صرافی غیر متمرکز چیست؟ بهترین صرافی های غیر متمرکز ارز دیجیتال


در این نوشته، صرافی های غیر متمرکز ارز دیجیتال (DEX) و لیست بهترین‌ها برای خرید و فروش انواع رمز ارزها را معرفی می‌کنیم.

در این مطلب قصد داریم ابتدا به توضیح و معرفی صرافی غیر متمرکز بپردازیم و بعد فهرستی از بهترین DEXها را معرفی کنیم. از آنجایی که انجام معاملات از طریق این نوع صرافی‌ها رو به افزایش است، با معرفی لیست معروف‌ترین صرافی های غیر متمرکز به شما کمک می‌کنیم صرافی مناسب خود را پیدا کنید.

مشکل اصلی متمرکز سازی صرافی‌ها این است که یک قدرت مرکزی آن‌ها را مدیریت می‌کند، یعنی شرکتی که منابع مالی و اطلاعات آن را مثل یک بانک سنتی کنترل می‌کند. علاوه بر این سفارش‌های صرافی‌های متمرکز از مدل دفتر سفارشی استفاده می‌کنند که در صرافی‌های قدیمی بورس می‌بینید و دارای یک لیست از سفارش‌های خرید و فروش هستند. از جمله ویژگی‌های یک صرافی متمرکز می‌توانیم به نگهداری دارایی، لیست کردن دارایی، نقدینگی، وجود یک اداره مرکزی، هیئت مدیره و اجرای متمرکز معاملات اشاره کنیم.

متمرکز بودن صرافی‌ها یک ویژگی منفی در دنیای غیر متمرکز محسوب می‌شود. به همین دلیل، حجم معاملات و تعداد کاربران صرافی‌های غیر متمرکز (DEX) روز به روز در حال افزایش است. در ادامه این نوشته، بهترین صرافی های غیر متمرکز برای سال 2022 را معرفی می‌کنیم.

صرافی‌ غیر متمرکز چیست؟

از نظر تئوری، هر مبادله همتا به همتا می‌تواند یک معامله غیر متمرکز باشد. اما در این مقاله، به معرفی یک پلتفرم می‌پردازیم که مانند صرافی‌های متمرکز برای معاملات عمل می‌کند. تفاوت اصلی صرافی‌ متمرکز با صرافی غیر متمرکز در  باطن آن‌ها است، در بلاک چین. در صرافی غیر متمرکز هیچ کس وکالت وجوه شما را به عهده نگرفته و شما نیازی به اعتماد به صرافی برای انجام معامله ندارید.

در صرافی‌های متمرکز معمول، پول خود را به صورت ارز فیات (از طریق انتقال بانکی یا کارت اعتباری) یا ارز رمزنگاری شده، واریز می‌کنید. هنگامی که رمز ارز واریز می‌کنید، دیگر کنترل آن را از دست می‌دهید. این از دست دادن کنترل از نقطه نظر قابلیت استفاده نیست، زیرا هنوز می‌توانید آن را معامله کنید یا آن را پس بگیرید، بلکه از نقطه نظر فنی است، به این معنی که دیگر نمی‌توانید آن را بر بستر بلاک چین خرج کنید.

در صرافی متمرکز، شما کلید خصوصی کیف پول را ندارید و هنگام برداشت ارزهای دیجیتال خودتان، از صرافی می‌خواهید از طرف شما تراکنش را امضا کند. همچنین در این صرافی‌ها، معاملات در بلاک چین رمز ارز اتفاق نمی‌افتد، بلکه صرافی با توجه به معاملات انجام شده، موجودی کاربران در پایگاه داده خود را تغییر می‌دهد.

گردش کار کلی فوق العاده سریع است زیرا سرعت پایین بلاک چین مانعی برای ترید نبوده و همه چیز در سیستم یک نهاد واحد رخ می‌دهد. در نتیجه خرید و فروش ارزهای دیجیتال آسان‌تر و شما ابزارهای بیشتری در دسترس دارید.

سرعت و دسترسی به ابزارهای بیشتر در صرافی‌های متمرکز به قیمت از دست دادن استقلال تمام می‌شود. به این صورت که شما باید برای سرمایه‌تان به صرافی خود اعتماد کنید. در نتیجه، شما از این نظر مقداری ریسک را می‌پذیرید. در این صورت امکان دارد (هر چند کم) تیم صرافی وجوه را برداشته و متواری شوند، یا ممکن است یک هکر به سیستم صرافی نفوذ کرده و منابع مالی موجود را به سرقت ببرد.

