متاورس در کریپتو و ارز دیجیتال چیست؟ دنیای مجازی متاورس به زبان ساده


در این نوشته با مفهوم متاورس در ارز دیجیتال و کریپتو به زبان ساده آشنا شده و نمونه هایی از بازی ها و توکن های حوزه Metavesre را معرفی می‌کنیم.

متاورس را می‌توان طرحی مفهومی از جهانی سه‌بعدی، آنلاین و دائمی توصیف کرد که چندین فضای مجازی را در دل خود جای می‌دهد. افزون بر این، می‌توان آن را نسل بعدی اینترنت قلمداد کرد. متاورس به کاربران امکان می‌دهد در فضاهایی سه‌بعدی با هم کار، بازی و دیدار کنند و حتی مراودات اجتماعی داشته باشند.

در حال حاضر، متاورس تنها طرحی مفهومی است و به طور کامل، پیاده‌سازی نشده است؛ اما برخی از پلتفرم‌ها دارای برخی از عناصر سازنده این حوزه جدیدی هستند. برای مثال، بازی‌های ویدئویی، نزدیک‌ترین تجربه به دنیای متاورس را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند. توسعه‌دهندگان در این روزها توانسته‌اند با برگزاری رویدادهای مجازی در دل بازی‌ها و خلق اقتصادهای مجازی درون آن‌ها مرزهای بازی‌های ویدئویی را جابه‌جا کنند.

اگرچه استفاده از ارزهای دیجیتال در جهان متاورس ضروری نیست، اما این دارایی‌های نوپدید می‌توانند موهبتی بزرگ برای این فناوری باشند. به کمک این ارزها می‌توان یک اقتصاد دیجیتال را بر پایه توکن‌های کاربردی و کلکسیون‌های مجازی (توکن غیر قابل تعویض) خلق کرد. افزون بر این، متاورس می‌تواند از مزیت کیف پول‌های رمز ارزی از قبیل تراست والت (Trust Wallet) و متامسک (MetaMask) بهره‌مند شود. همچنین فناوری بلاک چین می‌تواند نظام‌های حکمرانی شفاف و قابل اعتمادی را در اختیار کاربران بگذارد.

در حال حاضر، برنامه‌های بلاک چینی مشابه با متاورس در دسترس هستند و حتی می‌توانند درآمدی قابل قبول را نصیب کاربران خود بکنند. از جمله این برنامه‌ها می‌توان به اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) اشاره کرد. این برنامه، یک بازی با مدل درآمدی play-to-earn (بازی کن و پول دربیار) است که کاربران بی‌شماری با هدف درآمدزایی در آن فعال‌اند. سکندلایو (SecondLive) و دیسنترالند (Decentraland) دو نمونه موفق دیگر از ترکیب دنیای بلاک چین و اپلیکیشن‌های واقعیت مجازی هستند.

با نیم‌نگاهی به آنچه در آینده در انتظار ما است، درمی‌یابیم که غول‌های فناوری در تلاش‌اند تا پرچم‌دار پیشرفت در حوزه متاورس باشند. با این حال، مولفه‌های غیرمتمرکز صنعت بلاک چین به بازیگران کوچک‌تر اجازه داده تا در توسعه متاورس نیز بخت خود را بیازمایند.

روز به روز، پیوندهای گسترده‌تر و عمیق‌تری میان امور مالی و جهان‌های واقعی و مجازی برقرار می‌شود. امروزه می‌توانیم تنها با فشردن یک دکمه به هر چیزی که می‌خواهیم دسترسی پیدا کنیم. زیست‌بوم رمز ارزها نیز در این میان از قافله رشد عقب نمانده و هر چیزی در جهان واقعی دارد معادلی در دنیای رمز ارزها برای خود دست و پا می‌کند؛ از آثار هنری خلق‌شده در قالب NFT گرفته تا بازی‌های بلاک چینی و پرداخت‌های رمز ارزی. اکنون همه این عناصر در قالب بخش‌هایی از جهان در حال رشد متاورس در دسترس کاربران قرار دارند.

