ان اف تی برای تازه واردها ؛ معرفی بازار NFT راریبل و ارز Rari


در این مقاله به آموزش ساخت NFT در راریبل (Rarible)، یکی از بزرگ ترین بازارهای خرید و فروش توکن غیرقابل تعویض و معرفی ارز RARI می‌پردازیم.

ارزش ارز دیجیتال راری (RARI) از ابتدای سال 2021 تا به امروز، 1,600 درصد افزایش یافته است. در این مقاله به بررسی راریبل (Rarible) در بین انبوهی از بازارهای خرید و فروش توکن غیر قابل تعویض (NFT) می‌پردازیم. آیا Rarible می‌تواند در بحبوحه تب و تاب گرفتن صنعت توکن‌های غیرقابل تعویض از رتبه فعلی خود در جایگاه چهارم لیست پلتفرم‌های خرید و فروش توکن‌های NFT به رتبه نخست برسد؟

در دنیای دیفای (DeFi)، جهش چشمگیر ارزش توکن‌های حاکمیتی (Governance Token) پس از آغاز راه اندازی آن‌ها، اتفاقی نادر نیست. چنین اتفاقی در جولای سال گذشته (تیر ماه سال ۱۳۹۹) با توکن YFI، رمز ارز پروژه یرن فایننس (Yearn.Finance) رخ داد و تنها در یک هفته بیش از 15,000 درصد جهش قیمتی را تجربه کرد. به طور مشابه، نمودار ارز دیجیتال کامپاند فایننس (COMP) نیز در تابستان سال گذشته شبیه به یک تله صعودی ناگهانی (Spike Trap) به نظر می‌رسید.

قیمت کامپاند

معمولاً چنین حرکت‌های نامنظم قیمتی پیامد فرانگری‌های آمیخته شده با تبلیغات گسترده رسانه‌ای و فومو (FOMO) یا به عبارتی همان “ترس از دست دادن سود در بازار” صورت می‌گیرد. با این اوصاف، رمز ارز RARI، به عنوان توکن اصلی بازار خرید و فروش توکن غیر قابل تعویض راریبل، اساس و چهارچوب محکم‌تری دارد. از این گذشته، ارز دیجیتال راری، نسبت به پروتکل‌های دیفای (DeFi) با بازار متفاوت‌تری سروکار دارد. اگرچه توکن‌های غیرقابل تعویض، دارایی‌های دیجیتال به حساب می‌آیند، اما این توکن‌ها به نوعی دارایی واقعی هستند.

عملاً هر فرد کمتر از 40 سال، بیشتر زندگی خود را در فضای دیجیتال می‌گذراند. این اشخاص ممکن است در طول روز با کتاب‌های صوتی، کتاب‌های الکترونیکی، خدمات پخش ویدیو، بازی، پلتفرم‌های رسانه اجتماعی، اپلیکیشن‌های بانکی و غیره تعامل داشته باشند. هر یک از این مواردی که با زندگی بشریت عجین شده است را جهت برطرف کردن کلیه اهداف و مبدل شدن به یک دارایی دیجیتال واقعی، می‌توان به یک قطعه NFT تبدیل کرد.

بنابراین، بازارهایی که NFT ها را به بهترین شکل مدیریت می‌کنند، در این عرصه برتری خواهند داشت. اما سوال این است که آیا پلتفرم خرید و فروش توکن غیرقابل تعویض راریبل، تمامی موارد لازم برای باقی ماندن در لیست پنج بازار برتر خرید و فروش NFT را دارد؟

چه چیزی به ارز Rari ارزش می‌دهد؟

بسیاری از مردم در توضیح ماهیت NFTها به افراد ناآشنا به این حوزه مشکل دارند. در چنین شرایطی بهتر است تا یک مفهوم جدید را در قالب یک مثال از مفاهیم قدیمی بیان کنید. همه افراد می‌دانند که کتاب‌های امضا شده توسط افراد مشهور یا ناشر آن کتاب، ارزشمندتر از کتاب‌های تازه منتشر شده در مطبوعات هستند. این امر به این دلیل است که خالق کتاب بخشی از شهرت و ارزش فرهنگی خود را از طریق امضای خود به آن کتاب منتقل می‌کند. NFT ها نیز بر همین اساس اما با بهره گیری از فناوری غیرمتمرکز کار می‌کنند. قراردادهای هوشمند موجود بر روی یک بلاک چین (معمولا اتریوم) به سازندگان این امکان را می‌دهد تا یک اثر هنری را در قالب یک NFT بسازد.

