شورت اسکوئیز (Short Squeeze) یا فشار مواضع استقراضی چیست؟


با رویداد شورت اسکوئیز (Short squeeze) یا فشار مواضع استقراضی که به کرات در بازار ارزهای دیجیتال و خصوصا بیت کوین رخ داده، آشنا می‌شویم.

فروش استقراضی یا به بیان رایج‌تر موقعیت معاملاتی شورت (Short) به معامله‌گران امکان می‌دهد تا از کاهش قیمت یک دارایی سود به دست بیاورند. این نوع فروش، روشی متعارف برای مدیریت ریسک، محافظت از ارزش دارایی‌های فعلی یا به بیان ساده، اتخاذ رویکرد و دورنمایی نزولی در قبال بازار و روندهای آتی حاکم بر آن است.

با این حال، اتخاذ راهبرد فروش استقراضی به‌طور مداوم می‌تواند در برخی موارد بسیار پرریسک باشد. یکی از دلایل پرریسک بودن این راهبرد معاملاتی این است که هیچ سقفی برای رشد قیمت‌ها وجود ندارد. اما دلیل دیگری که می‌تواند موقعیت‌های معاملاتی فروش استقراضی را با ریسک زیاد توأم کند، رخدادی به نام شورت اسکوئیز (Short squeeze) یا فشار مواضع استقراضی است. شورت اسکوئیز را می‌توان به عنوان افزایش قیمت ناگهانی نیز تشریح کرد. وقتی Short Squeeze رخ می‌دهد، بسیاری از معامله‌گرانی که دست به اتخاذ موقعیت‌های معاملاتی شورت زده‌اند، به دام می‌افتند و در معرض لیکویید شدن قرار می‌گیرند؛ بنابراین تمام تلاش خود را به کار می‌بندند تا موقعیت معاملاتی خود را از مهلکه نجات دهند.

بدیهی است که برای درک مفهوم شورت اسکوئیز، نخست باید مفهوم فروش استقراضی را درک کنیم. اگر با مفهوم موقعیت معاملاتی فروش استقراضی یا شورت آشنایی کافی دارید، مطالعه ادامه این مقاله را از دست ندهید.

در این مقاله برآنیم تا با واکاوی مفهوم شورت اسکوئیز، یاد بگیریم که چگونه باید برای این رخداد آماده شویم و حتی بتوانیم با اخذ موقعیت‌های معاملاتی خرید استقراضی یا لانگ از آن سود ببریم.

شورت اسکوئیز (Short Squeeze) به زبان ساده

شورت اسکوئیز زمانی رخ می‌دهد که قیمت یک دارایی به‌دلیل خروج شماری از معامله‌گران از موقعیت‌های معاملاتی شورت خود، به‌طور ناگهانی افزایش می‌یابد.

معامله‌گرانی که دست به اتخاذ موقعیت‌های معاملاتی شورت می‌زنند، در واقع روی کاهش قیمت یک دارایی شرط می‌بندند. حال اگر قیمت دارایی مورد معامله، افزایش پیدا کند، موقعیت‌های معاملاتی شورت وارد زیان زیادی می‌شوند. اگر قیمت همچنان به رشد خود ادامه دهد، معامله‌گرانی که پیش‌تر موقعیت‌های شورت گرفته بودند، ممکن است وادار به بستن آن‌ها شوند. حد ضررهای تعیین شده و لیکویید شدن احتمالی موقعیت‌های معاملاتی از جمله دلایلی است که معامله‌گران یادشده را به سوی بستن موقعیت‌های معاملاتی شورت خود سوق می‌دهد. علاوه بر این، رشد قیمت‌ها ممکن است باعث شود معامله‌گران به‌ صورت دستی موقعیت معاملاتی خود را برای اجتناب از زیان بیشتر ببندند.

حال این سوال پیش می‌آید که معامله‌گران دارای موقعیت‌های معاملاتی شورت، چگونه موقعیت‌های خود را می‌بندند؟ پاسخ، ساده است: با خریدن. به همین دلیل است که وقوع شورت اسکوئیز (Short Squeeze) منجر به رشد یکباره و شدید قیمت می‌شود. وقتی معامله‌گران از موقعیت‌های شورت خود خارج می‌شوند، به‌طور دومینووار بر تعداد سفارش‌های خرید دارایی مورد معامله افزوده می‌شود و این خود آتش رشد قیمت دارایی را شعله‌ورتر می‌کند. به این ترتیب، شورت اسکوئیز به‌طور معمول با یک افزایش جهش‌وار در حجم دارایی مورد معامله همراه می‌شود.