برای بسیاری از کاربران، این میزان خطر قابل قبول است. آن‌ها به راحتی به صرافی‌های معتبر با سابقه خوب که اقدامات احتیاطی که نقض داده‌ها را کاهش می‌دهند انجام داد‌ه‌اند، اعتماد می‌کنند.

صرافی غیر متمرکز و بازار ساز خودکار

در مدل بازار ساز خودکار Automated Market Maker) AMM) دفتر سفارشات به صورت کلی حذف شده است. در این مدل نیازی به سفارش‌گذار یا سفارش‌پذیر نیست. فقط کاربران با AMM که بر مبنای تئوری بازی (Game theory) و کمی توجه به جادوی سیاه (Black magic) طراحی شده است، در ارتباط خواهند بود.

ویژگی‌ AMMها به نحوه اجرا آن‌ها بستگی دارد. به طور کلی، آن‌ها مجموعه‌ای از قراردادهای هوشمند تشکیل شده و مشوق‌های هوشمندانه‌ای را برای اطمینان از مشارکت کاربر ارائه می‌دهند. امروزه DEX های مبتنی بر AMM نسبتاً کاربرپسند هستند و با کیف پول هایی مانند متاماسک یا تراست والت ادغام می‌شوند. اگرچه مانند سایر اشکال DEX، برای انجام نهایی معاملات در این مدل نیز باید تراکنش به صورت روی زنجیره انجام شود.

پروژه‌هایی که از این فناوری بهره برده‌اند شامل: شبکه یونی‌سواپ و بالانسر هستند که هر دو ترید توکن‌های ERC-20 را تسهیل کرده‌اند.

بیشتر بخوانید: بازار ساز خودکار چیست؟ معرفی AMM در دیفای

Decentralize exchange

جوانب مثبت و منفی صرافی غیر متمرکز

ما در بخش‌های قبلی به برخی از مزایا و معایب صرافی غیر متمرکز به صورت کلی، اشاره کرده‌ایم. اجازه دهید کمی بیشتر به آن‌ها بپردازیم.

عدم نیاز به احراز هویت

پیروی از قوانین مربوط به احراز هویت مشتریان و مبارزه با پولشویی موضوع بسیار مهمی برای صرافی‌های متمرکز است. به دلایل نظارتی، افراد باید اغلب اسناد هویتی و اثبات آدرس محل سکونت ارائه دهند.

احراز هویت و ارائه اسناد نگرانی‌هایی برای برخی از افراد در زمینه حفظ حریم خصوصی و برای برخی دیگر در رابطه با قابلیت دسترسی پدید می‌آورد. از طرف دیگر، اگر به اسناد معتبری جهت احراز هویت دسترسی نداشته باشیم چه کنیم؟ یا اگر اطلاعات به طریقی لو رفتند چطور؟ از آنجا که صرافی غیر متمرکز ناظری ندارد، هیچ کس هویت شما را بررسی نمی‌کند. تمام آنچه شما نیاز دارید یک کیف پول ارز رمزنگاری شده است.

با این حال، برخی از الزامات قانونی وجود دارد که برخی از صرافی‌های غیر متمرکز تا حدی توسط یک مرجع مرکزی اداره می‌شود. در بعضی موارد، اگر دفتر سفارشات متمرکز باشد، ذخیره‌کننده این اطلاعات باید مشخص باشد.

عدم ریسک هک در صرافی غیر متمرکز

جذابیت اصلی صرافی غیر متمرکز ارزهای رمزنگاری شده این است که دارایی مشتریان را در اختیار ندارند. به همین علت، هک آن مانند چیزی که در سال 2014 برای صرافی Mt.Gox اتفاق افتاد، امکان‌پذیر نیست و همچنین اطلاعات شخصی حساس در خطر نیستند.

توکن‌های لیست نشده در صرافی غیر متمرکز

توکن‌هایی که در صرافی‌های متمرکز لیست نشده‌اند، در یک صرافی غیر متمرکز می‌توانند آزادانه داد و ستد شوند. فقط کافیست عرضه و تقاضا برای آن توکن وجود داشته باشد.

