رپد توکن – Wrapped Token در بلاک چین و ارز دیجیتال چیست؟


رپد توکن (Wrapped Token) نوعی ارز دیجیتال مانند WBTC و WETH است که امکان ارتباط بین بلاک چین هایی مانند بیت کوین و اتریوم را خصوصا در دیفای فراهم می‌کند.

یک رمز ارز رپد در واقع توکنی است که ارزش آن به ارز رمزنگاری شده دیگری وابسته است. رپد (Wrapped) در لغت به معنی بسته‌بندی بوده و در Wrapped Token، دارایی اصلی در یک بسته‌بندی در بلاک چین خود قرار گرفته و از آن استفاده‌ای نمی‌شود و رپد توکن آن دارایی، در Blockchain دیگری مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما هدف از ایجاد رپد توکن چیست؟ همان‌طور که می‌دانید بلاک چین‌های مختلف قابلیت‌های مختلفی را ارائه می‌دهند اما آن‌ها نمی‌توانند با یکدیگر در ارتباط باشند. به عنوان مثال بلاک چین بیت کوین از تراکنش‌های انجام شده در شبکه اتریوم اطلاعی ندارد. این در حالی است که با توکن‌های رپد مانند WETH و WBTC می‌توان پل‌های بیشتری را بین بلاک چین‌های مختلف ایجاد کرد.

در این نوشته قصد داریم با مفهوم Wrapped توکن بیشتر آشنا شویم، پس با اکسچینو مگ همراه باشید. این مقاله به بخش‌های مختلفی تقسیم شده که برای سهولت در دسترسی، می‌توانید از فهرست زیر استفاده کنید:

رپد توکن چیست؟

اگر از علاقه‌مندان و کاربران حوزه ارزهای دیجیتال هستید، احتمالا به این کمبود توجه کرده‌اید که از بیت کوین نمی‌توان در شبکه اتریوم استفاده کرد یا نمی‌توان رمز ارز اتر (ETH) را در بایننس اسمارت چین (Binance Smart Chain) به‌کار برد. در واقع کوین مخصوص هر بلاک چین خاص را نمی‌توان به سادگی به دیگر بلاک چین‌ها منتقل کرد. رپد توکن راهی برای مرتفع کردن این مشکل و استفاده از دارایی‌های غیربومی در بلاک چین‌های دیگر است.

رپد توکن یک نسخه رمزنگاری شده از ارز دیجیتال دیگری است. ارزش یک Wrapped Token کاملا به ارزش کوینی که بر اساس آن به وجود آمده وابسته بوده و به‌طور معمول در هر زمان قابلیت بازخرید را دارد. بازخرید بدین معنی است که می‌توان رپد توکن را به نهاد صادرکننده پس داده و توکن اصلی را دریافت کرد. معمولا رپد توکن، ارزش توکنی را نشان می‌دهد که به بلاک چین دیگری تعلق دارد.

شما می‌‌توانید رپد توکن را مشابه یک استیبل کوین در نظر بگیرید که ارزش آن به دارایی دیگری وابسته است. عموما ارزش استیبل کوین‌ها به ارزش یک ارز فیات مانند دلار مرتبط می‌شود، اما در رابطه با Wrapped Token به ارز رمزنگاری شده‌ای وابسته گردیده که متعلق به بلاک چین دیگری است. همان‌طور که می‌دانید، سیستم بلاک چین‌های مختلف از یکدیگر متمایز بوده و روش مناسبی برای انتقال اطلاعات بین آن‌ها وجود ندارد. رپد توکن به نوعی با فراهم‌سازی انتقال ارزش یک توکن به بلاک چینی دیگر، توانسته در افزایش قابلیت همکاری Blockchain ها موثر واقع شود.

اگر یک کاربر عادی در حوزه ارزهای دیجیتال هستید، لازم نیست نگران نحوه ساخت یک Wrapped Token یا تبدیل آن به کوین اصلی باشید. شما می‌توانید توکن‌های رپد مختلف را مانند سایر ارزهای رمزنگاری شده در صرافی‌های مختلف از جمله بایننس (Binance)، خرید و فروش کنید.

رپد توکن یک پل برای بلاک چین ها

رپد توکن ها در بلاک چین‌های مختلف

اگر موافق باشید، از رمز ارز WBTC که یک رپد توکن است برای توضیح کارکرد این دسته از ارزهای دیجیتال استفاده کنیم. رمز ارز WBTC در حقیقت رپد توکن بیت کوین بوده که با استاندارد ERC20 بر بستر بلاک چین اتریوم ارائه شده است. با استفاده از ارز دیجیتال WBTC در واقع مبادله بیت کوین روی شبکه اتریوم امکان‌پذیر شده است.

