منظور از بازار خرسی و گاوی در ارز دیجیتال چیست و چه تفاوتی دارند؟


وقوع بازار گاوی و خرسی در مارکت ارز دیجیتال امری معمول است، اما تفاوت این دو در چیست و چطور از آن‌ها سود بگیریم؟

در مارکت های سهام و بورس، عنوان بازار گاوی (Bullish) یا خرسی (Bearish) عموما برای بیان وضعیت کنونی و روند قیمتی نمودار به کار می‌رود، به این صورت که اگر بازار رو به رشد باشد آن را گاوی می‌خوانند و اگر در حال تضعیف باشد خرسی نامیده می‌شود. اما در مارکت ارز دیجیتال یا کریپتو، عنوان بازار خرسی یا گاوی برای توضیح حرکات قیمتی صعودی یا نزولی در بازه‌های زمانی طولانی‌تر استفاده می‌شوند. همچنین حرکات قیمتی مارکت حداقل باید 20 درصد باشند تا در بازار کریپتو، حرکت محسوب شوند.

در این مطلب قصد داریم ابتدا توضیح دهیم بازار گاوی و خرسی چه هستند. سپس از این می‌گوییم که چه مشخصه‌هایی تعیین می‌کنند بازار در چه روندی قرار دارد، چطور می‌توانیم بفهمیم در Bull Market هستیم یا Bear Market. در آخر نیز از تفاوت‌های اصلی این دو مارکت و شیوه سرمایه گذاری در بازار گاوی و خرسی می‌گوییم.

تعریف بازار گاوی (Bull Market) چیست؟

بازار گاوی به طور کلی به شرایط اقتصادی مطلوب اشاره دارد و به این معناست که بازار روندی رو به رشد دارد و همچنین معمولا وضعیت احساسی سرمایه گذاران مثبت است. در بازارهای گاوی بر خلاف بازار خرسی ارزش دارایی‌ها پیوسته بالا می‌رود و همزمان وضعیت اقتصاد و استخدام شرکت‌ها شرایطی مساعد دارد. همچنین می‌توان گفت خرید ارز دیجیتال در بازار گاوی در بیشتر مواقع سودده است و کم پیش می‌آید کسی در این شرایط دچار ضرر شود.

بازار ارز دیجیتال نیز در این زمینه تفاوتی با بازار سهام ندارد. تنها تفاوت بازار گاوی در کریپتو و سهام این است که در مارکت رمز ارز، روند‌های صعودی گاوی طولانی‌تر و پیوسته‌تر اتفاق می‌افتند.

اگر بخواهیم یک روند گاوی را در بازار ارزهای دیجیتال توضیح دهیم، به طور میانگین حداقل 40 درصد افزایش قیمت در عرض یک یا دو روز امری معمول محسوب می‌شود. علت این امر کوچک‌تر بودن بازار ارز دیجیتال نسبت به بازارهای سنتی است که همین موضوع آن را پرنوسان‌تر می‌کند.

گمان می‌رود عبارت بازار گاوی از شیوه مبارزه گاوهای وحشی استنباط شده باشد که در آن با شاخ‌های خود به حریف می‌زنند و آن را به بالا پرتاب می‌کنند. امروزه نیز سرمایه گذاران گاوی بازار، کسانی هستند که امید به بالاتر رفتن ارزش دارایی‌ها دارند.

روند صعودی بازار تا زمانی که تقاضا از عرضه بیشتر باشد ادامه پیدا می‌کند، اما پس از مدتی، گاوها به اصطلاح خسته می‌شوند و کوتاه می‌آیند و در نتیجه بازار به سمت خرسی شدن می‌رود.

