شبکه ‌BEP2 و BEP20 چیست و چه تفاوت و فرقی با بستر انتقال ERC20 دارد؟


شبکه ‌BEP2 و BEP20 در بایننس اسمارت چین چیست و کارمزد انتقال آن‌ها چه تفاوت و فرقی با ERC20 در بستر اتریوم خصوصا در کیف پول تراست ولت دارد؟

همان‌طور که می‌دانید، در ارزهای دیجیتال استاندارد‌های مختلفی برای ساخت تو‌کن در بلاک چین‌های مختلف وجود دارد. احتمالا عمده کاربران عادی زمانی با این استانداردها برخورد می‌کنند که تصمیم به انتقال دارایی خود مانند اتریوم، بیت کوین یا هر رمز ارز و توکن دیگری را داشته باشند. در این صورت، از آن‌ها خواسته می‌شود تا شبکه مورد نظرشان را انتخاب کنند و این دقیقا جایی است که بسیاری از ما سردرگم می‌شویم. در این مطلب، فرق شبکه های BEP20 و BEP2 و ERC20 را بررسی کرده و فرق کارمزد انتقال تحت این بستر ها را توضیح می‌دهیم.

امروز تصمیم داریم به این استانداردها بپردازیم، تفاوت ‌BEP2 و BEP20 را مشخص کرده، پیرامون استاندارد ERC20 صحبت کنیم و برای همیشه با این سردرگمی‌ها خداحافظی نمائیم. با ما همراه باشید.

تفاوت استاندارد BEP20 با ERC20 و BEP2

تفاوت شبکه های ERC20 و BEP2

پیش از آغاز بررسی تفاوت ERC20 و BEP20، بهتر است کمی در مورد شبکه بایننس چین و استاندارد BEP2 بدانیم. هنگامی که صرافی بایننس (Binance)، بلاک چین مختص خود یعنی بایننس چین (Binance Chain) را راه‌اندازی نمود، همزمان اعلام کرد در این صرافی واریز و برداشت با استانداردهای فنی متفاوت امکان‌پذیر شده است. به این معنی که شما می‌توانید یک توکن ERC20 به حساب بایننس خود واریز کرده و توکن BEP2 برداشت کنید و بالعکس. به عنوان مثال می‌توانید چین لینک (رمز ارز LINK) که یک توکن ERC20 است را (از شبکه اتریوم) به حساب بایننس خود واریز کرده و سپس آن را به عنوان توکن BEP2 (به شبکه بایننس چین) برداشت کنید. البته توجه داشته باشید که آدرس هر دو شبکه متفاوت است.

آدرس BEP2 توکن شبکه بایننس چین اینگونه شروع می‌شود:

bnb136ns6lfw4zs5hg4n85vdthaad7hq5m4gtkgf23

آدرس ERC20 توکن شبکه اتریوم اینگونه شروع می‌شود:

0x0e806cea8e5beba6df97354ef7f22b66c5a2ce82

همچنین آدرس BEP2 در اکثر مواقع نیاز به استفاده از ممو (MEMO) دارد که برای واریز و برداشت بر بستر ERC20 نیازی نیست. بنابراین هنگام واریز یا برداشتن سردرگمی زیادی ایجاد نمی‌کند. حتی وقتی آدرس اشتباهی وارد کنید، صرافی با پیام زیر به شما هشدار می‌دهد:

The address does not match the currently selected network, it is recommended that you switch to another network

آدرس با شبکه انتخاب شده فعلی مطابقت ندارد، توصیه می‌شود از شبکه دیگری استفاده کنید.

به همین ترتیب هنگام ارسال کوین یا توکن از کیف پول، در صورت وارد کردن آدرس نادرست پیام خطای “Recipient address is invalid (آدرس گیرنده نامعتبر است)” دریافت خواهید کرد.

