قرارداد هوشمند یا اسمارت کانترکت (Smart Contract) در بلاک چین چیست؟


قرارداد هوشمند در بلاک چین و ارز دیجیتال را به زبان ساده توضیح داده و مزایای اسمارت کانترکت Smart Contract در زنجیره تامین را بررسی می‌کنیم.

قرارداد هوشمند یا به اصطلاح اسمارت کانترکت (Smart Contract) از جمله قراردادهایی است که پس از نوشته شدن در شبکه بلاک چین، امکان متوقف کردن روند کار آن از طرف هیچ کس، حتی نویسنده آن، وجود ندارد. در این مطلب، نحوه کار و مزایا و معایب قراردادهای هوشمند را بررسی کرده و به تشریح کاربرد آن‌ها در حوزه بلاک چین و ارز دیجیتال می‌پردازیم.

قرارداد هوشمند در حوزه ارز دیجیتال چیست؟

فرض کنید قصد فروش یک خانه را دارید. این کار یک فرآیند نسبتا پیچیده و طاقت فرساست که به کاغذبازی‌های زیاد و ارتباط با شرکت‌ها و افراد مختلف نیاز دارد و ریسک‌های آن نیز زیاد است. به همین دلیل است که اکثر فروشندگان خانه تصمیم می‌گیرند کار را به یک نماینده املاک بسپارند تا تمام اقدامات لازم را انجام داده و از زمان آغاز مذاکرات تا پایان آن، بر معامله نظارت داشته باشد.

علاوه بر این، آژانس املاک خدماتی تحت عنوان خدمات سپرده نیز ارائه می‌کند که در معاملات با مقدار سرمایه بالا و نیاز به اعتماد کامل به طرف دوم معامله، بسیار کارآمد است. با این وجود، پس از یک معامله موفق، حدودا 7 درصد قیمت فروش به عنوان کمیسیون به نماینده فروشنده تعلق می‌گیرد، که البته برای فروشنده این مبلغ ضرر زیادی است.

در چنین موقعیت­‌هایی، قرارداد هوشمند می‌تواند بسیار مفید واقع شود و تحول مثبتی در صنعت ایجاد کند. اسمارت کانترکت ها مشکل اعتماد را حل کرده و بر اساس اصل “If-Then” کار می‌کنند. این بدین معنی است که تنها پس از ارسال مبلغ موافقت‌شده برای سیستم مالکیت خانه به خریدار واگذار می‌شود.

این قراردادها به عنوان خدمات سپرده نیز کار می‌کنند، یعنی پول و مالکیت در سیستم ذخیره شده و دقیقا به صورت همزمان بین طرفین معامله توزیع می‌شود. علاوه بر این، صدها نفر شاهد این معامله هستند و آن را تأیید می‌کنند. بنابراین طی شدن بدون مشکل فرآیند تحویل تضمین می‌شود. از آنجایی که بین طرفین معامله مشکل عدم اعتماد وجود ندارد، بنابراین نیازی به واسطه نیست. تمام اقداماتی که توسط نماینده املاک انجام می‌شود را می‌توان از قبل در قراردادهای هوشمند اعمال کرد و در عین حال، فروشنده و خریدار را از بسیاری از هزینه‌های اضافی، معاف ساخت.

این تنها یک نمونه ساده از کاربردهای بالقوه‌ی Smart Contract هاست. این قراردادها تبادل پول، دارایی و هر چیز ارزشمند دیگری را تسهیل، شفافیت کامل را تضمین، از خدمات و هزینه‌های واسطه‌ها جلوگیری و مشکل عدم اعتماد بین طرفین معامله را برطرف می‌کنند. کد یک قرارداد هوشمند خاص شامل تمام نکات و شرایط توافق‌شده توسط طرفین و اطلاعات مربوط به معامله است که در فناوری بلاک چین (دفتر عمومی کل غیرمتمرکز توزیع شده) ثبت می‌شود.

تاریخچه ظهور اسمارت کانترکت ها

نخستین بار، در سال 1996 قرارداد هوشمند توسط نیک زابو (Nick Szabo) که یک متخصص کامپیوتر و رمزنگار بود، مطرح شد. پس از چندین سال، وی با کار مجدد روی این مفهوم، مقالات مختلفی را منتشر کرد. وی در این مقالات، مفهوم ایجاد قراردادهای قانونی مربوط به فعالیت‌های تجاری از طریق طراحی پروتکل‌های الکترونیکی بین افراد غریبه در اینترنت را شرح داد.

