آموزش استفاده از پل پالی گان برای تبدیل توکن های ERC20 و ماتیک


قصد داریم روش استفاده از پل پالی گان (Polygon Bridge) را به صورت تصویری آموزش دهیم. این بریج از متیک و توکن‌های اتریومی پشتیبانی می‌کند.

امروزه با توجه به تعداد رو به افزایش بلاک چین‌های فعال در حوزه کریپتو، اشتراک داده و انتقال توکن بین شبکه‌ها به فرآیندی دشوار تبدیل شده است. به همین دلیل بعضی پروژه‌های رمز ارزی سعی دارند با ساخت پل ارتباطی بین شبکه‌ها این مشکل را رفع کنند تا فرآیند انتقال دارایی آسان‌تر شود. پل پالی گان یکی از همین پروژه‌هاست که برای افزایش تعامل پذیری میان بلاک چین‌های Polygon و اتریوم طراحی شده است. در ضمن قبل مطالعه آموزش استفاده از پل پالی گان باید بدانید که مهم‌ترین چیز داشتن یک والت سازگار است که به شما اجازه خواهد داد توکن‌هایتان را به آسانی جا به جا کنید.

پل پالی گان چیست؟

پالی گان یک چارچوب برای تولید شبکه‌های بلاک چینی سازگار با اتریوم و راه حل‌های مقیاس پذیری است. بهبود اکوسیستم اتریوم از طریق فراهم کردن ابزارهای لازم برای ساخت اپلیکیشن‌های مقیاس پذیر غیر متمرکز و هم‌چنین افزایش توان پردازشی شبکه اتریوم از طریق پایین آوردن کارمزدها، از جمله اهداف این چارچوب هستند. بعضی از محبوب‌ترین پلتفرم‌های دیفای که تاکنون روی Polygon عرضه شده‌اند عبارتند از آوه (Aave)، کرو (Curve) و سوشی سواپ (SushiSwap).

برای تعامل با برنامه‌های غیر متمرکز و ابزارهای موجود در پلتفرم پالی گان، باید ابتدا دارایی‌های خود را به شبکه پالی گان انتقال دهید. اینجاست که پل پالی گان وارد عمل می‌شود. این بریج در واقع یک کانال تراکنش بین زنجیره‌ای و بدون نیاز به اعتماد است که یک راه ارتباطی بین بلاک چین‌های پالی گان و اتریوم ایجاد می‌کند. این پل به کاربران اجازه می‌دهد توکن‌های اتریومی و غیر مثلی (NFT) خود را صرفا از طریق قراردادهای هوشمند به ساید چین (Sidechain) پالی گان انتقال دهند.

پل Polygon چگونه کار می‌کند؟

پیش از پرداختن به آموزش استفاده از پل پالی گان، ابتدا باید با نحوه عملکرد آن آشنا باشیم. این بریج از معماری اجماع دوگانه (Dual-consensus) برای بهینه سازی سرعت و تمرکزدایی استفاده می‌کند. علاوه بر این، پل Polygon از تغییرات وضعیت دلخواه (Arbitrary State Transitions) روی سایدچین‌ها هم پشتیبانی کرده که با ماشین مجازی اتریوم (EVM) سازگار است. این پل انتقال‌های بین زنچیره‌ای توکن‌ها را به صورت آنی و بدون نیاز به قرار گرفتن کاربر در معرض ریسک دخالت شخص ثالث یا محدودیت‌های نقدینگی بازار انجام می‌دهد.

هنگامی که توکن‌ها از طریق پل پالی گان انتقال می‌یابند، هیچ تغییری در موجودی در حال گردش آن‌ها به وجود نمی‌آید، زیرا توکن‌هایی که از شبکه اتریوم خارج می‌شوند قفل شده و تعداد مشابهی با ارزش برابر در شبکه پالی گان صادر خواهد شد. زمانی هم که توکن‌ها به شبکه اتریوم باز گرداننده شوند، توکن‌های صادر شده در Polygon سوزانده می‌شوند و سپس توکن‌های قفل شده در شبکه اتریوم آزاد خواهند شد.

