بهترین ارزهای دیجیتال برای خرید و سرمایه گذاری در سال 2022


بهترین ارزهای دیجیتال برای خرید کدامند؟ در این مقاله قصد داریم برترین رمز ارزها به منظور خرید و سرمایه گذاری در سال 2022 را معرفی کنیم.

بازار کریپتو سال 2022 را پرنوسان و نزولی آغاز کرد و هنوز هم این روند ادامه دارد. حتی بعضی خبر از رسیدن زمستان بازار کریپتو می‌دهند. بازار کل ارزهای دیجیتال در این لحظه حدود 1.7 تریلیارد دلار ارزش دارد، اما همین 20 روز پیش بود که ارزش کل این بازار به 2 تریلیارد دلار می‌رسید. در حال حاضر در دنیای کریپتو سرمایه گذاری بلندمدت سودمندترین کار به نظر می‌رسد، اما مهم است که قبل از شروع معاملات، بدانید بهترین ارزهای دیجیتال برای خرید و سرمایه گذاری کدام هستند.

از بیت کوین گرفته تا اتریوم و دوج کوین و تتر، هزاران رمز ارز در این حوزه وجود دارند که با تعداد بالای خود، خرید مطمئن را برای تازه‌واردان سخت می‌کنند. در این مقاله قصد داریم فهرست بهترین ارزهای دیجیتال را برای خرید و سرمایه گذاری بلندمدت معرفی کنیم. اما پیش از آن نگاهی می‌اندازیم به مزایای دید بلندمدت در بازار رمز ارزها و چگونگی انتخاب بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری.

تعریف سرمایه گذاری بلندمدت

منظور از سرمایه گذاری بلندمدت، خرید و نگهداری دارایی برای مدتی بیش از 6 ماه تا 1 سال است. حتی برخی از سرمایه گذاران از همان ابتدای ورود به بازار تصمیم می‌گیرند تا دهه‌ها دارایی‌شان را نگه دارند! تجربه نشان داده است که این سبک سرمایه گذاری در گذر زمان بهترین جواب را به تریدرهای صبور می‌دهد. البته باید در نظر داشته باشید که همه خریدتان را یک جا انجام ندهید و میانگین‌گیری کنید.

همچنین بسیاری از سرمایه گذاران بلندمدت در همان مدت هولد کردن دارایی، از آن سود به دست می‌آورند. بنابراین اگر بیت کوین، اتریوم یا رمز ارز دیگری در کیف پول خود دارید، می‌توانید به کمک پلتفرم‌هایی که قابلیت استیک یا وثیقه گذاشتن را ارائه می‌دهند، سود سالانه‌ای به شکل توکن‌های همان رمز ارز خودتان به دست بیاورید.

مزایای سرمایه گذاری بلندمدت روی بهترین ارزهای دیجیتال

این سبک از خرید و نگهداری دارایی سه مزیت اصلی در بازار رمز ارزها دارد:

  • از منظر تاریخی، جوابش را پس داده است: بسیاری از شاخص‌ها در طول بازه‌های پنج ساله، نرخ سود مشخصی داشته‌اند. به عنوان مثال شاخص S&P 500 در بازه 5 ساله سود 60٪ داده و شاخص FTSE 100 در همین مدت نرخ سود 25٪ داشته است. دلیل این ثبات سود، رشد طبیعی و همیشگی بازارهای مالی در بازه‌های زمانی طولانی است. جالب است بدانید که بازار ارزهای دیجیتال در همین بازه زمانی سودی 10,000 درصدی به کاربرانش داده؛ البته گرفتن دوباره چنین سودی از بازار غیرممکن به نظر می‌آید، اما باز هم به احتمال زیاد در آینده نزدیک حوزه کریپتو از بازارهای سنتی پیشی خواهد گرفت.
  • هزینه‌اش کمتر است: داد و ستد فعال در هر بازار مالی هزینه‌های تراکنش را بالا می‌برد. با استفاده از یک استراتژی سرمایه گذاری بلندمدت و رها کردن دارایی‌هایتان پس از خرید، دیگر هزینه ترید نخواهید داشت. یک سرمایه گذار طولانی‌مدت علاقه‌ای به داد و ستد روزانه در بازار مالی ندارد و در نتیجه سودش را با پرداخت هزینه تراکنش کم نمی‌کند.
  • ریسک کمتری دارد: وقتی پیوسته در حال ورود و خروج به بازار باشید، کاملا محتمل است که یکی از این دفعات موقعیت بسیار خوبی را از دست بدهید و جا بمانید. اما با سرمایه گذاری بلندمدت در بهترین ارزهای دیجیتال، از آنجا که همیشه در بازار حضور دارید، می‌توانید مطمئن باشید که از بازار جا نمی‌مانید.

