ییلد فارمینگ – Yield Farming در دیفای – DeFi چیست؟


ییلد فارمینگ – Yield Farming در سیستم مالی غیر متمرکز چیست و چگونه کار می‌کند؟ ییلد فارمر – Yield Farmer چه کسی است و چه استراتژی هایی برای آن وجود دارد؟

ییلد فارمینگ و ییلد فارمر دو اصلاح پرکاربرد در سیستم امور مالی غیرمتمرکز یا همان دیفای هستند. Yield Farming راهی برای کسب ارز دیجیتال بیشتر، از طریق خود ارزهای دیجیتال است. این کار متشکل از وام دهی یا همان لندینگ (Lending) رمز ارزها، از طریق برنامه‌های کامپیوتری خاصی به نام قراردادهای هوشمند است. در این سیستم، شما در ازای وام دادن ارزهای مجازی، قادر به کسب کارمزد به صورت ارز دیجیتال خواهید بود. Yield farmer از استراتژی‌های پیچیده‌ای برای این کار استفاده می‌کنند. این افراد، دائما در حال جابه‌جا کردن ارزهای دیجیتال‌شان بین پلتفرم‌های مختلف لندینگ و وام دهی هستند، تا سودآوری‌شان را افزایش دهند. ییلد فارمرها در رابطه با بهترین استراتژی Yield farming هم خیلی سرّی عمل می‌کنند. چرا؟ چون هرچه افراد بیشتری راجع به یک استراتژی خاص بدانند، اثربخشی آن استراتژی هم کاهش می‌یابد. ییلد فارمینگ، کارزار رقابت در حوزه امور مالی غیر متمرکز یا همان DeFi است. این حوزه، جایی‌ست که فارمرها یا همان به اصطلاح کشاورزان خودمان، برای کشت بهترین محصول با یکدیگر در  رقابت‌اند. کار ساده‌ایست نه؟ در ادامه با توضیح بیشتر نحوه کار این سیستم با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید: راهنمای کسب درآمد رایگان از سرویس وام دهی بایننس (Binance Lending)

ییلد فارمر

فهرست مطالب

در این مطلب، درباره موارد زیر به طور مفصل صحبت می‌کنیم:

منظور از اصطلاح ییلد فارمینگ چیست و  از کجا شکل گرفت؟

جنبش دیفای، خط مقدم فضای بلاک چین است. اما کدام ویژگی، اپلکیشن‌های DeFi را چنین خاص و منحصربفرد می‌کند؟ این برنامه‌ها نیاز به اجازه ندارند، یعنی هر کسی یا هر چیزی (مثل قراردادهای هوشمند) که یک والت و اینترنت داشته باشد، می‌تواند با آن تعامل کند. علاوه بر این، این اپلیکیشن‌ها نیاز به شناخت طرف درگیر در قرارداد یا واسطه‌ها ندارند. به اصطلاح تخصصی این حوزه، این برنامه‌ها تراستلس – Trustless هستند. حالا این اپلیکیشن‌ها چه کاربردهای جدیدی ارائه می‌دهند؟

یکی از مفاهیم جدیدی که در این حوزه شکل گرفته، Yield Farming است. ییلد فارمینگ راهی جدید برای کسب درآمد از طریق ارزهای دیجیتال بوسیله‌ی پروتکل‌های لیکوئیدیتی است. این ویژگی به هر فردی اجازه می‌دهد تا با استفاده از اکوسیستم غیرمتمرکزی دقیقا شبیه به یک لگوی ساخته شده بر بستر اتریوم، درآمد منفعل کسب کند. در نتیجه، ییلد فارمینگ نحوه هودل – HODL کردن رمز ارز را در آینده تغییر خواهد داد. بنابراین، هنگامی که می‌توانید با به کار درآوردن ارزهای دیجیتال‌تان کسب درآمد کنید، چرا باید آن‌ها را غیرفعال نگه دارید؟

حالا یک ییلد فارمر چگونه می‌تواند محصولاتش را درو کند؟ انتظار چه نوع بازده‌ای را باید داشته باشد؟ و برای اینکه به یک Yield Farmer تبدیل شویم از کجا باید شروع کنیم؟ پاسخ تمام این سوالات را در این مقاله خواهید گرفت.