کاربر پسند نبودن صرافی غیر متمرکز

صرافی‌های غیر متمرکز تقریباً به اندازه صرافی‌های سنتی کاربرپسند نیستند. پلتفرم‌های متمرکز امکان ترید لحظه‌ای را فراهم آورده‌اند که تحت تأثیر زمان بلاک نیستند. برای تازه واردانی که با والت‌های رمزنگاری غیر کاستدی یا غیر حضانتی (به صورت کامل اختیار دارایی خود را داشته و به شخص دیگری نداده‌اند) آشنا نیستند، صرافی‌های متمرکز تجربه کاربری بهتری ارائه می‌کنند. در این صرافی‌ها اگر رمز ورود خود را فراموش کنید، می‌توانید آن را به سادگی مجددا تنظیم کنید اما اگر برای کار با یک صرافی غیر متمرکز دارایتان را در یک کیف پول نگهداری کنید، در صورتی که عبارت بازیابی کیف پول خود را از گم کنید، بودجه شما در فضای مجازی برای همیشه از بین می‌رود.

حجم معاملات و نقدینگی

حجم معاملات در صرافی‌های متمرکز همچنان از صرافی‌های غیر متمرکز بسیار بیشتر بوده و شاید از همه مهم‌تر این باشد که در صرافی‌های متمرکز نقدینگی بسیار بیشتر است. نقدینگی معیاری برای سهولت خرید و فروش دارایی ها با قیمت مناسب محسوب می‌شود. در یک بازار با قدرت نقدشوندگی بالا، قیمت پیشنهادها و درخواست‌ها اختلاف کمی دارد و این نشان‌دهنده رقابت زیاد بین خریداران و فروشندگان است. در بازاری که قدرت نقدینگی کم باشد، بسیار دشوار است که یک دارایی را با قیمت مناسب معامله کرد.

هنوز یک صرافی‌ غیر متمرکز با عمق نسبتا بالا مانند صرافی‌های متمرکز نداریم، بنابراین همیشه برای دارایی رمزنگاری که می‌خواهید معامله کنید، عرضه یا تقاضا وجود ندارد. ممکن است نتوانید جفت‌های معاملاتی مورد نظر خود را پیدا کنید و اگر وجود داشته باشند، ممکن است داراییتان با قیمت مناسب معامله نشوند.

کارمزدها در صرافی غیر متمرکز

کارمزدها همیشه در صرافی غیر متمرکز بیشتر نیست، اما ممکن است این اتفاق بیفتد، به ویژه هنگامی که شبکه متراکم است یا صرافی غیر متمرکز شما از مدل دفتر سفارشات روی زنجیره استفاده می‌کند.

ضرر ناپایدار برای تامین کنندگان نقدینگی

برای استفاده از بازارسازهای خودکار و استخرهای نقدینگی، نیاز است که عده‌ای نقدینگی مورد نیاز کاربران دیگر برای معامله را تامین کنند. به این افراد تامین کننده نقدینگی یا Liquidity Provider می‌گویند. این افراد با هزینه کارمزد معامله کاربران دیگر به سود می‌رسند و سرمایه گذاری‌شان معنا پیدا می‌کند. اما همچنین یک ریسک بزرگ را به جان می‌خرند که ضرر ناپایدار (Impermanent Loss) نام دارد. ضرر ناپایدار با تغییر کردن قیمت ارزهای قفل شده در استخر نقدینگی، چه به سمت بالا و چه به سمت پایین، متوجه سرمایه گذار می‌شود. البته سود به دست آمده از هزینه کارمزدها این ضرر را تا حدودی رفع می‌کند.

معرفی 10 مورد از بهترین صرافی های غیر متمرکز برتر در سال 2022

در معاملات غیرمتمرکز فقط کافی است کیف پول خود را، که نرم افزار هایی مثل متامسک هستند، متصل کنید و سپس معاملات را به ‌صورت مستقیم از طریق کیف پول انجام دهید. این کار باعث می‌شود معاملات به شکل خصوصی و سریع انجام شوند و دیگر لازم نیست فرآیندهای خسته کننده باز کردن حساب کاربری و معاملات را طی کنید؛ فرآیندهایی که از طریق جستجوهای مداخله آمیز و آزاردهنده احراز هویت مشتری (KYC) شامل اقداماتی مثل تایید هویت، آدرس خانه، درآمد و… می‌شوند، حریم خصوصی شما را نقض می‌کنند. در ادامه با بهترین صرافی های غیر متمرکز آشنا خواهید شد.

صرافی پنکیک سواپ

پنکیک سواپ (PancakeSwap) در میان صرافی های ذکر شده در این لیست سرگرم کننده‌ترین حال و هوا را دارد. در صفحه اصلی این صرافی و در میان زرق و برق و پنکیک‌ها، گزینه‌هایی مثل فارمینگ (Farming)، شرط بندی و قرعه کشی (Lottery) وجود دارد.

