ایردراپ چیست؟ معرفی ایردراپ های جدید برای کسب ارز دیجیتال رایگان


ایردراپ روشی برای دریافت رایگان ارزهای دیجیتال است. ضمن معرفی انواع، روش های یافتن جدیدترین ایردراپ های ارز دیجیتال هم معرفی می‌کنیم.

روز به روز تعداد پروژه‌های رمز ارزی بیشتر می‌شود. این موضوع بازاریابی برای این ارزهای دیجیتال را دشوار کرده است. از طرفی کاربران هم به سختی می‌توانند به یک رمز ارز برای خرید و سرمایه گذاری اعتماد کنند. ایردراپ راهکاری است که مشکل هر دو را به نوعی برطرف می‌کند؛ افراد بدون نیاز به پرداخت هزینه یک ارز دیجیتال را به صورت رایگان دریافت می‌کنند و توسعه‌دهندگان نیز به سمع و نظر افراد زیادی می‌رسند و در ابعادی وسیع بازاریابی می‌کنند.

ایردراپ را باید یک روش دو سر برد دانست؛ در صورت اجرای درست یک برنامه ایردراپ توسط توسعه‌دهندگان، شدیدا به برندسازی کمک می‌کند. در آن سو افراد نیز در صورت یافتن و شرکت در یک ایردراپ جدید مناسب، به سود زیادی دست خواهند یافت. در این مقاله قصد داریم ضمن بررسی این روش بازاریابی و البته دریافت رایگان ارز دیجیتال، به نحوه یافتن ایردراپ های جدید نیز اشاره کنیم.

ایردراپ ارز دیجیتال چیست؟

مفهوم ایردراپ به انتقال ارز دیجیتال از یک پروژه کریپتو به کیف پول‌های متعدد کاربران اشاره دارد. ایده ایردراپ به زبان ساده این است که سکه‌ها یا توکن‌ها بین کاربران فعلی یا بالقوه توزیع شوند تا آگاهی مردم نسبت به پروژه افزایش یابد. این رمز ارزها به صورت رایگان ارائه می‌شوند. اما برخی از ایردراپ‌ها کاربران را ملزم می‌کنند تا قبل از ارسال درخواست، وظایف خاصی را انجام دهند. ایردراپ‌های ارز دیجیتال طی دوره رونق عرضه اولیه سکه (ICO)، در سال 2017 (۱۳۹۶ شمسی) محبوب شدند. اما هنوز هم به عنوان یک استراتژی بازاریابی توسط بسیاری از پروژه‌های رمزنگاری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ایردراپ ارز دیجیتال یک نوع استراتژی بازاریابی محسوب می‌شود. این امر توسط استارتاپ‌های کریپتو برای ارتقای پروژه و عرضه رمز ارز جدید آن‌ها اجرا می‌شود. در واقع ایردراپ شامل توزیع رایگان ارز دیجیتال بومی یک شبکه بین کاربران فعلی یا بالقوه آن است. گاهی اوقات کاربران برای دریافت این رمز ارزهای رایگان، باید فعالیت‌های تبلیغاتی ساده‌ای را انجام دهند؛ مثلا شرط دریافت ایردراپ ارز دیجیتال یک پلتفرم می‌تواند دنبال کردن حساب رسانه‌های اجتماعی آن پلتفرم و به اشتراک گذاری پست‌ها باشد.

ایردراپ‌ها انواع مختلفی دارند. هر پروژه ارز دیجیتال بر اساس نیازهای خاص خود می‌تواند دست به انتخاب بزند. اما اکثر ایردراپ‌ها هدف یکسانی دارند؛ افزایش آگاهی و علاقه کلی مخاطبان نسبت به پروژه. در برخی از ایردراپ‌ها، پروژه ارز دیجیتال رایگان خود را مستقیماً به کیف پول کاربران واریز می‌کند. در برخی دیگر ممکن است کاربران مجبور باشند برای دریافت رمز ارزها، درخواست خود را به صورت دستی ارسال کنند.

هر کسی که کیف پول ارز دیجیتال دارد، می‌تواند رمز ارز ایردراپ شده بگیرد یا آن را درخواست کند. اما همیشه باید مراقب کلاهبرداران باشید. زیرا تعداد زیادی ایردراپ تقلبی وجود دارند که می‌توانند هنگام ارسال درخواست یا انتقال ارزهای رایگان، وجوه کیف پول شما را بدزدند. همواره قبل از ارسال درخواست ایردراپ، از صحت پروژه اطمینان حاصل کنید. به‌ویژه اگر یک پروژه از شما بخواهد که کیف پول خود را به وب سایت ایردراپ متصل کنید، باید دقت بیشتری به خرج دهید.

