آموزش ثبت سفارش حد ضرر / سود (استاپ – لیمیت) در صرافی اکسچینو


حد ضرر و سود یا استاپ لیمیت (Stop Limit) یک سفارش در معاملات ارز دیجیتال است که در این مطلب شیوه انجام آن را در صرافی اکسچینو توضیح می‌دهیم.

در معاملات خرید و فروش ارزهای دیجیتال گاهی نیاز می‌شود سفارش‌هایی با شرایط خاص در بازار بگذاریم تا تنها در صورت محقق شدن آن‌ها معامله انجام شود. یکی از این قابلیت‌های خاص سفارش‌گذاری، استفاده از حد ضرر و حد سود (سفارش استاپ لیمیت) در معاملات است که در این مطلب قصد معرفی آن را داریم.

سفارش حد ضرر / سود چیست؟

سفارش حد ضرر / سود یک نوع سفارش محدود (Limit Order) است که قیمت استاپ برای آن تعیین می‌شود. وقتی قیمت ارز به رقم مشخص شده به عنوان استاپ برسد، سفارش لیمیت در دفتر سفارش ثبت می‌شود.

گفتنی است که قیمت استاپ و قیمت لیمیت می‌توانند یکی باشند. اما توصیه می‌شود در سفارش‌های فروش قیمت Stop خود را (یعنی همان قیمتی که سفارش را باز می‌کند) کمی بالاتر از قیمت Limit قرار دهید. این تفاوت قیمت میان استاپ و لیمیت موجب می‌شود سیستم فرصت کافی برای ثبت سفارش شما پیش از تغییر شدید قیمت را داشته باشد.

در سفارش‌های خرید، قیمت استاپ خود را اندکی پایین‌تر از قیمت لیمیت قرار دهید. این کار ریسک اجرا و پر نشدن سفارش شما را کم می‌کند.

لطفا در نظر داشته باشید که پس از رسیدن قیمت مارکت به قیمت لیمیت شما، سفارش ثبت شده دقیقا مثل یک سفارش لیمیت معمولی وارد دفتر سفارش‌ها می‌شود. اگر قیمت حد ضرر خود را بسیار بالا یا قیمت حد سود خود را خیلی پایین قرار دهید، ممکن است قیمت اصلا به قیمت لیمیت تعیین‌شده شما نرسد و سفارش هرگز پر نشود.

مقادیر و شرایط اجرای سفارش حد ضرر / سود

قیمت استاپ: وقتی ارزش دارایی به قیمت استاپ برسد، سفارش استاپ لیمیت برای خرید یا فروش در قیمت تعیین شده در قسمت لیمیت وارد دفتر کل سفارش می‌شود.

قیمت لیمیت: قیمت انتخابی (یا قیمتی بهتر) که سفارش استاپ لیمیت در آن اجرا می‌شود.

تعداد: مقدار دارایی مد نظر که می‌خواهید با سفارش استاپ لیمیت خود بخرید یا بفروشید.

نمونه عملی خرید از صرافی اکسچینو با سفارش استاپ لیمیت

فرض کنید آخرین قیمت خرید و فروش تتر (USDT) در صرافی اکسچینو 30,708 تومان بوده است، اما شما حس می‌کنید یک مقاومت روی قیمت 30,000 تومان وجود دارد.

اگر فکر می‌کنید قیمت از 31 هزار تومن رد می‌شود و بالاتر می‌رود، می‌توانید در حوالی قیمت 31,100 تومن یک اوردر استاپ لیمیت بگذارید تا در صورت عبور از 31,000، به صورت خودکار اوردر شما ثبت شود. به این صورت دیگر نیازی نیست پیوسته مراقب تغییرات قیمتی دلار باشید تا از بازار جا نمانید.

نحوه باز کردن سفارش استاپ لیمیت

در ادامه مثالی که زدیم، نگاهی دقیقه‌تر به شیوه باز کردن یک اوردر استاپ لیمیت می‌اندازیم. در مرحله اول مطمئن شوید که در بخش حد ضرر / سود هستید.

سفارش استاپ لیمیت

در مرحله بعد اطلاعات مد نظر خود را برای خرید وارد کنید. قیمت استاپ در حقیقت قیمت تریگر شدن معامله و قیمت لیمیت رقم اجرای معامله است. سپس مقدار مد نظر خود را وارد کنید و روی گزینه خرید تتر بزنید. در این مثال ما می‌خواهیم معامله با 31 هزار تومان تریگر شود و در قیمت 31,100 تومان سفارش انجام شود.

سفارش حد ضرر سود

یک بار دیگر اطلاعات وارد شده را بررسی کنید و بعد تایید را بزنید تا معامله انجام شود. برای مشاهده سفارش‌هایی که تاکنون ثبت کرده‌اید می‌توانید قسمت «سفارش های باز» را بررسی کنید.

تهیه شده در اکسچینو


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)