مقایسه پنکیک سواپ و یونی سواپ؛ تفاوت دو صرافی غیر متمرکز محبوب


مقایسه پنکیک سواپ و یونی سواپ به شما کمک می‌کند با در نظر گرفتن مزایا و تفاوت های هر یک، متوجه فرق نحوه استفاده از هر صرافی شوید.

سیستم مالی غیر متمرکز (DeFi) انقلابی در صنعت ارز دیجیتال ایجاد کرده است. قبل از دیفای سرمایه گذاران برای معامله و رزرو سود به شدت به صرافی‌ها و بانک‌ها تکیه کرده بودند. حالا پلتفرم‌های غیر متمرکز زیادی وجود دارند که می‌توان از آن‌ها برای خرید، فروش و نگهداری ارز دیجیتال برای ایجاد درآمد منفعل از طریق ییلد فارمینگ (Yield Farming) استفاده کرد. در ادامه به مقایسه پنکیک سواپ و یونی سواپ که محبوب‌ترین صرافی‌های غیر متمرکز جهان هستند می‌پردازیم.

محبوب‌ترین اپلیکیشن دیفای، صرافی یونی سواپ است. یونی سواپ به عنوان صرافی غیر متمرکز شماره 1 جهان برای انجام راحت معاملات روی بلاک چین اتریوم مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حال حاضر صرافی‌های متعددی مانند سوشی، پنگولین و کوییک سواپ از این رابط مبادلاتی نمادین تقلید کرده‌اند.

پنکیک سواپ یکی دیگر از صرافی‌های شبیه سازی شده یونی سواپ است که روی اسمارت چین بایننس ساخته شده است. تاکنون صرافی غیر متمرکز پنکیک سواپ که به چندین میلیارد دلار حجم معاملاتی و لیکوئیدیتی خود می‌بالد، نزدیک‌ترین رقیب یونی سواپ محسوب می‌شود.

زمانی که به مقایسه پنکیک سواپ و یونی سواپ بپردازید متوجه می‌شوید که هر یک از آن‌ها نقاط قوت و ضعفی دارند که برای برطرف کردن نیازهای مختلف مناسب هستند. در این راهنما مزایا و معایب هر یک از این صرافی‌ها را بررسی می‌کنیم تا به شما کمک کنیم تصمیم بگیرید کدام صرافی غیر متمرکز برای شما مناسب است.

استفاده از اتریوم در مقایسه با اسمارت چین بایننس

قبل از اینکه به مقایسه پنکیک سواپ و یونی سواپ و بررسیی ویژگی‌های این دو صرافی بپردازیم لازم است روی تفاوت‌های بین اتریوم و اسمارت چین بایننس تأکید کنیم؛ چرا؟ چون بالاخره اتریوم و BSC تجربه کاربری خیلی متفاوتی دارند و ویژگی‌های منحصربه‌فردی برای اپلیکیشن‌های دیفای که روی آن‌ها ساخته شده‌اند ارائه می‌دهند.

اتریوم یک پلتفرم غیر متمرکز قرارداد هوشمند بلاک چین است که عمده پروتکل‌های کنونی دیفای را اجرا می‌کند. فقط در سه ماهه اول سال ارزش تراکنش‌های انجام شده در اتریوم بیش از 1.5 تریلیون دلار بود. چنین نقدینگی زیادی به معنای این است که وقتی در یونی سواپ معامله می‌کنید، توکن‌های ERC-20 مبتنی بر اتریوم شما به پروتکل‌های دیگری مانند کامپاند (Compound) و اوه (Aave) متصل شده و از طریق آن‌ها اجرا می‌شود.

نقطه ضعف محبوبیت اتریوم شلوغی شبکه است. معماری فعلی اتریوم برای رسیدگی به حجم کامل تراکنش‌های ایجاد شده توسط یونی سواپ و پلتفرم‌های دیگر ساخته نشده است. تراکنش‌های یونی سواپ هر روز از اکثر گس استفاده می‌کنند و این میزان از کل گس مورد استفاده توسط سایر اپلیکیشن‌های دیفای بیشتر است.

