گران ترین NFT ها؛ با معروف ترین و پرفروش ترین توکن های NFT آشنا شوید


ضمن معرفی گران ترین NFT ها، به معرفی پرفروش ترین و معروف ترین اثر نقاشی مبتنی بر ان اف تی توسط هنرمندانی مانند Beeple و Pak نیز می‌پردازیم.

ان اف تی ها اولین بار در سال 2015 وارد بازار شدند. با اینکه مدتی است از زمان تولد توکن های NFT می‌گذرد، اما محبوبیت این نوع از ارزهای دیجیتال در سال 2021 خود را نشان داد. واژه NFT سرنام عبارت Non-fungible Token و به معنای توکن غیر قابل تعویض و غیر مثلی است. در این مطلب، 12 تا از گران ترین، پرفروش ترین و محبوب ترین توکن های NFT را معرفی می‌کنیم.

NFT چیست؟

ان اف تی توکنی است که با انتشار و صدور روی بلاک چین، نشان‌دهنده یک دارایی منحصربه‌فرد است. این دارایی می‌تواند یک سند، اثر هنری، موسیقی یا حتی یک ملک باشد. از آنجایی که هر توکن NFT یک دارایی منحصربه‌فرد به همراه شناساگرهای یونیک است، قابلیت تعویض پذیری ندارد.

حتی اگر دو توکن ان اف تی هم بسیار شبیه به هم باشند، بازهم قابل معاوضه با یکدیگر نیستند. بنابراین با اینکه مثلا هر واحد بیت کوین با واحد دیگر برابر و قابلیت تعویض دارد، اما NFTها این گونه نیستند. به همین خاطر است که از فناوری این نوع از رمز ارزها برای تولید اثبات اصالت و مالکیت روی بلاک چین استفاده می‌شود.

معرفی 12 تا از گران ترین و معروف ترین توکن های NFT

دلیل اصلی گران بودن ان اف تی ها، هایپ پیرامون این پروژه‌هاست. اکثر این ارزهای دیجیتال پیش از صدور مجوز خرید تعداد محدودی از توکن‌هایشان به سرمایه گذاران، با ایجاد یک جامعه در رسانه‌های اجتماعی و دیسکورد کارشان را شروع کرده‌اند. زمانی که پروژه‌ها قادر به ایجاد علاقه شدید باشند، این نیروی پایه‌ای عرضه و تقاضا اثر خودش را می‌گذارد و قیمت‌ها سر به فلک می‌کشند. پروژه‌هایی که بتوانند این فرآیند را درست انجام دهند، شاهد بازده سرمایه و جذب خریدار از سرمایه گذاران اولیه خواهند بود. لیست گران ترین توکن های ان اف تی در این مطلب به شرح زیر است:

 1. The Merge – به قیمت 91.8 میلیون دلار: 30,000 کلکسیونر با همکاری یکدیگر بخش‌هایی از این NFT را خریداری کردند.
 2. Everydays: The First 5000 Days – به قیمت 69.3 میلیون دلار: گران‌ترین ان اف تی فروخته شده به یک مالک واحد
 3. Clock – به قیمت 52.7 میلیون دلار: یک ساعت ریل‌تام از زمان حبس جولین آسانژ اثر هنرمندی به نام پک (Pak)
 4. Human One – به قیمت 28.985 میلیون دلار: یک نقاشی هیبریدی 360 درجه‌ای اثر هنرمندی به نام بیپل (Beeple)
 5. CryptoPunk #5822 – به قیمت 23.7 میلیون دلار: گران ترین NFT کریپتوپانک فروخته شده تا کنون
 6. CryptoPunk #7523 – به قیمت 11.75 میلیون دلار: سومین کریپتوپانک کمیاب در کل این کلکسیون
 7. TPunk #3442 – به قیمت 10.5 میلیون دلار: معروف به کریپتوپانک بلاک چین ترون
 8. CryptoPunk #4156 – به قیمت 10.26 میلیون دلار: سومین کریپتوپانک گران در کل این کلکسیون
 9. CryptoPunk #5577 – به قیمت 7.7 میلیون دلار: بر اساس شایعات، مدیرعامل کامپاند فایننس خریدار این توکن بوده است.
 10. CryptoPunk #3100 – به قیمت 7.67 میلیون دلار: هفتمین کریپتوپانک کمیاب در کل این کلکسیون
 11. CryptoPunk #7804 – به قیمت 7.6 میلیون دلار: یکی از کمیاب‌ترین ان اف تی ها از نوع آدم فضایی (Alien) در این کلکسیون
 12. Crossroad – به قیمت 6.6 میلیون دلار: یک توکن انتزاعی و انیمیشنی که رد شدن چند نفر از کنار یک جسد را نشان می‌دهد.