بیشتر بخوانید: توکن بیت کوین بر بستر اتریوم چیست و چه مزایا و کاربردی دارد؟

توکن‌های رپد معمولا توسط یک ارائه‌دهنده عرضه می‌شوند که می‌بایست مقدار معادل دارا‌یی‌ها را داشته باشد. این ارائه‌دهنده می‌تواند یک فرد، کیف پول چند امضایی، سازمان مستقل و خودگردان غیر متمرکز (DAO) یا حتی یک قرارداد هوشمند (Smart Contract) باشد. با توجه به این توضیحات در مثال بالا، باید ارئه‌دهنده رمز ارز WBTC، به ازای هر واحد از این توکن، یک بیت کوین ذخیره کند. توجه داشته باشید که برای اثبات وجود و صحت مقدار بیت کوین‌ها، این ذخیره روی یک شبکه بلاک چین انجام می‌شود.

اما فرآیند صدور یک واحد Wrapped Token چگونه انجام می‌شود؟ کاربر مقداری بیت کوین جهت ایجاد رپد توکن برای ارائه‌دهنده ارسال می‌کند. در مثال ما، ارائه‌دهنده به میزان بیت کوین ارسالی برای کاربر رمز ارز WBTC بر روی شبکه اتریوم ارسال می‌نماید و زمانی که کاربر تقاضای دریافت بیت کوین داشته باشد، این عمل به صورت برعکس انجام می‌شود. در واقع ارائه‌دهنده، به عنوان ایجاد کننده و از بین برنده رپد توکن عمل می‌کند. در مورد رمز ارز WBTC، ایجاد و از بین بردن این رمز ارزها توسط یک DAO انجام می‌شود.

شاید برخی تصور کنند که رمز ارز تتر (USDT) مانند یک Wrapped Token باشد، اما در واقع این‌ها تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. همان‌طور که می‌دانید، ارز دیجیتال تتر به عنوان توکنی با ارزش برابر دلار آمریکا است، اما شرکت تتر (Tether) به میزان رمز ارز تتر (USDT) در گردش، به صورت فیزیکی دلار ذخیره نمی‌کند. شرکت تتر به عنوان پشتیبان توکن‌های صادر شده خود از پول نقد و سایر دارایی‌ها و معادل‌های نقدی استفاده می‌کند.

شبکه اتریوم و Wrapped Token

توکن‌های رپد اتریوم توکن‌هایی هستند که مطابق استاندارد ERC20 بوده و با ارزشی معادل کوین‌های خارج از شبکه Ethereum ساخته شده‌اند. این بدان معناست که شما می‌توانید از توکن‌هایی استفاده کنید که بومی شبکه اتریوم نیستند. البته فرآیند ایجاد و از بین بردن Wrapped Token مانند هر تراکنش دیگری در شبکه اتریوم نیازمند پرداخت اتر در قالب کارمزد گس (GAS) است. به این مسئله نیز باید توجه داشت که فرآیند ایجاد هر رپد توکن می‌تواند کاملا متفاوت باشد.

یک نمونه جالب از Wrapped Token، رمز ارز WETH است. رمز ارز اتر (ETH) کوین شبکه اتریوم بوده که برای امور مختلف در بلاک چین این شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد. از طرفی، ERC20 استاندارد فنی است که پس از ایجاد رمز ارز اتر به شبکه اضافه شد و در نتیجه، اتر خود بر مبنای این استاندارد نیست. حال کاربران با این مشکل روبرو شده بودند که بسیاری از برنامه‌های غیر متمرکز بارگذاری شده بر روی بلاک چین اتریوم نیاز به تبدیل بین اتر و استاندارد فنی ERC20 داشت. برای حل این مشکل، رمز ارز WETH که یک رپد توکن ارز دیجیتال ETH با استاندارد ERC20 است، پدید آمد.

اسمارت چین بایننس و Wrapped Token

همانند توکن‌های ایجاد شده بر بستر بلاک چین اتریوم، می‌توان Wrapped Token بیت کوین و بسیاری از دیگر رمز ارزها را برای استفاده در اسمارت چین بایننس (Binance Smart Chain) ایجاد کرد. بایننس بریج (Binance Bridge) به شما این امکان را می‌دهد تا دارایی‌های رمزنگاری شده خود (BTC ، ETH ، XRP ، USDT ، BCH ، DOT و موارد دیگر) را برای استفاده در اسمارت چین بایننس به صورت رپد توکن مبتنی بر استاندارد BEP20 ایجاد کنید. هنگامی که دارایی خود را به اسمارت چین بایننس انتقال دهید، می‌توانید آن‌ها را معامله کرده یا از آن‌ها در برنامه‌های مختلف موجود بر بستر این شبکه اسفاده نمایید.

ایجاد و از بین بردن Wrapped Token نیازمند پرداخت کارمزد بوده، اما این کارمزدها در شبکه اسمارت چین بایننس نسبت به عمده بلاک چین‌ها، بسیار پایین‌تر است.

wrapped token در ارزهای دیجیتال

مزایا و محدودیت‌های استفاده از Wrapped Token

بسیاری از بلاک چین‌ها استانداردهای توکن خود را دارند، مانند ERC20 برای اتریوم یا BEP20 برای اسمارت چین بایننس و این استانداردها را نمی‌توان در چندین Blockchain استفاده کرد. توکن‌های رپد امکان استفاده از رمز ارزهای غیربومی را در دیگر بلاک چین‌ها فراهم می‌کنند.

