلف، فانتوم معتقد است که به خودی خود به راه‌حلی برای ذخیره‌سازی ایمن حجم عظیمی از داده‌ها تبدیل می‌شود.

کاربرد فانتوم و ارز دیجیتال FTM

این پروژه امیدوار است بتواند در قراردادهای هوشمند مبتنی بر داده در شهرهای هوشمند و در استفاده از دپ‌ها (dApp) یا اپلیکیشن‌های غیر متمرکز به همه ذینفعان خدمات ارایه داده و اهدافش را محقق کند. تیم Fantom پییش بینی می‌کند که این پلتفرم در طیف گسترده‌ای از جمله خدمات عمومی، خانه‌های هوشمند، مراقبت‌های بهداشتی، آموزش، مدیریت ترافیک، مدیریت منابع و پروژه‌های پایداری محیط زیست مورد استفاده قرار گیرد.

دیفای در Fantom

به‌عنوان اثبات انعطاف‌پذیری فانتوم، تیم سازنده این شبکه به سرعت فانتوم-دیفای (DeFi) را راه اندازی کرد. فانتوم وعده داده است که در سیستم مالی غیر متمرکزی که فراهم می‌کند و در مجموعه DeFi خود برای همه کاربران سودمند واقع شود.

فانتوم با EVM (ماشین مجازی اتریوم) سازگار است و به کاربران این امکان را می‌دهد که دارایی‌های دیجیتال را مستقیماً از کیف پول خود مینت، ترید، و یا به عنوان وام دهنده و گیرنده به اشتراک گذارند. این در حالی اتفاق میافتد که همه تراکنش‌هایی که کاربر انجام می‌دهد با کارمزد تقریباً صفر و سرعت بالا همراه است و به نظر می‌رسد این مهم آرزوی دیرینه “DeFi برای همه” را محقق کند.

در واقع ایده‌های مربوط به دیفای و به کارگیری این حوزه در فانتوم ایده آل به نظر می‌رسد؛ شبکه اصلی اپرا فانتوم (Opera Fantom) با استفاده از پروتکل اجماع لاکسیس (Lachesis) و مبتنی بر DAG ایجاد شده و از قراردادهای هوشمند سازگار با ماشین مجازی اتریوم پشتیبانی می‌کند و به کاربران Fantom اجازه می‌دهد تا قراردادهای هوشمند را در شبکه اجرا کنند. شبکه اصلی Fantom دارای ویژگی‌هایی است که آن را برای استفاده از طیف گسترده‌ای از اپلیکیشن‌ها ایده آل می‌کند. برخی از آن‌ها از قرار زیر هستند:

لیکوئید استیکینگ (Liquid staking): می‌توان از ارز دیجیتال FTM، توکن بومی فانتوم، به عنوان ضمانت در دپ‌ها استفاده کرد. همه توکن‌های دلیگیت شده فانتوم در اکوسیستم بعنوان نقدینگی در جریانند.

اف مینت (fMint): می‌توان ده‌ها نوع دارایی مصنوعی، از جمله رمز ارزها، ارزهای ملی کشورها و کالاها را در فانتوم مینت کرد.

اف لند (fLend): دارایی‌های دیجیتال را می‌توان برای ترید کردن و کسب سود و بدون از دست دادن ذخیره FTM خود به کار گرفت، و آن‌ها قرض داد و قرض گرفت.

اف ترید (fTrade): دارایی‌های دیجیتال مبتنی بر فانتوم را می‌توان از همان مبدا کیف پول شخصی معامله کرد؛ این ویژگی ارائه شده یک صرافی کاملاً غیر متمرکز و به اصطلاح یک بازار ساز خودکار (AMM) ایجاد می‌کند.

فانتوم سخت تلاش کرده است تا راه حلی عالی برای DeFi و دنیای ترید دارایی‌های دیجیتال ارائه دهد و البته به لطف فناوری DAG به کار رفته در Fantom، این پلتفرم از بسیاری دیگر از پلتفرم‌های DeFi برتری دارد. Fantom به خاطر زمان تأیید تراکنش ناچیز که نهایی شدن هر تراکنش در آن در کمتر از 2 ثانیه اتفاق می‌افتد و همچنین کارمزد‌های پایین شبکه خود انعطاف پذیری بالایی فراهم کرده که از آن حداکثر سود را می‌برد.

فانتوم، دیفای، و دی اپ ها

شکل بالا نشان می‌دهد که ارز دیجیتال FTM و توکن‌های sFTM (دارایی مصنوعی با ارزش برابر با توکن ‌های FTM) را می‌توان به عنوان ضمانت برای مینت اف یو اس دی (fUSD) استفاده کرد. بیشترین مورد استفاده اف یو اس دی به عنوان استیبل کوین شبکه فانتوم، درمبادله آن با توکن‌های مصنوعی و فیات است. همه این‌ها از طریق اف والت (fWallet)، اپلیکیشن تحت وب فانتوم، انجام می‌شود؛ جایی که می‌توانید توکن‌های FTM خود را ذخیره، ارسال، دریافت و به اشتراک بگذارید.