طراحی این پلتفرم با وجود لوگوی آن که شبیه به یک پنکیک زنده با دو گوش به نظر می‌رسد، جذاب و غیرعادی است. خیلی از صفحه‌های این پلتفرم از شکلی استفاده می‌کنند که به شکل بی نقصی هفت پنکیک را در یک بشقاب برمی‌گرداند و شاید استعاره‌ای برای یک تغییر عالی باشد. قطعاً این باعث می‌شود بیشتر با طراحی احساس راحتی داشته باشید.

اگرچه شروع کار این صرافی با سرمایه 10 میلیون دلاری از سوی بایننس همراه بود و باعث شد شائبه‌هایی در مورد غیر متمرکز بودن آن به وجود آید، اما هویت هیچ یک از توسعه دهندگان پنکیک سواپ هم مشخص نیست و همین ممکن است شما را مشکوک کند یا ماجرای ساتوشی (ساتوشی ناکاموتو خالق ناشناس بیت کوین) را به یادتان بیندازد. در هر صورت بهتر است بدانید که سرتیک (Certik) این پلتفرم را حسابرسی کرده است، بنابراین پروتکل‌های آن توسط یک شخص ثالث تایید شده‌اند. همچنین پنکیک سواپ روی پروتکل‌های استخر نقدینگی که شبیه به صرافی‌های سواپ دیگر هستند اجرا می‌شود.

از آنجایی که آخرین نسخه این مورد از بهترین صرافی های غیر متمرکز یعنی PancakeSwap V2 مطابق تصورات سازندگانش موفق شد، پنکیک سواپ باید برای کسانی که به دنبال یک صرافی عالی هستند جذاب باشد.

صرافی پنکیک سواپ

یونی سواپ؛ از بهترین صرافی های غیر متمرکز

زمانی که یونی سواپ (Uniswap) در سال 2018 منتشر شد، یک پلتفرم انقلابی بود. این حقیقت که می‌توانید توکن‌های ERC20 مبتنی بر اتریوم را در بلاک چین اتریوم و بدون یک دفتر سفارش تبدیل کنید، دستاوردی مثال زدنی بود. در عوض یونی سواپ با استفاده از قراردادهای هوشمند که امکان مبادلات بدون واسطه بین کاربران را فراهم می‌کرد، باعث می‌شد این مبادلات غیر متمرکز و همتا به همتا باشند.

یونی سواپ با استفاده از استخرهای نقدینگی جدید دارایی‌های مورد نیاز برای تبدیل ارزهای دیجیتال به یکدیگر یا مبادلات سواپ را ایجاد کرد. کاربرانی مثل شما می‌توانند برای مثال جفت ارزهایی مثل اتر / دای (ETH / DAI) را برای افزودن به استخر نقدینگی اضافه کنند. در عوض زمانی که دارایی‌های آن استخر مورد استفاده قرار بگیرند کاربران هم کارمزدها را دریافت می‌کنند. قیمت بر اساس میزان دارایی باقی‌مانده در استخر نقدینگی تعیین می‌شود.

رابط کاربری یونی سواپ یکی از بهترین ویژگی‌های این پلتفرم است. می‌توانید خیلی سریع یونی سواپ خود را به کیف پول متامسک متصل کرده و معامله توکن‌ها را شروع کنید. این مورد از بهترین صرافی های غیر متمرکز ساده و مؤثر است و مهم‌ترین ویژگی آن هم که برای علاقه مندان به ارزهای دیجیتال اهمیت دارد، غیر متمرکز بودن آن است. بعد از گذشت این همه مدت هنوز هم یونی سواپ در خط مقدم امور مالی غیر متمرکز قرار دارد.

هدف کلی یونی سواپ این است که کنترل حاکمیت صرافی را به کاربرانی مثل شما بسپارد. یعنی اگر کاربران هر یک از توکن‌های یونی سواپ را گرو گذاشته باشند (استیک کرده باشند) می‌توانند از طریق رای دادن به تعیین آینده صرافی کمک کنند. از آن زمان بسیاری از صرافی‌ها به خاطر موفقیت‌ها و منبع باز بودن یونی سواپ، مدل‌های این پلتفرم را به‌صورت مستقیم کپی کرده‌اند.

نسخه Uniswap V3 که به‌تازگی منتشر شد، بهبود نقدینگی، نحوه اجرا و بازدهی زیرساخت یونی سواپ را به همراه داشته است. پروتکل‌های یونی سواپ همچنان تکامل پیدا می‌کنند، بنابراین زمانی که پروتکل‌های دیگر با رابط کاربری مشابه یونی سواپ را به چالش می‌کشیدند، تیم سازنده این مورد از بهترین صرافی های غیر متمرکز توانستند پلتفرم خود را برای کاربران به روز نگه دارند.

