آموزش ساخت ارز دیجیتال ؛ توکن اختصاصی خود را همین حالا بسازید


در این مطلب مراحل و نحوه ساخت ارز دیجیتال به شکل توکن شخصی و اختصاصی رایگان و بدون هزینه را به صورت مبتدی آموزش می‌دهیم.

برای ساخت ارز دیجیتال یا رمز ارز جدید، دو گزینه پیش رو دارید: ساخت یک کوین یا ایجاد یک توکن. تفاوت میان این دو این است که کوین، بلاک چین انحصاری خود را دارد؛ حال آنکه توکن برپایه یک بلاک چین دیگر ساخته می‌شود. همان‌طور که می‌دانید، رمز ارزها به دلیل ماهیت غیر متمرکز و امنیت‌شان بر بلاک چین‌ها متکی هستند.

بیشتر بخوانید: تفاوت کوین (Coin) و توکن (Token) ارز دیجیتال چیست؟

بدیهی است که ساخت توکن در مقایسه با ساخت کوین به تلاش و تخصص کمتری نیاز دارد. اگرچه ساخت ارز دیجیتال به شکل توکن باز هم بی‌نیاز از دانش فنی نیست؛ اما با صرف چند دقیقه وقت و با بهره‌گیری از بلاک چین‌هایی همچون اتریوم، بایننس اسمارت چین، سولانا و پالیگان (Polygon) به سادگی می‌توان آن را ایجاد کرد.

انتخاب کوین یا توکن، پیش از هر چیز به کاربرد و قابلیت‌های موردانتظار شما بستگی دارد. به طور کلی، هزینه ساخت کوین یا توکن نیز به حجم کار موردنیاز برای پیاده‌سازی وابسته است؛ هزینه‌ای که قرار است صرف به کارگیری توسعه‌دهندگان یا موارد دیگر شود.

اتریوم و زنجیره هوشمند بایننس از جمله بلاک چین‌ها و پلتفرم‌ها پرطرفدار برای ساخت ارز دیجیتال هستند. می‌توانید برای ایجاد توکن در بستر این بلاک چین‌ها از کدهای آماده استفاده کنید یا آنکه سراغ خدمات ساخت کوین بروید و هزینه‌های مربوط را بپردازید. زنجیره‌های جانبی نیز یکی دیگر از پلتفرم‌های محبوب برای پیاده‌سازی توکن هستند؛ زیرا هم مزایای بلاک چین اصلی را دارند و هم امکان سفارشی‌سازی بیشتر را در اختیار کاربر قرار می‌دهند.

پیش از آنکه رمز ارز خود را بسازید، باید کاربرد، اقتصاد توکن (توکنومیک) و وضعیت قانونی آن را مشخص کنید. پس از این باید سازوکار اجماع و معماری رمز ارز خود را برای مرحله توسعه و پیاده‌سازی معین کنید. در گام بعدی، می‌توانید یک ناظر یا حسابرس برای پروژه خود به کار بگیرید و سپس مرحله نهایی بررسی قانونی را طی کنید. اگرچه ساخت یک ارز دیجیتال کار بسیار ساده‌ای است؛ اما توسعه یک پروژه قوی نیازمند کار فراوان و تعهدی بی‌شائبه است.

ایده ساخت ارز دیجیتال یا یک رمز ارز اختصاصی ویژه خود با کاربردهای انحصاری و مخاطبان خاص، برای بسیاری از هواداران رمز ارزها بی‌نهایت هیجان‌انگیز است. اما بهترین نقطه برای شروع کار کجاست؟ روش‌های بسیاری برای ساخت کوین و توکن وجود دارد. هزینه‌های ساخت و پیاده‌سازی نیز برحسب پیچیده پروژه متغیر است. اگر در پی ساخت ارز دیجیتال ویژه خود هستید، در این مقاله اصول اولیه آن را آموزش می‌دهیم.

مقدمه

رمز ارز که با عنوان ارز رمزپایه نیز شناخته می‌شود، گونه‌ای از یک دارایی دیجیتال با کاربردهای متفاوت است. هر رمز ارز در درجه نخست، ابزاری برای انتقال ارزش به صورت دیجیتال میان یک یا چند فرد است؛ حالا این ارزش می‌تواند ارزش پولی، حقوق مالکیت یا حتی امتیاز رأی‌دهی باشد. ماهیت رمز ارزها با دیگر نظام‌های پرداخت دیجیتال متفاوت است؛ چرا که بر پایه فناوری بلاک چین توسعه داده می‌شوند. این ويژگی‌ یکتا باعث می‌شود تا رمز ارزها بتوانند از چنبره کنترل دولت‌ها و بانک‌های مرکزی آزاد باشند.