تعریف متاورس به زبان ساده چیست؟

متاورس،‌ طرحی مفهومی از یک فضای مجازی سه بعدی آنلاین است که می‌تواند تمامی کاربران را در تک‌تک جنبه‌های زندگی فردی‌شان به هم متصل کند. این فناوری نوپدید قادر است پلتفرم‌های مختلف را به هم پیوند دهد؛ درست مانند اینترنت که متشکل از وب‌سایت‌های مختلف است و با یک مرورگر می‌توان میان‌ آن‌ها گشت و گذار کرد.

این مفهوم، نخستین بار از سوی نیل استفنسون (Neal Stephenson) در رمانی از او به نام سقوط برف (Snow Crash) معرفی شد. اگرچه در آن هنگام، متاورس صرفاً مفهومی برآمده از یک رمان علمی-تخیلی بود؛ اما اکنون کم‌کم دارد رنگ واقعیت به خود می‌گیرد.

واقعیت افزوده، نقشی حیاتی در متاورس خواهد داشت و هر کاربر با استفاده از آن یک شخصیت یا آواتار را در این فضای سه‌بعدی هدایت خواهد کرد. برای مثال، روزی فرا می‌رسد که شما به کمک یک هدست واقعیت مجازی آکیولوس در دفتر مجازی خود در یک جلسه واقعیت ترکیبی شرکت کنید، سپس بعد از اتمام جلسه برای اندکی سرگرمی، سراغ یک بازی بلاک چینی بروید، در ادامه نگاهی به سبد رمز ارزهای خود بیندازید و تمامی مراودات مالی خود را درون متاورس رتق و فتق کنید.

همین حالا هم شما می‌توانید برخی از جنبه‌های متاورس را در دنیای بازی‌های ویدئویی مجازی تجربه کنید. بازی‌های مانند سکند لایف (Second Life) و فورتنایت (Fortnite) با ابزارهایی همچون گدر تاون (Gather.town) چندین مولفه از زندگی ما را در یک جهان آنلاین، گرد هم آورده‌اند. اگرچه این برنامه‌ها متاورس نیستند؛ اما شبا‌هت‌های بسیاری به آن دارند. متاورس در حال حاضر به معنای دقیق کلمه، وجود خارجی ندارد.

متاورس افزون بر پشتیبانی از رسانه‌های گیمینگ یا اجتماعی می‌تواند محملی برای میزبانی از اقتصاد، هویت دیجیتال، حکمرانی غیرمتمرکز و دیگر برنامه‌های کاربردی باشد. امروز نیز وجود امکان خلق اقلام و ارزهای ارزشمند می‌تواند برپایی یک متاورس واحد و یکپارچه را تسهیل کند. تمام این ويژگی‌ها بلاک چین را به بازویی پرتوان برای ایجاد متاورس تبدیل می‌کند.

چرا بازی‌های ویدئویی به متاورس پیوند خورده‌اند؟

بازی‌های ویدئویی به دلیل تمرکز بر واقعیت مجازی سه‌بعدی، نزدیک‌ترین تجربه به متاورس در حال حاضر هستند؛ البته نه صرفاً به دلیل سه‌بعدی بودن، بلکه به این دلیل که بازی‌ها اکنون خدمات و قابلیت‌هایی ارائه می‌دهند که خط و ربط بسیار نزدیکی به جنبه‌های واقعی زندگی ما دارند. برای مثال می‌توان در بازی رابلاکس (Roblox) رویدادهای مجازی از قبیل کنسرت و جلسه برگزار کرد. در بازی‌های ویدئویی نوظهور، گیمرها و بازیکنان تنها به بازی محدود نمی‌شوند. آن‌ها می‌توانند از بستر بازی‌های برای انجام دیگر فعالیت‌های خود بهره‌مند شوند. برای مثال، در بازی چندنفره فورتنایت، چندی پیش، ۱۲.۳ میلیون گیمر در تور موسیقی مجازی تراویس اسکات شرکت کردند.

