ارز دیجیتال IMX چیست؟ همه چیز در مورد پروتکل لایه دوم Immutable X


در این نوشته ضمن معرفی پروتکل Immutable X و تحلیل ساز و کار آن، ارز دیجیتال IMX، آینده قیمت و نحوه خرید آن را بررسی می‌کنیم.

بسیاری از بلاک چین‌ها در حال توسعه اکوسیستم‌های توکن غیر مثلی خود هستند. در حال حاضر اتریوم بزرگترین بلاک چین است و بیشترین تعداد پروژه و کاربر را نیز دارد. با این حال، مانند سایر بخش‌های امور مالی غیرمتمرکز، بخش NFT هم در اتریوم با مشکل مقیاس پذیری مواجه است. پروتکل Immutable X با ارائه یک مکان ایده‌­آل جهت استقرار NFT ها به عنوان لایه دوم اتریوم، خود را به عنوان راهکاری جهت رفع مشکل مقیاس پذیری مطرح کرده است. اما این پروتکل چگونه می‌تواند شرایط مورد نظر را فراهم کند؟ این سوال، موضوع مقاله‌ای است که پیش‌روی شما قرار دارد.

پروتکل Immutable X چیست؟

پروتکل Immutable X به عنوان اولین راه­‌حل لایه دوم برای تجارت NFT در بلاک چین اتریوم منتشر شده است و همانطور که گفتیم مشکل مقیاس پذیری این ارز دیجیتال را حل می‌کند. ضمن آنکه، پروتکل مذکور از برخی مزایای شبکه اتریوم مانند امنیت نیز بهره می‌برد. معامله NFT در پروتکل Immutable X دارای مزایای خاصی است؛ از جمله:

 • سرعت و ایمنی بالا: این پروتکل می‌تواند با سرعتی در حدود 9,000 تراکنش بر ثانیه فعالیت کند؛ در حالی که سرعت اتریوم تنها 15 تراکنش در ثانیه است. از این رو، پروتکل Immutable X می­‌تواند سرعت فوق العاده بالایی را برای کاربران فراهم کند. از نظر امنیت نیز، این پروتکل غیر حضانتی (Non-custodial) بوده و توسط زنجیره اتریوم ایمن شده است. بنابراین کاربران امکان کنترل دارایی‌های خود با بیشترین سطح ایمنی را خواهند داشت.
 • فاقد هزینه‌های گس: این پروتکل بر اساس تکنولوژی پیشرفته “رول آپ هیچ‌آگاهی” ساخته شده است. در نتیجه، پروتکل Immutable X به کاربران کمک می‌کند تا به سرعت NFT ها را بدون هیچ هزینه‌ای مبادله کنند.

علاوه بر آن، API های پروتکل Immutable X موانعی که پیش روی توسعه‌دهندگان قرار دارند را کاهش داده و به آن‌ها اجازه می‌دهند به‌طور آنی اپلیکیشن‌ها را روی اتریوم بسازند.

پروتکل Immutable X

پروتکل Immutable X چگونه کار می‌کند؟

پروتکل Immutable X مشکل مقیاس پذیری بلاک چین اتریوم را با استفاده از تکنیک رول آپ هیچ‌آگاهی حل می‌کند و تراکنش‌ها را از طریق مراحل زیر به انجام می‌رساند:

 1. هزاران تراکنش در خارج از زنجیره دسته‌بندی می‌شود.
 2. صاحبان دارایی‌ها تراکنش‌ها را امضا می‌کنند.
 3. همه این تراکنش‌ها خارج از زنجیره، تنها با یک اثبات واحد، در داخل زنجیره قرار می‌گیرند.
 4. یک قرارداد هوشمند، این اثبات واحد را روی زنجیره تأیید می‌کند.

تکنیک رول آپ هیچ‌آگاهی اجازه می‌دهد هزاران معامله خارج از زنجیره در قالب یک تراکنش و با یک هزینه گس ثابت، فشرده شوند و همان هزینه گس ثابت نیز توسط پروتکل Immutable X پرداخت می‌شود. به همین دلیل است که پروتکل مذکور می‌تواند انجام تراکنش سریع و فاقد کارمزد را برای تراکنش‌ها تضمین کند.