تفاوت توکن استاندارد ERC20 و BEP20

پس از راه‌اندازی بایننس اسمارت چین (Binance Smart Chain) و ایجاد دسترسی واریز و برداشت برای توکن‌های BEP20، اوضاع برای بسیاری از تازه‌واردان گیج کننده شد. گزینه BEP20 اکنون برای رمز ارزها و توکن‌های اصلی مانند BTC ،ETH ،USDT ،LINK ،DOT ،DAI ،EOS ،LTC ،XRP ،XTZ ،BCH ،BAND ،ADA و غیره در دسترس است. بنابراین هنگام واریز یا برداشت هر یک از این کوین‌ها، از شما خواسته می‌شود نوع شبکه مورد نظر جهت انتقال دارایی‌ها را انتخاب کنید.

پس از وارد کردن آدرس کیف پول خود یا آدرس گیرندگان برای برداشت، مبادله به طور خودکار شبکه را بر اساس آدرس وارد شده انتخاب می‌کند.

اما آنچه بیشتر گیج کننده است، این است که هر دو استاندارد BEP20 و ERC20 قالب آدرس یکسانی دارند و همچنین آن‌ها رمز ارز ETH را به عنوان BEP20 لیست کرده‌اند. امید می‌رود به زودی این مورد توسط توسعه‌دهندگان شبکه بایننس تغییر کند تا کاربران کمتر دچار سردرگمی شوند.

بنابراین تفاوت این دو شبکه چیست، چرا BEP20 از آدرس مشابه ERC20 استفاده می‌کند و هنگام انتقال رمز ارز ETH یا توکن‌های دیگر کدام یک را باید انتخاب کنیم؟ در اینجا ما وارد مشخصات فنی استاندارد توکن‌ها نخواهیم شد و فقط به توضیح اصول انواع شبکه خواهیم پرداخت.

بایننس اسمارت چین و توکن های BEP20 روی آن

بایننس اسمارت چین یک بلاک چین موازی بایننس چین است که برای ایجاد قرارداد هوشمند (Smart Contract)  طراحی شده و دارای یک محیط سازگار با ماشین مجازی اتریوم (Ethereum Virtual Machine) است. البته این به معنای رقابت با اتریوم و رمز ارز ETH نیست. بایننس اسمارت چین فقط یک بلاک چین سازگار اتریوم بوده و به گونه‌ای طراحی شده است که دارای سرعت بیشتر و کارمزد کمتر در انجام تراکنش‌ها باشد.

کاربران می‌توانند همان دارایی با استاندارد ERC20 را در زمان کوتاه‌تر و کارمزد کمتر در شبکه بایننس اسمارت چین با استاندارد فنی BEP20 انتقال دهند. آدرس‌ها در اسمارت چین مشابه اتریوم، با 0x آغاز می‌شود. به عنوان مثال:

0x0e806cea8e5beba6df97354ef7f22b66c5a2ce82

توکن رپد و شبکه های ‌BEP2 و BEP20

توکن‌ رپد (Wrapped Token) نوعی رمز ارز است که ارزش خود را به ارز دیجیتال اصلی گره می‌زند. به عنوان مثال، رمز ارز LINK‌ با استاندارد ERC20، با توکن LINK با استاندارد BEP20 با نسبت یک به یک پیوند می‌خورد، ولی جنس استاندارد آن‌ها تفاوت دارد.

نه تنها رمز ارزهای ERC20، بلکه حتی نسخه‌ توکن‌های رمزنگاری شده BEP20 برای بیت کوین (BTC)، تتر (USDT)، لایت کوین (LTC) و اتریوم (ETH) نیز در بایننس اسمارت چین موجود است. هدف این رمز ارزها ایجاد قابلیت استفاده در صرافی غیر متمرکز (DEX) و بهره‌مندی از سرعت و کارایی معاملاتی بلاک چین جدید است. لازم به ذکر است این توکن‌های رپد توسط بایننس صادر می‌شوند.

تراست ولت (Trust Wallet) تنها کیف پولی است که در حال حاضر از استانداردهای توکن BEP20 پشتیبانی می‌کند. البته می‌توانید بایننس اسمارت چین را بر روی کیف پول متامسک (MetaMask) خود نیز فعال کنید.

بیشتر توکن‌های محبوب‌، توکن‌های ERC20 هستند که بر پایه اتریوم ساخته شده‌اند. برای بررسی هر توکن و شبکه ارائه‌دهنده آن، می‌توانید به Coinmarketcap.com مراجعه کنید.