جایگاه رمز ارزها در متاورس چیست؟

بازی‌های ویدئویی اگرچه مشتمل بر ویژگی‌های سه‌بعدی جهان متاورس هستند؛ اما فاقد تمام مولفه‌های جهان مجازی برای شبیه‌سازی زندگی واقعی‌اند. در این میان، رمز ارزها می‌توانند دیگر بخش‌های کلیدی از جمله اثبات دیجیتال مالکیت، انتقال ارزش، حکمرانی و دسترسی‌پذیری را در اختیار بگذارند. اما هر یک از این‌ها دقیقاً به چه معنا است؟

اگر قرار باشد در آینده در جهانی مجازی کار کنیم، اقلام مختلف را بخریم و بفروشیم و حتی با هم معاشرت کنیم، به روشی امن برای اثبات مالکیت خود نیازمندیم. علاوه بر این، برای انتقال این اقلام و دریافت و ارسال پول آن باید ابزاری مطمئن در اختیار داشته باشیم. همچنین احتمال دارد روزی بخواهیم در متاورس در یک فرایند تصمیم‌سازی بزرگ مانند انتخابات شرکت کنیم؛ رویدادی که تأثیری انکارناپذیر بر جنبه‌های مختلف زندگی‌مان خواهد داشت.

شماری از بازی‌های ویدئویی برای انجام چنین کارهایی در حال حاضر راهکارهایی را ارائه کرده‌اند؛ اما بسیاری از توسعه‌دهندگان، استفاده از رمز ارزها و بلاک چین را گزینه‌ای بهتر می‌دانند. بلاک چین، روشی غیرمتمرکز و شفاف را برای دسترسی به چنین قابلیت‌هایی در اختیار می‌گذارد؛ در حالی که بیشتر بازی‌های ویدئویی، ماهیتی متمرکز دارند.

ناگفته نماند که توسعه‌دهندگان بلاک چین نیز از دنیای بازی‌های ویدئویی، تأثیر پذیرفته‌اند. برای مثال، گیمیفیکیشن (Gamification) از جمله مفاهیم مشترک در حوزه‌های دیفای و گیم‌فای (GameFi)‌ یا امور مالی مرتبط با بازی است. شباهت این دو ممکن است در آینده به اندازه‌ای زیاد شود که حتی شاهد یکپارچه‌شدن آن‌ها باشیم. اما کلیدی‌ترین جنبه‌های بلاک چین که از آن گزینه‌ای ایده‌آل برای کاربست در متاورس ساخته، از این قرارند:

  • اثبات مالکیت دیجیتال: با در اختیار داشتن یک والت یا دسترسی به کلیدهای خصوصی به سادگی می‌توان مالکیت یک فعالیت یا دارایی را روی بلاک چین اثبات کرد. برای مثال، شما به راحتی می‌توانید در هنگام کار در متاورس، سیاهه تراکنش‌های خود را برای اثبات مسئولیت‌پذیری خود در اختیار کارفرمایتان قرار دهید. کیف پول یکی از امن‌ترین و مقاوم‌ترین روش‌ها برای ایجاد هویت دیجیتال و اثبات مالکیت یک دارایی است.
  • ایجاد کلیکسیون‌های دیجیتال: افزون بر اثبات مالکیت، به کمک بلاک چین می‌توانیم اصالت یک کالا یا اثر هنری را هم نشان بدهیم. از آنجا که در متاورس به دنبال شبیه‌سازی یک زندگی واقعی هستیم، این ویژگی بسیار اهمیت دارد. ما از طریق NFTها می‌توانیم اقلامی را ایجاد کنیم که ۱۰۰ درصد یکتا هستند و قابل جعل یا کپی نیستند. یک بلاک چین همچنین می‌تواند مالکیت اقلام فیزیکی را نیز برای دارنده آن‌ها اثبات کند.
  • انتقال ارزش: در متاورس، کاربران به روشی امن و قابل اعتماد برای انتقال ارزش نیاز دارند. ارزهای درون‌برنامه‌های در بازی‌های چندنفره، امنیت بسیار کمتری در مقایسه با رمز ارزها دارند. اگر قرار باشد که کاربران اوقات زیادی را در متاورس صرف و در آن درآمد کسب کنند، باید ارزی قابل اعتماد برای انتقال ارزش در اختیار داشته باشند.
  • حکمرانی: توانایی کنترل قواعد تعامل کاربران با متاورس از جمله مواردی است که اهمیت به‌سزایی در این فناوری نوظهور دارد. ما در زندگی واقعی در شرکت‌ها دارای حق رأی هستیم و همچنین می‌توانیم در انتخابات، رهبران و دولتمردان خود را انتخاب کنیم. متاورس به روشی مطمئن برای اجرای حکمرانی عادلانه نیاز دارد و در حال حاضر، بلاک چین بهترین روش برای نیل به این هدف است.
  • دسترسی‌پذیری: در بلاک چین‌های همگانی، همه افراد از سرتاسر جهان می‌توانند برای خود یک کیف پول ایجاد کنند. برخلاف حساب‌های بانکی، افتتاح حساب بلاک چینی، هیچ نیازی به سپرده اولیه یا حتی جزئيات دست و پاگیر ندارد. همین ویژگی، بلاک چین را به دسترس‌پذیرترین راه برای مدیریت امور مالی و ایجاد هویت دیجیتال تبدیل کرده است.
  • قابلیت همکاری تعاملی: بلاک چین به‌طور پیوسته در حال بهبود سازگاری میان پلتفرم‌های مختلف است. پروژه‌هایی همچون پولکادات (DOT) و اولانچ (AVAX) ایجاد بلاک چین‌های سفارشی را تسهیل کرده‌اند؛ بلاک چین‌هایی که می‌توانند با یکدیگر تعامل کنند. در یک متاورس واحد و یکپارچه، اتصال چندین پروژه به هم اجتناب‌ناپذیر خواهد بود؛ اینجاست که بلاک چین می‌تواند راهگشا باشد.

