بایننس کوین چیست؟ معرفی ارز دیجیتال BNB ؛ توکن اختصاصی صرافی Binance


بایننس کوین ارز دیجیتال اختصاصی صرافی Binance است که تاریخچه، کیف پول ها، خرید و فروش در صرافی و نحوه توکن سوزی Binance Coin را بررسی می‌کنیم.

بایننس کوین رمز ارز اختصاصی توسعه‌داده شده توسط صرافی بایننس است که با نماد BNB معامله می‌شود. ارز دیجیتال Binance Coin ابتدا به‌عنوان یک توکن ERC20 روی شبکه اتریوم ساخته شده بود، اما اکنون به زنجیره اصلی خود یعنی بایننس چین (BEP2) مهاجرت کرده است. البته شبکه بایننس اسمارت چین (BEP20) و نوع اتریومی آن نیز در برخی از والت‌های پشتیبان این رمز ارز وجود دارد. در این مطلب، هر آنچه لازم است درباره تاریخچه، توکن سوزی، نحوه خرید و فروش، کیف پول ها و صرافی های پشتیبانی بایننس کوین بدانید، صحبت خواهیم کرد.

تاریخچه بایننس کوین

بایننس یک صرافی رمز ارزی است که در تابستان 2017 آغاز به‌کار کرد و سریعا به یکی از بزرگترین صرافی‌های بزرگ دنیا از نظر حجم معاملات تبدیل شد و در سه ماهه دوم فعالیت کامل خود، سودآوری 200 میلیون دلاری را رقم زد. بایننس کوین نیز از طریق عرضه اولیه سکه (ICO) در ابتدا به‌عنوان یک توکن ERC-20 عرضه شد تا برای پرداخت کارمزد معاملات تخفیف‌خورده استفاده شود.

پس از راه‌اندازی شبکه عمومی اختصاصی بایننس یعنی بایننس چین (Binance Chain) در سال 2019، این توکن مبتنی بر استاندار ERC20، به توکن محلی این شبکه تبدیل شد. علاوه بر این، تیم بایننس یک صرافی غیر متمرکز به نام بایننس دکس (Binance DEX) را روی شبکه Binance Chain ساخته است، تا تریدرها بتوانند حضانت دارایی‌های خود را بر عهده داشته باشند. با گذشت زمان، کاربردهای بیشتری همچون استفاده در سیستم قرعه‌کشی بایننس لانچ‌پد (Binance Launchpad) و پرداخت‌های مختلف در اکوسیستم بایننس، به این توکن اضافه شد. علاوه بر این، به گفته مدیر عامل این صرافی، چانگ پنگ ژائو (Changpeng Zhao) معروف به CZ، حدود 90 درصد کارمندان بایننس ترجیح می‌دهند بخشی از حقوق خود را به صورت رمز ارز BNB دریافت کنند.

در زمان عرضه اولیه، 10 درصد از کل عرضه 200 میلیون واحدی یعنی 20 میلیون واحد BNB به سرمایه گذاران اولیه پرداخت شد و 40 درصد از این تعداد یعنی 80 میلیون واحد، به تیم موسس و 50 درصد باقی مانده یعنی 100 میلیون واحد، به دیگر مشترکان از طریق ICO تعلق گرفت. تقریبا نیمی از بودجه مورد نیاز که از طریق ICO تامین شده بود، قرار بود برای برندسازی و بازاریابی بایننس کوین استفاده شود. یک سوم از بودجه هم به ساخت پلتفرم بایننس و به‌روزرسانی‌های لازم در اکوسیستم بایننس تخصیص یافت.

بنیان‌گذاران باینس کوین چه کسانی هستند؟

چانگ پنگ ژائو بنیان‌گذار و مدیر عامل صرافی بایننس است. وی در سال 2001 به‌عنوان سرپرست توسعه آتی ترید بوک بلومبرگ مشغول به کار شد. وی چهار سال در این شرکت بود و کمی بعد، به‌عنوان شریک شرکت Fusion Systems آغاز به کار کرد. از سال 2013 تا کنون، آقای ژائو شدیدا درگیر فناوری بلاک چین و رمز ارزها بوده است. پس از مدتی به وی سرپرستی بخش توسعه شرکت Blockchain درآمد و در سال 2015، شرکت نرم‌افزاری BijieTech را تاسیس کرد. در سال 2017، وی رسما صرافی بایننس را راه‌اندازی کرد و تا به امروز سمت مدیر عاملی این صرافی را بر عهده داشته است.