تکنولوژی فانتوم

فانتوم از تکنولوژی استفاده می‌کند که با بلاک چین کمی تفاوت دارد؛ بلاک چین از بلاک‌های به ترتیب تایید شده و در کنار هم قرار گرفته بر اساس زمان تشکیل شده، در حالی که فانتوم از DAG برای تولید بلاک‌ها استفاده می‌کند. ساده و خلاصه‌اش این است که در DAG بسته شدن هر بلاک به بلاک پیش یا پس از آن وابسته نیست. ساختار اصلی فانتوم دارای پروتکلی با سه لایه مجزاست و هر لایه مسئولیت‌های متفاوتی را بر عهده دارد؛ اپرا کور یا لایه اصلی اپرا (Opera Core)، اپرا وار یا لایه افزار اپرا (Opera Ware) و لایه اپلیکیشن، اجزای پروتکل مورد استفاده در اپراچین Fantom هستند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

لایه اصلی اپرا

این لایه پایین‌ترین لایه در پروتکل فانتوم است و مسئولیت حفظ اجماع بین نود‌ها در پروتکل اجماع مورد استفاده در Fantom را بر عهده دارد. همچنین این قسمت مسئول ایجاد رویدادهای شبکه است و از فناوری DAG برای تایید تراکنش‌ها استفاده می‌کند تا نودها به لطف آن بتوانند به صورت ناهمزمان (Asynchronous) تراکنش‌ها را پردازش کنند.

لایه های اپرا چین در فانتوم

تراکنش پردازش شده توسط هر نود در شبکه تقریبا مشابه روشی که هر بلاک چینی تراکنش‌ها را ذخیره می‌کند نگهداری می‌شوند، اما با این تفاوت که در فناوری DAG دیگر نیازی نیست که داده‌ها در تک تک نودها به صورت مجزا ذخیره شوند.

فرآینده ذخیره سازی در فانتوم به صورتی است که شبکه از نوع دیگری نود به نام نود شاهد (Witness node) برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها استفاده می‌کند. این نودهای شاهد مسئول بررسی اعتبار داده‌های نگهداری شده توسط گره‌های دیگر در سراسر شبکه هستند.

نودهای شاهد برای انتخاب شدن به عنوان اعتبارسنج به روش اجماع اثبات سهام نمایندگی شده (Delegated Proof of Stake) وابسته هستند. در واقع مشابه الگوریتم اجماع اثبات سهام، هر اعتبار سنج نیاز به 1 میلیون ارز دیجیتال فانتوم دارد و می‌تواند آن را از نودهای دیگر که به اصطلاح توکن‌های FTM خود را استیک می‌کنند قرض بگیرد. نودهایی که به یک اعتبار سنج اعتماد می‌کنند باید مدت قفل شدن دارایی‌شان را از 1 روز تا 1 سال انتخاب کنند و در ازای آن پاداش رمز ارزی دریافت کنند.

لایه افزار اپرا

لایه افزار اپرا یا OPERA Ware لایه میانی پروتکل است و برای اجرای عملکردهایی بر روی پلتفرم مانند صدور پاداش، پرداخت و ثبت داده‌ها یا چیزی که فانتوم آن‌ را نوشتن استوری دیتا (Story Data) می‌خواند، طراحی شده است.

لایه اپلیکیشن اپرا

در بالاترین قسمت لایه اپلیکیشن اپرا قرار دارد که APIهای در دسترس عموم را در خود نگه می‌دارد تا توسعه دهندگان از آن‌ها برای ارتباط dApp ‌ها با لایه زیرین (OPERA Ware) استفاده کنند. یکی از تعاملات مورد توجهی که در این قسمت شکل می‌گیرد همان چیزی است که فانتوم از آن به عنوان داده‌های داستانی یا “استوری دیتا” یاد می‌کند.

Story Data روش فانتوم برای ردیابی تمام تراکنش‌های گذشته است که می‌توان آن را یک مزیت نسبت به پلتفرمی مثل اتریوم دانست؛ چرا که در اتریوم ردیابی تراکنش‌های گذشته تنها به صورت محدود ممکن است. در Fantom اما هر تراکنش و قرارداد هوشمندی یک قطعه کوچک از داده‌ها را به عنوان استوری دیتا ذخیره می‌کند که بعدا از آن‌ها برای ردیابی تراکنش‌ها استفاده می‌شود. این عمل در بخش‌های خاصی که ذخیره سوابق طولانی و نامحدود اطلاعات ضروری است، مانند مدیریت زنجیره تامین یا اطلاعات پزشکی، بسیار ارزشمند تلقی می‌شود.