چگونگی انتخاب بهترین ارزهای دیجیتال مناسب برای سرمایه گذاری

به کمک شاخص‌هایی همچون میزان سهم از بازار، ارزش کاربری، حجم تراکنش‌ها، توسعه فناوری و اخبار بازار می‌توانید ارزهای دیجیتال مختلف را برای سرمایه گذاری بلندمدت بررسی و از میان‌شان انتخاب کنید. اگر دید طولانی‌مدت دارید، قبل از انتخاب یک دارایی دیجیتال باید این سوال‌ها را از خود بپرسید.

  • میزان سهم از بازار: این رمز ارز در مقایسه با رقیبانش چه سهمی از بازار دارد؟ بالا بودن سهم از بازار کریپتو نشان می‌دهد ارز مورد نظرتان بر مارکت سلطه دارد. حتما پروژه کریپتویی انتخابی را با پروژه‌های مشابه و رقیبش مقایسه کنید.
  • ارزش کاربری: رمز ارز انتخابی‌تان اصلا استفاده‌ای دارد؟ بازاری برای کاربرانش هست؟ هدفی که برای پروژه‌اش انتخاب کرده چیست و توانایی انجامش را دارد یا نه؟ هدفمند و کاربردی بودن یک محصول یعنی هر روز بیشتر از دیروز در حوزه کریپتو استفاده خواهد شد و در نتیجه برای سرمایه گذاری بلندمدت جزو بهترین ارزهای دیجیتال است.
  • حجم تراکنش‌ها: کاربران چقدر این رمز ارز را معامله می‌کنند؟ حجم معاملات در طول زمان افزایش داشته است؟ بالا بودن تعداد کاربران یک رمز ارز نشان می‌دهد پروژه آن در حال توسعه و پیشرفت است و در نتیجه برای خرید بلندمدت رمز ارز خوبی محسوب می‌شود.
  • توسعه فناوری: آیا پروژه انتخابی توسعه فناوری مناسب و سازگاری نسبت به هدف انتخابی‌اش دارد؟ هم‌سو بودن فناوری با هدف یعنی احتمال جا باز کردن این رمز ارز در بازار زیاد است و احتمالا در مقایسه با رقبایش سود بیشتری خواهد داشت.
  • اخبار بازار: در بازار از رمز ارز مورد نظرتان چه می‌گویند؟ پروژه مشکلی دارد که در طولانی‌مدت بتواند به سود شما آسیبی برساند؟ اخبار بازار ارز دیجیتال را بخوانید و درباره توسعه‌های جدید مطلع باشید تا بتوانید انتخابی جامع و مناسب انجام بدهید.

بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری

در ادامه به معرفی بهترین ارزهای دیجیتال آینده دار خواهیم پرداخت. این مقاله به مرور زمان تکمیل و گزینه‌های بیشتری به آن اضافه می‌شوند. اگر به نظر شما یک کوین یا توکن مهم از این فهرست جا مانده است، با ذکر دلیل، نام آن را در بخش کامنت‌ها درج کنید تا به فهرست بهترین رمز ارزها اضافه شود.