در مقاله‌ای جداگانه به بررسی بهترین ارزهای متاورس به منظور سرمایه گذاری پرداخته‌ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به مقاله زیر مراجعه کنید.

مشاغل در دنیای متاورس

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، متاورس می‌تواند مشتمل بر تمامی جنبه‌های یک زندگی واقعی باشد. این روزها بسیاری از افراد به صورت دورکاری و از خانه کار می‌کنند؛ در متاورس، یک نیروی کار می‌تواند وارد یک دفتر سه‌بعدی مجازی شود و با آواتارهای دیگر همکارانش ارتباط برقرار کند. افزون بر این، احتمال دارد که روزی شغلی مرتبط با متاورس داشته باشید و بتوانید از درآمد آن به‌طور مستقیم در متاورس استفاده کنید. این دست از مشاغل در حال حاضر نیز وجود دارند.

گیم‌فای (GameFi) و بازی‌های مبتنی بر مدل play-to-earn یا بازی کن و پول دربیار، اکنون به نقطه‌ای رسیده‌اند که می‌توانند درآمد ثابت و پایداری را برای کاربران خود فراهم کنند. این مشاغل آنلاین در خط مقدم پذیرش و پیاده‌سازی متاورس در آینده قرار دارند؛ چرا که به مردم اثبات می‌کنند می‌شود در جهان‌های مجازی زندگی کرد و پول درآورد. شماری از بازی‌های مبتنی بر مدل play-to-earn هم هستند که جهان‌های مجازی سه‌بعدی یا آواتار ندارند که از جمله آن‌ها می‌توان به اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) و گادز آنچیند (Gods Unchained) اشاره کرد. با این حال، این بازی‌ها می‌توانند بخشی از جهان درحال رشد متاورس باشند و حلقه‌ای از زنجیره خلق درآمد در دنیای آنلاین قلمداد شوند.

چه فناوری‌هایی در متاورس به کار گرفته می‌شوند؟

شرکت‌ها برای ایجاد یک تجربه کار همه جانبه‌تر در متاورس از تکنولوژی‌های پیشرفته‌ای مثل بلاک چین، واقعیت افزوده (AR) و واقعیت مجازی (VR)، بازسازی سه بعدی، هوش مصنوعی (AI) و اینترنت اشیا (IoT) برای بهبود جهان سه بعدی استفاده می‌کنند.