دو روش انتقال دارایی از طریق بریج پالی گان عبارتند از: پل اثبات سهام (PoS Bridge) و پل پلاسما (Plasma Bridge). پل PoS برای حفظ امنیت شبکه‌اش از الگوریتم اجماع اثبات سهام استفاده می‌کند. واریز دارایی به این بریج تقریبا به صورت آنی انجام می‌شود، اما دریافت تاییدهای لازم برای برداشت از آن معمولا به زمان بیشتری احتیاج خواهد داشت. پل PoS از انتقال ETH و بیشتر توکن‌های اتریومی پشتیبانی می‌کند. پل پلاسما نیز توانایی انتقال توکن بومی شبکه Polygon، یعنی ماتیک (MATIC) و هم‌چنین بعضی از توکن‌های اتریومی (ETH، و توکن‌های ERC-۲۰ و ERC-۷۲۱) را دارد. این پل برای داشتن سطح امنیتی بالاتر از راه حل مقیاس پذیری اتریوم پلاسما (Ethereum Plasma) استفاده می‌کند.

آموزش انتقال دارایی از اتریوم به پالی گان با استفاده از پل PoS

برای انتقال توکن‌ها از اتریوم به پالی گان، به یک کیف پول رمز ارزی سازگار مانند متامسک نیاز خواهید داشت. برای استفاده از این والت نیز تنها کافیست افزونه آن را روی مرورگر خود نصب کنید. پس از راه اندازی کیف پول متامسک، آموزش قدم به قدم استفاده از پل پالی گان را دنبال کنید:

۱. به آدرس wallet.polygon.technology بروید و گزینه Polygon Bridge را انتخاب کنید.

آموزش پل پالی گان

۲. سپس باید نوع کیف پولتان را انتخاب کنید. ما برای این آموزش از متامسک استفاده خواهیم کرد.

آموزش پل پالی گان

۳. در مرحله بعدی از شما خواسته می‌شود تا پیام اتصال کیف پول متامسک به کیف پول پالی گان را امضا کنید. برای این امضا کارمزدی از شما دریافت نخواهد شد. فقط حتما به آدرس URL نمایش داده توجه داشته باشید و از صحت آن اطمینان حاصل کنید. سپس برای ادامه کار گزینه Sign را انتخاب کنید.

آموزش پل پالی گان

۴. در این مرحله به رابط کاربری پل پالی گان منتقل خواهید شد. اما اگر این اتفاق به صورت اتوماتیک انجام نشد، از منوی سمت روی گزینه Bridge کلیک کنید.

آموزش پل پالی گان

۵. برای ارسال توکن‌ها از شبکه اصلی اتریوم به پالی گان، به تب Deposit رفته، روی نام توکن کلیک کرده و نوع توکنی که قصد انتقالش را دارید انتخاب کنید. برای مثال ما ETH را انتخاب می‌کنیم. پس از انتخاب مقدار مد نظرتان، روی گزینه Transfer کلیک کنید.

آموزش پل پالی گان

۶. پیام نمایش داده شده را مطالعه کرده و پس از آن گزینه Continue را انتخاب نمایید.

آموزش پل پالی گان

۷. در این قسمت کارمزد گس این تراکنش به صورت تخمینی نمایش داده خواهد شد. اگر با پرداخت هزینه آن موافق هستید، روی Continue کلیک کنید.

آموزش پل پالی گان

۸. در این قسمت می‌توانید جزئیات تراکنش (شامل مقدار توکن و کارمزد تخمینی) را مشاهده کنید. اگر همه چیز درست بود، روی Continue کلیک کنید.

لطفا توجه داشته باشید که امنیت پل PoS توسط تایید کنندگان تامین می‌شود. بنابراین اگر تصمیم بگیرید دارایی‌های خود را مجددا به شبکه اتریوم برگردانید، باید حداکثر ۳ ساعت منتظر بمانید.

پل Polygon

۹. در این مرحله بار دیگر از شما خواسته می‌شود تا تراکنش را در کیف پول متامسک خود امضا و تایید کنید. سپس از صحت اطلاعات نمایش داده شده اطمینان حاصل کنید و روی Confirm کلیک کنید.

پل Polygon

۱۰. پس از تایید تراکنش، منتظر رسیدن توکن‌ها به کیف پول پالی گان بمانید. در ضمن می‌توانید با انتخاب گزینه View on Etherscan وضعیت تراکنش را هم بررسی کنید.