بیت کوین (Bitcoin) | ارز دیجیتال BTC

بیت کوین محبوب‌ترین و قدرتمندترین ارز دیجیتال دنیا است و رتبه اول مارکت کریپتو را در اختیار دارد. در سال 2009 شخص یا گروهی ناشناس به نام ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) این رمز ارز را ساخت. در مقایسه با ارزهای فیات که حکومت‌ها کنترل‌شان می‌کنند، می‌توان بیت کوین را اولین ارز خصوصی و در عین حال کاملا عمومی معرفی کرد؛ هیچ موسسه مالی یا حکومتی ارزش و عرضه بیت کوین را کنترل نمی‌کند و این باعث می‌شود رمز ارزی کاملا خصوصی باشد، در عین حال کنترل قیمت (با عرضه و تقاضا) و عرضه کل (با استخراج سکه‌های جدید) کاملا توسط کاربران این رمز ارز انجام می‌شود و آن را ارزی عمومی می‌کند.

بیت کوین از بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری بلندمدت است

بیت کوین عرضه ماکزیموم 21 میلیونی دارد که تاکنون فقط 18 میلیون آن استخراج شده است. عرضه محدود این ارز دیجیتال آن را در زمره بهترین گزینه‌ها برای سرمایه گذاری بلندمدت قرار می‌دهد، چرا که بالاخره روزی عرضه به پایان می‌رسد و تازه آن موقع است که مشخصه‌های ضدتورمی بیت کوین خود را نشان می‌دهند.

برای خرید بیت کوین می‌توانید از صرافی اکسچینو اقدام کنید.

اتریوم (Ethereum) | ارز دیجیتال ETH

اتریوم بلاک چینی وسیع و قدرتمند است که در سال 2014 توسط ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) و 7 شخص دیگر ساخته شد. این بلاک چین یکی از بزرگ‌ترین پلتفرم‌های نرم افزاری غیر متمرکز است که از قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن‌های غیر متمرکز یا همان dApps پشتیبانی می‌کند. دقیقا به لطف همین قابلیت است که اتریوم راه خود را از بیت کوین جدا می‌کند و به عنوان اولین گزینه پس از طلای رمز ارزی آن را معرفی کردیم.

اتریوم از بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری بلندمدت است

قراردادهای هوشمند به کاربران اجازه می‌دهند برنامه‌هایی بنویسند تا در صورت وقوع یک اتفاق، مجموعه‌ای از دستورات اجرا شوند. حال این برنامه‌ها می‌توانند به شکل نرم افزار باشند یا به شکل اسکریپت‌های ساده در حد اسکریپت Hello World. هر چند پلتفرم‌های دیگری هم بعدا این قابلیت را در اختیار کاربران قرار دادند، اما اتریوم به عنوان اولین آن‌ها، هنوز دست بالا را دارد.

برای خرید اتریوم می‌توانید از صرافی اکسچینو اقدام کنید.

کاردانو (Cardano)| ارز دیجیتال ADA

کاردانو ورود نسبتا دیروقتی به حوزه کریپتو داشت، اما جزو اولین پروژه‌هایی بود که از الگوریتم اجماع اثبات سهام حمایت و آن را اجرایی کرد. این الگوریتم به لطف از بین بردن روش‌های رقابتی حل معماهای ریاضی برای استخراج رمز ارز که در امثال بیت کوین و اتریوم استفاده می‌شود، زمان تراکنش‌ها و همچنین انرژی مصرفی و تاثیر استخراج رمز ارز را بر محیط زیست به شدت کاهش می‌دهد و شیوه‌ای سبز محسوب می‌شود.

کاردانو از بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری بلندمدت است

کاردانو همچنین مثل شبکه اتریوم قابلیت اجرای قراردادهای هوشمند و در نتیجه اپلیکیشن‌های غیر متمرکز را دارد، با این تفاوت که به لطف استفاده از الگوریتم اثبات سهام، هزینه اجرای قراردادهای هوشمند و همچنین انجام تراکنش‌های درون شبکه‌ای به کمک ارز دیجیتال بومی این شبکه، برای کاربران بسیار ارزان‌تر تمام می‌شود.

برای خرید کاردانو می‌توانید از صرافی اکسچینو اقدام کنید.

چین لینک (Chainlink)| ارز دیجیتال LINK

چین لینک جزو بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری در سال 2021 بود. حتی در سال 2022 هم توجه بسیاری از سرمایه گذاران خصوصی و سازمانی به این رمز ارز جلب شده است. دلیل اصلی این توجه، سیستم نودهایی به نام نودهای چین لینک (CN) است که تنظیم شده‌اند تا فرآیند رویدادهای شبکه را زیر نظر بگیرند و داده‌های مرتبط را به قراردادهای هوشمند منتقل کنند. این شیوه پیگیری انقلابی موجب رشد شدید توکن شبکه چین لینک در سال 2021 شد.