نکته‌ای که در این میان نباید از آن غافل شد، این است که هرچه سود مورد انتظار معامله‌گران از موقعیت معاملاتی شورت خود بیشتر باشد، گیر انداختن آن‌ها و وادار کردنشان به بستن موقعیت‌های معاملاتی‌شان آسان‌تر است. به بیان دیگر، هرچه پای نقدینگی یا لیکوییدیتی بیشتری در میان باشد، احتمال وقوع Short Squeeze و متعاقباً افزایش نوسانات قیمتی بیشتر می‌شود. از این منظر، شورت اسکوئیز منجر به افزایش موقت تقاضا و همچنین کاهش عرضه می‌شود.

در نقطه مقابل Short Squeeze، فشار خرید استقراضی یا لانگ اسکوئیز (Long Squeeze)‌ قرار دارد که البته کمتر رایج است. لانگ اسکوئیز زمانی رخ می‌دهد که موقعیت‌های معاملاتی خرید یا لانگ با فشار دومینووار ناشی از فروش به دام می‌افتند و این اتفاق منجر به وقوع افت ناگهانی قیمت می‌شود.

شورت اسکوئیز (Short Squeeze)

شورت اسکوئیز چگونه رخ می‌دهد؟

فشار استقراض یا Short Squeeze زمانی رخ می‌دهد که یک افزایش ناگهانی در فشار خرید اتفاق می‌افتد. حتماً به خاطر داشته باشید که اخذ پیاپی موقعیت‌های معاملاتی شورت می‌تواند بسیار پرریسک باشد و برای شما گران تمام شود. آنچه باعث می‌شود شورت اسکوئیز به نوسانات ناگهانی قیمت بینجامد، هجوم یکباره معامله‌گران برای بستن موقعیت‌های معاملاتی شورت خود است. فعال شدن حد ضرر موقعیت‌های معاملاتی شورت یا خروج دستی معامله‌گران از موقعیت‌های شورت خود به‌طور همزمان باعث تشدید اثر Short Squeeze بر نمودار قیمت می‌شود.

در هر بازاری که بتوان در آن موقعیت معاملاتی شورت گرفت، احتمال وقوع شورت اسکوئیز بالا است. البته در عین حال، فقدان امکان اخذ موقعیت معاملاتی شورت می‌تواند منجر به بروز حباب‌های قیمت بزرگی در یک بازار شود. در هر حال، اگر روش مناسبی برای سفته‌بازی علیه رشد قیمت یک دارایی در یک بازار وجود نداشته باشد، آن بازار ممکن است گرفتار رشدهای حباب‌گونه در درازمدت شود.

پیش‌شرط وقوع Short Squeeze، پیشی گرفتن تعداد موقعیت‌های معاملاتی شورت بر موقعیت‌های معاملاتی لانگ است. بدیهی است که اگر تعداد موقعیت‌های شورت بسیار بیشتر از موقعیت‌های لانگ باشد، نقدینگی بسیار بیشتری برای افتادن در دام شورت اسکوئیز در دسترس قرار می‌گیرد. به همین دلیل، بررسی نسبت موقعیت‌های شورت به لانگ یا Long/Short ratio می‌تواند برای معامله‌گرانی که از نزدیک بازار را رصد می‌کنند، مفید باشد.

برخی از معامله‌گران کارکشته به دنبال فرصت‌های احتمالی برای وقوع رخداد شورت اسکوئیز می‌گردند تا بتوانند با اخذ موقعیت لانگ در آن هنگام از رشد سریع و نابهنگام قیمت‌ها سود ببرند. در این روش، معامله‌گران شروع به اخذ موقعیت‌های معاملاتی لانگ می‌کنند و پس از وقوع شورت اسکوئیز و افزایش ناگهانی قیمت، موقعیت‌های خود را می‌بندند.