برای بررسی عمیق‌تر ارزش این رمز ارزها، نگاه جزئی‌تر به جوامع پشتیبان، کمیابی پروژه‌های چند کلکسیونه و خود اثرهنری مربوطه خواهیم انداخت.

1. The Merge – گران ترین NFT تا کنون

گران ترین توکن ان اف تی که تا کنون فروخته شده، پروژه The Merge اثر هنرمند ناشناسی با نام مستعار Pak است. این اثر هنری که با قیمت 91.8 میلیون دلار فروخته شد، رکورد بی‌سابقه‌ای را در فضای کریپتو ثبت کرده است. این توکن به تعداد 312,686 واحد که هر کدام خودشان نیز NFT بودند، در بازارچه Nifty Gateway به 28,893 کلکسیونر فروخته شد. قیمت اولیه هر واحد 575 دلار بود که هر 6 ساعت یکبار 25 دلار افزایش می‌یافت.

گران ترین nft

این توکن غیرمثلی حاوی 3 جرم (نقطه) سفیدرنگ بزرگ با پس‌زمینه مشکی است. هرچه سرمایه گذاران جرم‌های بیشتری را خریداری می‌کردند، اندازه آن بزرگتر می‌شد. این ان اف تی دارای یک مکانیزم کمیابی درونی است که عرضه آن را در طول زمان کاهش می‌دهد. هر توکن Merge که در واقع یک سری توکن ادغامی با توکن والت گیرنده است، باعث افزایش مقدار جرم و تولید یک توکن واحد می‌شود. احتمال می‌رود در نهایت تمام این توکن‌ها به یک جرم نهایی تبدیل شوند.

علاوه بر این، یک لیدربورد داخلی برای هولدرها وجود دارد که به آن‌ها اجازه می‌دهد جرم دریافتی دیگر کلکسیونرها را نیز مشاهده کنند. 100 و 5 نفر برتر این لیدربورد با کلاس‌هایی از سبک‌های مختلف پاداش‌دهی خواهند شد. بزرگترین کلاس قابل کسب، کلاس Alpha نام دارد که به برترین نفر در این لیدربورد تعلق می‌گیرد.

قالب داینامیک The Merge آن را از دیگر کلکسیون‌ها جدا می‌کند و شاید بتوان این ویژگی را بزرگترین علت گران بودنش دانست. با این حال، از آنجایی که  سرمایه خرید این کلکسیون از سوی تقریبا 30,000 نفر جمع‌آوری شده است، بحث‌ها بر سر اینکه آیا واقعا می‌توان این ان اف تی را گران ترین دانست یا خیر، ادامه دارد.

2. توکن The First 5000 Days

The First 5000 Days یکی از پروژه‌های توکن غیرمثلی هنرمندی به نام Beeple است. این توکن کلاژی از 5000 اثر هنری NFT مختلف است که بیپل برای سری Everyday خود ساخته است. این توکن در سال 2021 در خانه مزایده Christies به قیمت 69 میلیون دلار به فروش رسید.

توکن ان ف تی the first 5000 days

این توکن غیرقابل تعویض به یک برنامه‌نویس سنگاپوری به نام Vingesh Sundaresan فروخته شد که وی نیز تمام سرمایه خود را از بازار ارزهای دیجیتال به‌دست آورده است. وی همچنین موسس پروژه Metapurse است که بیشتر با نام Metakovan شناخته می‌شود. توکن The First 5000 Days گران ترین NFT است که تا کنون به یک سرمایه گذار واحد فروخته و در حال حاضر در یکی از گالری‌های متاورسی آنلاین به نمایش گذاشته شده است.

