استیک ان اف تی چیست؟ آموزش درآمدزایی با استیکینگ توکن غیر مثلی


استیک ان اف تی (NFT) روشی است که بدون فروش توکن غیر قابل تعویض، می‌توان درآمد کسب کرد. در این مطلب، استیکینگ توکن غیر مثلی را آموزش می‌دهیم.

استیک ان اف تی روشی جدید برای کسب درآمد منفعل در دنیای ارز دیجیتال است. این کار به هولدرهای توکن غیر مثلی اجازه می‌دهد دارایی‌های خود را برای دریافت پاداش در دیفای (سیستم مالی غیر متمرکز) قفل کنند. هولدرهای توکن NFT میتوانند همه این کارها را بدون فروختن مجموعه‌های توکن غیر مثلی خود انجام دهند.

استیک توکن غیر مثلی هم مثل فرآیند ییلد فارمینگ در دیفای، برای جایزه دادن به شرکت کنندگان، به مکانیسم اثبات سهام (PoS) متکی است. کاربران با استیکینگ ان اف تی‌ها می‌توانند بر اساس درصد بازدهی سالانه (APY) و تعداد توکن های غیر مثلی که استیک شده‌اند جایزه دریافت کنند.

به‌دلیل اینکه عرضه کلی کمتر است، استیک ان اف تی در سطح فردی می‎تواند به نفع سرمایه گذاران باشد. اما در زمینه گسترده‌تر استیکینگ توکن غیر مثلی باعث ایجاد کاربردهای جدیدی برای ان اف تی‌ها می‌شود و این فراتر از ایده جمع آوری هنر دیجیتال است.

توکن غیر مثلی چیست و توکن‌های غیر مثلی کدامند؟

زمانی که در مورد توکن‌های غیر مثلی (ان اف تی‌ها) صحبت می‌کنیم، بیشتر مردم آن‌ها را نمونه‌های دیجیتالی آثار هنری و قابل جمع‌آوری در نظر می‌گیرند که به‌صورت بالقوه ارزششان در طول زمان بالا می‌رود. برخی از پروژه‌های ان اف تی بخشی از درآمدی که به‌دست می‌آورند را با جامعه هولدرهای توکن غیر مثلی تقسیم می‌کنند. این درآمدها اغلب از فروش‌ها و رویالتی (Royalty) بازار ثانویه به‌دست می‌آیند.

اما با رشد بازار ان اف تی، سازندگان، هنرمندان و کلکسیون دارها در حال بررسی کاربردهای جدیدی برای کلکسیون‌های توکن‌های غیر مثلی خود هستند. یکی از جدیدترین موارد استفاده از توکن های ان اف تی، به کار بردن آن‌ها به‌عنوان توکن‌های کاربردی در پلتفرم‌های مخصوص استیکینگ است. برای مثال در برخی از گیمینگ‌های متاورس کلکسیونرهای ان اف تی می‌توانند توکن های غیر مثلی خود را برای تقویت توانایی‌های شخصیت خود در بازی و به‌دست آوردن جوایز بیشتر استیک کنند.

استیک ان اف تی چیست و چطور کار می‌کند؟

همانطور که از نام آن پیدا است، استیک ان اف تی به قفل کردن توکن های غیر مثلی در یک پلتفرم یا پروتکل، برای دریافت جایزه استیکینگ یا امتیازات دیگر گفته می‌شود. این کار برای هولدرهای توکن غیر قابل تعویض این امکان را فراهم می‌کند که علاوه بر کسب یک درآمد منفعل، مالکیت ان اف تی‌های خود را هم حفظ کنند.

با وجود اینکه استیک توکن غیر مثلی در مقایسه با سایر مفاهیم ییلد فارمینگ دیفای در مراحل اولیه خود قرار دارد، با روشی مشابه همان مفاهیم کار می‌کند. با قفل کردن ان اف تی ها در یک پلتفرم با توجه به درصد بازدهی سالانه، مدت زمان استیکینگ و تعداد توکن های غیر مثلی استیک شده می‌توانید جایزه دریافت کنید.

