اینستادپ چیست؟ آموزش کار با برنامه غیر متمرکز دیفای Instadapp


اینستادپ یک برنامه غیر متمرکز کاربردی برای ادغام عملیات پلتفرم‌ها در حوزه دیفای است. نحوه استفاده از اپلیکیشن Instadapp را آموزش می‌دهیم.

حوزه سیستم مالی غیر متمرکز (دیفای) بیش از پیش جذاب شده و طی سال‌های گذشته رشد فوق‌العاده‌ای داشته است. در واقع، صنعت DeFi توانسته کل ارزش قفل شده (TVL) خود را از 1 میلیارد دلار در مارس 2020، به نزدیک 38 میلیارد دلار تا به امروز برساند. نه تنها مقدار پول قفل شده در پروژه‌های دیفای افزایش یافته، بلکه تعداد اپلیکیشن و برنامه‌های غیر متمرکز نیز رشد یافته است. با این وجود، تعداد بسیاری از این راه‌حل‌ها به جهت فعالیت در انواع پلتفرم‌ها، برای کاربران مشکل‌ساز شده‌اند. یکی از برنامه هایی که برای راحت شدن زندگی افراد ساخته شده، اینستادپ (Instadapp) است.

در دنیای مالی معمول، کاربران می‌توانند بسیاری از عملیات پولی خود را از طریق بانک‌ها انجام دهند. این یعنی یک پلتفرم واحد، طیف گسترده‌ای از عملیات مهم را فراهم می‌کند. برخی از این فعالیت‌ها دریافت وام، انجام تراکنش و سرمایه گذاری هستند. این ویژگی از نظر برخی از منتقدین حوزه دیفای یکی از ضعف‌های این بخش است؛ چراکه برای انجام فعالیت‌هایی مانند آنچه ذکر کردیم، باید از یک پلتفرم به پلتفرم دیگر حرکت کنیم، که برای بسیاری از افراد آزارهنده است.

با این حال، برای از بین بردن این خلاء، برنامه Instadapp توسعه داده شده است. اینستادپ برای اتصال وب غیر متمرکز به یک پلتفرم واحد ساخته شده است که هرکسی می‌تواند از آن استفاده کند.

دیفای چیست؟

برای اینکه بتوانیم اینستادپ را بهتر درک کنیم، بهتر است ابتدا کمی با مفهوم دیفای آشنا شویم. عبارت DeFi خلاصه شده Decentralized Finance به معنای امور مالی غیر متمرکز است؛ یعنی اکوسیستمی که روی فناوری بلاک چین ساخته است. بنابراین دیفای خود یک برنامه نیست، بلکه یک مفهوم و یک اکوسیستم است که برنامه‌ها و پروژه‌های مختلفی که ویژگی‌های آن را دارا هستند، در این قسمت جای می‌گیرند.

اکثر برنامه‌های دیفای روی بلاک چین اتریوم ساخته شده‌اند که این شبکه را به یکی از مهم‌ترین اعضای این اکوسیستم تبدیل کرده است. با این حال، بلاک چین‌های قرارداد هوشمند دیگری هم هستند که اپلیکیشن DeFi مختص به خود را دارند.

دیفای

یکی از مهم‌ترین مسائلی که سیستم مالی غیر متمرکز به دنبال رفع آن است، مقامات مرکزی هستند که صنعت مالی سنتی را کنترل می‌کنند. یکی از مثال‌های واضح یک مقام مرکزی، بانک است که با وجود فناوری بلاک چین و اسمارت کانترکت‌ها، حذف آن از معامله ممکن شده است.

در قلب اکوسیستم دیفای، برنامه یا اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (DApps) قرار دارند. این برنامه‌ها بسیار به اپلیکیشن‌های معمول شباهت داشته، اما در ذات خود غیر متمرکزند. به لطف دپ‌ها، داشتن یک سیستم مالی نوآورانه‌تر ممکن شده است. این فضا به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا سیستم‌های پیشرفته‌تری که قادر به حذف نیاز به واسطه‌ها هستند را بسازند.

برخی از حوزه‌هایی که DeFi قابلیت اجرا در آن‌ها را دارند، وام‌دهی، دریافت وام، تبادل ارز و بیمه است. یک سری پروتکل یا همان دپ مانند کامپاند (Compound) و میکر (Maker) وجود دارد که هم‌اکنون مشغول به کار هستند.

برنامه Instadapp چیست؟

به زبان ساده، اینستادپ یک برنامه غیر متمرکز است و به‌عنوان یک پل، چندین پروتکل مختلف در وب غیر متمرکز را به یکدیگر متصل می‌کند. این یعنی Instadapp چندین دی اپ مختلف را درون یک اپلیکیشن واحد ادغام کرده است تا مدیریت عملیات آن‌ها راحت‌تر شود. برخی از پروژه‌هایی که در این برنامه قابلیت مدیریت شدن دارند، کامپاند و یونی سواپ هستند. بنابراین به‌جای سوییچ کردن از یک پروتکل به پروتکل دیگر، با استفاده از اینترفیس کاربرپسند اینستادپ می‌توان همه‌چیز را مدیریت کرد.