چین لینک از بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری بلندمدت است

با توجه به ساختار غیر متمرکز بلاک چین‌ها، دریافت داده بدون زیر پا گذاشتن اصول اولیه بلاک چینی امری غیرممکن است. چین لینک به دنبال راهی است تا به بلاک چین‌ها کمک کند در عین غیر متمرکز بودن، بتوانند داده‌های دنیای واقعی را دریافت کنند. با استفاده از اورکل‌های چین لینک، داده از منابع غیر بلاک چینی به قراردادهای هوشمند شبکه اتریوم منتقل می‌شود و اجازه می‌دهد قراردادها به روند کاری درست خود ادامه بدهند. این قابلیت در یک اکوسیستم کریپتو بسیار ارزشمند محسوب می‌شود و به همین خاطر است که امید زیادی به رشد چین لینک در سال 2022 وجود دارد.

برای خرید چین لینک می‌توانید از صرافی اکسچینو اقدام کنید.

سولانا (Solana)| ارز دیجیتال SOL

سولانا اساسا برای ایجاد کاربرد بیشتر در حوزه دیفای طراحی شد تا کاربران بتوانند قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن‌های غیر متمرکز خود را بسازند. سولانا با ترکیبی خاص و منحصر به فرد از الگوریتم اجماع اثبات سهام و اثبات تاریخ کار می‌کند و به همین خاطر می‌تواند تراکنش‌ها را با سرعتی بسیار بالا و در شرایطی کاملا ایمن به انجام برساند.

سولانا از بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری بلندمدت است

مشخصه‌های اصلی سولانا که آن را از رقیب اصلی‌اش، اتریوم، جدا می‌سازد در حقیقت نرخ بالاتر تراکنش‌ها در ثانیه و همچنین مقیاس پذیری بسیار بالاتر آن است. در بلاک چین سولانا قراردادهای هوشمند با زبان برنامه‌نویسی ساده Rust نوشته می‌شوند که این موضوع موجب هر چه محبوب‌تر شدن این پلتفرم در مقایسه با پلتفرم‌های دیگر شده است.

برای خرید سولانا می‌توانید از صرافی اکسچینو اقدام کنید.

پولکادات (Polkadot)| ارز دیجیتال DOT

پولکادات پروتکلی خلاقانه برای ایجاد سازگاری میان بلاک چین‌های مختلف است. در حال حاضر بیشتر بلاک چین‌ها جدا از همدیگر فعالیت می‌کنند و به همین خاطر تعامل و انتقال اطلاعات میان پلتفرم‌های مختلف سخت و حتی غیرممکن است. اما رویکرد پولکادات به این بلاک چین‌ها اجازه می‌دهد درون شبکه به صورت زنجیره‌های موازی با همدیگر یا Parachain فعالیت کنند و عملیات را موازی پیش ببرند. این فرایند موجب افزایش شدید مقیاس پذیری می‌شود.

پولکادات از بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری بلندمدت است

این قابلیت در نهایت این امکان را برای توسعه دهندگان به وجود می‌آورد که اپلیکیشن‌هایشان را همزمان در پلتفرم‌های متفاوت توسعه بدهند و پیش ببرند و در عین حال اجازه بدهند هر بلاک چین مستقل از بقیه فعالیت کند. در مجموع به نظر می‌رسد سیستم پولکادات در آینده نزدیک شیوه فعالیت دنیای کریپتو را تغییر خواهد داد و همین موضوع آن را به یکی از بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری بلندمدت تبدیل می‌کند.

برای خرید پولکادات می‌توانید از صرافی اکسچینو اقدام کنید.

