شبکه فلیر (Flare Network) و توکن اسپارک (SPARK) چیست؟


فلیر (Flare) یک شبکه بلاک چین بوده که با استفاده از توکن اسپارک (SPARK)، تعامل با قراردادهای هوشمند را به ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و ریپل اضافه می‌کند.

یکی از مشکلات اصلی در شبکه‌هایی مانند بیت کوین، ریپل و لایت کوین که با هدف ایجاد یک سیستم پرداختی ساخته شده‌اند، عدم امکان تعامل با قراردادهای هوشمند است. تیم شبکه فلیر در نظر دارد تا این مشکل را با ایجاد پل‌های دوطرفه بین این شبکه‌ها با اتریوم حل کند. این بدان معنی است که فلیر این امکان را فراهم می‌سازد تا ارزهای شبکه‌های یکپارچه شده با Flare در قراردادهای هوشمند استفاده شود. توکن اسپارک (Spark) رمز ارز شبکه فلیر بوده و تاکنون بخشی از عرضه این رمز ارز بین دارندگان XRP و توزیع شده است. در این مقاله، با شبکه فلیر و توکن اسپارک بیشتر آشنا خواهیم شد.

شبکه فلیر (Flare) چیست؟

همان‌طور که می‌دانید، ریپل یک شبکه جهانی پرداخت و مبادلات بین مرزی است. این شبکه برای این کاربری طراحی شده و برای کاربردهای دیگر بسیار محدود است. برای حل این محدودیت، شبکه فلیر تصمیم به پشتیبانی از قابلیت قرارداد هوشمند برای رمز ارز XRP را گرفت. اسپارک (Spark) توکن اصلی این شبکه بوده و بخشی از عرضه آن بین دارندگان واجد شرایط رمز ارز ریپل توزیع شد.

شبکه فلیر

فلیر یک شبکه توزیع شده بوده که ماشین مجازی اتریوم (EVM) را در خود ادغام کرده و از توکن اسپارک در دل خود بهره می‌برد. EVM اساساً قراردادهای هوشمند را به دستورالعمل‌هایی تبدیل می‌کند که رایانه‌ها می‌توانند آن‌ها را بخوانند. این موضوع شبکه را قادر می‌سازد تا قراردادهای هوشمند، تورینگ کامل را اجرا کنند. تورینگ کامل مدل محاسباتی بوده که می‌تواند تقریباً هر وظیفه محاسباتی را در صورتی که حافظه کافی برای اجرای آن وجود داشته باشد، برعهده بگیرد. این بدان معنی است که فلیر می‌تواند ویژگی‌های قدرتمندی را برای ایجاد یک اکوسیستم از برنامه‌های غیر متمرکز ترکیب کند. به طور خلاصه، فلیر قصد دارد راهی برای مقیاس ‌پذیری شبکه‌های قرارداد هوشمند باشد.

فلیر از یک پروتکل اجماع به نام اولانچ (Avalanche) استفاده می‌کند. این پروتکل اجماع به منظور کار با قرارداد فدرال بیزانس (FBA) سازگار شده است. FBA مکانیسم اجماعی بوده که توسط شبکه‌هایی مانند XRPL و استلار استفاده می‌شود. نکته اصلی پیرامون این سیستم اجماع این است که الگوریتم اجماع شبکه فلیر برای حفظ امنیت شبکه به مکانیسم‌های اقتصادی مانند اثبات سهام (Proof of Stake) و اقداماتی مانند استیکینگ توکن اسپارک متکی نیست.

مکانیسم اقتصادی در سیستم اجماع چیست؟ اجازه دهید با یک مثال به توضیح آن بپردازیم. به عنوان مثال رمز ارز اتر (ETH) در شبکه اتریوم را در نظر بگیرید. هنگامی که اتریوم به طور کامل به اثبات سهام در اتریوم 2.0 تغییر وضعیت بدهد، امنیت شبکه کاملاً به اعتبارسنجی‌هایی بستگی دارد که رمز ارز اتر را به عنوان وثیقه قرار داده‌اند. این بدان معناست که با گسترش شبکه، امنیت آن به مقدار رمز ارز وثیقه گذاشته شده وابسته خواهد بود، اما پروتکل اجماع فلیر به این وثیقه نیاز ندارد.