اسمارت چین بایننس یک پلتفرم قرارداد هوشمند است که توسط بزرگ‎ترین صرافی جهان یعنی بایننس ساخته شده است. در ماه‌های اخیر جامعه BSC به‌ سرعت گسترش پیدا کرده است، با این حال هنوز هم در مقایسه با اتریوم و در زمینه ذهنیت مشترک کاربران و توسعه دهندگان راه زیادی در پیش دارد.

پنکیک سواپ محبوب‌ترین اپلیکیشن دیفای BSC است. این صرافی بعد از معرفی کردن یک برنامه استخراج نقدینگی که باعث شد مقدار زیادی از ثروت یونی سواپ تخلیه و به ذخایر خودش اضافه شود، یک رشد سهمی را تجربه کرده است.

در مقایسه پنکیک سواپ و یونی سواپ باید بگوییم که استفاده از اسمارت چین بایننس برخلاف اتریوم نسبتاً ارزان و سریع است و همین باعث می‌شود تراکنش‌های پنکیک سواپ ارزان‌تر از یونی سواپ باشند.

هزینه BSC کم و سرعت آن بالا است اما این سرعت اضافه از متمرکز بودن اسمارت چین بایننس سرچشمه می‌گیرد. صرافی بایننس منبع بزرگی از توکن‌های BNB دارد که برای رای دادن به 21 نود کنترل کننده شبکه لازم هستند.

یونی سواپ چیست؟

یونی سواپ برترین صرافی غیر متمرکز جهان است. این صرافی روی بلاک چین اتریوم اجرا می‌شود و از تکنولوژی نوین بازارساز خودکار برای اجرای معاملات استفاده می‌کند. در سال 2020 در اتفاقی قابل توجه، حجم معاملات یونی سواپ از صرافی کوین بیس پیشی گرفت. این رویداد در زمینه تکامل تکنولوژی صرافی غیر متمرکز و تبدیل شدن آن از یک فناوری جدید به آینده منابع مالی، یک نقطه عطف محسوب می‌شد.

روش انجام معاملات یونی سواپ ارتباط زیادی با لیکوئیدیتی دارد. در حال حاضر یونی سواپ حدود 6 میلیارد دلار دارایی ارز دیجیتال دارد که در استخرهای نقدینگی صرافی قفل شده‌اند. این رقم از اوج آن که حدود 8 میلیارد دلار بود کمتر شده است ولی این میزان نقدینگی برای هر نوع معامله‌ای که تصورش را بکنید بیش از حد کافی است.

ویژگی‌های مهم یونی سواپ

معامله کردن در یونی سواپ نیازی به طرف‌های مقابل یعنی خریداران و فروشندگان ندارد. در عوض شما با استفاده از رابط سواپ صرافی می‌توانید دارایی‌ها را با استخرهای نقدینگی یونی سواپ معامله کنید.

هر کسی می‌تواند برای استخرها نقدینگی تأمین کند و هر کسی هم توانایی معامله با آن‌ها را دارد. این شکل پایه و در عین حال زیبای صرافی آنقدر معروف شده است که تقریباً هر روز پلتفرم‌هایی مشابه ساختار یونی سواپ ساخته می‌شود.

پنکیک سواپ چیست؟

پنکیک سواپ یک صرافی گسترده غیر متمرکز و پلتفرم ییلد فارمینگ است که روی اسمارت چین بایننس ساخته شده است. برای اینکه مفهوم پنکیک سواپ را درک کنید کافی است نکته زیر را به خاطر داشته باشید:

پنکیک سواپ برای اسمارت چین بایننس همان مفهوم یونی سواپ را برای اتریوم دارد.

اگر یونی سواپ وجود دارد دیگر چرا باید از پنکیک سواپ استفاده کرد؟ در مقایسه پنکیک سواپ و یونی سواپ متوجه خواهید شد که دلایل زیادی برای این کار وجود دارد، اما بهترین دلایل مربوط به کارمزدهای معاملات، ییلد فارمینگ و سرعت تراکنش‌ها است.

پنکیک سواپ بر بستر BSC بوده و توکن‌های قابل معامله در آن بر مبنای استاندارد BEP20 هستند. پس اگر قصد دارید توکن‌های اتریوم را روی پنکیک سواپ معامله کنید، باید از بایننس بریج (Binance Bridge) برای تغییر توکن‌های ERC-20 خود به معادل‌های BEP-20 استفاده کنید. وقتی این کار انجام شد دیگر داخل اکوسیستم BSC  هستید و می‌توانید از هزینه‌های پایینی که حاصل قابلیت‌های توان عملیاتی بالای شبکه است لذت ببرید.