بلاک چین و ارز دیجیتال

تکنولوژی بلاک چین راه حل غیرمتمرکز و شفافی برای اثبات مالکیت دیجیتالی، قابلیت وصول دیجیتالی، انتقال ارزش، حاکمیت، دسترسی پذیری و تعامل پذیری ارائه می‌دهد. ارزهای دیجیتالی این امکان را برای کاربران فراهم می‌کنند که وقتی در حال انجام کار یا معاشرت در دنیای سه بعدی دیجیتال هستند، ارزش خود را منتقل کنند.

برای مثال می‌توان از ارز دیجیتال برای خرید زمین‌های مجازی در دسنترالند استفاده کرد. بازیکنان می‌توانند قطعات زمین 16×16 متری را در قالب توکن‌های غیر مثلی (NFT) و با استفاده از ارز دیجیتال بومی بازی یعنی مانا (MANA) خریداری کنند. با وجود پشتیبانی از تکنولوژی بلاک چین، امکان ایجاد و محفوظ ماندن مالکیت این زمین‌های مجازی وجود دارد.

در آینده ارز دیجیتال می‌تواند به‌صورت بالقوه مردم را ترغیب کند تا واقعاً در متاورس کار کنند. به دلیل اینکه شرکت‌های بیشتری از فضاهای کاری آنلاین برای دورکاری استفاده می‌کنند، ممکن است شاهد ارائه شغل‌های مربوط به متاورس باشیم.

واقعیت افزوده (AR) و واقعیت مجازی (VR)

واقعیت افزوده (AR) و واقعیت مجازی (VR) می‌توانند یک تجربه سه بعدی همه جانبه و تعاملی برای ما ایجاد کنند. این تکنولوژی‌ها نقطه ورود ما به جهان مجازی هستند. اما تفاوت بین AR و VR چیست؟

واقعیت افزوده برای تغییر دادن شکل دنیای واقعی از عناصر بصری دیجیتالی استفاده می‌کند. AR بیشتر از VR در دسترس است و تقریباً می‌توان در هر گوشی هوشمند یا دستگاه دیجیتالی با یک دوربین از آن استفاده کرد. کاربران با استفاده از برنامه‌های واقعیت افزوده می‌توانند محیط اطراف خود را با تصاویر دیجیتال تعاملی مشاهده کنند، این شبیه به تکنولوژی است که در بازی موبایل پوکمون پو (Pokémon GO) به کار رفته است. زمانی که بازیکنان دوربین گوشی‌های خود را باز می‌کنند، می‌توانند پوکمون‌ها را در محیط دنیای واقعی ببینند.

طرز کار واقعیت مجازی فرق دارد. VR که شباهت زیادی به متاورس دارد، محیطی مجازی ایجاد می‌کند که کاملاً توسط کامپیوتر ساخته شده است. سپس کاربران می‎‌توانند با استفاده از هدست‌ها، دستکش‌ها و سنسورهای واقعیت مجازی این محیط را بررسی کنند.

روش کار واقعیت افزوده و واقعیت مجازی نشان دهنده مدل اولیه متاورس است. در حال حاضر واقعیت مجازی دنیایی دیجیتالی ساخته که دارای محتوای تصویری تخیلی است. همچنان که تکنولوژی واقعیت مجازی بیشتر بالغ می‌شود، VR می‌تواند تجربه متاورس را برای اضافه کردن شبیه سازی فیزیکی با تجهیزات واقعیت مجازی گسترش دهد. در این صورت کاربران می‌توانند احساس کنند، بشنوند و با افرادی در دیگر نقاط جهان ارتباط برقرار کنند. با توجه به تبلیغات زیاد موجود در مورد متاورس، می‌توانیم انتظار داشته باشیم که در آینده نزدیک شرکت‌های متاورس بیشتری در زمینه توسعه تجهیزات واقعیت افزوده و واقعیت مجازی سرمایه گذاری کنند.

هوش مصنوعی (AI)

در سال‌های اخیر هوش مصنوعی (AI) به شکل گسترده‌ای در زندگی‌های ما به کار برده شده است؛ در زمینه‌هایی مثل برنامه ریزی استراتژی برای کسب و کار، تصمیم گیری، تشخیص چهره، محاسبات سریع‌تر و موارد دیگر. به‌تازگی متخصص‌های هوش مصنوعی در حال تحقیق در مورد احتمالات به کار بردن AI در زمینه ساخت متاورس همه جانبه بوده‌اند.