بلاک چین رمز ارزها

تفاوت کارمزد در انتقال توکن بر بستر شبکه های BEP2 ،BEP20 و ERC20

همانطور که گفته شد، برای کاربران تازه وارد، اصلی‌ترین نکته این است که هنگام انتقال دارایی‌ها، به استاندارد مبدا و مقصد توجه کنند. تمام چیزی که شما برای درک آن نیاز دارید:

  • ERC20 بلاک چین اتریوم که آدرس‌های آن با 0x شروع می‌شود.
  • BEP2 بلاک چین بایننس چین که آدرس‌های آن با bnb شروع می‌شود و اغلب نیاز به پر کردن مقدار MEMO دارد.
  • BEP20 بلاک چین بایننس اسمارت چین که آدرس‌های آن همانند اتریوم با 0x شروع می‌شود، اما شبکه آن با استاندارد ERC20 متفاوت است.

در این شرایط، اگر قصد دارید برای انتقال دارایی خود از بایننس به کیف پول تراست والت یا سایر مقصدها کارمزد کمتری بپردازید، استانداردهای BEP2 و BEP20 گزینه مناسبی هستند. اما باید حتما توجه داشته باشید که آدرس مقصد، از جنس این دو استاندارد باشند. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید چین لینک را با استاندارد BEP2 به والت منتقل کنید، لازم است که توکن LINK بر بستر BEP2 را در کیف پول خود جستجو کرده و آدرس آن را که با bnb آغاز می‌شود، هنگام ارسال استفاده کنید.

همچنین به یاد داشته باشید که در صورت انتقال دارایی بر بستر BEP2 و یا BEP20 به کیف پول، دارایی شما از جنس همین بسترها خواهد بود و نمی‌توانید آن‌ها را مجددا به یک آدرس متفاوت مانند ERC20 ارسال کنید. همچنین شایان ذکر است که کارمزدها در شبکه BEP2 و BEP20 از جنس بایننس کوین (BNB) هستند، در حالی که برای انتقال‌های ERC20 نیاز به پرداخت اتریوم (ETH) به عنوان کارمزد دارید.

بنابراین شبکه های ‌BEP2 با BEP20 است و هر دوی آن‌ها نیز از استاندارد ERC20 متمایز هستند. باز هم تاکید می‌شود در هنگام واریز یا برداشت، حتما شبکه مورد نظر خود را به درستی انتخاب کرده و اطمینان حاصل کنید که از بلاک چین صحیحی که پلتفرم مربوطه پشتیبانی می‌کند استفاده کرده‌اید.

بسیار مهم: اگر با مشکل ارسال اشتباه ارز دیجیتال بین آدرس های BEP20 و ERC20 مواجه شده‌اید، امکان بازیابی همچنان وجود دارد. برای اطلاعات بیشتر مقاله زیر را بخوانید:

ارسال اشتباه ارز دیجیتال و آموزش بازیابی آن در آدرس های BEP20 و ERC20

جمع‌بندی

در این مطلب با تفاوت شبکه های انتقال ارز دیجیتال بر بستر BEP20 و BEP2 و ERC20 آشنا شدیم. کاربران باید هنگام انتقال ارزهای دیجیتال در انتخاب نوع شبکه دقت کافی را به خرج داده تا با مشکل از دست رفتن سرمایه خود مواجه نشوند.

منبع: Coinguides.org


برچسب ها: صرافی بایننس

ثبت نظر
نظرات کاربران (435 نظر)
hemmad salimi

سلام وفت بخیر از صرافی داخلی (***) ب مقدار 100 دلار twt خریدم و هنگام انتقال ادرس کیف tomo رو وارد کردم در هنگام انتقال هیچ اخطاری بر ادرس اشنباه داده نشد و هزینه دریافت شد txid هم اومد و هیچ ارزی وارد کیف پولم نشد (ن twt ن tomo) با پشتبانی صرافی مکاتبه کردم و میگن چون txid موجود ما فرستادیم بنابراین برین با ساپورتر کیف پولتون مکاتبه کنین ب ساپورتر هم پیام دادم تمام مواردی ک لازم داشتن رو بهشون ارایه دادم ولی کاری نکردن سوالم اینه ایا امکانش هست ک بشه درستش کنم ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