اگر فکر می‌کنید تبدیل کردن توکن‌ها فقط برای استفاده از پنکیک سواپ دردسر دارد، بهتر است تعداد فرصت‌های سرسام آوری را که این صرافی برای ییلد فارمینگ ارائه می‌دهد در نظر بگیرید. ویژگی مزارع و استخرهای شربت پنکیک سواپ دارای سود 200 درصدی هستند که به شکل توکن‌های اصلی این صرافی یعنی CAKE پرداخت می‌شود.

نقدینگی موجود در پنکیک سواپ

علاوه بر سود حاصل از فارمینگ، با استیکینگ توکن‌های CAKE خود می‌توانید سهمی هم از درآمد جمع آوری شده از کارمزدهای معاملاتی کسب کنید.

سود زیاد دیفای در کنار ویژگی اشتراک گذاری درآمد ناشی از توکن‌های CAKE یکی از دلایلی است که پنکیک سواپ ارزش کل بیشتری نسبت به یونی سواپ در پلتفرم خود قفل کرده است. در زمان نگارش این مقاله 7.4 میلیارد ارز در استخرهای نقدینگی و مزارع پنکیک سواپ قفل شده است.

مقایسه پنکیک سواپ و یونی سواپ

چطور یونی سواپ و پنکیک سواپ با همدیگر قابل مقایسه هستند؟ در ظاهر این دو صرافی غیر متمرکز شبیه به هم به نظر می‌رسند. اما زمانی که عمیق‌تر بررسی کنید تفاوت‌های زیادی پیدا می‌شود.

حجم معاملات و کارمزدها

اولین موردی که در مقایسه پنکیک سواپ و یونی سواپ به آن می‌پردازیم حجم معاملات و کارمزدهای این دو صرافی هستند. کارمزدهای گران تراکنش‌های اتریوم در گذشته باعث شد معامله‌گرها برای اپلیکیشن‌های محبوبی مثل یونی سواپ به دنبال جایگزین بگردند. در حال حاضر اسمارت چین بایننس چندین ماه از وقت خود را برای اینکه به‌ عنوان یک رقیب کم هزینه شناخته شود صرف کرده است. بنابراین وقتی معامله‌گران شروع به خارج شدن از برنامه‌های اتریوم کردند، پنکیک سواپ آماده بود.

حجم معاملات پنکیک سواپ به حدی افزایش پیدا کرد که برای مدتی پنکیک سواپ جایگاه بزرگ‌ترین صرافی غیر متمرکز جهان از نظر حجم معاملاتی را از یونی سواپ گرفت.

با این حال در ماه‌های اخیر معاملات پنکیک سواپ رونق قبلی را نداشتند. به ‌دلیل کاهش هزینه تراکنش‌های اتریوم معاملات یونی سواپ ارزان‌تر شده‌اند. علاوه بر این به‌ دلیل اینکه اکوسیستم دیفای اتریوم 218 پروژه در مقابل 36 پروژه‌ای دارد که روی اسمارت چین بایننس ساخته شده‌اند، حجم توکن‌های ERC-20 خیلی بیشتری برای معامله در یونی سواپ در دسترس است.

رتبه بندی صرافی‌های غیر متمرکز

یونی سواپ با اختلاف خیلی زیادی نسبت به پنکیک سواپ جایگاه خود را در صدر رتبه بندی صرافی‌های غیر متمرکز به ‌دست آورده است. پس از آپدیت EIP1559 اتریوم، کارمزدهای معاملاتی یونی سواپ اندکی کمتر هم شده است. پنکیک سواپ برای اینکه در عرصه رقابت بماند، باید خودش را دوباره بازسازی کند تا معامله‌گران را به سمت خود جذب کند.

تجربه کاربری

در ادامه مقایسه پنکیک سواپ و یونی سواپ به تجربه کاربری این دو صرافی می‌پردازیم. این دو پلتفرم رابط‌های مبادلاتی متفاوت و در عین حال مشابهی ارائه می‌دهند.