صرافی یونی سواپ

صرافی غیر متمرکز ام دکس (MDEX)

با وجود اینکه به‌زودی نرخ گس روی بلاک چین اتریوم کاهش پیدا می‌کند، صرافی ‌ام دکس (MDEX) با در نظر گرفتن حجم ارزش بازار MDEX و MDEX (BSC) موفق شد یونی سواپ را از نظر حجم مارکت کپ تحت الشعاع قرار دهد. ام دکس از اینکه خودش را به‌ عنوان «بزرگ‌ترین اکوسیستم دیفای» معرفی کند هیچ شرمی ندارد. با اینکه این پلتفرم فقط از ژانویه 2021 کار خود را شروع کرده و MDEX (BSC) هم اخیراً در آوریل 2021 منتشر شد، احتمالاً این صرافی همین حالا هم به بزرگ‌ترین صرافی غیر متمرکز جهان تبدیل شده است. ارزش بازار این پروتکل در هر دو بلاک چین بیش از 1 میلیارد دلار است.

با توجه به اینکه موفقت صرافی‌ ام دکس در این زمان کوتاه بی‌نظیر بود، این صرافی می‌توانست در فهرست بهترین صرافی های غیر متمرکز جایگاه اول را داشته باشد؛ اما به‌دلیل تاثیرگذاری زیاد یونی سواپ و همچنین مرتبط بودن آن در این فضا، صرافی ‌ام دکس یک رتبه پایین‌تر از یونی سواپ جای گرفت. شاید کاربران به خاطر ساخته شدن ام دکس توسط شرکت هوبی (Huobi) که یک نهاد متمرکز است احساس ناراحتی کنند، در حالی که یونی سواپ از همان ابتدا توسط یک نهاد غیر متمرکز و بدون عرضه اولیه (ICO) ساخته شده است.

صفحه اصلی ام دکس با وجود تصاویر گرافیکی و اعدادی که به سمتتان پرتاپ می‌شوند شبیه به یک صرافی متمرکز به نظر می‌رسد. این مسئله بدی نیست چون ‌ام دکس امکان تعامل پویا را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. شاید اگر به ‌جای رابط کاربری بی‌صدای یونی سواپ، با اعدادی که فورا به شما نشان داده می‌شوند احساس راحتی بیشتری داشته باشید بتوانید با این مسئله هم راحت‌تر کنار بیایید. ویژگی سواپ این صرافی هم درست به ‌اندازه یونی سواپ بصری است و گزینه‌هایی مثل پولینگ (Pooling)، لیکوئیدیتی و معامله در رأس این پلتفرم قرار دارند.

اگر بخواهیم به‌صورت کلی بگوییم، شما باید ام دکس را به ‌عنوان یکی از بهترین صرافی های غیر متمرکز در رادار خود جای بدهید. استفاده از آن ساده است و ویژگی هایی که به کاربران ارائه می‌دهد رشد بی سابقه‌ای نسبت به هر صرافی غیر متمرکزی ایجاد کرده است.

صرافی ام دکس

سوشی سواپ از بهترین صرافی های غیر متمرکز

سوشی سواپ (SushiSwap) در لیست صرافی های غیر متمرکزی که مضمونی مرتبط با آشپزی دارند در جایگاه اول قرار دارد. اگر به‌ جای تک شاخ‌ها عاشق سوشی هستیدT ممکن است این پلتفرم با سلیقه شما بیشتر جور باشد. در هر حال سوشی سواپ شباهت زیادی به یونی سواپ دارد، دلیلش هم این است که یکی از زیر شاخه‌های یونی سواپ است.

البته این پلتفرم فقط یک زیرمجموعه بامزه با طراحی مرتبط با سوشی نیست. سوشی سواپ به شکل بحث برانگیزی یک «حمله خون آشامی» در یونی سواپ راه انداخت و نقدینگی آن را با ارائه پاداش‌ها و انگیزه‌های بزرگ برای تغییر به افرادی که از یونی سواپ به این پلتفرم مهاجرت کرده‌اند، تخلیه کرد. در عرض دو هفته بیش از 1 میلیارد دلار ارز دیجیتال جابجا شد. در یک جدال دیگر بنیان گذار ناشناس پلتفرم هم 14 میلیون دلار از ارزهای Sushi خود را فروخت ولی بعد پشیمان شد و آن را برگرداند.