0 پاسخ دهید
12:50:02 1399/12/18
مجتبی انصاری

سلام. اگر هر دو از یک استاندارد باشن، مثلا هر دو آدرس بر مبنای استاندارد BEP20 باشن، قابل بازیابیه. در غیر این صورت خیر

0 پاسخ دهید
12:50:02 1399/12/18
حسین قاسم پور آرانی

واقعا عالی بود

0 پاسخ دهید
00:49:51 1399/12/19
صالح

سلام . ممنون از تاپیک بسیار مفیدتون . من ارزهامو براساس bep20 ز بایننس به تراست ولت انتقال دادم . بعدا اگه بخوام این ارزهارو به ریال نقد کنم میشه به کیف پول صرافی ایرانی مثلا صرافی نوبیتکس واریز کنم براساس bep20 ? اگر این امکان وجود نداره باید چکار کنم ؟

0 پاسخ دهید
22:56:00 1399/12/20
حلیه آقامیری

سلام. بله اگر صرافی های ایرانی هم شبکه bep20 رو ساپورت کنن مشکلی نداره

0 پاسخ دهید
22:56:00 1399/12/20
طالبی

سلام من مقداری توکن SXP توی کیف پول Trust Wallet دارم (بر بستر BEP2)، حالا اگر بخوام این توکن رو به بایننس منتقل کنم، حتما باید در کیف پولم مقداری BNB داشته باشم؟ یا بدون مشکل میشه بر بستر BEP2 منتقلش کرد؟

0 پاسخ دهید
00:17:45 1399/12/27
مجتبی انصاری

سلام. بله حتما باید BNB داشته باشید واسه کارمزد

0 پاسخ دهید
00:17:45 1399/12/27
حمید جوینده

سلام من هم همین مشکل رو داشتم و بیشتر صرافی ها خصوصا ایرانی ها bep2 رو ساپورت نمیکنن ..من حتی bnb خریدم و دوج هام رو به bep20 تبدیل کردم ولی دوج کوین رو بیشتر صرافیها ساپورت نمیکنن و فقط روی شبکه خودش میشه انتقال داد ولی مثلا من دیدم کاردانو رو ساپورت میکنن بر بستر bep20 ..به هرحال اگه ارزی دارید که خیلی از صرافی ها ساپورتش نمیکنن میتونید از داخل خود تراست والت از طریق پنکک سوآپ بفروشید چون bep20 رو ساپورت میکنه...فقط قبلش حتما گوگل سرچ کنید یا یک کلیپ اموزشی کار با پنکیک سوآپ رو یاد بگیرید و به قسمت کارمزد هم دقت کنید چون بعضی ارزها کارمزدشون بالاست و سوال خودم از ادمین عزیز این هست آیا این صرافی های غیرمتمرکز bep2 رو هم ساپورت میکنن یا فقط bep20 هست؟

0 پاسخ دهید
00:17:45 1399/12/27
حلیه آقامیری

بایننس دکس که غیر متمرکزه فقط bep2 رو ساپورت میکنه مثلا. بقیه صرافی ها رو باید چک کنین توی وبسایت هاشون

0 پاسخ دهید
00:17:45 1399/12/27
مسرور

سلام.من مقداری ارز اتریوم از سایت پی98 خرید و چون مبتدی هستم هنگام خرید از شبکه bep20 استفاده کردم.ولی الان هیچ ارزی به کیف پولم اضافه نشده.بعد با پشتیبانی سایت مکاتبه کردم گفتن کیف پولتون (exodus)باید از شبکه ساپورت کنه.اگر نکنه کاری نمیشه کرد.حالا من نمیدونم که کیف پولم ساپورت میکنه یا نه.میتونید راهنمایی کنید.ممنون

0 پاسخ دهید
05:40:05 1400/01/06
مجتبی انصاری

سلام. چرا همچین کاری کردید؟ قبل از ورود به حوزه ارزهای دیجیتال، کامل آموزش‌های مرتبط رو مشاهده کنید… کیف پولتون رو توی تراست والت بازیابی کنید با استفاده از عبارات بازیابی

0 پاسخ دهید
05:40:05 1400/01/06