مقایسه رمز ارز و سهام ؛ تفاوت ارز دیجیتال و بورس چیست؟


با ظهور ارز‌ دیجیتال، سوالی که برای سرمایه گذاران مطرح می‌شود این است که بازار ارز دیجیتال چه تفاوت ها و شباهت‌هایی با بازار بورس دارد؟

رمز ارز یا ارز دیجیتال، دارایی‌های دیجیتال هستند که روی شبکه‌های توزیع شده‌ای که به شکل رمزنگاری ایمن شده‌اند، کار می‌کنند. ارزهای دیجیتال می‌توانند به عنوان ابزاری برای انتقال یا نگهداری ارزش مورد استفاده قرار بگیرند. اما سهام در بازار بورس، امتیاز مالکیت قسمتی از یک کمپانی را در خود دارد. مقایسه بازار ارز دیجیتال و بورس نشان می‌دهد این دو از دو کلاس دارایی جدا هستند و باهم تفاوت دارند، اما هر دو را می‌توان خرید و فروش کرد و به عنوان ابزاری برای سرمایه گذاری دید.

بازار بورس، گروه دارایی هستند که زمان زیادی از ایجاد آنها می‌گذرد و می‌توانند هم در کوتاه مدت و بلندمدت بازده داشته باشند. کریپتو ابزار مالی جدیدتر و همراه با نوسانات شدید و ریسک بالاتری است. درحالی که هردوی این ابزارها معامله‌گران و سرمایه گذاران را به خود جذب می‌کنند، اما یکی از تفاوت ها این است که به ارزهای دیجیتال به چشم جایگزین دارایی‌های سنتی‌تر نگاه می‌شود. با همه‌ی اینها، برای هردو بازار می‌توان استراتژی‌های سوددهی را متصور بود. در این مقاله به تفاوت‌های کلیدی و معایب و مزایای این دو گروه دارایی می‌پردازیم. قبل از بررسی تفاوت بازار ارز دیجیتال و بورس بد نیست تعریفی کوتاه از هر کدام داشته باشیم.

ارز دیجیتال چیست؟

به بیان ساده، رمز ارزها ارزهای دیجیتالی هستند که با تکنولوژی بلاک چین به وجود آمده‌اند. آن‌ها با تکنیک‌های رمزنگاری امنیت و فرآیند تائید تراکنش‌ها را انجام می‌دهند و معمولا ابزاری برای انتقال و نگهداری ارزش هستند.

کریپتو

بیشتر رمز ارزها بر بستر شبکه‌های غیرمتمرکز کار می‌کنند و ارزش بازارشان با عرضه و تقاضا تعیین می‌شود.

سهام (بازار بورس) چیست؟

سهام امتیاز مالکیت قسمتی از یک بیزینس را نمایندگی می‌کند و انعکاسی از ارزش عملکرد یک شرکت است. گاهی، سود فعالیت‌های شرکت در غالب سود سهام به مالک آن تعلق می‌گیرد. ارزش یک سهام با توجه به عملکرد شرکت یا دیگر عوامل مانند اخبار مربوط، می‌تواند بالا و پایین برود.

تفاوت های اصلی ارز دیجیتال و بورس چیست؟

هم سهام شرکت‌ها و هم ارزهای دیجیتال برای کسب ثروت کاربرد دارند. با این حال، سرمایه گذاری در سهام با سرمایه گذاری در ارز دیجیتال تفاوت دارد.

برخلاف سهام، سرمایه گذاری در کریپتو به معنی مالکیت قسمتی از یک شرکت نیست. همچنین سرمایه گذاران رمز ارزها سودسهام به شکل سنتی دریافت نمی‌کنند. در عوض، می‌توانند ارزهای دیجیتال خود را وام بدهند یا برای کسب درآمد منفعل به استیک ارز دیجیتال بپردازند.

گفتنی‌ است که بین نحوه معامله کردن سهام و ارزهای دیجیتال هم تفاوت‌هایی وجود دارد. یک تفاوت مهم بازار ارز دیجیتال و بورس این است که شما می‌توانید رمز ارزها را در هر صرافی کریپتویی در هر زمانی از شبانه‌روز خرید و فروش کنید، در حالی که تالارهای مبادله سهام در زمان‌های محدودی از هفته باز هستند.