با افزایش روزافزون تعداد رمز ارزهای جدید، پیگیری همه پروژه‌های جدید برای سرمایه‌گذاران و معامله‌گران ارزهای دیجیتال دشوار است. به همین دلیل برخی از پروژه‌های کریپتو، ایردراپ ارز دیجیتال را به عنوان راهی برای تبلیغات و اطلاع رسانی، مورد استفاده قرار می‌دهند. اگرچه همه کاربران عاشق رمز ارزهای رایگان هستند، اما همان‌طور که گفتیم همه ایردراپ‌ها قانونی نیستند و ممکن است در دام کلاهبرداران بیفتید. در این مقاله سعی می‌کنیم روش‌هایی را به شما معرفی کنیم تا بتوانید از دارایی‌های خود در برابر کلاهبرداران محافظت کنید. ابتدا بیایید ببینیم ایردراپ‌های ارز دیجیتال چگونه کار می‌کنند.

ایردراپ چگونه کار می‌کند؟

همان‌طور که اشاره کردیم انواع مختلفی از ایردراپ وجود دارند. اما اکثر ایردراپ‌ها شامل عرضه مقدار کمی ارز دیجیتال هستند که در چندین کیف پول (معمولاً در زنجیره هوشمند اتریوم یا بایننس) توزیع می‌شوند. همچنین پروژه‌هایی نیز وجود دارند که به جای رمز ارزهای معمولی، NFT ها را اعطا می‌کنند. هرچند این نوع ایردراپ‌ها زیاد رایج نیستند.

برخی پروژه‌ها در ازای دریافت ارزهای رایگان هیچ چیزی از شما نمی‌خواهند. در حالیکه برخی دیگر از شما می‌خواهند تا پیش از ارسال تقاضا، وظایف خاصی را انجام دهید. این وظایف اغلب شامل دنبال کردن حساب‌های رسانه‌های اجتماعی، اشتراک در خبرنامه و یا نگه‌داشتن مقدار معینی سکه در کیف پول شما است. با این حال، همیشه تضمینی برای دریافت رمز ارزهای ایردراپ شده وجود ندارد.

در برخی موارد، ایردراپ‌ها فقط به کیف پول‌هایی اعطا می‌شود که قبل از یک تاریخ مشخص، با پلتفرم پروژه تعامل داشته‌ باشند. وان اینچ (1INCH) و یونی سواپ (Uniswap) نمونه‌های محبوبی هستند که از این روش برای پشتیبانی از پذیرندگان اولیه استفاده کردند. اما بر خلاف ایردراپ‌های معمولی، رمز ارزهای توزیع شده توسط آن‌ها، هزاران دلار ارزش داشت.

چرا پروژه‌های کریپتو از ایردراپ ارز دیجیتال استفاده می‌کنند؟

همانطور که گفته شد، پروژه‌های بلاک چینی در تلاش برای کسب پذیرش و مقبولیت گسترده‌تر و همچنین رشد شبکه خود، از ایردراپ استفاده می‌کنند. تعداد بالای دارندگان یک ارز دیجیتال، اغلب به عنوان یک معیار مثبت در نظر گرفته می‌شود. این امر همچنین از نظر مالکیت توکن، پروژه را غیر متمرکزتر می‌کند. علاوه‌بر این، ایردراپ می­‌تواند دریافت‌کنندگان را برای استفاده از پلتفرم و ترویج آن ترغیب کند. با این توصیف، ایردراپ ارز دیجیتال می‌تواند قبل از ارائه رمز ارزهای یک پروژه در صرافی‌ها، به ایجاد یک پایگاه کاربری اولیه برای آن کمک کند.

از سوی دیگر، ایردراپ‌ها ممکن است تصور نادرستی از رشد یک پلتفرم ایجاد کنند. بنابراین هنگام ارزیابی میزان پذیرش و مقبولیت یک پلتفرم، لازم است که همه عوامل را در نظر بگیرید. مثلا ممکن است یک ارز دیجیتال خاص در کیف پول بیش از صدها هزار کاربر وجود داشته باشد. در حالی‌که عملاً هیچ کاربری از آن ارز استفاده نکند. این شرایط تنها در دو صورت امکان بروز دارد؛ یا این پروژه کلاهبرداری است و یا اینکه نتوانسته جامعه را مجذوب خود کند.

مقایسه ایردراپ و ICO (عرضه اولیه سکه)

ایردراپ ارز دیجیتال و ICO دو روش متفاوتی هستند که توسط پروژه‌های جدید ارز دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرند. ایردراپ نیازی به سرمایه گذاری از سوی شرکت‌کنندگان ندارد. اما ICO روشی برای تامین مالی پروژه به حساب می‌آید.

