صرافی بیتمکس چیست؟


صرافی ارز دیجیتال بیتمکس “Bitmex” از بزرگترین بازارهای خرید و فروش ابزار مشتقه بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال می‌باشد. در این مطلب به معرفی این صرافی می‌پردازیم.

تاریخچه

صرافی بیتمکس در تاریخ 24 نوامبر 2014 توسط آرتور هیز (Arthur Hayes) راه اندازی شد. آرتور هیز پیش از راه‌اندازی بیتمکس، در شرکت سیتی گروپ که یک شرکت خدمات مالی و بانکداری بزرگ در آمریکا می‌باشد مشغول به کار بود. وی به مدت سه سال در دویچه بانک آلمان فعالیت داشته است. عمده فعالیت‌های وی در این شرکت‌های بانکی در زمینه معاملات مشتقه است. بنابراین هیز با کوله‌باری از تجربه صرافی بیتمکس که در زمینه خرید و فروش ابزار مشتقه بیت کوین و ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کند را راه‌اندازی کرد.

ابزار مشتقه چیست؟

همانطور که در ابتدا توضیح دادیم، بیتمکس یک بازار خرید و فروش ابزار مشتقه بیت کوین و ارزهای دیجیتال است. ابزار مشتقه به قراردادی گفته می‌شود که به خودی خود ارزشی ندارد و ارزش آن‌ وابسته به یک کالا یا ارز اصلی دیگر است. برای روشن‌تر شدن قضیه: شما در بیتمکس قادر به خرید یا فروش بیت کوین واقعی نیستید، بلکه صرفا می‌توانید قراردادهای (Contracts) مشتقه بیت کوین و سایر ارزها را بخرید.

انواع قراردادهای قابل خرید و فروش در بیتمکس

به طور کلی دو نوع قرارداد در بیتمکس وجود دارد: قرارداد آتی (Futures Contract) و قرارداد دائمی (Perpetual Contract).

در صرافی بیتمکس این دو قرارداد دو تفاوت اساسی دارند. اولین تفاوت این است که قراردادهای آتی تاریخ انقضا دارند. معمولا قراردادهایی که بیتمکس ارائه می‌دهد، سه ماهه هستند. این در حالی است که قراردادهای دائمی همانطور که از اسمشان پیداست، هیچوقت منقضی نمی‌شوند. تفاوت دوم مربوط به کارمزد است. در قراردادهای آتی شما فقط هنگام خرید و یا فروش دارایی خود ملزم به پرداخت کارمزد هستید. اما در قرارداد دائمی علاوه بر کارمزد خرید و فروش، هر هشت ساعت یک کارمزد اضافه از دارایی کاربر کاسته می‌شود.

لازم به ذکر است که در بیتمکس قراردادهای دائمی فقط برای بیت کوین و اتریوم وجود دارند و سایر ارزها تنها از طریق قراردادهای آتی قابل معامله‌اند.

قراردادهای بیتمکس را به دو شکل دیگر نیز می‌توان دسته‌بندی کرد: قراردادهای خرید (لانگ) و فروش (شورت).

اگر طبق تحلیل شما احتمال بالا رفتن قیمت بیشتر باشد، شما می‌توانید قرارداد ارز مورد نظر را خریداری نمایید (تقریبا مانند سایر صرافی‌ها). اما اگر تحلیل شما افت قیمت است، همان لحظه می‌توانید اقدام به فروش قرارداد نمایید (بدون اینکه قبلا آن را خریده باشید). در این حالت اگر قیمت افت کند، شما می‌توانید قراردادهای فروش خود را پس بدهید و به شما سود تعلق می‌گیرد.

ارزهای موجود در بیتمکس

مجددا یادآوری می‌شود که شما در بیتمکس ارز دیجیتال را به صورت واقعی خرید و فروش نمی‌کنید، بلکه صرفا اوراق قرارداد آتی و یا دائمی این ارزها را معامله می‌کنید. در حال حاضر امکان خرید و فروش قراردادهای 8 ارز در بیتمکس وجود دارد. این ارزها عبارتند از: بیت کوین (XBT)، بیت کوین کش (BCH)، کاردانو (ADA)، ایاس (EOS)، اتریوم (ETH)، لایت کوین (LTC)، ریپل (XRP) و ترون (TRX).