با این وجود، تا سال 2009 این قراردادها مورد استفاده قرار نگرفتند. در آن سال، با ظهور بیت کوین و بلاک چین آن (که سرانجام، محیط مناسبی را برای قراردادهای هوشمند فراهم کرد)، استفاده از اسمارت کانترکت‌ها آغاز شد. جالب است بدانید که نیک زابو در سال 1998 مکانیزمی را برای یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز به‌نام بیت گلد (BitGold) طراحی کرده بود. با اینکه این رمز ارز هیچگاه واقعا راه‌اندازی نشد، اما دارای بسیاری از ویژگی‌هایی بود که بیت کوین حدود 12 سال است که به دلیل داشتن آن‌ها به خود می‌بالد.

این روزها، قرارداد هوشمند به صورت عمده توسط رمز ارزها مورد استفاده قرار می‌گیرد. پروتکل‌های غیرمتمرکز ارزهای مجازی در اصل اسمارت کانترکت‌هایی هستند که رمزنگاری و امنیت غیر متمرکز دارند. این قراردادها به صورت گسترده در شبکه‌های ارزهای کریپتویی موجود به‌کار گرفته می‌شوند و یکی از برجسته‌ترین ویژگی‌های اتریوم هستند.

اسمارت کانترکت ها چگونه کار می‌کنند؟

به زبان ساده، قراردادهای هوشمند بسیار شبیه به وندینگ مشین (Vending Machine) یا همان دستگاه‌های فروش خودکار خوراکی کار می‌کنند. فقط کافی است مقدار لازم از یک ارز دیجیتال را به قرارداد هوشمند واریز کرده تا سپرده شما حق مالکیت خانه، گواهی‌نامه رانندگی یا هر چیز دیگری را به حسابتان وارد کند. نه تنها همه قوانین و جریمه ها توسط اسمارت کانترکت‌ها تعریف شده است، بلکه توسط آنها نیز اعمال می‌شود.

در زیر، گام‌های ساخت و اجرای یک قرارداد هوشمند را مشاهده می‌کنید:

 • توافق
 • شرایط
 • کدنویسی
 • بلاک چین
 • اجرا
 • کدنویسی مجدد

گام های ساخت اسمارت کانترکت

اسمارت کانترکت‌ها نیاز به کشاندن اختلاف نظرها به دادگاه را به صورت بالقوه از بین برده و باعث صرفه‌جوی در وقت و زمان طرفین معامله می‌شوند. این نوع امنیت بیشتر به‌خاطر کدنویسی در قراردادهای هوشمند است که ایجاد می‌شود. مثلا در بلاک چین اتریوم، قراردادها با زبان برنامه‌نویسی سالیدیتی (Solidity) نوشته می‌شوند که یک زبان تورینگ کامل است. یعنی قوانین و محدودیت‌های یک قرارداد هوشمند درون کدهای شبکه نوشته می‌شو و هیچ فرد سوءاستفاده‌گری قادر به دستکاری آن‌ها نیست. در حالت ایده‌‌آل، این محدودیت‌ها به کاهش کلاهبرداری‌ها یا تکرارهای پنهان در قراردادها کمک می‌کنند. اسمارت کانترکت‌های رمز ارزی تنها در صورت توافق تمام طرفین قادر به اجرا شدن هستند.

از نظر فنی‌تر، مراحل کار یک اسمارت کانترکت را می‌توان به دو بخش تقسیم‌بندی کرد:

 1. یک قرارداد هوشمند به یک توافق بین دو یا چند نفر نیاز دارد. پس از تنظیم، دو نفر می‌توانند نسبت به شرایط تکمیل قرارداد باهم توافق کنند. سپس این تصمیم در اسمارت کارنترکت نوشته می‌شود که بعدا به صورت رمزگذاری‌شده در شبکه بلاک چین ذخیره خواهد شد.
 2. پس از تکمیل قراداد، تراکنش در بلاک چین ثبت می‌شود. سپس تمام نودها کپی بلاک چین خود را به همراه این تراکنش آپدیت کرده و «وضعیت» شبکه را به‌روزرسانی می‌کنند.