مشخصه‌های اصلی بازار گاوی در حوزه رمز ارز

از مشخصه‌ها و شرایط اصلی مارکت گاوی یا Bull Market در بازار ارز دیجیتال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش قیمت‌ها در یک بازه زمانی ادامه‌دار
 • تقاضای زیاد با وجود عرضه کم
 • افزایش اعتماد به نفس سرمایه گذاران
 • بیش از حد قیمت خوردن برخی پروژه‌ها
 • افزایش سروصدا و آمدن اسم رمز ارزها در رسانه‌های جریان اصلی و اجتماعی
 • علاقه سلبریتی‌ها و اینفلوئنسرها به موضوعات مرتبط
 • صعود شدید قیمت با خبرهای خوب
 • نزول کم قیمت با خبرهای بد

تعریف بازار خرسی (Bear Market) چیست؟

بازار خرسی در مقام مقایسه با بازار گاوی تفاوت های بسیاری دارد. برای آن که شرایط را مطابق بازار خرسی بخوانیم، باید ارزش رمز ارزها حداقل 20 درصد کمتر شود و ریزش ادامه‌دار باشد. یک نمونه بازار خرسی معروف سقوط شدید مارکت ارز دیجیتال در سال 2017 است که ارزش بیت کوین سرمایه گذارها در عرض چند روز از 20,000 تا 3,200 دلار پایین آمد.

بازار خرسی

بروز روند نزولی در نمودارهای قیمتی معمولا روحیه سرمایه گذارها و علاقه آن‌ها را به بازار کم می‌کند. گفته می‌شود عبارت بازار خرسی از شیوه مبارزه خرس‌ها برداشت شده است که خود را بالا می‌کشد و بعد با تمام وزن خود رو به پایین حمله می‌کنند.

در طول بازار خرسی وضعیت اقتصادی نیز ضعیف و استخدام شرکت‌ها کم می‌شود. این شرایط می‌تواند در نتیجه قوانین مالی اشتباه، آشوب‌های سیاسی، ترکیدن حباب بازار یا حتی سوانح طبیعی باشد.

معمولا در بازارهای خرسی تریدرها سعی می‌کنند در کف قیمتی ارزهای دیجیتال خریداری کنند و تا روند صعودی بعد نگه دارند تا با سود بالا بفروشند. اما تشخیص کف قیمتی کار آسانی نیست و گاهی ممکن است معامله‌گر از خرید خود ضرر کند.

بازارهای خرسی برخلاف بازار گاوی، با خبرهای کوچک نیز به شدت ریزش پیدا می‌کنند و ممکن است سرمایه گذارها از ترس صفر شدن دارایی‌های خود، وحشت‌زده تمام رمز ارزهای خود را بفروشند و روند نزولی را نزولی‌تر کنند.

مشخصه‌های اصلی بازار خرسی در حوزه رمز ارز

از مشخصه‌ها و شرایط اصلی مارکت خرسی یا Bear Market در بازار ارز دیجیتال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش قیمت‌ها در یک بازه زمانی ادامه‌دار
 • عرضه زیاد با وجود تقاضای کم
 • کاهش اعتماد به نفس سرمایه گذاران
 • کاهش سروصدا و نیامدن اسم رمز ارزها در رسانه‌های جریان اصلی و اجتماعی
 • بی‌اعتمادی اقتصاددانان نسبت به ارزهای دیجیتال
 • صعود ضعیف قیمت با خبرهای خوب
 • نزول شدید قیمت با خبرهای بد

تفاوت بازار گاوی و خرسی چیست؟

تا اینجا مارکت Bullish و Bearish را تعریف کردیم و مشخصات هر کدام را گفتیم، اما حال می‌خواهیم به مقایسه بازار گاوی و خرسی بپردازیم و تفاوت های آن‌ها را نام ببریم. با اینکه معمولا با نگاهی به روند بازار مشخص است که در چه نوع مارکتی هستیم، این دو بازار تفاوت‌های متعددی نیز دارند که سرمایه گذاران می‌توانند مورد توجه قرار دهند. تاثیر بازار گاوی و خرسی در مارکت کریپتو شباهت زیادی به سهام دارد.