اهرم‌های موجود در بیتمکس

همانند سایر بازارهای ابزار مشتقه در سرتاسر دنیا، در صرافی بیتمکس نیز امکان استفاده از اهرم معاملاتی (Leverage) وجود دارد. اصول کار این اهرم‌ها به این گونه است که شما می‌توانید سود و یا ضرر خود را چند برابر کنید. به طور مثال شما 100 دلار سرمایه دارید و قصد خرید بیت کوین دارید. برای این منظور از اهرم 10 برابری بیتمکس استفاده می‌نمایید. این اقدام باعث می‌شود که سرمایه شما در ظاهر 10 برابر شود و سود و یا ضررتان نیز 10 برابر شود. در این حالت اگر قیمت بیت کوین 10 درصد افزایش یابد، شما 100 درصد سود می‌کنید و 100 دلار شما تبدیل به 200 دلار می‌شود. اما اگر قیمت بیت کوین همین مقدار (10 درصد) کاهش یابد، شما 100 درصد ضرر می‌کنید و سرمایه شما عملا صفر می‌شود.

در بیتمکس امکان استفاده از اهرم تا سقف 20 برابری برای کلیه ارزها و تا سقف 100 برابری برای بیت کوین وجود دارد.

نکته 1: در صورتی که ضرر شما بیشتر از مقدار سرمایه‌تان شود، سرمایه شما صفر و اصطلاحا لیکوئید (Liquid) می‌شوید.

نکته 2: همانند قرارداد لانگ اگر اقدام به خرید قرارداد شورت نمایید و قیمت بر خلاف پیش‌بینی شما افزایش یابد به طوریکه درصد رشد قیمت با اهرم اعمال شده بیشتر از 100% شود، شما باز هم لیکوئید خواهید شد.

کارمزدها در بیتمکس

همانطور که در بخش سوم ذکر شد، در صرافی بیتمکس دو نوع کارمزد وجود دارد: کارمزد خرید و فروش و کارمزد وام.

کارمزد خرید و فروش در بیتمکس برای بیت کوین با سایر ارزها متفاوت است. در مورد بیت کوین، کارمزد برای کسی که اردر را ایجاد می‌کند (Maker) برابر با -0.025 درصد و شخصی که اردر موجود را برمی‌دارد (Taker) برابر با 0.075 درصد است. در واقع صرافی از شخص میکر (Maker) نه تنها کارمزد نمی‌گیرد، بلکه مقدار کوچکی کارمزد به وی می‌پردازد. در مورد سایر ارزها مقدار کارمزد Maker و Taker به ترتیب برابر با -0.05 درصد و 0.25 درصد می‌باشد. کارمزد وام نیز صرفا به معاملات دائمی تعلق می‌گیرد و متغیر است.

نکات مهم

در این مطلب سعی شد که به طور مختصر به معرفی صرافی بیتمکس پرداخته شود. اما چند نکته بسیار مهم در مورد کار با صرافی بیتمکس وجود دارد:

  • این نوع معاملات (ابزار مشتقه با استفاده از اهرم) بسیار خطرناک است و اکیدا توصیه می‌شود در صورتی که تجربه کافی در بازار را ندارید، هرگز وارد این معاملات نشوید. این معاملات نیاز به تجربه بالا، مدیریت سرمایه بالا و البته روحیات قوی دارد. بارها مشاهده شده است که قیمت بیت کوین در یک زمان بسیار سریع نوسانات بالایی را نشان داده است که منجر به لیکوئید شدن هر دو قرارداد شورت و لانگ می‌شود. در اکثر این مواقع انگشت اتهام به سوی بیتمکس است.
  • در صورت استفاده از اهرم، کارمزد پرداختی شما نیز شامل اهرم می‌شود. به عنوان مثال اگر شما با استفاده از اهرم 100 برابری وارد یک معامله شوید، کارمزد شما هم در خرید و هم در فروش 100 برابر خواهد بود.
  • عملیات واریز و برداشت در صرافی بیتمکس فقط از طریق بیت کوین میسر است.


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (1 نظر)
امید رحمانی خلیلی

سلام اینجانب بعنوان ذینفع در بیتمکس فعالیت میکنم

0 پاسخ دهید
17:38:35 1399/10/26