پل Polygon

آموزش انتقال دارایی از پالی گان به اتریوم با استفاده از پل PoS

پل PoS توانایی انتقال دارایی از شبکه پالی گان به اتریوم را هم دارد. برای این انتقال هم مشابه روش قبلی، به یک والت سازگار مانند متامسک نیاز خواهید داشت.

همان طور که قبلا گفتیم، شبکه پالی گان ۲ نوع پل دارد: پلاسما و PoS. زمان برداشت دارایی به نوع بریج انتخابی شما بستگی دارد؛ اگر پل PoS را انتخاب کنید، معمولا باید بین ۴۵ دقیقه تا ۳ ساعت منتظر بمانید. اما اگر پل پلاسما را انتخاب کنید، فرآیند برداشت ممکن است تا ۷ روز به طول بیانجامد.

برای انتقال دارایی از پالی گان به اتریوم مراحل زیر را دنبال کنید:

۱. پس از ورود به محیط کاربری Bridge، روی گزینه Withdrawal کلیک کنید. حالا توکن‌هایی که می‌خواهید به شبکه اتریوم منتقل کنید را انتخاب کنید.

پل Polygon

۲. همان طور که می‌بینید، دکمه SWITCH BRIDGE در کنار Transfer Mode قرار دارد. این پلتفرم بر اساس توکن انتخابی شما، پل سازگار را به صورت اتوماتیک انتخاب خواهد کرد.

لطفا توجه داشته باشید که برای انتقال دارایی از پالی گان به اتریوم، استفاده از پل PoS توصیه می‌شود. این بریج از انتقال ETH و دیگر توکن‌های اتریومی (شامل ERC-۲۰، ERC-۷۲۱ و ERC-۱۱۵۵) پشتیبانی می‌کند.

پل Polygon

۳. پس از انتخاب نوع توکن، مقدار مد نظرتان را وارد کرده و روی Transfer کلیک کنید.

پل Polygon

۴. اطلاعات نمایش داده شده را مطالعه کرده و گزینه Continue را انتخاب کنید.

پل Polygon

۵. در این مرحله با پنجره Transfer Overview مواجه خواهید شد که تخمینی از کارمزد گس این تراکنش را به شما نشان می‌دهد. اگر با پرداخت این کارمزد موافق هستید روی Continue کلیک کنید.

پل Polygon

۶. در این قسمت اطلاعات تراکنش (مقدار توکن، نوع پل و کارمزد تخمینی) برای شما نمایش داده می‌شود و می‌توانید پیش از کلیک کردن روی Continue، آن‌ها را بررسی کنید.

پل Polygon

۷. باید این تراکنش را در کیف پول متامسک خود امضا و تایید کنید. لطفا قبل از انتخاب گزینه Confirm، از صحت اطلاعات نمایش داده شده اطمینان حاصل کنید.

پس از تایید، تنها باید منتظر رسیدن توکن‌ها به کیف پول پالی گان بمانید. برای مشاهده وضعیت تراکنش نیز می‌توانید روی View on Etherscan کلیک کنید.

۸. در این صفحه وضعیت تراکنش را مشاهده خواهید کرد. درخواست برداشت شما در شبکه ثبت و تایید کنندگان PoS نیز تراکنش شما را تایید خواهند کرد. این فرآیند حداکثر ۳ ساعت طول خواهد کشید و نیاز نیست کار دیگری انجام دهید.

پل Polygon

۹. پس از تایید شدن تراکنش، باید توکن‌ها را در کیف پول متامسک خود دریافت کنید. برای این کار روی Continue کلیک کرده و زمانی که فرآیند برداشت به اتمام برسد، دارایی‌ها را در والت متامسک مشاهده خواهید کرد.

پل Polygon

آموزش انتقال دارایی از پالی گان به اتریوم با استفاده از پل پلاسما

اگر قصد دارید ارز MATIC یا دیگر توکن‌های شبکه پالی گان را به بلاک چین اتریوم انتقال دهید، می‌توانید از پل پلاسما استفاده کنید. البته به یاد داشته باشید که این بریج تنها از انتقال توکن‌های ERC-20 و ERC-721 پشتیبانی می‌کند که ETH و MATIC را شامل می‌‌شوند.