با توجه به ماهیت منحصر به فرد توکن‌های غیر قابل معاوضه، سرمایه گذارها و کلکسیون دارها در کل ترجیح می‌دهند هودل (HODL) و سفته بازی کنند. استیکینگ توکن غیر مثلی برای آن‌ها فرصت جدیدی برای کسب درآمد از دارایی‌های خود ایجاد می‌کند که به‌صورت بالقوه می‌تواند افراد بیشتری را برای مشارکت در این کار جذب کند و تقاضای بازار را برای ان اف تی های قابل استیک افزایش دهد.

استیکینگ و خرید و فروش توکن غیر مثلی

استیک ان اف تی درست مانند استیکینگ بیت کوین (BTC) یا اتر (ETH) است. مثل نحوه خرید بیت کوین، برای خرید و نگهداری ان اف تی هم به یک کیف پول ارز دیجیتال نیاز دارید. با این حال نمی‌توان همه توکن‌های غیر مثلی را برای دریافت جایزه استیک کرد. الزامات پروژه‌های مختلف متفاوت هستند، پس قبل از کسب ان اف تی‌ها بهتر است پروژه‌های مورد نظر خود را بررسی کنید.

محل استیک ان اف تی ها کجاست؟

از دسامبر سال 2021 بیشتر فرصت‌های استیکینگ توکن غیر مثلی در بازی‌های مخصوص کسب درآمد پیدا می‌شود. دو نمونه از این بازی‌ها موباکس (MOBOX) و زوکیپر (Zookeeper) هستند. برخی از پروژه‌ها مثل پلتفرم فن توکن بایننس و Doge Capital هم در حال توسعه توانایی استیک توکن ان اف تی بر روی پلتفرم‌های خود هستند.

استیکینگ و تولید توکن غیر مثلی در موباکس (با توکن MBOX)

پلتفرم مو باکس یک متاورس گیمینگ مخصوص کسب درآمد است که فرآیند ییلد فارمینگ دیفای را با ان اف تی‌ها ترکیب می‌کند. این پلتفرم که روی بایننس اسمارت چین ساخته شده، این امکان را برای بازیکنان فراهم می‌کند که با استیک ان اف تی، ارز دیجیتال خود پلتفرم، یعنی MBOX را به ‌عنوان پاداش دریافت کنند.

متاورس موباکس «MOMOverse» و ان اف تی‌ها هم «MOMO» نامیده می‌شوند. شما می‌توانید MOMO ها را از طریق بازار ان اف تی تولید یا کسب کرده و آن‎ها را خریداری کنید. هر MOMO دارای کیفیت متفاوت و قدرت هشی است که به‌صورت رندوم ایجاد شده است. با استیکینگ MOMO های منحصر به فرد می‌توانید توکن حاکمیتی MBOX را کسب کنید. هر چه MOMO های بیشتری جمع آوری کنید، هر روز می‌توانید پاداش‌های MBOX بیشتری هم دریافت کنید.

امکان استفاده از این ان اف تی‌های MOMO در سایر پلتفرم‌های شریک موباکس هم وجود دارد، همچنین توکن‌های غیر مثلی پروژه‌های شریک را هم می‌توانید در MOBOX استفاده کنید. برای مثال می‌توانید ان اف تی های استیک شده در پروفایل صرافی پنکیک سواپ (PancakeSwap) را بدون اینکه مجبور باشید آن‌ها را از پنکیک سواپ آن‎‌استیک کنید در MOMOverse به کار ببرید. با این کار می‌توانید وارد نبردهای تیمی شوید و در پنکیک سواپ به‌عنوان پاداش استیکینگ توکن غیر مثلی، توکن کیک (CAKE) دریافت کنید و به‌ صورت همزمان برای دریافت پاداش MBOX، آن‌ها را در موباکس به کار ببرید.