Yield Farming چیست ؟

ییلد فارمینگ که به آن لیکوئیدیتی ماینینگ یا استخراج نقدینگی – Liquidity Mining هم گفته می‌شود، راهی برای تولید پاداش از طریق نگهداری ارز دیجیتال است. به زبان ساده، Yield Farming یعنی رمز ارزهایتان را در یک پروتکل قفل کرده و سپس پاداش بگیرید.

تا حدودی ییلد فارمینگ شبیه به استیکینگ ارز دیجیتال است. اما در پشت پرده، این دو باهم تفاوت‌هایی دارند. در اکثر موارد، Yield Farming یعنی کار با افرادی به نام تامین کنندگان نقدینگی – Liquidity Providers یا به طور خلاصه LP، که با اضافه کردن وجه به استخرهای لیکوئیدیتی کار فراهم آوری نقدینگی را انجام می‌دهند. 

حالا استخر نقدینگی یا لیکوییدیتی پول – Liquidity Pool چیست؟ استخر لیکوئیدیتی در واقع یک قرارداد هوشمند دارای مقداری وجه است. LPها در ازای تامین نقدینگی در استخر، پاداش دریافت می‌کنند. این پاداش می‌تواند حاصل از کارمزد تولید شده در پلتفرم دیفای مربوط به آن، یا به روش‌های دیگری ایجاد شده باشد.

برخی از استخرهای نقدینگی، این پاداش‌ها را به صورت ترکیبی از چندین توکن می‌پردازند. حالا ممکن است این توکن‌های پاداش داده شده، دوباره وارد استخر لیکوئیدیتی دیگری شوند تا پاداش دیگری دریافت شود. این کار همینطور می‌تواند ادامه پیدا کند. پس احتمالا تا اینجای کار، متوجه امکان ظهور استراتژی‌های مختلف و پیچیده شده‌اید. اما در کل، ایده‌ی اصلی ییلد فارمینگ این است که یک تامین کننده نقدینگی، با تزریق پول به استخر نقدینگی، پاداش دریافت می‌کند.

yield farming چیست

ییلد فارمینگ عموما بوسیله‌ی توکن های ERC20 اتریوم انجام می‌شود و پاداش‌های پرداختی نیز به صورت توکن ERC-20 خواهند بود. اما این امر ممکن است در آینده تغییر کند. چرا؟ بخاطر اینکه در حال حاضر اکثر فعالیت این بخش، در اکوسیستم اتریوم صورت می‌گیرد.

با این وجود، پل های بلاک چین و دیگر توسعه‌های مشابه، احتمالا منجر به ظهور اپلیکیشن های غیرمتمرکز بدون نیاز به یک بلاک چین خاص در آینده خواهند شد. به این معنا که این برنامه‌ها، قادر به اجرا در دیگر Blockchainهای پشتیبان قابلیت‌های قرارداد هوشمند خواهند بود.

ییلد فارمرها عموما به دنبال بازده سود بیشتر هستند و برای این کار، وجوه‌شان را در پروتکل‌های مختلفی جابه‌جا می‌کنند. در نتیجه، پلتفرم‌های دیفای، دیگر مشوق‌های اقتصادی را برای جذب سرمایه به این حوزه فراهم می‌کنند. درست مانند صرافی‌های متمرکز، نقدینگی بیشتر نیز باعث جذب لیکوئیدیتی بیشتر می‌شود.

چه چیزی باعث انفجار ییلد فارمینگ شد؟

بروز علاقه ناگهانی به Yield Farming نشات گرفته از ساخت توکن نظردهی – Governance Token اکوسیستم کامپاند با نام COMP است. توکن‌های نظردهی یا گاوِرننس، حق اعمال نظر در نحوه اداره اکوسیستم را در اختیار هولدرهای آن قرار می‌دهند. اما اگر در صدد غیرمتمرکز کردن شبکه تا جای ممکن هستیم، چگونه باید این توکن‌ها را توزیع کنیم؟

یک راه معمول برای راه‌اندازی یک بلاک چین غیرمتمرکز، توزیع توکن‌های نظردهی بر اساس یک الگوریتم خاص، بهمراه مشوق‌های نقدینگی است. این قابلیت، باعث جذب تامین کنندگان لیکوئیدیی برای کسب توکن‌های جدید از طریق تزریق نقدینگی به پروتکل مربوطه می‌شود.