با وجود همه این مسائل، سوشی سواپ همچنان یکی از بهترین صرافی های غیر متمرکز پیشرو باقی مانده است. توزیع پاداش‌ها یا سودی که سهامداران با مشارکت در استخرهای نقدینگی ایجاد می‌کنند به شکلی تنظیم شد که افرادی که سهام کمتری دارند هم پاداش خوبی دریافت کنند، نه فقط افرادی که سهام خیلی زیادی دارند. همچنین جوایزی با طراحی شبیه به سوشی هم وجود دارد.

رابط کاربری سوشی سواپ خیلی مدرن‌تر از یونی سواپ به نظر می‌رسد و انجام معاملات با آن هم مانند یونی سواپ ساده است. درست مثل یک کپی از نسخه Uniswap V2 می‌توانید تمام گزینه‌های مختلف، از استخرها گرفته تا سودها و تحلیل‌ها را در بخش بالایی پلتفرم پیدا کنید. اگر می‎توانید بحث و جدل‌ها را نادیده بگیرید و به پاداش‌های مربوط به شرط بندی علاقه دارید، سوشی سواپ یک صرافی بدون تمرکز عالی برای شما محسوب می‌شود.

صرافی غیر متمرکز سوشی سواپ

صرافی غیر متمرکز برگر سواپ

برگر سواپ (BurgerSwap) هم مثل یونی سواپ و همتای غذایی آن سوشی سواپ معامله و درصدی از سود استخرهای نقدینگی را ارائه می‌دهد. چیزی که باعث تفاوت برگر سواپ می‌شود، پاداش‌هایی است که برای مشارکت در حاکمیت ارائه می‎‌دهد؛ یعنی اگر شرکت کننده فعالی در رای گیری در مورد مسیر آینده پروتکل باشید، پاداشی به شکل رمز ارز برگر (BURGER) در برگر سواپ دریافت می‌کنید. یکی از نقاط قوت اصلی برگر سواپ پلتفرم «دموکراتیزه شده» آن است. همچنین این حقیقت که یکی از بهترین صرافی های غیر متمرکز یعنی برگر سواپ به جای بلاک چین اتریوم، روی اسمارت چین بایننس(BSC) مستقر است، نشان دهنده این است که برگر سواپ قرار است بیت کوین، اتر، بیت کوین کش (BCH) و ریپل (XRP) را هم به عنوان توکن‌های BEP-20 داشته باشد.

با اینکه برگر سواپ به‌ اندازه سوشی سواپ مدرن به نظر نمی‌رسد، اما از نظر بصری به‌اندازه یونی سواپ رضایت بخش است. طبیعتاً این پلتفرم در حالت دارک مود منتشر شد و گزینه‌هایی مثل سواپ، نقدینگی و حاکمیت در سمت چپ آن به وضوح به نمایش گذاشته شده‌اند. رویدادها هم به شکل سازمان یافته ارائه شده‌اند. اگر به دنبال ارزهای دیجیتالی خارج از بلاک چین اتریوم و کیفی می‌گردید که تمرکز زیادی بر روی حاکمیت داشته باشد، برگر سواپ می‌تواند یکی از بهترین صرافی های غیر متمرکز با مضمون آشپزی باشد.

صرافی غیر متمرکز برگر سواپ

صرافی غیر متمرکز جاست سواپ

صرافی جاست سواپ با پشتیبانی بلاک چین ترون (TRON) کار می‌کند و توکن‌های TRC-20 را برای انجام مبادلات دیفای به کار می‌گیرد. در این صرافی می‌توانید توکن‌های TRC-20 با جفت توکن‌های دیگر در بلاک چین ترون مبادله کنید.

جاست سواپ هم مثل پسر عموی تک شاخ (یونی سواپ) و همتایان خود که مضمونی مرتبط با آشپزی دارند، پلتفرمی برای مبادله آسان توکن است. با این حال جاست سواپ برخلاف سایر برنامه‌ها ویژگی‌های زیادی هم ندارد. به ‌دلیل اینکه پروتکل جاست سواپ نسبتا جدیدتر از همتایان خود است، این صرافی مثل برنامه‌های غیر متمرکز دیگر دارای ویژگی‌های استیکینگ و پاداش نیست. جاست سواپ هنوز هم صرافی اصلی برای استفاده از توکن‌های TRC-20 محسوب می‌شود و برای برخی از افراد گزینه مناسبی است. در حال حاضر بلاک چین ترون از بلاک چین اتریوم سریع‌تر و ارزان‌تر است و باعث می‌شود انجام معاملات برای خیلی از افراد راحت‌تر باشد.