الگوریتم اجماع در فانتوم

فانتوم از الگوریتم اجماع لاکسیس (Lachesis) مبتنی بر DAG استفاده می‌کند. این همان فناوری است که گفتیم فانتوم را با سایر بلاک چین‌ها متفاوت می‌کند و به سیستم شایعه پراکنی معروف است. این الگوریتم اجماع یک روش اجماع بدون رهبر است که در عین حال قادر به تحمل خطا بیزانسی ناهمزمان (aBFT) و خطا بیزانسی عملی (pBFT)، کلاسیک و ناکاموتو است؛ این نوع خطاها وقتی اتفاق می‌افتند که نودهایی در شبکه تصمیم به خرابکاری بگیرند و با انجام عملیات‌هایی در شبکه موافقت نکنند.

در اجماع Lachesis، هر اپلیکیشنی، صرف نظر از زبان برنامه نویسی مورد استفاده، می‌تواند به شبکه ارائه شود. بنابراین، توسعه دهندگانی که الگوریتم لاکسیس را با ویژگی مدیریت و تحمل خطاها (State Machine Replication) در فانتنوم تجهیز می‌کنند، این امکان را دارند تا روی ارتقا و لاجیک اپلیکیشن‌ها هم به طور همزمان تمرکز کنند.

در کل، Lachesis تضمین می‌کند که همه دستورات یکسان به ترتیب یکسان پردازش می‌‌شوند، در حالی که چنین قابلیتی از طریق استفاده از اجماع مبتنی بر DAG و قادر به تحمل خطای بیزانسی و همچنین استفاده از شبکه همتا به همتا ممکن شده است.

تحمل خطای بیزانسی در ارز دیجیتال FTM

تحمل خطای بیزانسی ناهمزمان (aBFT) یا Asynchronous Byzantine Fault Tolerance بالاترین استانداردی است که در حال حاضر در الگوریتم‌های اجماع موجود است. این روش به طور موثر مشکل رابطه سه گانه مقیاس پذیری، تمرکز زدایی و امنیت را حل کرده است که به سه‌گانه بلاک چین (Blockchain trilemma) معروف هستند.

در حالی که تنها دو مورد از این سه گانه می‌توانستند به طور همزمان در یک الگوریتم اجماع گنجانده شوند، در واقع، پروتکل اجماع aBFT همانطور که در فانتوم هم پیاده سازی شده است، حداکثر تمرکز زدایی، مقیاس پذیری بالا و امنیت را همزمان امکان پذیر می‌کند.

در یک شبکه aBFT، گره‌ها می‌توانند به طور مستقل به اجماع برسند و نیازی به تبادل بلاک‌های نهایی شده ندارند. این امر مکانیسم‌های اجماع aBFT را کاملاً بی‌رهبر و غیر متمرکز می‌سازد، و امنیت را افزایش می‌دهد، چرا که هیچ نیازی به نوبت گردانی (مانند روش اثبات سهام) و یا اثبات کار در آن وجود ندارد.

علاوه بر انعطاف‌پذیری ویژه شبکه‌ها با این روش، تحمل حملات دیداس (DDoS) یا حملاتی که ناشی از اعمال ترافیک غیر واقعی به شبکه به صورت همزمان و از نقاط مختلف هستند، بالاتر رفته و همچنین با کاهش تأخیر تایید تراکنش، شبکه سریع‌تری فراهم می‌کند. در نهایت، با حذف ارتباطات بیش از حد میان نودها، عاملی برای محدود کردن تعداد گره‌های شرکت‌کننده وجود ندارد و شبکه‌های aBFT امکان مقیاس‌پذیری و عدم تمرکز بیشتری را نسبت به سایر رقبا فراهم می‌کنند.

سازوکار لاکسیس در ارز دیجیتال FTM

در الگوریتم اجماع لاکیسس (Lachesis) هر نود برای خود یک DAG محلی دارد که حاوی بلاک‌هایی از تراکنش‌هاست. هر بلاک، بلاک رویداد (event block) نامیده می‌شود و هر نود می‌تواند تراکنش‌هایی را دریافت کرده و آن‌ها را در یک بلاک رویداد دسته بندی کند. DAG می‌تواند از رابطه ما قبل وقوع (happens-before) بین رویدادها استفاده کند؛ این نوع رابطه سازی نوعی ترتیب بندی رویدادها بر اساس رابطه یک جفت رویداد است که به ویژه در سیستم ‌های توزیع ناهمزمان مثل فناوری مورد استفاده در فانتوم کاربرد دارد و برای محاسبه ترتیب نهایی رویدادها به طور مستقل در هر نود استفاده می‌شود. پس از انجام این مرحله، بلاک‌های رویداد به بلاک‌های تایید شده و تایید نشده تقسیم می‌شوند. هر بلاکی که از آن دو یا سه فریم گذشته باشد تایید شده در نظر گرفته می‌شود، در حالی که بلاک‌های جدید تایید نشده باقی می‌مانند.