با اینکه توکن COMP خالق ییلد فارمینگ نیست، اما راه‌اندازی آن باعث محبوبیت این نوع مدل توزیع توکن شده است. از آن زمان تا کنون، پروژه‌های دیفای دیگری با طرح‌های خلاقانه خود در جهت جذب نقدینگی به اکوسیتم‌شان ظهور کرده‌اند.

کل ارزش قفل شده – Total Value Locked یا TVL چیست؟

حالا بهترین راه برای سنجش سلامت کلی ییلد فارمینگ در حوزه دیفای چیست؟ پاسخ، کل ارزش قفل شده یا Total Value Locked است. این معیار، مقدار ارز دیجیتال قفل شده در پلتفرم‌های وام دهی DeFi و دیگر مارکت‌پلیس‌های پولی را اندازه‌گیری می‌کند . در واقع معیار TVL، جمع کل نقدینگی در استخرهای لیکوئیدیتی است. این معیار، یک ایندکس کاربردی جهت سنجش کلی سلامت بازارهای Yield Farming و دیفای و همچنین یک شاخص موثر، جهت مقایسه سهم بازار پروتکل‌های دیفای مختلف است.

یکی از گزینه‌های خوب برای پیگیری شاخص TVL، سایت Defi Pulse است. در این سایت می‌توانید مقدار توکن اتر – ETH یا دیگر ارزهای دیجیتال قفل شده در انواع پلتفرم‌های دیفای را مشاهده نمائید. این کار، دید کلی از وضعیت فعلی ییلد فارمینگ به شما ارائه می‌کند. طبیعتا، هرچه ارزش بیشتری قفل شده باشد، Yield Farming بیشتری در پلتفرم‌ها در جریان است. ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که امکان سنجش TVL برای انواع ارزها نظیر اتریوم، دلار یا حتی بیت کوین نیز وجود دارد. هر TVL، یک دید متفاوت از وضعیت بازار پولی DeFi ارائه می‌دهد.

ییلد فارمینگ چگونه کار می‌کند؟

ییلد فارمینگ بسیار به مدلی به نام “بازار ساز خودکار – Automated Market Maker” یا به طور خلاصه AMM شباهت دارد. Yield farming عموما متشکل از تامین کنندگان نقدینگی (LP) و استخرهای لیکوئیدیتی است. اما نحوه کار به چه صورت است؟

تامین کنندگان نقدینگی – Liquidity Providers، وجوه را به یک استخر لیکوئیدیتی – Liquidity Pool تزریق می‌کنند. حالا این استخر، به بازاری که در آن کاربران قادر به وام دهی – Lend، وام گرفتن – Borrow یا تبدیل توکن‌ها هستند، قدرت می‌بخشد. این کار، باعث تولید کارمزدهایی در پلتفرم‌ها می‌شود، که در نهایت بر اساس سهم تامین کنندگان نقدینگی در استخر، به آن‌ها پرداخت خواهد شد. این پروسه، پایه و اساس‌ نحوه کار AMM است. اما سوای نوظهور بودن این تکنولوژی، نحوه پیاده‌سازی این روند در ییلد فارمینگ بسیار متفاوت است. قطعا در آینده، شاهد رویکردهای متفاوتی جهت نحوه بهبود پیاده‌سازی فعلی خواهیم بود.

حالا علاوه بر پرداخت کارمزد، راه دیگر تشویق تزریق پول به استخرهای لیکوییدیتی، توزیع توکن‌های جدید است. به عنوان مثال، ممکن است راهی برای خرید یه توکن خاص به مقدار پایین در یک بازار آزاد وجود نداشته باشد. از طرف دیگر، این توکن‌ها را می‌توان از طریق تامین نقدینگی در یک استخر خاص نیز جمع آوری کرد. قانون توزیع توکن‌ها، تماما به نوع پیاده‌سازی یک پروتکل بستگی دارد. نکته مهم این است که تامین کنندگان نقدینگی، بر اساس مقدار نقدینگی که برای استخرها فراهم می‌کنند، بازده سرمایه خواهند داشت.

