آینده ارز دیجیتال در 2022 چه خواهد شد؟ رمز ارزها بر سر دو راهی


در سال 2022 چه چیزی در انتظار بازار ارز دیجیتال است؟ پیش بینی ها از آینده ارزهای دیجیتال در چشم‌انداز بلند مدت و کوتاه مدت چیست؟

2021 سال بزرگ و پر هیاهویی برای حوزه رمز ارزها بود، اما در سال 2022 چه چیزی در انتظار بازار ارز دیجیتال است؟ پیش بینی ها از آینده ارزهای دیجیتال در چشم‌انداز بلند مدت و کوتاه مدت چیست؟ در این مطلب با بررسی قوانین و مقررات، ETFهای رمز ارزی، پذیرش ارزهای مجازی توسط موسسات و چشم‌انداز بیت کوین، به این سوالات پاسخ خواهیم دارد.

در سال 2021 چه بر سر بازار رمز ارزها گذشت؟

طی سال گذشته شاهد لمس سقف‌های تاریخی جدیدی توسط بیت کوین بودیم که پس از آن با ریزش شدید قیمت‌ها، سرمایه گذاران نهادی و موسسات اقدام به خرید و ورود به این بازار کردند. اتریوم، دومین رمز ارز بزرگ بازار، در اواخر سال گذشته سقف تاریخی خود را ثبت کرد و مقامات دولت ایالات متحده و جو بایدن علاقه خود به وضع قوانین جدید برای این صنعت را بروز دارند.

در این بین، علاقه افراد عادی به ارزهای دیجیتال منفجر شد؛ این موضوع نه تنها میان سرمایه گذاران محبوبیت داشته، بلکه به لطف افرادی مانند ایلان ماسک، به یک فرهنگ عمومی نیز تبدیل شده است.

به گفته دیو ابنر (Dave Abner)، رئیس توسعه جهانی صرافی جمینی:

سال 2021 به طرق مختلفی سالی پر از «پیشرفت» بوده است. تمرکز و توجه عظیمی به این صنعت وجود دارد.

اما صنعت ارزهای دیجیتال هنوز در مراحل ابتدایی خود بوده و رو به تکامل است. این امر بخش بزرگی از علت ریزش شدید قیمت بیت کوین پس از هر بار ثبت سقف تاریخی جدید محسوب می‌شود. پیش بینی آینده حوزه ارز دیجیتال در بلند مدت دشوار است، اما متخصصان با بررسی عواملی از قوانین گرفته تا پذیرش پرداخت‌های رمز ارزی توسط موسسات با هدف درک بهتر احساسات در بازار، به دنبال تحلیل وضعیت آتی این بازار هستند.

پیش بینی آینده ارزهای دیجیتال در سال 2022

با اینکه پیش بینی دقیق آینده ممکن نیست، اما با بررسی نظر 5 خبره درباره فضای ارز دیجیتال، در این مطلب به موارد زیر خواهیم پرداخت:

  • قوانین رمز ارزها
  • تایید ETFهای کریپتویی
  • پذیرش گسترده‌تر ارزهای دیجیتال توسط موسسات
  • چشم‌انداز بیت کوین
  • آینده ارزهای دیجیتال

قوانین رمز ارزها

قانون‌گذاران واشنگتن دی سی و سراسر جهان به دنبال یافتن راهی برای ایجاد قوانین و دستورالعمل‌های جدید هستند تا ارزهای دیجیتال را برای سرمایه گذاری امن‌تر کرده و از قابلیت استفاده از آن برای جرایم سایری بکاهند. جفری وانگ (Jeffery Wang)، رئیس شرکت امور مالی کریپتویی کانادایی امبر گروپ (Amber Group)، گفته «ما از قوانین شفاف بسیار استقبال می‌کنیم».

جروم پاول (Jerome Powell)، رئیس فدرال رزرو، نیز اخیرا گفته بود «هیچ قصدی» برای ممنوعیت رمز ارزهایی نظیر اتریوم در ایالات متحده ندارد، اما گری گنسلر (Gary Gensler)، رئیس کمسیون بورس و اوراق بهادار این کشور، دائما درباره نقش سازمان خود و کمسیون معاملات آتی کالا در سیاست‌های این صنعت اظهار نظر کرده است.

آقای گنسلر در ابتدا نظرات خوشبینانه‌ای نسبت به آینده ارز دیجیتال داشت و در گزارش رسانه‌ها آمده بود که به عقیده گری گنسلر، رمز ارزها کاتالیزوری در ایجاد تغییرات خواهند بود. اما چندی بعد وی تا جایی پیش رفت که گفت در صورت عدم ارائه قوانین سختگیرانه‌تر، سرمایه گذاران «احتمالا ضربه خواهند خورد».

