آلت کوین چیست؟


آلت کوین چیست ؟ آشنایی با آلت کوین های برتر بازار ارزهای دیجیتال

آلت کوین به هر ارز دیجیتالی بجز بیت کوین اتلاق می شود، به عبارت دیگر آن ها آلترناتیوها یا جایگزینی برای بیت کوین هستند.

بیت کوین اولین ارز رمزنگاری شده ای بود که به وجود آمد و هنوز هم بزرگترین آنها می‌باشد، حداقل تا الان. اما همانطور که پیش تر پیرامون این موضوع بحث کردیم، بیت کوین مشکلات زیادی به عنوان یک ارز دارد. 

بیت کوین یک ارز رمزنگاری شده است اما از نظر فنی ویژگی های دیگری نیز دارد. بیت کوین همچنین نرم افزاری است است که مردم با اجرای آن و مشارکت در بلاکچین آن می توانند اطلاعات خود را در آن نگه دارند. اطلاعاتی مانند صاحب تراکنش ها.

با وجود اینکه مفهوم فناوری بلاکچین توسط ساتوشی ناکاموتو، سازنده بیت کوین ابداع شده است اما بیت کوین هیچ انحصاری در فناوری بلاکچین ندارد. هر فردی می‌تواند ارز دیجیتال و بلاکچین اختصاصی خود را بسازد، اصل اساسی ارزهای رمزنگاری شده همین است.

به عنوان مثال:

تعدادی از آلت کوین هایی که ممکن است درباره آن شنیده باشید مانند اتریوم، ریپل، بیت کوین کش، لایت کوین و مونرو است.

اتریوم: اتر ارز دیجیتال پلتفرم اتریوم است و اغلب با نام اتریوم خوانده می شود. پلتفرم اتریوم یک فناوری دفتر کل توزیع شده است که سایر شرکت ها می‌توانند بر بستر آن فعالیت کنند. به عنوان مثال بازی کریپتوکیتی از پلتفرم اتریوم استفاده کرد.

آلت کوین

 

ریپل(XRP): ریپل که نماد ارز آن XRP است متعلق به یک شرکت خصوصی است. از نظر فنی نام شرکت ریپل و نام توکن های آن XRP است اما معمولا ریپل خطاب می شود. برخی از بانک ها از ریپل برای پرداخت های بین المللی استفاده می‌کنند اما عموما به جای ارسال توکن های ریپل سندهای بدهی را ارسال می‌کند و سپس با پول فیات تراکنش ها را تسویه می کند.

بیت کوین کش: بیت کوین کش انشعابی از بیت کوین است اما اکنون با وجود نام مشابه، ارزی مستقل از بیت کوین محسوب می شود. این ارز با معماری خاص خود معاملات سریع تر و هزینه های کمتری نسبت به بیت کوین دارد.

لایت کوین: این ارز دیجیتال هم انشعابی یا اصطلاحا هاردفوک بیت کوین است. این ارز از الگوریتم اثبات کار متفاوتی استفاده می کند. برخلاف بیت کوین که بر قدرت پردازش تمرکز دارد، لایت کوین بر حافظه تمرکز دارد. شبکه لایت کوین تلاش می کند هر بلاک را 4 برابر سریع تر از بیت کوین تایید کند، درحالیکه بیت کوین برای افزایش سرعت تایید معاملات طراحی شده است.

مونرو: این ارز برای امنیت، حریم خصوصی و عدم قابلیت ردیابی طراحی شده است. برخلاف بیت کوین تراکنش های روی بلاکچین مونرو قابل ردیابی توسط کاربران نیستند. این ویژگی باعث محبوبیت شبکه مونرو در معاملات آنلاین موادمخدر شده است.

این موارد تنها چندمثال از آلت کوین ها هستند. هزاران آلت کوین وجود دارد و هرکسی می تواند آلت کوین جدیدی بسازد. هرکسی چیزی را بسازد و آن را ارزرمزنگاری شده بنامد و مردم را به استفاده از آن سوق دهد. اما صرف اتلاق یک کلمه موجب ضمانت وجود شبکه توزیع شده و مورد اعتماد بلاکچینی نمی باشد.

اوضاع برخی از آلت کوین ها گیج کننده است، برخی از آن ها بر اساس بیت کوین ایجاد شده اند. به عنوان مثال بیت کوین کش با گرفتن کد بیت کوین و اصلاحاتی در آن ایجاد شد اما مسیر متفاوتی را طی کرد. این فرآیند که فورک یا انشعاب نامیده می شود شاخه ای جدید در بلاکچین موجود است.

بیت کوین کش در حال حاضر بلاکچین جداگانه خود را دارد که آن را از حافظه بلاکچین بیت کوین گرفته است. به همین دلیل هرکسی که در آن زمان مالکیت تعدادی بیت کوین را داشت، به همان میزان بیت کوین کش بدست آورد. از آن جا که بیت کوین متن باز است، هرکسی می تواند این انشعاب را ایجاد کند. اگرچه جامعه ارزهای رمزنگاری شده توسعه دهندگان بیت کوین اعتماد دارند اما این امکان وجود دارد که در آینده تعدادی از افراد اعتمادشان را از دست بدهند و به سمت توسعه دهندگان دیگری که بر کد بیت کوین کار می کنند، بروند. سپس این شبکه به بیت کوین جدید تبدیل می شود. همه این اشکال و انشعابات، غیرمتمرکز هستند.