حالا شاید برایتان سوال شده باشد که آیا در بیت کوین و دیگر شبکه‌ها هم می‌توان از اسمارت کانترکت‌ها استفاده کرد؟ تا حدودی بله. از نظر فنی، هر تراکنش بیت کوین در واقع یک نسخه ساده‌شده از یک قرارداد هوشمند است و راه‌حل‌های لایه دو مانند شبکه لایتنینگ (Lightning Network) برای بهبود کارایی این شبکه توسعه داده شده‌اند. با این وجود، کاربرد اسمارت کارنترکت‌ها در شبکه اتریوم گسترده‌تر است.

شایان ذکر است که قراردادهای هوشمند از بسیاری جهات با قراردادهای کاغذی متفاوت‌اند که در جدول زیر مشاهده می‌کنید:

قرارداد کاغذی قرارداد هوشمند
زبان/کد زبان انسانی کدهای کامپیوتری ماشینی
اتوماسیون تمام بخش‌های توافق فقط تراکنش‌ها اتومات می‌شوند
رکورد و ثبت سابقه شرایط توسط طرفین روی کاغذ نوشته می‌شود درون‌نهاده‌سازی داخل بلاک چین یا دیگر دفاتر کل
تغییر وضعیت داخلی مشمول تفسیر در کل غیر قابل تغییر

مزایا، معایب و چالش های اسمارت کانترکت ها

قراردادهای هوشمند به‌خاطر ذات غیر متمرکزشان مزایا و معایب مختلفی دارند. علاوه بر این، استفاده از آن‌ها گاهی اوقات با چالش‌هایی روبروست که در این قسمت به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

مزایای قرارداد هوشمند در بلاک چین

 • خودمختاری: قراردادهای هوشمند نیازی به شخص ثالث نداشته و اختیار و کنترل کامل توافق را بر عهده خود شما می‌گذارند.
 • اعتماد: با توجه به اینکه اسناد شما کدگذاری شده و به صورت امن در یک دفتر مشترک حفاظت و ذخیره می شوند، امکان سرقت یا گم شدن آن‌ها وجود ندارد. علاوه بر این، شما مجبور به اعتماد به افرادی که با آن‌ها در حال معامله هستید ندارید، چرا که اساسا سیستم اسمارت کانترکت ها اعتماد را نهادینه کرده است.
 • صرفه‌جویی: به لطف قراردادهای هوشمند، دیگر نیازی به دفاتر اسناد رسمی، نمایندگان املاک، دستیاران و سایر واسطه‌ها نیست. در نتیجه به پرداخت هزینه‌های گزاف مربوط به خدمات آن‌ها نیز نیازی نخواهد بود.
 • امنیت: اگر قراردادهای هوشمند به درستی مورد استفاده قرار گیرند، هک کردن آن‌ها بسیار دشوار است. علاوه بر این، محیط ایده‌آل اسمارت کانترکت‌ها توسط رمزنگاری پیچیده پشتیبانی می‌شود که از اسناد به صورت امن نگهداری می‌کند.
 • کارآمدی: معمولا در روش‌های دستی، برای ارسال و انتقال اسناد کاغذی به مکان‌های خاص زمان زیادی صرف می‌شود استفاده از قراردادهای هوشمند صرفه‌جوی در زمان را به‌همراه دارد.

معایب و چالش‌های اسمارت کانترکت ها

با اینکه قراردادهای هوشمند از نظر مفهومی عالی‌اند، اما قطعا کامل نیستند. شایان ذکر است که اسمارت کانترکت ها و شبکه‌های بلاک چینی توسط دست نوشته می‌شوند. این یعنی خطای انسانی همیشه حاضر است و وجود آن به هک و سوءاستفاده منجر خواهد شد. این دقیقا همان اتفاقی است که در حمله به سازمان خودگردان غیر متمرکز اتریوم (DAO) در سال 2016 رخ داد. هکرها با سوءاستفاده از یک آسیب‌پذیری در قرارداد هوشمند تامین سرمایه این سازمان، به سرقت وجوه از آن پرداختند.