علاوه بر این‌ها، سازمان خدمات درآمد داخلی (IRS) علاقه مبرهنی به وادار کردن سرمایه گذاران بر تهیه گزارش از ارزهای مجازی در هنگام پر کردن فرم‌های مالیاتی‌شان دارد. نظر آقای گنسلر و پاول هم‌راستای دیدگاه نوظهوری بین دولت‌مردان و دیگر قانون‌گذاران آمریکاست که به مقررات بیشتری در حوزه رمز ارزها نیاز است.

همانند اکثر اتفاقات پیرامون فضای کریپتو، قانون و مقررات نیز با موانعی همراه هستند. به گفته آقای وانگ:

سازمان‌های مختلفی هستند که ممکن است صلاحیت لازم برای نظارت بر همه امور را داشته یا نداشته باشند. و این امر در هر ایالتی فرق می‌کند.

از آنجایی که شرکت‌ها و سرمایه گذاران آمریکایی در حال حاضر بدون دستورالعمل‌های مشخص فعالیت دارند، قوانین شفاف به معنای حذف «موانع جالب توجه برای ارزهای دیجیتال» است.

قانون گذاری ارزهای دیجیتال

تاثیر قوانین جدید بر آینده صنعت ارزهای دیجیتال

لایحه زیرساخت دوحزبی 1.2 تریلیون دلاری که توسط رئیس جمهور ایالت متحده در ماه نوامبر امضا شد، شامل مقررات گزارش‌دهی مالیات رمز ارزهاست که می‌تواند رصد فعالیت‌های کریپتویی بین مردم آمریکا توسط IRS را راحت‌تر کند. حتی پیش از وضع این قانون جدید، متخصصان نگهداری سابقه هرگونه سود یا زیان سرمایه بر دارایی‌های رمز ارزی را به سرمایه گذاران گوشزد می‌کردند. قوانین جدید همچنین کار را برای گزارش‌دهی درست‌تر تراکنش‌های ارز دیجیتال توسط افراد ساده‌تر کرده است.

شهان چندراسکرا (Shehan Chandrasekra)، رئیس استراتژی مالیاتی شرکت تولیدکننده نرم افزار مالیات رمز ارزی CoinTracker.io، اخیرا به نکست‌ادوایز گفته:

صرافی‌ها باید فرم‌های مالیاتی B-1099 را به‌همراه اطلاعات پایه‌ای برای سرمایه گذاران صادر کنند. این امر بار سنگین پر کردن اظهارنامه‌های مالیاتی ارزهای مجازی را به شدت کاهش می‌دهد.

اطلاعیه‌های مقرراتی می‌توانند روی قیمت ارزهای دیجیتالی که هم‌اکنون در بازارهای نوسانی به‌سر می‌برند نیز اثرگذار باشند. نوسان بازار علتی است که به توصیه حرفه‌ای‌های این صنعت، باید به‌خاطر آن سرمایه گذاری‌های خود را به زیر 5 درصد کل پورتفو محدود کرده و هیچ‌گاه در دارایی که ضرردهی در آن بر وفق مرادتان نیست، سرمایه گذاری نکنید.

نهایتا، به باور بسیاری از متخصصان، قانون‌گذاری برای این صنعت عامل خوبی است. به گفته بن وایس (Ben Weiss)، مدیرعامل و هم‌بنیان‌گذار پلتفرم و شبکه ATM رمز ارزی کوین‌فلیپ:

وضع قانون اعتماد بیشتری را در مردم به آینده بازار ارز دیجیتال جلب می‌کند، اما به نظر من این مورد چیزی است که باید در آن وقت صرف کرده و آن را درست اجرا کنیم.

تاید ETFهای ارز دیجیتال

با تایید اولین صندوق قابل معامله بیت کوین در بورس نیویورک در اکتبر سال 2021 (مهر 1400)، بزرگترین گام رو به جلو در صنعت ارزهای مجازی برداشته شد. این اتفاق نشان‌دهنده راهی جدید و سنتی‌تر در سرمایه گذاری روی رمز ارزها بود. صندوق قابل معامله BITO بیت کوین، امکان خرید مستقیم ارز دیجیتال از سوی کارگزاران سنتی را فراهم کرده است.

آقای گنسلر در انجمن اسپن سکیوریتی (Aspen Security) در تابستان سال گذشته گفته بود «ما این کار را در بازار سهام و بازارهای اوراق قرضه انجام می‌دهیم و شاید مردم خواهان آن در اینجا هم باشند».