عموما وجوه واریزی به استخرها، استیبل کوین‌های متناظر با دلار آمریکا هستند. البته این کار الزامی نیست. برخی از رایج‌ترین استیبل کوین‌های استفاده شده در پلتفرم‌های دیفای، توکن دای – DAI، تتر – USDT، یو اس دی کوین – USDC، بایننس یو اس دی – BUSD و امثالهم هستند. برخی از پروتکل‌ها، توکن‌های نماینده وجوه واریزی شما در سیستم را تولید خواهند کرد. به عنوان مثال، اگر توکن دای را به پروتکل کامپاند واریز کنید، توکن شما تبدیل به cDAI یا Compound DAI خواهد شد. اگر مثلا اتریوم به کامپاند واریز کنید، cETH دریافت خواهید کرد.

همانطور که تا الان شاید تصور کرده باشید، لایه‌های پیچیده‌ای در ییلد فارمینگ وجود دارد. علاوه بر این‌ها، مثلا با واریز توکن cDAI به یک پروتکل دیگر، توکن سومی دریافت می‌کنید که نماینده cDAI و آن هم نماینده DAI خواهد بود. به همین ترتیب این روند ادامه یافته و این زنجیره‌ها، پس از مدتی بسیار پیچیده خواهند شد.

بازگشت سرمایه در Yield Farming چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟

عموما بازگشت سرمایه Yield Farming به صورت سالیانه محاسبه می‌شود. برخی از معیارهای مورد استفاده برا تعیین این مقدار، نرخ درصد سالیانه – (Annual Percentage Rate (APR و بازده درصدی سالیانه – (Annual Percentage Yield (APY هستند. تفاوت این دو معیار در این است که بر خلاف APY، معیار APR میزان “ترکیب سود و سرمایه – Compounding” را محاسبه نمی‌کند. کامپاندینگ یا ترکیب سود و سرمایه، به معنای سرمایه‌گذاری مجدد سودهای دریافتی روی سرمایه فعلی، جهت افزایش بازگشت سرمایه است. با این وجود، این دو معیار بجای یکدیگر نیز استفاده می‌شوند.

فقط در نظر داشته باشید که این معیارها، صرفا تخمینی از بازده سرمایه شما خواهند بود. حتی محاسبه دقیق پاداش‌های کوتاه مدت هم دشوار است. چرا؟ بخاطر اینکه ییلد فارمینگ فوق رقابتی و سریع بوده و پاداش‌ها، نوسان زیادی دارند. اگر یکی از استراتژی‌های Yield Farming برای مدتی کارایی داشته باشد، فارمرهای متعددی از این فرصت استفاده کرده و منجر به توقف بازگشت سرمایه بالا خواهد شد.

از آنجایی که معیارهای APR و APY برگرفته از بازارهای قدیمی هستند، حوزه دیفای نیز برای محاسبه سودآوری سرمایه خود باید از معیارهای جدید و منحصربفردی استفاده کند. بخاطر سرعت زیاد DeFI، محاسبه هفتگی یا حتی روزانه بازگشت سرمایه منطقی‌تر خواهد بود.

وثیقه گذاری – Collateralization در دیفای ییلد فارمینگ چیست؟

معمولا وقتی یک دارایی را وام یا قرض می‌گیرید، باید وثیقه‌ای را جهت پوشش دارایی مقروض پرداخت کنید. این کار منحصرا برای بیمه کردن وام دریافتی انجام می‌شود. حالا ارتباط این کار با حوزه ییلد فارمینگ و DeFi چیست؟ این امر به پروتکل مورد استفاده شما بستگی دارد، اما در کل باید مراقب نرخ وثیقه گذاری باشید. اگر ارزش وثیقه شما به زیر مقدار کف لازم در پروتکل مربوطه ریزش کند، وثیقه – Collateral شما در بازار آزاد لیکوئید خواهد شد. حالا برای جلوگیری از لیکوئید شدن چه کار می‌توان انجام داد؟ راه حل آن، افزودن وثیقه بیشتر است.

هر پلتفرمی، مجموعه قوانین خاصی از جمله نرخ وثیقه گذاری – Collateralization Ratio مختص خود را دارد. علاوه بر این، پلتفرم‌ها عموما درگیر اصطلاحی به نام “وثیقه گذاری بیش از حد یا اشباع وثیقه گذاری – Overcollateralization” هستند. این عبارت یعنی افراد مقروض، مجبور به پرداخت وثیقه بیشتری نسبت به وام دریافتی هستند. چرا؟ دلیل این اتفاق، جلوگیری از لیکوئید شدن وثیقه در اثر سقوط ناگهانی بازار است.

