کارمزد شبکه اتریوم در چه ساعاتی از شبانه‌روز پایین‌تر است؟


در حالی که کارمزد سرسام‌آور شبکه اتریوم به معضل اصلی کاربران این شبکه تبدیل شده، در ساعاتی از شبانه‌روز، قیمت گس (Gas) مناسب‌تر از سایر اوقات است.

افزایش کارمزدهای اتریوم در سال 2020 سبب شد تا برخی افراد از انجام تراکنش در این شبکه بلاک چین منصرف شوند. کارمزدهای این شبکه بر اساس گس (Gas) سنجیده می‌شود که نشان‌دهنده وزن محاسباتی یک تراکنش است. قیمت گس گاها به بالای 100 تا 200 گیگاوی (GWei) می‌رسد. هر وی (Wei) معادل یک میلیاردم اتر (ETH) است.

بیشتر بخوانید: مکانیزم کارمزد و تعیین مقدار gas در شبکه اتریوم چگونه است؟

تنها راه حل فعلی مشکل کارمزد بالا در شبکه اتریوم، ارائه گسترده راه‌حل‌های مرتبط با لایه دوم (Layer-two Solutions) در پروژه‌های مختلف و اجرایی شدن شاردینگ در Ethereum 2.0 است. با این حال، هنوز هم راه‌هایی وجود دارد که با استفاده از آن می‌توان کارمزد کمتری پرداخت کرد.

بیشتر بخوانید: آیا اتریوم 2 مشکل کارمزد بالای گس را حل می‌کند؟

ساده‌ترین راه، اجتناب از انجام تراکنش در شبکه اتریوم در برخی از ساعات مشخص در شبانه‌روز است. تحقیق جدید فلیپ‌ساید کریپتو (Flipside Crypto) نشان می‌دهد که شبکه بلاک چین اتریوم از لحاظ شلوغی و افزایش قیمت گس، همه روزه یک الگوی مشخص را تکرار می‌کند.

کارمزد شبکه اتریوم

کارشناسان این تحقیق، میانگین کارمزد شبکه اتریوم در ساعات مختلف شبانه‌روز را از اول ژانویه 2020 (5 دی ماه 98) جمع‌آوری کرده‌اند. در نمودار بالا، میله‌ها در هر ساعت از شبانه‌روز نشان‌دهنده میانگین هزینه انجام یک تراکنش در آن ساعت بوده و نقطه‌های روبروی آن، نشان‌دهنده داده‌های پرت است.

پایین‌ترین کارمزد شبکه اتریوم در چه ساعاتی است؟

بر اساس نمودار فوق، شبکه اتریوم شلوغ‌ترین لحظات خود را در بین ساعات 1 بعدازظهر تا 6 بعدازظهر به وقت جهانی تجربه می‌کند، زمانی که مطابق با اولین ساعات کاری در ایالات متحده است. شلوغ بودن شبکه اتریوم و بالا بودن کارمزدهای آن در این ساعات اتفاق عجیبی نیست، زیرا در این برهه زمانی، کاربران اروپایی و آمریکایی بیدار و مشغول به کار هستند.

در سمت مقابل، آرام‌ترین لحظات در شبکه اتریوم بین ساعات 9 تا 11 بعدازظهر به وقت جهانی اتفاق می‌شود. این برهه همزمان با بسته شدن روز کاری آمریکا، نیمه شب در اروپا و صبح بسیار زود در آسیا است. علاوه بر این، در این ساعات شاهد داده‌های پرت کمتری نیز هستیم.

بر اساس این گزارش، بهترین زمان برای انجام تراکنش در شبکه اتریوم به منظور پرداخت کارمزد پایین‌تر، بین ساعات 00:30 تا 2:30 بامداد به وقت ایران بوده و بین ساعات 16:30 تا 21:30 بدترین زمان برای ارسال یک تراکنش در شبکه Ethereum است.

این اطلاعات می‌تواند برای پیدا کردن زمان مناسب برای ارسال یک تراکنش با کارمزد بسیار پایین مفید باشد، زیرا تا حد زیادی می‌توان مطمئن بود که در ساعات خلوتی شبکه اتریوم، تراکنش در کمتر از چند ساعت تایید خواهد شد. البته قابل ذکر است که تعیین کارمزد پایین برای یک تراکنش و چند ساعت صبر کردن برای انجام شدن آن، صرفا می‌تواند برای عملیات مربوط به انتقال توکن‌ها مفید باشد. چنین کاری برای تعامل با پروتکل‌های دیفای توصیه نمی‌شود.