3. پروژه CLOCK؛ سومین اثر نقاشی گران بازار

سومین ان اف تی گران، ریشه‌ای عجیب دارد. این توکن با هدف جمع‌آوری سرمایه برای دفاع از جولین آسانژ (Julian Assange) ساخته شده بود که در می 2019 با وجود تنش‌ها به حبس محکوم شد. آقای آسانژ در حال حاضر به اتهام جاسوسی علیه دولت ایالات متحده آمریکا و عمدتا تاسیس وبسایت ویکی‌لیکس در زندان به سر می‌برد. این ان اف تی یک ساعت ساده است که روزشمار حبس آقای آسانژ را نشان می‌دهد.

توکن ان اف تی clock

قیمت 56 میلیون دلاری این توکن از سوی 10,000 حامی تامین شده است که هر کدام سهمی از آن را خریداری کرده‌اند. 100 درصد درآمد فروش این NFT به بنیاد Wau Holland تقدیم شده است که دفاعیه آقای آسانژ را برعهده دارد.

سازنده این ان اف تی یک هنرمند ناشناس به نام Pak است. ناشناسی این فرد که افشای هویت خود در مصاحبه‌ها را رد کرده است، با چرایی جمع‌آوری این پول همخوانی دارد.

4. پروژه ان اف تی HUMAN ONE

هیومن وان یک قطعه اثر هنری دوگانه فیزیکی و دیجیتال اثر بیپل است. این نقاشی به قیمت 28.9 میلیون دلار در رویداد 21st Evening Century خانه مزایده Christie در نهم نوامبر 2021 (18 آبان 1400) به فروش رفت.

پنجمین NFT گران بازار human one

نکته جالب در رابطه با این NFT این است که اثر هنری آن به مرور زمان عوض می‌شود. با اینکه این نقاشی متعلق به بیپل نیست، اما وی همچنان به آن دسترسی دارد و می‌تواند آن را دائما آپدیت کند. خود این توکن غیرمثلی نشان‌دهنده یک فضانورد است که روی سطوح مختلفی که به مرور زمان تغییر می‌کند، راه می‌رود.

به تفسیر افراد، منبع الهام این نقاشی از ترکیب چندین تلویزیون در اشکال و الگوهای مختلف گرفته شده و محصول نهایی منحصربه‌فرد، یکی از گران ترین NFT ها را ساخته است.

5. کریپتوپانک شماره 5822؛ گران ترین NFT در مجموعه CryptoPunks

کریپتوپانک شماره 5822، گران ترین ان اف تی در کلکسیون توکن‌های کریپتوپانک است که به قیمت 23 میلیون دلار فروخته شد. کریپتوپانک یک مجموعه از 10,000 توکن منحصربه‌فرد روی بلاک چین اتریوم است و هیچ دو توکنی در این کلکسیون دقیقا مشابه هم نیستند که به همین خاصر باعث گران شدنشان شده است.

شماره 5822 تا کنون متقاضیان زیادی داشته و افراد بسیاری پیشنهادات بالای 1000 اتری را برای آن مطرح کرده‌اند. با این حال، تمام این پیشنهادات توسط مالک آن رد شدند. علاوه بر این، صاحب این اثر به نام 0xDeepak، در مقاطع مختلف این توکن را به قیمت هزاران اتر برای فروش در بازارچه‌ها لیست کرده است. با این وجود، هیچ‌کدام از این اتفاقات مثمر ثمر واقع نشده‌اند.

گران ترین nft کریپتوپانک

همانطور که مشاهده می‌کنید، این توکن تنها یک خصیصه دارد و در این کلکسیون، تعداد ان اف تی‌های دارای 1 خصیصه 2 درصد است که آن را بسیار کمیاب می‌کند. علاوه بر این، این کریپتوپانک دارای یک دستمال سر است که 5 درصد از کل توکن‌های این مجموعه مشابه آن را دارا هستند. نکته آخر اینکه شماره 5822 بخشی از اسکین گروه Alien است که شانس تولید 0.09 درصدی دارد. هرچه تعداد خصیصه‌های کمیاب بیشتر باشد، قیمت کریپتوپانک نیز بیشتر خواهد شد.

