ارز دیجیتال CVX چیست؟ معرفی کانوکس فایننس؛ غول عرصه دیفای 2


کانوکس فایننس (Convex Finance) و ارز دیجیتال CVX از پروژه های مطرح دیفای 2 بوده که ضمن معرفی آن با آینده و کیف پول های این توکن آشنا می‌شویم.

کانوکس فایننس (Convex Finance) توانسته با جذب درصد چشمگیری از نقدینگی کرو فایننس (Curve Finance) به رتبه چهارم در میان تمام صرافی‌های غیر متمرکز جهان صعود کند. این رشد خیره‌کننده برای هر فرد علاقه‌مند به فضای کریپتو و ارزهای دیجیتال سوالات متعددی ایجاد می‌کنند. کانوکس فایننس چیست؟ کانوکس (Convex) چگونه کار می‌کند؟ نقش ارز دیجیتال CVX در این پلتفرم چیست؟ آینده فضای دیفای با نقش آفرینی کانوکس به کدام سمت می‌رود؟ آیا ارز دیجیتال CVX سرمایه گذاری خوبی است؟

کانوکس فایننس یک پروتکل نوآورانه در عرصه دیفای 2 است که روی پلتفرم مبادلات استیبل کوین کرو فایننس ساخته شده است. علت وجودی و هسته مرکزی فعالیت‌های پروژه کانوکس، افزایش بهره دیفای برای ارائه دهندگان نقدینگی و سپرده‌گذاران CRV در پلتفرم کرو (Curve) است.

سیاست‌های تهاجمی کانوکس برای قفل کردن حداکثر مقدار ممکن از نقدینگی کرو، این پروتکل را وارد جنگی از جنس دیفای با یِرن فایننس (Yearn Finance) کرده است. هر دوی این پروژه‌ها تلاش دارند تا حتی الامکان مقدار بیشتری از توکن‌های CRV را جذب کنند تا بتوانند نرخ بهره استخر نقدینگیشان را افزایش دهند.

بر اساس رده‌بندی دیفای پالس، کرو فایننس اکنون با 15.44 میلیارد دلار، دومین صرافی بزرگ غیر متمرکز در جهان از نظر میزان سرمایه کل قفل‌شده است. بنابراین، هر پروتکل دیفای که بتواند برای این حجم از نقدینگی جاذبه ایجاد کند، رشد چشمگیری خواهد داشت. به همین دلیل است که یرن و کانوکس در حال مبارزه برای جذب رمز ارز CRV هستند. در ادامه درباره پاسخ سوالات طرح شده در ابتدای بحث تعمق بیشتری می‌کنیم.

کانوکس فایننس چیست و چگونه کار می‌کند؟

کانوکس فایننس پلتفرمی برای دارندگان ارز CRV و ارائه دهندگان نقدینگی در کرو است تا از سپرده‌گذاری توکن‌های خود بهره بیشتر و همچنین سهمی از کارمزد معاملات کرو کسب کنند. به عبارت دیگر،کانوکس فایننس پلتفرمی برای افزایش بهره‌برداری از کرو است.

همان‌طور که می‌بینیم محصول پیشنهادی کانوکس محصولی ساده است. در عصر دیفای که پروتکل‌های گوناگون محصولات و گزینه‌های بی‌شماری به کاربران ارائه می‌دهند، منطقی است که از کانوکس با موفقیت چشمگیرش انتظار بیشتری داشته باشیم. با این حال، نباید فریب سادگی کانوکس را خورد. سادگی محض و تمرکز یکپارچه کانوکس دقیقا همان چیزی است که باعث موفقیت خیره‌کننده آن شده است.

پلتفرم کانوکس تنها دو دسته از افراد را هدف قرار داده است:

 • دارندگان توکن CRV: اگر رمز ارز CRV دارید، کانوکس به شما امکان می‌دهد که آن را سپرده‌گذاری کرده و cvxCRV دریافت کنید (اهمیت این موضوع در ادامه مقاله تشریح می‌شود).
 • ارائه دهندگان نقدینگی در کرو: اگر توکن‌های LP پلتفرم کرو را دارید، کانوکس به شما امکان می‌دهد آنها را با دریافت بهره بیشتر، سپرده‌گذاری کنید.