از آنجایی که Instadapp چندین دپ را در یک محیط واحد ادغام می‌کند، کاربران می‌توانند به پتانسیل کامل دیفای دسترسی داشته و زندگی راحت‌تری را تجربه کنند.

اینستادپ چگونه کار می‌کند؟

استفاده از اینستادپ بسیار آسان است و تمامی چیزی که نیاز دارید، یک کیف پول وب 3 اتریوم است. از جمله والت‌های web3 می‌توان کیف پول متامسک را نام برد. پس از نصب یک والت وب3، مدیریت تمامی دارایی‌ها از طریق Instadapp امکان‌پذیر می‌شود.

حالا نحوه کار به چه صورت است؟ از آنجایی که اینستادپ یک اپلیکیشن غیر متمرکز است، از قراردادهای هوشمند برای ادغام دپ‌ها استفاده می‌کند. Instadapp با استفاده از اسمارت کانترکت‌ها، ورودی ساده کاربران را گرفته و برای انجام یک فعالیت پیچیده‌تر، آن را به زبان خود ترجمه می‌کند. سپس با اجرای این قراردادها، راهی آسان را برای مدیریت دارایی‌ها در اختیار کاربران قرار می‌دهد. یکی از مهمترین ویژگی‌های اینستادپ عدم دریافت کارمزد برای انجام این فعالیت‌هاست. با این وجود، برای اجرای خود قرارداد هوشمند مربوطه، کاربر مجبور به پرداخت هزینه کارمزد گس است.

علاوه بر این‌ها، تمام داده‌های Instadapp عمومی است و این برنامه دارایی‌های کاربران را هولد و نگهداری نمی‌کند. اینستادپ مزیت‌های دو دنیای مالی را به کاربر ارائه می‌دهد: امنیت غیر متمرکز به‌همراه یک پلتفرم متمرکز جهت مدیریت دارایی‌ها، که تجربه کاربری بهتری را برای مصرف‌کنندگان می‌سازد.

بنابراین به لطف اسمارت کانترکت‌ها برای اتصال به دپ‌های مختلف، می‌توان فعالیت‌های زیر را با اینستادپ مدیریت کرد:

  • وام دهی (Lending)
  • دریافت وام (Borrowing)
  • سواپ یا تبدیل (Swaping)
  • لوریج (Levraging)

آموزش استفاده از اینستادپ

نصب و اتصال والت

همانطور که در بخش قبل گفتیم، اولین قدم نصب یک کیف پول وب 3 است. پس از نصب، باید کیف پول خود را به Instadapp متصل کنید. برای این کار کافی است وارد اینستادپ به آدرس instadapp.io شده و از بالای صفحه روی گزینه “Dashboard” کلیک نمایید.

در صفحه جدیدی که باز می‌شود، روی گزینه “Connect” کلیک کنید.

داشبورد اینستادپ

در پنجره جدید 4 گزینه اتصال از طریق والت کانکت، کیف پول کوین بیس، حساب پورتیس (Portis) و متامسک برای شما ظاهر می‌شود.

داشبورد اینستادپ

هر کدام از 3 گزینه والت کانکت، کیف پول کوین بیس یا حساب پورتیس (Portis) را که انتخاب کنید، یک کد QR ظاهر می‌شود که با اسکن کردن آن، می‌توانید والت خود را به اینستادپ متصل نمایید. حال اگر کیف پول متاماسک را انتخاب کرده باشید، پنجره جدیدی باز می‌شود که با انتخاب حساب مورد نظر، باید روی گزینه “Next” و سپس “Connect” کلیک کنید.

اتصال Instadapp به متامسک

ساخت اکانت در اینستادپ

پس از اتصال متامسک، حال باید یک حساب در Instadapp بسازید. گزینه “Create Account” را از سمت راست صفحه انتخاب کنید.

ساخت اکانت در اینستادپ

برای ساخت اکانت در اینستادپ و اتمام مراحل، باید مقدار جزئی کارمزد پرداخت کنید. در حال حاضر، این کارمزد 0.002716 واحد اتر است. مقدار کارمزد ساخت حساب بسته به شلوغی شبکه اتریوم در هر لحظه متفاوت خواهد بود.

کارمزد ساخت حساب در Instadapp

در مثال بالا، حساب ما موجودی اتریوم کافی ندارد، اما به محض پرداخت هزینه گس، درخواست شما به صورت پندینگ و در انتظار قرار گرفته در اسرع وقت انجام خواهد شد. مدت زمان انتظار بسته به شلوغی شبکه متفاوت است، اما با افزایش هزینه Gas می‌توان به آن سرعت بخشید. پس از تایید تراکنش در برنامه اینستادپ، حساب شما آماده استفاده خواهد شد.