بیت کوین، بارزترین و شناخته‌شده‌‌ترین نمونه یک رمز ارز است. ساده‌ترین کاربرد این ارز دیجیتال، نقل و انتقال پول میان دو یا چند نفر در اقصی نقاط جهان بدون استفاده از نهادهای واسطه متعارف است. بلاک چین بیت کوین، همه تراکنش‌ها را ثبت و ضبط و همچنین امنیت و پایداری شبکه را تضمین می‌کند.

رمز ارزها را می‌توان به دو دسته عمده تقسیم‌بندی کرد: کوین‌ها و توکن‌ها. تفاوت میان این‌ها بسیار ساده است. کوین‌ها دارای بلاک چین بومی خود هستند؛ مانند بیت کوین و اتریوم. افزون بر این، کوین‌ها در کل شبکه بلاک چین خود، کارکردهای ویژه‌ای دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به پرداخت کارمزد، سهام‌گذاری یا مشارکت در حکمرانی اشاره کرد.

توکن‌ها اما برخلاف کوین‌ها در بستر بلاک چین‌های موجود ساخته می‌شوند. اگرچه احتمال دارد توکن‌ها کارکرد مشابهی با کوین‌ها داشته باشند؛ اما کارکرد آن‌ها منحصر به یک پروژه خاص است. برای مثال می‌توان به توکن CAKE متعلق به پروژه پنیک سواپ (PancakeSwap) در بلاک چین بایننس اسمارت چین اشاره کرد. شما می‌توانید از توکن CAKE برای پرداخت هزینه‌های یک تراکنش در زیست‌بوم پنکیک سواپ استفاده کنید؛ حال این تراکنش، مربوط به ایجاد یک توکن NFT باشد یا مرتبط با شرکت در یک قرعه‌کشی. ناگفته پیداست که توکن CAKE دارای بلاک چین ویژه خود نیست؛ بنابراین نمی‌توان از آن در تمامی اپ‌ها زنجیره هوشمند بایننس استفاده کرد. در مورد توکن‌های ERC-20 که بر پایه بلاک چین اتریوم، ساخته و توسعه داده می‌شوند نیز گزاره مشابهی صادق است. هر توکن، بخشی از یک پروژه خاص با کارکردی متفاوت است.

مقایسه ساخت کوین با ایجاد توکن ارز دیجیتال

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، ساخت توکن ارز دیجیتال بسیار ساده‌تر از ساخت کوین است. ایجاد کوین مستلزم توسعه و نگهداری موفقیت‌آمیز یک بلاک چین است. البته می‌توان با ایجاد انشعاب در یک بلاک چین، دست به ساخت کوین زد؛ اما در ادامه کار، یافتن کاربران برای زنجیره جدید و گره‌های تأییدکننده تراکنش‌ها کار ساده‌ای نیست. با این حال، اگر کوینی را بتوان ایجاد کرد، احتمال موفقیت آن از یک توکن بیشتر است. در ادامه، جزئيات مربوط به ساخت کوین و توکن ارز دیجیتال را آموزش می‌دهیم.

کوین توکن
دارای بلاک چین ویژه خود قابلیت پیاده‌سازی در بستر بلاک چین‌های موجود با پایگاه کاربری آماده
مستلزم برخورداری از دانش بلاک چین و مهارت کدنویسی امکان پیاده‌سازی آسان با ابزارهای آماده و کدهای متن‌باز
مستلزم صرف وقت و هزینه بسیار برای توسعه یک بلاک چین انحصاری ساخت و توسعه توکن، سریع‌تر، ساده‌تر و ارزان‌تر است

ساخت کوین

اگر تنها خودتان می‌خواهید بلاک چینی را از ابتدا توسعه بدهید، ساخت کوین جدید بر پایه آن می‌تواند بسیار وقت‌گیر باشد. از آن سو، انشعاب یک بلاک چین موجود را می‌توان سریع‌تر انجام داد و از آن به‌عنوان بستری برای ایجاد کوین استفاده کرد. بیت کوین کش با نماد اختصاری BCH یکی از نمونه‌های بارز پروژه‌های منشعب‌شده است. البته انجام این کار، چندان هم ساده نیست و همچنان شما به دانش فنی و کدنویسی بلاک چین احتیاج خواهید داشت. افزون بر این، ساخت و توسعه، بخش ابتدایی کار است و موفقیت هر پروژه در گرو جذب کاربران به بلاک چین تازه است که خود چالشی بزرگ به حساب می‌آید.