اجماع در اپراچین فانتوم به تولید دسته‌ رویدادهایی تایید شده منجر می‌شود که مجموعا یک بلاک نامیده می‌شوند. بلاک‌های تشکیل دهنده زنجیره نهایی متشکل از بلاک‌های رویداد هستند که به طور مستقل در هر نود محاسبه شدند و همین باعث می‌شود که سرعت شبکه بسیار برود.

نکته قابل توجه این است که برخلاف سایر مکانیسم‌های اجماع، نودهای Lachesis بلاک‌ها را برای یکدیگر ارسال نمی‌کنند و در عوض بر همگام سازی رویدادها بین نودها تمرکز می‌کنند. به جای رای دادن به وضعیتی مشخص در شبکه، نودها به طور دوره‌ای اطلاعات رویدادها و تراکنش‌هایی را که دریافت کرده‌اند با همتایان خود مبادله می‌کنند و در واقع این دلیل معروفیت این روش اجماع به عنوان یک سیستم شایعه پراکنی است.

همچنین، اجماع لاکسیس از رویدادهای جدید در انتخابات در زمان حال و در جریان استفاده نمی‌کند؛ در عوض، از رویدادهای جدید برای رأی دادن به رویدادها در دو یا سه انتخابات قبلی و یا حتی ماقبل آن به طور همزمان استفاده می‌شود. این روش منجر به شکل گیری تعداد کمتری از پیام‌های توافق و اجماع در شبکه شده و از یک دسته رویداد در انتخابات مختلف مجددا استفاده می‌شود. در نتیجه، زمان کمتری برای نهایی شدن یا فینالاتی بلاک‌‌ها تلف می‌شود و سرعت شبکه بالا می‌رود.

استیک دگ StakeDag در فانتوم

استیک دگ (StakeDag) یک نوآوری است که از سهام شرکت کنندگان به عنوان قدرت اعتبارسنجی برای دستیابی به BFT عملی در یک سیستم ناهمزمان بدون رهبر استفاده می‌کند. پروتکل StakeDag گسترش دهنده پروتکل Lachesis است و با تخصیص لایه در DAG، دستیابی به اجماع سریع با ترتیب مطمئن‌تر بلاک‌های رویداد نهایی را تسهیل می‌کند.

پروتکل StakeDag در فانتوم

از مزایای StakeDag می‌توان منصفانه بودن را نام برد زیرا هر نود شانس مساوی برای ایجاد یک بلاک رویداد جدید و دریافت پاداش به صورت ارز دیجیتال فانتوم را دارد. بعلاوه، این روش آسیب پذیری کمتری نسبت به روش‌های اجماع PoW، PoS و dPoS دارد.

تیم ارز دیجیتال فانتوم

تیم پشتیبان Fantom از همان روزهای ابتدایی دست خوش تغییراتی بوده و تیم فنی نهایی آن متشکل از 12 توسعه دهنده پلتفرم است. همچنین تعدادی پرسنل مدیریت، اعضای جامعه، بازاریاب‌‌ها، و گردانندگان بخش‌های مختلف هم به عنوان تیم فانتوم فعالیت می‌کنند.

بنیانگذار Fantom دکتر آن بیانگی (Ahn Byung Ik) است. او مدرک دکتری در علوم کامپیوتر دارد و همچنین رئیس انجمن فناوری مواد غذایی کره است. دکتر آن یکی از نویسندگان مجله فورچون است که مقالات او بارها در رسانه‌های تجاری مهم کره جنوبی منتشر شده است. او پیش از این بنیانگذار پلتفرم فناوری غذایی SikSin بود که بسیار مشابه Yelp (وب سایت و اپلیکیشن مربوط به جمع آوری داده‌ها و نظرات کاربران در رابطه با صنایع غذایی و رستوران‌ها در آمریکا) است. این پلتفرم ماهانه بیش از 22 میلیون بازدید دارد و اپلیکیشن موبایل آن بیش از 3.5 میلیون بار دانلود شده است. با این حال او در حال حاضر دیگر با فانتوم ارتباط ندارد و حتی پروفایل لینکدین او هیچ اشاره‌ای به ارتباط قبلی‌اش با این پروژه نکرده است.

 

برخی از اعضای تیم فانتوم

مایکل کنگ (Michael Kong) به عنوان یک توسعه دهنده قراردادهای هوشمند، چندین سال تجربه در حوزه بلاک چین دارد و اکنون مدیر عامل و مدیر ارشد اطلاعات در فانتوم است. او قبل از پیوستن به فانتوم، مدیر ارشد فناوری به عنوان انکوباتور بلاک چین در Block8 و همچنین یکی از اولین دیکامپایلرهای Solidity فعالیت کرده است. همچنین وی یکی از اولین کسانی بوده که در مورد آسیب پذیری در قراردادهای هوشمند بررسی انجام داده است.