حالا مثلا فرض کنید پروتکل وام دهی مورد نظر شما، نرخ وثیقه گذاری 200 درصدی دارد. بنابراین، به ازای هر وثیقه واریزی به ارزش 100 دلار، می‌توانید 50 دلار دارایی وام بگیرید. با این وجود، اضافه کردن وثیقه بیشتر جهت جلوگیری از ریسک لیکوئید شدن در بازار توصیه می‌شود. البته بسیاری از سیستم‌ها برای جلوگیری از ریسک لیکوئید شدن، نرخ Collateralization بسیار بالایی (مثلا 70 درصد) اعمال می‌کنند.

ریسک و خطر ییلد فارمینگ چیست ؟

ییلد فارمینگ کار ساده‌ای نیست. بهترین و سودآورترین استراتژی‌های Yield Farming بسیار پیچیده بوده و منحصرا به کاربران حرفه‌ای توصیه می‌شوند. علاوه بر این، ییلد فارمینگ عموما برای افراد دارای سرمایه بالا (مثلا نهنگ‌های بازار) کاربرد دارد. بنابراین اگر درک درستی از نحوه کار آن نداشته باشید، احتمال از دست رفتن سرمایه شما نیز وجود دارد. در بخش قبل درباره امکان نقد شدن وثیقه‌تان صحبت کردیم. اما چه خطرات دیگری در این راه وجود دارد؟

یکی از واضح‌ترین خطرات Yield Farming، مربوط به قراردادهای هوشمند است. بخاطر ذات حوزه دیفای، بسیاری از پروتکل‌ها توسط تیم‌های کوچک دارای بودجه کم ساخته و توسعه داده می‌شوند. این کار، ریسک وجود باگ و اخلال در اسمارت کانترکت‌ها را افزایش می‌دهد. حتی در پروتکل‌های بزرگ‌تری که توسط شرکت‌های ممیزی نام‌آشنا ارزیابی می‌شوند نیز آسیب پذیری و باگ‌های مختلفی وجود دارد. بخاطر طبیعت تغییر ناپذیر فناوری بلاک چین، این امر منجر به از دست رفتن وجوه کاربران خواهد شد. بنابراین، هنگام قفل کردن وجوه در Smart Contractها باید مراقب این مسئله باشید.

خطرات ییلد فارمینگ

علاوه بر این‌ها، یکی از بهترین مزایای DeFi، جزء بزرگ‌ترین ریسک‌های آن نیز به‌شمار می‌رود. آن هم چیزی نیست جز ایده سازگاری. اما این ویژگی چه تاثیری بر ییلد فارمینگ خواهد داشت؟ همانطور که پیشتر اشاره کردیم، پروتکل‌های دیفای نیازی به اجازه ندارند و به راحتی با یکدیگر ترکیب و ادغام می‌شوند. این امر به این معنا است که کل اکوسیستم DeFi، شدیدا به بلاک‌های ساختاری آن وابسته است. به همین دلیل هم هست که از واژه “سازنده” یا “سازگار” برای توصیف اپلیکیشن‌های سیستم مالی غیرمتمرکز استفاده می‌کنیم؛ چراکه به راحتی با یکدیگر کار می‌کنند.

حالا چرا این سازگاری یک ریسک و خطر است؟ اگر تنها یکی از بلاک‌های این ساختار طبق انتظار عمل نکند، کل اکوسیستم دچار آسیب می‌شود. این امر خطر بزرگی را برای ییلد فارمرها و استخرهای لیکوئیدیتی ایجاد می‌کند.

انواع پروتکل‌ها و پلتفرم‌های ییلد فارمینگ

حالا چگونه می‌توانیم پاداش‌های حاصل از Yield Farming را کسب کنیم؟ نکته اول اینکه تنها یک راه ثابت برای ییلد فارمینگ وجود ندارد. در واقع، استراتژی‌های Yield Farming ممکن است ساعتی تغییر کنند. هر پلتفرم و هر استراتژی، قوانین و ریسک‌های مختص خود را دارد. اگر خواهان شروع ییلد فارمینگ هستید، باید با نحوه کار پروتکل‌های لیکوئیدیتی غیر متمرکز آشنا شوید. 

