منظور از هارد کپ در ارز دیجیتال چیست و چه تفاوتی با سافت کپ دارد؟


هارد کپ (Hard Cap) در ارز دیجیتال و بلاک چین محدودیتی برای عرضه حداکثری رمز ارزهای یک پروژه است که با تعریف سافت کپ (Soft Cap) تفاوت دارد.

هارد کپ (Hard Cap) محدودیتی است که توسط کدهای یک بلاک چین روی حداکثر تعداد کوین‌های قابل عرضه یک پروژه رمز ارزی اعمال می‌شود. بنابراین هاردکپ اجازه تولید یا عرضه تعداد ارزهای بیشتر را نمی‌دهد. این تعریف با سافت کپ (Soft Cap) متفاوت است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

هارد کپ به چه معناست؟

در بلاک چین، هاردکپ به معنای حداکثر تعداد رمز ارزهای قابل تولید و عرضه (Maximum Supply) در یک پروژه است. این ویژگی به‌خاطر ایجاد کمیابی که افزایش ارز توکن‌ها را به دنبال دارد، در ذات خودش یک خصیصه مثبت تلقی می‌شود. برای گذر از این محدودیت، پروژه مربوطه باید پارامترهای بنیادی خود را تغییر داده و یک رمز ارز جدید بسازد.

هارد کپ پارامتری است که به طور دقیق توسط جامعه پروژه و وبسایت‌های تحلیل رمز ارز نظارت می‌شود. این خصیصه با بروز خطا در کدها (مانند باگ تورم 184 میلیون دلاری مشهور بیت کوین که پیش از اصلاح، محدودیت 21 میلیون واحدی آن را شکست) توسط توسعه‌دهندگان به‌عنوان راهی برای بهبود در شرایط حاد و همچنین اقدامات مخرب (مثلا ایجاد کد برای تولید رمز ارزهای بیشتر با هدف سودآوری نامشروع) قابل تغییر است. در سال 2020، قیمت توکن پروژه یرن فایننس (Yearn Finance) به نام YFI به‌خاطر هارد کپ کوچک 30،000 واحدی آن به بالای 40,000 دلا رسید.

اما در عرضه اولیه سکه (ICO)، اصطلاح هارد کپ به محدودیت ماکزیمم تعداد کوین‌های قابل فروش یک پروژه ارز دیجیتال اطلاق می‌شود. این محدودیت در واقع همان مقداری است که تیم توسعه برای جمع‌آوری کمک هزینه در ازای توزیع توکن‌های خود در مرحله اولیه تامین سرمایه، مایل به فروش است. به عبارت دیگر، با رسیدن به حد نهایی هاردکپ در ICO، توسعه‌دهندگان دیگر کمک مالی از سرمایه‌گذاران دریافت نخواهند کرد. انتخاب مقدار هارد کپ کاملا به خود تیم توسعه بستگی دارد که عموما در راستای نیاز متعادل‌سازی میزان حداکثری هدف تامین سرمایه با کمیابی اقتصادی توکن‌های پروژه است.

تفاوت هارد کپ با سافت کپ چیست؟

با اینکه هاردکپ به معنای تعداد حداکثری توکن‌های قابل فروش طی ICO و عرضه ماکزیمم تعداد کل ارزهای یک پروژه کریپتویی است، اما اصطلاح سافت کپ به حداقل مقدار سرمایه مکفی برای آغاز توسعه یک پروژه اطلاق می‌شود. به همین خاطر، از آنجایی که هارد کپ نشان‌دهنده هدف تامین سرمایه است، هیمشه بیشتر از حداقل مقدار لازم برای شروع کار انتخاب می‌شود.

جمع‌بندی

هارد کپ و سافت کپ در حوزه بلاک چین و ارز دیجیتال از نظر تعریف و مفهوم متفاوت‌اند. هاردکپ اصطلاحی است که به مقدار حداکثری سرمایه لازم یا ماکزیمم عرضه توکن‌های یک پروژه ارز دیجیتال اطلاق می‌شود و سافت‌کپ، نشان‌دهنده حداقل پول لازم برای آغاز توسعه آن است.

تهیه شده در اکسچینو


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)