چطور می‌توان آدرس کانترکت (قرارداد) ارزهای دیجیتال را پیدا کرد؟


آدرس کانترکت ارزهای دیجیتال را می‌توان از سایت های معتبر پیدا کرد. نحوه یافتن آدرس قرارداد هوشمند توکن ها مانند شیبا را آموزش می‌دهیم.

آدرس قرارداد هوشمند توکن ها یا همان اسمارت کانترکت ارزهای دیجیتال با آدرس کیف پول متفاوت است. در شبکه های مختلف مانند اتریوم و بایننس اسمارت چین (BSC – BEP20) که قابلیت ساخت قرارداد هوشمند روی آن‌ها وجود دارد، برای انجام معامله و اضافه کردن آدرس آن به کیف پولتان نیازمند پیدا کردن آدرس کانترکت هستید که در این مطلب نحوه انجام این کار را آموزش خواهیم داد.

آدرس قرارداد هوشمند چیست؟

پیش از پرداختن به نحوه پیدا کردن آدرس قرارداد هوشمند، اجازه دهید ابتدا کمی با مفهوم اسمارت کانترکت ارزهای دیجیتال آشنا شویم. به زبان ساده، قرارداد هوشمند یک برنامه است که روی یک بلاک چین مانند اتریوم اجرا می‌شود. این کانترکت در واقع کلکسیونی از کدها و داده‌هاست که در یک آدرس خاص روی این بلاک چین قرار دارد.

حالا دو نوع حساب و اکانت در بلاک چین اتریوم داریم:

  • حساب فردی: که برای استفاده شخصی است و توسط یک والت اتریومی ساخته می‌شود و شامل یک کلید خصوصی و یک کلید عمومی است.
  • حساب قرارداد: که توسط زبان برنامه‌نویسی سالیدیتی نوشته می‌شود و شامل یک سری کد و داده است. مثلا، برای تولید یک توکن ERC20 باید یک اسمارت کانترکت برای آن ساخت. قراردادهای هوشمند دارای موجودی بوده و قابلیت ارسال تراکنش‌ها به شبکه را دارند. قراردادهای هوشمند می‌توانند قوانین را تعیین کرده و توسط کدها اجرا شوند. علاوه بر این، اسمارت کانترکت رمز ارزها قابل پاک شدن نیستند و تعامل با آن‌ها نیز بازگشت‌پذیر نیست.

حالا هر کدام از این نوع اکانت‌ها، دارای آدرس هستند. همانطور که گفتیم، آدرس تولیدی حساب فردی (که ارزهای دیجیتال شما در آن نگهداری می‌شود) دارای یک کلید خصوصی است، اما آدرس کانترکت بدون پرایوت کی ساخته می‌شود و تحت کنترل هیچ فرد خاصی قرار ندارد. آدرس قرارداد توکن هم برای بررسی اطلاعات مربوط به موجودی و جزئیات کانترکت کاربرد دارد. بنابراین آدرس کیف پول شما جدای از آدرس قرارداد توکن است. این دو را باهم اشتباه نگیرید.

چگونه آدرس کانترکت ارزها را پیدا کنیم؟

حال که با مفهوم آدرس قرارداد هوشمند آشنا شدید، نحوه پیدا کردن آن از سایت های معتبر را آموزش خواهیم داد. در کل، برای یافتن آدرس کانترکت رمز ارزها، باید ابتدا به سایت‌هایی مانند CoinMarketCap، سایت رسمی پروژه مربوطه یا اکسپلورر ارز مربوطه مانند EtherScan مراجعه کنید. البته از آنجایی که برخی از ارزها مانند شیبا اینو (SHIB) روی شبکه‌های مختلف منتشر شده‌اند، می‌توانید از دیگر اکسپلوررها هم استفاده کنید.

برای پیدا کردن شبکه و آدرس قرارداد رمز ارزها مثلا از طریق سایت کوین مارکت کپ، باید مراحل زیر را انجام دهید:

  1. وارد سایت کوین مارکت کپ شده و از گوشه راست بالای صفحه، نام ارز مورد نظرتان را جسجتو کنید. ما برای مثال، شیبا اینو را در این آموزش بررسی می‌کنیم.
    شیبا اینو کوین مارکت کپ
  2. پس از جستجوی نام Shiba Inu، صفحه زیر برایتان باز می‌شود. همانطور که مشاهده می‌کنید، در زیر قسمت “Contract” آدرس قرارداد هوشمند این ارز دیجیتال مشخص شده است. از این قسمت می‌توانید با کلیک روی آیکن فولدر روبروی آدرس، آن را کپی کرده و در صورت نیاز آن را به کیف پولتان اضافه کنید. آدرس قرارداد شیبا اینو در کوین مارکت کپ

همانطور که احتمالا می‌دانید، اتریوم شبکه اصلی است که رمز ارز شیبا روی آن عرضه شده، اما نسخه پگ‌شده (Pegged) این ارز هم با استاندارد BEP20 روی بایننس اسمارت چین منتشر شده است. بنابراین با مراجعه به وبسایت BSCScan هم می‌توانید آدرس کانترکت ارزهای دیجیتالی مانند شیبا اینو روی این بلاک چین را بررسی کنید. برای این کار کافی است وارد این اکسپلورر به آدرس bscscan.com شده و مانند قبل نام Shiba Inu را جستجو کنید.

پس از جستجو، چند نام را مشاهده خواهید کرد. گزینه اول با عنوان “Binance-Peg SHIBA INU Token” را انتخاب کنید.

شیبا اینو بایننس اسمارت چین

سپس صفحه زیر باز می‌شود. همانطور که در سمت راست تصویر مشاهده می‌کنید، آدرس قرارداد هوشمند توکن شیبا اینو در بایننس اسمارت چین مشخص شده است.

آدرس کانترکت شیبا اینو در بایننس اسمارت چین

مهمترین نکته در رابطه با قراردادهای هوشمند، امکان ساخت و عرضه آن توسط همه افراد است. بنابراین همیشه مراقب آدرس‌های کانترکت جعلی و تقلبی باشید و از هر سایتی آن‌ها را جستجو نکنید. هکرها می‌توانند با ساخت قراردادهای هوشمند کلاهبرداری شما را به ارسال رمز ارز به آن‌ها ترغیب کرده و دارایی‌های شما را به سرقت ببرند.

جمع‌بندی

پیدا کردن آدرس قرارداد هوشمند توکن ها یا همان اسمارت کانترکت ارزهای دیجیتال باید از طریق سایت‌های معتبر مانند وبسایت رسمی خود پروژه، سایت کوین مارکت کپ یا اکسپلوررهایی مانند اتر اسکن انجام شود.

تهیه شده در اکسچینو


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)