آیا می‌توان با استفاده از معیار مقدار واریز و ورودی به صرافی ها قیمت بیت کوین را پیش بینی کرد؟


واریز بیت کوین به صرافی ها یکی از معیارهای محبوب درون شبکه‌ای برای پیش بینی قیمت BTC است، اما استفاده از این روش می‌تواند تا حدودی گمراه کننده باشد.

تریدرها عموما برای پیش بینی روند قیمت بیت کوین هم در کوتاه مدت و هم بلند مدت، از داده‌های درون شبکه‌ای پلتفرم‌هایی همچون کریپتوکوانت (CryptoQuant)، گلس‌نود (Glassnode) و ویل‌آلرت (WhaleAlert) استفاده می‌کنند. منحصرا، از داده‌هایی نظیر مقدار ورودی و خروجی بیت کوین و همچنین واریز استیبل کوین‌ها به صرافی ها، برای پیش بینی حرکت بعدی قیمت بیت کوین استفاده می‌شود.

با این وجود، برای استفاده از این نوع داده‌ها باید دقت بیشتری به خرج داد. دلیل این است که هولدرهای بزرگ بازار هم می‌دانند که افراد خرد برای تعیین استراتژی معاملاتی خود از این داده‌ها استفاده می‌کنند. بنابراین، این افراد که در واقع همان نهنگ‌های بازار هستند، توانایی دستکاری این داده‌ها به نفع خود را دارند، اما چگونه این کار را انجام می‌دهند؟

استفاده از داده‌های درون شبکه‌ای بیت کوین با هدف سایپس (psyops)

کلمه Psyops (بخوانید سایِپس)، مخفف عبارت Psychological operations و به معنای عملیات روانی است. سایپس در واقع فعالیتی است که برای انتقال اطلاعات و اندیکاتورهای مورد نظر به مخاطبان استفاده می‌شود تا روی احساسات، انگیزه‌ها و استدلال عینی آن‌ها و در نهایت رفتار دولت‌ها، سازمان‌ها، گروه‌ها و افراد تاثیر بگذارد.

زمانی که مقدار زیادی بیت کوین وارد یک صرافی می‌شود، عموما به معنای این است که یک نهنگ حداقل از نظر تئوری، درصدد فروش آن‌هاست.

واریز بیت کوین به صرافی جمینی
واریز بیت کوین به صرافی جمینی

سرمایه‌گذارانی که دارایی بیت کوینی هنگفتی دارند، عموما به دلایل امنیتی یا حریم شخصی، آن‌ها را در والت‌های غیرحضانتی نگهداری می‌کنند. از این رو، زمانی که این دارایی‌ها وارد صرافی‌ها می‌شوند، گویی نهنگ‌ها درصدد افزایش فشار فروش در بازار هستند. بنابراین چون نهنگ‌ها هم می‌دانند که سرمایه‌گذاران خرد از طریق پلتفرم‌های گردآورنده داده‌های درون شبکه‌ای رفتار آن‌ها را زیر نظر دارند، این امر شرایط فیک اوت (fakeout) را برای آن‌ها مهیا می‌کند.

در زبان تحلیل تکنیکال، فیک اوت به حالتی اطلاق می‌شود که یک تریدر بر اساس پیش بینی یک سیگنال یا حرکت بعدی قیمت وارد یک پوزیشن می‌شود، اما این سیگنال یا حرکت هیچ‌گاه اتفاق نمی‌افتد و دارایی مربوطه در جهت مخالف حرکت می‌کند.

مثلا، نهنگ‌ها با واریز مقادیر زیادی بیت کوین به چند صرافی مختلف، اینگونه نشان می‌دهند که گویی درصدد فروش BTC هستند و با هدف کاهش قیمت، منجر به ایجاد ترس در بازار می‌شوند. اما در اصل، این نهنگ‌ها شاید واقعا خواهان فروش بیت کوین‌های واریزی به صرافی‌ها نیستند. بنابراین این افراد از شرایط فیک اوت استفاده کرده و Bitcoin را در قیمت پایین‌تری خریداری می‌کنند.