از سویی حضور آندره کرونیه (Andre Cronje)، متخصص DeFi و کسی به عنوان توسعه دهنده یرن فایننس (Yearn Finance) شناخته می‌شود، در Fantom بسیار قابل توجه است. در کل، تیم فانتوم متشکل از اعضای بسیار موفق، باانگیزه و باتجربه از رشته‌های مختلف از جمله امور مالی، رمزنگاری، توسعه تجارت، نرم افزار و معماری نرم افزار و سایر رشته‌‌های مرتبط است.

ارز دیجیتال FTM چیست؟

ارز دیجیتال فانتوم (FTM) یک توکن ERC-20 بود که برای استیکینگ و پاداش دادن به نودهای شاهد در شبکه Fantom استفاده می‌شد. همچنین نسخه‌های BEP-2 و Xar Network برای افزایش قابلیت همکاری شبکه ایجاد شدند. هنگامی که شبکه اصلی در دسامبر 2019 (آذر 1398) منتشر شد، پلی ایجاد شد تا امکان تبدیل توکن‌های دیگر به توکن بومی Opera FTM را فراهم کند.

بایننس در اول مارس 2021 (11 اسفند 1399) یکپارچه سازی کیف پول خود با توکن بومی FTM را تکمیل کرده است و با وجود ارائه نسخ دیگر این رمز ارز، بایننس به پشتیبانی از توکن‌های اف تی ام با استاندارد ERC-20 و BEP-2 ادامه می‌دهد. اکنون سه نسخه رایج از ارز دیجیتال FTM موجود است: ERC-20، BEP-2 و نوع سازگار با خود شبکه Fantom.

Fantom عرضه اولیه سکه (ICO) خود را در ژوئن 2018 برگزار کرد و 40 درصد از کل عرضه 3,175,000,000 توکنی FTM را در آن زمان به فروش رساند. قیمت هر واحد رمز ارز اف تی ام در آن زمان 0.04306 دلار بود و این تیم با فروش آن‌ها 39,650,000 دلار به جیب زد.

متأسفانه، چند ماه طول کشید تا توکن‌ها منتشر شوند و در آن زمان (اکتبر 2018، مصادف با مهر 1397) بازار کریپتوکارنسی خرسی و تحت سلطه فروشندگان قرار داشت که منجر به افت قیمت اولیه ارز دیجیتال FTM تا حدود 0.02 دلار یا نیمی از قیمت ICO شد.

از آنجایی که روند کلی بازار رمز ارزها در یک ترند نزولی قرار گرفته بود، قیمت ارز دیجیتال FTM باز هم پایین‌تر رفت و در نهایت در 4 فوریه 2019 (15 بهمن 1398) به پایین‌ترین حد تاریخی خود یعنی 0.003105 دلار رسید. اما روند قیمت به اصطلاح برگشت و شروع به بهبود کرد و در سه ماه بعد قیمت بیش از 200 درصد افزایش یافت.

در این بین، فانتوم توکن‌های BEP2 را در زنجیره بایننس منتشر کرد تا با ایجاد یک اکوسیستم بین زنجیره‌ای چند دارایی، قابلیت همکاری خود با سایر پلتفرم‌ها را افزایش دهد. ارز دیجیتال فانتوم بعد از آن در بایننس دکس (Binance DEX) و چند روز بعد هم در پلتفرم اصلی بایننس فهرست شد.

فهرست شدن ارز دیجیتال FTM در معروف‌ترین صرافی رمز ارزی جهان باعث جهش قیمت فانتوم شد و آن را تا بیش از 300 درصد در عرض یک ماه افزایش داد و به بالاترین حد خود در آن زمان یعنی 0.039614 دلار در 11 ژوئن 2019 (21 خرداد 1398) رساند. در هفته بعد آن، بر خلاف ادامه روند صعودی در کل بازار رمز ارزها، قیمت تقریباً 30 درصد کاهش یافت.

تحرکات اندکی در چارت قیمت این توکن در 18 ماه بعد وجود داشت، اما در سال 2021، ارز دیجیتال FTM هم به بقیه رمز ارزها در بازار ارزهای دیجیتال برای صعود پیوست. از 1 ژانویه 2021 (12 دی 1399) تا 10 مارس 2021 (20 اسفند 1399) قیمت دلاری هر توکن فانتوم از 0.017293 دلار به 0.4904 دلار رسید و آن زمان بود که سقف تاریخی دیگری در سطح 0.8717 دلار برای این ارز دیجیتال به ثبت رسید. قیمت فانتوم در اوایل آبان امسال به بیش از 3.45 دلار هم رسید و پس از آن همگام با روند کلی مارکت کریپتو اصلاح شد.

قیمت ارز دیجیتال FTM

نحوه خرید ارز دیجیتال فانتوم

ارز دیجیتال FTM علاوه بر بایننس هم اکنون در صرافی‌های کوکوین (KuCoin)، MXC.com، اوکی ایکس (OKEx)، اف تی ایکس (FTX)، و چند صرافی دیگر لیست شده است. با این حال، خرید فانتوم از اکثر صرافی‌های بین المللی برای کاربران ایرانی به سبب تحریم‌های موجود، ممکن نیست. هرچند یکی از نقاط قوت صرافی‌های بین المللی همچون بایننس، حجم معاملات و نقدشوندگی بالا است، اما صرافی‌های ایرانی می‌توانند گزینه ایده آلی برای خرید رمز ارز محسوب شوند.