علاوه بر مورد فوق، Wrapped Token می‌تواند افزایش نقدینگی و بالاتر رفتن بهره‌وری سرمایه را در صرافی‌های متمرکز و غیر متمرکز به همراه داشته باشد. با ایجاد رپد توکن می‌توان از دارایی‌های بلااستفاده در بلاک چین‌های دیگر برای ایجاد نقدینگی بیشتر استفاده کرد.

دیگر مزیت توکن‌های رپد، پایین آوردن زمان تراکنش‌ها و کارمزدها است. با اینکه بیت کوین دارای ویژگی‌های خارق العاده‌ای است، اما سریع‌ترین شبکه نیست و گاهی کارمزد تراکنش‌ها در آن به مبالغ بسیار بالایی می‌رسد. با استفاده از Wrapped Token مشکلاتی این چنینی را نیز می‌توان مرتفع نمود.

در سمت مقابل، بیشتر توکن‌های رپد موجود در حال حاضر اینگونه‌اند که می‌بایست به ارائه‌دهنده توکن اعتماد کرده و سرمایه خود را جهت دریافت رپد توکن در اختیارشان قرار دهیم. حداقل اکنون نمی‌توان تراکنش‌های واقعی بین بلاک چین‌های مختلف انجام داد و برای این کار باید به یک ارائه‌دهنده Wrapped Token مراجعه کرد. با این حال، برخی پلتفرم‌های ساخت رپد توکن به صورت غیر متمرکز در حال توسعه هستند و امکان دارد در آینده از الزام اعتماد به ارائه‌دهندگان برای ضرب و بازخرید توکن‌‌های رپد رها شویم.

دیگر محدویت کار با رپد توکن، فرآیند ضرب و بازخرید آن است که به دلیل کارمزدهای بالا می‌تواند نسبتا دارای هزینه بالایی باشد و منجر به افت قیمت شود.

سخن پایانی

توکن‌های رپد به ایجاد پل‌های بیشتر بین بلاک چین‌های مختلف کمک می‌کند. رپد توکن نوعی دارایی بوده که نماینده ارزش کوینی در بلاک چین دیگری است. می‌توان امیدوار بود Wrapped Token قابلیت همکاری در اکوسیستم‌های مختلف ارزهای رمزپایه و سیستم مالی غیر متمرکز یا دیفای (DeFi) را بهبود بخشیده و توکن‌های رپد شرایطی را فراهم ‌سازند که در آن سرمایه از کارآیی بیشتری برخوردار باشد و همچنین برنامه‌ها بتوانند به راحتی نقدینگی را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

منبع: Academy.Binanceثبت نظر
نظرات کاربران (7 نظر)
مهدی عفتی

سلام من شیبا بر بستر bep20 بخ تراست ولت انتقال داده ام اگر در اینده شیبا شبکه اختصاصی خودش را اجرا کند مشکلی برای ارز شیبا bep20 من بوجود نمیاد? همچنین من ارز بیت تورنت بر بستر bep 20 در تراست ولت دارم با توجه به اینکه جدیداً بیت تورنت ورژن جدید خود را ارائه داده ایا نیاز هست بصورت دستی جهت تبدیل به ورژن دو اقدام کنم یا اینکه خودکار انجام میشود?

0 پاسخ دهید
16:22:02 1400/10/23
مجتبی انصاری

سلام. باید به صورت دستی وارد کنید

0 پاسخ دهید
16:22:02 1400/10/23
رضا حسینی

سلام من ارز سولانا را بر بستر اتریوم WSOL برام فرستادن کیف پول باینس ولی نمی تونم انتقال یا بفروشمش لطفا راهنمایی کنید

0 پاسخ دهید
12:00:22 1400/10/27
حلیه آقامیری

سلام. چرا نمیتونین؟ چه اروری میده؟ شاید ارز کافی برای پرداخت کارمزد ندارین

0 پاسخ دهید
12:00:22 1400/10/27
رضا

سلام من به اشتباه ارز هام رو به wbnb سوآپ کردم ..الان هرکاری میکنم نمیتونم به ارز دیگه ای انتقال بدم باید چیکار کنم

0 پاسخ دهید
17:14:44 1400/11/07
مجتبی انصاری

سلام. از طریق پنکیک سواپ که میتونید تبدیل کنید

0 پاسخ دهید
17:14:44 1400/11/07
آرمان

سلام من به صورت اشتباه نزدیک ۵۰ دلار از رونین ولت warped etherum جابه‌جا کردم راهی هست که به بایننس داخل سیف‌پل بیارمش ؟

0 پاسخ دهید
15:13:40 1400/11/10