یکی از تریدرهای معروف به نام Cantering Clark در این رابطه گفته:

می‌شود گفت که داده‌های درون شبکه‌ای و انتقال بیت کوین از کیف پول‌ها به صرافی‌ها و بالعکس، یکی از ترفندهای سوءاستفاده شده است. فکر می‌کنید بازیگران بزرگ می‌گذارند به همین راحتی بفهمید درصدد فروش هستند؟ فکر کنم هنوز هم همه فریب می‌خورند.

کی یانگ جو (Ki Young Ju)، مدیر عامل کریپتوکوانت، در ادعایی مشابه که وی آن را psyops می‌نامند، گفته نهنگ‌ها با هدف تغییر احساسات از ترس به طمع در بازار، بیت کوین را به صرافی ها واریز می‌کنند. احساسات منفی به تنهایی برای کاهش قیمت کافی است که ممکن است به لیکوئید شدن آبشاری در بازار معاملات آتی منجر شود. آقای جو گفته:

چون افراد زیادی ویل‌آلرت (Whale Alert) را دنبال می‌کنند، نهنگ‌ها هم ممکن است با واریز مقدار زیادی BTC به صرافی‌ها، مردم را بترسانند.

مثلا، پیش از ریزش قیمت بیت کوین در 15 مارس به 54،000 دلار، مقدار بالایی BTC وارد صرافی جمینی شد. در آن زمان، آقای جو تاکید کرده بود که ممکن است این اتفاق به خاطر سفارشات فروش باشد، اما احتمال سایپس بودن این واقعه هم وجود دارد. وی افزود:

ممکن است یکی از این سه تا باشد: 1. سایپس، 2. ارائه خدمات کارگزاری خصوصی توسط جمینی و اجرای سفارشات فروش دیگر صرافی‌ها و 3. برخی از سرویس‌های کارگزاری از خدمات امانی جمینی استفاده کرده و سفارشات فروش دیگر صرافی‌ها را اجرا می‌کنند.

طبق گفته‌های فیلیپ سوئیفت ( Philip Swift)، تحلیلگر و هم‌بنیان‌گذار دیسنتریدر (Decentrader):

اینکه تریدرها به حرکات تراکنشی میان والت‌ها و صرافی‌ها اهمیت زیادی می‌دهند برایشان خطرناک است. همانطور که امروز دیدیم، معمولا نمی‌دانیم چه کسانی مالک برخی از کیف پول‌ها هستند.

آقای سوئیفت در ادامه اظهار داشته است که «مشخصا فرصتی برای سایپس وجود دارد و بازیگران بزرگ، مشتاقان تحرکات کیف پول‌ها را به گونه‌ای فریب می‌دهند که فکر کنند این وجوه برای فروش در بازار منتقل شده‌اند». وی در خصوص تراکنش والت‌ها گفته:

این قصد آن‌ها نیست، نیت آن‌ها این است که مردم را فریب دهند. یادآوری این نکته ضروری است که بازیگران بزرگ راه‌های بسیار بیشتری برای خرید و فروش بیت کوین همچون فرابورس (OTC)، باز کردن پوزیشن فیوچرز و امثالهم دارند. این افراد لزوما برای خرید یا فروش مجبور نیستند موجودی‌شان را در شبکه منتقل کنند.

معیار واریز بیت کوین به صرافی ها تقریبا دقیق است، اما وحی منزل نیست

با این وجود، معیار واریز بیت کوین به صرافی ها در طول تاریخ هم برای پیش بینی قیمت این رمز ارز تقریبا دقیق عمل کرده است.

جریان خالص بیت کوین در صرافی‌ها
جریان خالص بیت کوین در صرافی‌ها

به عنوان مثال، فقط طی 3 هفته گذشته، دو مورد ورودی بزرگ BTC به صرافی‌ها در روزهای 22 فوریه و 15 مارس اتفاق افتاده است. بنابراین، بسیاری از معیارهای درون شبکه‌ای از جمله واریز و انتقال بیت کوین به صرافی های ارز دیجیتال، نشان داده است که برای پیش بینی قیمت این رمز ارز کارایی خوبی دارد. اما باید در نظر داشته باشید که این اطلاعات برای همگان در دسترس است و نمی‌توان آن را وحی منزل تلقی کرد. این معیار در نهایت حتی ممکن است گمراهی تریدرها و تغییر احساسات اشتباه آن‌ها را در پی داشته باشد.

منبع: Cointelegraphثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)