در این میان، بیت 24 و اکسچینو به عنوان دو بستر مبادلاتی ارز دیجیتال پیشتاز در کشور، توانسته‌اند با ارائه محیطی ساده، کاربرپسند، امن و سریع، به یکی از گزینه‌های محبوب برای خرید ارز دیجیتال فانتوم تبدیل شوند.

کیف پول‌های ارز دیجیتال FTM

هنگامی که توکن ‌های FTM خود را از صرافی‌هایی که آن را لیست کرده‌اند خریداری کردید، حرکت عاقلانه این است که آن‌ها را از صرافی خارج کنید و به کیف پول امن و شخصی خود وارد کنید. از آنجایی که اکنون سه نسخه از FTM وجود دارد، باید والت سازگار با نسخه خریداری شده را انتخاب کنید.

کیف پول های ارز دیجیتال FTM

توکن قدیمی‌تر و رایج‌تر یعنی ERC-20 را می‌توان در هر کیف پول سازگار با این استاندارد اتریومی، مانند MetaMask ذخیره کرد. توکن جدیدتر یعنی BEP-2 باید در یک کیف پول سازگار با بلاک چین بایننس ذخیره شود، که باید قبل از استفاده از پل بایننس برای تبدیل توکن‌های ERC-20 به توکن‌های BEP-2، آن را ایجاد کنید. همچنین توکن بومی Opera FTM را می‌توان در اف والت (fWallet) که کیف پول بومی ارایه شده توسط خود Fantom است و فعلا تنها نسخه وب آن در دسترس است، ذخیره کرد.

پنچ نکته‌ای که قبل از خرید ارز دیجیتال FTM باید به آن‌ها توجه کنید

دستاوردهای اخیر فانتوم و ویژگی‌های منحصربفرد آن توجه سرمایه گذاران حوزه ارزهای دیجیتال را به خود جلب کرده است. اما قبل از ورود به بازار رمز ارز FTM باید چند نکته را حتما بررسی کنید.

در حالی که بازار رمز ارزها تا پایان تابستان شدیدا داغ بود، Fantom به عنوان یکی از برندگان بزرگ مارکت خودی نشان داد. قیمت آن در کل ماه آگوست صعودی بود و در 9 سپتامبر 2021 (18 شهریور 1400) به بالاترین حد خود یعنی 1.93 دلار رسید. پس از آن همراه با اصلاح بازار، قیمت ارز دیجیتال FTM کاهش یافت، اما برای کسانی که به Fantom واقعا اعتقاد داشتند، به سطوح قیمتی خوبی برای خرید رسید. هیجانات پیرامون فانتوم عمدتاً ناشی از پتانسیل آن برای تبدیل شدن به نسخه‌ای بهتر از اتریوم (ETH)، به عنوان دومین ارز دیجیتال بزرگ دنیاست و گاهی از آن به عنوان قاتل اتریوم هم یاد می‌شود. اگر شما هم می‌خواهید رمز ارز Fantom را به سبد دارایی‌های خود اضافه کنید، باید نکاتی که در ادامه ذکر می‌کنیم را بدانید.

1. پروژه فانتوم و پتانسیل‌هایش را خوب درک کنید

فانتوم یک پلتفرم بلاک چین با قابلیت ارائه قرارداد هوشمند است. برای شروع، مهم است که درک درستی از آنچه Fantom انجام می‌دهد و سازو کار این شبکه داشته باشید. Fantom یک پلتفرم بلاک چین است که قادر به اجرای قراردادهای هوشمند است. این برنامه‌ها به بلاک چین‌ها اجازه می‌دهند تا قابلیت ‌های پیشرفته‌تری را نسبت به صرف ارسال و دریافت رمز ارزها از شخصی به شخص دیگر ارائه دهند.

در حال حاضر چند کاربرد بسیار پرطرفدار برای قراردادهای هوشمند وجود دارد:

  • آن‌‌ها در امور مالی غیر متمرکز (DeFi)، که در واقع خدمات مالی هستند که نیازی به نهاد حاکمیتی مرکزی ندارند، نقش مهمی دارند. از طریق قراردادهای هوشمند، توسعه دهندگان می‌توانند اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (dApps) ایجاد کنند که پلتفرم‌های DeFi را قوت می‌بخشند.
  • قراردادهای هوشمند برای ثبت مالکیت توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) استفاده می‌شوند. مجموعه‌ای از توکن nft در واقع کالکتیبل‌های دیجیتالی هستند که می‌توان آن‌ها را ترید و خرید و فروش کرد.