در ICO سازندگان یک پلتفرم، رمز ارزها را به منظور جذب سرمایه به فروش می‌گذارند. محبوبیت ICO ها در سال 2014 (۱۳۹۳ شمسی)، زمانی که اتریوم برای پشتیبانی از توسعه بلاک چین خود از روش کراود فاندینگ استفاده کرد، افزایش پیدا کرد. در سال 2017 (۱۳۹۶ شمسی)، فضای کریپتو با رونق ICO ها همراه بود. صدها پروژه جدید برای جذب سرمایه اولیه خود از این روش استفاده می‌کردند. این روش هنوز هم از محبوبیت بالایی نزد سازندگان پلتفرم‌ها برخوردار است.

انواع ایردراپ ارز دیجیتال

همانطور که گفتیم، روش‌های مختلفی برای انجام ایردراپ ارز دیجیتال وجود دارد. به غیر از شیوه استاندارد که به سادگی رمز ارز را به چندین کیف پول منتقل می‌کند، انواع دیگری نیز وجود دارند. نمونه‌های متداول شامل ایردراپ‌های «باونتی»، «انحصاری» و «نگه­دارندگان» است.

ایردراپ ارز دیجیتال باونتی (پاداشی)

ایردراپ باونتی از کاربران می‌خواهد به منظور دریافت رمز ارزهای رایگان، فعالیت‌های خاصی انجام دهند. مثلا ممکن است از شما بخواهند پستی را درباره پروژه در توییتر به اشتراک بگذارید یا اینکه به تلگرام رسمی پروژه بپیوندید. ممکن است لازم باشد در حساب اینستاگرام‌­تان یک پست گذاشته و تعدادی از دوستان خود را تگ کنید. برای درخواست ایردراپ باونتی، احتمالاً از شما خواسته می‌شود که فرمی را با آدرس کیف پول خود پر کنید. همچنین باید مدارکی ارائه دهید که انجام فعالیت‌های ذکر شده توسط شما را اثبات کند. مثلا باید اسکرین شاتی از پست خود در توییتر یا اینستاگرام را به فرم درخواست ضمیمه کنید.

ایردراپ ارز دیجیتال انحصاری

در یک ایردراپ انحصاری، ارزهای دیجیتال رایگان تنها به برخی از کیف پول‌های از قبل تعیین‌شده ارسال می‌شوند. در این شیوه به‌طور معمول، گیرندگان کسانی هستند که سابقه کار با پروژه را دارند. مثلاً عضو فعال جامعه بوده یا جزو حامیان اولیه پروژه به شمار می‌روند.

در سپتامبر 2020 (شهریور ۹۹) صرافی غیر متمرکز یونی سواپ (Uniswap)، ۴۰۰ ارز دیجیتال UNI را برای برخی از کیف‌پول‌های خاص ارسال کرد. این‌ها کیف پول‌هایی بودند که قبل از تاریخ معین‌شده توسط یونی سواپ، با پروژه تعامل داشتند. توکن حاکمیتی همچنین به دارندگان خود حق رای می‌دهد تا بتوانند در مورد تصمیمات مربوط به توسعه پروژه در آینده اعلام نظر کنند.

ایردراپ ارز دیجیتال نگه­دارندگان

در این نوع ایردراپ، رمز ارزهای رایگان بین کسانی توزیع می‌شود که مقدار معینی ارز دیجیتال را در کیف پول خود نگه­داری کنند. تیم پروژه معمولاً از دارایی‌های رمزنگاری کاربران در تاریخ و زمانی مشخص، یک اسنپ‌شات می‌گیرد. اگر موجودی کیف پول به اندازه تعیین شده باشد، نگه‌دارندگان می‌توانند رمز ارزهای رایگان را با توجه به دارایی‌شان در زمان اسنپ‌شات، مطالبه کنند.

بسیاری از پروژه‌های جدید، رمز ارزهای خود را به کیف پول‌های دارندگان بیت‌کوین (BTC)، اتر (ETH) یا بایننس اسمارت چین (BSC) منتقل می‌کنند، زیرا این شبکه‌ها در فضای کریپتو از بیشترین میزان کاربر بهره‌مند هستند. به عنوان مثال، استلار لومنز (Stellar Lumens) در سال 2016 (۱۳۹۵ شمسی)، 3 میلیارد ارز دیجیتال XLM را به حساب دارندگان بیت کوین ارسال کرد. ایردراپ استلار منحصراً به کاربران فعال در شبکه بیت کوین اختصاص داشت.