6. کریپتوپانک شماره 7523

کریپتوپانک شماره 7523 دومین توکن NFT گران در این مجموعه است که به قیمت 11.75 میلیون دلار فروخته شد. اواخر سال گذشته، کیف پولی قیمت 20,400 اتری را برای آن پیشنهاد داد که در آن زمان 65 میلیون دلار ارزش داست. با این حال، این پیشنهاد پیش از پذیرش لغو شد. یکی دیگر از پیشنهادات جالب توجه برای این توکن، 800 اتر از سوی یکی از مطرح‌ترین کلکسیونرهای بازار به نام Pransky بود که ارزش آن به تقریبا 1.5 میلیون دلار می‌رسید. البته این پیشنهاد نیز لغو شد. این پیشنهادات نشان‌دهنده علاقه مردم به کلکسیون توکن‌های غیر قابل تعویض کریپتوپانک است.

گران ترین nft کریپتوپانک

با توجه به خصیصه‌ها، این توکن نیز دارای ویژگی‌های کمیاب است. اولا، بخشی از زیرمجموعه آدم فضایی است که تنها 0.09 درصد دیگر کریپتوپانک‌ها جزو این دسته هستند. دوما تعداد خصیصه‌های آن 3 مورد و دارای قابلیت درآمدزایی است که به ترتیب 24 و 25 درصد دیگر توکن‌ها مشمول چنین خصیصه‌هایی هستند. یکی دیگر از ویژگی‌های کمیاب کریپتوپانک 7523#، کلاه بافتنی و ماسک آهنی آن است که به ترتیب 4 درصد و 2 درصد دیگر توکن‌ها چنین مشخصه‌ای دارند.

7. تی پانک شماره 3442؛ گران ترین توکن NFT در مجموعه TPunk

برخی از افراد، مجموعه TPunk را به‌خاطر چهره‌های پیکسلی دارای خصیصه و کمیابی‌های مختلف، نسخه ترونی کریپتوپانک می‌دانند. یکی از کمیاب‌ترین توکن‌های ان اف تی این کلکسیون، تی پانک شماره 3442 است که در اوت 2021 (مرداد 1400) به قیمت 120 میلیون ترون به بنیان‌گذارن این بلاک چین یعنی جاستین سان فروخته شد. این توکن گران ترین NFT است که تا کنون روی بلاک چین ترون فروخته شده است. آقای سان این ان اف تی را نزد خود نگه نداشت و آن را به محض خرید به  مارکت‌پلیس APENFT اهدا کرد.

تی پانک ترون

8. کریپتوپانک شماره 4156

هشتمین ان اف تی گرانی که تا کنون به فروش رفته، باز هم متعلق به مجموعه توکن‌های کریپتوپانک است. شماره 4156 سال گذشته به قیمت 2500 اتر برابر با 10.26 میلیون دلار در آن زمان فروخته شد. برخلاف دو کریپتوپانک قبلی در این لیست، شماره 4156 در طول عمر خود چندین بار دست به دست شده است. حدود یک سال پیش، این توکن به قیمت 650 اتر فروخته شد و پیش از آن، حدود 4 سال پیش یعنی تقریبا چند ماه پس از تولید، قیمتی 3.29 اتری داشت.

کریپتوپانک 4156

با نگاه به مشخصه‌های این توکن، متوجه علت گران بودن آن خواهید شد. ظاهر کریپتوپانک شماره 4156 شامل یک دستمال سر و اسکین میمون (Ape) است. تنها 5 درصد این کلکسیون دستمال سر و 0.24 درصد اسکین میمون دارند. این ویژگی، اسکین ایپ را به دومین خصیصه کمیاب بعد از آدم فضایی تبدیل می‌کند. همچنین خصیصه این توکن 1 مورد است که مشابه کریپتوپانک شماره 5822، تنها 2 درصد از دیگر توکن‌های این کلکسیون دارای چنین ویژگی هستند.

9. کریپتوپانک شماره 5577

جایگاه نهم گران ترین توکن های NFT باز هم متعلق به یکی از کریپتوپانک‌هاست. شماره 5577 این مجموعه به قیمت 2,501 اتر در فوریه 2020 (بهمن 1400) فروخته شد. بر اساس شایعات، خریدار این توکن رابرت لشنر (Robert Leshner)، مدیرعامل کامپاند فایننس، بوده است که در توییتی پس از این خرید نوشته بود «Yeehaw».