پالیگان (Polygon) | ارز دیجیتال MATIC

بیشتر علاقه‌مندان به حوزه کریپتو از مشکلات مقیاس پذیری شبکه اتریوم خبر دارند که خود شامل مشکلاتی از جمله هزینه GAS بسیار بالا و سرعت بسیار پایین انجام تراکنش است. پالیگان در نظر دارد مشکل اتریوم را با ارائه یک راه حل مقیاس پذیری برای این شبکه برطرف کند. پالیگان در واقع به شکل یک زنجیره جانبی و موازی با بلاک چین اتریوم فعالیت می‌کند و سرعت بیشتر و هزینه کمتر را برای تراکنش‌ها به ارمغان می‌آورد.

پالیگان از بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری بلندمدت است

پالیگان همچنین با EVM یا ماشین مجازی اتریوم سازگار است و به همین خاطر توسعه دهندگان به سادگی می‌توانند اپلیکیشن‌هایشان را به پالیگان منتقل کنند یا حتی آن‌ها را بر بستر شبکه بسازند. با توجه به سلطه بالای اتریوم بر بازار ارزهای دیجیتال، احتمالا پالیگان هم در سال 2022 به عنوان راه حل مقیاس پذیری آن رشد بسیاری می‌کند و از بهترین گزینه‌های موجود برای سرمایه گذاری بلندمدت خواهد بود.

برای خرید ارز دیجیتال ماتیک می‌توانید از صرافی اکسچینو اقدام کنید.

بایننس کوین (Binance Coin)| ارز دیجیتال BNB

بایننس کوین در سال 2017 و در ابتدا به عنوان یک توکن با استاندارد ERC-20 بر بستر شبکه اتریوم ساخته شد، اما مدتی بعد که صرافی بایننس بلاک چین خودش را راه‌اندازی کرد، بایننس کوین به این شبکه منتقل و توکن بومی آن شد. ضرب کننده اصلی بایننس کوین صرافی بایننس است و به لطف عرضه کل 200 میلیونی‌اش، امید رشد بیشتر آن می‌رود.

بایننس کوین از بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری بلندمدت است

کاربرد اولیه بایننس کوین در اوایل عمر چند ساله‌اش، انجام معاملات و ترید و همچنین پرداخت هزینه‌های تراکنش در صرافی بایننس بود، اما این رمز ارز از سال 2017 تاکنون رشدی 377,000 درصدی را تجربه کرده است و با توجه به اینکه در ریزش اخیر بازار، بایننس کوین در مقایسه با بقیه رمز ارزها تا حدودی توانست ارزشش را حفظ کند، بسیاری از سرمایه گذاران به دید یکی از بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری بلندمدت به آن نگاه می‌کنند.

برای خرید بایننس کوین می‌توانید از صرافی اکسچینو اقدام کنید.

اولانچ (Avalanche) | ارز دیجیتال AVAX

با توجه به مشکلات متعدد شبکه اتریوم، کاملا واضح است که مقیاس پذیری از مهم‌ترین مسائل حال حاضر حوزه کریپتو محسوب می‌شود. اولانچ در نظر دارد با ارائه سه بلاک چین مختلف این مشکل بنیادی را حل کند. هر بلاک چین روی یکی از جنبه‌های شبکه تمرکز دارد، به این معنی که اولانچ می‌تواند سرعت تایید بالا و هزینه پایین را برای تراکنش‌های شبکه به ارمغان بیاورد.

اولانچ از بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری بلندمدت است

بلاک چین اولانچ برای حفظ ایمنی و تمامیت شبکه از دو مکانیزم اجماع به صورت همزمان استفاده می‌کند که Avalanche و Snowman نام دارند. این حقیقت اولانچ را به یکی از ایمن‌ترین و آینده‌دارترین گزینه‌های جایگزین برای بسیاری از پلتفرم‌های مورد استفاده دیگر تبدیل می‌کند.

برای خرید اولانچ می‌توانید از صرافی اکسچینو اقدام کنید.

وی چین (VeChain) | ارز دیجیتال VET

وی چین از نظر کاربرد در صنعت و دنیای واقعی، یکی از بهترین بلاک چین‌ها است؛ وی چین راهکاری بلاک چینی به منظور مدیریت زنجیره‌های تامین ارائه کرده است. دو بازوی VeChain فناوری‌های بلاک چین و اینترنت اشیا محسوب می‌شوند. به لطف آن‌ها، دغدغه بسیاری از شرکت‌ها در مسئله مدیریت زنجیره تامین برطرف شده است. طبق انتظار از چنین بستری، رمز ارز آن جزو یکی از بهترین ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود.