باید به این نکته توجه کرد که صرافی‌های غیر متمرکز معمولا هدف خوبی برای انجام تراکنش‌ها با کارمزد پایین نیستند. بسیاری از این صرافی‌ها دارای شرط اسلیپیچ (Slippage) بوده و در صورت تغییر محسوس قیمت یک جفت معاملاتی از زمان ارسال یک تراکنش تا زمان تایید شدن آن، تراکنش را رد کرده و کارمزد استفاده شده برای آن تراکنش عملا هدر می‌رود. همچنین بسیاری از پلتفرم‌های دیفای از جمله صرافی‌های غیر متمرکز، در صورت طولانی‌تر شدن یک تراکنش از یک معیار زمانی تعیین شده، آن را رد می‌کنند.

منبع: CoinTelegraphثبت نظر
نظرات کاربران (23 نظر)
سيد سعيد شيرافكن

دمتون گرم فقط همين

0 پاسخ دهید
15:01:28 1399/11/10
عسگری

لغو تراکنش موفق اتریوم در تراست والت تراکنشی 3 روز پیش ثبت کردم ولی بدلیل کارمزد پایین هنوز به صرافیم نشسته .. و اینکه داخل کیف پول مراحل ارسال دوباره با همان نانس تراکنش قبلی انجام میدم چون موجودی ندارم نمیشه با کارمزد بالا ثبت کنم تا قبلی رو برگردونه ... راه حلی هست راهنمایی بفرمایید..

0 پاسخ دهید
12:51:49 1399/12/14
مجتبی انصاری

سلام. با چند Gwei تراکنش زدید؟ کیف پولتون چیه؟ ببینید یا باید موجودی رو شارژ کنید، یا با همون نانس، یه تراکنش ناچیز ولی با کارمزد بالا بفرستید تا تراکنش قبلی Drop بشه. بعدش مجددا اتریوم‌ها که برگشت، تراکنش اصلی رو ثبت کنید

0 پاسخ دهید
12:51:49 1399/12/14
H

وقت بخیر میخوام پرداختهامو از استخر اترماین تنظیم کنم که هر وقت به 0.031354 مقدار اتریوم رسید تراکنش انجام بشه مدت زمانش برام مهم نیست فقط میخوام با پایینترین هزینه انجام بشه حالا باید چند gwei بزارم که تراکنش برگشت نخوره و انجام بشه؟؟

0 پاسخ دهید
02:34:09 1400/06/11
کیوان

درود. من از متامسک یک تراکنش با موجودی صفر برای تایید در اوپن سی داشتم ولی کارمزدش خیلی بالا بود گسش رو دستی تغغیر دادم. چند دقیقه طول کشید و بعدش پیام Dropped & Replace رو داد اما نزدیک 50 دلار کارمزدش رو هم کم کرد! حالا اون یکی تراکنش هم رفته در حالت تعلیق، الان نمیدونم اگر این دومی هم موفق بشه دوباره کارمزد کسر میکنه؟! مساله من اینه چرا کارمزد رو کم کرد؟! مگر نباید موفق میبود بعد؟ چطوری میتونم کارمزد کشر شده ام رو برگردونم؟

0 پاسخ دهید
14:04:04 1400/07/01
مجتبی انصاری

سلام. شما احتمالا دو بار تراکنش زدید با دو فی متفاوت و nonce یکسان. تراکنش با فی بالاتر تایید شده و تراکنش با فی کمتر ملغی شده. راهی برای بازگشت کارمزد نیست

0 پاسخ دهید
14:04:04 1400/07/01
بهناز

سلام روزتون بخیر من تو یونی سواپ توکنی بر بستر اتریوم رو سواپ کردم با اتریوم به دلیل کم بودن اتریوم داخل کیف پول متامسکم 25 دلار اتریوم کسر کرد ولی تراکنش صورت نگرفت راه حلی هست برای برگردوندن اتریوم کسر شده؟ وقتی تراکنشی صورت نگرفته چرا باید کارمزد کسر بشه؟

0 پاسخ دهید
13:16:03 1400/07/18
مجتبی انصاری

سلام. خیر راهی نیست. در هر صورت تراکنش شما توی شبکه ثبت شده و کارمزد قابل بازگردوندن نیست

0 پاسخ دهید
13:16:03 1400/07/18