رابط یونی سواپ
رابط کاربری یونی سواپ
رابط پنکیک سواپ
رابط کاربری پنکیک سواپ

تفاوت اصلی بین رابط‌های سواپ صرافی‌های پنکیک سواپ و یونی سواپ در شلوغ بودن فضای کاربری و رنگ آن‌ها است. یونی سواپ ظاهر مرتب و مینیمالیستی را با تمرکز قوی بر مکانیسم خود صرافی در اولویت قرار می‌دهد. پنکیک سواپ از رنگ‌های روشن‌تری استفاده می‌کند و یک حالت کلی کارتونی پر از شخصیت‌های حیوانات و یک منوی شلوغ دارد.

انجام معامله در هر دو صرافی نسبتاً مشابه است. برای استفاده از هر یک از آن‌ها باید یک کیف پول وب 3 مانند متامسک (MetaMask) را متصل کنید. با این حال با وجود متامسک که به‌ صورت پیش فرض با اتریوم کار می‌کند، امتیاز این بخش به یونی سواپ تعلق می‌گیرد. برای استفاده از متامسک با پنکیک سواپ باید مولفه‌های اسمارت چین بایننس را برای اتصال دستی وارد کنید.

با وجود اینکه یونی سواپ از لحاظ ظاهر و پردازش امتیاز بیشتری از پنکیک سواپ می‌گیرد، سرعت معاملات پنکیک سواپ از آن بیشتر است. اسمارت چین بایننس در مقایسه با اتریوم در هر ثانیه تراکنش‌های بیشتری را پردازش می‌کند، همین باعث می‌شود پنکیک سواپ معاملات را با سرعت بیشتری انجام دهد.

گاهی اوقات با توجه به هزینه گس پرداختی انجام معاملات یونی سواپ تا پنج دقیقه هم طول می‌کشد. بنابراین هر یک از این صرافی‌ها نقاط قوتی دارد که نسبت به صرافی دیگر برتری دارند و همین موجب می‌شود که این دو صرافی از نظر تجربه کاربری با هم مساوی باشند.

ییلد فارمینگ

در حال حاضر یونی سواپ به معنای واقعی کلمه ویژگی ییلد فارمینگ را ارائه نمی‌دهد. تنها راه به ‌دست آوردن سود در یونی سواپ جمع آوری کارمزدهای معاملاتی از توکن‌های استخر نقدینگی است.

در عوض پنکیک سواپ مجموعه گسترده‌ای از گزینه‌های فارمینگ دیفای را ارائه می‌دهد. اگر برای اثبات این موضوع به مدرک نیاز دارید فقط کافی است مزارع بیشماری را چک کنید که در حال حاضر در پنکیک سواپ در دسترس هستند.

علاوه بر مزارع پنکیک سواپ، استخرهای شربت (Syrup Poo) هم وجود دارند. در این پلتفرم استخرهایی با سود بالا وجود دارد که امکان استیک کردن توکن‌های  CAKE را در ازای دریافت توکن‌های مربوط به پروژه‌های BSC برای شما فراهم می‌کند.

پروژه‌های روی اتریوم و اسمارت چین بایننس

در نهایت می‌توانید درست مانند یونی سواپ برای پنکیک سواپ هم نقدینگی فراهم کنید. اگر تا الان شمرده باشید، پنکیک سواپ سه روش برای کسب سود ارائه می‌دهد، در حالی که در یونی سواپ فقط یک روش برای این کار وجود دارد.

توکن‌های UNI و CAKE

در مقایسه پنکیک سواپ و یونی سواپ باید توکن‌های بومی این دو صرافی را هم در نظر بگیریم. هر دو صرافی دارای توکن‌های بومی به نام‌های UNI و CAKE هستند، اما شباهتشان فقط به همین موضوع محدود می‌شود. بیایید کاربرد هر یک از این توکن‌ها را به ‌صورت خلاصه بررسی کنیم.

توکن UNI

توکن یونی سواپ یا UNI یک توکن حاکمیتی است که از آن برای کمک به هدایت پروتکل‌های یونی سواپ استفاده می‌شود. با نگهداری توکن‌های UNI می‌توانید پیشنهاد دهید، مشارکت کنید و پیشنهادهایی را رد کنید که شکل یونی سواپ را در زمان حال و درآینده تعیین می‌کنند.

