آموزش ساخت NFT یا توکن غیر قابل تعویض در بایننس اسمارت چین


ساخت NFT یا توکن غیر قابل تعویض در بایننس اسمارت چین (BSC) ضمن ساده بودن، کم هزینه و با کارمزد پایین بوده و گاهی رایگان است.

برای اینکه نام توکن غیر قابل تعویض یا Non-fungible token را شنیده باشید، لزوماً نباید در حوزه ارزهای دیجیتال فعال باشید. امروزه اغلب سلبریتی‌ها، هنرمندان دیجیتال و تولیدکنندگان آثارشان را در بلاک چین ثبت می‌کنند چون روشی عالی برای اثبات اصالت و مالکیت آثار هنری محسوب می‌‎شود. ضمن اینکه با خرید و فروش NFT می‌توان به درآمد بسیار خوبی هم رسید. اگر تقاضا برای توکن یک هنرمند بالا باشد، قیمت‌هایش خیلی زود سر به فلک می‎‌گذارند. ممکن است نام Beeple را شنیده باشید؛ هنرمندی که یک ان اف تی به نام «Everydays: the First 5000 Days» را به قیمتی بیشتر از 69 میلیون دلار فروخت.

برای اینکه بتوانید توکن NFT خودتان را بسازید، به این سه مورد نیاز دارید:

  • آهنگ، اثر هنری یا کلکسیون
  • ارز دیجیتال برای پرداخت کارمزد ساخت توکن
  • یک کیف پول دیجیتال برای نگهداری توکن NFT

همچنین باید یک بلاک چین هم برای ساخت توکن NFT خودتان انتخاب کنید. شاید هزینه‌های گزاف شبکه اتریوم، مانع بزرگی برای ورود شما به حوزه توکن NFT و ساخت آن باشد. با این حال، بایننس اسمارت چین می‌تواند گزینه بهتری باشد؛ جایی که هزینه ساخت توکن NFT در آن تقریبا صفر است. در این مطلب هم درباره نحوه ساخت NFT توضیح می‎‌دهیم و هم طرز کار با برخی از مهمترین پلتفرم‌های ساخت توکن در بایننس اسمارت چین را آموزش خواهیم داد.

توکن ‌NFT چیست؟

قبل از اینکه بخواهید ساخت NFT را شروع کنید، باید تعریف درستی از این نوع توکن داشته باشید. توکن غیر قابل تعویض یا Non-fungible token نوعی ارز دیجیتال و نمایانگر ارزش چیزهای منحصربه‌فرد یا کالاهای کلکسیونی است که قابلیت تعویض یا جایگزینی ندارد. برای توضیح ساده‌تر توکن های NFT می‌توان به کارت‌های طلایی بازی پوکمون اشاره کرد. هرکسی می‌تواند نمونه مشابه این کارت‌ها را چاپ کند و برای خودش بسازد. اما یک مجموعه‌دار فقط دنبال کارت‌های اصل خواهد بود و کارت‌های کپی برایش ارزشی ندارند. علت علاقه و توجه به کارت‌های طلایی پوکمون، منحصربه‌فرد بودن و اصالت آنهاست. NTF هم دقیقاً همین‌طور است. شما می‌توانید تصویر یا کلکسیون مربوط به یک ‌ان اف تی را دانلود کنید اما این ربطی به موضوع مالکیت یا اصل بودن توکن ندارد.

همانطور که از نامش پیداست، مهمترین ویژگی NFT غیر قابل تعویض بودنش است. هیچ دو توکن NFT شبیه هم نیستند و ارزش یکسانی ندارند؛ مگر اینکه خالق اثر، چند نسخه از آن را تولید کرده باشد. حتی توکن های NFT یک مجموعه نسخه محدود (Limited Edition) هم مشابه هم نیستند. ممکن است شما صاحب توکن 01/100 مجموعه باشید که ارزش بیشتری نسبت به سایر توکن‌های آن مجموعه دارد.

برای چه چیزهایی می‌توان NTF ساخت؟

پیش از آغاز آموزش ساخت توکن NFT در بایننس اسمارت چین، بهتر است به برخی از سوالات پاسخ دهیم. یکی از مهمترین سؤال‌های افراد این است که توکن NFT می‌تواند نمایانگر چه چیزهایی باشد. فقط می‌شود برای آثار دیجیتال توکن غیر قابل تعویض ساخت یا آثار هنری فیزیکی هم می‌توانند توکن داشته باشند؟ بله؛ کلکسیون‌های فیزیکی هم می‌توانند NFT داشته باشند اما ساخت توکن برای این آثار چندان رایج نیست. در چنین مواردی، کلید خصوصی (Private Key) والت حاوی توکن ان اف تی درون خود اثر نهفته شده یا همراهش ارائه می‌شود. در حراج کریستی که یکی از بزرگترین حراجی‌های آثار هنری است، یک اثر هنری با الهام از بلاک چین به نام Block 21 با توکن NFT آن در کیف پول سخت‌افزاری OpenDime به مزایده گذاشته شد.