اما به گفته برخی، صندوق BITO با اینکه به بیت کوین متصل است، اما چون واقعا بیت کوینی به صورت مستقیم در آن نگهداری نمی‌شود، کافی نیست. این صندوق در عوض نگهدارنده اوراق آتی رمز ارز BTC است. با اینکه اوراق فیوچرز بیت کوین روند کلی بازار را دنبال می‌کنند، اما به باور متخصصان امکان عدم پیروی از قیمت واقعی این ارز دیجیتال در آن‌ها وجود دارد.

پیام تایید صندوق قابل معامله بیت کوین برای سرمایه گذاران

برای گفتن اینکه چه تعداد سرمایه گذار ارزهای دیجیتال در آینده وارد این حوزه خواهد شد هنوز زود است، اما در اولین هفته راه‌اندازی، صندوق ETF بیت کوین رکورد سریع‌ترین جذب سرمایه را شکست. در کل، هرچه دارایی‌های رمز ارزی بیشتری در دسترس باشد، آمریکایی‌های بیشتری نیز قادر به تاثیرگذاری بر بازار کریپتو خواهند بود. بنابراین به‌جای یادگیری نحوه گشت و گذار در صرافی‌های ارز دیجیتال برای ترید دارایی‌ها، می‌توانید ارز مورد نظر را مستقیما به پورتفولیو کارگزاری خود اضافه کنید.

با این وجود، سرمایه گذاری در ETFهای بیت کوین مانند BITO، هنوز هم ریسک‌های مشابه خرید مستقیم هر رمز ارزی را دارد. این بازار شدیدا نوسانی و سوداگرانه است. اگر با خرید مستقیم در صرافی‌ها تمایلی به از دست دادن پول خود در بازار کریپتو ندارید، نباید سرمایه‌تان وارد صندوق‌ها نیز بکنید.

صندوق قابل معامله BTC

پذیرش گسترده‌تر ارزهای دیجیتال توسط موسسات

شرکت‌های بزرگ صنایع مختلف با نشان دادن علاقه و در برخی موارد سرمایه گذاری، وارد بازار بلاک چین و کریپتو شده‌اند. مثلا بر اساس گزارشات، اخیرا شرکت سینمایی AMC روش پرداخت مبتنی بر رمز ارزها را آغاز کرد. شرکت‌های فین‌تک مانند پی‌پل و اسکوئر نیز با فراهم‌آوری امکان خرید در پلتفرم‌هایشان، توجه خود به این صنعت را نشان داده‌اند. تسلا هنوز در حال آزمایش است و به پیش بینی متخصصان، شرکت‌های بیشتر و بیشتری وارد این فضا خواهند شد. به گفته آقای ابنر:

شاهد جریان عظیم توجه بوده‌ایم و این امر هدایت‌کننده رشد این صنعت است.

به گفته آقای وایس، «شاهد مشارکت موسسات، از آمازون گرفته تا بانک‌ها بزرگ، در کریپتو هستیم». یک خرده‌فروشی بزرگ مانند آمازون می‌تواند «زنجیره پذیرش دیگران را بسازد» و «اعتبار بیشتری به آن اضافه کند».

خود آمازون هم اخیرا با انتشار موقعیت شغلی «رهبر محصول بلاک چین و ارز دیجیتال»، شایعاتی را به راه انداخته بود. والمارت نیز در حال استخدام یک متخصص کریپتو است تا بر استراتژی‌های بلاک چینی این شرکت نظارت داشته باشد.

تاثیر پذیرش کریپتو توسط موسسات بر آینده بازار ارز دیجیتال

با اینکه پرداخت هزینه‌ها توسط رمز ارزها فعلا از نظر بسیاری از افراد منطقی نیست، اما پذیرش هرچه بیشتر پرداخت‌های کریپتویی توسط خره‌فروشی‌ها می‌تواند چشم‌اندازه آتی این بازار را تغییر دهد. تا استفاده از بیت کوین برای پرداخت هزینه کالاها و خدمات به‌عنوان یک تصمیم مالی هوشمند راه طول و درازی در پیش است، اما پذیرش گسترده‌تر موسسات می‌تواند کاربردهای بیشتری را برای کاربران به ارمغان آورده و بر قیمت‌ها اثر بگذارد. البته هیچ تضمینی وجود ندارد، اما با خرید ارز دیجیتال به‌عنوان یک ذخیره ارزش بلند مدت، کاربردهای آن در «دنیای حقیقی» و تقاضا و ارزش آن بیشتر خواهد شد.