هوش مصنوعی قادر است داده‌های زیادی را با سرعت برق پردازش کند. با وجود ترکیب این ویژگی با روش‌های یادگیری ماشینی، الگوریتم‌های هوش مصنوعی می‌توانند با در نظر گرفتن داده‌های قبلی برای رسیدن به خروجی‌ها و بینش‌های منحصربه‌فرد، از فرآیندهایی یاد بگیرند که قبلاً تکرار شده‌اند.

هوش مصنوعی می‌تواند با سناریوهای مختلفی برای شخصیت‌های غیر قابل بازی (NPC) در متاورس به کار برود. شخصیت‌های غیرقابل بازی تقریباً در همه بازی‎های وجود دارند، این شخصیت‌ها بخشی از محیط بازی هستند که برای واکنش نشان دادن و پاسخ دادن به کارهای بازیکن‌ طراحی شده‌اند. با وجود توانایی‌های پردازشی هوش مصنوعی می‌توان شخصیت‎های غیرقابل بازی را در میان فضای سه بعدی جای داد تا با کاربران گفتگوهای واقعی داشته باشند یا کارهای خاص دیگری انجام بدهند. یک NPC هوش مصنوعی برخلاف یک کاربر انسانی می‌تواند خود به خود اجرا شود و میلیون‌ها بازیکن به‌صورت همزمان از آن استفاده کنند. همچنین این شخصیت‌ها می‌توانند به چند زبان مختلف کار کنند.

یکی دیگر از کاربردهای بالقوه هوش مصنوعی ایجاد آواتارهای متاورس است. می‌توان از موتورهای هوش مصنوعی برای تحلیل تصاویر دو بعدی یا اسکن‌های سه بعدی برای تولید آواتارهایی استفاده کرد که واقعی‌تر و دقیق‌تر به نظر می‌رسند. برای افزایش پویایی این فرآیند هم می‌توان از هوش مصنوعی برای ایجاد حالت‌های چهره، مدل‌های مو، لباس‌ها و ویژگی‌های متفاوتی استفاده کرد که به بهبود انسان‌های دیجیتالی که ایجاد می‌کنیم کمک می‌کنند.

بازسازی سه بعدی

بازسازی سه بعدی یک تکنولوژی جدید نیست اما استفاده از آن در طول همه‌گیری افزایش پیدا کرده بود، به‌ویژه در صنعت املاک و مستغلات، چون خریداران بالقوه به خاطر قرنطینه نمی‌توانستند شخصاً از املاک مورد نظر خود بازدید کنند. به همین دلیل هم برخی از آژانس‌ها با استفاده از فناوری بازسازی سه بعدی تورهای املاک مجازی ایجاد کردند. در این فرآیند که خیلی به متاورس مورد تصور ما شباهت داشت، خریداران از هر جایی که بودند می‌توانستند نگاهی به اطراف خانه‌های جدید بالقوه خود بیندازند و بدون اینکه حتی پایشان را داخل خانه بگذارند آن را بخرند.

یکی از چالش‌های متاورس ایجاد محیطی دیجیتالی است که تا حد امکان نزدیک به دنیای واقعی ما به نظر برسد. متاورس با کمک بازسازی سه بعدی می‌تواند فضاهایی ایجاد کند که واقعی و طبیعی به نظر می‌رسند. ما از طریق دوربین‌های سه بعدی خاص می‌توانیم با ارائه مدل‌های شبیه به واقعیت دقیق و سه بعدی از ساختمان‌ها، مکان‌های فیزیکی و اشیاء، دنیای خود را به فضای آنلاین ببریم. در مرحله بعد داده‌های فضایی سه بعدی و عکاسی 4K اچ دی برای پردازش و ایجاد یک نسخه شبیه سازی شده مجازی در متاورس، برای اینکه کاربران آن را تجربه کنند، به کامپیوترها منتقل می‌شوند. از این نسخه‌های کپی مجازی از اشیاء دنیای واقعی می‌توان به‌ عنوان دوقلوهای دیجیتالی هم یاد کرد.