ممکن است از خود بپرسید که مزیت سپرده‌گذاری رمز ارز CRV در کانوکس به جای سپرده‌گذاری آن در کرو و دریافت veCRV چیست؟ یا چرا به جای یرن فایننس، توکن‌های LP خود را در کانوکس سپرده‌گذاری کنیم؟ پاسخ این سوالات به مقدار بهره دریافتی کاربران برمی‌گردد. برای رسیدن به پاسخ دقیق‌تر باید کمی در مورد نحوه عملکرد کرو فایننس بدانیم که در ادامه ارائه می‌شود.

درک کرو فایننس و رمز ارز veCRV 

پیش از پرداختن به جزئیات کانوکس فایننس و ارز دیجیتال CVX باید بدانیم کرو فایننس چگونه کار می‌کند. کرو فایننس یک صرافی غیر متمرکز با تاکید روی استیبل کوین ها است. از آنجایی که استیبل کوین‌ها نسبت به سایر ارزهای دیجیتال نوسانات بسیار کمتری دارند، برای ارائه‌دهندگان نقدینگی، بخاطر ضررهای غیر دائمی (Impermanent Loss) ناچیز، گزینه مناسبی هستند.

نکته مهم کرو فایننس برای ارائه‌‌دهندگان نقدینگی در ساختار پاداش طراحی شده نهفته است. رمز ارز CRV به‌عنوان پاداش ییلد فارمینگ برای ارائه‌‌دهندگان نقدینگی صادر می‌شوند و این دریافتی‌ها به veCRV (برگرفته از vote-escrowed CRV به معنای CRV قفل شده برای حق رأی) قابل تبدیل هستند.

veCRV را به بیان ساده می‌توان CRV دارای قفل زمانی دانست و کاربرد عملی آن در حکمرانی، افزایش پاداش، کسب کارمزد معاملات و دریافت ایردراپ (Airdrop) است. از نظر افزایش پاداش ییلد فارمینگ، هرچه veCRV بیشتری داشته باشید، می‌توانید پاداش‌های CRV را در استخر نقدینگی خود افزایش دهید.

اگر حداکثر مقدار veCRV مورد نیاز را برای سپرده گذاری خود اعمال کنید، می توانید پاداش CRV خود را تا 2.5 برابر افزایش دهید. البته روشن است که، هر چه مقدر توکن‌های سپرده‌گذاری شده برای تأمین نقدینگی بیشتر باشد، به veCRV بیشتری برای دریافت پاداش ۲.۵ برابری نیاز دارید.

برای به دست آوردن حداکثر پاداش ذکر شده، مقدار زیادی veCRV مورد نیاز است. حتی یک ارائه‌دهنده نقدینگی خرد نیز نمی‌خواهد با مشکل خرید CRV، قفل کردن آن برای دریافت veCRV، و سپس استفاده از آن برای دریافت پاداش ۲.۵ برابری مواجه باشد. ارائه‌دهندگان نقدینگی کلان هم به طبع به مقادیر نجومی veCRV برای دریافت پاداش حداکثری نیاز دارند که ممکن است دست نیافتنی به نظر برسد. اینجا دقیقا همان نقطه‌ای بوده که کانوکس فایننس هشیارانه متوجه تقاضای بازار شده و به عرضه محصول خود اقدام کرده است.

نحوه استفاده کانوکس فایننس از veCRV برای افزایش پاداش

اساساً، همه افرادی که از کانوکس استفاده می‌کنند دارایی‌های خود را با هم ترکیب می‌کنند تا پلتفرم کانوکس بتواند CRV بیشتری به دست آورد، آن را به veCRV تبدیل کند، سپس دریافت پاداش ۲.۵ برابری را برای تمام ارائه دهندگان نقدینگی به ارمغان آورد. نکته مهم این است که با این ساز وکار دیگر اهمیتی ندارد که سهم شما در استخر کرو چقدر است؛ بزرگ یا کوچک، کانوکس به شما این امکان را می‌دهد که از طریق همکاری با آن پاداش حداکثری را دریافت کنید.