چطور جدیدترین ایردراپ‌ های ارز دیجیتال را پیدا کنیم؟

به این منظور چند مرجع و وب سایت وجود دارد که باید به صورت مستمر دنبال کنید. معروف‌ترین‌ها  AirdropAlert و Airdrops و CoinAirdrops و مخصوصا coinmarketcap محسوب می‌شوند.

چگونه از ایردراپ‌های کلاهبرداری در امان بمانیم؟

تشخیص قانونی یا کلاهبرداری بودن یک ایردراپ ارز دیجیتال می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. همیشه باید قبل از ثبت نام برای هر ایردراپ، اصطلاحا DYOR کنید؛ یعنی تحقیقات مربوطه را شخصاً انجام دهید. به خصوص وقتی از شما بخواهند که کیف پول خود را به یک وب سایت متصل کنید. گاهی اوقات، کلاهبرداران سکه­‌ها را به چندین کیف پول می‌ریزند، اما زمانی که می‌خواهید آن‌ها را به یک صرافی ارز دیجیتال یا به کیف پول دیگری منتقل کنید، موجودی شما خالی می‌شود.

در برخی موارد کلاهبرداران آگهی یک ایردراپ جعلی را منتشر می‌کنند که با کلیک روی آن، به یک وب‌سایت فیشینگ متصل می‌شوید. آن‌ها شما را فریب می‌دهند تا کیف پول خود را به وب­­‌سایتی متصل کنید که بسیار شبیه به وب­‌سایت اصلی است. به محض اتصال کیف پول خود و امضای تراکنش، رمز ارزهای شما از کیف پول‌تان خارج می‌شود. این آگهی‌ها معمولأ از طریق حساب‌های جعلی توییتر و تلگرام منتشر می‌شوند. باید روی حساب کاربری پروژه کاملاً دقیق و حساس باشید. چراکه کلاهبرداران نام حساب‌های شبکه‌های اجتماعی خود را به‌گونه‌ای انتخاب می‌کنند که کاملا به حساب‌های رسمی پلتفرم‌ها شبیه باشد.

در برخی دیگر از کلاهبرداری‌های ایردراپ، از شما می‌خواهند برای دریافت رمز ارزهای رایگان، موجودی خود را به یک آدرس کیف پول ناشناخته ارسال کنید. در نظر داشته باشید که ایردراپ‌های قانونی هرگز پول یا عبارت کلیدی‌تان را از شما درخواست نخواهند کرد. همچنین باید مراقب ایمیل‌های ایردراپ یا پیام‌های مستقیم هم باشید.

برای جلوگیری از کلاهبرداری، فقط و فقط به وب‌سایت یا کانال‌های رسمی پروژه در شبکه‌های اجتماعی اعتماد کنید. لینک‌های رسمی را علامت‌گذاری کنید و برای اینکه نسبت به واقعی بودن یک ایردراپ ارز دیجیتال اطمینان حاصل کنید، زمانی را به بررسی مجدد و دبل چک اختصاص دهید. اگر چیزی در مورد یک پروژه نمی‌دانید، باید تحقیقات بیشتری انجام دهید. در شبکه‌های اجتماعی یا وب‌سایت‌ها بچرخید تا بفهمید جامعه کریپتو راجع به آن پروژه چه می‌گویند. اگر نمی‌توانید اطلاعات کافی به‌دست آورید، احتمالا بهترین کار این است که ایردراپ مورد نظر را نادیده بگیرید.

برای محافظت بیشتر می‌توانید یک کیف پول و یک آدرس ایمیل جدید را به دریافت ایردراپ ارز دیجیتال اختصاص دهید. این کار می‌تواند تضمین کند که وجوه موجود در کیف پول شخصی شما در برابر تلاش‌های فیشینگ مربوط به ایردراپ ایمن باقی می‌مانند. و در آخر، از همه مهم‌تر اینکه هرگز کلید خصوصی خود را با کسی به اشتراک نگذارید.

سخن پایانی

ایردراپ ارز دیجیتال به پروژه‌های رمز ارزی اجازه می‌دهد تا در فضای کریپتو برجسته شوند و مورد توجه قرار گیرند. همچنین می‌تواند راه خوبی برای علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال باشد تا سبد خود را با توکن‌های جدید افزایش دهند. با این حال، معمولاً در اطراف ما، تعداد ایردراپ‌های کلاهبرداری بیشتر از موارد قانونی است. بنابراین، مراقب باشید و مطمئن شوید که قبل از مشارکت در یک رویداد ایردراپ ارز دیجیتال، تحقیقات مفصل و دقیقی انجام داده­‌اید.


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)