اینترنت اشیا (IoT)

اولین بار مفهوم اینترنت اشیا (IoT) در سال 1999 معرفی شد. اگر بخواهیم به زبان ساده بگوییم، اینترنت اشیا سیستمی است که همه چیز را از جهان فیزیکی ما می‌گیرد و آن‌ها را از طریق سنسورها و دستگاه‌ها به اینترنت متصل می‌کند. این دستگاه‌ها بعد از اتصال به اینترنت دارای یک شناسه منحصر به فرد و توانایی ارسال یا دریافت خودکار اطلاعات می‌شوند. امروزه IoT ترموستات‌ها، بلندگوهای فعال کننده صوتی، دستگاه‌های پزشکی و دستگاه‌های خیلی بیشتری را به طیف گسترده‌ای از اطلاعات متصل می‌کند.

یکی از کاربردهای اینترنت اشیا در متاورس جمع آوری و ارائه اطلاعات از جهان واقعی است. این کار باعث افزایش دقت نمونه‌های دیجیتالی آن‌ها می‌شود. برای مثال فیدهای اطلاعات اینترنت اشیاء می‌توانند نحوه عملکرد اشیاء معین متاورس را بر اساس آب و هوای فعلی یا شرایط دیگر تغییر دهند.

اجرای IoT به ‌صورت پیوسته جهان سه بعدی را به تعداد زیادی از دستگاه‌های واقعی متصل می‌کند. با این کار امکان ایجاد شبیه سازی‌های بهنگام در متاورس فراهم می‌شود. همچنین اینترنت اشیاء می‌تواند جهت بهینه سازی بیشتر محیط متاورس، از هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی برای مدیریت داده‌هایی که جمع آوری می‌کند استفاده کند.

نمونه‌هایی از متاورس

اگرچه هنوز ما نمونه‌ای واحد و یکپارچه از متاورس را در اختیار نداریم؛‌ اما پلتفرم‌ها و پروژه‌های بسیاری مشابه با آن در دسترس ما هستند. این پلتفرم‌ها عمدتاً مشتمل بر پدیده‌های نوین حوزه فناوری از قبیل NFT و بلاک چین‌اند. در ادامه، نگاهی داریم به شماری از این پلتفرم‌ها.

سکندلایو (SecondLive)

سکندلایو یک محیط مجازی سه‌بعدی است که در آن کاربران از آواتارها برای یادگیری، کسب‌وکار و معاشرت با هم استفاده می‌کنند. افزون بر این، این پروژه مشتمل بر یک بازارگاه NFT نیز برای مبادله آثار هنری و کلکسیونی نیز هست. این پروژه در سپتامبر ۲۰۲۰، در نخستین سالگرد خود میزبان جشنواره هاروست زنجیره هوشمند بایننس به صورت مجازی بود. در این جشنواره، پروژه‌های مختلف فعال در بستر زنجیره هوشمند بایننس در تعدادی غرفه، دستاوردهای خود را به طور مجازی به نمایش گذاشتند تا کاربران عادی بتوانند با آن‌ها آشنا شوند.

متاورس

اکسی اینفینیتی (Axie Infinity)

اکسی اینفینیتی نیز یکی دیگر از بازی‌های مبتنی بر مدل «بازی کن و پول دربیار» است که فرصت درآمدزایی را در اختیار بسیاری از کاربرها از جمله کاربران ساکن در کشورهای در حال توسعه قرار می‌دهد. در این بازی، هر کاربر می‌تواند با خریداری یا دریافت سه موجود به نام اکسی، فارمینگ یا کشت توکن SLP را آغاز کند. او سپس می‌تواند توکن‌های خود را در یک بازار آزاد بفروشد و بسته به زمان صرف شده در بازی و قیمت بازار، ۲۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار درآمد کسب کند.

اگرچه در اکسی اینفینیتی، خبری از کاراکترهای سه‌بعدی یا آواتارهای منحصربه‌فرد نیست: اما این امکان را در اختیار کاربران قرار می‌دهد که بتوانند همچون متاورس از دنیای آنلاین، درآمد کسب کنند. شاید ماجرای تعدادی کاربر فیلیپینی به گوشتان خورده باشد که به‌طور تمام‌وقت در این بازی مشغول به کار و فعالیت‌اند و مانند یک شغل واقعی از آن درآمد کسب می‌کنند.