اتریوم اولین پروژه رمز ارزی بود که قراردادهای هوشمند را به این حوز معرفی کرد و پلتفرمی است که اکثر dAppها در آن ساخته می‌شوند. با این حال، اتریوم همچنان با مشکلات ازدحام و شلوغی دست و پنجه نرم می‌کند که منجر به اختلال در دسترسی به سرویس‌‌ها و کارمزدهای بالای انجام تراکنش در آن شده است. به همین دلیل است که تا بحال چندین جایگزین برای آن معرفی شده و همگی مدعی هستند که پردازش تراکنش‌ها را سریع‌تر و با هزینه کمتر انجام می‌دهد.

2. جستجو کنید که کدام صرافی‌های ارز دیجیتال FTM را لیست کرده‌اند

نکته بعدی که باید قبل از خرید ارز دیجیتال فانتوم در نظر بگیرید این است که در کدام صرافی‌ها لیست شده است. این رمز ارز هم اکنون در چندین صرافی بزرگ ارزهای دیجیتال موجود است. خرید بسیاری از انواع رمز ارزها، به خصوص آن‌هایی که بازار کوچکتری دارند، دشوار است ولی خوشبختانه در مورد فانتوم اینطور نیست. شما می‌توانید این ارز دیجیتال مورد علاقه‌تان را از چندین صرافی بزرگ و معتبر، از جمله جمینی (Gemini)، اف تی ایکس، کریپتو دات کام (Crypto.com) و البته بایننس (بایننس بین المللی و نه Binance.U)، کوکوین و اکی ایکس، خریداری کنید.

علاوه بر این، Fantom در صرافی‌های غیر متمرکز کریپتویی هم ارائه می‌شود. این نوع صرافی‌ها که به دکس (DEX) معروفند، ترید همتا به همتا را بدون واسطه‌ای که در انجام تراکنش ‌ها دخیل باشد، ارائه می‌دهند. از صرافی‌های غیرمتمرکزی که Fantom را ارائه می‌دهند می‌توان یونی سواپ (Uniswap) و سوشی سواپ (Sushiswap) را نام برد.

3. نقاط قوت ارز دیجیتال فانتوم را بشناسید

یکی از جذابیت‌های اصلی Fantom تراکنش‌های ارزان آن است. با روش بسیار کارآمد در پردازش تراکنش‌ها، هزاران تراکنش در ثانیه در فانتوم انجام می‌شوند و هر تراکنش در عرض یک تا دو ثانیه در این شبکه تایید می‌شود، در حالی که کارمزد هر یک در فانتوم معمولا کسری از سنت است. در ماه می (اردیبهشت)، گزارش شد که فانتوم از مرز انجام 3 میلیون تراکنش عبور کرده و سریع‌ترین پلتفرم بلاک چین در جهان است.

عملکرد فانتوم در این مساله بسیار خیره کننده است، اگرچه تنها پروژه در حوزه ارز دیجتال نیست که سرعت بالایی در پردازش‌ها ارائه می‌دهد و ممکن است همیشه سریع‌ترین پلتفرم بلاک چین نباشد. مثلا طبق گزارش‌ها، سولانا (SOL) می‌تواند حداقل 50,000 تراکنش در ثانیه را انجام دهد و همچنین کارمزدی بسیار ناچیز در ازای آن‌ها دریافت کند.

4. موارد استفاده از ارز دیجیتال FTM را بدانید

توکن Fantom رمز ارز اصلی این پلتفرم است و موارد استفاده این ارز دیجیتال FTM در استیکینگ، حاکمیت، پرداخت هزینه‌های شبکه و انجام پرداخت‌ها و صدور پاداش‌هاست.

استیکینگ: فانتوم از نوعی الگوریتم اثبات سهام استفاده می‌کند. تراکنش‌ها توسط نودهایی که از توکن‌های استیک شده (یا نمایندگی شده در روش dPoS) بهره میگیرند تأیید می‌شوند. پس شما با استیک کردن ارز دیجیتال FTM از این طریق، به امنیت شبکه کمک کرده و همزمان پاداش می‌گیرید.

حاکمیت: از آنجایی که Fantom غیر متمرکز است، دارندگان ارز دیجیتال فانتوم در مورد آینده آن تصمیم می‌گیرند. با نگه داشتن و استیکینگ Fantom، می‌توانید تغییرات مورد نظرتان را به شبکه پیشنهاد دهید و به پروپوزال سایرین رأی دهید.

هزینه شبکه: هزینه‌های شبکه Fantom با استفاده از رمز ارز بومی آن پرداخت می‌شود. این هزینهها برای پردازش تراکنش‌ها، گسترش قراردادهای هوشمند و ایجاد شبکه‌های جدید دریافت می‌شود.

انجام پرداخت‌ها: فانتوم با تراکنش‌های سریع و کارمزدهای پایین خود راهی مناسب برای انتقال وجه محسوب می‌شود.