با این حال در بازار ارزهای دیجیتال روندها با توجه به مقاومت یک رمز ارز نسبت به نوسان تعیین می‌شوند. همچنین تشخیص روند گاوی یا خرسی در بازار سهام آسان‌تر از کریپتو است، چرا که بازخورد سرمایه گذاران مارکت ارز دیجیتال نسبت به بازار سهام شکل و همچنین تاثیر متفاوتی دارد.

به عنوان مثال، زمانی که در بازار خرسی به کف قیمتی رسیده باشیم، سرمایه گذاران وارد حس و حال گاوی می‌شوند و شروع به خرید می‌کنند و قیمت را خیلی سریع‌تر از آن که باید بالا می‌برند. در حقیقت می‌توان گفت سرعت صعود در بازار گاوی کریپتو خیلی سریع‌تر از بازار سهام است و در نتیجه عمر کوتاه‌تری نیز دارد.

سپس با ادامه‌دار شدن بازار گاوی، سرمایه گذارها دیگر دست به خرید نمی‌زنند و بیشتر مشغول فروش ارزهایی می‌شوند که از قبل داشته‌اند تا سود خود را حفظ کنند. بنابراین به این صورت نوسان بازار کریپتو و سرعت معاملات بسیار بالاتر از بازار سهام می‌رود.

چطور در بازار گاوی سرمایه گذاری کنیم؟

برای خرید ارز دیجیتال و سرمایه گذاری در بازار گاوی، باید تا جای ممکن زود روند را تشخیص دهید تا به همان نسبت هم زود سرمایه گذاری کنید. بعدتر نیز با نزدیک شدن قیمت‌ها به سقف، می‌توانید زودتر رمز ارز خود را بفروشید و از معامله با سود خارج شوید. در بازار خرسی روندهای صعودی نیز طولانی هستند، بنابراین ضرر مالی در این شرایط به ندرت پیش می‌آید.

اما اگر در بازار گاوی بودیم و ناگهان یک بحران بین المللی یا قانون‌گذاری جدیدی رخ داد باید چه کرد؟ در این شرایط بهترین گزینه، کاهش پوزیشن‌های باز به خصوص در ارزهای دیجیتال کمتر معتبر است. حتی می‌توانید سرمایه خود را موقتا به فلزهای ارزشمند، پول نقد یا دیگر دارایی‌ها تبدیل کنید، چرا که احتمال حفظ ارزش آن‌ها در مواقع ریزش بازار بیشتر است.

چطور در بازار خرسی سرمایه گذاری کنیم؟

سرمایه گذاری کردن در بازار خرسی مسلما بسیار خطرناک‌تر از خرید ارز دیجیتال در مارکت گاوی است، چرا که قیمت‌ها بسیار پایین آمده‌اند و سرمایه گذاران به اندازه کافی به رمز ارزها اعتماد ندارند. اما این ریسک با احتمال سود بسیار بیشتر در آینده همراه است و در بازار خرسی می‌توانید ارزهای دیجیتال مدنظر خود را با قیمتی بسیار کمتر از ارزش ذاتی آن خریداری و در سقف بازار گاوی بعدی به فروش رسانید.

یک استراتژی دیگر این است که سرمایه گذار به محض تشخیص روند خرسی بازار، تمام دارایی‌های دیجیتال خود را بفروشد و بعد با تحلیل کف قیمت را پیدا و آنجا خریداری کند. البته هرگز نمی‌توان فهمید بازار خرسی تا چه زمان ادامه پیدا خواهد کرد، مخصوصا اگر دلیل به وجود آمدن آن وضعیت بد اقتصادی باشد، در نتیجه ممکن است خیلی دیر ارزهای خود را بفروشید یا اینکه زودتر از آن که باید دوباره خرید کنید و نتوانید سود کافی به دست بیاورید.

در صورتی که تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه سرمایه گذاری در بازار خرسی به دست بیاورید، می‌توانید مطلب زیر را مطالعه کنید:

تهیه شده در اکسچینو


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)