وی چین

شروع به کار بلاک چین وی چین یک سال پس از معرفی آن در سال 2015 بود. دو توکن برای این بلاک چین در نظر گرفته شده است که نماد آن‌ها VET و VTHO است. ارز دیجیتال اصلی اکوسیستم VET محسوب می‌شود و به نوعی گاورننس توکن وی چین است. در اینجا به منظور پرداخت کارمزد تراکنش‌ها، از ارز دیجیتال VTHO استفاده می‌شود.

فایل کوین (FileCoin) | ارز دیجیتال FIL

شبکه فایل کوین علاوه بر آوردن بحث حریم خصوصی در بالاترین سطح به حوزه ذخیره‌سازی فایل، هزینه‌ها را به شدت کاهش می‌دهد. فایل کوین در اصل یک پروتکل ذخیره‌سازی غیر متمرکز است، به طوری که دیتای کاربران بعد از بارگذاری در شبکه آن، به جای قرارگیری داخل یک سرور متمرکز، در کامپیوترهایی پراکنده در سرتاسر دنیا بارگذاری می‌شود. به این ترتیب یک نهاد مشخص یا یک فرد، مثلا شرکت گوگل یا دراپ باکس، به کل فایل‌های شما دسترسی ندارد.

فایل کوین

هزینه‌ها نیز در اینجا تا یک دهم کاهش پیدا می‌کنند، به طوری که برای تهیه 1 ترابایت فضای ابری به منظور ذخیره‌سازی فایل، تنها چند دلار ناقابل پرداخت می‌کنید. FIL به عنوان توکن بومی شبکه یکی از بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری است و با رشد شبکه فایل کوین این رمز ارز نیز به رشد قیمت ادامه می‌دهد.

برای خرید فایل کوین می‌توانید از صرافی اکسچینو اقدام کنید.

اوه (آوه) | ارز دیجیتال Aave

پلتفرم‌های وام‌دهی متعددی در فضای دیفای وجود دارند، اما یکی از معروف‌ترین‌‌ها و پراستفاده‌ترین‌ها Aave است. این پروژه DeFi در سال 2017 توسط شرکتی واقع در سوئیس ایجاد شد، اما اکنون به صورت غیر متمرکز اداره می‌شود. نماد ارز دیجیتال آن در ابتدا LEND بود، اما سپس به Aave تغییر کرد.

اوه

در آوه امکان دریافت وام یا دادن وام برای کاربران وجود دارد. به وسیله استقراض به مابقی کاربران، درآمد منفعل خواهید داشت. در این پلتفرم، وام‌دهی با 17 ارز دیجیتال مختلف از جمله اتریوم (ETH)، بت (BAT) و مانا (MANA) امکان‌پذیر است.

برای خرید ارز اوه (Aave) می‌توانید از صرافی اکسچینو اقدام کنید.

کادنا (Kadena) | ارز دیجیتال KDA

با در نظر گرفتن استفاده‌ی بلاک چین کادنا از الگوریتم اجماع اثبات کار (PoW)، توان عملیاتی آن خارق‌العاده و باورنکردنی است! کادنا در اصل یک بلاک چین هیبرید (دوگانه) به شمار می‌رود و می‌خواهد با بزرگترین پروژه‌ها نظیر اتریوم، سولانا و کاردانو رقابت کند. به عنوان یکی از بهترین ارزهای دیجیتال، کادنا پتانسیل لازم برای این رقابت را دارد.

کادنا

شبکه کادنا در دل چند بلاک چین درهم‌تنیده کار می‌کند و ساختار آن پیچیده است. در اینجا از زبان برنامه‌نویسی اختصاصی پکت (Pact) استفاده می‌شود که نشان‌دهنده استقلال کادنا در اکوسیستم خود است. جالب است بدانید از نظر بهره‌روی، KDA یکی از بهترین ارزهای دیجیتال برای استخراج است.

تهیه شده در اکسچینو


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)