در حقیقت، NFT ها شاهکارهای فرهنگی و هنری را جاودانه می‌کنند. آثار هنری به لطف NFT ها به دارایی‌های محدود، منحصر به فرد، تباهی ناپذیر و قابل ردیابی تبدیل می‌شوند و درست همانند آثار هنری در گالری‌های هنری و موزه‌ها می‌توانند منتقل شوند.

راریبل و بازارهای خرید و فروش NFT
بازارهای خرید و فروش NFT

پلتفرم‌های خرید و فروش NFT همچون راریبل از زمان راه اندازی در اوایل سال 2020 (۱۳۹۸) تاکنون بیش از 68 میلیون دلار حجم معاملات داشته است. توکن حاکمیتی بومی پلتفرم Rarible که با نام ارز دیجیتال راری (RARI)‌ شناخته می‌شود، بر همین اساس رشد پیدا کرده است.

چه کسی ارز دیجیتال راری را خلق کرده است؟

توسعه دهندگان پلتفرم NFT راریبل، الکسی فالین (Alexei Falin) و الکساندر سالنیکوف (Alexander Salnikov)، روس تبارهایی هستند که در مسکو زندگی می‌کنند. الکسی فالین به عنوان مدیر عامل Rarible با تجربه قبلی به عنوان یکی از بنیانگذاران Sticker.Place فعالیت می‌کند. Sticker.Place یک شرکت نرم‌افزاری به حساب می‌آید که پلی بین هنرمندان و مشتریانی که قصد خرید استیکر را دارند، ایجاد می‌کند. در حقیت این شرکت همتای پیشین پلتفرم راریبل به شمار می‌رود.

اگرچه که الکسی فالین روسی است، اما تجربه تحصیلی دوسویه داشت. وی مدرسه عالی اقتصاد در مسکو را به پایان رساند اما از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی فارغ التحصیل شد. الکساندر سالنیکوف حتی تجربه اجرایی بیشتری نسبت به او دارد؛ وی پنج شرکت را تأسیس کرده و با آنها همکاری می‌کند. برجسته ترین پروژه وی Zenome است، این پروژه یک سرویس مبتنی بر بلاک چین به حساب می‌آید که از داده‌های ژنتیکی به عنوان پیش بینی کننده سلامت استفاده می‌کند. پروژه برجسته دیگر سالنیکوف، Humaniq نام دارد. Humaniq، یک پروژه مبتنی بر بلاک چین با هدف ارائه خدمات مالی به افرادی که به خدمات بانکی دسترسی ندارد است. در حال حاضر حدود 1.7 میلیارد بزرگسال در سراسر جهان هنوز به خدمات بانکی دسترسی ندارند.

در حال حاضر تیم راریبل به همراه الکسی فالین به عنوان مدیر عامل راریبل و الکساندر سالنیکوف به عنوان سرپرست محصولات (Head Of product)، متشکل از دوازده کارمند است. صرفا بر اساس تجربیات گذشته آن‌ها، می‌توان مطمئن بود که احتمالاً پلتفرم Rarible از طریق بی‌کفایتی این تیم از بین نخواهد رفت.

نقش ارز RARI در اکوسیستم راریبل چیست؟

حداکثر عرضه توکن‌های راری، 25 میلیون واحد از این رمز ارز است. جزئیات میزان توزیع ارز دیجیتال RARI در تصویر زیر آمده است.

ارز Rari

هر یکشنبه، 75,000 واحد رمز ارز RARI با توجه به حجم خرید و فروش NFT به طور مساوی بین دارندگان و سازندگان توکن غیرقابل تعویض توزیع می‌شود. این موضوع پایه و اساس توکنامیکس (Tokenomics – اصطلاحی است که به اقتصاد یک توکن اشاره دارد) راریبل را به عنوان استخراج نقدینگی بازار تشکیل می‌دهد. این روند حداقل به مدت 200 هفته (4 سال) از زمان راه اندازی Rarible در سال 2020 ادامه خواهد داشت.

علاوه بر توزیع خودکار ارز راری، 10 درصد از کل عرضه توکن RARI به ایردراپ اختصاص دارد که 2 درصد آن به کاربران پلتفرم راریبل و 8 درصد آن به دارندگان NFT اختصاص دارد. همانطور که در نمودار دایره‌ای فوق مشخص است، 30 درصد از عرضه ارز دیجیتال RARI به طور پیوسته بین توسعه دهندگان و سرمایه گذاران توزیع می‌شود.