هی یی (He Yi) هم‌بنیان‌گذار و مدیر بازاریابی ارشد بایننس است. وی حرفه خود را در سال 2012 به‌عنوان گوینده خبر و مجری در تلویزیون China Travel آغاز کرد. کمی بعد، در سال 2014 خانم یی صرافی اکی‌کوین (OKCoin) را تاسیس کرد که در آن زمان، بزرگترین صرافی فیات به کریپتو در چین بود. در سال 2017، وی با همکاری چانگ پنگ ژائو بزرگترین صرافی دنیا یعنی بایننس را راه‌اندازی کرد.

رمز ارز BNB چیست؟

عرضه اولیه بایننس کوین از 26 ژوئن تا 3 ژوئیه 2017 (5 تا 12 تیر 96)، یعنی 11 روز پیش از راه‌اندازی خود صرافی Binance، آغاز شد. قیمت خرید اولیه برابر با 1 عدد اتریوم برای 2,700 واحد BNB، یا 1 عدد بیت کوین برای 20,000 واحد BNB بود. با اینکه بایننس کوین از طریق ICO عرضه شده بود، اما هیچگونه تعهدی در رابطه با ارائه سود از درآمد صرافی بایننس به کاربران نداده است و گفته بود که خرید این توکن به منزله سرمایه گذاری در خود این صرافی نیست.

همانطور که در قسمت قبل گفتیم، ارز دیجیتال BNB در ابتدا به‌عنوان یک توکن ERC20 و با عرضه کل 200 میلیون واحدی روی شبکه اتریوم عرضه شد. 100 میلیون واحد بایننس کوین طی ICO به کاربران تعلق گرفت، اما عرضه کل فعلی این رمز ارز به جهت توکن سوزی های دوره‌ای کمتر از این مقدار است که طی آن، صرافی Binance بخشی از دارایی BNB نگهداری شده در خزانه خود را می‌سوزاند. در سال 2019، هر واحد بایننس کوین مبتنی بر ERC20، با نسبت یک به یک، به 1 واحد BNB مبتنی بر بایننس چین (BEP2) تبدیل شد. در سپتامبر 2020 (شهریور 99)، صرافی بایننس زنجیره دیگر خود به‌نام بایننس اسمارت چین (BSC) که با عنوان BEP20 شناخته می‌شود را راه‌اندازی کرد، که همسوی بایننس چین و به‌طور موازی با آن فعالیت می‌کند.

بنابراین با توجه به گفته‌های بالا، توکن BNB روی سه شبکه حضور دارد:

 • BNB BEP2 روی شبکه بایننس چین
 • BNB BEP20 روی شبکه بایننس اسمارت چین
 • BNB ERC20 روی شبکه اتریوم

کاربرد بایننس کوین

همانطور که در قسمت قبل گفتیم، ارز دیجیتال BNB کاربردهای مختلفی در اکوسیستم بایننس و دیگر بخش‌های این صعنت دارد. بنابراین نحوه استفاده از این رمز ارز بر عهده خودتان است. به‌عنوان مثال، می‌توانید از بایننس کوین برای پرداخت مخارج سفر، خرید هدایای مجازی و موارد بسیار دیگر استفاده نمایید. تخمین‌زده شده که میلیون‌ها واحد Binance Coin برای اهداف پرداخت هزینه سفر، محصولات، وام‌دهی، دریافت پاداش، ساخت قراردادهای هوشمند و دیگر انواع تراکنش‌ها استفاده شده است.

همچنین بسیاری از مردم از رمز ارز BNB برای پرداخت کارمزد معاملات استفاده می‌کنند. تنها در پلتفرم بایننس، تقریبا 2 میلیون کاربر از بیش از 40 میلیون واحد بایننس کوین در بیش از 127 میلیارد ترید برای پرداخت کارمزد تراکنش‌ها استفاده کرده‌اند.