5. رقبای قوی فانتوم، همچون اتریوم و سایر پلتفرم‌های قرارداد هوشمند، را در نظر بگیرید.

شاید سخت‌ترین چالش فانتوم در آینده رقابت با رقبای سرسخت باشد. جایگزین‌های زیادی برای اتریوم وجود دارد که کاردانو (ADA) بزرگترین آن‌ها است و امسال رشد زیادی داشته است. سولانا هم که در بالا به آن اشاره شد، یکی دیگر از پلتفرم‌های رو به رشدی است که تراکنش‌های سریع و ارزانی ارائه می‌دهد. از سویی خود اتریوم نیز در حال انجام اقداماتی برای ارتقا به اتریوم 2.0 است. با این ارتقا اتریوم از یک مدل اثبات سهام مانند فانتوم بهره خواهد گرفت که می‌خواهد سرعت تراکنش و نرخ کارمزدها را با آن بهبود بخشد.

علی رغم همه این‌ها، با توجه به سرعت تراکنش و پلتفرم قراردادهای هوشمند پیشرفته‌ای که ارائه می دهد، Fantom همیشه می‌تواند یک سرمایه گذاری مطمئن در بین سایر ارزهای دیجیتال باشد. فانتوم ارزش بازار بسیار کمتری نسبت به برخی از رقبای اصلی خود دارد و هنوز می‌توان انتظار داشت که پتانسیل‌های زیادی برای ادامه رشد آن وجود داشته باشد.

از آن جایی که نمی‌توان گفت که کدام یک از این پلتفرم‌ها بیشترین موفقیت را در دراز مدت خواهند داشت، قبل از اینکه تصمیم بگیرید پول خود را کجا سرمایه گذاری کنید، مطمئن شوید که ارز دیجیتال فانتوم و گزینه‌های جایگزین آن را به دقت در نظر گرفته، شناخته و بررسی کرده‌اید.

جمع بندی پروژه و ارز دیجیتال فانتوم

Fantom تنها پروژه‌ای نیست که فناوری DAG را به عنوان مسیر رسیدن به مقیاس پذیری انتخاب کرده است. آیوتا (IOTA) و نانو (Nano) برخی از اولین پروژه‌های مبتنی بر DAG بودند و پروژه‌های رمز ارزی هدرا هش گراف (Hedera Hashgraph) و کانستلیشن (Constellation) نیز ساختار مشابهی با Fantom در استفاده از قراردادهای هوشمند دارند.

فانتوم وعده داده است که از طریق افزودن زیرساخت‌های پشتیبانی از قراردادهای هوشمند و dApps ارزش افزوده‌ای برای خود ایجاد کند. اگرچه آیوتا اکنون یک لایه جداگانه دارد که قراردادهای هوشمند ارائه می‌دهد، این مهم می‌تواند فانتوم را نسبت به پروژه‌هایی مانند IOTA و Nano که با خدمات قرارداد هوشمند کاملا تجهیز نشده‌اند، برتری دهد. از سویی البته عملکرد خوب توکن IOTA این امید را ایجاد می‌کند که سرمایه گذاران ارزش واقعی ارز دیجیتال FTM را نیز درک کنند.

همچنین گمانه زنی‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه Fantom می‌تواند بازار شهرهای هوشمند در کره جنوبی را با توجه به روابطی که تیمش در اختیار دارد، کنترل کند. البته، این قطعی و موثق نیست، و فانتوم باید باز هم پیشرفت کند و به وعده‌های خود در حفظ شرکا و شبکه روابط خود عمل کند. اگر فانتوم واقعا بتوانند این کار را انجام دهد، حداقل برای حفظ و ارتقا موقعیت خود در بازار کره جنوبی مشکلی نخواهد داشت.

تایید تعداد زیادی تراکنش‌ در ثانیه و اخذ کارمزدهای پایین مطمئناً به پذیرش فانتوم و ارز دیجیتال آن در برخی صنایع کمک می‌کند و آن را به سمت پذیرش سازمانی نزدیک‌تر کند. البته، پذیرش سازمانی هدف بسیاری از پروژه‌های بلاک چین است و این سؤال که چه زمانی ممکن است چنین چیزی به واقعیت تبدیل شود، برای فانتوم و سایر پروژه‌های دیگر بی‌پاسخ است.

با این اوصاف، به نظر می‌رسد که تیم Fantom از تخصص، دانش و انگیزه کافی برای موفقیت برخوردار است، و البته باید به اهمیت حفظ و ایجاد ارتباط آن‌ها با صنایع هم اشاره کنیم؛ در واقع ارتباطات و همکاران فانتوم باید به آن‌ها در کنترل صنایعی در کره جنوبی که از ابتدا هدف این فناوری بودند کمک کنند. در نتیجه فانتوم موفقیت راسخی در رسیدن به اهداف بلند پروازانه خود، مثل تبدیل شدن به زیرساخت اطلاعاتی شهرهای هوشمند، بدست خواهد آورد.


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)