ارز دیجیتال CVX

البته همانطور که در تصویر بالا دیده می‌شود، پاداش همه استخرهای کانوکس به اندازه 2.5 برابر افزایش نمی‌یابند. پاداش برخی استخرها 1.89 برابر است در حالی که پاداش برخی دیگر استخرها روی 2.5 برابر ثابت است. چیزی که باعث می‌شود برخی استخرها بیشتر از بقیه تقویت شوند، مقدار veCRV اختصاص یافته به استخر است که توسط کانوکس بهینه‌سازی می‌شود.

مزایای کلیدی سپرده‌گذاری توکن های LP در کانوکس

کانوکس یک مسیر قدرتمند چهار بانده برای کسب درآمد غیرفعال پیش روی شما می‌گذارد. اگر نقدینگی خود را به یکی از استخرهای نقدینگی کرو که از سوی پلتفرم کانوکس پشتیبانی شده ارائه دهید، چهار منبع کسب درآمد خواهید داشت که عبارتند از:

 • بهره نرخ پایه
 • بخشی از کارمزد معاملات پلتفرم کرو
 • پاداش مضاعف از سمت پلتفرم کانوکس در قالب توکن CRV
 • دریافت ارز دیجیتال CVX از طریق برنامه استخراج نقدینگی کانوکس

حتی اگر مبالغ اندکی از نقدینگی را به کرو ارائه کرده‌اید، قرار دادن توکن‌های CRV در استخر کرو و قرار دادن توکن‌های LP در کانوکس می‌تواند روش ساده و سودآوری باشد.

سپرده‌گذاری توکن‌های CRV برای دریافت cvxCRV 

افزایش پاداش CRV برای ارائه‌دهندگان نقدینگی در کرو، تنها هدف کانوکس فایننس نیست. حتی اگر ارائه‌دهنده نقدینگی نباشید، کانوکس برای توکن‌های CRV شما برنامه دارد.

بسیاری از کاربران پس از آشنایی و علاقه‌مندی به پلتفرم کرو فایننس و در نتیجه خرید توکن‌های CRV، معمولاً می‌خواهند CRV خود را در veCRV قفل کنند تا سهمی از کارمزد معاملات پلتفرم به دست آورند. اما کانوکس گزینه دیگری را در اختیار شما قرار می‌دهد: cvxCRV. پلتفرم کانوکس در ازای قفل کردن veCRV در اکوسیستم خود، این توکن را ضرب می‌کند تا با افزایش کنترلش بر veCRV قدرت استخرهایش را افزایش دهد.

شما می‌توانید در ازای قرار دادن توکن‌های CRV خود روی کانوکس، رمز ارز cvxCRV دریافت کنید. داشتن cvxCRV به شما حقوقی می‌دهد که عبارتند از:

 • پاداش veCRV از معاملات روی پلتفرم کرو.
 • بخشی از درآمد پلتفرم کانوکس.
 • ایردراپ به دارندگان veCRV.
 • علاوه بر همه موارد قبلی، دریافت ارز دیجیتال CVX.

شاید این لیست سنگین از جوایز در ازای تبدیل CRV به cvxCRV بیش از حد خوب به نظر برسد. آیا مشکلی وجود دارد؟ نکته مهم این است که مسیر تبدیل CRV به cvxCRV، مسیری یک‌طرفه است و امکان تبدیل cvxCRV به CRV وجود ندارد. به عبارت دیگر، پس از تبدیل توکن‌های CRV خود به cvxCRV شما قراردادی دائمی با پلتفرم کانوکس امضا کرده‌اید و به صورت دائمی در سرنوشت و سود و ضرر آن شریکید.