چشم‌انداز آتی بیت کوین

بیت کوین به‌خاطر تصاحب جایگاه اول بازار از نظر مارکت کپ و پیروی روندها از آن، در کل شاخص خوبی برای بازار رمز ارز است. قیمت این ارز دیجیتال در سال 2021 غوغا کرد و با ثبت سقف تاریخی جدید در ماه نوامبر، به 68,000 دلار رسید. این قیمت بالاترین سطحی بود که پس از لمس 60,000 دلار در ماه آوریل و اکتبر به آن رسیده بود. این نوسانات بخش بزرگی از چرایی توصیه متخصصان بر آغاز سرمایه گذاری در حوزه کریپتو با حداکثر 5 درصد ارزش پورتفولیو است.

اما بیت کوین تا کجا رشد خواهد کرد؟ بسیاری از خبرگان لمس سطح 100,000 دلاری را برای این رمز ارز پیش بینی کرده‌اند. به گفته کیانا دانیال (Kiana Danial)، نویسنده کتاب “Cryptocurrency Investing for Dummies”، گذشته بیت کوین می‌تواند سرنخ‌هایی از نتیجه مورد انتظار برای آینده آن را ارائه کند.

به گفته خانم دانیال، رشدهای عظیم زیادی به همراه پولبک‌ها در قیمت بیت کوین از سال 2011 تا کنون وجود داشته است:

انتظار من از بیت کوین، نوسان در کوتاه مدت و رشد در بلند مدت است.

معنای نوسان قیمت بیت کوین برای تریدرها

نوسان دلیلی است که سرمایه گذاران را به داشتن دید بلند مدت ترغیب می‌کند. اگر با هدف رشد بالقوه بلندمدت خرید انجام می‌دهید، پس نباید نگران تغییرات کوتاه مدت هم باشید. بهترین کار، نگاه نکردن به سرمایه گذاری است.

از آنجایی که تحلیلگران دائما از تغییرات رو به بالا و پایین قیمت خبر می‌دهند، واکنش‌های احساسی می‌تواند به عملکرد عجولانه و تصمیم‌گری‌های منتهی به ضرر منجر شود.

آینده ارزهای دیجیتال

ما می‌توانیم روی ارزش رمز ارزها برای ماه‌ها یا حتی سال‌های آتی سوداگری کنیم، اما حقیقت امر این است که این بازار هنوز جوان است و بدون تاریخچه ثابت‌شده، نمی‌توان به پیش بینی درستی از آن پرداخت. فرقی ندارد افراد خبره چه نظری دارند، هیچ‌کس واقعیت را نمی‌داند. به همین خاطر است که باید تنها پول قادر به از دست دادن را در این بازار سرمایه گذاری کرده و برای ساخت ثروت به روش‌های سنتی‌تر روی آورید.

به گفته فردریک استنفیلد (Fredrick Stanfield)، برنامه‌ریز مالی قانونی شرکت Lifewater Wealth Management در شهر آتلانتا جورجیا:

اگر قرار باشد روزی از خواب بیدار شوید و ببینید ارز دیجیتال توسط ملل توسعه‌یافته ممنوع و بی‌ارزش شده است، اوضاع‌تان بهم نمی‌ریزد؟

بنابراین سرمایه گذاری‌تان را محدود نگه داشته و هیچ‌گاه ورود به بازار رمز ارزها را بالاتر از دیگر اهداف مالی خود مانند پس‌انداز قرار ندهید.

جمع‌بندی

با توجه به عدم امکان پیش بینی آینده ارزهای دیجیتال، سرمایه گذاری در این حوزه نیازمند تحقیقات بسیار است. مواردی نظیر قوانین و مقررات، ETFهای رمز ارزی، پذیرش ارزهای مجازی توسط موسسات و چشم‌انداز بیت کوین از جمله مسائل تاثیرگذار بر آینده صنعت ارز دیجیتال هستند که در این مطلب به طور مفصل به آن‌ها پرداختیم.

تهیه شده در اکسچینو


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (1 نظر)
جعفر خلیلی یکتا

با سلام تا دیروز می گفتند رمز ارزها وابسته به هیج کجا نیست یادتون نرفته .....و هیچ دولتی نمیتونه محدود کنه یادتونه .....مرز جغرفیایی نداره بازم یادتون نرفته ...حالا فهمیدید که ...هیچ چیزی بی علت ومعلول نیست رمز ارز وسیله ای برای استعمار گران برای چپاول بقیه دنیا از نوع جدید .....فدرال قانون میزاره رمز ارزها میریزه ...اصلانم وابسته به هیچ کشوری نیست ...یادتون باشه دروع بزرگ قرن جدید .

0 پاسخ دهید
11:58:57 1401/03/26