مثال‌هایی از وقوع Short Squeeze در بازارها

شورت اسکوئیز رویدادی متعارف در بازارهای سهام است. وقوع این رویداد معمولاً مستلزم رویکرد نزولی فعالان بازار در قبال یک سهم، احتمال رشد قیمت آن و دست آخر تعداد زیادی موقعیت معاملاتی شورت روی آن سهم است. برای مثال اگر اخبار مثبت غیرمنتظره‌ای در مورد یک سهم منتشر شود، به ناچار موقعیت‌های معاملاتی شورت یادشده به سمت بسته شدن سوق پیدا می‌کنند و همین امر منجر به رشد یکباره و جهش‌گونه قیمت آن سهم می‌شود. با این حال، Short Squeeze بیش از آنکه یک رویداد فاندامنتال باشد، یک الگوی تکنیکال است.

شماری از برآوردها نشان می‌دهد که سهام تسلا یکی از سهام‌هایی است که بیشترین تعداد موقعیت‌های معاملات شورت روی آن بسته شده است. با این حال، قیمت این سهم چندین بار رشد جهش‌واری را تجربه کرد که احتمالاً باعث لیکویید شدن بسیاری از موقعیت‌های شورت شده است.

وقوع شورت اسکوئیز در بازار رمز ارزها نیز بسیار رایج است. این اتفاق به کرات در بازار بیت کوین‌ به‌طور ویژه رخ داده است. معامله‌گران بازار ابزارهای مشتقه بیت کوین از موقعیت‌های معاملاتی با اهرم بالا استفاده می‌کنند و به این ترتیب با رشد حتی ناچیز قیمت‌ها در دام Short Squeeze می‌افتند و لیکویید می‌شوند. بنابراین وقوع رویدادهای شورت اسکوئیز و لانگ اسکوئیز در بازار بیت کوین، اجتناب‌ناپذیر است. اگر می‌خواهید که از لیکویید شدن یا افتادن در دام چنین رویدادهایی بگریزید، از معاملات اهرمی دوری کنید یا دست‌کم تعداد اهرم‌های مورد استفاده خود در یک موقعیت را کاهش دهید. علاوه بر این، باید راهبرد مناسبی را برای مدیریت ریسک معاملات خود به کار بگیرید.

نگاهی به تصویر زیر و گستره قیمت بیت کوین در اوایل سال ۲۰۱۹ بیندازید. همان‌طور که می‌بینید، قیمت پس از یک کندل نزولی ناگهانی، رنج‌زدن خود را در یک محدوده قیمتی ادامه داده است. در آن موقع، جوی نزولی بر بازار حاکم بوده و بسیاری از سرمایه‌گذاران به دنبال اخذ موقعیت‌های معاملاتی شورت بوده‌اند و انتظار داشتند که قیمت کماکان به روند نزولی خود ادامه دهد.

فشار استقراض

با این حال، قیمت با شتابی غیرمنتظره از چنبره رنج‌زدن خلاص شد و حتی برای مدتی مدید به آن محدوده بازنگشت. تنها پس از گذشت مدتی طولانی و همزمان با وقوع همه‌گیری کرونا این محدوده قیمتی دوباره رویت شد. بدون تردید، این افزایش قیمت سریع به این دلیل رخ داده که معامله‌گران اقدام به بستن موقعیت‌های معاملاتی شورت خود کرده‌اند.

کلام آخر

به طور مختصر و مفید، شورت اسکوئیز (Short Squeeze) زمانی رخ می‌دهد که معامله‌گران موقعیت‌های معاملاتی شورت در دام گرفتار و مجبور می‌شوند از بروز زیان‌های احتمالی جلوگیری کنند و این اتفاق هم به نوبه خود منجر به افزایش ناگهانی و جهش‌وار قیمت می‌شود.

رویدادهای شورت اسکوئیز و لانگ اسکوئیز می‌تواند در بازارهای اهرمی با شدت و درجه تکرار بالاتری رخ دهد. وقتی بسیاری از سرمایه‌گذاران و معامله‌گران این بازارها از اهرم‌های بالا در معاملات خود استفاده می‌کنند، قیمت‌ها به‌اصطلاح حرکات تند و تیزتری از خود نشان می‌دهد؛ چرا که موقعیت‌های معاملاتی، سریع‌تر لیکویید می‌شوند و این می‌تواند اثری دومینووار بر بازار داشته باشد.

پیش از آنکه دست به اتخاذ موقعیت معاملاتی شورت بزنید، حتماً چند و چون Short Squeeze را دریابید. در غیر این صورت، ممکن است متحمل زیان‌های جبران‌ناپذیری بشوید.

اگر در مورد موقعیت معاملاتی شورت یا فشار استقراض، سوالی دارید، آن را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

منبع: Binance


برچسب ها: معاملات آتی

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)