بنابراین به طور کلی کاربرد ارز دیجیتال Binance Coin را می‌توان به صورت زیر خلاصه کرد:

 • پرداخت کارمزد معاملات در صرافی بایننس
 • پرداخت کارمزد معاملات در بایننس دکس
 • پرداخت کارمزد تراکنش‌ها در بایننس چین
 • پرداخت کارمزد تراکنش‌ها در بایننس اسمارت چین
 • پرداخت هزینه کالاها و خدمات در خریدهای آنلاین و حضوری (مثلا با استفاده از بایننس کارت (Binance Card) یا بایننس پی (Binance Pay))
 • رزرو هتل، بلیط و موارد دیگر در وب‌سایت Travala.com
 • توکن کاربردی جامعه در اکوسیستم بایننس اسمارت چین (نظیر بازی‌های و دی‌اپ‌ها)
 • مشارکت در فروش توکن‌های میزبانی شده در بایننس لانچ‌پد
 • اهدای توکن به خیریه بایننس (Binance Charity)
 • فراهم‌آوری نقدینگی برای بایننس لیکویید سواپ (Binance Liquid Swap)

نحوه استفاده از بایننس کوین برای پرداخت کارمزد معاملات به این صورت است که مثلا در زمان انجام ترید در صرافی بایننس، هر ترید شامل یک کارمزد استاندارد 0.1 درصدی می‌شود (کارمزد معاملات بر اساس حجم معاملات ماهانه و مقدار دارایی رمز ارز BNB شما محاسبه می‌شود). حال شما می‌توانید کارمزد ترید را یا با استفاده از دارایی تحت معامله‌تان پرداخت کنید، یا از بایننس کوین استفاده نمایید. اگر توکن BNB را انتخاب کنید، ترید شما شامل یک تخفیف ویژه می‌شود.

بنابراین، اگر میزان تریدهای شما در بایننس بالاست، بهتر است برای پرداخت کارمزد معاملات از Binance Coin استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که کاهش کارمزد ترید از یک برنامه زمانی خاص پیروی می‌کند، بنابراین همیشه برنامه زمانی کارمزدهای (Fee Schedule) معاملات اسپات را بررسی نمایید. شایان ذکر است که پلتفرم آتی (فیوچرز) بایننس برنامه زمانی کارمزد متفاوتی دارد.

سوای تخفیف روی کارمزد معاملات، از توکن BNB برای صرافی غیر متمرکز بایننس و هزاران برنامه‌ای که روی بایننس اسمارت چین اجرا می‌شوند کاربرد دارد، به این معنا که می‌توان از بایننس کوین خارج از پلتفرم معاملاتی بایننس نیز استفاده کرد. در واقع، بیش از 180 دارایی دیجیتال روی BSC ساخته شده است و میلیون‌ها کاربر با استفاده از رمز ارز Binance Coin، به اهداف کاربردی خود رسیده‌اند.

امنیت رمز ارز BNB چگونه تامین می‌شود؟

پس از انتقال باینس کوین به شبک اصلی خود، امنیت آن نیز توسط مکانیسم اجماع تلرانس خطای بیزانس تندرمینت (Tendermint BFT) تامین می‌شود. توکن‌های ERC20 به مکانیزم اثبات سهام (PoS) وابسته هستند که باعث افزایش مقیاس پذیری شده و امکان ساخت قراردادهای هوشمند را فراهم می‌کند. برخلاف الگوی اثبات سهام، بلاک چین بایننس از عملیات اسمارت کانترکت پشتیبانی نمی‌کند. در مقابل، امنیت این شبکه از طریق اجماع اثبات کار (PoW) تامین می‌شود که محدودتر بوده و مقدار بالایی برق و قدرت محاسباتی مصرف می‌کند.

‎‎کیف پول های بایننس کوین

برای خرید، فروش و نگهداری هر رمز ارزی ، به یک کیف پول یا والت ارز دیجیتال نیاز دارید. در کل، 2 نوع حافظه ذخیره‌سازی سرد و گرم داریم، که انواع کیف پول سخت افزاری و کاغذی جزو دسته سحت‌افزاری هستند. برنامه‌های موبایل و دسکتاپ نیز در دسته کیف پول گرم قرار می‌گیرند. البته برخی از افراد والت‌های وب و افزونه مرورگر را نیز در این گروه جای می‌دهند.

برای ذخیره و نگهداری ارز دیجیتال BNB نیز کیف پول های مختلفی وجود دارد. مثلا تراست والت که کیف پول رسمی صرافی بایننس است، یکی از بهترین و محبوب‌ترین والت‌های شناخته شده است. از دیگر کیف پول‌های پشتیبانی‌کننده از بایننس کوین می‌توان لجر نانو اس، ترزور، اتمیک والت، کوینومی و بسیاری دیگر را نام برد.

