تفاوت بایننس چین، بایننس اسمارت چین و بایننس کوین چیست؟


تفاوت و فرق شبکه بایننس چین (BC‌ یا BEP2) با بایننس اسمارت چین (BSC‌ یا BEP20) و بایننس کوین (BNB) در چیست و هر کدام چه کاربردی دارند؟

بایننس چین (Binance Chain) بلاک چین اصلی صرافی Binance است که برای بهبود محدودیت‌های برنامه‌نویسی آن، شبکه بایننس اسمارت چین (Binance Smart Chain) یا به طور خلاصه BSC ساخته شد. صرافی بایننس با استفاده از BSC قادر به پشتیبانی از برنامه‌های مبتنی بر اتریوم و قراردادهای هوشمند است. در این مطلب به بررسی جزئی تفاوت شبکه های بایننس چین و بایننس اسمارت چین پرداخته و فرق استاندارد توکن‌های BNB در این دو شبکه را تشریح می‌کنیم.

فرق کاربرد و ویژگی‌های بایننس چین و بایننس اسمارت چین

صرافی بایننس در سال 2017 توسط تیمی متشکل از توسعه‌دهندگان، به رهبری چانگ پنگ ژائو (CHangpen Zhao) تاسیس شد. این پلتفرم امروزه بزرگترین صرافی رمز ارزی از نظر حجم معاملات شناخته می‌شود. این پلتفرم از دو شبکه به نام‌های بایننس چین و بایننس اسمارت چین و توکن محلی به نام بایننس کوین (BNB) استفاده می‌کند که باعث سردرگمی کاربران شده است.

این پلتفرم علاوه بر تسهیل معاملات بین کاربران، دارای یک صرافی غیر متمرکز، طرح‌های خیریه و تامین سرمایه، آکادمی آموزشی، کیف پول تراست والت و تیمی جهت تحقیق و بررسی نوآوری‌های تازه و تحلیل بازار در صنعت ارزهای دیجیتال است.

بایینس کوین (BNB) چیست؟

بایننس کوین (Binance Coin) با نماد BNB، ارز دیجیتال محلی صرافی بایننس است که در ابتدا با هدف پرداخت کارمزد انجام تراکنش و معامله روی این پلتفرم در سال 2017 عرضه شد. این رمز ارز در ابتدا با عرضه کل 200 میلیون واحدی روی شبکه اتریوم با استاندارد ERC20 فعالیت می‌کرد که پس از راه‌اندازی شبکه اصلی این صرافی به نام بایننس چین (با استاندارد BEP2)، به آن مهاجرت کرد. با راه‌اندازی شبکه بایننس اسمارت چین در سال 2020 نیز این توکن با استاندارد BEP20 روی آن عرضه شد.

از این 200 میلیون واحد، 100 میلیون واحد طی عرضه اولیه سکه (ICO) به خریداران تعلق گرفت. عرضه کلی فعلی این رمز ارز به‌خاطر مکانیزم توکن‌سوزی دوره‌ای در هر فصل کاهش می‌یابد. علاوه بر کاربرد به‌عنوان پرداخت هزینه معاملات در صرافی بایننس، BNB قابلیت‌های دیگری نیز دارد از جمله:

 • پرداخت کارمزد معاملات در بایننس دکس
 • پرداخت هزینه کالاها و خدمات در خریدهای آنلاین و حضوری
 • رزرو هتل، بلیط و موارد دیگر در وب‌سایت Travala.com
 • توکن کاربردی جامعه در اکوسیستم زنجیره هوشمند بایننس (نظیر بازی‌های و دی‌اپ‌ها)
 • مشارکت در فروش توکن‌های میزبانی شده در بایننس لانچ‌پد
 • اهدای توکن به خیریه بایننس (Binance Charity)
 • فراهم‌آوری نقدینگی برای بایننس لیکویید سواپ (Binance Liquid Swap)

بایننس چین (BC) چیست؟

همانطور که گفتیم، پس از محبوبیت صرافی بایننس در سال 2017، این پلتفرم توکن محلی خود به نام BNB را با استاندارد ERC20 روی شبکه اتریوم عرضه کرد. در ابتدا از بایننس کوین برای پرداخت کارمزد معاملات استفاده و درصدی از عرضه آن نیز هر 3 ماه یکبار سوزانده می‌شد. در سال 2019، این توکن مبتنی بر استاندارد ERC20 با توکن محلی شبکه اصلی این پلتفرم روی بایننس چین جایگزین شد.

بایننس چین در واقع شبکه‌ای برای تبادل دارایی‌های رمز ارزی است که از این نظر تفاوتی با BSC ندارد. تیم این صرافی همچنین یک پلتفرم معاملاتی غیر متمرکز به نام Binance DEX را راه‌اندازی کردده است. BC همچنین به کاربران اجازه می‌دهد تا برنامه‌های غیر متمرکز خود را روی این شبکه توسعه دهند. این شبکه یک بلاک چین تقریبا غیر متمرکز و شفاف با کارمزدهای بسیار پایین است. با استفاده از BC می‌توانید دارایی‌های رمز ارزی خود را به صورتی امن ارسال کرده و جفت‌های معاملاتی را ترید کنید.

این شبکه با استاندارد BEP2 شناخته می‌شود و توکن‌های توسعه‌داده‌شده روی این بلاک چین مبتنی بر این استاندارد هستند.