ساخت توکن NFT برای آثار هنری
ساخت توکن NFT برای آثار هنری

اما در حال حاضر، ساخت NFT برای آثار هنری دیجیتال، آهنگ‌ها، تصاویر متحرک (Gif) و ویدیوها رایج‌تر است. حتی کلکسیون‌های مربوط به بازی‌های ویدیویی را هم می‌توان با توکن‌های NFT و محصولات استیکینگ (Staking) ارائه کرد. کریپتو آرت (Crypto Art) و توکن‌های NFT فقط به یک فرمت محدود نمی‌شوند و آثاری که می‌توان برایشان توکن ساخت هیچ محدودیتی ندارند.

آموزش ساخت توکن NFT در بایننس اسمارت چین

مراحل ساخت NFT برای آثار هنری و دیجیتال بیش از هر چیز به پلتفرم و بلاک چینی که انتخاب می‌کنید، بستگی دارد. بنابراین در این بخش ابتدا درباره بایدها و نبایدهای انتخاب بلاک چین و پلتفرم صحبت می‎‌کنیم. سپس مراحل ساخت توکن NFT در رایج‌ترین بلاک چین‌ها را توضیح خواهیم داد.

انتخاب بلاک چین برای ساخت توکن غیر قابل تعویض

برای ساخت توکن های NFT چندین بلاک چین وجود دارد. شبکه اتریوم اولین بلاک چین مهمی بود که امکان ساخت توکن های غیر قابل تعویض به شکل امروزی را ارائه کرد. در حال حاضر لیست بلاک چین‌های سازگار برای ساخت NFT شامل بایننس اسمارت چین، پولکادات، تزوس، ترون و بسیاری شبکه‌های دیگر است.

امروزه اکثر توکن های NFT روی بستر اتریوم یا بایننس اسمارت چین قرار دارند. کارمزهای گس (Gas) شبکه اتریوم باعث شده ساخت و مبادله NFT در این بلاک چین کمی گران باشد؛ با این وجود به عنوان دومین بلاک چین بزرگ دنیا، مقبولیت بیشتری نسبت به سایر بلاک چین‌ها دارد. بلاک چین Binance Smart Chain یا BSC ارزان‌تر است و سرعت تراکنش بیشتری هم دارد. علاوه بر این دو، پروژه‌ها و بازارهای NFT بسیاری زیادی وجود دارند که می‌توانید آنها را انتخاب کنید.

انتخاب پلتفرم مناسب برای ساخت توکن NFT

پلتفرمی که برای ساخت توکن های NFT انتخاب می‌کنید، به بلاک چین مورد نظر و انتخاب خودتان بستگی دارد؛ ما توصیه می‌کنیم از دو بلاک چین رایج یعنی اتریوم و بایننس اسمارت چین و پلتفرم‌های مربوط به آنها استفاده کنید. اگر می‌خواهید بلافاصله توکن‌هایتان را معامله کنید، بهتر است پلتفرمی را انتخاب کنید که با بازارش آشنا هستید. به این ترتیب دیگر لازم نیست بعد از ساخت NFT آن را به بازار دیگری منتقل کنید.

بلاک چین اتریوم توکن‌های NFT را در قالب توکن ERC-721 ارائه می‌کند. اگر قصد استفاده از اتریوم را دارید، پلتفرم‌های ریریبل (Rarible) و اپن سی (OpeaSea) محبوب‌ترین پلتفرم‌های این شبکه هستند.

اکثر پروتکل‌های بایننس اسمارت چین توکن NFT را در قالب توکن BEP-721 می‌سازند. بنابراین پلتفرمی که انتخاب کرده‌اید، به لحاظ فنی روی خروجی تأثیری ندارد. اگر قصد استفاده از پلتفرم‌های بایننس اسمارت چین را برای ساخت NFT را دارید ما سه پلتفرم جاگرورلد (Juggerworld)، بیکری سواپ (BakerySwap) و ترشرلند (Treasureland) را پیشنهاد می‌کنیم که در ادامه به آموزش آن‌ها می‌پردازیم.