اما چرا مکانیسم اقتصادی مهم است؟ زیرا این امکان را می‌دهد تا رمز ارز شبکه برای انواع دیگر استفاده‌ها، حتی مواردی که برای شبکه‌هایی که به امنیت متکی هستند، خطرناک باشد. اساساً، طبق گفته سازندگان فلیر، این انتخاب طراحی بدون ایجاد خطر در امنیت، قابلیت کاربری بیشتری به رمز ارز می‌افزاید.

نقش توکن اسپارک در شبکه فلیر

اسپارک رمز ارز شبکه فلیر است. کاربرد اصلی اسپارک مانند توکن‌های دیگر شبکه‌های مشابه، جلوگیری از تراکنش‌های اسپم است. اگر تراکنش‌ها رایگان باشد، ارسال تراکنش‌های نامعتبر نیز رایگان خواهد بود.

توکن اسپارک علاوه بر مورد فوق دارای کاربردهای زیر است:

  • به عنوان وثیقه در برنامه‌های غیر متمرکز (DApps)
  • جهت تهیه اطلاعات از یک اوراکل
  • حق رای در تصمیمات شبکه

هدف از تعیین این کاربردها، ایجاد یک اکوسیستم از برنامه های کاربردی متکی به Spark به نام (Spark Dependent Applications (SDA است. SDA همچنین می‌تواند کاربردهای بدون نیاز به اعتماد توکن‌ها را در شبکه‌های دیگر امکان‌پذیر کند، حتی آن توکن‌هایی که شبکه آن‌ها از قراردادهای هوشمند پشتیبانی نمی‌کنند.

توکن اسپارک و فلیر

توکن FXRP نمایشی از عدم نیاز به اعتماد توسط رمز ارز XRP در شبکه فلیر است. این توکن می‌تواند توسط دارندگان XRP از طریق قراردادهای هوشمند ایجاد و استفاده شود. این سیستم به شرکت‌کنندگانی که توکن اسپارک را به عنوان وثیقه قرار داده و در هنگام ایجاد و یا بازخرید توکن FXRP کارمزد دریافت می‌کنند، متکی است. این مسئله همراه با ایجاد فرصت‌های احتمالی آربیتراژ بوده که البته باید اطمینان حاصل گردد نسبت 1:1 بین XRP و FXRP حفظ می‌شود.

در ابتدای همین مقاله به شبکه فلیر و ایجاد قابلیت قراردادهای هوشمند در شبکه‌هایی که از این قراردادها پشتیبانی نمی‌کنند، اشاره کردیم. این دقیقاً همان چیزی است که با رمز ارز FXRP در جریان است. این قابلیت اجازه می‌دهد تا رمز ارز XRP با قراردادهای هوشمند و بدون نیاز به یک بخش مرکزی برای صدور توکن‌ها، در واقع با روشی بدون نیاز به اعتماد، مورد استفاده قرار بگیرد.

سخن پایانی

شبکه فلیر و توکن اسپارک راهی جدید برای افزایش مقیاس پذیری شبکه‌هایی است که از قراردادهای هوشمند پشتیبانی نمی‌کنند. فلیر امکان استفاده از XRP را در قراردادهای هوشمند به روشی بدون نیاز به اعتماد فراهم می‌کند. بخشی از عرضه توکن Spark به دارندگان رمز ارز XRP تعلق گرفت. در ادامه لایت کوین با تیم Flare برای ایجاد امکان تعامل با قراردادهای هوشمند به توافق رسید و به احتمال فراوان، در آینده شاهد همکاری فلیر با پروژه‌های بیشتری خواهیم بود.

منبع: Academy.Binanceثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)