آموزش نحوه کاهش کارمزد تراکنش های اتریوم به کمک شبکه پالیگان


کاهش کارمزد انتقال تراکنش در شبکه اتریوم به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. نحوه این کار به کمک بلاک چین پالیگان (Polygon) را آموزش می‌دهیم.

بریجینگ (Bridging) یا اصطلاحا پل زدن یکی از روش‌هایی است که می‌تواند مشکل مقیاس‌پذیری، سرعت و کارمزدهای بالای تراکنش‌ها را حل کند. بریجینگ یعنی انتقال سریع و مقرون به صرفه توکن‌ها بین شبکه‌های بلاک چینی. بنابراین از این روش می‌توان برای کاهش کارمزد انتقال ارز دیجیتال و انجام تراکنش در شبکه هایی مانند اتریوم استفاد کرد که در این مطلب، نحوه انجام این کار توسط شبکه پالی گان (Polygon) را آموزش می‌دهیم.

پل یا بریج پالیگان (Polygon Bridge) چیست؟

همانطور که می‌دانید، کارمزد شبکه اتریوم به صورت گس (Gas) محاسبه می‌شود. در واقع گس به‌عنوان سوخت این شبکه عمل کرده و برای اجرای هر دستوالعملی، فرستنده باید این هزینه را تعیین کند. از آنجایی که مقیاس‌پذیری یکی از مشکلات بزرگ در این بلاک چین است، با شلوغی شبکه و ازدحام تراکنش‌ها، کارمزد گس نیز بالاتر می‌رود که تعامل با این شبکه را برای اکثر کاربران دشوار کرده است. حال راه‌های لایه دومی مانند پالیگان برای مقابله با این مشکل ارائه شده‌اند.

پالی گان بریج ابزاری است که برای انجام تراکنش‌های میان‌زنجیره‌ای بین شبکه اتریوم و پالیگان (متیک سابق) استفاده می‌شود. این پلتفرم به کاربران اجازه می‌دهد تا با استفاده از قراردادهای هوشمند، توکن‌های مبتنی بر انواع استاندارهای ERC و NFTها را به سایدچین یا همان زنجیره جانبی پالی گان منتقل کنند.

پل پالی گان به گونه‌ای طراحی شده است تا با اتصال بلاک چین‌های مختلف، کاربران قادر به انتقال سریع و ارزان توکن‌ها بین آن‌ها باشند. این پلتفرم همچنین از طریق ابزاهای کارایی که به ساخت برنامه‌های غیر متمرکز کمک می‌کنند، باعث بهبود اکوسیستم اتریوم می‌شود. پالیگان بریج این کار را با تبدیل توکن‌های ERC20 اتریوم به رمز ارز محلی این شبکه یعنی متیک (MATIC) انجام می‌دهد.

انواع پل های شبکه پالی گان

دو نوع بریج در شبکه پالیگان وجود دارد: پل اثبات سهام (PoS Bridge) که در واقع بریج رسمی متیک است و پل پلاسما (Plasma Bridge). از هر دوی این پل‌ها می‌توان برای انتقال توکن از اتریوم به پالی گان و بالعکس استفاده کرد، اما روش‌های امنیتی این دو مدل متفاوت هستند.

بریج اثبات سهام محبوب‌ترین و راحت‌ترین ابزار برای انتقال رمز ارزها ETH و اکثر توکن‌های اتریومی ERC است. این روش برای تامین امنیت شبکه از الگوریتم اجماع PoS استفاده می‌کند. واریزی‌ها به بریج پل اثبات سهام سریعا انجام می‌شوند، اما تایید برداشت‌ها شاید مدتی زمان ببرد. برداشت از طریق بریج PoS غالبا بین 35 دقیقه تا 3 ساعت به طول می‌انجامد، اما با استفاده از پل پلاسما این مدت ممکن است تا 7 روز هم به طول بینجامد.

بریج پلاسما برای توسعه‌دهندگانی که نیازمند امنیت بیشتر هستند، مناسب‌تر است. این روش از همان روش مقیاس‌پذیری پلاسما اتریوم استفاده و از انتقال‌های متیک، اتر و توکن‌های ERC20 و ERC721 پشتیبانی می‌کند.

آموزش استفاده از پل متیک برای کاهش کارمزد انتقال تراکنش در شبکه اتریوم

لازمه انتقال توکن‌ها از اتریوم به پالی گان، داشتن یک کیف پول ارز دیجیتال سازگار با این دو شبکه مانند متامسک است، اما از گزینه‌های دیگر هم می‌توان استفاده کرد. برای این کار مراحل زیر را انجام دهید:

 1. ابتدا وارد بخش والت شبکه پالیگان به آدرس wallet.polygon.technology شده و روی “Polygon Bridge” کلیک کنید.
  وب والت پالیگان
 2. در این قسمت باید کیف پول اتریومی‌تان را به پالی گان متصل کنید. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کند، گزینه‌های مختلفی برای این کار وجود دارد، اما راحت‌ترین راه استفاده از کیف پول متامسک است.
  اتصال متامسک به پالیگان
 3. حال پیغامی برای امضای دیجیتال جهت اتصال متامسک به والت پالی گان ظاهر می‌شود. البته پیش از امضا و تایید پیغام دوباره آدرس مورد نظر را بررسی کرده و از اعتبار آن مطمئن شوید.
  درخواست امضای دیجیتال در متامسک
 4. اکنون برای ارسال توکن‌ها از اتریوم به پالی گان جهت کاهش کارمزد انتقال تراکنش ها، وارد تب “Deposit” شده و روی ارز دیجیتال مورد نظر کلیک کنید. سپس مقدار را وارد کرده و “Transfer” را انتخاب نمایید.
 5. سپس روی “Continue” کلیک کنید.
 6. حال به صفحه‌ای هدایت خواهید شد که باید پس از تایید کارمزد گس، دوباره روی “Continue” کلیک کنید. در این مرحله می‌توانید جزئیات تراکنش نظیر مقدار توکن و کارمزد تقریبی را مجددا مطالعه کرده و در صورت درست بودن همه اطلاعات، آن را تایید کنید.
 7. پس از تایید، امکان بررسی وضعیت تراکنش در اکسپلورر اتر اسکن (EtherScan) وجود دارد.