ارز دیجیتال CVX چیست؟

اگر می‌خواهید توکن cvxCRV را داشته باشید و در مزایای چشمگیر آن سهیم باشید اما تمایل ندارید که توکن‌های CRV خود را برای همیشه از دست بدهید، خبر خوب برای شما این است که می‌توان ارز دیجیتال CVX، توکن بومی پلتفرم کانوکس، را خریداری کرده و آن را برای دریافت رمز ارز cvxCRV سپرده‌گذاری کنید. این امکان، هرچند مهم و چشمگیر، تنها یکی از موارد لیست بلند بالای مزایای داشتن ارز دیجیتال CVX است:

 • سپرده ‌گذاران CVX، می‌توانند بخشی از کارمزد‌ها را در قالب cvxCRV دریافت نموده و از مزایای ذکر شده آن بهره‌مند شوند.
 • تمام کارمزدهای دریافت شده در قالب CRV، در veCRV قفل می‌شوند، به صورت cvxCRV توکنیزه می‌شوند و به سهامداران CVX داده می‌شوند.
 • می‌توان ارز دیجیتال CVX را در کانوکس سپرده‌گذاری کرد و بخشی از پاداش‌های استخرهای نقدینگی کرو را در قالب رمز ارز CRV دریافت کرد.
 • CVX برای رأی‌گیری در مورد نحوه تخصیص ذخایر veCRV در کرو فایننس مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربران برای شرکت در رأی‌گیری باید توکن‌های CVX خود را قفل کنند.

مشخصه‌ها و نحوه تخصیص ارز دیجیتال CVX

همانطور که گفته شد، توکن بومی پلتفرم کانوکس، ارز دیجیتال CVX نام دارد. در ادامه، برخی از مشخصه‌های اصلی این رمز ارز ذکر شده است.

 • نام رمز ارز: توکن کانوکس (Convex Token)
 • تیکر: CVX
 • بلاک چین: اتریوم.
 • استانداردِ توکن: ERC-20.
 • آدرس قرارداد: 0x4e3fbd56cd56c3e72c1403e103b45db9da5b9d2b
 • نوع توکن: کاربردی.
 • کل عرضه: 100,000,000 CVX
 • تعداد در گردش: 32,730,934 CVX

در تصویر زیر نیز نحوه تخصیص ارز دیجیتال CVX نمایش داده شده است.

کانوکس فایننس

برنامه انتشار ارز دیجیتال کانوکس

مانند اکثر توکن‌ها و ارزهای دیجیتال، کانوکس فایننس نیز برنامه خاصی را برای زمان‌بندی توزیع ارز دیجیتال CVX مشخص کرده است:

 • حداکثر عرضه: 100 میلیون
 • 50% برای پاداش استخرهای کرو: ارائه بهترین مشوق‌ها برای سپرده گذاری رمز ارز CRV در کانوکس.
 • 25% برای استخراج نقدینگی طی 4 سال: تمرکز مشوق‌ها در حال حاضر روی استخرهای CVX/ETH و cvxCRV/CRV است.
 • 7% برای خزانه داری با قفل زمانی بیش از 1 سال: برای مشوق های آینده یا سایر فعالیت های جامعه محور استفاده می‌شود.
 • 1% برای دارندگان veCRV: عرضه در قالب ایردراپ‌هایی که بلافاصله پس از سپرده‌گذاری قابل برداشت هستند.
 • 1% برای آن دسته از دارندگان veCRV که به قرار گرفتن کانوکس در لیست سفید رأی می‌دهند: بلافاصله قابل برداشت
 • % 3.3 برای سرمایه‌گذاران اولیه طی 1 سال: 100 درصد از وجوه سرمایه‌گذاری برای تقویت اولیه استفاده شده و برای همیشه قفل می‌شوند (توکن cvxCRV در ازای این سرمایه‌گذاری تعلق نمی‌گیرد).
 • % 10 برای تیم کانوکس با قفل زمانی بیش از یک سال