بسیاری از افراد فکر می‌کنند نقطه ضعف نحوه کارکرد توکن UNI این است که در حال حاضر عملکردی فراتر از حاکمیت انجام نمی‌دهد؛ مثلا شما نمی‌توانید این توکن‌ها را استیک کنید یا کارمزدهای شبکه را به‌ دست بیاورید.

توکن CAKE

توکن پنکیک سواپ یا CAKE یک ارز دیجیتال پویا است که به روش‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به ‌دلیل اینکه پنکیک سواپ یک پروتکل مبادله غیر متمرکز است، CAKE هم درست مثل UNI برای حاکمیت به کار می‌رود.

درخشش توکن CAKE جایی مشخص می‌شود که شما می‌توانید از آن‌ها برای به‌ دست آوردن توکن‌های CAKE بیشتر و سایر توکن‌ها استفاده کنید. با استیکینگ توکن‌های CAKE می‌توانید بخشی از درآمد گردآوری شده از کارمزدهای معاملاتی پنکیک سواپ را به ‌دست بیاورید. به این ترتیب توکن CAKE شبیه به توکن سوشی سواپ یعنی SUSHI است.

همانطور که CAKE بیشتری به‌دست می‌آورید، می‌توانید برای کسب کارمزدهای بیشتر به استیکینگ ادامه دهید، یا از آن به ‌عنوان یک بخش از جفت استخر نقدینگی در مزارع پنکیک سواپ استفاده کنید. از این طریق CAKE بیشتری ایجاد می‌کنید که باعث می‌شود توکن‌های بیشتری برای سپرده گذاری در استخرهای شربت دریافت کنید، در این استخرها هم می‌توانید توکن‌های BEP-20 بیشتری کسب کنید.

آیا پنکیک سواپ بهتر از یونی سواپ است؟

بعد از مقایسه پنکیک سواپ و یونی سواپ و بررسی تفاوت‌ها و شباهت‌های آن‌ها احتمالاً دیگر می‌خواهید بدانید کدام یک از این دو صرافی بهتر است. به هر حال این دو بزرگ‌ترین صرافی‌های غیر متمرکز در جهان هستند. به ‌دلیل اینکه هر دو صرافی نقاط قوت و ضعف خودشان را دارند، دادن یک جواب واضح به این سؤال سخت است.

در ادامه خلاصه‌ای از یافته‌های خود را در مورد فرق پنکیک سواپ با یونی سواپ در اختیارتان می‌گذاریم تا با استفاده از آن‌ها تصمیم بگیرید کدام یک از این صرافی‌های غیر متمرکز برای شما بهتر است.

مزایای یونی سواپ

 • رابط مبادلاتی مرتب و شیک با تنظیمات حالت تاریک زیبا
 • بیشترین نقدینگی برای توکن‌های ERC-20 اتریوم
 • مزیت اولین بودن
 • تاریخچه امنیتی بی‌نقص

معایب یونی سواپ

 • UNI فقط یک توکن حاکمیتی است
 • ییلد فارمینگ را ندارد
 • استفاده از آن ممکن است کند و گران باشد
 • نسخه Uniswap V3 مشکل اسلیپیج (Slippage) دارد

مزایای پنکیک سواپ

 • حجم زیادی نقدینگی در استخرهای آن قفل شده است
 • استفاده از آن با بایننس بریج ساده است
 • نسبت به یونی سواپ خیلی ارزان‌تر و سریع‌تر است
 • دارای گزینه‌های نامحدود ییلد فارمینگ

معایب پنکیک سواپ

 • رابط کاربری به هم ریخته
 • توکن‌های مطرح به صورت رپد (Wrapped) قابل معامله هستند
 • حجم معاملات رو به کاهش است
 • اخیراً سوءاستفاده های زیادی از اسمارت چین بایننس شده استثبت نظر
نظرات کاربران (2 نظر)
محمد

سلام وقت بخیر موقع فروش(swap) توکن های terk و(mtk)metakings از کیف پول تراست ولت م از طریق پنکک سواپ وپوکوین پیام .......apporove وtransfer from failed برام میاد وتا کنون نتونستم بفروشم لطفا راهنمایی کنید چکار باید انجام دهم؟ ممنون

0 پاسخ دهید
20:35:57 1400/12/13
حلیه آقامیری

احتمالا BNB اسمارت چین برای پرداخت کارمزد ندارید.

0 پاسخ دهید
20:35:57 1400/12/13