در حقیقت این موضوع باعث می‌شود تا کاربران پلتفرم Rarible برای شرکت در بازار NFT تشویق شوند. کاربران این پلتفرم با هربار خرید و فروش NFT مقداری ارز دیجیتال RARI به دست می‌آورند. علاوه بر ارزش ذاتی رمز ارز RARI، که می‌تواند از طریق تتر (USDT) یا اتریوم (ETH) در تعدادی از پروتکل‌های DeFi همچون یونی سواپ (Uniswap) به پول واقعی تبدیل شود، این ارز دیجیتال همچنین به عنوان یک توکن حاکمیتی نیز عمل می‌کند.

این امر بدان معناست که کلیه دارندگان رمز ارز RARI در شیوه اداره پلتفرم راریبل سهم دارند. در حقیقت این موضوع به عنوان سازمان مستقل و خودگردان غیر متمرکز (DAO) شناخته می‌شود. DAO این امکان را فراهم می‌کند تا به جای سلسله مراتب سنتی برای تصمیم گیری درباره سرنوشت یک شرکت، کاربران نقشی در اداره و سرنوشت سازمان داشته باشند؛ در اینجا توکن‌های دیجیتال ابزارهایی را برای هر کاربر فراهم می‌کنند تا نظر خود را درباره آن شرکت بیان کنند.

با این حال، استفاده از رمز ارز RARI به عنوان یک توکن حاکمیتی در این پلتفرم هنوز در حال توسعه است. به خصوص، سیستم رای گیری برای تصمیم گیری‌ها و بروزرسانی‌های آینده، که هنوز این موارد الزام آور نیست. در نهایت، پلتفرم  Rarible باید کاملاً جامعه محور باشد و هولدرهای RARI به طور بالقوه بتوانند با اراده توسعه دهندگان پروژه مقابله کنند.

خرید و فروش NFT در پلتفرم راریبل

جهت تبدیل یک محتوای دیجیتال به یک قطعه NFT، سازندگان ابتدا باید آن را در پلتفرم Rarible مینت (Mint) کنند. ساده‌ترین و سریع‌ترین راه برای شروع کار در پلتفرم Rarible، اتصال کیف پول متاماسک (MetaMask) به شیوه اتصال کیف پول به پروتکل‌های DeFi است. این امر سبب می‌شود تا جابه‌جایی بین dApp‌ها بسیار آسان شود، به شیوه‌ای که گویی شما در یک پلتفرم هستید و تنها بین تب‌ها جابه‌جا می‌شوید.

ارز RARI

پس از اتصال به کیف پول، برای ایجاد و فروش توکن NFT، شما باید بر روی دکمه “Create (ایجاد)” کلیک کنید. پس از آن شما با یک صفحه جدید روبرو می‌شوید. در این صفحه از شما پرسیده می‌شود که آیا قصد تولید NFT به صورت یکتا را دارید یا به صورت چندگانه. شایان ذکر است که هر چه عرضه توکنNFT کمتر باشد، آن توکن کمیاب‌تر است و احتمال دارد که قیمت آن نیز بالاتر برود.

آموزش ساخت NFT در راریبل

زمانی که شما قیمت، نام و توضیحات توکن غیرقابل تعویض خود را پر کردید، اثر هنری خود (ویدیو، صوت، تصویر) را در پلتفرم آپلود کنید. پلتفرم Rarible با دریافت اطلاعات شما، یک NFT در بلاک چین اتریوم ایجاد می‌کند. سپس این توکن غیر قابل تعویض ساخته شده را می‌توان بین تمام کیف پول‌های سازگار با شبکه اتریوم انتقال داد. در صورتی که شما موفق به فروش NFT خود شوید، هر دو طرف (خریدار و فروشنده) موظف به پرداخت کارمزد 2.5% از تراکنش هستند. لازم به ذکر است که کارمزد دریافتی، بودجه تیم راریبل را تامین می‌کند.

امتیازات اضافی پلتفرم Rarible

پلتفرم Rarible یک ویژگی خارق العاده را به صاحبین اثر ارائه می‌دهد و آن “حق امتیاز” است!

آیا می‌دانستید که الک گینس (Alec Guinness)، بازیگر سه گانه اصلی جنگ ستارگان با بازی در نقش اوبی وان کنوبی (Obi-Wan Kenobi)، دریافت حق امتیاز از فیلم را به جای دستمزد ثابت انتخاب کرد؟

این تصمیم آینده نگرانه وی باعث شد که او 2.25 درصد از سود فیلم جنگ ستارگان را کسب کند. وی در نهایت، 50 میلیون دلار از فیلم‌های جنگ ستارگان به دست آورد، که بسیار بیشتر از آن چیزی بود که تنها از طریق دستمزد به دست می‌آورد.