پروتکل Immutable X علاوه بر اینکه زنجیره‌ای برای استقرار پروژه­‌های NFT فراهم می‌کند، بازار مخصوص به خود را نیز دارد. هدف این بازار کاهش موانع ورود برای سازندگان یا توسعه­‌دهندگان محتواهای کوچک است که منابع کافی برای تجربه کردن تجارت را در اختیار ندارند. این پروتکل تضمین می‌کند همیشه مکانی برای تجارت کاربران و توسعه­‌دهندگان وجود خواهد داشت.

پروتکل Immutable X

ارز دیجیتال IMX چیست؟

ارز دیجیتال IMX از نوع ERC-20 به شمار می‌رود. عملکرد اصلی این رمز ارز پاداش دادن به کاربران فعال در پروتکل Immutable X است و به گسترش اکوسیستم نیز کمک می‌کند.

جزئیات ارز دیجیتال IMX

 • قیمت: قیمت این ارز دیجیتال در زمان نگارش مقاله (دی ماه 1400) حدود 3.5 دلار است. شما می‌توانید با مراجعه به سایت اکسچینو قیمت ارز دیجیتال IMX و سایر رمز ارزها را به صورت لحظه‌ای مشاهده کنید.
 • نام ارز دیجیتال: ایموچبل ایکس (Immutable X).
 • علامت اختصاری: IMX
 • بلاک چین: اتریوم
 • نوع توکن: ERC-20
 • آدرس قرارداد: 0xf57e7e7c23978c3caec3c3548e3d615c346e79ff
 • کاربرد: سودآوری و سرمایه‌ گذاری
 • مجموع عرضه: 2,000,000,000 رمز ارز
 • عرضه در گردش: در حال به روز رسانی
 • میزان فروش: با بارگذاری ارز دیجیتال IMX در صرافی کوین لیست، این رمز ارز در مدت زمانی کم‌تر از یک ساعت به فروش فوق‌العاده 12.5 میلیون دلاری دست پیدا کرد.

نحوه اختصاص ارز دیجیتال IMX

 • ۴۹.۳ درصد معادل ۹۸۶ میلیون از این رمز ارز جهت اختصاص به توسعه اکوسیستم در نظر گرفته شده است.
 • ۲۳.۸ درصد معادل ۴۷۶ میلیون ارز دیجیتال IMX جهت توسعه پروژه اختصاص می‌­یابد.
 • ۱۳.۶ درصد معادل ۲۷۲ میلیون از آن جهت فروش خصوصی در نظر گرفته شده است.
 • ۸.۶ درصد معادل ۱۷۲ میلیون ارز به فروش عمومی اختصاص می­‌یابد.
 • ۴.۷ درصد معادل ۹۴ میلیون از این رمز ارز جهت نگهداری داخل خزانه در نظر گرفته شده است.

ارز دیجیتال IMX

موارد استفاده از ارز دیجیتال IMX

سه کاربرد اصلی ارز دیجیتال IMX به شرح زیر است.

 • کاربرد حاکمیتی: دارندگان IMX حق رای دادن در مورد آینده پروتکل Immutable X را به دست می‌آورند.
 • هزینه‌های تراکنش: ارز دیجیتال IMX برای پرداخت هزینه تراکنش‌ها روی پروتکل Immutable X استفاده می‌شود. در عین حال، اگر کاربران این رمز ارز را نداشته باشند، می‌توانند با ارز دیگری نیز هزینه خود را پرداخت کنند. آن ارز نهایتاً در بازار آزاد با رمز ارز IMX تعویض می‌شود.
 • استیکینگ: این امکان در اختیار کاربران قرار می‌گیرد که ارز دیجیتال IMX خود را به جریان بیندازند تا قسمتی از هزینه‌ها را از پروتکل Immutable X دریافت کنند.

چگونه می‌توانیم ارز دیجیتال IMX به دست بیاوریم؟

شما می­‌توانید با تبدیل شدن به یک کاربر فعال در پروتکل Immutable X ارز دیجیتال IMX دریافت کنید. انجام فعالیت‌های حرفه‌ای در شبکه شامل معامله کردن، سپرده گذاری و یا ضرب دارایی‌های جدید، موجب کسب امتیاز می‌شود. این شبکه با در نظر گرفتن مجموع امتیازهای کسب شده توسط کل کاربران، پاداش هر کاربر را مشخص کرده و در قالب رمز ارز IMX به حساب او واریز می‌کند.