در این آموزش مقداری توکن متیک را از پالی گان به اتریوم منتقل می‌کنیم. در ضمن از کیف پول متامسکی هم استفاده خواهیم کرد که به صورت پیش فرض تنها به شبکه اتریوم متصل است. بنابراین باید پیش شروع فرآیند انتقال، والت را به شبکه Polygon متصل کنیم.

مرحله اول: اضافه کردن پالی گان به متامسک

برای اضافه کردن شبکه پالی گان به متامسک دو روش وجود دارد: روش پیش فرض این است که آن را به صورت دستی اضافه کنید. اما یک روش دیگر هم وجود دارد که با استفاده از آن می‌توانید از کیف پول پالی گان استفاده کنید و به سرعت Polygon را به لیست شبکه والت متامسک خود اضافه کنید.

۱. برای این کار، کیف پول پالی گان را باز کرده و از بالای صفحه Switch to Polygon را انتخاب کنید. هم‌چنین اطمینان حاصل کنید که متامسک از قبل متصل شده باشد.

پل Polygon

۲. یک پنجره جدید از سمت افزونه متامسک باز خواهد شد که جزئیات شبکه پالی گان را برایتان نمایش می‌دهد. روی Approve کلیک کنید.

پل Polygon

۳. اکنون شبکه پالی گان به کیف پول متامسک شما اضافه شده است. حالا باید متامسک خود را از Ethereum Mainnet به Polygon تغییر دهید. برای انجام کار نیز باید روی گزینه Switch network کلیک کنید.

پل Polygon

۴. حالا می‌توانید ارز MATIC را در کیف پول متامسک مشاهده کنید.

پل Polygon

مرحله دوم: انتقال MATIC به اتریوم از طریق کیف پول متامسک

به محیط کاربری Bridge بروید و روی Withdrawal کلیک کنید. حالا از لیست توکن‌ها Matic Token را انتخاب و پس از وارد کردن مقدار مورد نظرتان، روی Transfer کلیک کنید.

سیستم به صورت اتوماتیک Plasma Bridge را برای انجام این انتقال انتخاب خواهد کرد.

پل Polygon

۲. اطلاعات نمایش داده شده را مطالعه کرده و سپس روی Continue کلیک کنید.

پل Polygon

۳. در این صفحه مقدار تخمینی کارمزد گس را مشاهده خواهید کرد و در صورتی که با پرداخت آن موافق هستید، روی Continue کلیک کنید.

پل Polygon

۴. اطلاعات تراکنش خود را بررسی کرده و سپس Continue را انتخاب کنید.

پل Polygon

۵. یک پنجره متامسک باز خواهد شد که از شما می‌خواهد تراکنش را تایید کنید. روی Confirm کلیک کرده تا انجام تراکنش آغاز شود.

توجه داشته باشید که برای انتقال از طریق پل پلاسما، باید به صورت دستی ۳ تایید انجام دهید. اولین تایید را برای آغاز فرآیند برداشت از کیف پول Polygon انجام خواهید داد که ممکن است تا ۳ ساعت طول بکشد.

آموزش پل پالی گان

۶. وقتی به مرحله Checkpoint برسید، یعنی تراکنش شما در بلاک چین اتریوم تایید شده است. حالا باید تایید دوم را انجام دهید تا مرحله Challenge period آغاز شود. این یک اقدام امنیتی است که سطح امنیت تراکنش‌های برداشت را افزایش می‌دهد.

آموزش پل پالی گان

۷. پس از رسیدن به مرحله challenge period، تنها باید روی Continue کلیک کرده تا توکن‌های MATIC به والت متامسک شما ارسال شوند.

آموزش پل پالی گان

آموزش پل پالی گان

 

جمع بندی

با مطالعه این آموزش باید توانایی استفاده از تمام ویژگی‌های پل پالی گان را داشته باشید. تعامل پذیری این بریج به کاربران اجازه می‌دهد که دارایی‌هایشان را بین بلاک چین‌های اتریوم و پالی گان جا به جا کنند. علاوه بر این، پل پالی گان یک راه جدید در اختیار کاربرانی قرار می‌دهد که به دنبال تجربه کردن پلتفرم‌های دیفای و اپلیکیشن‌های غیر متمرکز مختلف شبکه Polygon هستند.


برچسب ها: پالی گان

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)