متاورس اکسی

دیسنترالند (Decentraland)

دیسنترالند یک جهان آنلاین و دیجیتال و آمیزه‌ای از عناصر اجتماعی با ارزهای دیجیتال، NFTها و املاک مجازی است. مهم‌تر از همه، بازیکنان، نقش فعالی در اداره این پلتفرم دارند. از NFTها در این بازی برای عرضه و نمایش کلکسیون‌های هنری استفاده می‌شود. افزون بر این، از این توکن‌ها برای نمایش قطعه زمین‌هایی به ابعاد ۱۶ در ۱۶ متر استفاده می‌شود که می‌توان با پرداخت یا دریافت توکن مانا (MANA) آن‌ها را خرید و فروش کرد. ترکیب همه این موارد، دییسنترالند را به یک مجموعه پیچیده از اقتصاد رمز ارزی بدل کرده است.

متاورس مانا

آینده متاورس چگونه است؟

فیسبوک یکی از بزرگ‌ترین مدعیان جهان برای خلق یک متاورس یکپارچه است. عزم راسخ این شرکت برای ایجاد متاورس، وقتی جالب‌تر می‌شود که بدانیم این غول شبکه‌های اجتماعی از مدت‌ها قبل در حال توسعه یک استیبل کوین به نام دیم (Diem) است. افزون بر این، مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیسبوک به صراحت اعلام کرده که درصدد است از متاورس برای پشتیبانی از ایده دورکاری دائمی و همچنین خلق فرصت‌های درآمدزایی برای ساکنان کشورهای در حال توسعه استفاده کند. گستردگی شرکت‌های زیرمجموعه فیسبوک در حوزه‌های مختلف اعم از رسانه‌های اجتماعی، اپ پیام‌رسانی و پلتفرم‌های رمز ارزی به آن امکان می‌دهد که بتواند تمامی این پلتفرم‌ها را در یک پروژه واحد ادغام کند. به جز فیسبوک، دیگر غول‌های بزرگ فناوری نیز بیکار ننشسته‌اند و در حال کار روی پروژه‌های مبتنی بر متاورس هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به مایکروسافت، اپل و گوگل اشاره کرد.

وقتی حرف از یک متاورس نیروگرفته از رمز ارزها به میان می‌آید، بیش از هر چیز، ادغام میان بازارهای NFT و جهان‌های مجازی سه‌بعدی به ذهن متبادر می‌شود. دارندگان NFT در حال حاضر می‌توانند آثار خود را در چندین بازار از قبیل اوپن سی (OpenSea) و بیکری سواپ (BakerySwap)‌ خرید و فروش کنند؛ اما هنوز پلتفرم سه‌بعدی محبوبی برای این کار وجود ندارد. دور از انتظار نیست که در آینده‌ای نزدیک، توسعه‌دهندگان، اپ‌هایی را با الهام از متاورس و با جذب کاربران مشتاق‌تر توسعه بدهند.

کلام آخر

اگرچه تا راه‌اندازی یک متاورس واحد و یکپارچه راه درازی در پیش است؛ اما روند توسعه در این حوزه همچنان ادامه دارد. به نظر می‌رسد که متاورس، جنبه کاربردی دیگری از بلاک چین و رمز ارزها را در یک دنیای علمی-تخیلی آشکار کند. اگرچه نمی‌توان با قطعیت، ظهور یک متاورس جهانی را پیش‌بینی کرد؛ اما می‌توانیم در حال حاضر، دست‌کم پروژه‌هایی را با الهام از آن بسازیم و با بهره‌گیری از بلاک چین، جای آن را در زندگی روزمره خود پیدا کنیم.

تهیه شده در اکسچینو


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (1 نظر)
کامران تختی

بسیار عالی بود من در زمينه رمز ارزها ترید میکنم لطفا اگر مطالب مرتبط که بتوان کسب درآمد کرد برایم ارسال کنید

0 پاسخ دهید
19:23:32 1401/01/28