شما می توانید همین کار را در پلتفرم Rarible انجام دهید. هر زمانی که NFT شما به یک کیف پول دیگر انتقال میابد، درصد سود تعیین شده به والت شما واریز می‌شود. در نهایت، اگر شما علاقه مند به خرید و جمع آوری NFT هستید، فراموش نکنید که از بخش Explore (کاوش) سایت Rarible با فیلترهای جستجو موجود بهره ببرید.

سایت راریبل

پیشنهاد می‌شود تا چند قطعه NFT داشته باشید، زیرا کسی چه می‌داند شاید یک NFT که ممکن است با 1 واحد رمز ارز ETH خریداری کرده باشید احتمالا بعداً 100 واحد ارز دیجیتال ETH ارزش داشته باشد. ماهیت NFT ها این است که دارایی‌های بسیار سوداگرانه‌ای به حساب می‌آیند و منعکس کننده دنیای سنتی گالری‌های هنری هستند.

مقایسه پلتفرم راریبل با اوپن سی (OpenSea)

پلتفرم اوپن سی به عنوان برترین بازار خرید و فروش NFT از نظر حجم معاملات به شمار می‌رود. حجم معاملات این پلتفرم با بیش از 232 میلیون دلار، 3.4 برابر پلتفرم Rarible است. با این حال، این موضوع نشان دهنده برتری این پلتفرم نسبت به دیگر پلتفرم‌ها نیست. جایگاه این پلتفرم‌ها به راحتی می‌تواند طی ماه‌های آینده تغییر کند.

هر دو پلتفرم بر روی بلاک چین اتریوم اجرا می‌شوند و کاربران را قادر می‌سازند تا به راحتی با انواع مجموعه‌های دیجیتالی، از بازی گرفته تا آثار هنری، تعامل کنند. پلتفرم‌ OpenSea از منظر راهنمایی کاربران برای آغاز فعالیت در این سایت، از راهنمای مبتدی گسترده‌تری برخوردار است. کاربران جدیدالورود بدون اینکه چیزی درباره ارزهای دیجیتال، کیف پول‌ها یا NFT بداند، می‌توانند فعالیت خود را در این سایت آغاز کنند.

پلتفرم راریبل یک بخش سؤالات متداول با ساختار مشابه دارد، اما با این فرض تنظیم شده است که کاربران پیش‌تر از دانش اولیه این حوزه آگاهی دارند. از نظر کارمزد تراکنش (هزینه گس)، هر دو پلتفرم برابر هستند. در این قسمت به نقاط تمایز این دو پلتفرم محبوب می‌پردازیم:

  • در پلتفرم Rarible، خریدار باید هزینه گس (Gas) اتریوم را برای هر پیشنهاد در مزایده بپردازد.
  • فروشندگان باید دو بار هزینه گس را بپردازند. یک برای قرار دادن NFT در حراجی و یک بار هم در زمانی که فروش کامل شد.
  • در پلتفرم OpenSea، فروشنده تنها یک بار باید هزینه تراکنش را بپردازد.

علاوه بر این، پلتفرم اوپن سی به شما این امکان را می‌دهد تا فروشگاه آنلاین خود را ایجاد و شخصی سازی کنید. لازم به ذکر است که این قابلیت همچنان در پلتفرم راریبل وجود ندارد. با این وجود، رفع این موضوعات در آینده آسان است. در این میان، پلتفرم Rarible یک توکن حاکمیتی روبه رشد به نام ارز RARI دارد، در حالی که پلتفرم OpenSea هیچ توکن بومی برای تشویق کاربران به غیر از خرید و فروش NFT ندارد.

سخنان پایانی

اگرچه پلتفرم راریبل فاقد برخی از ویژگی‌های فریبنده موجود در بین رقبای خود مانند OpenSea است، اما قیمت رو به رشد ارز RARI این پلتفرم نباید دست کم گرفته شود. کاربران یونی سواپ (Uniswap) به خوبی قدرت مالی پذیرش اولیه این توکن‌ها درک می‌کنند. به هر حال، از ابتدای سال 2021 تا به امروز، ارزش توکن UNI بیش از 800 درصد افزایش یافته است.

با توجه به اینکه زمان عاملی مهم در پذیرش یک توکن به حساب می‌آید، آن دسته از پلتفرم‌های NFT که درگیر توکنومیک نیستند، در اخر لیست این بازی بزرگ قرار دارند. پلتفرم Rarible هر زمان می‌تواند ویژگی‌های توسعه نیافته را اضافه کند. اما این امر برای توکنومیکس به درستی صدق نمی‌کند.


برچسب ها: راریبل

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)