پروتکل Immutable X

آموزش خرید و فروش ارز دیجیتال IMX

در حال حاضر اغلب صرافی‌های معتبر بین‌المللی ارز دیجیتال IMX را مبادله می‌کنند، اما متاسفانه به دلیل تحریم‌ها این امکان برای هموطنان ساکن ایران وجود ندارد. همچنین استفاده از VPN نیز ریسک مسدود شدن حساب را به دنبال خواهد داشت.

ما تلاش می‌کنیم امکان خرید آن را از طریق سایت اکسچینو برای هموطنان داخل کشور فراهم آوریم. شما می‌توانید به آسانی از طريق سایت اکسچینو ارز دیجیتال مد نظر خود را بخرید و یا آن را بفروشید. علاوه بر این، در حال حاضر امکان خرید و فروش ارز دیجیتال IMX از طریق سامانه بیت 24 وجود دارد.

نقشه راه پروتکل Immutable X و ارز دیجیتال IMX

پروتکل Immutable پنج فاز اساسی را بعنوان نقشه راه خود در نظر گرفته و هر فاز دارای برنامه‌ای کامل جهت توسعه پلتفرم است. این فازها در ادامه معرفی می‌شوند.

ارز دیجیتال IMX

فاز یک: Deus

در فاز Deus، امکان دسترسی انحصاری به پروتکل Immutable X و ارز دیجیتال IMX برای بازیکنان بازی گادز آنچیند (Gods Unchained) فراهم می‌شود. گادز آنچیند یک بازی استراتژیک کارتی است که می‌توان از آن کسب درآمد کرد.

با اجرای این فاز کاربران بازی گادز آنچیند می‌توانند از همان نخستین روزهای فعالیت خود، به پلتفرم Immutable X وارد شوند. دارایی‌ها و NFT هایی که بازیکنان در این بازی به دست آورده‌­اند، در پروتکل ایموچبل ایکس ساخته می‌شوند.

فاز دو: Cosmos

در فاز Cosmos، پروتکل Immutable ایکس برای همه صرافی‌ها و سپس، در آینده نزدیک برای همه برنامه‌های غیرمتمرکز (DApp) قابل دسترسی خواهد بود.

فاز سه: Metaverse

در فاز متاورس، پروتکل Immutable X در نظر دارد پلتفرم خود را توسعه داده و آن را بهینه‌سازی کند. همچنین، اقداماتی در راستای افزایش مقیاس‌پذیری معاملات در دستور کار قرار خواهد گرفت.

فاز چهارم: Multiverse

در فاز چهارم یا Multiverse، پروتکل در نظر دارد تجربه کاربری (UX) خود را برای توسعه‌دهندگان و معامله‌گران بهبود بخشد.

فاز پنج: Utopia

نام فاز نهایی اتوپیاست و در این مرحله ویژگی‌های جدید متعددی به پروتکل افزوده می‌شوند. پروتکل تلاش می‌کند در این فاز گام‌هایی را به سمت یک پلتفرم ایده‌آل بردارد؛ جایی که هدف نهایی ایجاد جهانی از NFT های قابل معامله است.

موسسین پروژه Immutable X

پروژه Immutable X با همکاری دو شرکت‌ ایموچبل و استارک ویر (StarkWare) به انجام رسیده است. بدین ترتیب که از یک سو شرکت استارک ویر دانش مقیاس‌پذیری لایه ۲ خود را در کلاس جهانی به این پروژه افزوده است و از سوی دیگر نیز، ایموچبل با درک عمیقش از NFT به کمک آمده تا در کنار هم ترکیبی مناسب برای راه‌اندازی چنین پروژه‌ای مهیا کنند.

پروتکل Immutable X

جیمز فرگوسن (James Ferguson):  جیمز فرگوسن، مدیرعامل و یکی از بنیان‌گذاران این پروژه، حدود ۴ سال است که در زمینه NFT فعالیت دارد. وی از همان ابتدا نیز در حال کار بر روی پروتکل Immutable X بوده است. او دانش‌آموخته دانشگاه سیدنی استرالیاست که در آنجا با مدیر ارشد فناوری پروژه یعنی الکس کانولی و ادوارد باروس بعنوان مدیر عملیاتی، هم‌دانشگاهی بوده است.