علاوه بر انتقال اتر و توکن‌های اتریوم، می‌توانید از پل متیک پالیگان برای معکوس کردن تراکنش و ارسال رمز ارز MATIC به شبکه اتریوم نیز استفاده کنید. برای این کار همانند قبل به یک والت سازگار مانند متاماسک نیاز دارید. برای انتقال توکن از پالیگان به اتریوم از طریق پل PoS باید مراحل زیر را انجام دهید:

 1. در همان صفحه بریج پالی گان، روی “Withdraw” کلیک کرده و سپس Polygon Chain و توکن مورد نظر برای انتقال به شبکه اتریوم را انتخاب کنید.
 2. روی “Transfer” کلیک کنید.
 3. پس از خواندن پیغام ظاهر شده، روی “Continue” کلیک کنید.
 4. جزئیات تراکنش به همراه کارمزد گس تقریبی نمایش داده می‌شود. در صورت درست بودن اطلاعات روی “Continue” کلیک کنید.
 5. تراکنش را در کیف پول متامسک امضا و تایید کرده و در نهایت روی “Continue” کلیک نمایید.

مانند قبل، پس از ثبت تراکنش امکان بررسی وضعیت آن در اتر اسکن وجود دارد. فرآیند اعتبارسنجی توسط ولیدیتیورها تا 3 یا 4 ساعت به طول خواهد انجامید. پس از تایید، باید توکن‌ها را از متامسک برداشت کنید. برای تکمیل برداشت روی “Continue” در والت خود کلیک کنید.

آموزش نحوه استفاده از پل پلاسما برای کاهش کارمزد تراکنش ها در شبکه اتریوم

از پلاسما بریج هم می‌توان برای انتقال ارز دیجیتال MATIC یا دیگر توکن‌های روی شبکه پالی گان به اتریوم استفاده کرد. اما برای انتقال از اتریوم به پالیگان تنها توکن‌های ERC20 و ERC721 شامل اتر و متیک را پشتیبانی می‌کند. همانطور که گفتیم، پل پلاسما به دلیل استفاده از راه‌حل مقیاس‌پذیری Plasma اتریوم، بیشتر مناسب توسعه‌دهندگان است تا کاربران عادی.

برای ارسال توکن متیک از پالی گان به اتریوم مانند قبل به یک ولت سازگار نظیر متامسک نیاز دارید و تنها باید شبکه Polygon را به آن اضافه کنید که این کار را در مقاله‌ای جداگانه برایتان آموزش داده‌ایم:

حال برای انتقال ارز MATIC به اتریوم با استفاده از متامسک، باید مراحل زیر را انجام دهید:

 1. در وبسایت پالیگان، روی “Bridge” کلیک و سپس روی “Withdraw” کلیک کنید.
 2. توکن متیک را از گزینه‌ها انتخاب و مقدار را وارد کرده و سپس روی “Transfer” کلیک کنید. در این مرحله پل پلاسما به صورت خودکار انتخاب می‌شود.
 3. پیغام ظاهرشده را خوانده و روی “Continue” کلیک کنید.
 4. حال امکان بررسی مجدد جزئیات تراکنش وجود دارد. در صورت درست بودن تمامی اطلاعات، روی “Continue” کلیک کنید.
 5. حال یک پیغام برای تایید تراکنش در متامسک ظاهر می‌شود. “Confirm” را انتخاب نمایید. پس از اعتبارسنجی تراکنش در بلاک چین اتریوم، باید تراکنش ثانویه‌ای را تایید کنید تا بازه زمانی 7 روزه انتقال توسط پلاسما بریج آغاز شود. این امر قابلیت به چالش کشیدن تراکنش در بلاک چین را برای کاربران فراهم می‌کند که باعث افزایش امنیت برداشت‌ها می‌شود.
 6. پس از تکمیل بازه 7 روزه، باید روی “Continue” کلیک کنید تا توکن‌های متیک در والت متامسک شما نمایش داده شوند.

جمع‌بندی

از زمان افزایش محبوبیت ان اف تی‌ها و دیفای، کارمزد گس تراکنش های اتریوم به‌خاطر شلوغی و ازدحام شبکه همیشه یکی از مشکلات بزرگ این بلاک چین طی سال‌های گذشته بودند. سیستم‌های لایه 2، لایه یا پروتکل ثانویه ساخته‌شده روی یک سیستم بلاک چینی موجود هستند و هدف اصلیشان حل مشکل سرعت و مقیاس‌پذیری تراکنش‌هاست.

بریج‌های پالیگان از جمله ابزارهایی هستند که به کاهش کارمزد انتقال تراکنش های اتریوم کمک کرده و در صرافی‌هایی مانند کوئیک سواپ (Quick Swap) مورد استفاده قرار می‌گیرند. کوئیک سواپ صرافی غیر متمرکز اصلی شبکه پالی گان است و به‌عنوان هسته عملیاتی این شبکه فعالیت می‌کند. بنابراین توکن‌های ERC20 دارای لیکوئیدیتی در این صرافی قابلیت ترید دارند که طبیعتا کارمزدهایشان به صورت توکن MATIC پرداخت و باعث مقرون به صرفگی تراکنش‌ها می‌شوند.

تهیه شده در اکسچینوثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)