در بازار بورس و سهام سرمایه گذاری کنم یا ارز دیجیتال؟

هر دو کلاس دارایی ارز دیجیتال و سهام (بورس) برتری‌ها و محدودیت‌های خود را دارند. اینکه کدام یک برای شما مناسب است بستگی به میزان تحمل ریسک شما و عوامل دیگر دارد. نهایتا، عاملی که موفقیت سرمایه گذاری شما را تعیین می‌کند توانایی شما در سبک و سنگین کردن نسبت پاداش به ریسک است و نه ابزاری که در آن سرمایه گذاری می‌کنید. تعداد زیادی از سرمایه گذاران باتجربه، سبد خود را متنوع می‌کنند و هم در ارز دیجیتال و هم در سهام سرمایه گذاری می‌کنند.

سهام یا کریپتو

مزایا و معایب سرمایه گذاری در ارز دیجیتال

برای اتخاذ تصمیم درست، لازم است که نسبت به مزایا و معایب هر دو کلاس دارایی آگاهی پیدا کنید. رمز ارزها نیز شبیه هر کلاس دارایی دیگر دارای برتری‌ها و مشکلات خاص خود هستند.

مزایا

 • دسترسی: کریپتو بدون مرز است، و هر فرد با اتصال به اینترنت می‌تواند از آن استفاده کند.
 • غیر متمرکز: بیشتر سیستم‌های ارز دیجیتال به یک مسئول مرکزی وابسته نیستند و این مسئله کریپتو را نسبت به سانسور و کنترل مرکزی ایمن می‌کند. این مسئله یکی از تفاوت های مهم بازار بورس با ارز دیجیتال است.
 • مقاوم در برابر تورم: رمز ارزها به شکل مستقیم تحت تاثیر سیاست‌های پولی بانک‌عای مرکزی نیستند، به همین خاطر در برابر تورم کمتر آسیب‌پذیر هستند. با این همه، همه‌ی ارزهای دیجیتال رمزنگاری شده یکسان نیستند، پس مهم است که قبل از خرید ارز دیجیتال نرخ انتشار و عرضه‌ی آن را جداگانه مطالعه کنید.
 • انعطاف‌پذیری: در مقایسه با بورس، سرمایه گذاران راه‌های بیشتری برای رشد دارایی ارز دیجیتال خود دارند. سرمایه گذاران در رمز ارزها می‌توانند از ییلد فارمینگ، استیک کردن و تامین نقدینگی هم کسب درآمد کنند.
 • تنوع: ارزش خیلی از توکن‌ها فقط پولی نیست. برای مثال، فن توکن‌ها (توکن طرفداری) به دارندگان آن‌ها امتیازات خاصی را در رابطه با تیم ورزشی یا برند محبوبشان می‌دهند. همچنین برخی رمز ارزها توکن حاکمیتی هستند و به دارندگان حق اظهار نظر درباره نحوه توسعه پروژه یا پروتکل را می‌دهند.

معایب

 • نوسانات قیمت: بازار ارز دیجیتال به نوسانات شدید قیمت مشهور است. پتانسیل کسب سود‌های بزرگ در زمان کوتاه برای سرمایه گذاران تازه کار جذابیت زیادی دارد. هرچند، آن‌ها باید آگاه باشند که آن روی سکه، پتانسیل ضررهای بزرگ است.
 • قانون‌گذاری ناکامل: رمز ارزها در خیلی از کشورها قانونی هستند، اما کاملا و به شکل جهانی قانونمند نشده‌اند. پس سرمایه گذاران باید نسبت به مشکلات پذیرش ارزهای دیجیتال در چهارچوب قانون هشیار باشند و با توجه به موقعیت مکانی خود تحقیقات حقوقی لازم را انجام دهند. این یکی از تفاوت های مهم بین ارز دیجیتال و بورس است.
 • مشکلات حفاظتی: رمز ارزها مثل بیت کوین در کیف پول‌های ارز دیجیتال نگهداری می‌شوند و برای دسترسی به دارایی‌ها، فرد به یک کلید شخصی نیاز دارد. فراموش کردن عبارت بازیابی یا رمز والت، و یا گم شدن والت فیزیکی، منجر به از دست دادن دسترسی به دارایی‌ها برای همیشه خواهد شد.
 • نبود ضمانت برای بازگشت سرمایه: همانند هر بازار مالی دیگر، در ارز دیجیتال هم مانند بازار بورس تضمینی برای کسب سود یا بازگشت سرمایه وجود ندارد. با اینکه بیت کوین و آلت کوین‌ها در بلندمدت عملکرد خیلی خوبی داشته‌اند، ضمانتی نیست که در آینده هم افزایش قیمت داشته باشند. همچنین همیشه احتمال دارد که در کوتاه مدت عملکرد بدی داشته باشند.