جیمز فرگوسن پیش از این سابقه مدیریت تیم توسعه یک شرکت بزرگ با ارزش چند میلیارد دلاری به نام فوربس را در کارنامه داشته است. او در سال 2015 (1394 شمسی) به شرکت اتریوم پیوست و توانست اولین و البته، یکی از موفق‌­ترین بازی‌های گروهی مبتنی بر بلاک چین جهان را تحت عنوان “گادز آنچیند” بسازد. ضمن آنکه، اولین رول آپ بی‌نیاز به دانش را برای NFT ها در شرکت ایموچبل راه‌اندازی کرد.

رابی فرگوسن (Robbie Ferguson): او نیز رئیس و یکی از بنیان‌گذاران این پروتکل است. رابی فرگوسن نیز پیش از این در شرکت فوربس با جیمز همکار بوده است. رابی در بزرگ‌ترین صرافی ارزهای دیجیتال استرالیا، یک پلتفرم تسویه حساب مالیاتی خودکار طراحی کرده است.

الکس کانولی (Alex Connolly): الکس در سال 2017 (1396 شمسی) به اتریوم پیوست. او توانست در آنجا یک زبان برنامه‌­نویسی آگنوستیک بلاک چینی را برای ماشین‌های مجازی قراردادهای هوشمند طراحی کند.

در آپریل 2019 (فروردین 1398) الکس استفاده از مقیاس­‌پذیرترین سیستم برای ایجاد NFT های سازگار با ERC-721 را رایج کرد که امروزه تحت عنوان بچد مینتینگ (Batched Minting) شناخته می­‌شود.

سرمایه‌گذاران پروتکل Immutable X

پلتفرم ایموچبل ایکس تاکنون سه مرحله جذب سرمایه را تجربه کرده است. این مراحل که در سال‌های ۲۰۱۸، ۲۰۱۹ و ۲۰۲۱ رقم خورده‌اند، به‌ترتیب سرمایه‌های ۲، ۱۵ و ۸۲ میلیون دلاری را برای این پروژه به ارمغان آورده‌اند.

در آخرین مرحله جذب سرمایه که در شهریور ماه ۱۴۰۰ رقم خورد، شرکت‌های BITKRAFT Ventures و King River Capital بیش‌ترین سهم را در سرمایه‌گذاری روی این پلتفرم و ارز دیجیتال IMX داشتند.

BITKRAFT Ventures یک پلتفرم معتبر برای سرمایه‌ گذاری در پروژه‌هایی است که هنوز در مراحل اولیه توسعه و بازاریابی خود قرار دارند. از مهم‌ترین زمینه‌های فعالیت این پلتفرم می‌توان به گیمینگ، ورزش‌های الکترونیکی و رسانه‌های تعاملی اشاره کرد. این شرکت در سانفرانسیسکو واقع شده است.

King River Capital نیز یک سرمایه‌گذار خطرپذیر (VC) است که در پرو‌ژهای فعال در استرالیا و ایالات متحده سرمایه‌ گذاری می‌کند. طبق گفته‌های مسئولین این شرکت، اولویت و هدف آن‌ها سرمایه‌گذاری در پروژه‌هایی است که به مرحله کسب درآمد رسیده‌اند و اکنون قصد دارند دایره فعالیت خود را گسترش دهند.

ارز دیجیتال IMX

همچنین از ناسپرز (Naspers)، گلکسی دیجیتال (Galaxy Digital)، کوین بیس (Coinbase) و … به عنوان دیگر سرمایه‌­گذاران پلتفرم مذکور می­‌توان نام برد.

شرکای تجاری پروتکل Immutable X

پس از آشنایی با عملکرد و ویژگی‌­های پلتفرم ایموچبل ایکس، در ادامه به معرفی شرکایش خواهیم پرداخت.

 • OpenSea: اُپن سی به عنوان یکی از بازارهای همتا به همتا برای پروژه‌های NFT معرفی می‌شود. همکاری پروتکل ایمیوچبل ایکس با اپن سی فرصت انجام معاملات سریع بدون کارمزد در شبکه اتریوم را فراهم کرده است.
 • ECOMI: اکومی یکی دیگر از شرکای این پلتفرم است که کاربران زیادی داشته و کامل‌ترین کلکسیون برای انواع NFT به شمار می­‌رود.
 • Illuvium: ایلوویوم به عنوان یک مجموعه غیرمتمرکز NFT و گیمینگ شناخته می­‌شود که مبتنی بر بلاک چین اتریوم است.