این سه پروژه بایننس اسمات چین رابط کاربری ساده و کارمزدهای ارزانی برای ساخت توکن NFT دارند. ضمناً پلتفرم بیکری سواپ بزرگترین بازار NFT را دارد و برای کسانی که قصد فروش توکن NFT دارند، بسیار مناسب است. جاگرورلد امکان تنظیم حق تألیف برای سازنده NFT هنگام فروش توسط دارنده توکن را ارائه می‌کند و در ترشرلند هم می‌توانید به صورت رایگان اقدام به ساخت NFT در بایننس اسمارت چین کنید.

ما برای این آموزش، ساخت توکن NFT در بلاک چین بایننس اسمارت چین را انتخاب کرده‌ایم. در ادامه ساخت توکن با سه پلتفرم مهم BSC و نحوه انتقال توکن NFT از این بازار به بازارهای دیگر را به توضیح خواهیم داد.

آموزش ساخت توکن NFT در پلتفرم بیکری سواپ (BakerySwap) بایننس اسمارت چین

ساخت NFT در پلتفرم بیکری سواپ فقط 5 دقیقه طول می‌کشد. فقط قبل از شروع باید کمی ارز دیجیتال بایننس کوین برای پرداخت کارمزد (به میزان 0.01) و یک کیف پول برای ذخیره آن داشته باشید. باید بدانید میزان کارمزد ساخت توکن غیر قابل تعویض با توجه به قیمت رمز ارز BNB تغییر می‌کند. اگر در حال حاضر کیف پول ندارید، برای موبایل تراست والت و برای دسکتاپ متاماسک را پیشنهاد می‌کنیم.

در پلتفرم BakerySwap از بایننس اسمارت چین می‌توانید از آثار و محتواهای زیر، اقدام به ساخت توکن NFT کنید:

  • تصویر
  • تصویر متحرک
  • ویدیو
  • فایل صوتی

مراحل ساخت توکن NFT در پلتفرم BakerySwap به این ترتیب است:

1- ابتدا وارد بازار NFT پلتفرم BakerySwap شوید و از گوشه سمت راست بالای صفحه، کیف پول‌تان را به بیکری سواپ وصل کنید.

2- بعد از وصل کردن کیف پول، روی گزینه Mint Artworks کلیک کنید تا ساخت NFT شروع شود.

3- اطلاعات مربوط به اثر را در فرم وارد کنید.

آموزش ساخت توکن NFT در بایننس اسمارت چین

4- برای آپلود فایل اثر، روی آیکون + زیر فرم اطلاعات NFT کلیک کنید. زیر اعلان ضد سرقت ادبی هم می‌توانید کارمزد ساخت NFT را ببینید.

5- بعد از وارد کردن اطلاعات و آپلود فایل، تیک اعلان ضد سرقت ادبی را بزنید و روی Mint کلیک کنید.

6- اگر از کیف پول MetaMask استفاده می‌کنید، پنجره‌ای برای پرداخت کارمزد باز می‌شود.

کارمزد ساخت توکن NFT
کارمزد ساخت توکن NFT

7- بعد از پرداخت کارمزد می‌توانید با استفاده از ابزار BscScan توکن NFT خودتان روی بلاک چین ببینید. حالا می‌توانید این توکن را هرطور که می‌خواهید مبادله یا منتقل کنید.

آموزش ساخت توکن NFT در بایننس اسمارت چین
ساخت توکن NFT با موفقیت انجام شد

آموزش ساخت توکن NFT در پلتفرم جاگرورلد (Juggerworld)

جاگرورلد در واقع بازار NFT پروژه Juggernaut بایننس اسمارت چین است که امکان ساخت توکن NFT در آن نیز وجود دارد. Juggernaut علاوه بر ارائه یک پلتفرم NFT، یک بازارگردان خودکار به نام جاگرسواپ (JuggerSWAP) و یک ابزار بخت‌آزمایی به نام جاگردراو (JuggerDRAW) هم دارد. با این پلتفرم می‌توانید یک توکن تکی (BEP-721) یا یک مجموعه توکن (BEP-1155) بسازید.

در پلتفرم Juggerworld بایننس اسمارت چین هم می‌توانید برای تصاویر، تصاویر متحرک، ویدیو و فایل‌های صوتی اقدام به ساخت توکن NFT کنید. این پلتفرم همچنین به شما اجازه می‌دهد حق تألیف خالق اثر هنگام فروش توکن توسط دارنده توکن را هم مشخص کنید.