ساخت توکن ارز دیجیتال

ساخت توکن در بستر یک بلاک چین خوش‌نام می‌تواند متضمن اعتبار و امنیت آن باشد. اگرچه به این طریق نمی‌توان کنترل همه‌جانبه‌ای بر ابعاد مختلف توکن داشت؛ اما باز هم روش‌هایی برای سفارشی‌سازی بیشتر آن وجود دارد. گفتنی است که وب‌سایت‌ها و ابزارهای مختلفی برای ایجاد توکن به‌ویژه در بلاک چین‌های بایننس اسمارت چین و اتریوم در دسترس است.

برای یک پروژه باید به سراغ ساخت کوین برویم یا توکن؟

برای اپ‌های دیفای یا بازی‌های مبتنی بر مدل pay-to-earn ساخت توکن ارز دیجیتال کفایت می‌کند. در این موارد، هم شبکه بایننس اسمارت چین و هم بلاک چین اتریوم، آزادی و انعطاف‌پذیری زیادی را در اختیار توسعه‌دهندگان می‌گذارند.

اما اگر محدودیت‌های یک کوین یا بلاک چین‌های کنونی برای شما دست‌وپا گیر است، گزینه ایجاد کوین و بلاک چین جدید می‌تواند برایتان راهگشا باشد. بدون تردید، ساخت و برپایی یک بلاک چین و کوین جدید، دشوارتر از ساخت یک توکن است. با این حال، اگر بتوانید با موفقیت از این مرحله عبور کنید، می‌توانید نوآوری‌ها و قابلیت‌های تازه‌ای را عرضه کنید. از جمله بلاک چین‌هایی که توانسته‌اند در این زمینه موفق باشند، می‌توان به بایننس اسمارت چین، اتریوم، سولانا، پالیگان و دیگر موارد اشاره کرد.

به خاطر داشته باشید که برای ساخت ارز دیجیتال در قالب کوین یا توکن، به سخت‌کوشی بسیار همراه با دانش فنی، اقتصادی و شناخت عمیق از بازار نیاز دارید.

برترین راهکارها برای ساخت ارز دیجیتال

زنجیره هوشمند بایننس، اتریوم و سولانا از جمله بلاک چین‌های برتر برای ساخت توکن هستند. در تمامی این شبکه‌ها می‌توان طیف متنوعی از توکن‌ها را بر پایه استانداردهای موجود ایجاد کرد. دو استاندارد BEP-20 و ERC-20 از جمله پرطرفدارترین استانداردها برای ساخت توکن هستند که از سوی تمامی کیف پول‌های رمز ارزی پشتیبانی می‌شوند.

استاندارد ERC-20 متعلق به بلاک چین اتریوم است و BEP-20 هم به شبکه بایننس اسمارت چین تعلق دارد. هر دوی این شبکه‌ها به شما امکان ساخت و سفارشی‌سازی قراردادهای هوشمند را می‌دهند و به این طریق می‌توانید توکن‌های و اپ‌های غیرمتمرکز خود را بسازید. با اپ غیرمتمرکز یا دپ (Dapp) می‌توانید زیست‌بومی را با کارکردهای و قابلیت‌های بیشتر ایجاد کنید.

علاوه بر بلاک چین‌ها و زنجیره‌های اصلی، می‌توانید سراغ زنجیره‌های جانبی یا سایدچین‌ها بروید. این زنجیره‌ها متکی بر یک زنجیره بزرگ همانند اتریوم یا پولکادات هستند؛‌ اما امکان سفارشی‌سازی بیشتری را فراهم می‌کنند. برای مثال، شبکه پالیگان یکی از زنجیره‌های جانبی است که به بلاک چین اتریوم متصل است و تجربه کاربری مشابه اما ارزان‌تر و سریع‌تری را در اختیار کاربران می‌گذارد.