بیشتر بخوانید: ارز دیجیتال دیفای چیست؟ معرفی ارزهای DeFi برای سرمایه گذاری

تا به اینجای مطلب، ایده اصلی نحوه کار را متوجه شدیم. شما با واریز وجه به یک قرارداد هوشمند، پاداش کسب می‌کنید. اما نحوه اجرایی کردن این کار، تفاوت‌های گسترده‌ای دارد. بنابراین، صرفا واریز وجه به یک پروتکل و انتظار دریافت سود به صورت کورکورانه، کار عاقلانه‌ای نیست. به عنوان قاعده اولیه مدیریت ریسک، باید قادر به کنترل سرمایه‌گذاری‌های خود باشید. بنابراین، محبوب‌ترین و شناخته شده‌ترین پلتفرم‌های ییلد فارمینگ کدام‌ها هستند؟ لیست ارائه شده زیر گسترده نبوده و صرفا، مجموعه‌ای از پروتکل‌های اصلی استراتژی‌های Yield Farming را تشکیل می‌دهد. 

کامپاند فایننس – Compound Finance

کامپاند یک بازار  پول مبتنی بر الگوریتم است، که امکان وام دهی و وام گرفتن دارایی‌ها را برای کاربران فراهم می‌کند. هر فردی که یک کیف پول اتریوم داشته باشد، قادر به تامین دارایی برای استخر لیکوییدیتی کامپاند و دریافت پاداش خواهد بود. این نرخ‌ها، بر اساس الگوریتم‌های مبتنی بر عرضه و تقاضا تنظیم می‌شوند. پلتفرم Compound، یکی از اصلی‌ترین پروتکل‌های اکوسیستم ییلد فارمینگ است.

میکر دائو – MakerDAO

میکر – Maker یک پلتفرم اعتباری غیرمتمرکز است که از تولید دای – DAI، استیبل کوینی که به صورت الگوریتمی ارزشی برابر دلار آمریکا دارد، پشتیبانی می‌کند. هر کسی می‌تواند با افتتاح صندوق میکر یا میکر والت – Maker Vault، وثیقه‌های خود نظیر اتریوم، توکن بت – BAT، یو اس دی کوین – USDC یا توکن معادل بیت کوین – WBTC را قفل کند. افراد می‌توانند با قفل کردن این وثیقه‌ها، توکن دای را به عنوان بدهی – Debt متناظر با آن‌ها تولید کنند. این بدهی، با گذشت زمان شامل سودی به نام “کارمزد ثبات – Stability Fee” خواهد شد. این نرخ کارمزد، توسط هولدرهای توکن میکر – MKR تعیین می‌شوند. ییلد فارمرها می‌توانند برای تولید توکن DAI جهت استفاد از آن در استراتژی‌های ییلد فارمینگ خود، از میکر استفاده کنند.

سینتتیکس – Synthetix

سینتتیکس – Synthetix یک پروتکل دارایی مصنوع است. این پروتکل به افراد اجازه می‌دهد تا سینتتیکس نتورک توکن – (Synthetix Network Token (SNX یا توکن اتر – ETH را به عنوان وثیقه در این پلتفرم قفل (استیک) کرده و دارایی مصنوعی (Synthetic Asset) متناظر با آن‌ها را تولید کنند. حالا دارایی مصنوعی چیست؟ در عمل به هر چیزی که یک خوراک قیمت مطئن داشته باشد، دارایی مصنوعی گفته می‌شود. این قابلیت، اجازه اضافه شدن هر دارایی را به صورت مصنوعی به پلتفرم سینتتیکس می‌دهد. سینتتیکس، امکان استفاده از تمام دارایی‌ها در جهت ییلد فارمینگ را در آینده فراهم خواهد کرد. 

آوه – Aave

آوه یک پروتکل غیرمتمرکز وام دهی و وام گیری است. نرخ سود در این پروتکل، بر اساس وضعیت فعلی بازار به صورت الگوریتمیک تعیین می‌شود. افراد وام ده در ازای وام دهی وجوه خود، “آتوکن – aToken” دریافت کرده و این توکن‌ها به محض واریز به این پلتفرم، شروع به تولید سود می‌کنند. پلتفرم آوه به عنوان یک پروتکل وام دهی و وام گیری غیرمتمرکز، بیشترین کاربرد را در اکوسیستم ییلد فارمینگ – Yield Farming دارد.