استیکینگ و ساخت توکن غیر مثلی در زوکیپر با توکن ZOO

زوکیپر یک برنامه غیر متمرکز (DApp) بازی‌نمایی‌شده برای کشت سود است. این برنامه امکان استیک ان اف تی را در استخرهای لیکوئیدیتی فراهم می‌کند که دارای طلسم‌های شانس متفاوتی هستند. تمام استخرهای لیکوئیدیتی در زوکیپر امکان فارمینگ دوتایی را فراهم می‌کنند، یعنی می‌توانید هم توکن ZOO و هم توکن WASP (مخفف عبارت: تامین کننده لیکوئیدیتی ون‌سواپ) را به‌عنوان پاداش دریافت کنید.

برای افزایش پاداش‌های APY می‌توانید توکن‌های خود را برای مدت معینی تا حداکثر 180 روز قفل کنید. همچنین می‎توانید ان اف تی‌هایی به نام ZooBoosters را برای به حداکثر رساندن پاداش‌های خود استیک کنید و دوره قفل شدن WSLP خود را کاهش دهید. ZooBoosters کارت‌های توکن غیر مثلی هستند که می‌توانید آن‎ها را در صندوق‌های طلایی که در برنامه‌های غیر متمرکز یا از طریق استیکینگ توکن‌های ZOO خریده‌اید، نگهداری کنید.

استیک ان اف تی در پلتفرم فن توکن بایننس

بایننس اولین صرافی ارز دیجیتال است که خدمات شارژ و استیکینگ توکن غیر مثلی را ارائه می‌دهد. در پلتفرم فن توکن بایننس، هولدرهای توکن می‌توانند ان اف تی‌های مخصوص حمایت از تیم مورد علاقه خود را شارژ کنند و جایزه‌های اضافی توکن هواداری بایننس را دریافت نمایند. توکن‌های هواداری بایننس توکن‌های کاربردی هستند که باشگاه‌های ورزشی آن‌ها را صادر می‌کنند.

توکن‌های هواداری بایننس امکان دسترسی به امتیازهای ویژه باشگاه مثل تخفیف‌های انحصاری روی بلیت‌ها و نسخه محدود کالاها و حق رای و تصمیم‌گیری برای مسائل باشگاه را دارند و این ویژگی‌ها به ‌صورت انحصاری برای هولدرهای چنین توکن‌هایی محفوظ است.

PowerStation توکن‌های غیر مثلی یک ویژگی گیمیفیکیشن (gamification) خلاقانه  روی پلتفرم فن توکن بایننس هستند. با شارژ کردن توکن‌های غیر مثلی حمایتی برای تیم‌های مورد نظر در PowerStation ان اف تی، هواداران می‎توانند گروه طرفداران تیم خود را تقویت کرده و پاداش‌های توکن هوادرای بایننس اضافی دریافت کنند. هر چه ان اف تی‌ها بیشتر شارژ شوند، جوایز هواداری که می‌توانند دریافت کنند هم بالاتر می‌رود.

سخن پایانی

استیک ان اف تی به شرکت کنندگان این امکان را می‌دهد که درآمد بیشتری از مجموعه توکن‌های غیر مثلی بدون کاربرد خود به‌دست بیاورند. در عین حال استیکینگ توکن غیر مثلی باعث ایجاد کاربردهای جدیدی برای ان اف تی‌ها می‌شود که قبلاً هرگز کسی آن‌ها را بررسی نکرده بود. شاید برای گفتن این حرف خیلی زود باشد، ولی احتمالاً به‌زودی شاهد ایجاد فرصت‌های استیک توکن ان اف تی جدیدی خواهیم بود. این فرصت‌ها فقط مخصوص کلکسیونرهای ان اف تی نیستند و در صنعت بازی‌های مخصوص کسب درآمد و سایر حوزه‌هایی که به کمک فناوری بلاک چین کار می‌کنند هم ایجاد می‌شوند.ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)