کریپتوپانک 5577

10. کریپتوپانک شماره 3100

توکن شماره 3100 مجموعه کریپتوپانک با فروش به قیمت 4200 اتر که معادل 7.67 میلیون دلار در آن زمان بود، از گران ترین ان اف تی قبل خود یعنی شماره 7804 که ارزش 7.6 میلیون دلاری داشت نیز فراتر رفت. این توکن از زمان مینت شدن در شبکه تا کنون (حدود 5 سال پیش) تنها یک بار فروخته شده است.

گریان ترین کریپتوپانک 3100

این ان اف تی نیز دارای اسکین آدم فضایی و در واقع مهمترین عامل گرانی این توکن است. شماره 3100 همچنین دارای هدبند و مجهز به یک خصیصه است. ترکیب این مشخصه‌های کمیاب باعث محبوبیت این NFT در مجموعه کریپتوپانک شده‌اند.

11. کریپتوپانک شماره 7804

جای تعجب نیست که یازدهیمن توکن در لیست گران ترین NFT ها باز هم متعلق به مجموعه کریپتوپانک باشد. شماره 7804 این کلکسیون نیز دارای خصیصه‌هایی مانند اسکین آدم فضایی و همچنین یک پیپ است که تنها 3 درصد از کل مجموعه آن را دارا هستند. عینک آفتابی نیز باعث کمیابی بیشتر این توکن شده است. کلاه کپ نیز خصیصه‌ای است که تنها 3 درصد دیگر توکن‌ها آن را دارند. تمامی این مشخصه‌ها، باعث افزایش قیمت کریپتوپانک 7804 شده است.

کریپتوپانک 7804

این ان اف تی از زمان مینت شدن در 4 سال گذشته تا کنون تنها یک بار به قیمت 6.6 میلیون دلار فروخته شده است.

12. نقاشی Crossroad اثر بیپل؛ آخرین توکن در لیست گران ترین NFT ها

زمانی که اثر Crossroad برای اولین بار به فروش رسید، گران ترین ان اف تی شناخته می‌شد. این نقاشی به قیمت 6.6 میلیون دلار در بازارچه نیفتی گیت‌وی به فروش رسید. در این توکن، یک جسم موقر روی زمین دراز کشیده که نمادی از دونالد ترامپ پس از شکست در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 2020 به جو بایدن است. نکته جالب در مورد این نقاشی این است که پیش از انتخابات فروخته شد و قابلیت تغییر آن پس از مشخص شدن نتایج وجود داشت.

اثر crossroad بیپل

بیپل یکی از هنرمندان برنده جایزه با 1.8 میلیون فالوور در اینستاگرام است. وی همچنین همکاری‌های سطح بالایی با برندهایی نظیر نایکی، لویی ویتون و بسیاری دیگر داشته است.

این ان اف تی به خودی خود یکی از کمیاب‌ترین‌هاست. این اثر با دیگر کلکسیون‌های شناخته‌شده مانند بورد ایپ یات کلاب که گران‌ترین توکن آن به قیمت 2.3 میلیون دلار فروخته شد، تمایز فاحشی دارد. این ذات منحصربه‌فرد از جمله علل قیمت بالای این NFT است. قیمت کف آثار هنری بیپل در بازارچه Nifty Gateway در حال حاضر از 66,000 دلار شروع می‌شود.

جمع‌بندی

در کل، فضای توکن های ان اف تی از سال 2020 تا کنون رشد قابل توجهی یافته است. در این مطلب، به 12 تا از گران ترین توکن های NFT نگاهی انداختیم. کریپتوپانک‌ها در این لیست بیشترین حضور را داشته‌اند و آثار هنرمندانی مانند بیپل و پک نیز به چشم می‌خورد. با اینکه توکن های غیرمثلی از جمله روش‌های سرمایه گذاری عادی محسوب نمی‌شوند، اما پروژه‌های متعددی در دست توسعه هستند که احتمالا در آینده رشد فراوانی خواهند یافت.

تهیه شده در اکسچینو


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)