پس از آنکه بلاک چین خود را انتخاب کردید، به روشی برای ساخت ارز دیجیتال نیاز دارید. در بایننس اسمارت چین و دیگر بلاک چین‌های مبتنی بر ماشین مجازی اتریوم، فرایند ساخت ارز دیجیتال تا اندازه‌ای ساده است. همچنین ابزارهای آماده‌ای وجود دارند که می‌توانید برحسب پارامترها و قوانین دلخواه خود، توکن مورد نظرتان را با استفاده از آن‌ها بسازید. این ابزارها به‌طور معمول، پولی هستند؛ اما برای آن دسته از کاربرانی که آشنایی چندانی با قراردادهای هوشمند ندارند، راهگشایند.

اما اگر به دنبال ساخت ارز دیجیتال در قالب کوین و بلاک چین اختصاصی خود هستید، به تیمی از توسعه‌دهندگان و متخصصان بلاک چین نیاز دارید. حتی اگر بخواهید یکی از بلاک چین‌های موجود مانند اتریوم یا بیت کوین را فورک کنید، باز هم کار دشواری پیش رو دارید. دست‌کم در این روش باید انبوهی از کاربران را تشویق کنید که اجرای گره‌ها و اعتبارسنجی تراکنش‌های شبکه شما را برعهده بگیرند.

فارغ از انتخاب بلاک چین دلخواه برای ساخت ارز دیجیتال در قالب کوین یا توکن، نکات مهم دیگری نیز وجود دارند که نباید از آنها غافل شوید:

ابتدا تعیین کنید چه کاربردی را برای رمز ارزتان در نظر دارید

رمز ارزها می‌توانند کاربردهای بسیاری داشته باشند. برخی از آن‌ها همانند کلیدی برای دسترسی به دیگر خدمات هستند. برخی دیگر هم در حکم گواهی سرمایه‌گذاری برای سهام یا دیگر دارایی‌های مالی‌اند. برای درک و ترسیم فرایند ساخت ارز دیجیتال شما باید پیش از هر چیزی، کارکردها و قابلیت‌های مورد انتظار خود را از آن تعیین کنید.

توکنومیک توکن خود را طراحی کنید

توکنومیک در واقع مبین اصول اقتصادی حاکم بر رمز ارز شما است و ویژگی‌هایی همچون سقف عرضه، روش توزیع و قیمت‌گذاری اولیه آن را معین می‌کند. اگر توکنومیک یک پروژه به درستی طراحی نشود، ممکن است یک ایده خوب به راحتی شکست بخورد و انگیزه کاربران هم برای خریداری توکن آن پروژه کور شود. برای مثال، اگر یک استیبل کوین بسازید؛ اما به درستی پشتوانه آن را تعیین نکنید، نباید انتظار داشته باشید کسی آن را بخرد یا نگه‌داری کند.

سازگاری پروژه مدنظر خود را با چارچوب‌های نظارتی بررسی کنید

کشورهای جهان هر یک قوانین و قواعد مخصوص به خود را در حوزه رمز ارزها دارند. حتی در برخی از کشورها و حوزه‌های قضایی، استفاده از رمز ارزها به کل ممنوع است. حواستان به تعهدات قانونی احتمالی در صورت عرضه کوین یا توکن باشد و از انطباق با مقررات نظارتی غافل نشوید.

آموزش رویه کلی ساخت ارز دیجیتال

اگر تنها به دنبال ساخت توکن هستید، نیازی نیست تمامی این ۷ مرحله را طی کنید. سه مرحله اول برای شما از همه مهمتر است. بخش عمده‌ای از این دستورالعمل‌ها مشتمل بر مراحل پایه ساخت یک بلاک چین پیش از صدور کوین دلخواه است. پیش از آموزش عملی ساخت توکن ارز دیجیتال، 7 مرحله اولیه را مرور می‌کنیم.

1- یک پلتفرم بلاک چینی مناسب را انتخاب کنید

برای یک توکن، شما باید ابتدا بلاک چین دلخواه و مناسب خود را برگزینید. بایننس اسمارت چین و اتریوم از جمله گزینه‌های پرطرفداری هستند؛ اما زنجیره‌های جانبی نیز می‌توانند کار شما را راه بیندازند. از یاد نبرید که برای ساخت کوین ارز دیجیتال اختصاصی باید ابتدا بلاک چین ویژه خود را طراحی کنید و این مستلزم استخدام یک متخصص بلاک چین است.