یونی‌سواپ – Uniswap

یونی سواپ یک پروتکل صرافی غیرمتمرکز – DEX است، که به کاربران اجازه سواپ و تبدیل توکن‌ها را بدون نیاز به شناخت طرفین درگیر می‌دهد. تامین کنندگان لیکوئیدیتی، مقدار برابری از دو توکن را برای ایجاد بازار وارد این پروتکل کرده و سپس تریدرها، قادر به معامله بر اساس این استخر نقدینگی خواهند بود. Liquidity Providerها در ازای تامین نقدینگی، کارمزد تولید شده در استخر تریدرها را دریافت می‌کنند. Uniswap، بخاطر پایین بودن کارمزد ترید در آن، به یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌های سواپ توکن تبدیل شده است. این پلتفرم نیز برای استراتژی‌های ییلد فارمینگ کاربرد فراوانی دارد.

yield farming در uniswap

کرو فایننس – Curve Finance

کِرو فایننس – Curve Finance یک پروتکل صرافی غیرمتمرکز است، که منحصرا برای سواپ اثربخش استیبل کوین‌ها طراحی شده است. برخلاف دیگر پروتکل‌هایی همچون یونی سواپ، Curve امکان سواپ پربازده استیبل کوین‌ها را فراهم می‌کند. بخاطر حضور پررنگ استیبل کوین‌ها در ییلد فارمینگ – Yield Farming، استخرهای کرو به بخش مهمی از ساختار این حوزه تبدیل شده‌اند.

بلنسر – Balancer

بلنسر – Balancer یک پروتکل لیکوئیدیتی مشابه Uniswap و Curve است. اما تفاوت کلیدی در این است که بلنسر، امکان تخصیص شخصی‌سازی شده‌ی توکن‌ها در استخرهای نقدینگی را فراهم می‌کند. این قابلیت باعث می‌شود تا برخلاف نیازمندی 50-50 تخصیص توکن‌ها در Uniswap، تامین کنندگان لیکوییدیتی قادر به ساخت استخر Balancer شخصی خود باشند. اما دقیقا مشابه یونی سواپ، LPها کارمزد معاملات صورت گرفته در استخرها را دریافت می‌کنند.

بخاطر انعطاف پذیری که Balancer در ساخت liquidity poolها فراهم کرده، این پروتکل به اختراع مهمی در استراتژی‌های ییلد فارمینگ – Yield Farming تبدیل شده است.

یرن دات فایننس – Yearn.finance

یرن دات فایننس – Yearn.finance یک اکوسیستم غیرمتمرکز برای جمع‌آوری سرویس‌های لندینگ – Lending و وام دهی نظیر آوه – Aave، کامپاند – Compound و دیگر پلتفرم‌هاست. این اکوسیستم سعی دارد تا از طریق جستجوی الگوریتمیک سودآور‌ترین سرویس‌های وام دهی، بخش لندینگ – Lending توکن‌ها را بهینه سازی کند. در این پلتفرم، وجوه واریزی به yTokens تبدیل شده و برای به حداکثر رساندن سودآوری، به صورت دوره‌ای بالانس می‌شوند.

یرن دات فایننس برای فارمرهایی که به دنبال یک پروتکل انتخاب خودکار استراتژی هستند، بسیار کاربرد دارد.

جمع‌بندی

در این مقاله، به آخرین توسعه‌های فضای دیفای – DeFi به نام ییلد فارمینگ – Yield Farming نگاهی انداخیتم. اما سیستم مالی غبرمتمرکز چه انقلاب دیگری را درصنعت ارز دیجیتال بهمراه خواهد داشت؟ پیش‌بینی قابلیت‌های اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز در آینده دشوار است، اما پروتکل‌های لیکوئیدیتی، بدون نیاز به شناخت طرفین درگیر و دیگر محصولات دیفای، یکی از مهم‌ترین و جذاب‌ترین موضوعات بخش مالی، اقتصاد دیجیتال و علم کامپیوتر هستند.

منبع : academy.binanceثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)