نحوه لغو تراکنش اتریوم یا جایگزین کردن در حالت تایید نشده (آموزش تصویری)


لغو تراکنش در حالت Pending اتریوم چگونه است؟ آیا امکان کنسل کردن تراکنش تایید نشده توکن های ERC20 در کیف پول کوینومی و تراست والت وجود دارد؟

اگر تا به حال از شبکه اتریوم استفاده کرده باشید، احتمالا با تراکنشی که تایید آن بیشتر از حالت عادی به طول انجامیده باشد مواجه شده‌اید. دلیل رخداد این اتفاق، نحوه اولویت بندی تراکنش‌ها توسط ماینرهاست. بنابراین کاربرانی که کارمزد بالاتری برای تراکنش‌شان پرداخت کنند، در اولویت تائید قرار می‌گیرند. حال اگر تراکنش اتریوم شما به دلیل پایین بودن کارمزد گس در حالت Pending باقی بماند، باید تا زمانی که نرخ کارمزدها پایین آمده و ماینرها هم در نهایت تراکنش شما را تایید کنند، منتظر بمانید. با این وجود، یک راه حل برای جایگزینی یا لغو تراکنش تایید نشده وجود دارد. روشی که در این مقاله معرفی می‌کنیم، برای رمز ارز ETH و تمامی توکن‌های ERC20 قابل انجام است.

در ابتدا باید این نکته را مد نظر داشته باشید که امکان جایگزینی، بازگردانی یا لغو یک تراکنش تایید شده وجود ندارد. اما در زمان شلوغی شبکه، برخی از تراکنش‌های رمز ارزی ممکن است اصطلاحا در شبکه گیر کنند. زمانی که حجم تراکنش‌ها شدیدا زیاد می‌شود، ممکن است برای ساعت‌ها یا حتی روزها با حالت Pending تراکنش اتریوم مواجه شوید.

گاهی اوقات، این مسئله یا به‌خاطر Fail شدن تراکنش یا کاهش کارمزد GAS، به خودی خود رفع می‌شود. با اینکه لغو کامل تراکنش اتریوم وجود ندارد، اما شما با طی کردن یک سری گام می‌توانید این فرایند را سرعت بخشید. در واقع، کاری که انجام می‌دهید جایگزین کردن تراکنش قبلی با یک تراکنش جدید از طریق افزایش کارمزد است.

در این مطلب، نحوه لغو و جایگزینی تراکنش تایید نشده اتریوم از طریق کیف پول متامسک و تراست والت را آموزش می‌دهیم. این روش برای تمامی دیگر والت‌های رمز ارزی که از این شبکه‌ها پشتیبانی کنند هم قابل اعمال است، البته شاید مراحل انجام کمی متفاوت باشد.

کارمزد تراکنش رمز ارز ETH چگونه محاسبه می‌شود؟

اتریوم دارای یک سیستم پیشنهادی برای کارمزد تراکنش‌هاست. کارمزد هر تراکنش هم بسته به پیچیدگی آن (مثل مقدار کار محاسباتی لازم) تعیین می‌شود. در این حالت، 3 اصطلاح مهم وجود دارد که باید با آن‌ها آشنا باشید: هزینه گس (گس کاست – Gas Cost)، قیمت گس (گس پرایس – Gas Price) و محدوده گس (گس لیمیت – Gas Limit).

کار محاسباتی یک تراکنش از طریق هزینه گس اندازه‌گیری می‌شود، اما قیمت پرداختی برای هر واحد Gas، قیمت گس نام دارد. هزینه گس را می‌توانید به‌عنوان مقدار کار لازم و قیمت گس را به‌عنوان قیمت پرداختی برای «هر ساعت کار» در نظر بگیرید. گس لیمیت هم ماکزیمم مقداری است که شما برای یک تراکنش حاضر به پرداخت هستید.

با اینکه Gas Price از طریق پیچیدگی تراکنش تعریف می‌شود، اما شما همچنان در تعیین مقدار دلخواه گس پرایس و گس لیمیت آزاد هستید. کل کارمزد پرداختی هم به‌عنوان مشوقی برای ماینرها عمل خواهد کرد. با این وجود، اگر قیمت گس را بیش از حد پایین تعیین کنید، ممکن است به‌خاطر کارمزد بالای دیگر کاربران به انتهای صف تایید تراکنش منتقل شوید و تراکنش شما به حالت Pending باقی بماند. اگر هم تراکنش شما در شبکه گیر کند، تا زمانی که ماینری تراکنش اولیه شما را تایید نکند، شبکه اتریوم اجازه ایجاد هیچ تراکنش جدیدی را که از آدرس یکسان صورت گرفته شده باشد، نخواهد داد.

نحوه افزایش سرعت تراکنش اتریوم در کیف پول متامسک

ابتدا کیف پول متامسک که تراکنش تایید نشده در آن وجود دارد را باز کنید. سپس از تب “Actvity” تراکنش Pending را انتخاب کرده و روی گزینه “Speed Up” کلیک کنید.

این گزینه به شما اجازه می‌دهد که تراکنش را دوباره در شبکه پخش کنید. بنابراین بهتر است با کلیک روی گزینه “Fast” و سپس “Save”، از گس پرایس بالاتری استفاده کنید.

لغو تراکنش اتریوم و افزایش سرعت

اگر مرحله قبل به هر دلیلی قابل انجام نبود، با مراجعه به تب “Advanced” می‌توانید گس پرایس را به صورت دستی نیز تعیین کنید. از طریق Etherscan و EthGasStation امکان بررسی Gas Price و متوسط زمان تائید تراکنش وجود دارد.

