بروزرسانی ارو گلیسیر (Arrow Glacier) اتریوم چیست؟


بروزرسانی ارو گلیسیر (Arrow Glacier) اتریوم بمب سختی شبکه را به تعویق می‌اندازد. این هارد فورک شاید آخرین آپدیت قبل از رسیدن اتریوم 2 باشد.

بروزرسانی ارو گلیشر (Arrow Glacier) که در میان کاربران فارسی‌زبان به ارو گلیسیر نیز معروف شده است، بمب سختی شبکه اتریوم را تا ژوئن 2022 (خرداد 1401) به تعویق می‌اندازد. بسیاری از بروزرسانی‌های قبلی نیز مهلت عمل کردن بمب سختی را تمدید کرده‌اند. بمب سختی به نحوی طراحی شده تا استخراج اتریوم را غیراقتصادی و انجام آن را دشوار کند. این ویژگی به توسعه اتریوم 2 انگیزه می‌دهد و ماینرها را وادار می‌کند تا به بلاک چین جدید اثبات سهام نقل مکان کنند.

این بروزرسانی شامل تنها یک پیشنهاد بهبود اتریوم (Ethereum Improvement Proposal (EIP)) است که بمب سختی را به تاخیر می‌اندازد. EIP یک تغییر پیشنهادی است که توسط انجمن اتریوم ایجاد و بررسی شده است. ارو گلیسیر به طور ویژه هیجان‌انگیز است؛ چرا که به نظر می‌رسد آخرین باری باشد که بمب سختی قبل از انتشار اتریوم 2 به تعویق می‌افتد.

هنوز زمان زیادی تا انتشار اتریوم 2 باقی مانده است. اما در این فاصله، بروزرسانی‌های منظمی انجام می‌شود تا بلاک چین را در مسیر درست نگه دارد. بروزرسانی ارو گلیسیر، با وجود اینکه در نتیجه آن تغییر قابل لمسی برای کاربر معمولی رخ نخواهد داد، اتفاق بسیار مهمی است؛ چرا که بلاک چین اتریوم در غیاب آن ممکن است غیرقابل استفاده شود. بیایید ببینیم تبعات این بروزرسانی برای کاربران، استیکرها، استخراج کنندگان ارزهای دیجیتال و شبکه اتریوم 2 چیست.

بروزرسانی ارو گلیسیر (Arrow Glacier) اتریوم چیست؟

هارد فورک ارو گلیسیر اتریوم یک بروزرسانی نسبتاً ساده است که در بلوک شماره 13,773,000 در 9 دسامبر 2021 پیاده‌سازی شده است. ارو گلیسیر بمب سختی شبکه را به تأخیر می‌اندازد و به توسعه‌دهندگان زمان بیشتری برای آماده کردن اتریوم 2 می‌دهد. تمدید این بمب زمانی یکی از جنبه‌های معمول بروزرسانی‌های اتریوم است. این بروزرسانی برای دسامبر 2021 با هارد فورک لندن برنامه‌ریزی شده بود، اما اکنون انتظار می رود در ژوئن 2022 انجام شود.

هاردفورک Arrow Glacier بسیار شبیه بروزرسانی قبلی یعنی موئیر گلیسیر (Muir Glacier) در ژانویه 2020 است که بمب سختی اتریوم را نیز به تاخیر انداخت. هر دوی آنها تنها یک پیشنهاد بهبود اتریوم (EIP) دارند که «عصر یخبندان» را به عقب می‌راند. بروزرسانی‌های قسطنطنیه، بیزانس، و لندن نیز شامل الحاقاتی برای بمب دشواری بودند.

بمب سختی اتریوم چیست؟

بلاک چین اتریوم در حال حاضر برای رسیدن به اجماع (Consensus) از مکانیزم اثبات کار (Proof of Work (PoW)) استفاده می‌کند. این بدان معناست که کاربرانی که تراکنش‌ها را تایید می‌کنند باید از قدرت محاسباتی برای حل یک معمای ریاضی استفاده کنند. این فرآیند با هزینه‌زا کردن ایجاد اجماع، از شبکه در برابر عوامل مخرب محافظت می‌کند.

بروزرسانی ارو گلیسیر اتریوم

بمب سختی که از آن صحبت شد، به تدریج سختی این معماها را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود ماینینگ موفقیت آمیز یک بلاک هزینه بیشتری داشته باشد. در نقطه‌ای در آینده، این معما به حدی سخت می‌شود که استخراج یک بلاک تقریبا غیر ممکن می‌شود و می‌توان گفت بمب سختی اصطلاحا «منفجر» شده است. این اتفاق تأیید تراکنش‌ها و اضافه کردن بلاک‌های جدید را تقریباً غیرممکن می‌کند و بروزرسانی ارو گلیسیر اتریوم این موضوع را به تعویق می‌اندازد. بمب سختی به دو دلیل اضافه شد:

  1. ایجاد انگیزه برای توسعه اتریوم 2 و حرکت به سمت مدل اثبات سهام (Proof of Stake (PoS))
  2. برای وادار کردن ماینرها به ارتقاء به بلاک چین PoS جدید، و ممانعت از ادامه استخراج اتریوم در بلاک‌چین PoW قدیمی. این سیاست از ایجاد دو شبکه اتریوم متضاد و به اصطلاح هارد فورک بلاک‌چین اتریوم جلوگیری می‌کند.

پیشنهاد بهبود اتریوم (EIP) چیست؟

یک EIP می‌تواند هر گونه بهبود یا تغییر در اتریوم را پیشنهاد کند. هر کسی می‌تواند یک EIP ایجاد کند و انجمن اتریوم، هیئت سردبیران و توسعه دهندگان این ارز دیجیتال تمام EIPهای ایجاد شده را بررسی می‌کنند. یک EIP برای اینکه در یک بروزرسانی گنجانده شود، باید فرآیند تأیید را پشت سر بگذارد. هر EIP شامل الزامات فنی برای یک تغییر خاص با توجه به فرمت مشخص EIP است. به طور خلاصه اشاره کردیم که ارو گلیسیر فقط یک EIP دارد و آن EIP-4345 است؛ و تنها هدف آن به تعویق انداختن بمب سختی و عصر یخبندان استخراج اتریوم است.

بروزرسانی ارو گلیسیر (Arrow Glacier) اتریوم چه تأثیری بر کاربران عادی خواهد داشت؟

برای کاربر عادی، هیچ تفاوت قابل توجهی وجود نخواهد داشت. مدت زمان تأیید بلاک در سال گذشته در حدود 13 ثانیه ثابت مانده است. اگر فول نود یا ماینر هستید، باید کلاینت اتریوم خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید. در غیر این صورت، مشتری شما در فورک قدیمی اتریوم خواهد ماند که دیگر به طور رسمی توسط انجمن اتریوم پشتیبانی نخواهد شد.

بروزرسانی ارو گلیسیر اگرچه کوچک است اما اهمیت قابل توجهی دارد. بدون این بروزرسانی، شبکه پیش از موعد مقرر به بن بست می‌خورد و استخراج در آن بسیار پرهزینه و استفاده از آن بسیار کند می‌شود. این ارتقا اتفاق نسبتا مهمی برای جامعه اتریوم است؛ چرا که اگر این آخرین تعویق بمب سختی باشد، ممکن است که اتریوم 2 در ژوئن 2022 به سر منزل مقصود برسد.


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)