بایننس اسمارت چین (BSC)‌ چیست؟

در سپتامبر 2020 (شهریور 99)، این صرافی تصمیم گرفت که بلاک چین دیگری به نام بایننس اسمارت چین را عرضه کند. این شبکه جایگزینی برای شبکه اصلی این صرافی یعنی BC و حتی یک راه‌حل لایه 2 هم محسوب نمی‌شود،‌ بلکه یک شبکه موازی آن است که در کنار آن به فعالیت ادامه می‌دهد. از آنجایی که BC از برنامه‌های ساخته‌شده روی شبکه اتریوم پشتیبانی نمی‌کرد، توسعه‌دهندگان تصمیم به ارائه یک راه‌حل سازگارتر گرفتند. شبکه BSC دارای سازگاری برنامه‌نویسی با ماشین مجازی اتریوم (EVM)‌ است.

 اسمارت چین بایننس

از جمله تفاوت های BC با BSC این است که اپلیکیشن‌های ساخته‌شده روی اتریوم قادر به مهاجرت به بایننس اسمارت چین هستند. نه تنها این امر، بلکه امکان ساخت قراردادهای هوشمند روی زنجیره هوشمند بایننس نیز فعال شده است. این قراردادها کارمزدهای بسیار کمتری را برای ساخت و توسعه توافقنامه‌های دیجیتال برای کاربران فراهم کرده‌اند.

همانطور که در بخش قبل گفتیم، این شبکه با استاندارد BEP20 شناخته می‌شود و توسعه‌دهندگان برای عرضه رمز ارزهای خود روی این بلاک چین باید از این استاندارد توکنی استفاده کنند. برای آشنایی بیشتر با نحوه کار BSC، مطلب زیر را بخوانید:

تفاوت BC و BSC از نظر الگوریتم اجماع

از نظر الگوریتم اجماع، بایننس چین از الگوی اثبات سهام نمایندگی شده (DPoS) و بایننس اسمارت چین از اثبات اعتبار سهام (PoSA) استفاده می‌کند. در یک شبکه مبتنی بر PoSA، کاربران به استیک کردن شهرت و هویتشان می‌پردازند. الگوریتم PoS در ازای اعتبارسنجی داده‌های شبکه و استیکینگ تعدادی ارز دیجیتال به‌عنوان وثیقه، به استیک‌کنندگان پاداش می‌دهد.

در الگوی DPos، مکانیزم رای‌دهی و نمایندگی به الگوریتم اثبات سهام افزوده شده است. در این مکانیسم، کاربران با پیشنهاددهی یک بلاک معتبر، به یک اعتبارسنج یا همان ولیدیتور تبدیل خواهند شد. در زیر، برخی از تفاوت کاربردهای بایننس چین و بایننس اسمارت چین را معرفی می‌کنیم:

کاربردهای بایننس چین

 • ارسال و دریافت BNB BEP2 و دیگر ارزهای مبتنی بر این استاندارد
 • عرضه توکن‌های جدید برای دیجیتالی کردن دارایی‌ها
 • ارسال، دریافت، سوزاندن/مینت کردن و فریز/آن‌فریز کردن توکن‌ها
 • ساخت جفت‌های معاملاتی با توکن‌های مختلف

کاربردهای بایننس اسمارت چین

 • ارسال و دریافت BNB BEP20 معروف به توکن Smart Chain و دیگر ارزهای مبتنی بر این استاندارد
 • بررسی سابقه تراکنش‌ها از طریق BSCScan
 • استیکینگ BNB و کسب پاداش بلاک
 • عرضه توکن‌های جدید
 • تبدیل شدن به یک ولیدیتور روی BSC

تغییر نام بایننس چین و بایننس اسمارت چین به BNB Chain

حدود 2 ماه پیش، صرافی بایننس اعلام کرد که دو هر دوی شبکه‌های بایننس چین و بایننس اسمارت چین با هدف اشاعه اتحاد خود با توکن بایننس کوین این اکوسیستم، به BNB Chain تغییر نام داده‌اند.

شبکه BNB Chain

به استناد بیانیه منتشرشده توسط وب سایت خبری کوین تلگراف، اکنون سرنام BNB به‌جای “Binance Coin”، مخفف عبارت “Build and Build” است. شبکه BNB Chain با قدرت از توکن محلی این اکوسیستم، قابلیت‌های پیشرفته‌تری را معرفی و بر توسعه زیرساخت وب 3 متمرکز خواهد بود.

بر این اساس، بخش حاکمیتی زنجیره BNB Chain یعنی بایننس چین که استیکینگ و رای‌دهی در آن صورت می‌گیرد، به BNB Beacon Chain تبدیل شده است و بخش سازگار با ماشین مجازی اتریوم این زنجیره یعنی بایننس اسمارت چین، BNB Smart Chain نام خواهد داشت ولی همچنان با مخفف BSC شناخته خواهد شد. برای مطالعه جزئیات بیشتر این تغییر نام، مطلب زیر را بخوانید.

جمع‌بندی

بایننس چین و بایننس اسمارت چین از نظر استاندارد توکن، کاربرد و الگوریتم اجماع با یکدیگر تفاوت دارند. این دو شبکه از بلاک چین‌های اصلی صرافی بایننس هستند که به صورت موازی به کار در کنار یکدیگر پرداخته و جایگزینی برای همدیگر محسوب نمی‌شوند. توکن BNB نیز رمز ارز محلی این صرافی است که در این شبکه‌ها کاربرد متفاوتی دارد.

تهیه شده در اکسچینو


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)