برای ساخت توکن NFT در پلتفرم Juggerworld به ترتیب زیر عمل کنید:

1- وارد بازار NFT پلتفرم Juggerworld شوید و با کلیک روی گزینه Create کیف پول ارز دیجیتال را به پلتفرم وصل کنید.

2- حالا باید مشخص کنید برای اثرتان یک NFT می‌سازید یا می‌خواهید چند NFT بسازید.

ساخت توکن NFT در Juggerworld
ساخت توکن NFT در Juggerworld

3- اطلاعات توکن NFT را در فرم وارد کنید و روی Create Now کلیک کنید. سپس یک پنجره برای پرداخت کارمزد گس ساخت توکن باز می‌شود که ظاهرش به نوع کیف پول شما بستگی دارد.

آموزش ساخت توکن NFT در بایننس اسمارت چین

آموزش ساخت توکن NFT در پلتفرم ترشر لند (Treasureland) بایننس اسمارت چین

ترشرلند هم بازار NFT پروژه Dego Finance در بایننس اسمارت چین است که یک پروتکل دیفای (DeFi) و اکوسیستم ان اف تی محسوب می‌شود. ساخت NFT در پلتفرم Treasureland بایننس اسمارت چین رایگان است اما کسانی که قصد خرید توکن های NFT دارند باید کارمزد بپردازند. در ضمن اگر بخواهید توکن NFT را به پلتفرم دیگری منتقل کنید هم باید کامزد بدهید.

پلتفرم ترشرلند در حال حاضر فقط امکان ساخت توکن NFT برای تصاویر و تصاویر متحرک را ارائه می‌کند. با این وجود می‌توانید در آن یک توکن تکی یا یک مجموعه توکن بسازید و برای سازنده توکن حق تألیف تنظیم کنید.

برای ساخت توکن NFT در پلتفرم Treasureland به ترتیب زیر عمل کنید:

1- به بخش Treasureland Create سایت بروید و کیف پول‌تان را به پلتفرم وصل کنید.

2- سپس وارد صفحه ساخت NFT می‌شوید. در این قسمت باید اطلاعات توکن را وارد کنید تصویر یا GIF را آپلود کنید.

3- قبل از ساخت NFT به این نکته توجه کنید که پلتفرم Treasureland، حق تألیف را روی 10 درصد قفل کرده است.

4- حالا می‌تواند توکن غیر قابل تعویض خودتان را ببینید یا آن را به فروش بگذارید.

آموزش ساخت توکن NFT در بایننس اسمارت چین
آموزش ساخت توکن NFT در بایننس اسمارت چین

نحوه انتقال توکن NFT از بازار بایننس اسمارت چین به بازارهای دیگر

به راحتی می‌توان توکن های NFT را بین بازارهای مختلف جابه‌جا کرد؛ به شرطی که پلتفرم جدید باید از نوع توکن پشتیبانی کند. اکثر بازارها و صرافی‌های بایننس اسمارت چین از توکن های BEP-721 و BEP-1155 پشتیبانی می‌کنند. این دو از رایج‌ترین توکن‌های NFT در بلاک چین بایننس اسمارت چین هستند.

نمی‌توان NFT را مستقیماً به بازار یک بلاک چین دیگر منتقل کرد. برای مثال، پلتفرم OpenSea که برای اتریوم است از توکن‌های بایننس پشتیبانی نمی‌کند. البته امکان به‌کارگیری روش رپد توکن (Wrapped Token) وجود دارد اما توصیه می‌کنیم NFT را در بلاک چین اصلی خودش نگه دارید.

برای انتقال NFT به صرافی دیگر، باید اثر را به کیف پول‌تان منتقل کنید. بعد از ذخیره توکن در والت کافیست آن را به آدرس سپرده (Deposit) پلتفرم جدید بفرستید. همیشه قبل از انتقال مطمئن شوید کیف پول و پلتفرم مقصد از نوع توکن شما پشتیبانی می‌کنند.

خرید و فروش توکن NFT

برای اینکه بخشی از بازار نوپا اما سودآور توکن های NFT باشید، لزوماً نباید اثری خلق کنید و یا مانند این آموزش، اقدام به ساخت توکن NFT روی بایننس اسمارت چین کنید. می‌توانید به عنوان تریدر وارد بازار NFT شوید و توکن های دیگران را بخرید و بفروشید. در آخرین قسمت این مطلب درباره کیف پول‌های مناسب NFT و روش‌‎های انتقال توکن های غیر قابل تعویض می‎خوانید.