۲- الگوریتم اجماع مناسب را انتخاب کنید

اگر در حال ایجاد بلاک چین ویژه خود هستید یا آنکه نمی‌دانید کدام یک از بلاک چین‌های موجود را می‌خواهید انتخاب کنید، پیش از هر چیز، سازوکار اجماع مناسب خود را برگزینید. این سازوکارها تعیین می‌کنند که اعضای یک شبکه چگونه باید تراکنش‌ها را تأیید و اعتبارسنجی کنند. بیشتر بلاک چین‌ها از سازوکار اجماع اثبات سهام استفاده می‌کنند؛ زیرا به زیرساخت سخت‌افزاری کم‌تری نیازمند است و انواع و اقسام متفاوتی هم دارد. افزون بر اثبات سهام، می‌توان از سازوکار اجماع اثبات کار استفاده کرد که عده‌ای می‌گویند امن‌تر از دیگر روش‌ها است؛ با این حال، حفظ این سازوکار بسیار گران است و افزون بر این، سازگاری کمتری با محیط زیست دارد.

۳- معماری بلاک چین خود را طراحی کنید

این مرحله، تنها زمانی موردنیاز است که درصدد ساخت کوین باشید. هر بلاک چینی به همه افراد اجازه نمی‌دهد در فرایند اجرای گره‌ها یا صحت‌سنجی تراکنش‌ها مشارکت کنند. باید بین انواع بلاک چین، یکی را انتخاب کنید. گفتنی است که بلاک چین‌ها می‌توانند عمومی، خصوصی، مجوزدار یا فاقد مجوز باشند. انتخاب هر یک از این‌ها به کوین و پروژه شما بستگی دارد. برای مثال، یک شرکت ممکن است علاقه به پیاده‌سازی بلاک چین خصوصی داشته باشد تا بتواند آن را بهتر کنترل کند.

۴- آستین‌ها را بالا بزنید و توسعه بلاک چین را آغاز کنید

اگر دانش تخصصی ساخت بلاک چین و ارز دیجیتال ندارید، باید به سراغ متخصصان این حوزه بروید. وقتی بلاک چین، طراحی و در یک محیط آزمایشی اجرا شود، دیگر تغییرات مفاهیم و نقش‌های اصلی آن بسیار دشوار می‌شود. پیش از هر چیز از یک شبکه آزمایشی استفاده کنید تا مطمئن شوید که همه چیز طبق برنامه کار می‌کند و افزون بر این، برای ساخت بلاک چین خود با یک تیم درست و درمان توسعه همکاری کنید.

۵- رمز ارز خود و کد آن را حسابرسی کنید

در حوزه رمز ارزها شرکت‌هایی وجود دارند که می‌توانند کد بلاک چین و رمز ارز آن را برای یافتن هرگونه آسیبب‌پذیری احتمالی، حسابرسی کنند. از جمله این شرکت‌ها می‌توان به سرتیک (Certik) اشاره کرد. پس از طی حسابرسی می‌توانید حتی نتایج آن را به صورت عمومی منتشر کنید و یافته‌های آن را در عمل به کار ببندید. طی این مرحله، باعث می‌شود که خاطر شما به عنوان سازنده آسوده باشد و سرمایه‌گذاران هم از از افتادن در دام زیان‌های احتمالی دور شوند.

۶- دوباره موارد قانونی را بررسی کنید

پس از آنکه بلاک چین خود را راه‌اندازی کردید و آماده ساخت ارز دیجیتال خود هستید، بهتر است سراغ یک مشاور حقوقی بروید تا ببینید که آیا نیاز به درخواست مجوز دارید یا نه. دوباره یادآور می‌شویم که رسیدن به این مرحله به صورت تکی دشوار است و بدون تردید نیازمند کمک از بیرون هستید.

۷- ارز دیجیتال خود را بسازید

چه کوین را انتخاب کنید چه توکن، سرانجام باید آن را صادر و منتشر کنید. بهترین روش ساخت ارز دیجیتال به نوع توکنومیک شما بستگی دارد. برای مثال، توکن‌های دارای سقف عرضه معین، معمولاً از طریق یک قرارداد هوشمند به‌طور یکجا صادر می‌شوند. اما کوین‌هایی هم وجود دارند که به تدریج صادر می‌شوند؛ درست مثل بیت کوین که وقتی ماینرها بلاک‌های جدید را اعتبارسنجی می‌کنند، واحدهای آن ساخته می‌شود.