مزایا و معایب سرمایه گذاری در سهام

در ادامه به بررسی برتری‌ها و همچنین مشکلات بازار بورس در مقایسه با ارز دیجیتال خواهیم پرداخت.

مزایا

 • دسترسی درحال افزایش: با ظهور پلتفرم‌های آنلاین و اپلیکیشن‌های موبایل، سرمایه گذاری در بازار بورس به طور مداوم راحت‌تر می‌شود. خیلی از این خدمات، رابط کاربری بصری خوبی دارند و با سایر خدمات مالی ادغام شده‌اند.
 • قانونمند: اکثر حکومت‌ها بازار بورس را به شکل دقیقی قانون‌گذاری می‌کنند. برای مثال در آمریکا، شرکت‌هایی که سهامشان به شکل عمومی معامله می‌شود موظف هستند تا اطلاعاتی که روی ارزش سهامشان تاثیر می‌گذارد را به SEC (یک آژانس تحت نظارت دولت که مسئول محافظت از حقوق سرمایه گذاران است) گزارش کنند.
 • مقاوم در برابر تورم: انواع مشخصی از سهام، مثل اوراق بهادار محافظت شده از تورم خزانه (TIPS)، می‌توانند به عنوان پوششی در برابر تورم عمل کنند.
 • تنوع: گزینه‌های زیاد سرمایه گذاری در صنایع و بخش‌های مختلف اقتصاد در دسترس افراد دارای سرمایه محدود یا زیاد وجود دارد. معامله‌گران می‌توانند سهام مدنظر خود را بر اساس معیارهای مختلف، مثل مدل کسب و کار، موقعیت مکانی و پرداخت یا عدم پرداخت سود، انتخاب کنند.

معایب

 • نوسان قیمت: بازار بورس نیز از نوسانات ناگهانی قیمت در کوتاه‎‌مدت در امان نیست. اگر یک شرکت عملکرد خوبی داشته باشد، احتمالا قیمت سهام آن افزایش پیدا خواهد کرد. به همین شکل، اگر کمپانی گزارش کند که ضرر کرده و یا در رسانه‌ها اخبار منفی درباره‌ آن گزارش شود، ارزش سهامش احتمالا کاهش پیدا خواهد کرد. علاوه براین، بعضی سهام نوسانات بیشتری نسبت به بقیه دارند. به عنوان مثال، ارزش سهام یک شرکت درحال رشد نسبت به شرکت بزرگی که به ثبات نسبی رسیده‌ است احتمالا نوسانات شدیدتری را تجربه کند.
 • هزینه‌ی معاملاتی بالاتر: در اغلب موارد، هزینه‌های معاملاتی مربوط به تراکنش‌های بازار بورس به نسبت بالاتر است و همچنین تعداد این هزینه‌ها هم نسبت به معاملات ارز دیجیتال بیشتر است و با هم تفاوت دارند. علاوه بر دستمزد و کارمزد کارگزاری، هزینه‌های دیگری هم هنگام خرید و فروش سهام از سرمایه گذار اخذ می‌شود.
 • نبود ضمانت برای بازگشت سرمایه: همانند بازار ارز دیجیتال، در بورس هم بازگشت سرمایه یا سود تضمین شده نیست. با وجود اینکه سهام بعضی از شرکت‌ها عملکرد بهتری نسبت به ابزارهای سرمایه گذاری دیگر در بلندمدت دارند، همیشه این احتمال وجود دارد که در دوره سرمایه گذاری کوتاه مدت عملکرد بدی داشته باشند.

کلام آخر

با اینکه تفاوت های واضحی بین ارز دیجیتال و بورس وجود دارد، شباهت‌هایی هم بین آن‌ها دیده می‌شود. هم سهام و هم رمز ارزها گزینه‌های مورد تائید برای سرمایه گذاری هستند و با اهداف متفاوتی می‌توانند در پرتفولیوی سرمایه گذاری شما قرار بگیرند. فارغ از اینکه کدام را انتخاب می‌کنید، همیشه نسبت به ریسک‌ها آگاه باشید و تحقیقات خودتان را انجام دهید.

تهیه شده در اکسچینو


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)