بنابراین اگر ارزهای دیجیتال زیادی در شبکه TRC-20 دارید یا اینکه فقط می‌خواهید ببینید معامله کردن در پلتفرمی که مبتنی بر اتریوم نیست به چه شکل است، شاید جاست سواپ همان چیزی باشد که به دنبالش می‌گردید.

صرافی جاست سواپ

بیسک (Bisq) از بهترین صرافی‌های غیر متمرکز

صرافی بیسک (Bisq) به اینکه یک سازمان مستقل غیر متمرکز (DAO) است افتخار می‌کند. یک سازمان مستقل غیرمتمرکز با قوانین کامپیوتری کار می‌کند. شرکتی با یک هیئت مدیره یا یک سازمان غیرانتفائی این قوانین را اداره نمی‌کنند، چون حتی سازمان‌های غیر انتفائی هم نهادهای متمرکز هستند. بیسک فقط نرم افزار است و قوانین هم توسط نرم افزار کنترل می‌شوند.

این مورد از بهترین صرافی های غیر متمرکز امکان خرید بیت کوین (BTC)، لایت کوین (LTC) و اتر (ETH) را همراه با تمام انواع فیات مثل دلار استرالیا (AUD)، دلار آمریکا (USD)، یورو (EU) و سایر موارد دیگر فراهم می‌کند. صرافی بیسک به‌اندازه سایر صرافی های غیر متمرکزی که در اینجا ذکر کردیم ثروتمند نیست، اما دلیل اینکه در فهرست بهترین صرافی های غیر متمرکز قرار دارد این است که می‎تواند با یک روش خصوصی و امن که باعث تقویت ارزش‎‎های تمرکززدایی می‌شود، بیت کوین و بقیه آلت کوین‌ها را با فیات معامله کند.

با اینکه استفاده از این پلتفرم ساده است و طراحی خیلی تمیزی هم دارد، ممکن است عادت کردن به آن کمی سخت‌تر باشد. یکی از دلایل این موضوع این است که واقعاً لازم است برنامه را دانلود کنید و فقط با یک جستجو در مرورگر خود نمی‌توانید آن را باز کنید. اما بعد از دانلود دیگر شروع سریع کار با آن سخت نیست. بیسک ویدیوهای زیادی برای افرادی که در کار کردن با این پلتفرم دچار مشکل می‌شوند ارائه می‌دهد.

اگر قرار بود لیستی از پلتفرم‌هایی که به حفظ ارزش تمرکززدایی، حریم خصوصی و قابلیت اطمینان کمک می‌کنند ارائه دهیم، صرافی بیسک در صدر این لیست قرار می‌گرفت. قطعاً اگر می‌خواهید در عین معامله بیت کوین روحیه تمرکززدایی خود را هم حفظ کنید، باید پلتفرم بیسک را هم در نظر بگیرید.

صرافی بیسک

صرافی غیر متمرکز اوپن اوشن

اوپن اوشن (OpenOcean) به‌عنوان یک صرافی غیر متمرکز گردآورنده در این فهرست آورده شده است. این پلتفرم چندین صرافی غیر متمرکز را گرد هم می‌آورد، حتی آن‌هایی که در فهرست بهترین صرافی های غیر متمرکز هستند مانند سوشی سواپ و یونی سواپ، سپس سعی می‌کند بهترین قیمت دارایی منتخب شما را از میان بسیاری از برنامه‌های غیر متمرکز ارائه دهد. آن‌ها با سیاست‌های «عدم پرداخت کارمزد اضافی»، تغییر ندادن کارمزدهای پروتکل و حتی لزوم حفاظت از کاربران در صورت بالا یا پایین رفتن قیمت دارایی موفق شدند مشتری جذب کنند. نسخه PRO صرافی اوپن اوشن امکان استفاده از ابزارهای معاملاتی معمولی مثل نمودارهای کندل، تنظیمات سود و ضرر، سفارش‌های محدود و… را فراهم می‌کند.

اگر توکن خاصی دارید که به دنبال آن هستید و می‌خواهید ببینید کدام صرافی غیر متمرکز معامله بهتری را ارائه می‌دهد، ممکن است انتخاب شما اوپن اوشن باشد. با این وجود اگر به دنبال معاملات غیر متمرکز خالص هستید، شاید تجمیع معاملات متمرکز اوپن اوشن مناسب شما نباشد.