خرید و فروش رمز ارز BNB در صرافی ها

پس از ساخت کیف پول، نوبت به خرید ارز Binance Coin می‌رسد. خود بایننس از جمله صرافی‌های محبوب جهان است، اما در حال حاضر به جهت تحریم‌ها، امکان ثبت نام کاربران داخل ایران در آن وجود ندارد و اگر ساکن ایران هستید، باید از تغییر آی‌پی جهت دسترسی به خدمات این صرافی و خرید و فروش BNB استفاده کنید.

از جمله دیگر صرافی‌های پشتیبان BNB می‌توان صرافی FTX، بیت هامب، کوکوین و بسیاری دیگر را نام برد. برای مشاهده لیست کامل صرافی‌ها روی این لینک کلیک نمایید.

صرافی های خرید و فروش ارز BNB

با این وجود، از آنجایی که ریسک معامله در صرافی‌های خارجی برای کاربران داخل ایران زیاد است، بهتر است از یک صرافی داخلی معتبر و مطمئن مانند بیت 24 استفاده کنید. این صرافی ایرانی با ارائه خدمات خرید و فروش آنی و 24 ساعته، امکان معامله‌ای راحت و امن را به ارمغان آورده است.

توکن سوزی بایننس کوین

مطالب این بخش به دو قسمت قبل و بعد از انتقال ارز دیجیتال BNB به شبکه بایننس چین تقسیم می‌شود. قسمت اول مربوط به زمان حضور بایننس کوین روی شبکه اتریوم به‌عنوان یک توکن ERC20 است و قسمت دوم، مربوط به توکن سوزی این رمز ارز پس از مهاجرت به شبکه بایننس چین است که مکانیزم متفاوتی دارند.

توکن سوزی ارز دیجیتال BNB روی شبکه اتریوم

توکن سوزی یا کوین برنینگ (Coin Burning) فرایندی است که طی آن بخشی از کوین‌های یک ارز به طور کامل از عرضه در گردش حذف می‌شود. بنابراین با توکن سوزی، عرضه کل یک ارز دیجیتال کاهش می‌یابد. برای درک نحوه کار توکن برنینگ BNB زمانی که هنوز روی شبکه اتریوم قرار داشت، ابتدا بهتر است قرارداد آن را از اینجا مشاهده کنید.

در آن زمان، صرافی بایننس چندین رویداد توکن سوزی را از طریق عملیات قرارداد هوشمندی که به‌نام «عملیات سوزاندن» شناخته می‌شد، به صورت دوره‌ای انجام می‌داد. رویدادهای سوزاندن بایننس کوین هر 3 ماه یکبار انجام می‌شود، تا زمانی که در نهایت 100 میلیون BNB از بین برود. این مقدرا برابر با 50 درصد از عرضه کل Binance Coin یعنی 200 میلیون واحد است. با این وجود، مقدار بایننس کوین‌هایی که باید سوزانده شود، به تعداد معاملات انجام شده در این صرافی طی یک دوره 3 ماهه بستگی دارد. بنابراین بعد از هر 3 ماه یا همان ربع سال، صرافی بایننس بسته به حجم معاملات مقداری ارز BNB می‌سوزاند.

اما این فرایند چگونه کار می‌کند؟ به صورت خلاصه، یک رویداد توکن برنینگ به ترتیب زیر اجرایی می‌شود:

 1. یک هولدر رمز ارز، با اعلام اینکه مایل به سوزاندن مقدار مشخصی از کوین‌های خود است، عملیات سوزاندن را فرا می‌خواند.
 2. سپس، قرارداد مربوطه کوین‌های موجود در والت و مقداری که وی مشخص کرده بود مایل به سوزاندن است را بررسی و تایید می‌کند. تنها ارقام مثبت قابل قبول است.
 3. اگر این فرد تعداد کوین‌های لازم را در اختیار نداشته یا تعداد ذکر شده توسط وی غیرقابل قبول باشد (مثلا 0 یا 5-)، عملیات سوزاندن اجرا نخواهد شد.
 4. اما در صورتی که این اطلاعات درست باشد، کوین‌ها از والت وی کسر خواهند شد. سپس عرضه کل رمز ارز مورد نظر به‌روزرسانی شده و کوین‌ها سوزانده می‌شوند.
 5. در صورتی که عملیات سوزاندن را برای بایننس کوین‌هایتان انجام دهید، برای همیشه آن‌ها را از دست خواهید داد. بنابراین بازگردانی آن‌ها پس از عملیات برنینگ غیر ممکن است.
قرارداد سوزاندن بایننس کوین
قرارداد سوزاندن بایننس کوین