هک دائو

البته باید به نبود شفافیت قانونی در توافقات خودگردان نیز اشاره کرد. با اینکه ایده اجرای فرآیند انتقال پول ایمن و کارآمد روی کاغذ خوب به‌نظر می‌رسد، اما همچنان باید دخالت دولت و مالیات را در نظر گرفت. کاربران خواهان کنترل کامل داده‌های خود هستند، اما دولت‌مردان چگونه به خواسته‌هایشان می‌رسند؟

البته اسمارت کانترکت‌ها قادر به دریافت اطلاعات از خارج از شبکه خود نیستند. حداقل فعلا که اینطور است. به عبارت دیگر، نمی‌توان از یک وبسایت اطلاعاتی را به داخل یک قرارداد هوشمند در شبکه اتریوم آپلود کرد. البته راه‌حلی در اوراکل‌ها (Oracle)، نودهای خارج شبکه که اطلاعات را از اینترنت دریافت و آن را با شبکه‌های بلاک چینی سازگار می‌سازند، طراحی‌شده است. در نهایت، با حرکت پایگاه‌های داده به سوی بلاک چین، اوراکل‌ها پتانسیل انجام این کار را خواهند داشت.

علاوه بر این، مشکل همیشگی مقیاس‌پذیری نیز مطرح است. شبکه‌های بلاک چینی از زمان آغاز به کار خود برای کار در مقیاس بالا مشکل داشته‌اند، به این معنا که تکمیل تراکنش‌ها بسته به میزان فعالیت دقیقه‌ها (یا حتی ساعت‌ها) به‌طول خواهد انجامید. این خود یک مشکل است که پروژه‌هایی مانند اتریوم 2.0 درصدد حل آن هستند. البته تکمیل یک تراکنش طی چند ساعت همچنان از ارسال سنتی چند روزه پول سریع‌تر است.

نمونه هایی از کاربرد قرارداد هوشمند

سوای کاربرد اسمارت کانترکت‌ها در حوزه پرداخت، پیاده‌سازی‌های بالقوه و مختلفی از این نوع قراردادها وجود دارد که می‌تواند باعث خودکار شدن دنیا و راحت‌تر شدن زندگی ما شود.

هویت دیجیتال

در اینترنت، اطلاعات ارز رایج محسوب می‌شود. شرکت‌ها نیز از دانستن علاقه افراد بهره می‌برند و مردم هم نه همیشه کنترل داده‌های خود را در اختیار دارند، و نه از آن کسب سود می‌کنند. اما با وجود قراردادهای هوشمند مردم در راس قدرت هستند.

در آینده مبتنی بر بلاک چین، هویت‌ها قادر به توکنیزه‌شدن هستند. از نظر ایده‌آل، این یعنی هویت هر نفر روی یک بلاک چین غیر متمرکز، امن و ایمن از دست خرابکاران قرار دارد. در حال حاضر، اگر کاربری خواهان مشارکت در رسانه‌های اجتماعی یا ثبت یک سند با هدف دریافت وام از بانک باشد، می‌تواند این کار را انجام داده و تراکنش مورد نظر را کنترل کند.

هویت دیجیتال

در حوزه رسانه‌های اجتماعی، هیچ واسطی کنترل یک شبکه را در اختیار ندارد. بلکه در عوض، کاربران عمومی یا خصوصی بودن اطلاعاتشان را مشخص می‌کنند. اگر افراد مایل به تبادل اطلاعات باشند، می‌توانند یک اسمارت کانترکت ساخته و اطلاعات مورد نظر برای ارسال را انتخاب نمایند. بنابراین، یک شخص ثالث برای دریافت کمیسیون یا حتی ذخیره پنهانی و فروش داده‌ها وجود ندارد.

همین اتفاق در بانک‌ها و دیگر موسسات مالی هم می‌افتد. با استفاده از قرارداد هوشمند در این بخش، ارتباطات تنها شامل ارسال سندهای لازم و اطلاعات مهم هستند. در این حالت، هیچ ریسکی در خصوص ذخیره آدرس ایمیل شما و فروش آن به شرکت‌های اعتباری توسط گروه‌های وام‌دهی وجود ندارد. این یعنی اطلاعات کاملا تحت کنترل کاربر هستند.