صرافی اوپن اوشن

صرافی غیر متمرکز هانی سواپ

صرافی هانی سواپ (HoneySwap) شبیه به یونی سواپ است، با این تفاوت که در آن تغییرات ساختاری در زمینه جفت‌های معاملاتی xDai وجود دارد. با اینکه تقریباً هیچ صرافی غیر متمرکزی xDai را ارائه نمی‌دهد، اگر به این استیبل کوین علاقه دارید ممکن است هانی سواپ چیزی باشد که به دنبالش هستید. این صرافی راهی برای درآمدزایی، یا روشی برای انتقال توکن‌های ERC-20 به شبکه xDai ارائه می‌دهد و این امکان را برای شما فراهم می‌کند که فیات خود را با xDai مبادله کنید.

هانی سواپ قصد ندارد چیزی بیشتر از یک نمونه شبیه سازی شده از یونی سواپ باشد. در این صورت شما حتی اگر از قبل نمی‌خواستید هم حالا بخش بزرگی از اکوسیستم مالی غیر متمرکز را می‌خواهید.

صرافی هانی سواپ

صرافی غیر متمرکز وان اینچ

آخرین مورد در فهرست بهترین صرافی های غیر متمرکز صرافی وان اینچ (1inch Exchange) است. وان اینچ یکی دیگر از صرافی های غیر متمرکز گردآورنده در این لیست است. این صرافی غیر متمرکز از پروتکل‌های نقدینگی که معاملات را آسان‌تر می‌کنند و پروتکل خود را مبتنی بر الگوریتم‌ها قرار می‌دهند استفاده می‌کند. اگر نگران این هستید که یک کوین در صرافی اوئیسس (Oasis) قیمتی کمتر از صرافی یونی سواپ داشته باشد، می‌توانید با استفاده از صرافی وان اینچ نگرانی‌های خود را کاهش دهید. همچنین این پلتفرم روی اسمارت چین اتریوم و بیت کوین اجرا می‌شود و گزینه‌های معاملاتی متنوعی در اختیار شما قرار می‌دهد.

به نظر می‌رسد با وجود توکن حاکمیتی که اخیراً در دسامبر 2020 منتشر شد، صرافی وان اینچ به‌ عنوان بخشی از اکوسیستم دیفای توجه مشتریان را به خود جلب می‌کند.

صرافی غیر متمرکز وان اینچ

صرافی غیر متمرکز دی وای دی ایکس (dydx)

صرافی dYdX یک پروتکل مارجین تریدینگ غیر متمرکز برپایه بلاک چین اتریوم است. این پروتکل به کاربران اجازه می‌دهد وام بدهند، وام بگیرند و از طریق صرافی غیر متمرکز این پروتکل به نام DEX روی قیمت آتی دارایی‌های رمزنگاری شده شرط‎‌بندی کنند. هدف نهایی این پلتفرم این است که ابزارهای معاملاتی بازارهای سنتی مثل فارکس و بازار سهام را به محیط بلاک چین بیاورد.

اگرچه صرافی dYdX در ظاهر شبیه سایر پروتکل‌های وام دهی و گرفتن وام مبتنی بر اتریوم است اما در واقع قصد دارد دیفای را در مسیر رشدش به مرحله منطقی بعدی برساند. پروتکل‎‌های وام دهی و گرفتن وام غیر متمرکز مدت‌هاست در شبکه Ethereum وجود دارند (برای مثال Compound) اما اکوسیستم اتریوم همچنان فاقد ابزارها و پروتکل‌های مارجین تریدینگ پیشرفته و بستر معاملات فیوچرز است. پروتکل dYdX دقیقاً همین جا وارد عرصه می‌شود.

صرافی غیر متمرکز دی وای دی ایکس

جمع‌بندی در مورد بهترین صرافی های غیر متمرکز

هنوز کل فضای صرافی غیر متمرکز جدید است و فهرست کاملی از بهترین صرافی های غیر متمرکز وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را امتحان کنید. بسیاری از این صرافی‌ها منبع باز هستند و باعث می‌شوند کاربران به پروتکل‌های همتا به همتا اعتماد کنند، همچنین ذهن‌های خلاق می‌توانند آن‌ها را بررسی و اصلاح کنند. با وجود پروژه‌های زیادی که راه اندازی شده‌اند و افراد متعددی که متعقدند تمرکززدایی باید انجام شود، ممکن است زودتر از آنچه بعضی‌ها فکر می‌کنند شروع به زندگی در یک جهان مالی غیر متمرکز کنیم.ثبت نظر
نظرات کاربران (1 نظر)
امیرحسین عباسی

سلام مقداری ارز Terk دارم میشه نقدش کرد

0 پاسخ دهید
20:27:15 1401/02/03