به عبارت دیگر، قرارداد BNB دارای عملیاتی به‌نام Burn Function است که هر کسی در هر زمانی می‌تواند آن را ببیند. با فراخوانی این عملیات، هر کسی قادر به حذف دائمی بخشی از کوین‌های دلخواه خود از عرضه کل است. تمام این عملیات به‌عنوان یک تراکنش روی بلاک چین ثبت می‌شود، به این معنا که 100 درصد شفاف بوده و هر کسی قادر به تایید از بین رفتن کوین‌های مذکور است.

به محض اجرای توکن سوزی سه ماهه، صرافی بایننس اطلاعیه رسمی در خصوص مقدار مشخص BNBهای سوزانده شده (بر اساس حجم معاملات در دوره 3 ماهه) منتشر می‌کند. شما نیز قادر به مشاهده تمامی تراکنش‌های سوزاندن بایننس کوین ERC20 روی اکسپلورر شبکه اتریوم مانند Etherscan هستید. تراکنش‌های برنینگ عمومی و غیر قابل بازگشت بوده و برای همیشه روی بلاک چین ثبت می‌شوند. در وب‌سایت اتر اسکن، می‌توانید یکی از تراکنش‌های سوزاندن را در قسمت “Input Data” مشاهده نمایید.

عملیات کوین برنینگ
عملیات کوین برنینگ

با کلیک روی “Decode Input Data”، مقدار توکن های BNB سوزانده شده قابل مشاهده است. این مقدار دارای 18 رقم اعشار است، بنابراین در این مثال، 1,623,818 واحد رمز ارز بایننس کوین سوزانده شده است.

مقدار ارز BNB سوزانده شده
مقدار BNB های سوزانده شده

عملیات فعلی توکن سوزی بایننس کوین روی بایننس چین

از زمان راه‌اندازی بایننس چین، توکن های BNB ERCّ20 رفته رفته به رمز ارزهای محلی بایننس کوین یعنی BNB BEP2 تبدیل شدند. بنابراین عملیات کوین برنینگ اکنون روی شبکه بایننس چین صورت می‌گیرد نه اتریوم.

لازم به ذکر است که تمامی توکن سوزی های ارزهای BNB مبتنی بر اتریوم، روی شبکه Binance Chain نیز تکرار شدند تا عرضه کل یکسان باقی بماند. به عبارت دیگر، کل 11,654,397 واحد بایننس کوینی که روی شبکه اتریوم شوزانده شده بودند، روی بایننس چین و پس از راه‌اندازی شبکه اصلی، سوزانده شدند. این فرایند توکن برنینگ خاص را می‌توانید در Binance Chain Explorer مشاهده نمایید. همچنین عرضه کل BNB به صورت عمومی در دسترس همگان است.

مکانیزم فعلی Coin Burn به یک قرارداد هوشمند وابسته نیست، بلکه بر اساس یک دستور خاص روی بایننس چین اجرا می‌شود. تا به امروز یعنی 5 ژوئیه 2021 برابر با 14 تیر 1400، صرافی بایننس 15 دوره توکن سوزی BNB را با موفقیت انجام داده است. از کل 200 میلیون عرضه بایننس کوین، تا کنون 30,567,063 واحد سوزانده شده است. جزئیات هر دوره Coin Burning را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید.

15امین دوره توکن سوزی ارز BNB

جمع‌بندی

بایننس کوین رمز ارز اختصاصی صرافی Binance است که در سال 2019 از شبکه اتریوم به‌عنوان یک توکن ERC20، به شبکه محلی خود به نام بایننس چین مهاجرت کرد. ارز Binance Coin کاربردهای متعددی دارد که از آن برای پرداخت هزینه سفر، خرید هدیه مجازی، پرداخت کارمزد تراکنش‌ها و بسیاری دیگر می‌توان استفاد کرد.

صرافی بایننس مسئول تامین امنیت رمز ارزها BNB است و برای تورم‌زدایی این توکن، به صورت دوره‌ای بخشی از عرضه در گردش را از طریق فرایند توکن برنینیگ می‌سوزاند تا عرضه کل نهایی به 100 میلیون واحد برسد.

منابع:ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)