بنابراین اگر هرکسی می تواند آلت کوین یا فورکی از بیت کوین ایجاد کند، چه چیزی باعث خلق ارزش می شود؟ آلت کوین ها هم مانند بیت کوین و هرچیز دیگری صرفا دارای ارزشی هستند که مردم روی آن ها می گذارند.

چرا مردم به دنبال ساخت آلت کوین ها هستند؟

چرا مردم به ایجاد آلت کوین ها ادامه می دهند؟

دو پاسخ برای این سوال وجود دارد که بستگی به نگرش شما دارد:

دلیل فنی این اتفاق از طراحی خاص بیت کوین و مشکلاتی که دارد نشات می گیرد. مردم احساس می کنند می توانند بیت کوین را بهبود دهند. به عنوان مثال تراکنش های بیت کوین هزینه ها و زمان پردازش بالایی دارند بنابراین برخی آلت کوین ها طراحی شده اند تا هزینه های کمتر و سرعت پردازش بیشتری داشته باشند.

الگوریتم اثبات کار بیت کوین که نیاز به انرژی زیادی دارد می تواند با روش های متفاوتی توسط آلت کوین ها برطرف شود. این مساله آلت کوین ها را کارآمدتر کرده و از هدر رفت انرژی جهانی برای استخراج بیت کوین جلوگیری می کند. بعضی از آلت کوین ها مانند مونرو طراحی ناشناسی دارند که مردم را برای خرید آنلاین موادمخدر ترغیب می کند. افرادی که یایده ارزهای رمزنگاری شده را می پسندند اما معتقدند بیت کوین مشکلات جدی دارد برای راه حل به فکر آلت کوین ها می افتند.

دلیل دیگر بیشتر منشا اقتصادی دارد. با افزایش ارزش قیمتی بیت کوین مردم بیشتری برای کسب درآمد به بازار ارزهای رمزنگاری شده نگاه می کنند. اگر چنین افرادی بتوانند ارز جدیدی بسازند بطوریکه استخراج آن به راحتی صورت پذیرد، آنگاه می توانند بعد از افزایش قیمت آن را بفروشند و سودآوری کنند.

به نظر می رسد در بازار ارزهای رمزنگاری شده اغراق غیر منطقی و زیادی وجود دارد که این امر باعث شکل گیری تعداد زیادی از آلت کوین ها شده است. به عنوان مثال دوج کوین یک آلت کوین است که به عنوان یک شوخی در سال 2013ایجاد شد. این آلت کوین پس از نامگذاری عکس یک نوع سگ را بر لوگوی خود هک کرد. از این ارز برای پاداش دادن در فضای آنلاین استفاده می شد.

در دسامبر 2017، حتی پس از آنکه دوج کوین سالها بروزرسانی نشده و توسعه نیافته بود مردم آن را خریدند و ارزش آن به یک میلیارد دلار رسید. جکسون پالمر، موسسس اصلی دوج کوین که این پروژه را در سال 2015 ترک کرد، انتقاداتی در مورد توسعه این ارز داشت:

من به تیم توسعه دهنده دوج کوین ایمان زیادی دارم تا بتواند شبکه را ثابت و ایمن نگه دارد اما ارزش بازاری یک میلیارد دلاری برای نرم افزاری که دو سال بروزرسانی نداشته عجیب است.

سرمایه گذاران زیادی در آلت کوین ها به دنبال بیت کوین بعدی می گردند که افزایش قیمت فوق العاده ای داشته باشد.

ارزش آلت کوین ها با بیت کوین تغییر می کند

اگر به آلت کوین برای سرمایه گذاری چشم دوخته باشید یک مشکل بزرگ پیش رویتان است.  ارزش آلت کوین ها دنباله رو ارزش بیت کوین است. ممکن است انتظار داشته باشید با کاهش قیمت بیت کوین، ارزش آلت کوین ها بالا رود اما ارزش آن ها عموما به هم گره خورده است.

تمام مطلب این است که به آلت کوین ها به عنوان تنوعی در سبد سرمایه گذاریتان بنگرید نه جایگزینی برای بیت کوین. در بازار فعلی ارزهای رمزنگاری سایر ارزها تحت رهبری بیت کوین تغییر قیمت می دهند.

بیت کوین تنها یکی از ارزهای رمزنگاری شده است

آلت کوین ها مساله مهمی را درباره بیت کوین نشان می دهد که حتی اگر بلاکچین یک نوآوری بزرگ و ارزهای رمزنگاری شده بخشی آز آینده باشند باز هم ضمانتی وجود ندارد که بیت کوین در این آینده حضور داشته باشد.

بیت کوین اولین ارز رمزنگاری شده بود و هنوز هم بزرگترین آن ها است. اما مشکلات جدی دارد که مانع از تبدیل آن به یک ارز خوب می شود. به همین دلیل طرفداران بیت کوین در مورد ذخیره ارزش آن و اینکه دیگر یک ارز نیست بحث می کنند. چیزی که به بیت‌کوین ارزش می‌دهد اعتقاد مردم به با ارزش بودن آن است. اگر آلت‌کوینی ایجاد شود که مردم توافق کنند از بیت‌کوین بهتر است، بیت‌کوین کنار گذاشته می شود.


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)