نحوه لغو و جایگزینی تراکنش با استفاده از متامسک والت

وارد والت متامسک که دارای تراکنش تائید نشده است بشوید. تراکنش Pending را از تب “Activity” پیدا کنید. سپس برای بررسی جزئیات روی آن کلیک کرده و مقدار “Nonce” را یادداشت نمائید.

نکته: اگر چندین تراکنش تایید نشده دارید، باید کار را با قدیمی‌ترین تراکنش (که کمترین نانس را هم دارد) شروع کنید.

در مرحله بعد، از قسمت “Setting” در کیف پول متامسک، روی گزینه “Advance” کلیک کنید.

سپس به پایین صفحه اسکرول کرده و گزینه “Customize transaction nonce” را فعال کنید.

حال به صفحه اصلی برگشته و آدرس والت اتریوم را کپی نمائید.

آدرس والت متامسک

روی گزینه “Send” کلیک کنید تا یک تراکنش جدید ایجاد شده و سپس آدرس والت کپی شده را در قسمت “Add Recipient” پیست کنید.

حال باید با استفاده از نانس تراکنش تایید نشده که در ابتدای این مراحل یادداشت کرده بودید، صفر واحد اتریوم را به والت خودتان منتقل کنید. در انتها روی گزینه “Confirm” کلیک کنید.

نکته: اگر گس پرایس بیش از حد پایین باشد، امکان انجام نشدن این تراکنش هم وجود دارد. بنابراین مقدار Gas Price را در حد معقول قرار دهید.

حال منتظر بمانید تا تراکنش جدید تایید و تراکنش Pending قبلی با آن جایگزین شود.

نکته: برای جلوگیری از اشتباه و حادثه، پس از تکمیل مراحل دوباره گزینه “Customize transaction nonce” را به حالت خاموش برگردانید.

نحوه لغو و جایگزینی تراکنش اتریوم در کیف پول تراست والت (مشابه کوینومی)

در کیف پول تراست والت، روی تراکنش تایید نشده اتریوم ضربه بزنید. حال فیلد “Nonce” را پیدا کرده و مقدار آن را یادداشت نمائید.

لغو تراکنش در تراست والت

سپس یک تراکنش جدید ایجاد کرده و آدرس والت خودتان (آدرس ارز مربوطه) را در قسمت “Recipient Address” وارد کنید. حتما مطمئن شوید که این آدرس با آدرس تراکنش در حالت Pending یکسان باشد. سپس مقدار ETH را صفر قرار داده و روی “Next” ضربه بزنید.

لغو تراکنش در تراست والت

حال روی آیکن ستینگ در گوشه راست بالای صفحه ضربه بزنید.

مقدار نانس یادداشتی را در قسمت “Nonce” وارد کرده و این بار مقدار Gas Price را بالاتر انتخاب کنید تا تراکنش دوباره گیر نکند.

لغو تراکنش در تراست والت

حال منتظر بمانید تا تراکنش جدید تایید شده و جایگزین تراکنش Pending قبلی شود.

نکته: این روش برای دیگر کیف پول ها من‌جمله کوینومی نیز یکسان است.

جمع‌بندی

انجام تراکنش در شبکه اتریوم و مواجه با حالت Pending برای مدت طولانی طاقت‌فرساست. این امر حتی هنگامی که متوجه می‌شوید تا زمان Fail یا تایید شدن تراکنش قادر به استفاده از والت اتریوم نیستید، بدتر هم می‌شود.

گاهی اوقات یک تراکنش تائید نشده در صورت کاهش مقدار کارمزدها به صورت خودکار انجام می‌شود. اما متاسفانه این امر نیز زمان‌بر است. خوشبختانه یکی از راه‌های نجات، لغو و جایگزینی تراکنش قبلی با یک تراکنش جدید از طریق ارسال صفر واحد ارز به آدرس والت خودتان است. به یاد داشته باشید که برای لغو تراکنش اتریوم، باید مقدار کافی کارمزد گس پرداخت کنید.

منبع: Academy.Binanceثبت نظر
نظرات کاربران (5 نظر)
رضا نجاریان

سلام ببخشید اگه تراکنش fail بشه دیگه اتریوم ها برگشت نمیکنه؟؟

0 پاسخ دهید
16:44:46 1400/08/06
سما م

سلام وقت بخیر. یک سوال دارم. دیشب برام ارز stx رو از کیف پول خودش انتقال دادن به صرافی کوینکس اما در حالت pending مونده، میتونید راهنماییم کنید چیکارکنم که منتقل بشه؟ یا اینکه راهی هست بتونیم لغوش کنیم؟

0 پاسخ دهید
11:29:29 1400/10/29
اصغر قلیزاده

باسلام وخسته نباشید باتشکر ازراهنمایی های مفید تان

0 پاسخ دهید
18:16:51 1400/12/04
شهین مرادی

سلام یک هفته پیش از سایت شیبا اینو مقداری توکن شیبا به تراست ولت زدم پیام تراکنش موفق ارسال شد ولی همچنان در حالت پندینگ می‌باشد و به کیف تراست من هیچ تومنی نیامده ممکنه من رو راهنمایی کنید

0 پاسخ دهید
16:14:52 1400/12/13
حلیه آقامیری

هش تراکنش رو توی اکسپلورر بزنین ببینین چه وضعیتی داره. اگر همچنان پندینگه باید به سایتی که ازش خریدین تیکت بزنین.

0 پاسخ دهید
16:14:52 1400/12/13