آموزش گام به گام ساخت ارز دیجیتال در بایننس اسمارت چین (BEP-20)

برای ساخت ارز دیجیتال در قالب یک توکن BEP-20 شما باید برخی از مهارت‌های اولیه کدنویسی را آموخته باشید تا بتوانید یک قرارداد هوشمند را در بستر بایننس اسمارت چین، پیاده‌سازی کنید. همچنین باید از پیش، کیف پول متامسک را نصب کرده و مقداری کوین BNB در حساب خود داشته باشید تا بتوانید با آن‌ها کارمزد گس را پرداخت کنید. در ادامه، 15 گام ساخت ارز دیجیتال به صورت توکن BEP20 را آموزش می‌دهیم.

۱- در گام اول، مطمئن شوید که شبکه اصلی BSC را به متامسک افزوده‌اید. برای این کار می‌توانید دستورالعمل‌های مرتبط با نحوه اتصال متامسک به بایننس اسمارت چین را مطالعه کنید.

۲- به اپلیکیشن رمیکس (Remix)‌ بروید. این اپ یک ابزار آنلاین برای توسعه و استقرار قراردادهای هوشمند در بستر بلاک چین‌های مختلف است که با ماشین مجازی اتریوم هم سازگاری دارد. ابتدا روی پوشه [contracts] راست‌کلیک و سپس روی [New File] کلیک کنید.

آموزش گام به گام ساخت ارز دیجیتال

۳- نام فایل را BEP20.sol بگذارید.

ساخت ارز دیجیتال شخصی

۴- مطمئن شوید که زبان برنامه‌نویسی را روی [Solidity] تنظیم کرده‌اید. اگر این چنین نباشد، قرارداد هوشمند شما کار نخواهد کرد. با کلیک روی آیکون نمایش داده در سمت راست تصویر زیر می‌توانید این کار را انجام دهید.

ساخت ارز دیجیتال اختصاصی

۵- کد آماده قرارداد هوشمند BEP-20 را روی فایل خود کپی کنید (از اینجا). برای اطلاع از پارامترها و کارکردهای این کد می‌توانید سری به گیت‌هاب بزنید.

آموزش ساخت توکن bep20

۶- نام، نماد، تعداد ارقام اعشار و سقف عرضه توکن خود را در پارامترهای مشخص‌شده در بدنه کد درج کنید. ما در اینجا برای مثال، نام بایننس آکادمی کوین (BAC)‌ را با ۱۸ رقم اعشار و سقف عرضه ۱۰۰ میلیون واحد در بدنه کد درج کردیم. یادتان نرود که برای ۱۸ رقم اعشار، تعداد کافی صفر را در کد درج کنید.

آموزش برنامه نویسی اسمارت چین

۷- در ادامه باید قرارداد هوشمند را کامپایل کنید. روی آیکون نمایش داده شده در سمت چپ نمایشگر کلیک کنید، سپس به ترتیب روی گزینه‌های [Auto compile] و [Enable optimization] و [Compile] کلیک کنید.

ساخت ارز دیجیتال bep20

۸- برای کپی ABI قرارداد، روی دکمه [ABI] کلیک کنید.

آموزش ساخت ارز دیجیتال

۹- روی آیکون نمایش‌داده شده در سمت چپ تصویر زیر کلیک کنید. گزینه [Injected Web3] را به عنوان محیط خود انتخاب کنید و سپس اجازه بدهید متامسک به رمیکس متصل شود. درنهایت، پیش از کلیک روی گزینه [Deploy] از انتخاب قرارداد BEP-20 خود مطمئن شوید.

آموزش ساخت توکن بایننس

۱۰- اکنون باید هزینه تراکنش را از طریق متامسک بپردازید تا قرارداد هوشمند روی بلاک چین مستقر و پیاده شود. وقتی که قرارداد هوشمند فعال شد، باید کد منبع آن را صحت‌سنجی و منتشر کنید. آدرس قرارداد را در BscScan کپی و سپس گزینه [Solidity (Single)] را به عنوان نوع کامپایلر انتخاب کنید. در نهایت، نسخه کامپایلر را با مرحله ۷ مطابقت دهید.

ساخت توکن bep20

۱۱- گام یازدهم آموزش ساخت ارز دیجیتال، مسطح کردن کد است. در ادامه روی BEP20.sol در رمیکس کلیک کنید و گزینه [Flatten] را بفشارید. سپس به رمیکس اجازه دهید تا کد شما را مسطح کند.

