خروج سرمایه موسسات از محصولات اتریوم رکورد زد؛ تنوع احساسات در بازار


خروج سرمایه موسسات از محصولات سرمایه گذاری اتریوم در هفته گذشته به رکورد جدیدی رسید. اما در طرف مقابل، جریان بازار بیت کوین رو به ثبات است.


در خرداد ماه، شاهد رکوردشکنی خروج سرمایه از محصولات مبتنی بر اتریوم بودیم. این بار نیز طبق گزارش کوین‌شیرز (CoinShares) در خصوص جریان ورود و خروج هفتگی سرمایه در بازار دارایی‌های دیجیتال، محصولات اتریوم برای سه هفته‌ی متوالی جریان خروج را تجربه کرده‌اند و ۶۴/۳ میلیون دلار از بازار محصولات Ethereum، از هفته‌ی منتهی به روز ۶ ژوئن (۱۶ خرداد)، خارج شده است. این در حالی است که علی‌رغم این برداشت‌های صورت گرفته، از ابتدای سال ۲۰۲۱، ۹۴۳ میلیون دلار در اتریوم سرمایه گذاری شده بود.

احساسات متفاوت موسسات نسبت به سرمایه گذاری در محصولات بیت کوین و اتریوم

در اردیبهشت ماه گزارش شده بود که موسسات سرمایه گذاری اکنون 13.9 میلیارد دلار اتریوم در اختیار دارند. اما امروز پس از گذشت تقریبا دو ماه، بخش محصولات سرمایه گذاری کریپتو برای چهارمین هفته‌ی متوالی جریان خروج سرمایه را تجربه کرده و حجم سرمایه خارج شده در هفت روز گذشته، به ۴۴ میلیون دلار رسیده است. تخمین‌ها نیز حاکی از خروج ۳۱۳ میلیون دلار از محصولات نهادی کریپتو از اواسط ماه می (نیمه دوم اردیبهشت) است.

بسیاری از محصولات کریپتویی در هفته‌ی اخیر خروج گسترده‌ سرمایه از بازارشان را تجربه کردند و تاثیر پذیری اتریوم از این جریان از همه بیشتر بود. جریان سرمایه اما در محصولات بیت کوین تقریبا ثابت بود، به‌طوری که حجم خروج سرمایه از آن با ۱/۳ میلیون دلار کاهش، نسبت به ۸۹ میلیون دلار در هفته قبل از آن، کم‌تر بوده است. البته این در حالی است که در کل، تشدید فشار فروش بیت کوین همزمان با شایعه مالیات 43.4 درصدی برای سرمایه‌گذاران آمریکایی، منجر به خروج سرمایه از ابتدای ماه می برای هفت هفته‌ی متوالی از بازار این رمز ارز شده است.

کوین‌شیرز همچنین عنوان کرد که بر خلاف روند کلی بازار، به صورت هفتگی شاهد تزریق دارایی به محصولات چندگانه دارایی‌های دیجیتالی هستیم:

محصولات چند گانه دارایی‌های دیجیتال با ورودی ۶ میلیون دلاری در هفته‌ی گذشته، به جریان‌های خروجی بی‌توجهی کرده‌اند. این حاکی از آن است که سرمایه گذاران همچنان طرفدار دارایی‌های دیجیتال هستند، اما تمایل به تنوع دارند.

دومین و سومین ارايه‌دهنده بزرگ مدیریت دارایی‌های دیجیتالی، یعنی کوین‌شیرز و 3iQ، بیشترین حجم خروج سرمایه را در این هفته با مقدار به ترتیب ۵۶/۴ و ۲۷/۱ میلیون دلار به خود دیدند. گری اسکیل (Grayscale) هم به عنوان رهبر این صنعت، با ورودی ۳/۱ میلیون دلار در این هفته، وضعیت نسبتا ثابتی داشت. برخی از صندوق‌های سرمایه گذاری مانند گری اسکیل، مقدار جزئی BTC‌ به سرمایه خود افزودند که این مساله خود احساسات متفاوت سرمایه گذاران نسبت به بیت کوین را منعکس می‌کند.

در کل اوایل امسال، سرمایه گذاری موسسات روی محصولات کریپتویی در اوج مارکت صعودی رکورد تازه‌ای ثبت کرد ولی سرمایه گذاران در سیر نزولی کنونی، درحال جمع‌کردن سودهایشان و فروش سرمایه هستند. و خلاصه اینکه، اگرچه اشتهای موسسات برای دومین دارایی کریپتویی جهان در حال کاهش است، اما محصولات سرمایه گذاری Ethereum در ماه‌های اخیر عملکرد بهتری نسبت به بیت کوین داشته‌اند.

منبع: Cointelegraph


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)