نحوه خرید ارز دیجیتال CVX

ارز دیجیتال CVX به تازگی در صرافی بایننس و چند صرافی متمرکز دیگر لیست شده است. همچنین می‌توان آن را از صرافی‌های معتبر غیر متمرکز بر بستر اتریوم، نظیر یونی سواپ 3 (Uniswap V3) و سوشی سواپ (Sushiswap) خریداری کرد. البته این گزینه‌های غیر متمرکز بر بستر اتریوم کارمزدهای سنگینی به خریدار تحمیل می‌کنند. صرافی‌های متمرکز بین المللی هم گزینه محبوبی برای خرید و فروش ارز دیجیتال هستند، اما کاربران ایرانی نمی‌توانند در این صرافی‌ها فعالیت کنند. اگرچه یکسری از کاربران حوزه ارزهای دیجیتال در ایران با بهره گیری از ابزارهای تغییر آی پی در چنین صرافی‌هایی فعالیت می‌کنند، اما حتما مد نظر داشته باشید که انجام این کار از ریسک بالایی برخوردار است و احتمال دارد که دارایی شما در این صرافی‌ها مسدود شود.

در این میان، صرافی‌های ایرانی گزینه مناسبی برای خرید ارز دیجیتال هستند که در میان آن‌ها، اکسچینو و بیت 24 به عنوان دو بستر مبادلاتی پیشرو در این حوزه با سرعت و امنیت بالا توانسته‌اند خدمات خرید و فروش اکثر ارزهای دیجیتال را ارائه دهند.

کیف پول‌های ارز دیجیتال کانوکس

بعد از خرید ارز دیجیتال CVX باید آن را از حساب کاربری صرافی به یک کیف پول (Wallet) منتقل کنید. نگه داشتن رمز ارزها در حساب صرافی معمولاً با ریسک همراه است و به خصوص برای کاربران ایرانی می‌تواند منجر به از دست دادن دارایی‌ها شود. بنابراین برای خرید و فروش رمز ارز CVX هم به کیف پول ارز دیجیتال نیاز خواهید داشت. از آنجا که CVX یک توکن ERC20 است، برای نگهداری از آن می‌توان از کیف پول‌های مبتنی بر اتریوم (ERC20) استفاده کرد.

کیف پول‌های کریپتوکارنسی به سه دسته سخت‌افزاری، دسکتاپ و موبایلی تقسیم می‌شوند. والت‌های سخت‌افزاری بیشترین امنیت را دارند اما والت‌های موبایلی معمولاً از امکانات جانبی بیشتر و رابط کاربری بهتری برخوردارند. کیف پول سخت‌افزاری لجر (Ledger) و ترزور (Trezor) یکی از بهترین و امن‌ترین روش‌های نگهداری از ارز دیجیتال CVX است. در کنار آن کیف پول‌ نرم افزاری معتبری مثل تراست والت (Trust Wallet) هم از ارز دیجیتال CVX پشتیبانی می‌کند که یک والت موبایلی است.

آینده ارز دیجیتال CVX

این مقاله برخی از ایده های اصلی مربوط به توکن CVX و مفاهیم آن را ارائه کرده است. با این حال، چند نکته کلیدی وجود دارد که سرمایه گذاران قبل از تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری در ارز کانوکس بهتر است به آن توجه داشته باشند:

 • همانطور که دیدیم، کانوکس یک پلتفرم عالی برای سرمایه گذاری و کسب درآمد غیرفعال است. استفاده از کانوکس به کاربران کمک می‌کند تا حتی با قرار دادن سپرده‌های اندک در کرو، پاداش بسیار بهتری دریافت کنند.
 • اگرچه این پروژه گزینه خوبی برای سرمایه گذاری و دریافت بهره در بلندمدت است؛ با این حال، پروژه کانوکس به پلتفرم کرو وابسته بوده و برای به دست آوردن تعداد کاربران بیشتر، می‌تواند مدل عملیاتی خود را به سایر پروژه‌ها گسترش دهد.

امیدوارم تمام اطلاعات مهم در مورد ارز دیجیتال CVX از جمله ویژگی‌ها و نکات برجسته آن را در این مقاله یافته باشید. اگر در مورد CVX سؤالی دارید یا می خواهید در مورد CVX بیشتر بدانید، لطفاً نظر خود را در بخش کامنت‌ها بگذارید.


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)