حال همانطور که در قسمت‌های قبل گفتیم، اپلیکیشن Instadapp پلی میان پروتکل‌ها و برنامه‌های غیر متمرکز است. از این برنامه می‌توان برای فعالیت‌هایی نظیر وام‌دهی، سواپ و لوریج استفاده کرد که در این بخش نحوه کار هر پروتکل را به طور خلاصه شرح می‌دهیم.

وام‌دهی و وام‌گیری از طریق کامپاند فایننس (Compound Finance)

کامپاند یک پروتکل وام‌دهی و دریافت وام رمز ارزی از طریق تکنولوژی بلاک چین است. این ویژگی، Compound را به یک پروتکل بازار پولی روی اتریوم تبدیل کرده است که اجازه واریز و دریافت وام ارز دیجیتال را برای کاربران میسر می‌کند.

با استفاده از این پلتفرم، امکان کسب سود یا دریافت وام وجود دارد. کامپاند همچنین ذات الگوریتمیک دارد؛ به این معنا که الگوریتم‌ها نرخ سود را تعیین می‌کنند تا با مقدار عرضه و تقاضا متناسب باشد. این پلتفرم یکی از بزرگترین برنامه‌های دیفای بوده و تا به امروز، بیش از 9 میلیارد دلار از دارایی کاربران در 9 بازار مختلف در حال کسب سود از طریق اعطای وام به دیگران است.

سواپ و تبدیل در یونی سواپ (UniSwap) با استفاده از اینستادپ

یکی دیگر از پروتکل‌های بزرگی که با اینستادپ ادغام شده، یونی سواپ است. Uniswap یک صرافی غیر متمرکز (DEX) است که به کاربران اجازه می‌دهد توکن‌های ERC20 را با یکدیگر سواپ و به هم تبدیل کنند. از آنجایی که یونی سواپ یک استخر نقدینگی جهانی از توکن‌های ERC20 دارد، این کار به راحتی امکان‌پذیر است. مثلا، یک استخر استیبل کوین دای (DAI) و رمز ارز اتر (ETH) در این صرافی وجود دارد که تبدیل این توکن‌ها به یکدیگر را بسیار راحت کرده است.

یکی دیگر از عملیات‌های مهم در سیستم یونی سواپ، عرضه لیکوییدیتی است. از آنجایی که استخری از دارایی‌ها در این صرافی وجود دارد، این استخر باید پر شود که از طریق ارائه‌دهندگان نقدینگی صورت می‌گیرد. در ازای ارائه لیکوئیدیتی، این افراد توکن استخر مربوطه را که نمودی از سهم آن‌ها از دارایی‌های داخل استخر و درصدی از کارمزد معاملات است، دریافت می‌کنند. سپس این توکن‌ها را می‌توان با رمز ارزهای دیگر معامله کرد.

ویژگی مهم Instadapp، توانایی کسب مزایای استخر نقدینگی صرافی غیر متمرکز یونی سواپ و فراهم‌آوری امکان تبدیل توکن‌ها به صورت مستقیم در خود این برنامه است.

پوزیشن‌های بدهی وثیقه‌ای میکر (Maker) در اینستادپ

آخرین عملیاتی که درباره آن صحبت می‌کنیم، توانایی انجام فعالیت‌های مشتقه مالی در میکر است که به‌نام پوزیشن بدهی وثیقه‌ای یا CDP شناخته می‌شود. CDP یک پوزیشن بدهی مربوط به یک دارایی خاص است. این موقعیت بدهی به کاربران اجازه می‌دهد تا با وارد کردن یک دارایی به عنوان وثیقه در یک قرارداد هوشمند، وامی را در پلتفرم Maker دریافت کنند. به محض واریز یک دارایی توسط کاربر، وی می‌تواند معادل ارزش دلاری آن توکن DAI به‌عنوان وام دریافت کند. از طریق برنامه اینستادپ، امکان ساخت CDPها در هر دوی میکر و کامپاند وجود دارد.

جمع‌بندی

با گسترش روز افزون صنعت دیفای، اپلیکیشن‌های بیشتری گردش در این دنیای مالی را سخت‌تر می‌کنند. هر کدام از این برنامه‌ها، در واقع اپلکیشن‌های متفاوت برای اهداف متفاوت نظیر وام‌دهی، وام‌گیری، تبدیل ارزها و موارد دیگر هستند.

از آنجایی که پلتفرم‌های مختلفی برای عملیات‌های متفاوت وجود دارد، تجربه کاربری خوبی برای کاربران نخواهد ساخت. بر خلاف دیفای، اکوسیستم مالی سنتی یکپارچگی بیشتری دارد. اینجاست که اینستادپ وارد می‌شود. Instadapp یک برنامه غیر متمرکز است که چندین پروتکل و قرارداد هوشمند را در یک اپلیکیشن واحد ادغام کرده است. با استفاده از این برنامه، امکان دریافت وام، وام‌دهی و تبدیل توکن‌ها در یک محیط واحد وجود دارد.

منبع: Academy.Ivanotech


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)