کاربرد قرارداد هوشمند در املاک و مستغلات

در دنیای سنتی، کارگزاران املاک یک نیروی لازم هستند. با توجه به اینکه فروش خانه یک فرآیند سخت و طاقت‌فرساست، مالکان برای مدیریت بخش‌های گمراه‌کننده مانند کاغذبازی‌ها و یافتن خریدار، به استخدام یک کارگزار یا یک وکیل می‌پردازند. با اینکه این کار برای فروشنده ایده‌آل به نظر می‌رسد، اما باید کمیسیون بالای وی از خرید خانه را هم در نظر بگیرید.

اما قرارداد هوشمند می‌تواند جای کارگزار را گرفته و فرآیند انتقال مالکیت خانه را تسهیل کند. این همان جایی است که عبارت «بدون نیاز به اعتماد» خودش را نشان می‌دهد. فرض کنید سند خانه شما به صورت توکن روی بلاک چین اتریوم ثبت شده باشد. حالا هر گاه که آماده فروش باشید، یک اسمارت کانترکت با خریدار می‌سازید.

این قرارداد تا زمان ثبت درست مبلغ پرداختی خریدار، سند را در خزانه خود نگه می‌دارد و تنها پس از آن است که سند از گرو قرارداد آزاد خواهد شد. در اینجا هر دو طرف معامله برنده هستند؛ فروشنده به خاطر عدم پرداخت کمسیون بالا به یک واسط پولش را ذخیره کرده و خریدار بسیار سریع‌تر از حالت معمول خانه را دریافت می‌کند.

بیمه

سیاست‌های بیمه به راحتی قادر به استفاده از قراردادهای هوشمند هستند. اساسا، ثبت نام برای خرید بیمه کاربر را وارد یک اسمارت کانترکت با یک تامین‌کننده می‌کند. تمام الزامات سیاستی درون این قرارداد نوشته خواهد شد و سپس کاربر با خواندن و در صورت توافق با آن‌ها، آن را امضا می‌کند.

این قرارداد تا زمان نیاز طرفین قرارداد باز خواهد ماند. سپس، کاربران با آپلود فرم‌های لازم که ثابت‌کننده نیازشان به پرداخت بیمه است، وجوه برایشان آزاد می‌شود. این نوع قرارداد لزوم برقراری ارتباط با افراد و گروه‌های بیمه را از بین می‌برد. با اینکه کاربر برای اثبات الزامات خود همچنان نیازمند یک سری کاغذبازی‌هاست، اما فرآیند تسلیم و تامین مالی تقریبا فوری خواهد بود. از جنبه هویتی اتفاقات، تمام رانندگان باید سابقه گزارش تصادفات و دیگر اطلاعات مهم بیمه خود را داشته باشند.

کاربرد قرارداد هوشمند در زنجیره تامین

یکی از محبوب‌ترین کاربردهای فناوری بلاک چین و اسمارت کانترکت ها، در حوزه زنجیره تامین بوده است. فروشگاه‌های مواد غذایی، انبارها، کشاورزان و موارد دیگر، همگی جایگاه خودشان را در زنجیره تامین دارند. اما با افزایش پیچیدگی این شبکه‌ها، ردیابی محصولات و پیگبری پرداخت‌ها برای شرکت‌ها دشوارتر شده است. قراردادهای هوشمند با هدف افزایش مسئولیت‌پذیری، قادر به خودکارسازی و انگیزه‌بخشی به تمام بخش‌های زنجیره تامین هستند.

مثلا، فرض کنید یک فروشگاه مواد غذایی منتظر رسیدن بار سیب از یک قاره دیگر است. این فروشگاه هزینه مقدار مشخصی سیب را پرداخت کرده و منتظر رسیدن تعداد یا وزن دقیق بر اساس آن است. با این وجود، خطای انسانی می‌تواند در این روند تاثیرگذار باشد. در بین راه، کارگران ممکن است جای سیب‌ها را تغییر بدهند، از بار بدزدند یا به دروغ بگویند بار به درستی به مقصد رسیده است. چنین مشکلی باعث به‌هم ریختگی کل زنجیره می‌شود و تا زمانی که فروشگاه محموله را دریافت نکند، هیچ‌کس نمی‌داند این مشکل در کجای زنجیره ایجاد شده است.