آینده Immutable X و ارز دیجیتال IMX

امیدواریم از میان تمامی اطلاعات ذکر شده، به درک اولیه‌ای از سازوکار پروتکل Immutable X دست پیدا کرده باشید و بتوانید تحقیقات بیشتری در مورد این پروژه را آغاز کنید.

در پاسخ به این سوال که آیا سرمایه­‌گذاری روی Immutable X و ارز دیجیتال IMX ، اقدام خوبی محسوب می­‌شود یا خیر، هیچ نکته‌ای را با قطعیت نمی‌توان ارائه کرد. با این حال، ما برخی از نکات کلیدی پروتکل را در اختیار شما قرار می‌دهیم تا بتوانید بهترین تصمیم را برای سرمایه‌ گذاری خود اخذ کنید. گفتنی است که با توجه به اطلاعاتی که کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) منتشر کرده، حجم فروش و ارزش بازار NFT در ماه اکتبر 2021 (مهر ۱۴۰۰) به طور قابل توجهی کاهش یافته است.

پروتکل Immutable X

همچنین با نگاهی به اوپن سی (Opensea) به عنوان بزرگ‌ترین بازار NFT در حال حاضر، می‌­توانیم همان الگوهای کاهشی را در اینجا نیز مشاهده کنیم.

آینده ارز دیجیتال IMX

این روند نزولی در بازار NFT ممکن است بر عملکرد پروتکل Immutable X به عنوان یک بازار NFT تأثیر بگذارد. با این حال، ما نمی­‌دانیم که آیا این کاهش علاقه عمومی به NFT ادامه‌دار خواهد بود یا خیر.

در بسیاری از بلاک چین‌های لایه اول جدید مانند ترا (Terra)، نیر (Near) و … هنوز تعداد پروژه‌های NFT روندی افزایشی دارند. همچنین، اخیراً شاهد ظهور یک نوآوری جدید به نام NFT های تعاملی بوده‌ایم که با ایجاد موارد استفاده بیشتر، می‌تواند تقاضا برای ان‌ اف‌ تی‌‌ ها را افزایش دهد. برای ارزیابی دقیق‌تر پتانسیل این بازار همچنان به زمان بیشتری نیاز داریم.

علاوه بر پروژه مدنظر مقاله، پروژه‌های دیگری نیز وجود دارند که از رول آپ هیچ‌آگاهی استفاده می‌کنند. برای مثال، می‌توان به استیک ویر (StakeWare) و لوپرینگ (Loopring LRC) اشاره کرد. پروتکل لوپرینگ یک پروتکل مقیاس‌پذیری لایه دوم اتریوم است که از رول آپ هیچ‌آگاهی استفاده می‌کند. لوپرینگ به عنوان یک پروتکل ماژولار برای ساخت صرافی‌های غیرمتمرکز بر روی چندین بلاک چین نیز به بکار می‌رود.

جمع بندی

همانطور که گفتیم پروتکل Immutable X بر بستر اتریوم ساخته شده و به همین خاطر، از مزایای آن شبکه بهره می‌برد. در ضمن، سرعت فوق العاده بالا و رایگان بودن هزینه گس در آن، برای جذب سازندگان پروژه‌های NFT و سایر کاربران به این پلتفرم بسیار ایده‌آل هستند.

ما در این مقاله سعی کردیم به معرفی ارز دیجیتال IMX و پروتکل ایموچبل ایکس بپردازیم. در ادامه، به موارد دیگری نظیر: ویژگی‌ها، مزیت‌ها، نقشه راه، گروه سازندگان و سرمایه­‌گذاران و.. پروژه اشاره کردیم. افزون بر آن، آینده این پروتکل و رمز ارز IMX را هم مورد بررسی قرار دادیم. اما در پایان پیشنهاد می­‌کنیم که در صورت تمایل به سرمایه­ گذاری روی این ارز دیجیتال تحقیقات بیشتری انجام دهید و از مشاوران معتبر کمک بگیرید. اکسچینو سرمایه­ گذاری سودآور و شیرینی را برای شما آرزومند است.


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)