کیف پول‌های مناسب توکن ‌NFT

آيا برای استفاده از NFT به کیف پول خاصی نیاز داریم؟ جواب به این بستگی دارد که از چه شبکه‌ای برای ساخت توکن غیر قابل تعویض استفاده شده باشد. خوشبختانه امروزه اکثر والت‌ها از اتریوم و بایننس اسمارت چین (Binance Smart Chain) پشتیبانی می‌کنند و بنابراین نوع کیف پول چندان تفاوتی ایجاد نمی‌کند. این دو بلاک چین یعنی بایننس اسمارت چین و اتریوم دو پلتفرم رایج برای ساخت توکن های NFT هستند.

مهمترین نکته در انتخاب کیف پول NFT، بررسی شبکه بلاک چینی است که توکن در آن ساخته شده است. اگر توکن اتریوم باشد، باید کیف پولی انتخاب کنید که از ارز دیجیتال ETH پشتیبانی کند. اگر روی شبکه تزوس ساخته شده، باید کیف پول سازگار با رمز ارز Tezos را انتخاب کنید.

بهترین و ساده‌ترین کار، استفاده از کیف پول‌های متامسک (MetaMask) و تراست والت (Trust Wallet) است. این دو کیف پول ارز دیجیتال از طیف گسترده‌ای از بلاک چین‌ها پشتیبانی می‌کنند. با این وجود همیشه قبل از ساخت یا خرید NFT باید مطمئن شوید کیف والت شما از بلاک چین توکن NFT مثلا بایننس اسمارت چین مورد نظرتان پشتیبانی می‌کند.

چطور توکن NFT را برای فرد دیگری بفرستیم؟

خرید و فروش توکن های غیر قابل تعویض در بازارهای NFT انجام می‌شود. معمولاً هر پلتفرم بازار NFT خودش را دارد. اکثر پلتفرم‌هایی که در بالا نام بردیم، بازارهای خودشان را دارند که در هر کدام آثار مختلفی ارائه می‌شود. در حال حاضر محبوب‌ترین بازار NFT بایننس اسمارت چین، متعلق به بایننس است. با ورود به هر کدام از این بازارها می‌توانید توکن مورد را انتخاب کرده و بخرید.

قیمت‌گذاری توکن های NFT به دو روش مزایده‎‌ای و ثابت انجام می‌شود. اگر توکن مورد نظرتان قیمت ثابت دارد، کافیست قیمت آن را بپردازید تا صاحب توکن آن را به کیف پول شما منتقل کند. اگر توکن قیمت مزایده‌ای داشته باشد، باید بالاترین قیمت را پیشنهاد دهید تا بتوانید صاحب توکن شوید.

بعد از خرید یا ساخت توکن NFT در شبکه بایننس اسمارت چین و یا اتریوم، می‌توانید آن را مستقیماً از کیف پول‌تان برای دیگران بفرستید. اگر والت شما بخش NFT داشته باشد، کافیست روی NFT مورد نظر کلیک کنید و آن را برای گیرنده بفرستید (تراست والت و متاماسک این قابلیت را دارند). گیرنده NFT هم باید آدرس سپرده خودش برای نوع توکنی که در اختیار دارید را به شما بدهد. برای مثال، اگر در شبکه اتریوم توکن ERC-721 داشته باشید، گیرنده هم باید آدرس سپرده اتریوم ERC-721 کیف پول خودش را برایتان بفرستد.

سخن پایانی

اکوسیستم توکن های غیر قابل تعویض به سرعت در حال رشد است و استفاده از آن هرروز آسان‌تر می‎شود. به لطف شبکه‌هایی مانند بایننس اسمارت چین و بازارهای متنوع آن‌ها، ساخت توکن NFT برای آثار هنری و کلکسیون‌ها بسیار ساده است. فرقی نمی‌کند بخواهید توکن NFT بسازید، بخرید یا بفروشید؛ در هر صورت خیلی راحت می‌توانید پلتفرم و بازار دلخواه‌تان را پیدا کنید. بنابراین توصیه می‌کنیم حتماً سری به بازارهای NFT بزنید.

منبع:Binance Academyثبت نظر
نظرات کاربران (2 نظر)
حسین بدر

سلام وقت بخیر. توی سایت بیکری سواپ برای گزاشتن nft برای فروش کارمزد رو به eth میاره برام که مبلغش حتی از کارمزد شبکه اتریوم هم بیشتر هست. میخوام با شبکه BSC باشه که کارمزد کم باشه. ممنون میشم راهنمایی کنید

0 پاسخ دهید
19:04:51 1400/08/26
مجتبی انصاری

سلام. باید NFT شما هم روی شبکه BEP20 باشه

0 پاسخ دهید
19:04:51 1400/08/26