اما با استفاده از قراردادهای هوشمند، فروشگاه مواد غذایی قادر به ایجاد یک فرآیند بررسی خودکار در هر مرحله از فرآیند تحویل است. با اینکه این بررسی‌ها هم‌اکنون در زنجیره‌های تامین عادی وجود دارند، اما باید به صورت دستی انجام شوند. در این حالت، یک نفر باید به شمارش محموله پرداخته و ورودی را ثبت کند. حال ممکن است این فرد با دروغگویی بخشی از بار را برداشته و ادعای گم شدن آن در راه را بکند. سرقت در زنجیره تامین یک مشکل بزرگ است که سالانه 35 میلیارد دلار برای شرکت‌های آمریکایی خسارت به‌بار می‌آورد.

در اسمارت کانترکت ها جنبه عدم نیاز به اعتماد متمایز است. فروشگاه مذکور می‌تواند قرارداد را به‌گونه‌ای تنظیم کند که تا زمان تامین سیب‌ها، هزینه آن پرداخت نشود. در این صورت، هیچ راهی برای گمراه کردن سیستم وجود ندارد. بنابراین طرفین قرارداد باید در فرایند تامین مسئولیت‌پذیرتر باشند. به‌علاوه اینکه ارسال فوری وجوه به تامین‌کننده مشوقی بزرگ است.

سیستم‌های سلامت

سیستم‌های سلامت می‌توانند برای ثبت و ارسال امن داده‌ها از قرارداد هوشمند استفاده کنند. در حال حاضر نمونه‌هایی از به‌کارگیری اسمارت کانترکت‌ها در صنعت پزشکی نظیر EncrypGen را شاهد هستیم. انکریپ‌ژن برنامه‌ای است که برای ارسال داده‌های بیمار به صورتی امن و عدم ارائه دسترسی به آن‌ها به اشخاص ثالث، از قراردادهای هوشمند استفاده می‌کند.

قرارداد هوشمند در سیستم های سلامت

در این حالت، بیماران کنترل داده‌های خود را در اختیار دارند. اگر محققان خواهان استفاده از اطلاعات یک بیمار باشند، باید هزینه آن را پرداخت کنند. نه تنها این مورد، بلکه خود بیمار هم می‌تواند نسبت به فروش یا عدم فروش اطلاعات تصمیم‌گیری کند.

کاربرد اسمارت کانترکت ها برای دولت ها

برای دولت‌ها، قراردادهای هوشمند در حال اجرا روی بلاک چین می‌توانند کاملا باعث عدم نیاز به اعتماد و امن‌تر شدن سیستم‌های رای‌گیری شوند. اپلیکیشن‌هایی مانند FollowMyVote برای حفاظت از رای‌ها در برابر تقلب، از اسمارت کانترکت و تکنولوژی بلاک چین استفاده می‌کنند.

اسمارت کانترکت برای دولت ها

در هنگام ثبت تراکنش رای‌دهی در بلاک چین، نمی‌توان آن را تغییر داد. با اتمام رای‌گیری نیز قرارداد هوشمند مربوطه توکنی را به آدرس نماینده برنده رقابت ارسال می‌کند. در این حالت، رای‌دهی همیشه عادلانه است و برنده درست انتخاب می‌شود.

مدیریت کسب و کار

کسب و کارها می‌توانند استفاده گسترده‌ای از قراردادهای هوشمند داشته باشند. مثلا به‌جای پرداخت دستی حقوق، می‌توان از اسمارت کانترکت‌ها برای این کار استفاده کرد. در این روش، مثلا مدیر می‌گوید «هرگاه تاریخ برابر با 1400/12/01 بود، دو واحد اتر برای علی ارسال شود». این یعنی علی همیشه سر وقت حقوقش را دریافت می‌کند. کسب و کار نیز به خاطر خودکار بودن این فرآیند وقت و زمان زیادی صرفه‌جویی می‌کند.

عرضه اولیه سکه (ICO)

اگر مایل به آغاز پروژه بلاک چینی خودتان هستید، می‌توانید آن را روی شبکه اتریوم بسازید. البته برای این کار به پول نیاز دارید. حالا چگونه می‌توان این پول را تامین کرد؟ پاسخ ICO است.