آموزش ساخت ارز دیجیتال

۱۲- کد را از بخش BEP20_flat.sol درون فیلد مربوط کپی کنید و مطمئن شوید که [Optimization] روی Yes تنظیم شده باشد. در ادامه روی گزینه [Verify and Publish] کلیک کنید.

آموزش ساخت ارز دیجیتال

۱۳- اکنون کار با موفقیت به مراحل پایانی رسیده و تصویر زیر برای شما به نمایش درمی‌آید. با کد تأییدشده می‌توانید توکن خود را با استفاده از فراخوانی تابع the _mint در قرارداد صادر کنید. به آدرس قرارداد روی BscScan بروید و روی گزینه [Write Contract] کلیک کنید. سپس برای اتصال به حساب متامسک خود روی گزینه [Connect to Web3] کلیک کنید.

صفر تا صد ساخت ارز دیجیتال

۱۴- در بخش پایین صفحه، سراغ قسمت mint بروید و تعداد دلخواه از توکن خود را در آن وارد کنید. ما برای مثال، عدد ۱۰۰ میلیون را وارد کردیم. از درج ارقام اعشاری غافل نشوید. ما در این بخش، عدد ۱۸ را وارد کردیم. سپس روی گزینه [Write] کلیک کنید و کارمزد مربوط را در متاسک بپردازید.

ساخت توکن bep20

۱۵- اکنون باید توکن‌های صادر شده به حساب شما در کیف پول‌تان ارسال شده باشند.

ساخت قرارداد هوشمند

چگونه رمز ارز خود را در صرافی‌ها فهرست کنیم

پس از ساخت یک ارز دیجیتال مطابق با این آموزش، فهرست کردن کوین یا توکن اختصاصی خود در صرافی‌های معتبری همچون بایننس می‌توان متضمن اطمینان‌بخشی به خریداران احتمالی آن باشد. اگر توانسته‌اید یک توکن درست و درمان بسازید، فرم‌های درخواست پذیرش در بایننس یا دیگر صرافی‌ها را پر کنید تا رمز ارزتان به‌طور مستقیم در تابلوی اصلی صرافی یا در بخش لانچ‌پد (Launchpad) درج شود.

هر رمز ارز برای درج نهایی در تابلوی معاملاتی صرافی باید فرایندهای بررسی موشکافانه‌ای را طی کند و افزون بر این، شما به عنوان سازنده رمز ارز موظف‌اید صرافی را از به‌روزرسانی‌های احتمالی پروژه خود آگاه کنید. همچنین برای پذیرش در بایننس، ملزم به قبول توکن‌های BNB و BUSD در پروژه خود هستید و باید در رویدادهایی همچون عرضه اولیه، فروش توکن یا ارائه نقدینگی، این توکن‌ها را بپذیرید.

هزینه ساخت ارز دیجیتال

هزینه ساخت ارز دیجیتال به روش‌ها و تنظیماتی بستگی دارد که شما انتخاب می‌کنید. اگر در حال ایجاد یک کوین و بلاک چین هستید، احتمالاُ باید دست‌کم به مدت چند ماه، حقوق به توسعه‌دهندگان پرداخت کنید. علاوه بر این، حسابرسی کد کوین و بلاک چین آن نیز دست‌کم ۱۵ هزار دلار هزینه روی دست‌تان می‌گذارد. اما با ۵۰ دلار می‌توان یک توکن را در بستر بایننس اسمارت چین ایجاد کرد. اما در مجموع، ساخت یک رمز ارز موفق، دست‌کم هزاران دلار برای رتق و فتق اموری همچون ساخت، بازاریابی و ایجاد جامعه کاربری هزینه دربر دارد.

کلام آخر

در این مطلب ساخت ارز دیجیتال را آموزش دادیم. اگر تصمیم دارید که رمز ارز ویژه خودتان را بسازید، از آنچه در این مقاله خواندید، صرفاً به عنوان اطلاعات اولیه استفاده کنید. بدانید که این کار چندان ساده نیست و به درکی عمیق از مفاهیم بلاک چین نیاز دارد که دست یافتن به آن مستلزم صرف زمان زیادی است. افزون بر این، ساخت ارز دیجیتال در قالب کوین یا توکن، قدم اول است و باید فکری هم به حال موفقیت آن بکنید. حتماً از مطالعه دیگر پروژه‌ها غافل نشوید تا بدانید که چه نکاتی به کار شما می‌آیند و چه مواردی نمی‌توانند برایتان راهگشا باشند.


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)