عرضه اولیه سکه یک سیستم تامین سرمایه جمعی برای برنامه‌های جدید است که از فناوری بلاک چین استفاده می‌کند. برای این کار باید یک قرارداد هوشمند و یک توکن برای آن بسازید. فرض کنید اسم توکن شما ABC است و خواهان جمع‌آوری 10 میلیون دلار برای پروژه‌تان هستید. حالا فرض کنید این 10 میلیون دلار هم معادل 10,000 واحد اتر است و تصمیم دارید 100,000 واحد توکن ABC را وارد قرارداد هوشمند کنید. در این صورت هر واحد ABC معادل 0.1 اتر ارزش خواهد داشت. حال اگر 100,000 توکن ABC را بفروشید، 10,000 اتر مورد نیازتان تامین خواهد شد.

حالا در اسمارت کانترکت باید بنویسید:

IF 0.1 ETH is sent to smart contract, THEN the smart contract will send 1 ABC to the address that sends 0.1 ETH.

در این صورت، افراد شرکت‌کننده در ICO مقدار درست توکن ABC را دریافت خواهند کرد.

جمع‌بندی

قرارداد هوشمند یکی از فناوری‌های جدید است که با نوع سنتی و کاغذی قراردادها متفاوت است. به محض اجرای یک قرارداد هوشمند، امکان تغییر و دستکاری شرایط حتی توسط نویسنده آن وجود ندارد. اسمارت کانترکت ها در حوزه‌های سلامت، بیمه، رای‌گیری، عرضه اولیه سکه، زنجیره تامین و کسب و کارها مزایا و کاربردهای متعددی دارند.

تهیه شده در اکسچینوثبت نظر
نظرات کاربران (11 نظر)
امیر عشقی

سلام وقت بخیر من در تراست ولت توکنی به اسم شیبا اینو داشتم بعد از یک هفته در کیف پول اتریوم من ۲ بار اسمارت کانترکت کال میزنه و توکن های من برداشت میشه خود به خود . ناگفته نماند که تقریبا نزدیک ۱۰۰۰ دلار داشتم . و چون برای انتقال از تراست ولت باید اترویم داشته باشید که من نداشتم اما ۴ تا واریز شده و ۵ تا برداشت شده . ازتون خواهش میکنم منو راهنمایی کنید من به این پول احتیاج دارم آیا امکانش هست برگرده ؟! متشکرم

0 پاسخ دهید
00:04:36 1400/01/24
مجتبی انصاری

سلام. بدون اینکه شما هیچ اقدامی انجام بدید، اسمارت کانترکت کال خورده؟ اگر هیچ اقدامی نکردید، فرد دیگه‌ای به کیف پول شما دسترسی داره و امکان برگشت نیست

0 پاسخ دهید
00:04:36 1400/01/24
هادي زارع

با سلام امضاهای دیجیتالی قرارداد های هوشمند چطور انجام می‌شود یعنی کدام نهاد باید امضا صادر کند؟

0 پاسخ دهید
21:35:40 1400/02/08
آتیلا قاسمی افشار

سلام من از طریق صرافی غیر متمرکز توی تراست والت چنج کردم و الان پول کم شده ولی ارزی ک خریدم توی تراست والت نیس یک اسمارت کنترکت کال هست توی تراست چی کار باید کرد خیلی این پول لازممه

0 پاسخ دهید
11:28:03 1400/08/19
مجتبی انصاری

سلام. معمولا تراکنش اول واسه Approve هست و از اون به بعد قادر به سواپ یک ارز در بستر غیرمتمرکز هستید

0 پاسخ دهید
11:28:03 1400/08/19
مهدی

آیا adagalexy.orgکلاه برداری است یا خیر

0 پاسخ دهید
18:32:26 1400/10/08
علی

این سوال منم هست . میخواستم بدونم آداگلکسی کلاهبرداریه یا مطمئنه؟؟

0 پاسخ دهید
18:32:26 1400/10/08
Naser

سلام با یک جمیلدتراست والت دو تا ادرس کیف پول صادر کرده الان ارز انتقال میدم کار مزد کم میشه به مقصد نمیرسه چکار کنم یکیش حذف بشه

0 پاسخ دهید
19:56:53 1401/01/07